N° 78, 127e Jaargang. 1884. Dinsdag 1 April. Liefdadigheid. Middelburg 31 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wij ontvingen nog voor de weduwe T. M. De Ruiter geb. Van der Wiere van V. D. te Axel ƒ1. Totaal met de vorige opgaaf 24.04J. Met Pascben Zondag en Maandag wachten ons in den Middelburgschen schouwburg twee voorstellingen van het Amsterdamsche tooneelge- zelschap, onder directie van den heer A. Van Lier. Dan zal ons de gelegenheid geschonken worden kennis te maken met mevrouw Théo Frenkel Bouwmeester, van wier spel met zooveel lof wordt gewag gemaakt, terwijl dan ook de heer Van Kuyk, hier van vroeger gunstig bekend, zal op treden. Waarschijnlijk wordt een der avonden opgevoerd Griseldis van Friedr. Halm, waarin de hoofdrollen door genoemde personen worden vervuld. Vlissêng-en, 31 Maart. Zaterdag avond ver trok H. D. H. de vorstin van Waldeck-Pyrmont met gevolg, per mailboot Prinses Maria, naar bare dochter, de weduwe van den overleden hertog van Albany, te Windsor, Zondagavond kwam alhier te 10 uren per posttrein aan H. M. de Koningin, in rouwgewaad gekleed. H. M. reisde in streng incognito. Haar gevolg bestond uit 19 personen. Direct bij aankomst begaf H. M. zich aan boord van de mailboot Wil lem Prins van Oranje, gezagvoerder P. Joha, van de maatschappij Zeeland alhier, om daarmede naar Engeland te gaan. H. M. werd bjj aankomst op het perron toege sproken en vervolgens tot op de mailboot verge zeld door den heer Van Karnebeek, commissaris des konings van Zeeland, terwjjl als autoriteiten nog aanwezig waren de burgemeester en de com missaris van politie van Vlissingen, de heer Van Woelderen, directeur der stoomvaartmaatschappjj Zeeland, de ingenieur van den waterstaat, de inspec teur van de staatsspoorwegen en de majoor garni- zoenskommandant alhier. Te 10.20 verliet de mailboot de haven alhier, buiten H. M. en gevolg nog ruim 100 passagiers aan boord hebbende. Het weder was zeer zacht, zoodat een gunstige reis mocht verwacht worden. i H. M. de koningin zal acht dagen te Londen vertoeven. Van het bezoek aan Amsterdam en aan Brussel is afgezien. HH. MM. vertrekken 21 April naar Oranje-Nassauoord en zullen tjjdens de internatio nale landbouwtentoonstelling Amsterdam een bezoek brengen. In de St.-Ct. maakt de ópper-ceremoniemeester bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie maand'en, te weten: eene maand zwaren, eene maand halven en eene maand lichten rouw, ingaande 29 Maart, wegens het overljjden van Z. K. H. prins Leopold, hertog van Albany. De rijks-brigadier C. Machielse te Ritthem ge denkt heden zjjn 25jarig jubilé. Cats, 30 Maart. Aan de verkiezing voor een lid van den raad natnen 15 van de 29 kiezers deel. De heer J. De Back verkreeg 5 en de heer J. Heiboer 4 stemmen terwijl de andere stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Er moet dus eene herstemming tusschen beide heeren plaats hebben. Omtrent de oeverafschuiving aan den calami- teusen Nieuwen Neuzenpolder, meldt men ons dat deze ongeveer 110 M. lang en 20 M. breed is. Ongeveer 1500 MJ oever verdween bierdoor in de diepte, vertegenwoordigende eene massa van plus minus 4000 kubieke meters grond. De kortste afstand uit den dijksteen tot de af- schuiving bedraagt 120 M. Aan den mond van den Brakman buiten de verdedigingswerken weggevallen, behoeft in deze f afschuiving voorloopig nog niet' voorzien te worden. In de te Rotterdam gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering der Rotterdamsche Hypotheek bank voor Nederland, onder directie van de heeren mr B. Mees, B. Yan Rossem en E. C. W. Hoyer, is o. a. als commissaris herbenoemd de beer J. A. jTak alhier. Tot voortzetting der tuchtiging van den radja I van Tenom, wegens het aanhouden der bemanning - van het Britsche stoomschip Nisero, is het kust gebied van Tenom en Pongah zoomede van de aangrenzende landschappen Wailah en Ketapang- Pasir, ter westkust van Atjeh, tjjdeljjk voor allen in- en uitvoer gesloten en is de vischvangst daar verboden. De Weener correspondent der N. R. Crt. meldt dat de keizerin van Oostenrijk een uitstapje naar Amsterdam en Rotterdam zal maken. Het hoofdcomité tot plechtige viering op 13 September van bet zeventigste jaarfeest van Nico- laas Beets heeft een uitvoerend comité gekozen, bestaande uit de heeren mr. C. Th. graaf Yan Lijnden van Sandenburg, eere-voorzitter, prof. dr. M. De Vries, voorzitter, dr. Jobs. Dyserinck en H. De Yeer, secretarissen, A. C. Wertheim, penning meester, dr. L. R. Beynen, mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, prof. Jos. A. Alberdingk Thjjm en P. Bohn. Het Vrije Woord te Rotterdam heeft zich vër- eenigd met de keuze harer zustervereeniging De Dageraad om de heeren N. Goffin uit Brussel en Arthur Cornette uit Antwerpen aan te wijzen als afgevaardigden in den algemeenen raad der inter nationale federatie van vrijdenkersverenigingen. Voorts besloot de vereeniging toe te treden tot het lidmaatschap der Nederlandsche pensioenver- eeniging voor werklieden. rechtere. macht. Benoemd tot officier van justitie bjj de arr.-rechtbank te Zutfen jhr mr. M. W. C. De Jonge, thans officier van justitie bjj de arr.-rechtbank te Almelo. schutterijen. Op grond van art. 34 der ge meentewet, is het kon. besluit ingetrokken, voor zoover daarbjj mr. L. Stevens benoemd werd tot kapitein bjj het 5e bataljon rustende schutterij in Zeeland. Zie laatste berichten van Zaterdag.) belastingen. Gf. C. De Waard, verificateur bjj den actieven dienst der dir. bel. enz. te Rotterdam, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Middelharnis c. a. leger. Benoemd bij het pers. der mil. adm., en wel bjj de kwartiermeesters, tot kap.-kwartierm. bjj het 3e reg. veld-art. de eerste luiten.-kwartierm. A. M. Brandenburg, van den staf der inf., werk zaam bij het dep. van oorlog. De kap.-kwartierm. W. H. Van der Meer, van het 3e regiment veld- art. is op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. onderwijs. Op verzoek is aan H. Yan Anrooy eervol ontslag verleend als assistent in het acade misch ziekenhuis te Leiden, en als zoodanig be noemd J. A. Römer, doctorandus in de genees kunde en arts aldaar. gen. dienst. Tot de verbintenis, omna het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid der 2e klasse bjj het personeel van den gen. dienst der landmacht aan te nemen, zijn toegelaten de navolgende acht studenten in de geneeskunde, als van de univer siteit te Leiden: M. Van der Weerd en A. C. P. Parévan de universiteit te UtrechtJ. P. Suy- ling en H. J. M. Wolterink van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam C. L. Coenen, R. Slees- wijk, J. A. Romjjn en C. Van der Worp; en zulks onder genot van premiën. De bekroning van wege het comité tot wering van schoolverzuim te Goes zal Dinsdag 8 April in de Prins van Oranje plaats hebben. De cursus 1884'85 bjj de rijks-normaallessen te Zierikzee zal a. Dinsdag aanvangen met 42 kweekelingen, nl. 14 in de eerste, 7 in de tweede, 9 in de derde en 12 in de vierde klasse, terwjjl bovendien 5 kweekelingen in de volgende weken trachten zullen de onderwjjzersakte te verkrijgen. Bevorderd werden 5 kweekelingen van de le tot de 2e, 8 van de 2e tot de 3e en 8 van de 3e tot de 4" klasse. De heer L, Van Rooijen, benoemd hoofd der school te Poortvliet, zal met 1 Mei zijn betrekking aanvaarden. Tot waarnemend hoofd gedurende de maand April' is benoemd de heer J. Gelderblom,' onderwijzer aldaar. De algemeene vergadering van het Ned. onderwijzers-genootschap zal dit jaar gehouden worden te Groningen op 30 en 31 Juli en 1 Aug. In het tienjaarlijksch (1873—1883) paedago- gisch verslag, uitgegeven door het hoofdbestuur van het N. O. Gleest men o. m.Is er reeds eenig practisch gevolg merkbaar van de groote macht, die de wet van 1878 toekent aan de schoolopzieners ten opzichte der gemeentebesturen Daarop wordt geantwoord: Sommige geineen- ebesturen willen de bestaande oude toestanden zoove.el mogelijk handhaven en werken de invoe ring der wet van 1878 stelselmatig tegen een der hoofdoorzaken daarvan is de financieele druk der gemeenten. Dat ook dikwerf Jfcaij ver bestaat van de gemeentebesturen ten wpzichte van de macht der schoolopzieners, o. a. wat betreft de samenstelling van de voordracht voor de betrek king van hoofd eener school, blijkt hieruit, dat herhaaldelijk bjj benoemingen, meer dan onder de wet van 1857, n° 1 wordt gepasseerd. In de gisteren avond in de Nieuwe Kerk alhier gehouden godsdienstoefening nam de heer J. P. L. Abresch, wien eervol emeritaat verleend is, afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Galathen 6 vers 14. De in grooten getale opgekomen ge meente zong aan het einde den scheidenden lee- raar het 4e of laatste vers van den 121e» Psalm toe. De heer J. H. Geselschap, predikant bjj de Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen, heeft be dankt voor het beroep naar Standdaarbuiten. - De collecte voor noodlijdende kerken en personen bedroeg in de Herv. gemeente te Veere dit jaar ƒ7.501. Door den kerkeraad te Noordgouwe is be sloten, tot de synode der Nederl. herv. kerk een verzoek te richten tot behoud van de ondertee- kenings-formule voor aanstaande predikanten en godsdienstonderwjjzers, die den 15en Januari 1883 in werking getreden is. Bjj de Chr. ger. gemeente te Nieuwdorp is tot predikant beroepen de heer J. Offringa te Wesep. In de beden voormiddag in de concertzaal te Middelburg gehoudeD vergadering der afd. Wal cheren van de Maatschappij t. b. v. landbouw en veeteelt in Zeeland heette de voorzitter, de heer A. Den Boer, de leden welkom in de eerste bjjeen- komst der afdeeling en sprak daarbij de hoop uit dat de daar te houden besprekingen en beraadsla gingen, de aanstaande algeuieene vergadering der maatsehappjj, de afdeelingstentoonstelling en de groote internationale tentoonstelling te Amster dam, het eene zoowel als het ander, strekken mogen tot heil van den vaderlandschen landbouw in het algemeen en van dien van Walcheren en Nieuw- en St. Joosland in het bjjzonder. Spreker herinnerde verder dat het tot stand ko men der internationale tentoonstelling te danken is aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning en dat dit bewjjs zeker door alle landbouwers en veehou ders op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Spreker stelde daarom voor namens de afdeeling een adres te zenden aan Z. M., teneinde het hoofd van den staat dank te betuigen voor de in den vaderlandschen landbouw getoonde belangstelling. Bij acclamatie werd dit voorstel aangenomen. Verder werd door den heer Den Boer een blik geworpen op den afgeloopen jaarkring. In wel gekozen bewoordingen bracht Hij hetgeen daarin opmerkenswaardigs voorviel in herinnering, Zoo wel stof tot dankbaarheid als reden tot klagen gaf het afgeloopen jaar en de woorden, door den alge meenen voorzitter eenige maanden geleden te Kruiningen gesproken, waarbij deze den landbouw vergeleek bjj een herstellende zieke, waarbij, hoe wel vooruitgang te bespeuren is, nog geen juich toon past, zjjn nog steeds van kracht. Spreker wekte ten slotte de aanwezigen op zich meer en meer te wjjden aan hun oud en edel beroep en meer en meer zich die kennis eigen te maken, o. a. de beginselen van natuur- en dierkunde, die hun in hun bedrjjf zoo goed en zoo herhaaldëljjk ten nutte kan komen. Deze rede werd met toejuiching ontvangen. Daarna werden eenige ingekomen stukken over gelegd, waaronder ook een tweetal exemplaren van J. S. Rarey's Hel geheim van paarden te temmen en eene eirculaire van den commissaris des konings betreffende de aanbesteding van remontepaarden voor het leger. Deze circulaire, met belangstelling ontvangen, gaf aanleiding tot verschillende beschouwingen. Vervolgens kwam ter tafel een schrjjven van het hoofdbestuur der maatsehappjj betreffende wijziging van art. 14 en 16 der statuten van de maatsehappjj. Het hoofdbeginsel dezer wijziging is in de eerste plaats dat het hoofdbestuur worde gemachtigd, zoo noodig, tot benoeming van een tweeden secretaris en een tweeden penningmees ter, en betreft in de tweede plaats de quaestie of die twee titularissen ook stem zullen hebben in de vergaderingen van het hoofdbestuur. Zonder hoofdelijke stemming werd de gevraagde machtiging verleend, terwjjl ook op dezelfde wjjze als het1 gevoelen der afdeeling werd uitgesproken dat die twee functionarissen stem zullen hebben In bedoeld schrjjven wordt ook opgewekt tot voldoende deelneming aan de Amsterdamsche ten toonstelling, naar aanleiding waarvan de heer Snijders mededeelde dat, ofschoon voor 28 Maart bjj hem aangifte moest gedaan zjjn van de inzending, nog slechts enkele aangiften uit Walcheren zijn ingekomen. Thans is de termijn verlengd tot ultimo April en ernstig drong de heer Snijders erop aan dat de Walchersche landbouwers, waar onder er zoo velen zjjn die in het strijdperk tre den kunnen, daarin niet achterblijven. Vervolgens werden medegedeeld eenige berichten omtrent het katoenpittenmeel en ander veevoeder, bjj den heer L. J. P. Maas te Middelburg ver krijgbaar. Na eene korte pauze werden door den heer H. J. E. Gerlach weder eenige mededeelingen ge daan betrekkeljjk de aanstaande internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam. In de eerste plaats wat de inrichting en in de tweede plaats wat de voorbereidende maatregelen betreft- De Pransche, Engelsche en Deenscbe commissiën zijn benoemd en reeds waren op het laatst van Februari 2114 borderellen van aangiften aange vraagd Nederland 875, Duitschland 602, Enge land 597 en Frankrijk 40. De termijn van aangifte is verlengd, die voor het vee tot 15 Juni en die voor akkerbouwgewassen tot 1 Meispoedige aangifte is echter wenscheljjk. De jury, die door Z. M. den koning zal benoemd worden, bestaat uit 250 leden, waarvan ±150 Nederlanders. In de jury zullen ook verschillende heeren uit Zeeland zitting hebben. O. a. zjjn voorgedragen voor de keuring van Zeeuwsch rundvee twee leden uit de afd. Walcheren der landb. my, voor Neder landsche paarden 1 lid, voor akkerbouwgewassen ook 1 lid van deze afdeeling, voor magere kaas een lid van de Zeeuwsche landbouwmaatschappjj en voor groen voeder een lid van de afdeeling Walcheren. Ook leden der afdeelingen Heinkens- zaDd en Zierikzee zullen deel uitmaken der jury. Met eene warme opwekking tot deelneming aan of ondersteuning van deze tentoonstelling besloot de heer Gerlach zijne mededeeling. Naar aanleiding van deze mededeeling en die van den heer Snjjders, dat nog zoo weinig aangifte voor mededinging gedaan is, opperde een der leden de vraag of het niet wenscheljjk zou zijn eene commissie te benoemen die, rondgaande op de stallen de landbouwers uitnoodigen zou om het vee, dat der commissie geschikt voorkomt, in te zenden. Dit denkbeeld zalofschoon geen officieele commissie werd benoemd, in toepassing gebracht worden, terwjjl tevens de leden uitgenoodigd werden in hunne omgeving, ook bjj niet-leden der afd., rond te zien of daar misschien iets goeds ia te vinden en daarvan aan een der bestuursleden kennis te geven. Daarna kwam de vraag ter sprake of de afd. wenscht met eene collectieve inzending van akker bouwgewassen aan de tentoonstelling deel te nemen, Deze vraag zal in eene volgende vergadering beslist worden. Vervolgens kwam ter tafel een schrjjven van de Landbouwvereeniging te Nieuw- en St. Joosland, waarbjj deze verzoekt om aan den heer J. Mesu andermaal eene toelage van 100 te verleenen tot het beschikbaar houden van zjjn Noord-Holl. stier. Het voorstel van het bestuur, strekkende om eene commissie van drie leden te benoemen, wier taak zjjn zal te onderzoeken of het algemeen belang die subsidie eischt, werd aangenomen en daartoe werden aangewezen de heeren G. Geschiere, J. Langebeeke en J. Bosselaar, respectievelijk met 14, 13 en 11 stemmen, terwjjl de heeren S. Van Straten en M. Bakker als plaatsvervangers zullen optreden. De rekening der afdeeling over 1883 werd, onder dankbetuiging aan den ijverigen penningmeester, vastgesteld in ontvang op 2017.20, in uitgaaf op ƒ809.221, dus met een goed slot van 1207.97$. Daarna werd op voorstel van den penningmeester besloten voortaan aan de afgevaardigden ter alge meene vergadering niet eene vaste som voor onkosten te betalen, maar door dezen een decla ratie te doen indienen. Alsnu werd in behandeling gebracht het voorstel van de heeren A. Maas, W. Melis Pz., H. W. Allaavt, A. Langebeeke Cz. en M. Bakker, betreft fende het zenden van een adres aan de hooge regeering ter verkrijging van invoerrechten op vreemde granen. Door het afdeelingsbestuur werd geadviseerd dijj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1