N° 77. 127® Jaargang. 1884. Maandag 31 Maart. Liefdadigheid. Middelburg 29 Maart. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Rechtszaken. Marine en Leger, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELMRGStCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Voor de weduwe, aan wie ƒ30 werd ontstolen ontvingen wij van: S. A. ƒ10, N. N. N. ƒ1,11. ƒ2, B. ƒ1, „een ziende" ƒ2.50, en aan losae giften ƒ6.541. Totaal ƒ23.041. Wie helpt ons aan het ontbrekende (Eed.) De beslissing van Z. M. in de Goesche eeds- qnaestie is thans bekend, en komt in hoofdzaak overeen met hetgeen door ons vroeger werd gemeld. Het kon. besluit vernietigt het besluit van den gemeenteraad van Goes tot benoeming van den heer J. M. Kakebeeke tot lid der commissie van advies voor den hoofdeljjken omslag. Deze ver nietiging is gegrond op de overweging dat op die benoeming van invloed heeft kunnen zijn de mede werking van de heeren Van Swinderen en Massee, die niet op wettige wijze hun functie aanvaard hebben en ten onrechte tot het afleggen eener be lofte door den voorzitter van den raad zijn toege laten, zonder dat deze vooraf zich overtuigd had dat die heeren behooren tot een kerkgenootschap dat het eedzweren verbiedt. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat tooneel spelers zeiven ook als tooneelschrijvers optreden. Wij hebben op dat gebied nu Faassen en Jan C. De Vos, die met eere zijn te noemenen gisteren avond maakten wij zeiven kennis met de zooveel be sproken nieuwe pennevrucht van den heer Willem Van Zuylen, een nieuweling als schrijver. Is het alleen naijver op zijn collega's, die den directeur van den nieutven Rotterdamschen Schouw burg bewoog dat gebied te betreden Of schuilt er in hem booger geestdrift, edeler vuur Heeft hij nog niet genoeg aan den roem dien hij oogst als uitstekend acteur en jaagt hij naar nieuwe, in zijn oogen misschien schooner lauweren Dit zijn vragen die als van zelf bij ons opkwa men, toen wjj hoorden va,n zijn arbeid en niet minder toen wij de vrucht daarvan aanschouwden. Als iemand ons te gast noodt met de verzekering »neem het eenvoudige voor lief", dan het is jammer maar het is toch zoo is het meer en meer gebruik geworden om juist het tegendeel van een eenvoudige ontvangst ons te bereiden. De onoprechtheid dringt ook daarbij steeds door. Maar wanneer Van Zuylen ons met die verzeke ring had welkom geheeten in den Middelbnrgschen Schouwburg, hij zou de oprechtheid zelve zijn geweest. Eenvoudig, al te eenvoudig is zijn stuk. Wat er in den kring, waarin men ons binnenleidt, gebeuren zal kan men reeds bij het begin van het stuk weteneen intrige zoekt men in het stuk te vergeefs en wij zouden het, in plaats van een tooneelspel, een eenvoudige tooneelmatige schets willen noemen. Het is, dunkt ons, beter uit dat oogpunt het werk van den heer Van Zuylen ie beschouwen dan door overdreven lof tuitingen den schrijver voor de toekomst te be derven of door te ruwe eritiek hem den moed te ontnemen. De inhoud kan lang niet nieuw genoemd wor den, maar het oude is niet altijd verwerpelijk. Dat een kruidenier, die door een prijs uit de Weener- loterij plotseling rijk is geworden, hoogmoedig wordt, grooter zaken wil doen en door een compagnon, die op zjjn dochter en zijn geld specu leert, geruineerd wordt, is een chapitre dat reeds honderdmaal in een verhaal of een tooneelstuk werd behandeld, en helaas in de werkelijkheid maar al te dikwijls voorkomt. Dat er een ver drukte onschuld, in de gedaante van een eerlijk minnaar, in het spel is en alles ten slotte op het heerlijkst terecht komt valt ook licht te denken. Maar van éen oorspronkelijk idee gunnen wij den heer Van Zuylen gaarne de eer: hij laat een dier baren afgestorvene, jaren na zijn dood, op het juiste oogenblik, nog door een brief getuigen dat hij vrede neemt met de wel edelmoedige, maar toch wel wat al te overdreven en royale manier waarop zijne weduwe en zijn zoon met de nage laten penningen omspringt. Als de waarheid vooral de eenvoud zoekt, dan zou het stuk van den heer Van Zuylen die waar heid, d. w. 55. het natuurlijke, vooral ons moeten doen aanschouwen. En dat is zoo niet. $leehts éen allerliefst, echt natuurljjk tooneeltje werd ons voor oogen getooverd, zoo schoon dat wij daarvoor den heer Van Zuylen gaarne hulde brengen, en zijn eersteling ons daarom alleen hoop doet koesteren dat hij later ons nog wel iets beters dan zijn 'f Is maar een smid zal geven. Wij bedoelen het begin van het tweede bedrijf den verjaardag van juffrouw Bolton. De eerste tooneelen: de attentie van den zoon; de ingeno menheid der moeder daarmee; de hartelijkheid tusschen beidenhet bezoek van Kees en Jansje en dat van Mariedat alles ademde zulk een echt, huiselijk karakter, dat ieder die met ons dweept met het familieleven, die er prijs op stelt kleine, lieve attenties in eigen kring in eere te houden en den goeden invloed erkent welke zulke kleinigheden op het gemoed en op onze naaste omgeving uitoefenen, die tooneelen juweeltjes zal noemen, vooral als zij gespeeld worden zooals de heer Van Zuylen en zijn gezelschap dat deden. Maar jammer dat daartegenover zooveel onna tuurlijks ons werd te aanschouwen gegeven. Hoe verdienstelijk de karakters van Jansj'e en Kees uitstekend wêergegeven door mevrouw Bruyn-Sablairolles den heer Van Zuylen zijn geteekend, hunne verschijning was menigmaal, vooral bij de ontmoeting tusschen Haverman, zijn compagnon en den smid, aller onnatuurlijkst. Dienstboden die op zulke oogenblikken durfden verschijnen al waren zij nog zoolang in dienst zou men op staanden voet verjagen. Dat kenmerkte vooral den schrijver-t o o- neelspeler die slechts tooneeleffect beoogde, al valt het licht dan ook wat valsch. Het spel was zeer goed. Zelfs de heer Moor in de titelrol viel ons bijster mee. Men had ongunstig over hem geschreven en voor dit emplooi achtten wij hem ook minder geschikt. Maar voor de wijze, waarop hij gisteren avond speelde, mag hem geen lof worden onthouden- Alleen hadden wij gaarne gezien dat hij zich even had opgeknapt", zooni s men dat in het dagelijksch leven noemt, en wat iemand uit den stand van Andries Bolten zeker zou gedaan hebben, door zijn Zondagsche jas aan te trekken en zijn hoed op te zetten, vóór hij met Marie over straat ging op bezoek naar Haverman. Een bijzonder woord van lof moeten wij vooral brengen aan mevrouw Kley voor het weergeven van die goede, eenvoudige juffrouw Boltenen aan mevrouw De Graef-Verstraete voor haar spel als Marie. Allen werden aan het einde van elk bedrijf door het betrekkelijk talrijk opgekomen publiek teruggeroepen. De heer Yan Zuylen genoot die eer aan het einde van het laatste bedrijf nog eens afzonderlijk. Mocht hij later nog eens eene poging als schrij ver wagen dan hopen wij in zijne tweede penne vrucht de bewijzen te zien dat hij de vriendelijke wenken, hem van verschillende zijden gegeven, ter harte heeft genomen. De opbrengst der collecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid was te Veere 13.52 en te Vrouwepolder 11.24. ^ïissiMg-em, 29 Maart.' Eene commissie uit gedeputeerde staten bezocht heden deze ge meente, teneinde met bet dagelijksch bestuur in overleg te treden omtrent het geven eener be stemming aan de schoolgebouwen, waaromtrent verschil van inzicht bestaat. Zooals bekend is heeft de gemeenteraad bepaald, dat éen school voor lager onderwijs alléén voor jongens, éen andere school alleen voor meisjes gebruikt zal worden. Dit besluit wacht nog altijd op de goed keuring van ged. staten, die tegen zulk eene be paling bezwaar schijnen te hebben. De aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op het personeel en voor het patentrecht, dienstjaar 1884/85, is bepaald op Maandag 5 Mei 1884. Met 7 April e. k. worden verplaatst de rijks veldwachters der 348 klasse F. Aarts van Hans- weert naar Goes en F. W. Ekkelboom van Goes naar Hansweert. (Pol. hl.) Door het bestuur en de werkende leden van Neuzens Mannenkoor is tot directeur benoemd de heer J. Bierlé, in plaats van den heer P. J. Van de 'Sande, die daarvoor had bedankt, nadat hij die betrekking een elftal jaren met lust en ijver vervuld had en niet weinig toebracht om den bloei van het gezelschap te verhoogen. Eergisteren morgen is aan den oever van den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder eene oeveraf- schiyiving bij den mond van den Brakman ont staan. Over ongeveer 90 M. lengte viel de oever gedeeltelijk yreg. Ter N, Cl), De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 1 April a. niet plaats hebben. Door den minister van justitie is vastgesteld een nieuw model uniformjas, overjas (paletot) en po litiemuts voor de rijksveldwachters. Voorts is bepaald dat de brigadiers-majoor als ondersclieidingsteeken op de mouwen dragen zul len twee zilveren galons en de brigadiers een zilveren galon, overeenkomstig model. Bij de nieuwe uniformjas wordt de ceintuur onder de jas gedragen en vervallen de thans in gebruik zijnde ceintures, slotplaten en patroontas- schen. De bestaande uniform wordt afgedragen over eenkomstig de vroegere bepalingen. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de ridderorde van den Ned. Leeuw vond bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer nagenoeg algemeen geen bijval. De regeering heeft, zooals gisteren in 't kort werd gemeld, een wetsontwerp ingediend tot onteigening van gronden ter uitbreiding van het station Roo sendaal, waar de toestand gevaarlijk voor de rei zigers en belemmerend voor den dienst is. De kosten van het ontworpen eiland-station zijn op 9 ton gouds geraamd. De algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van I algemeen zal 12 Aug. plaats hebben. Daarop zal o. a. weêr besproken worden de quaestie der almanak. Het hoofdbestuur wil de uitgave staken; het departement Leiden verlangt het tegendeel. Verder stelt het hoofdbestuur voorlid te worden yan de Ned. Pensioenvereeniging voor Werklieden en voor 5000 2| pets. N. W. S. in het waarborgfonds deel te nemen, alsook gedurende 10 jaren in de administratiekosten een bijdrage te verleenen, het le jaar ad 500 en verder af- dtiend tiïet iO pot. 's jaars, EeD onderzoek in te stellen naar hetgeen door eigenaars of directeuren van nijverheids-onder nemingen gedaan wordt in het belang van het welzijn hunner werklieden, en aan de resultaten van dat onderzoek de noodige openbaarheid te geven, en gedurende 5 jaren jaarlijks 500 op de begrooting te brengen voor eventueel subsidie aan vereenigingen tot bevordering van het onderwijs aan schipperskinderen. Het dep. Grouw wenscht voor laatstgenoemd doel op 188485 een som van 2000 toe te staan. Het vertrek van HH. MM. den koning en de koningin naar Amsterdam is van 15 tot 22 April uitgesteld. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden W. Vin- kenbos, te 's Gravenhage. weerbaarheid. Aan P. Brouwer isop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als len luitenant bij het korps, gevormd uit de vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Prins Hendrik, te Veere. loodswezen. De gewezen gezagvoerder van de Stoomvaartmaatschappij NederlandE, W. Fabri- tius, is benoemd tot commissaris der loodsen te Terschelling. De heer A. Van Oosten te De Rijp heeft voor het beroep naar de berv. gem. te Zierikzee bedankt. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld P. J. De B., arbeider te IJzendijke, wegens hoon tot 2.50 boete; A. K., 25 j., vrachtrijder te Bovssele, wegens diefstal tot 5 boeteG. V., landbouwer 42 j. te Hoedekenskerke, wegens be- leediging van een beambte in functie tot 25 boete; M. M., 42 j. te Oapelle, wegens verwonding tot 8 dagen cel; J. Van H.. 25 j. schoenmaker te Goes, wegens dronkenschap, bjj herhaling gepleegd, tot 5 dagen cel, en J. T., 42 j. slager te Goes, wegens alsvoren, tot 14 dagen gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn N. Van B., 47 j. te Clinge, beklaagd van diefstalE. V., 36 j., huisvrouw van J. V. winkelierster te Wolfaartsdijk, beklaagd van hoon en C. S., 15 j. te Oost-Souburg beklaagd van overtreding eener verordening op de plaatse lijke belasting. De rijcursus van de officieren van onbereden wapens te Bergen op Zoom werd gisteren met een rijtoer naar de Wouwsche plantage besloten. Den le luit. jhr Six, van het 3e reg. veld-artillerie, die als instructeur bjj den cursus werkzaam geweest was, werd een fraai geschenk aangeboden als souvenir aan de aangename wijze, waarop door hem de lessen gegeven zijn. De afd. Middelburg van de schippersvereeniging Schuttevaer heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek, de kistdammen en heiwerken in en. bij de sluizen te Veere, welke voor de scheepvaart zeer hinderlijk zijn, voor zoover zulks mogelijk is te doen opruimen. Bij gelegenheid van den koopdag onder 's Heerenhoek, deze week gehouden, hadden een paar negocianten zulke goede zaken gemaakt, dat ze zich buitengemeen te goed deden aan sterke drank. Den volgenden morgen hebben ze zich echter uit de voeten gemaakt zonder hun logies te voldoen. Een voerman, dien zij besteld hadden hen naar 't spoor te brengen te 's-Heer Arends- kerke, werd insgelijks door hen beetgenomen. Toen het rijtuig voor de deur stond bleek het, dat de »heeren" reeds waren vertrokken. De leerlingen van the Royal Normal College te Londen, kwamen, zoo meldt de N. R. Ct,- reeds Vrijdag morgen per mail-steamer Pinses Marie van Queenboro te Vlissingen aan. Oor spronkelijk bestond het plan, eerst Vrijdagavond van Londen te vertrekken, doch om onbekende redenen bljjkt de reis een dag vervroegd te zijn. Het geheele gezelschap bestond uit 22 mannelijke en 20 vrouwelijke personen, dus te zamèn 42, en niet, zooals eerst werd gemeld, 70. Onder die 42 bevonden zich de directeur en directrice van het instituut, dr Campbell en diens echtgenoote voorts een dokter, twee onderwijzers en twee onderwij zeressen, zoodat het aantal blinde musici 35 (18 heeren en 17 dames) bedraagt. De reizigers, die zich ondanks hunne blindheid, met bewonderenswaardige kalmte en gemak be wegen, vertrokken per aansluitenden trein naar Brussel. Van daar reizen zij via Rozendaal naar Berlijn, waar zij zich vier dagen zullen ophouden voorts twee dagen te Leipzig, twee te Dresden, en waarschijnlijk ook te Halle. Op 9 April e. k. keeren zij van Berlijn te Vlis singen terug, om zieh weder naar Engeland in te schepen: Dezer dagen werd aan een antiquair ver kocht een koffie- en theeservies van oud porcelein voor den prijs van 1160, alsmede 4 oude Sak sische groepjes voor 1400. De antiquair deed met dien koop nog goede zaken, want hij verkocht de genoemde voorwerpen dadeljjk aan een Belgi schen koopman met groote winst. Voor het antieke porcelein werd in de laatste tijden hooge prijzen besteed. Men moet het dus niet lichtvaardig van de hand doen. Van de ten postkantore te Breda vermiste gelden is voor een bedrag van 4000 terecht gekomen, die volgens de opgegeven nummers toe behoorden aan den heer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen op Zoom, Volgens de N. Rolt. Crt. is een der personen, aan welke door de Leidsche giftmengster vergift moet zijn toegediend, een bijna achttienjarig jon geling, die als tamboer bij het regiment grenadiers in dienst was getreden. Tijdens hij een dag uit zijne garnizoensplaats met verlof was overgekomen, werd hij door de thans in hechtenis zijnde vrouw ten eten gevraagd, welke uitnoodiging door hem werd aangenomen. Daar hij spoedig na den maal tijd ongesteld werd, moest hij in de infirmerie worden opgenomen, waar hij eenige maanden heeft doorgebracht. Voor eenigen tijd is hij, ten i gevolge van de door het vergift ontstane verlam ming, met een gratificatie ontslagen en hij wordt nu in het Ned. Herv. weeshuis verpleegd, waar hij zich op het kleermaken toelegt. De ongelukkige, wiens moeder ten gevolge der vergif tiging overleden is, kan met moeite slechts zeer gebrekkig loopen. De aartshertogin Valérie, dochter van den keizer van Oostenrijk, en die thans met hare moeder te Wiesbaden vertoeft, zal zich binnen kort verloven met den aartshertog Ferdinand d'Este. De Indépendance beige meldt dat Stanley naar Europa gaat terugkeeren. In '79 door den koning der Belgen belast met het tot stand bren gen van een lijn van stations door Afrika heen, heeft hij thans deze taak teneinde gebracht. Ba- nana-Point, aan de uitmonding van de Congo op de westkust van Afrika, is door een weg verbonden met Zanzibar, een eiland van den Indischen Oceaan. In vijf jaren tijds heeft Stanley al de moeilijkhe den van deze onderneming overwonnen. Alma Tadema heeft bijna zjjn nieuw schil derstuk gereed, dat voor de Academy bestemd en een van de grootste is die hij ooit heeft geschilderd. Het onderwerp is een bezoek van keizer Hadrianus aan de werkplaats van een pottenbakker in Brit- tanje op zijn doorreis in 120. Op het stuk staan zeven of acht groote figuren en verscheidene kleinere, en het is verder vol accessoires. Tadema is ook bezig aan een kleiner schilderij, voorstel lende een Romeinsch keizer in processie gaande door de galerij van zijn paleis naar den tempel. Te Berljjn wordt een comité gevormd om een gedenkteeken op te richten voor Hedwig Reicher- Kindermann. Het plan bestaat op haar sterfdag, 2 Juni, een groot concert te geven van de eerste Wagnerzangers in Duitschland de opbrengst zal voor het gedenkteeken worden gebruikt, dat op het graf van Hedwig te Triest zal worden geplaatst. De internationale hygiène-tentoonstelling

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1