No 76. 127e Jaargang. 1884. Zaterdag 29 Maart. Middelburg 23 Maart. 3- FEUILLETON. De eerste, tweede en vijfde verdieping. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Dit biad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,1 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. RANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Op eene andere plaats doen wij een beroep op de algemeene liefdadigheid ten behoeve eener vrouw die dezer dagen het slachtoffer werd van een brutalen diefstal. Het met baar voorgevallene geeft ons aanleiding tot eene enkele opmerking. In onze gemeente hebben wij nu reeds binnen betrekkelijk korten tijd drie diefstallen gehad, een in de sociëteit op de Markt, een in eene woning op de Burgt en nu een derde ten nadeele van die vrouw. Deze diefstallen zijn natuurlijk niet van dat groote gewicht als die te Breda, maar wanneer kleinere diefstallen ongestraft gepleegd kunnen worden, gaat men allicht tot groote over. En al loopt een dief dan des te meer kans van gevat te worden, voor hen die het mikpunt worden van dergelijke operaties is dit verre van aangenaam zelden of nooit wordt de geleden schade vergoed. Het zou daarom te wenschen zijn dat de daders van die diefstallen bekend werden. Tot heden -leven wij omtrent de twee, reeds vroeger gepleegde geheel in het onzekereniets hoegenaamd is er openbaar geworden. Heeft de politie ook geen spoor van de daders ontdekt? Heeft zij geen enkel bewijs in handen kunnen krijgen Die vragen worden gedaan en verschillende vermoedens worden geuit. Vooral in het belang van haar prestige, nu beide diefstallen onder hare oogen als 't ware werden gepleegd, en ter weerlegging van verschillen de gevolgtrekkingen die gemaakt worden, zou het gewenscht zijn dat alles in het werk werd gesteld om licht in deze te ontsteken. Nu willen wij gaarne gelooven dat alles door de politie is gedaan om de dieven op te sporen, maar waar haar pogen dan niets heelt gebaat, zou bet ons niet ongepast voorkomen dat eene belooning werd uitgeloofd voor hem of haar, die de politie op den weg hielp om de geschiedenis van die diefstallen tot klaar heid te brengen. Het is beter kleine zaken flink aan te pakken dan, door geringschatting daarvan, aanleiding te geven dat er ernstiger dingen gebeuren. Ter geruststelling van het algemeen is het wel waard dat men zich ten behoeve van die zaak eenige opofferingen getrooste. En is er eenmaal iets met zekerheid te zeggen dan dient men open baarheid daaraan te geven, ook in het belang van hen die soms onschuldig mochten worden verdacht. In de St.Ct. is opgenomen eene opgave omtrent den loop der bevolking in Zeeland, bevattende bet bevolkingscijfer van iedere gemeente der pro vincie op 1 Januari 1884. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Jan. 1883: 93.835 M. 96.923 V. 190.758 T. en is alzoo toegenomen in den loop van 1883 met: 840 M. 539 V. 1379 T. Een Spnansche vertelling. Haar portret kan Juan of Ernesto gemak kelijk met dichterlijke phantasie maken en anders zet Gugliehno het in een oogen blik op bet doek. Ik zeg u niets meer dan dat zij een vrouw is, begaafd met. alle bekoorlijke eigenschappen die men zich kan voorstellen mooi, geestig, harts tochtelijk de eenige vrouw die in staat is om een man gelukkig te maken. Haar vader is oud en ziekelijk hij wenscht zijn dochter spoedig en goed getrouwd te zien, maar alle partijen zijn hem te onaanzienlijk voor haar." »Maar gij beteekent toch niet zoo weinig". s>Vooral als gij ons zulke heerlijke koek brengt." Gij zult nog een Toca, een Molina worden". »Gij zult niets voor de heele faculteit over laten." »Uw vriendschap maakt u blindmaar al beteeken ik nog zooveel meer dan ik zelf denk, ik heb niemand die mij de hand reikt.' „Dat zal Blanca wel doen." En Rafael be gon te zingen De loop der bevolking dezer provincie was als volgt: geboren werden 3376 M. 3175 Y. 6551 T., terwijl stierven 1870 M. 1825 Y. 3695 T., verschil 1506 M. 1350 V. 2856 T. Het aantal personen, die zich gedurende 1883 in de gemeenten vestigden, bedroeg: 5670 M. 5436 Y. 11.106 T., terwijl vertrokken 6336 M. 6247 Y. 12.583 T., verschil— 666 M. - 811 V. 1477 T- Vlissingen, 28 Maart. Heden heeft alhier met. goed gevolg examen afgelegd voor binnen loods te Yissingen de varensgezel Adrianus Blaas. ïfiiei-ilizee 27 Maart. In de vergadering der afdeeling Zierikzee van de Zeeuwsche Maat schappij van Landbomc, heden alhier gehouden, is besloten eene bijdrage van 100 te verleenen aan het waarborgfonds der internationale land- bouw-tentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, en 25 premie toe te kennen aan de in Juni alhier te houden paardenmarkt. Ter IVeiizen, 27 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. medegedeeld, dat, als buitengewoon subsidie in de kosten van het onderwijs (bouwen enz. van schoollokalen), van rijkswege 10,000 is verleend. Yerder is besloten vergunning aan te vragen tot demping en rioleering van de slooten bij het Schelpenpad (onder beheer van de genie) en open stelling van een gedeelte van dat pad voor publie- ken weg. Aan den heer P. J. Yan de Sande is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school A, met ingang op 1 April a., terwijl de heer H. J. Yooren, nieuw benoemd hoofd aan school A, met dien datum in functie treden zal. Eede, 27 Maart. Als een vervolg op ols bericht betreffende het besluit van den raad dezer gemeente, dd. 7 dezer, om niet tot de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school over te gaan, deelen wij mede, dat in de raadsvergadering van Maandag jl. een brief werd voorgelezen van gedeputeerde staten, waarin dat college aan bur gemeester en wethouders zijne verwondering over gemeld besluit te kennen geeft en tevens bericht dat, aangezien de voordracht moet geacht worden te zijn opgemaakt in overeenstemming met de wet, de raad alsnog zoo spoedig mogelijk een keuze uit die voordracht behoort te doen. Daar zaten onze raadsleden. Wat nu gedaan? Zich blijven verzetten De meerderheid zag in, dat zulks niet opging, en toen dan ook de voor zitter voorstelde om tot de benoeming over te gaan, was'er slechts éen lid, dat verklaarde zich buiten stemming te zullen houden. Bij de opening der zes ingeleverde briefjes bleek, dat vier leden gestemd hadden op den heer G. Scheper, dat éen briefje blanco was terwijl een ander, o, domme oppositie, was ingevuld met het woord »tegen"! De heer »Tegen" stond immers niet op de voordrachtDe gelukkige uitslag is dus dat-de heer Scheper te Nibbikswoud (Noord- Blanca 1 Gonzalo Stil, stil", riep Salvador onrustig. «Waarom «Omdat ik u nog niet alles gezegd heb; Blanca woont in dit zelfde huis, op de eerste verdieping en zij is de dochter van dien raadsheer, dien wij eens een flesscbeninand afhandig gemaakt hebben, door den brenger wjjs te maken dat bij verkeerd gegaan was. «Dus is zij onze huisgenoot?" «Een mooi meisje..." «Ik vind dat we haar een serenade moeten brengen". «Geen malligheid, hoorIk heb u reeds in den beginne gezegd, dat mijn hart er in be trokken is en de zaak is ernstig". Ernesto sloeg zich voor het voorhoofd en riep: „Geen nood, Salvador; gij kunt zeker zijn van de overwinning en wij zullen u helpen om haar te behalen". »Wat kunt gij daaraan doen? «Ja, wij zijn niet voor niemendal tooneel- spelers; ik heb een heel plan gereed, maar gij moet mij allen helpen. Als gij u verbindt om ons wederkeerig terzijde te staan, zullen wij u heden voorthelpen betoon u dan morgen niet ondankbaar Maar wat wilt gij dan doen vroeg Sal vador eenigszins wantrouwend. »Wat ik denk te doen Bewaart nu allen het stilzwijgen, als het u mogelijk is, en hoort mjj aan. Holland) tot onderwijzer is benoemd. Wij hopen dat deze heer zich die benoeming zal laten wel gevallen en, door zijne spoedige in functie-treding, aan het hoofd der school de voor dezen zoo on misbare hulp zal verstrekt worden. Wij ontvangen, namens de commissie tot het verzamelen van gegevens betreffende de emigratie naar Zuid-Afrika, een uitvoerig stuk over de land verhuizing daarheen. Het is ons onmogelijk dat in zijn geheel op te nemen. Wjj vermelden daarom als slotsom van dit betoog datgeant woord moet worden. Op de vraagwie zijn de ware emigranten Landbouwers en ambachtslieden, die hun vak goed kennen, vlijtig werken en onbesproken van gedrag en zeden zijn. Op de vraagwelke zijn hunne vooruitzichten in de Zuid-Afrikaansche republiek Landbouwers vinden daar gronden beschikbaar, welke gekocht of gehuurd kunnen worden. Handwerkslieden zullen er ruimschoots werk krijgen tegen voldoend loon. Op de vraag welke hulp kunnen zij erlangen Zij kunnen door de commissie, wier adres is O. Z. Voorburgwal bij de Stoofsteeg N 127, op de eerste verdieping, achterkamer, te Amsterdam, aanbevolen worden aan de commissie te Pretoria, welke zal trachten hun verder van dienst te zijn. Zij kunnen die commissie opdragen, om bij de commissie te Pretoria te onderzoeken, of voor hen in de Zuid-Afrikaansche republiek eene goede plaatsing is te erlangenom voor hen uit te zien naar de meest geschikte gronden, die zij koopen of huren zullen, en door hare bemiddeling gebruik maken van de gunstige bepalingen, door de regee ring der Zuid-Afrikaansche republiek vast te stellen omtrent het in erfpacht geven van gouvernements- gronden. Eindelijk kunnen zij, ook door hare tusschên- komst, voor eigen rekening in Zuid-Afrikaansche bladen, onder mededeeling dat zij eene aanbeve ling van de commissie bezitten, aanvrage doen om plaatsing of werk daar te lande, wellicht ook om voorschot voor de reis en de uitrusting. Uit den aard der zaak staat deze weg open voor een ieder, van welke betrekking ook, die aanspraak maken kan op eene aanbeveling van die commissie, bij wie men alle werkdagen tussehen 1 en 3 uren zich kan vervoegen. nationale schuld. Benoemd tot adjunct-com mies bij de directie van de grootboeken dei- nationale schuld te Amsterdam W. F. Van Hels- dingen en J. Muysken, thans eerste klerken. leger. De eerste luitenant jhr. L. A. P. Six, van het 2e rog. veld-art., is voor drie jaren ge detacheerd bij het wapen der art. van het leger in Nederl.-Indië. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen le kl. A. Muller, thans commies 2e kl.2e k'l. N. J. Yan Aken, J. J. G. Stutterheim, P. W. Pape- gaay en C. Koens, thans 3e kl.3e kl. C. H. III. Het plan. «Salvador heeft immers gezegd dat hij eenig geld meebrengt; bij moet zich nader verklaren en precies zeggen hoeveel". «Ik verlang het niet geheim te houden; duizend gulden". »Dat is niet veel, maar mijn talent zal het ontbrekende aanvullen. Marcela de tweede verdie ping in dit huis is immers te huur «Gisteren was dit ten minste nog het geval", «Hoe hoog is de huur?" «Twaalf honderd gulden, geloof ik." «Dat is veel gij moet er echter onmiddellijk werk van maken en haar hnren voor den beroemden dokter Don Salvador Quiroga". «Maar „Geen maren geef Marcela geld om een kwartaal vooruil te betalen". Salvador gaf Mar cela driehonderd gulden en volgde met belangstel ling het plan van zijn vriend Ernesto. »Nu" giog deze voort moeten wij ons naar den behanger begeven, opdat hij eenige kamers in orde brengeeen salon en een spreekkamer, die gij moet meubelen met blauw satijnen leuning stoelen, marmeren tafels, schilderijen, anatomische praeparaten, een boekenkast, tapjjten «Maar dat kost een kapitaal". „Gij kunt in termijnen afdoen, als gij begint met contant te betalen. Dan gaan we naar den kleermaker, die u een pak maakt naar het aller- Schipper, H. Coopmans, H. Tjebbes en J. Wolterson, thans 4" kl. Tot hoofd der school te Beesd is benoemd de heer N. Mieras van Heteren. Deze had echter reeds te kennen gegeven liever "niet voor de eventueele benoeming in aanmerking te willen komende gemeenteraad besloot daarom het traktement van hoofd der school met 100 te verhoogen en daardoor te brengen op 1025, in de hoop nu de benoeming aangenomen te zien. Heden zijn, zooals dit in de laatste jaren steeds plaats had, de leerlingen van den heer dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, pred. alhier, ten overstaan van den kerkeraad te Veere, aangenomen en in eene namiddag godsdienstoefening bevestigd. De andere moderne predikant, de heer E. J. W. Koch, neemt om gezondheidsredenen dit jaar geene leer lingen aan. De le luit. der mariniers C. N. Cazaux van Staphorst, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is gesteld ter beschikking van den kom- mandant van het korps mariniers. De kapitein luit. ter zee W. A. Arriens, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Kantongerecht te Goes. Heden zijn de volgende personen, allen wegens dronkenschap, veroordeeld J.D., H.D., C.R., C. A.C. en P. v. H., allen te Goes O. B., L. v. d. M. en W. M., allen te Co- lijnsplaatC. B., .T. S. en P. A., allen te Wol- faartsdijk; C. Z. te 's Heer Henderikskinderen H. M. M. en A. v. O. te Kloetinge J. K. te Doel (België); J. K. en J. H. te Wilhelminadorp J. C., A. v. G. en A. v. B., allen te Cortgene; C. B.,P. K. en H. De L., allen te Camperland A. C. B. te BaarlandP. M., J. W. en J. D., allen te Hansweert; G. L., C. v. H., F. H. en M. v. D., allen te Yerseke L. B. te Ovezand J.S., J. G. en J. D., allen te HeinkenszandJ. T. en J. W., beiden te NieuwdorpP. F. te WissekerkeC. v. M. te Kapelle; L. v. D. te Ellewoutsdijk en J. S. te Borssele, allen tot 1 boete, sub». 1 dag gev-. H. v. S. en J. P. W. te Goes; J. T. te Baar land J. D. te Wemeldinge en G. d. W. te Co- lijnsplaat, elk tot 3 boete subs. 2 dagen gev. A. W. en A. W., beiden te Wilhelminadorp en J. De J. te Ovezand, elk tot 5 boete subs. 3 da gen gev. J. V. te Stroodorp, M. G. v. G. te Cortgene; C. v. d. L. te BorsseleG. M. te Kwadendamine en J. S. te Goes, elk tot 3 dagen gev. J. M. te Baarland, tot ƒ15 boete subs. 7 dagen gev. en J. R. te Yerseke, tot 2 boeten van 1 subs. 1 dag gev. voor elk. Allen in de kosten. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld P. B., te Oud-Vosraeer, wegens moedwillige laatste model, voorts naar een lithograaf om visite kaartjes met uw woonplaats en naar een boek drukker om een paar duizend prospectussen". «Zijt ge mal? «De dokter moet zwijgen," zei Ricardo, «in dergelijke gevallen is de verliefde gewoonlijk niet wel bij 't hoofd. Ik begin het plan van Ernesto te doorgronden". «Ik ook »Ik ook „^Ijjn plan is zeer fijn; het bepaalt zich hierbij dat het den gewonen loop der dingen wil verhaasten en u in drie maanden de onderscheiding verschaffen, die gij anders over twaalf jaar zondt winnen". „Bravo," zei Salvador, die zich reeds half gewonnen gaf, «maar nu de uitvoering? «Laat die maar aan ons over. Hier hebben we twee journalisten die over de publieke opi nie beschikken twee tooneelspelers, die in staat zijn alle mogelijke rollen te vervullen en in betrekking staan tot de studenten aan bet conservatorium en het personeel van den schouwburg een schilder, die morgen aan den dag begint met u in allerlei houdingen en costumes te portretteeren en een student in de medicijnen «Dat is waar, Teodomiro, die zal altjjd dezelfde trouwe vriend voor mij blijven. Welke rol hebt gij hem toegedacht Wordt vervolgd.^

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1