N° 75, 127e Jaargang. 1884. Yrijdag 28 Maart. Middelburg 27 Maart. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon-Vereeniging te Middelburg. Export-maatschappij voor Zeeland. IIRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De St. Ct bevat een staat van nalatenschappen van schepelingen en mariniers, in den loop van het jaar 1882 beschikbaar geworden doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt en tot beko- rning waarvan de rechthebbenden zich bij adres kunnen wenden tot het dep. van marine, met overlegging van de daarbij behoorende stukken. Op dien staat komen o. a. voor Danker Caljouw, marinier le kl., geb. te Koudekerke (Zeeland) en 6 Febr. 1882 in het hospitaal te Amsterdam over leden, tot een bedrag van 54.80 en Dignum Emaneel, matroos 3® kl., geb. te Graauw en 2 Febr. 1882 op de reede van Bonaire overleden, tot een bedrag van ƒ58.81. De minister van financiën brengt ter kennis van de ambtenaren der directe belastingen enz., dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Domburg, ontvan gers en andere ambtenaren, die volgens de be staande regelen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onver schillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog daarvoor tot 10 April a. bij het depar tement van financiën kunnen aanmelden. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal a. Maandag, den 31 dezer, te 3 uren precies eene openbare vergadering houden ter behandeling van het jaarverslag. Naar wij vernemen is prof. Jacob Kwast voor nemens den 16en April alhier een concert te geven met medewerking van frl. Vermehren, eene zan geres van talent. De heer Kwast, tot voor korten tijd verbonden aan het muziek-conservatorium in Keulen, is thans leeraar aan het conservatorium te Frankfort. Hij is van vroeger jaren in Middel burg niet onbekend. Tot chef pilote 2e kl. bij het Belgisch loods wezen te Antwerpen is benoemd de heer J. B. Kuiper, tot dusver chef pilote bij dat loodswezen te Vlissingen. Kruiningen. 26 Maart. In de heden avond alhier gehouden vergadering van den gemeente raad is tot wethouder benoemd de heer J. Blok Ez, en tot ambtenaar van den burg. stand de heer H. A. Markusse, beide in de plaats van den heer M. Wondergem, overleden. Amsterdam, 27 Maart. Het eerste mail schip naar West-Indië, de Oranje Nassau, gezagv. Ten Harmsen, is heden met 12 passagiers en vrij voldoende vrachtgoederen vertrokken. Onderschei den belangstellenden deden den stoomer uitgeleide tot IJmuiden. De ministers waren verhinderd daar aan deel te nemen. Vóór de afvaart, die opgeluisterd werd door muziek, boden de leerlingen der Han delsschool den kapitein een fraaie vlag aan. Het Nederlandsch panopticum werd in 1883 door 270.000 personen bezocht. Met inbegrip van ƒ14.000 agio op 100 verkochte aandeelen, tot voltooiing der gebouwen, bedroeg de zuivere winst 176.572. Na ƒ70.000 voor gewone en buiten gewone afschrijving wordt 8 dividend uitgekeerd. Bij de rijkstelegraaf is, met ingang van 1 April benoemd tot telegr. 2e kl. K. Cox, thans tijdelijk bureelbeambte bij de werken van het Noordzee kanaal, met plaatsing te IJmuiden. Eervol ontheven van het beheer van het kan toor Edam, de directeur A. Boomsma, die reeds tijdeljjk aan de afd. telegraphie werkzaam was, inet bepaling, dat zijn detacheering aan genoemde afdeeling met drie jaren is verlengdde telegr. A. G. Brumsen, van het tijdelijk beheer van het kantoor Edam met herplaatsing te Amsterdam. Belastde directeur W. F. A. De Rijk, thans tijdelijk te Utrecht, met het beheer van het kan toor te Edam. VerplaatstP. Lansdorp, telegr. 3® kl., van Am sterdam naar Hansweert, G. J. Verhage, teleg. 2e kl., van Dordrecht naar Rotterdam en D. Rijls, telegr. 2e kl., van Rotterdam naar Dordrecht. Volgens het Bat. Hbl. is het gouvernement na de tuchtiging te Tenom met den radja in onder handeling getreden, met het doel om de vrijheid der ongelukkige schipbreukelingen te verkrijgen, doch de radja moet hebben geantwoord, dat hij in geene onderhandelingen hoegenaamd met het Indisch gouvernement wenscht te treden. Hij is evenwel bereid om de on gelukkigen die allen nog in leven moeten zijn aan de Engelschen over te leveren, indien Engeland met hem in onderhandeling wil treden. Een drukke briefwisseling moet verder tusschen de Indische regeering en den Engelschen consul te Singapore over deze quaestie gevoerd zijn, waarbij de laatste de vraag zou hebben gedaan of een Engelsch gezantschap naar Tenom zou mogen gaan, onder bescherming van het Ned.-Ind. gouvernement, teneinde met den radja over de uitlevering te kunnen onderhandelen. De Indische regeering moet aan dien consul te kennen gegeven hebben, dat de Engelschen op die bescherming kunnen rekenen, zoolang zij in de staten en plaatsen in Atjeh zijn, die aan het Nederlandsch-Indisch gouvernement zijn onder worpen, maar dat de Nederlandsch-Indische regee ring zich niet verantwoordelijk kan stellen voor hetgeen gebeurt in staten die jegens het gouver nement vijandig zijn. De heer mr S. Yan Houten, is lid van het comité van 29 leden, dat zich heeft gevormd om te Frankfort een gedenkteeken voor Schopenhauer op te richten. Zooals men weet is een der vurigste wenschen van de Transvaalsche deputatie dat jongelui uit Afrika in 't algemeen en uit Transvaal in het bijzonder, aan onze hoogescholen in 't vervolg hunne opleiding zouden genieten. In onze academiesteden was er dan ook als 't ware een wedstrijd bij het ontvangen der depu tatie, en in meer dan een toespraak, door de eene of andere autoriteit gehouden, kwam eene aanbe veling voor van de hoogeschool in hare eigen gemeente. Onze wet op het hooger onderwijs levert echter eenige bezwaren opde deputatie verlangt daarom dat zij zóo worde gewijzigd, dat aan Afrikaansche jongelui in 't algemeen, aan Transvaalsche in 't bijzonder, de gelegenheid worde gegeven hier te lande hunne studie aan te vangen en te voltooien. Ten einde dit plan krachtdadig te bevorderen, is op de dezer dagen gehouden bestuursvergadering der Nederlandsch Zuid'Afrikaansche vereeniging, in overleg met de leden der deputatie, die deze vergadering bijwoonden, het volgende besluit ge nomen De vereeniging zal trachten een fonds te stichten geheel uit vrijwillige bijdragen, ten einde uit de renten van dit fonds jaarlijks een of meer studie beurzen van nader vast te stellen bedrag aan Transvaalsche jongelui te verschaffen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen in Nederland aan eene der universiteiten of aan de polytechnische school te studeeren. Behoudens de sanctie der algemeene vergadering, die in de maand Mei a. zal plaats hebben, stelt het bestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging als eerste bijdrage daartoe beschikbaar jaarlijks de rente van een kapitaal van 12000, Een gift uit Utrecht van circa 2500 is reeds toegezegd. De vereeniging vraagt nu ondersteuning, hetzij in den vorm van een gift in eens, hetzij in die van jaarlijksche toelage. Wanneer later blijkt dat dit beroep op de alge meene belangstelling voor Transvaal, waarvoor men op die wijze iets werkeljjk nuttigs kan doen, niet te vergeefs is geweest zal eene bijzondere vegeling worden gemaakt, maar in ieder geval zal de keuze van studievak en universiteit den student vrijstaan. Giften zullen dankbaar worden in ontvangst ge nomen door de heeren D. Cordes, Keizersgracht, mr J. Wertheim, Vondelstraat, m' N. A. Calisch, Keizersgracht, mr W. Heineken, Rokin 98, d' M. A. Perk, Oosteinde en mr I. E. Henny, Tesselscha.de- straat, allen te Amsterdam, mr A. Yan Naamen van Eemnes, te Zwolle, mr W. H. De Beaufort, en prof. mr J. T. Buijs, beiden te Leiden, prof. dr C. D. Buijs Ballot, en prof. mr J. De Louter, beiden te Utrecht, en mr H. A. L. Hamelberg, te Arnhem. De heer Jorissen kwam met zijn gezin op 8 Februari te Kaapstad aan. Zijn reis gaat naar Natal, en van daar naar Transvaal. Gisteren avond werd op de, bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging alhier eene vrij druk bezochte algemeene vergadering gehouden van deelnemers in het telefoonnet te Middelburg. Door den voorzitter der commissie van voorbe reiding, den heerj. W. De Raad, werd mededeeling gedaan dat vóór 29 Februari zich 87 personen bereid hadden verklaard tot deelneming en 5 voorwaardelijk, terwijl zich na dien datum nog 3 personen hadden aangemeld. Met deze deelneming van bijna 100 personem heeft men de zekerheid dat de zaak slagen en dat het kapitaal billijke renten afwerpen zal, zoodat de verwachting gegrond is, dat dit kapitaal te vinden zal zijn. Nu reeds is een vijfde gedeelte, noodig om overeenkomstig de wet eene vennoot schap te kunnen aangaan, genomen. Dat het kapitaal rente kan afwerpen bleek uit eene overgelegde berekening, waaraan wij het volgende ontleenen. Een huis, ingericht voor hoofdstation niet direc tiekamer en woning voor den concierge, 3500, voor de inrichting van een station met toren, 2 borden, spreektoestel, signaalbel enz. 1600. 20 jukken in de gemeente 1000; 84 gelei dingen 9408kabels in de kade en door het kanaal 2080, oprichtingskosten 1512. In. het geheel alzoo 19100. Per jaar worden geraamd de volgende uitgaven 2 telefonisten 400onderhoud lijnen a 5 420; woning, onderhoud en belasting 100; kantoorbehoeften enz. 100technicus 300 boekhouding 180patent en vergadering 80, samen 1580. De inkomsten zijn bij 84 aansluitingen, waarop deze berekening is gebaseerd, 2520, waarbij nog 125 als extra bijdrage voor 4 verbindingen, dus 2645. Er is alzoo een overschot van 1065. Wanneer 4 %~van het kapitaal wordt uitgekeerd of 780 is nog eene overwinst van 285 per jaar te wachten. Nadat deze berekening was medegedeeld, gaf de heer P. D. Koning nog eenige toelichting en tevens antwoord op vragen hem vroeger gedaan. Zoo deelde de spreker mede dat hij inlichtingen heeft ingewonnen of er bezwaar is tegen aanslui ting met het telegraafkantoor, hetgeen niet het geval is. Integendeel kan het te Middelburg nog voordeeliger plaats hebben dan te Amsterdam. Daar heft de Bell Telephoon Cy. een buitenge wone contributie van ƒ6 'sjaars, terwijl dit hier niet het geval zijn zal. De eenige kosten die het gebruik van de aansluiting medebrengen zal is betaling van 0.05 voor elk telegram dat per telefoon behandeld wordt, welke som aan het rijk betaald moet worden. De verrekening der kosten geschiedt door middel van het centraal-bureau. Naar aanleiding van de te Zaandam gerezen quaestie heeft de heer Koning ook inlichtingen ingewonnen of het rijk aan particuliere onder nemingen nog het recht geeft om draden aan te leggen. Dit is niet het geval, maar ook dit is geen bezwaar, want zoo men bv. Middelburg en Vlissingen zou willen verbinden kan aan het rijk verzocht worden de noodige draden aan te bren gen, dit geschiedt en het rijk verhuurt tegen niet onbillijke vergoeding de draden aan de onderne ming. Met hét oog op het groote verschil in abonne mentsprijs, die hier gevraagd en door de Bell Telephoon Cy. genomen wordt (te Amsterdam 118 en in de andere plaatsen 120) heeft het bestuur, ofschoon zijne berekening gebaseerd was op opga ven van leveranciers en deskundigen, toch gemeend die door een man van het vak te moeten doen verifieeren. De uitslag daarvan is geweest dat de berekening in alle opzichten vertrouwbaar werd geacht, terwijl daarbij werd opgemerkt dat de door de Bell Cy. gemaakte winsten exhorbitant zijn. Daarna werd voorlezing gedaan van door de commissie van voorbereiding opgemaakte ontwerp statuten voor eene naamlooze vennootschap. Daarin wordt het doel omschreven en het maat schappelijk kapitaal op 30.000 bepaald, verdeeld in 250 aandeelen op naam, groot ƒ120. Op die aandeelen moet, nadat de koninklijke goedkeuring is verkregen, 25 worden gestort. Verder wordt bepaald dat het bestuur der ven nootschap bestaan zal uit 3 bestuurders en 5 commissarissen, door de vennooten te benoemen, dat van het kapitaal minstens 4 rente zal worden uitgekeerd en dat een reservefonds van 6000 zal worden gevormd. Nadat door de heer Koning nog de belangrijke mededeeling gedaan was dat, tengevolge van eene nieuwe uitvinding, het ruischen der over de huizen gespannen draden kan voorkomen worden, werd gelegenheid gegeven deel te némen in het maat schappelijk kapitaal en vervolgens de algemeene vergadering gesloten. In de daarop gevolgde vergadering van deel nemers in het kapitaal werd tot oprichting be sloten van de naamlooze venootschap: Telefoon vereeniging te Middelburg en bleek in het maat schappelijk kapitaal voor 7680 of 64 aandeelen te zijn deelgenomen. Ofschoon de commissie van voorbereiding het voornemen had in deze bijeenkomst het bestuur en de commissarissen te doen benoemen werd op voorstel van een der vennooten goedgevonden zich alleen tot de verkiezing van het bestuur te bepalen. Bij de stemming werden 20 briefjes ingeleverd en werden de heeren A. A. Mes Gz. met 14 en D. G. Kröber jr met 12 stemmen als bestuurslid gekozen, terwijl de overige stemmen waren uitgebracht op de heeren J. H. Snijders 9, J. "VV. De Raad 5, K. Baart 4, P. D. Koning 3, mr C. J. Pické en M. Gbijsen 2, J. P. I. Buteux, J. A. Zip, G. Alberts Lz D. J. Mes, B. A. Vevheij en Boudewijnse ieder 1 stem een briefje was blanco. De heeren Mes en Kröber verklaarden zich bereid de benoeming aan te nemen. Bij nieuwe vrije steihming werd als derde be stuurslid met 16 stemmen de heer J. H. Snjjders gekozende heeren P. D. Koning, M. Ghijsen, G. Alberts en K. Baart verkregen ieder eene stem. De heer Snijders verklaarde zich evenzeer bereid de benoeming aan te nemen. Nadat de voorzitter de aanwezigen en de ge meente had geluk gewenscht met de tot stand- koming der vennootschap en de hoop uitgesproken dat nu spoedig de telefoonverbinding tot stand komen zal en nadat een der vennooten de voor bereidingscommissie namens de aanwezigen dank betuigd had voor de vele moeite, die zij zich getroost heeft, werd de vergadering gesloten. Ten slotte vinde hier nog de mede'deeling plaats dat, zoo niet de zaak gisteren tot stand gekomen ware, de mogelijkheid om hier eene goedkoope telefoonverbinding te verkrijgen ware weggenomen, aangezien de Bell telephoon Cy reeds concessie voor Middelburg aangevraagd had. Heden werd alhier de algemeene vergadering van vennooten van bovengenoemde maatschappij gehouden en daarop door commissarissen hel vierde jaarver slag uitgebracht. Hel bestuur onderging geene verandering. Het verlies, in 1883 geleden, bedraagt 1448.80§ of ƒ1034.321 minder dan in 1882 De verdiende provisie en het avans op de oeslerrekening bedroe gen ƒ211931 en 48.42^ meer dan ten vorigen jare. Het bestuur wenschl ook dit jaar hel nadee- lig saldo der winst- en verliesrekening, dal thans tot 7394 514 geklommen is, op die rekening te laten dootloopen Hel aanmerkelijk verschil tusschen het verlies van dit jaar en van 1882 geeft de hoop dat bij goede oogsten en betere prijzen, dan in het af- geloopen jaar konden bedongen worden, de omzet aanmerkelijk zal vermeerderen en dientengevolge betere resultaten mogen verwacht worden. De onkosten bedroegen 2423.62 of 201.96 per maand tegen ƒ2685 21 of ƒ223 76 per maand in 1882, alzoo ƒ261.59 of ƒ2180 per maand minder dan ten vorigen jare. Hoewel uit "het vorenstaande blijkt dal het vierde jaar der maatschappij minder nadeelig is geweest, dan hel vorige, doet het commissarissen leed. dat weder op een ongunstig resultaat moet gewezen worden, te meer, daar hij vernieuwing gebleken is, dat de directeur geen moeite ontziel om den bloei der maatschappij te bevorderen en hij zich. door zijn voorzichtig beleid, ten volle den dank van de ven nooten heeft waardig gemaakt. Het verslag, door den directeur aan commissaris sen uitgebracht, luidt als volgt: Ofschoon nog verre van bevredigend, was lie vorige jaar gunstiger voor de Export-Maatschappij voor Zeeland dan de eerste drie jaren van baar bestaan. Behoudens enkele uilzonderingen, was de oogst van de verschillende producten uitmun tend, hetgeen gunstig op de hoeveelheid van onzen uitvoer werkte. De prijzen waren dientengevolge wel niet hoog maar over hel algemeen voldoende, uilgenomen die van Sjalotten, veroorzaakt door eene buitengewoon groote overproductie in Bqjgië en ook in Engeland zelf, een natuurlijk gevolg van de enorme opbrengst van vorige jaren. Ook in onze provincie nam de aanbouw toe en ofschoon de door ons uitgevoerde quanlileit geen invloed op den stand der markt kon uitoefenen, moes ten ook wij de gevolgen van dien toestand, door de lage prijzen, ondervinden. Ik blijf desniettegen staande de cultuur van dit artikel aanbevelen; weinig meer had de opbrengst dit jaar behoeven le bedragen om, zoo niet gunstig, dan toch be staanbaar te zijn en hel zeer ruime beschot der sjalotten vergoedde ih zekere mate de geringe prijzen. De raad, in mijn vorig verslag gegeven, om eene proef te nemen met de verbouwing van Meirapen is veelvuldiger opgevolgd dan ik had durven hopen, zoodat het mij zeer aan genaam is te kunnen mededeelen, dal de uil slag daarvan zeer voldoende is geweest althans voor hen, die niet al te laat voor de verzending gereed waren. Dat wij hoogst waarschijnlijk wel altijd een paar weken hij de HollandscJie provinciën zullen ten achterblijven is te betreuren, doch geenszins een reden om niet krachtig met de verbouwing door te gaan, omdat onze "eerste afleveringen zeer goed betaald werden en meer dere ondervinding van dit product de qualileil zal doen verbeteren Behoorlijk dunne moet hij- zonder aanbevolen worden, evenals hel zaaien zoo vroegtijdig als de weersgesteldheid zulks slechts toelaat. Ook de door ons aangeradene cultuur van Pr ei is door velen begonnen of voortgezet met de best mogelijke resultaten. Zonder eene enkele uitzondering zijn de prijzen voldoende en dikwijls hoog geweest. Van deze groente was de oogst in dit najaar echter niet zeer gunstig; ja, hij ver scheidene landbouwers, mislukte hij geheei. Dit is oorzaak dat onze uitvoer daarvan niet in die mate is toegenomen als ik, te oordeelen naar de hoeveelheid afgeleverd zaad, had mogen verwach ten, maar deze voorbijgaande omstandigheid geeft volstrekt geen aanleiding om de verbouwing van dit, in Zeeland zoo uitstekend groeiende product niet ten sterkste aan te raden. Ik beveel de dikke soorten bijzonder aan. Het doet mij leed dat ik niet even gunstig, als over de twee voorgaande artikelen/over" eene derde, door mij gerecommandeerde, groentesoort kan berichten. Het is de Zeeuwschc Bigemt??!,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1