Laatste Berichten. BUITEiLAND. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht der kamer is, en daarom niets vuriger wenscht dan haar de eervolle plaats te zien innemen die haar als volksvertegenwoordigster toekomt. Redenen weshalve adressant het nogmaals waagt haar met den meesten ootmoed toe te roepen, nietherzie u zeiven, maarherzie de grondwet. Wij hebben vroeger reeds gewezen op den toestand van het Nederlandsch Tooneelverbond, eene vereeniging die de hulp van alle belangstel lenden in ons nationaal tooneel verdient. Wij hebben toen uiteengezet, waarom juist in deze dagen een roep gaat door geheel ons land om tot het Bond toe te treden en het te steunen in zijne pogingen om, door middel der tooneelschool, ont wikkelde tooneelspelers te vormen en de zaak van het tooneel op alle wijzen vooruit te brengen. Ook te Middelburg is thans eene afdeeling tot stand gekomendoch deze heeft uitbreiding dringend noodig. Allen, die voor de zaak belang stelling koesteren, worden door de afdeeling opge roepen tot eene bijeenkomst op Vrijdag avond a. s., waar de secretaris van het hoofdbestuur, de heer M. A. Perk uit Amsterdam, het woord zal voeren. Wij voegen bij deze oproeping, inaansluiting aan het gisteren door ons geschrevene, gaarne eene warme opwekking onzerzijds. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrijdag den 28 Maart a. des namiddags te half 3 uur een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken. Ingekomen stukken; rapport en voorstel van burg. en weth.a uitgifte in erfpacht van gemeen tegrond aan het scheepsdok. b. Verzoek dererven Wibaut, om gedeeltelijke teruggaaf koopsom van grond aan de loskaaic concept overeenkomst, teruggaaf van grond bij de gemeente-begraafplaats; d voorstel van het bestuur der godshuizen, be treffende het erf der bewaarschool in de Heeren straat e rekening der schutterij over 1883 verzoek van den heer F. D. Sprenger, om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs voorstellen van burg. en weth.1° omtrent de vernieuwing der kada strale plans dezer gemeente2° omtrent eene buitengewone aflossing van gemeenteschuld. Met genoegen woonden wij gisterenavond in het Schuttershof alhier de tooneelvoorstelling bij, die, ten voordeele der Vereeniging voor gepensio neerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger, gegeven werd door de vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie te Middelburg. Wij hebben reeds vroeger erop gewezen welke uitstekende elementen deze sociëteiten bevatten, en de opvoering van Dinsdag bewees dit opnieuw. Het begin van den avond was minder gelukkig. Hoe verdienstelijk sommigen zich van hun taak kweten, Hofdjjk's Graf onder de Meidoorn eischt zulk een algeheele samenwerking dat elk gebrek, hoe gering ook, veel wegneemt van den indruk dien het maken kan. Zang èn spel èn voordracht moeten de vol maaktheid zooveel mogelijk nabijkomen en met elkaar in alle deelen overeenstemmen, wil men met deze legende succes hebben. De tooneelstukjes Op het postkantoor en Bergen en Dalen werden over het geheel zeer goed ver tolkt vooral kwam door het goede spel der twee hoofdpersonen het langdurig gesprek in het tweede bedrijf van laatstgenoemd stuk volkomen tot zijn recht. Het optreden van gebr. Semmel verwierf grooten bjjval, wat de uitvoerders om hunne losheid en actie ten volle verdienden. Het is te hopen dat ook de opbrengst van dezen avond aan de verwachting beantwoorden zal. Dit zal nog meer dan de zoo ruimschoots verworven toejuichingen eene belooning voor de uitvoerders wezen. Door den gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland is besloten tot afschaffing van de tot dusver in de maand April gehouden voorjaars veemarkt, terwijl de najaars-veemarkt, in plaats van op den eersten Woensdag in November, voor taan op den derden Woensdag dier maand zal plaats hebben. De gemeenteraad van Westkapelle heeft bepaald, dat de aldaar bestaande veemarkten, in plaats van op den tweeden Vrijdag in April en den derden Vrijdag in November, voortaan zullen worden ge houden op den eersten Woensdag in Mei en op den eersten Woensdag in October. Vlissingen, 25 Maart. Uit het verslag door de Vlissingsche spaarbank, ingezonden aan het departement der maatschappij Tot Nut van Algemeen alhier, ontleenen wij de navolgende opgaven Het gezamenlijk bedrag der inlagen, in 1882 79275.681, was in 1883 f 60257.92!, terwijl de rente aan het einde des jaars 4704.88i bedroeg. Samen dus 64962.81. Het gezamenlijk bedrag der uitbetalingen, in 1882 75502.92, was in 1883 56382.26. Op het einde des jaars was aan de deelhebbers ver schuldigd 154812.691. De waarde der bezittingen op 31 December was ƒ155692.731, terwijl de uit betaalde rente in den loop des jaars 384.50) beliep. Het reservefonds vertegenwoordigde eene waarde van 19954.031. Het getal deelhebbers heeft bedragen 862. Het getal inlagen 1912. Terug gehaald werden 562 posten. 171 nieuwe deelhebbers zijn toegetreden, terwijl 125 deelhebbers hunne rekening gesloten hebben. Vlissingen, 26 Maart. Aanstaanden Vrjjdag zal de gemeenteraad eene zitting houden ter be handeling van de volgende voorstellen van burg. en weth.beschikking op den gehouden publieken verkoop van gebouwenverpachting van het vischrecht in de kleine vest, als boven tot onder- handschen verkoop van gemeentegrond aan den Nieuwenweg aan A. L. Timmermans, L. Vujjk en J. Germing tot wijziging der gemeente begrooting voor 1884; tot het verleenen van machtiging tot publieken verkoop van eenige booraen op den Nieuwenweg; tot het verleenen van een crediet voor het vernieuwen der stoomboothelling aan het Rujjterpleinidem voor het graven van slooten en leggen van dammen in de groote vest en ein- deljjk tot het geven van namen aan straten. 's liravenliage, 27 Maart. Tot lid van de provinciale staten is gekozen mr H. graaf Van Hogendorp, met 636 stemmen. Op den heer A. P. Godon waren 526 stemmen uitgebracht. Tot lid van den raad werden gekozen de heeren mr L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen met 946 en jhr H. Th. Hora Siccama, met 1059 stemmen. De heer H. J. C. De Charro verkreeg 623 en mr A. Th. Heijligers 472 stemmen. Al de gekozenen waren door het Dagblad, de niet-gekozenen door het Vaderland aanbevolen. Door 37 notabele ingezetenen van Alblasserdam en Kinderdijk (gem. Nieuw Lekkerland) is een adres gericht aan de tweede kamer met verzoek om de wetsontwerpen tot invoering eener klas- senbelasting, als een eerste stap op den weg tot verbetering van ons belasting-stelsel, te willen goedkeuren. - De heer J. A. Kruyt, consul-generaal te DjeddahJ is door den president der Fransche republiek be noemd tot ridder der orde van het legioen van eer. Mevrouw Valois—Sablairolles, lid van het too- neelgezelschap van den heer W. Van Zujjlen, zal den 2en April te Rotterdam hare 50jarige tooneel- loopbaan herdenken, met eene benefice-voorstelling, waarbij zal worden opgevoerd Moeder en Zoon. Er is besloten, het tijdschrift de Indische Gids te staken, indien het aantal abonné's met 1 Mei niet met 200 vermeerderd is. Het tegenwoordige getal bedraagt circa 700, maar dit is niet voldoende om de onkosten te dekken, aan eene uitgave op flinke schaal verbonden. Het zou ons leed doen wanneer dit degelijk en flink tijdschrift, wegens gebrek aan de noodige ondersteuning, moest gestaakt worden. Het bevat steeds zulke belangrijke beschouwingen dat zijn heengaan een groot gemis zou wezen. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie bij het le reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester F. J. baron Van Heeckeren, van het 3" reg. huzaren; bij het wapen der marechaussee, tot majoor de kapitein C. H. M. Verniers van der Loeft, kommandant van de divisie van Limburg. Bij het leger in Nederlandsch-Indië is bevorderd tot generaal-majoor de kolonel der artillerie van dat leger H. L. Kilian. posterijen. Eervol ontslag verleend aan den commies der posterijen van de 48 kl. jhr P. F. A. J. Von Bönninghausen. genees k.. dienst. De heer G. Hoffer is tijdelijk, voor vijf jaar. benoemd tot officier van gezondh. 2e kl. bij het leger in Ned.-Indiè'. koloniën De heer F. A. Nieuwenhuyzen, laat stelijk ass.-resident van Mandhéling en Ankola, thans met verlof hier te lande, is op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. In Zeeland hebben zich voor de akte-examens aangegeven 66 manneljjke en 13 vrouwelijke candidaten. Uit Middelburg 34, 26 m. en 8 vr.Vlissingen 3 m.Goes 3, 1 m. en 2 vr. Zierikzee 7, 6 m. en 1 vr.'s Heerenhoek 2 m.Zuidzande 2 m. Tho- len 4, 3 m. en 1 vr.Sas van Gent 1 m. Krui- ningen 3 m.; 's Heer Abtskerke 1 m.; Westdorpe 1 m.Scherpenisse 1 m.Poortvliet 1 m.Nieuw- vliet 1 m.; Hengstdijk 2 m.Groede 2 m.Os- senisse 1 m Oostburg 2 m. en 1 vr.O.- en W.-Souburg 2 m. Koewacht 2 m.Hulst 1 m.; St. Jansteen 1 m., en Axel 1 m. De examens vangen den 31en dezer aan. De heer H. J. Vooren, hoofd der school te Poort vliet, heeft de vorige week zijn taak neergelegd om die in Ter Neuzen voort te zetten. Bij het wederkeerig afscheid van onderwijzer en leerlingen bleek ook hierbij dat scheiden wee doet. In zijn afscheidswoord tot de leerlingen sprak hjj het onbevangen uit, dat zijn dertienjarig verbljjt in deze gemeente hem het heengaan moeielijk maakte. Zijn woorden kwamen uit een hart, waarin i.ljruge toegenegenheid voor de Poortvlietsche jeugd steeds werd gevonden, en gingen tot het hart dei- kleinen, die hem lief hadden in echt kinderlijken zin. Dit bleek dan ook op ondubbelzinnige wijze. Namens de leerlingen en onderwijzers en onder wijzeressen werd den heer Vooren een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid en achting aangeboden Ook van andere zijden heeft de heer Vooren ondubbelzinnige blijken van waardeuring en vriend schap ontvangen bij het verlaten van onze ge meente, waar hij behalve in de school ook in het maatschappelijk leven baan heeft gebroken voor ontwikkeling en beschaving met vaste hand en met succès! Te Sluis bedraagt het getal kinderen, die geen onderwijs genieten, 5. Aan de hoogeschool te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. L. Borel (geb. te Samarang) op proefschrift getiteld Noodtoestand. De heer A. W. Frater, te Aberdeen in Schotland heeft het beroep naar de Eng. Herv. gemeente van Middelburg en Vlissingen aangenomen. De machinist le kl. vaste korps P.J. Schuld, wordt met 1 April a. van de conservatie bij 's rijks werf te Willemsoord overgeplaatst bij den torpedodienst en vervangen door den machinist l8 kl. v. k. J. Smit, thans op nonactiviteit. De machinist 38 kl. H. Grimberg heeft met goed gevolg examen gedaan voor machinist 28 kl. bjj 's rjjks stoomvaartdienst. Benoemd tot machinist 2e kl. bij de gouverne- ments marine in Nederl.-Indië de machinist 38 kl. B. R. A. Nieuwenhuizen. Door de minister van oorlog zijn bij het 38 regiment benoemd tot commissarissen bij de hoofd administratie te Bergen op Zoom de kapiteins J. B. De Kat en J. F. Meijer. Een laaghartige schurk heeft door het open breken van een lessenaar aan eene hoog bejaarde, arme, bijna blinde vrouw [alhier haar ganschen schat, ongeveer 30, bedrijfskapitaal voor haar negotie, ontstolen. De dader is onbekend. De werkman te Vlissingen, die met een kind de gemeente had verlaten, is teruggekeerdhij heeft den kleine te Westkapelle gelaten. Dinsdag is op de werf der maatschappij De Schelde een jongen gevallen in het schip Wolf. Hjj bekwam gelukkig geen ernstig letsel. Te 's-Heer Arendskerke kwam een sterfge- - val aan mazelen voor. Men schrijft ons uit Heinkenszand Reeds in de maand December deelden we mede dat door het gemeentebestuur alhier, in overeenstemming met een vroeger door ons geuiten wensch, klinker- steenen waren aangekocht, teneinde de zoogenaam de „markt" daarmede te bestraten, 't Schijnt echter dat öf de keien die er liggen nergens anders te pas komen, öf dat het financiewezen van onze gemeente niet toelaat dat men tot de vervanging der keien overgaattenminste nog steeds liggen de klinkers voor de school opgestapeld, wat zeker niet in het belang der gemeente is, maar meer strekt tot vreugde van de jeugd, die hier, evenals te Amsterdam en elders, eene sterke neiging aan den dag legt om ze op te ruimen. In 't water werpen is onmogelijkdaarom bedacht ze iets anders en deed er reeds ettelijke tot puin overgaan. Te 's Heer Abtskerke heeft men een aanvang gemaakt met het afbreken der oude onderwijzers woning, teneinde eene nette en doelmatige nieuwe op dezelfde plaats te bouwen. Het hoofd der school heeft tijdelijk zijn intrek in het schoolgebouw ge nomen, terwijl de kinderen op hunne beurt in een afgesloten gedeelte der kerk van de hervormde gemeente onder dak zijn gebracht. Niet alle kerk besturen zouden er bij de toenemende onverdraag zaamheid voor te vinden zijn om het openbaar onderwijs binnen de gewijde muren toe te laten. Door een der visschers van den heer Wagtho, te Tholen is Dinsdag de eerste ansjovisch gevan gen, wel eene merkwaardigheid, daar de ansjovisch zich in den regel eerst in de laatste helft van April vertoont. - De 2de machinist van het Ned. stoomschip Hecla der koninklijke maatschappij, een oppassend jongmensch van 20 jaar, te Vlissingen woonachtig, heeft te Kopenhagen op noodlottige wijze het leven gelaten. Met de machine in aanraking ge komen is hij daardoor verpletterd. (Amst.) Verleden week zijn door pokken aangetast te Leiden vijf personen, waarvan één overleed, te Vlaai-dingen één, en te Maassluis één persoon. Te Maassluis is een der poklijders overleden en nu is de zwager van den overledene door die ziekte aangetast. Behalve dit is er nog een geval bij gekomen. De vaccinatie vindt ook daar, helaas, veel te genwerking. In Den Haag wekt het volgende veel sen satie. De notaris Van Appeltere aldaar moet zijn candidaat, mr W. C. Jansma van der Ploeg, het voorstel hebben gedaan zijn benoeming tot notaris in eene verwachte vacature aldaar te bevorderen, mits de heer J. v. d. P. zich met hem associeerde. Laatstgenoemde weigerde op het voorstel in te gaan, omdat hij er bezwaar in zag met het oog op den zuiverings-eed, dien de notaris na zijn be noeming moet afleggen. Daarop ontsloeg de heer v. A. zijn candidaat-notaris, van welk ontslag hij per strooibiljet algemeen kennis gaf. De ontsla gene heeft bij den officier van justitie een klacht tegen zijn vroegeren patroon ingediend. Onlangs ontving een luitenant bij het N.-I. leger een telegram van een goeden kennis, van letterlijk den volgenden inhoudTelegram (ant woord betaald.) »In de krant uw naam gelezen onder gesneu velden. Zjjt gij het, of is het een ander Maak mij zeer ongerust." De luitenant, die inderdaad in blakenden wel stand verkeerde, moet echter niettemin geantwoord hebben»'t Bericht was juist. Ik ben gesneu veld." SoerCt.) De loopende geruchten omtrent opheffing van het café-restaurant in het Panopticum te Amsterdam worden tegengesproken, evenals het bericht dat de man die in den Park-Schouwburg met een dolk verwond werd, overleden zou zijn. Er zal een Nederlandsche postzegel verzame- laarsbond worden opgericht. Bij het instructie-bataljon te Kampen worden vermist de sergeanten Swavink en Spruyt van den cursus. De Tijd bevat de volgende bijzonderheden om trent den diefstal te Breda. De gearresteerde meesterknecht der sigarenfabriek W. J. Ballentijn had Vrijdagmiddag, op verzoek, met den officier van justitie een onderhoud, waarin hij verhaalde, dat hij en de brievenbesteller J. H. Moors zich in het jjafgeloopen jaar hadden schuldig gemaakt aan den diefstal bij den heer Vester in de Wil lem straat. Een zilveren servetband, alsmede een tooneel- kjjker, van dien diefstal afkomstig, had hij in een kachel der sigarenfabriek verbrand, terwijl de gestolen zilveren theelepeltjes door hem aan zijne vrouw waren cadeau gegeven. Deze lepeltjes waren bij eene gerechtelijke huis zoeking, na de arrestatie van B. gedaan, ten zijnent reeds in beslag genomen. Daarna deelde hij den officier van justitie mede, dat de reeds genoemde brievenbesteller J. H. Moors, alsook de kleermaker Z. A Van Hal, zich door middel van een valschen sleutel toegang tot het postkantoor hadden verschaft, terwijl hij op post stond, om van onraad direct kennis te geven. Toen M. en v. H. zich na eenige minuten met den gestolen buit bij hem bevonden, zijn zjj met hun drieën onmiddellijk naar de sigarenfabriek gegaan, waar B. meesterknecht was, en waarvan hij de deur niet had gesloten, en in het pakhuis van die fabriek hebben zij bij kaarslicht op hun gemak de brieven opengemaakt en de waarde er uit genomen, welke in het bezit van B. is gebleven, verborgen in het genoemde pakhuis, tot Zondag 9 Maart. De gestolen specie hadden zij direct onderling gedeeld. Vervolgens heeft B. 2 steenen uit het pakhuis genomen en in het kistje gedaan en dit met een stuk touw, dat hij van een pak tabaksstelen had afgesneden, dichtgebonden, 't Is vooral door dit eindje touw, dat de justitie aanleiding vond tot de arrestatie van B., wijl die soort touw, zooge naamd tweedraads-zakkenbanddoor den touw slager Soffers alleen geslagen wordt voor den heer A. J. Meeuwesen, sigarenfabrikant. Na dit alles bewerkstelligd te hebben, hebben de drie booswichten zich huiswaarts begeven, nadat M. en v. H. het kistje aan de brug nabij de gas fabriek hadden in het water geworpen. Naar aanleiding van loopende geruchten had een verhoor en een huiszoeking plaats die geen resultaat opleverden. Daardoor werd v. H. het echter te bang en hij verborg de bankbiljetten achter het behangsel. Het overige, wat met de arrestatie in verband staat, is bekend. De drie beschuldigden zijn allen huisvaders en verdienden flink geld, zoodat hun misdaad niet uit armoede, maar uit louter boosheid is begaan. Het muziek-conservatorium te Brussel heeft op plechtige wijze gisteren den honderdjarigen sterfdag van zijn stichter Fétis gevierd. Gevaert hield een rede, waarin hij het leven en het karakter van Fétis teekende en zijne verdiensten voor de Belgische kunst. Bij die toespraak waren ook de koningin en de gravin van Vlaanderen tegen woordig. Deze hooge personen woonden ook het concert bij, dat geheel aan de werken van Fétis gewijd was. Joseph Eaaton Cliff te Leicester zag dezer dagen twee kinderen op de rails loopsn terwijl een trein van de Great Northern aankwam. Hij schoot toe, redde de kinderen, maar werd zelf door den trein verpletterd. Onlangs lachte ook de Voltaire mede, toen de heer Barodet in de Fransche kamer sprak van >lord" Gladstone. Thans meldt dat blad, »dat een lid van het lagerhuis voorgesteld heeft de bisschoppen uit die vergadering te verwijderen, waarin zij volgens recht zitting hebben." Tegen dergelijke onbekendheid met Engelsche instellingen zou het boek van Daryll Public Life in England een goed geneesmiddel zijn. Rothschild te Weenen heeft een brief uit Zurich ontvangen, waarin hij door de anarchisten werd ter dood veroordeeld. Ook de prefect van politie kreeg een epistel. Men vermoedt, dat de schrijvers in betrekking staan met het centraal comité in Zürich. De tentoonstelling te ^Turijn zal den 26ea April worden geopend. Bij de opening zal een processie in middeleeuwsch costuum worden gehouden, waaraan koningin Margaretha zal deel nemen. Sluis. Het kohier van de belasting op de honden alhier werd in de raadszitting van gisteren vastgesteld op 152, 'sGravenliag-e. Tweede kamer. Heden werd voortgezet de behandeling van het wets ontwerp, houdende buitengewone maatregelen tot afwending van besmetteljjke ziekten. De minister Heemskerk verklaarde, met alle waardeering van het voorbehoedmiddelde vaccinatie, volstrekt ongeneigd te zijn tot vaccinatiedwang, daar deze zoozeer in de persoonlijke vrijheid grijpt. Met verwerping van het amendement-Mackay bepaalde de kamer dat aan de regeering de bevoegdheid wordt verleend bij het heerschen van cholera, pest, geele koorts en pokken, invoer, doorvoer en ver voer van besmetbare voorwerpen te verbieden en goederen van personen te ontsmetten. Het ontwerp is daarop aangenomen met 39 tegen 30 stemmen. Weeaen. Volgens berichten uit Konstanti- nopel is de gezondheidstoestand van den sultan zeer ernstig. Hij wordt langzamerhand krankzinnig. Door de gascommissie van Middelburg is heden aanbesteed de levering van magazijngoederen voor de gemeente-gasfabriek alhier. Ingeschreven werd door de hm voor het: l8 perc. R. S. Stokvis z®. te Rotterdam voor 263.12|; gebr. Boudewijnse voor 251.27 W. J. Stokvis te Arnhem voor 243.15 en Van den Honert Punt te Amsterdam voor 240.64; 2° perceel gebr. Boudewijnse voor 22.3038 perc. Boddaert c° voor 205 48 perc. gebr. Boudewijnse voor 77.94; 58 perc. gebr. Boudewijnse voor 235.92 6e perc. H. J. Hackenberg, voor 98.30wede Timmers voor 96.35 en H. A. Brakman voor 92.95; 7° perc. G. H. C. J. Frederiks voor 82.28; 8e perc. wede B. A. Fokker voor 60.20. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg. Generaal Graham is nu aan het optrekken tegen de strjjdmacht van Osman Digma. Heden gaan zij van de Zereba naar een positie ongeveer zeven mijlen verder in eene westeljjke richting, om dan te komen bjj Tamanieh, waar Osman is gelegerd. Morgen zullen zjj waarschjjnljjk het kamp aanvallen. De sterkte van de opstan delingen is niet met juistheid op te geven: sommige berichten spreken van 5000, andere van 700 op het hoogstmaar wel schjjnt het zeker, dat Osman zelf niet op de vlucht is gegaan maar den opstand predikt, volgens den correspondent van de Times als een derwisch verkleed, profe- teerend van wonderbaarlijke hulp die komen zal en de overwinning gemakkeljjk zal maken. De uitslag van den strijd kan ook nu weer niet twjjfelachtig zjjn meer nieuwsgierig zjjn we naar de gevolgen die een derde zege op de opstande lingen zal hebben. Zal de overwinning iets afdoen tot den kritieken toestand die in en bjj Khartoum

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2