73. 127e Jaargang. 1884. Woensdag 26 Maart Rijks-Belastingen. Middelburg 25 Maart. 1 FEUILLETON. Be eerste, tweede en vijfde verdieping. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagem Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gents Advertentien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inrichting voor ziekenverpleging te Middelburg. GSCHE GRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Baübe en Cie„ John F. Jones, opvolger1 De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg den 20en Maart 1884, invorderbaar verklaarde kohier n» 6 van het patentrecht over het 3e kwartaal voor het dienst jaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 24 Maart 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K De berichten uit Atjeh blijven ongunstig. Er schijnt een groote troepenbeweging tegen de vij anden op til te zijn. Deze hebben een veertien dagen geleden een gecombineerde poging gedaan om ons te beletten een weg, dien zij opgebroken hadden, te herstellen. Dit is hun kwaad bekomen. Doch nog altijd blijft de kwaal, dat de benden wegtrekken, en wij hen telkens weer moeten afwachten. Bij gezegde gelegenheid hebben de Atjehers twaalf dooden achtergelaten. Driemaal zijn nu hoofden afvallig geworden. Waarschijnlijk is het aan het ongetuchtigd laten van hun kam pongs te wijten, dat de laatste maal de kampong- bevolking niet mee wegliep, toen het hoofd met zijn politie-oppassers en de hun door ons toever trouwde wapens aan den loop ging. De heer Otto Yan Rees, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, is 11 Maart te Port-Saïd aange komen, waar hij met de noodige eerbewijzen werd ontvangen. Verscheidene te Port-Saïd vertoevende of gevestigde autoriteiten kwamen aan boord om den landvoogd te'begroeten. Volgens de Staats-courant was er den 15en Maart in het entrepot te Middelburg 1.670.000 kilo koffie en 19.000 kilo ruw tin. De minister van waterstaat en die van marine verleenen deze week geen audiëntie. Zooals wij meedeelden wacht ons, Middelburgers Vrijdagavond en, volgens nadere mededeeling, de ingezetenen van Vlissingen Zaterdagavond eene opvoering van het tooneelspel van den heer Wil lem van Zuylen t Is maar een smid. Er is over deze eerste pennevrucht van den bekwamen acteur zooveel reeds geschreven aat; Een Sjiattnsche vertelling. I. Kunstenaars appartementen. De trap was niet slecht; maar zeer hoog. Men Wist wel waar zij begonmaar niet waar zij ein- digdefen, daar er in dien tijd nog geen elevators bestonden en in het huis', waarvan ik spreek, daar ook moeielijk plaats voor te vinden zou geweest zijn moest een ieder, die naar de zolder verdieping wilde, honderd dertien treden tellen. Maar was men eens daar aangeland dan kon men zeker zijn van een ruim uitzicht; er waren wel geen balcons of vensters aan de straatzijde, ja zelfs niet naar den tuinkant; maar een paar groote dakvensters, waardoor men zonder andere belem mering dan die van het stof op de ruiten de lucht kon zien. De zon wierp hare gloeiende stralen en de maan haar bleek schijnsel door de geheele woning, die aan een brave Biscaysehe vrouw Marcela, verhuurd was, door een eigenaar, mêedogenloos op het punt der maandelijksche huurpenningen. Die goede vrouw verhuurde haar weer aan zes jonge lui, die wjj Juan, Ernesto, Rafael, Ricardo, Guiglielmo en Teodomiro zullen jjoemen. naar ons gevoelen, de belangstelling daarvoor zeker voldoende is opgewekt. Luidt de èene beoordee- ling iets gunstiger dan de andere, algemeen is men het eens dat het stuk, waarvan in Rotterdam reeds een dertiende opvoering wordt gegeven, eene kennismaking wel verdient. Het behandelt een oud onderwerp, dat bij een groot deel van het publiek steeds belangstelling wekt. En vooral de wijze van uitvoering wordt over het geheel zeer geprezen. In onze stad hadden wij geruimen tijd geen gelegenheid Willem Van Zuylen te zien optreden en nu hij in zijn eigen werk een rol 'vervult, ge heel voor hem als het ware geknipt, hopen wij, tevens op grond van het in ons nommer van Maandag geschrevene, dat hem Vrijdagavond een volle schouwburgzaal wachten zal. Wel heeft den zelfden avond nog eene voordracht plaats door den heer M. A. Perk van Amsterdam, maar Middelburg is, dunkt ons, groot genoeg om het èn die tooneel- voorstellmg èn zulk een lezing niet aan belang stelling te doen ontbreken. stel om het tijdstip der sluiting éen uur later, en dus op elf uren, vast te stellen werd met dezelfde meerderheid afgewezen. Het marktgeld is afgeschaft, zoodat alle kramen, tenten enz. op de aanstaande kermis een vrije standplaats zullen hebben. Aan de leden der jury en aan de beeren die bij de alhier gehouden gastentoonstelling zoo bereid willig hunne diensten verleenden als commissarissen van orde, als leden der commissie voor plaatsre geling, en voor het decoratief werd heden, namens het bestuur dier tentoonstelling, als aandenken, aangeboden een certificaat met een bronzen medaille. Aan de eene zijde van laatstgenoemde staat het wapen van Middelburg met het jaar 1884 en in randschrift de woorden tentoonstelling van gastoe- stellen te Middelburgaan den anderen kant vindt men, omgeven door een eikekrans, den naam van hem, aan wien de medaille is geschonken. De medaille is vervaardigd door den heer Hart te Brusselhet certificaat ter drukkerij der heeren J. C. en W. Altorfïer alhier. Ook aan de door de jury bekroonde inzenders ter gas-tentoonstelling zijn heden de medailles en diploma's verzonden. De opvoering van Zijn meisje Icomt uit en Het Sonnet, die, zooals de G. Crt. meldde, den 8en April te Goes door het Ned. Tooneel zon gegeven worden, zal niet plaats hebben. Toen men mededeelde dat dit gebeuren zou, schijnt men niet bekend geweest te zijn met de hooge finan- cieele eischen, welke de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging stelt. Sint Maartensdijk, 25 Maart. Door den raad dezer gemeente is het kohier van den hoofdelijken omslag voorloopig vastgesteld op f 2799,83j. De 279 aangeslagenen zijn over 35 klassen verdeeldin de laagste klasse zijn zij, die een inkomen hebben van 300 a 350, aangeslagen voor /0,48j. Yzendijke, 24 Maart. Het in de vorige raadsvergadering ingediende voorstel tot afschaffing van het sluitingsuur der tapperijen is heden met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Een ander voor- Juan was een weggeloopen student in de rechts geleerdheid, dichter en zoogenaamd medearbeider aan een dagblad of liever aspirant-surnumerair, zonder salaris; vijfentwintig jaar oud, lang, met zwart haar en een gedistingeerd uiterlijk. Hij beweerde dat de kleeren die hij droeg sierlijker werden, naarmate zij ouder waren en op het tijd stip waarop wij hem leeren kennen hebben zij het toppunt van sierlijkheid bereikt. Ernesto, eveneens dichter, een miskend genie, die op het ministerie van financiën vegeteertmet een traktement van zevenhonderd gulden en twee duizend gulden schuld loopt de schouwburgen af met eenige tooneelstukken in den zak en betaalt om de andere maand zijn huur. Rafaël, tooneelspeler, leerling van het conserva torium, verbonden aan een der eerste schouwburgen, waar hij elke veertien dagen eens optreedt, om te zeggen: »daar is iemand om u te spreken" en in meer dergelijke belangrijke rollen. Thuis stelt hij zich schadeloos door de hoofdrollen uit alle mogelijke drama's te reciteeren. Toen hij bij het eindigen van zijn contract zijn afrekening ontving, gaf hij zjjn hospita vijftien gulden, het eerste en laatste geld wat zij ooit van hem gezien heeft. Ricardo is een voornaam tooneelspeler hij kreeg een prjjs aan de tooneelschool en wacht op een engagement; hij heeft zijn talent geschat op acht gulden per dag en er is niemand die hem dat biedt. Hij gaat af en toe op reis in de provincie, waar hij gastrollen vervult. Hij is een blonde, aar dige jongen, die zich netjes kleedt, maar men Op aanzoek der Rotterdamsche telegraaf-maat- schappij heeft de regeering met deze een overeen komst gesloten tot overname van haar lijnen, gebouwen enz., voor 25.000. Ter betaling daarvan is nu een verhooging van hoofdstuk IX voorgesteld. De maatschappij, welker kapitaal 60.000 be draagt, exploiteert de lijnen van Rotterdam naar Brielle, Hellevoetsluis en Brouwershaven. De Transvaalsche deputatie zal te Antwerpen op een monster-maaltijd worden onthaald. De firma Van Maenen C°. aldaar, die drie stoombooten in de vaart brengt tusschen Antwer pen en Keulen, zal deze de namen geven van President Krüger, Minister Dutoit, Generaal Smit. De vereeniging X' Union Fraternelle te Amster dam bood de Transvaalsche deputatie een drietal exemplaren der door haar onlangs uitgegeven brochure over het doel der Vrijmetselarij aan. De exemplaren waren in blauw fluweel gebonden en versierd met zilveren inscriptiën. Daarvoor werd natuurlijk dank betuigd. Het bestuur dier vereeniging schrijft ons" het navolgende •/Geachte redacteur. Naar aanleiding van een schrijven, betreffende de In- 1 richting voor Ziekenverplegingin uw blad van den 25en dezer, gevoelt het hestunr zich verplicht een enkel woord, ter opheldering, in het midden te brengen. Het is waar, dat, toen het bestuur de verslagen rondzond, het u geen exemplaar heeft doen toekomen: dit was een verzuim onzerzijds. Hierdoor komt het u voor, «dat het bestuur het niet noodig schijnt te vinden, dat aan de verrichtingen der vereenim'ng publiciteit worde gegeven." Veroorloof ons, geachte redacteur, de opmerking, dat hieromtrent uwe meening onjuist is. Het bestuur dier vereeniging, dat met genoegen zag, dat de inrichting door het publiek gewaardeerd werd en zeer tevreden over de resultaten van haar eerste levensjaar, wenscht niets liever dan dat die inrichting in geheel Zeeland hekend blijve en dat er zeer veel publiciteit worde gegeven aan haar werk zaamheden. Dat hel naliet u een verslag te zenden was dus alleen het gevolg van een onwillekeurig verzuim, hetwelk wij een volgend jaar hopen te ontgaan." Nu hieruit blijkt dat het niet zenden van het verslag alleen is toe te schrijven aan een onwille keurig verzuim, willen wij nog, zij het dan ook wat laat, het volgende uit het eerste verslag dier inrichting meedeelen. Wij hopen daardoor iets te kunnen bijdragen om het nut van deze instelling ook buiten Middelburg zooveel mogelijk bekend te maken en haren werkkring te helpen uitbreiden. Het bestuur houde zich overtuigd, dat wij steeds komt nooit te weten hoe zijn kleermaker heeft- Guiglielmo heeft om een beurs gevraagd om naar Rome te gaanhij schildert en teekent, maar zijn talent is tot nogtoe niet gewaardeerd. Zijn baard en hoofdhaar zjjn een wildernis, waarin nog nooit een kam is doorgedrongen. Thedorairo, een wanklank in dit kunstenaars concert, studeert in de medicijnen en wel met grooten ijver. Een zware ziekte heeft hem twee jaren doen verliezenmaar hij hoopt dien tijd door zijn vlijt weer in te halen. Twee of drie katten en een kanarievogel, die aan dien atmos- eer van tabaksrook, waarvan de heele woning doortrokken is, gewend zijn voltooien het perso neel dat in de „kunstenaars appartementen" huist. Onder dien naam is namelijk de woning van Mar cela bekend bij de andere bewoners van de buurt. Op het oogenblik, waarop wij kennis met haar maken lijkt de woning wel een slagveld. Er liggen twee matrassen op den grond, waarop zich Juan en Guiglielmo uitgestrekt hebbende kunst en de letterkunde slapen op den grond. Ernesto poetst zijn laarzen om naar het bureau te gaan, terwijl de hospita het veldbed dichtslaat, waarop hij geslapen heeft. Rafaël declameert in zijn slaapvertrekje een tooneel uit de »Verliefden van Teruil". Ricardo snorkt, zonder zich om de klach ten van don Alfonso te bekommeren, en Teodomiro drinkt chocolade aan de keukentafel, om dan naar het college te gaan, dat over tien minuten begint. »Dat is allemaal heel mooi" zegt J'uan, zoodra bereid zijn om bet te steunen door openbaarheid te geven aan alles wat het in het belang der in richting wenschelijk acht. De inrichting was, zooals bekend is, de opvolg ster van eene andere. Gedurende de jaren 1859 tot en met 1877 werd aan de ingezetenen van Middelburg de- gelegen heid gegeven om, bij ziekten waarbij meerdere hulp dan die der huisgenooten verlangd werd, te beschikken over eenige verplegers en verpleegsters, die door de geneeskundige faculteit hiertoe in staat waren geacht. Deze verplegers of verpleeg sters, inwoners dezer stad, hadden echter geene bepaalde opleiding voor hun taak genoten en kon den dus hoofdzakelijk slechts gebruikt worden voor diensten, waarin geene belangrijke werkzaam heden vereischt werden. Doch dit aantal personen werd van jaar tot jaar geringer, zoodat men ten slotte moest overgaan tot het ontbinden der ver eeniging. Vijf jaren waren hierover heengegaan en of schoon er nog een enkele verpleger dezer instel ling was overgebleven, op wiens hulp men ingeval van nood rekenen kon, verlangden de doctoren algemeen eene nieuwe instelling in het leven te roepen, meer overeenkomstig met die der diaco- nessenhuizen van Amsterdam, Den Haag of Utrecht. Dit was verre van eene gemakkelijke zaak. Voor Zeeland was dit geheel vreemder moest naar eene geschikte gelegenheid worden uitgezien om eene dergelijke inrichting op kleine schaal tot stand te brengen en men was onzeker of de gel delijke deelneming der burgerij voldoende zou zijn om financieel genoegzaam te steunen. Toch wist men over deze moeielijkheden heen te komen. In den zomer van 1882 deed eene commissie uit de vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland tot bevordering der ziekenverpleging mededeeling van hare plannen aan het bestuur der Godshuizen en stelde voor in het gasthuis een paar lokalen te doen inrichten tot verblijf van drie verpleegsters. Dit voorstel vond bij de regenten goeden bijval, en deze gaven hiervan blijk door in een afgezon derd gedeelte van het gasthuis huisvesting, met inbegrip van voeding, te verschaffen aan drie verpleegsters tegen eene weinig bezwarende tege moetkoming. Nadat dit bezwaar was uit den weg geruimd kon er ook een beroep worden gedaan op de in gezetenen voor geldelijke ondersteuning. Ook hier was het resultaat even gunstigdank de vele inschrijvingen voor giften en contributiën, kon er beschikt worden over eene niet geringe jaarlijksche bijdrage, die het verwezenlijken der goede plannen mogelijk maakte. Eene oproeping in eenige dagbladen verschafte de keuze uit vele sollicitanten, die bereid waren als verpleegster dienst te doen en de vereischte hulp bij zieken te verleenendoch hoe groot dit aantal ook ware, de keuze bleef moeielijk. Mej. Steketee uit St. Annaland, die een diploma van het Witte Kruis bezat, beviel het beste en deze met mej. Haver Droeze uit het Ginneken, die wel niet gediplomeerd was doch vele jaren achtereen verpleegd had, werden voorloopig aan de nieuw op te richten instelling verbonden. 1° Januari 1883 konden deze de goed inge richte kamers van het gasthuis betrekken. De commissie van geneeskundigen, die geen moeite gespaard had om deze inrichting tot stand te brengen, wenschte de verdere leiding daarvan over te dragen aan een comité van dames-regen tessen. De dames, hiertoe uitgenoodigd en die verklaarden gaarne tot medewerking bereid te zijn, waren mevr. Van CittersErmerins, mevr. Keiser—Van Sonsbeeck, mej. Sprenger en mej. De Man. In eene algemeene vergadering dezer dames en de commissie der geneeskundigen, werden eerstgenoemden het bestuur en de gelden der Rafael even ophoudt»maar ik vind dal de „Ver liefden" lang niet zoo hoog staat als dramatisch werk dan als dichtstuk. Hartzenbusch is een dichter maar geen schrijver. „Hij zou het door een paar lessen van tl kunnen worden", zegt Rafaël. »Misschien hebt gij geen ongelijk. Hier in Spanje is overvloed van aanmatiging en bluf; terwijl een jong mensch met ijver en talent be<> gaafd onbekend blijft en moet afwachten of hij een beurt krijgt. Daar hebt gij Guiglielmo, die in een maand twintig stukken kan schilderen zoo als Elorigen de los Girones, maar om te kunnen rooken van daag zijn toevlucht heeft genomen tot het ledigen van mijn tabaksdoos. Dat is lastertaal; uw doos was gisteren avond al lêeg. Noemt gij dat tabak, dat stof dat gij zelf niet kondt rooken »Hier hebt gij cigaren", zegt Theodomiro, stak er zelf een op en deelde de overigen inet zijne makkers. „Voortreffelijk riep Ernesto uit. »Onze aanstaande dokter leeft het voorschrift van Andilla letterlijk na »Wilt gij onder vrienden een cigaar opsteken, laat dan den heelen koker rond gaan'L Wordt vervolgd.]

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1