N° 72. 127® Jaargan 1884. Dinsdag 25 Maart, Moederliefde. Middelburg 24 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondermg van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIIRGSCHE C011RA1VT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger TPie zich tegen 1 April op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. Woensdag avond zal op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging eene algemeene verga dering worden gehouden van deelnemers in het telefoonnet te Middelburg. Op die vergadering zal de commissie van voorbereiding verslag uit brengen van hetgeen door haar sedert de laatste bijeenkomst verricht is en voorgesteld worden over te gaan tot de oprichting eener naamlooze vennootschap Telefoonvereeniging te Middelburg. "Voorts zullen de ontwerp-statuten overgelegd en bestuurders en commissarissen benoemd worden. Naar men verneemt zal op die - vergadering ook gelegenheid bestaan deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal. Naar rnen ons meedeelt zal Vrijdag a. in den schouwburg alhier door het tooneelgezelscbap, onder directie van den heer Willem Yan Zuijlen, worden opgevoerd het bekende nieuwe tooneelspel Was maar een Smid. In de Spectator levert de heer J. E. Banck eene beschouwing over het besluit der regeering, waarbij de verkoop van den beker van Veere wordt belet. Dit besluit keurt hij niet goed, en volgens hem eischt het algemeen belang volstrekt niet dat de beker te Veere bewaard blijve. Als die beker zooveel waarde bezit waarom koopt het rijk hem dan niet. Wat anderen reeds opmerkten beweert ook de heer Banck. Indien de beker deel uitmaakte van een rijksmuseum of aanzienlijke particuliere verzameling, zou hij zelfs beter aan zijne bestemming tot veredeling van den kunstzin kunnen beantwoorden, dan nu in het verwijderde Veere het geval is. Wanneer de noodige middelen daartoe ontbreken, is het onre delijk, een gemeentebestuur te beletten, zich, ter voorziening in den dringenden geldnood, van een voorwerp te ontdoen, dat hem in een vervlogen tijdvak als geschenk werd aangeboden. Het zijn alleen de erfgenamen van Maxmiliaan, gesteld dat dezulken nog te vinden zijn, die de be voegdheid zouden hebben zich tegen den verkoop te verzetten. Ook heeft de beker voor Nederland geen groote historische waarde. De beide ge beurtenissen die er op zijn afgebeeld liggen buiten het eigenlijk terrein der Nederlandsche geschiedenis. De slag bij Muhlberg heeft een einde gemaakt aan den Smalkaldischen oorlog, die slechts als voorspel van den dertigjarigen krijg eenige betee- kenis heeft. De verbonden Protestantsche vorsten werden door onderling wantrouwen en voortdurende Een voorval in de Schotsche Hooglanden. [Slot.) -— Heb maar geduld Heb maar geduldmom pelt de oude Donald tegen den koetsier. Wat uwe Engelsche honden kunnen, weet ik nietmaar hier te lande kan een herdershond, al heeft onze Lieve Heer hem de spraak niet gegeven, meer uitrichten dan menigeen die hem beschimpt". »Ik beschimp den hond niet, maar ik zeg alleen dat ik tot nogtoe nooit gemerkt heb, dat hij zoo slim is". »Zoo, dan zult gij het nu wel merken", bromt de oude man en haast zich den hond te volgen, die het op een loopen geiet heeft naar het afge- legenste deel van de heide., De ijskoude wind snijdt ons in het gelaat en jaagt ons de sneeuw in de oogen, zoo dat wij onzen wegwijzer nauwe lijks kunnen zien. Mijn vingertoppen beginnen stijf te worden; de ijskegels hangen aan mjjn baard en mijn beenen zijn door nat, ondanks mijn jacht laarzen en dikke slobkousen. De maan is weer achter de wolken verdwenen en de lantarens, die wij bij ons hebben, helpen te nauwernood om ons de oneffenheden ja de sneeuw aan te wijzen, waarlangs wij moeten trachtten op den rechten weg te blijven. Waren wij maar thuis gebleven!" denk ik. »Maar zoo gaat hetDe man wikt gn dé vrouw beschikt!" weifelingen zoodanig in hunne bewegingen be lemmerd, dat zij voor de vereenigde legerscharen van den Duitsehen keizer het onderspit moesten delven. Het is treurig genoeg, dat de Nederlan ders van die dagen aan hun land werden ontvoerd om voor eene zaak te strijden, die de hunne niet was, en waarvoor zij blijkbaar ook weinig geest drift of belangstelling zullen hebben gevoeld. Indien dus ook de historische waarde" hoogst twijfelachtig is, blijft slechts de vraag over, of de kunstwaarde zoo groot is, dat het behoud van den beker voor het »algemeen belang" noodig is- En ook hieraan twijfelt de heer Banck. Borssele, 24 Maart. Gisteren verstreek de termijn, binnen welken door den betrokken concessionaris gebruik moest worden gemaakt van de vergunning tot het kweeken van zaaioesters op een tweetal steenen bermen tegen den zeedijk van den Borsselepolder alhier, zonder dat daaraan gevolg is gegeven. Men vermoedt dat de voorwaarden, aan de con cessie verbonden, te bezwarend werden beschouwd. Biervliet, 24 Maart. Sedert de invoering van den postpakketdienst hebben vooral de min dere beambten moeielijker taak bij de posterijen te verrichten. Verbazend is de uitbreiding van dezen tak van staatsdienst, zelfs in dit afgelegen oord. Meer pakjes worden nu per clag dan even na de invoering per week aan ons hulpkantoor ont vangen. Zaterdag bedroeg dit getal voor deze maand al 87. Aan de bezorging van pakketten, brieven, cou ranten enz. binnen en buiten de gemeentekom is een salaris van 175 zegge 175 gulden ver bonden. Is Biervliet een der grootste gemeen ten van Zeeland in uitgestrektheid, zoo dat de eene voormiddags de courant kan inzien, terwijl een ander zijn brieven ontvangt 's avonds na vier uren, omdat de besteller maar op een plaats tegelijk zijn marsch kan aanvangen, toch ziet die besteller, zelfs de opbrengst van pakjesvervoer enz. voor eigen rekening moetende missen, nog steeds vruchteloos naar verhooging van salaris uit. De heer C. P. Van Opdorp, het opnieuw te Bergen op Zoom gekozen raadslid, heeft zich deze benoeming laten welgevallen. Gelukkigwant van de kiesgerechtigden was een nieuwe tocht naar de stembus moeilijk meer te vergen. Het is te hopen dat de heer Van Op- dorp al de moeite die aan zijne verkiezing is besteed zich waardig toone door de wijze waarop hij zijn mandaat van raadslid vervult. Door den heer J. Tideman, hoofdcommies bij de koninklijke bibliotheek en secretaris van het koninklijk instituut van ingenieurs te 's Graven- hage, is ten behoeve van het rijksarchief aldaar ten geschenke aangeboden het navolgend stuk, Op dat zelfde oogenblik hoor ik een klagend geluid een eindje van mij af en Donald, die Thor den heelen tijd op den voet gevolgd is, werpt zich op de knieën en veegt met de handen de sneeuw weg. Wij komen er allen op af en zien Thor naast iets staan, dat wel een stomp van een ge- kapten boom gelijkthij krabt en jankt even en gaat dan rustig zitten kijken, als laat hij het verder aan ons over. Wat komt er voor den dag nadat de sneeuw weg geveegd is Een donker voorwerp. Is het een hoop lompen Of Lieve GodIs het een menschelijk wezen Wij tillen het voorzichtig op en hullen het in de warme dekens, die mijn zorgzame vrouw ons meegegeven heeft. >Kom hier met de lantaren", zeg ik halfluid. John houdt de lantaren over de gedaante. Het is niet, gelijk men zou verwacht hebben, een stoere herder uit het gebergte, maar een arme, 'oude, tengere vrouw. Ik tracht haar eenige droppels cognac in te gieten, maar de tanden zijn zoo vast op elkaar geklemd, dat het mij onmogelijk is. „Laat ons haar liever zoo spoedig mogelijk naar huis brengen, mijnheer. Mevrouw weet veel beter dan wij wat er aan de arme ziel moet ge daan worden, zegt John, die instinctmatig uit ziet naar vrouwelijken bijstand, gelijk wij allen steeds in ziekte en nood doen. Wij maken een soort van draagbaar van een der wollen dekens en de mannen dragen voorzichtig de arme, hulpe- looze stumper over de sneeuw. »Ik ben bang dat mevrouw naar bed gegaan is" zeg ik, onderweg. »Neen mjjnheer", zegt Donald en werpt John waarvoor hem de dank der regeering is betuigd »Dirk Van Wassenaar geeft het leen, dat zijn oom, heer Arnold Van Wassenaar van hem hield, aan diens oudsten zoon Dirk, en zoo deze geene kinderen nalaat, aan diens broeder of zuster ten erfieen, 29 Augustus 1262. Vidimus van Hendrik van Wassenaar van 1432." Dit stuk werd bij de uitgave van het Oorkon- denboek van Holland en Zeeland als verloren be schouwd en is eene gewenschte aanwinst voor het rijksarchief. St.-Ct Op 70jarigen leeftijd is te Zwolle overleden de heer Jan Thomas, een der oprichters van de schippersvereeniging Schuttevaer. Volgens den Weener correspondent" der N. Rott. Crt. is het een bepaald feit, dat de bek ende Afrika- reiziger, Jan Maria Schuver vermoord is. Dit moet den 21 Aug. 1883 geschied zijn door de Djankeh- negers in het dorp Tek, waar Schuver bij het hoofd Kudj vertoefde. Niettegenstaande de waar schuwingen van den kapitein der hoot en den kommandant der bezetting van Mischra-el-Rek had hij op eigen verantwoordelijkheid de stoomboot verlaten. De dames Vink en Kuffa en de heer Van Eysden, leden van het gezelschap der heeren Van Zuylen te Rotterdam, zjjn voor 4 jaar bij Het Nederl. Tooneel geëngageerd. Nog dit seizoen wordt het eerstgenoemde gezelschap versterkt door toe treding van den hr. Tartaud, die de plaats van den hr. Chrispijn zal vervullen. Le Maitre de forges van Ohnet is ook door de Amst. afd. van H. N. T. in studie genomen. De heer Louis Bouwmeester zal de titelrol vervullen en mejuffrouw Josephine de Groot treedt op als Claire. Marine deed onlangs voor f 240.000 aan koloniën het scbroefstoomschip St. Eustatius over. Rij sup- pletoire begrooting is nu aangevraagd, die som te besteden voor twee torpedo-booten groot model, een ijzeren zeilkorvet voor de bootsmansleerlingen en twee loodsschoeners. Eerstgenoemde booten moeten nl. zoo spoedig mogelijk worden aange schaft, om de dit jaar aan te koopen vischtorpedos te kunnen gebruikenvoor den aanbouw is toch reeds 1§ a 2 jaren noodig. De reg. wenscht ze bij specialiteiten in het buitenland te doen maken, daar in Nederland nog niemand ondervinding opdeed op het gebied van vischtorpedos. (Deze booten dienen tot aanvulling van de leemte in het materieel, ontstaan door het verlies van de Adder). Voor het loopende jaar wordt de helft der som, nl. 130.000, aangevraagd. De zeilkorvet is te meer noodig omdat de Mamix zeer blijkt te verouderen. De kosten zijn op 326.000 geraamdin verband met aanwezi gen voorraad wordt nu ƒ155.500 aangevraagd. De twee loodsschoeners moeten die van Vlissin gen n° 3 en Goeree n° 12 vervangenzij zijn te een zegenvierenden blik toe. Mevrouw zit op en wacht ons. Zij weet wel dat Thor ons niet voor niets naar buiten gehaald heeft". »Ik zal nooit meer aan den hond twijfelen", geeft John toe. Gij hadt gelijk en ik ongelijk, dat is duidelijkmaar ik begrijp niet dat een dier zoo veel verstand kan hebben". Toen wij den tuin naderden zond ik een van de knechts naar den dokter, die gelukkig niet ver af woonde, en liep zelf vooruit om Jessie voor te bereiden. Zij kwam mij reeds in den gang te gemoet en vroeg »Wel »Wij hebben een arme, oude vrouw gevon den maar ik weet niet of zij nog leeft" Mijn vrouw sloeg de armen om mijn hals en drukte mij aan haar hart. „In uw kleedkamer vindt gij droge kleeren en een glas warme grog, mijn vriend", zegt zij dat is al haar wraak over mijn ongeloof. De oude vrouw wordt naar boven gebracht en onder toezicht mijner vrouw in een warm bad ge legd. Nog eer de dokter komt laat Jessie mij zeggen dat de zieke teekenen van leven geeft. Dr Bruce schudt echter het hoofd en zegt »arme, oude zielHoe kwam die nu in zulk een nacht op de heide? Zij heeft stellig een knak gekregen, dien zij op haarleefdtijd niet meer te bovenkomt"- Het lukt hem om haar een paar lepels cognac in te geven en na verloop van eenigen tijd komt er een kleurtje op hare wangen en hare oogleden beginnen te trillen. Mijn vrouw licht haar hoofd op, geeft haar den versterkenden drank, dien de dokter meegebracht heeft, en legt haar weer be hoedzaam op het warme, zachte kussen, meer noodig omdat Texel n" 2 dezer dagen moest worden afgekeurd. Elk dier vaartuigen kost 30.000. De vergoeding, welke in den stand van het proces met de reederij der Hollandia voor de aanvaring van den Vlissingschen schoener n° 3 mag worden verwacht, is dezerzijds op ƒ33,000 gesteld. De rekenkamer weigert de verevening van be grafeniskosten van overleden militairen, wanneer niet van onvermogen blijkt, overeenkomstig den algemeenen regel van art. 36 der begrafeniswet van 1869. De regeering meent echter, dat dit artikel, den staat een verplichting opleggende, geenszins de vrijheid ontneemt om aan die ver plichting uitbreiding te geven. Vooreerst nu zou het in de meeste gevallen zeer moeielijk zijn, het bewijs van onvermogen van militairen te leveren doch dit klemt te meer daar de bedenking der rekenkamer ook de kosten geldt van het begraven van militairen, die bjj oproer of oorlog omkomen gesteld dat dan bedoeld onderzoek mogelijk ware, welken indruk zou het dan nog maken als men b v. onbemiddelde ouders van miliciens dwong tot het betalen van de kosten van het begraven van hun zoons, die waarlijk niet uit vrijen wil of ten genoegen der ouders in dienst traden. Daarom heeft de regeering nu een wetsontwerp tot voorziening ia deze voorgesteld, dat ook schutters en andere militaire beambten omvat. Ofschoon de verschillende reglementen aan den schipper en eigenaar de verplichting opleggen, een vaartuig te lichten, wanneer dit, gestrand of gezonken, belemmering of gevaar voor de scheep vaart oplevert, is lichting van rijkswege toch regel, met voorbehoud van terugbetaling van de kosten. Is de staat echter bevoegd, zoodanig vaartuig te verkoopen, wanneer de rechthebbende bekend is, maar de lichtingskosten niet voldoet? Naar het schijnt was mon huiverig die vraag toestemmend te beantwoorden. Men moest dus kiezen tusschen een onvruchtbaar proces, of het vaartuig te laten drijven, op gevaar dat het weêr zinken zou en weêr gelicht moest worden. Een tweede leemte in de wetgeving bestaat omtrent de vraag, of de staat bevoegd is een wrak onder water te sloopen, wanneer lichting ondoenlijk of onraadzaam is. Hier staat men zelfs bloot aan een eisch tot schadevergoeding wegens onrechtmatige handeling. In een en ander voorziet nu een wetsontwerp dat aan de beheerders van openbare binnenwateren de bevoegdheid geeft op te ruimen wat in die wateren gevaar of belemmering voor scheepvaart of rivierwerken oplevert, en in het algemeen van al het gezonkene, dat h. i. niet in het water be hoort te blijven. Daar de belanghebbende zelf het werk kan doen en dus toepassing van de wet onnoodig maken, wordt de bevoegdheid ontnomen om te beweren dat de opruiming op minder schadelijke wjjze hadde kunnen geschieden. »Ik geloof dat zij bijkomt", zegt dokter Bruce „haar ademhaling wordt duidelijker en regelma tiger. Goed voedsel en rust moeten het overige doen. Maar ik geloof toch niet dat zij er bovenop komt", herhaalde hij in het heengaan. Later ga ik nog eens naar boven en vindt mijn vrouw alleen bij de zieke. Jessie ziet mjj met tranen in de oogen aan en zegt »Die arme vrouw! Ik geloof niet dat zij in het leven blijft Maar ga nu naar bed, Jessie Ik zal Mary schellen, die kan van nacht verder waken Maar het helpt nietmijn vrouw, die voor ziekenver pleegster geschapen schijnt, wil haar post niet verlaten en ik begeef mij alleen terruste. Den volgenden dag vertelt Jessie mij dat de zieke een paar woorden gesproken heeft en iets minder zwak schijnt te zijn. »Kom eens mee naar boven, misschien kunnen wij nu te weten komen wie zij is". Wij vinden haar overeind in bed zittende, ter wijl Mary bezig is haar een paar lepels soep te voeren. „Hoe gaat het nu vraagt Jessie en buigt zich over haar heen. Beter, veel beter! Dank u duizendmaal, lieve dame" antwoordt zij met een bibberende stem »God zegeno u voor uw goedheid Ik hoor dadelijk aan haar uitspraak dat zij een Bngelscbe en geen Schotsche is. Voelt gij u sterk genoeg om ons te vertellen hoe het kwam dat gij op de heide verdwaald zijt Waar komt gij van daan en waar wilt gij heen? vraagt mjjn vrouw.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1