Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en Leger. der residentie. Geen wonder dat daartegen een storm van bezwaren is gerezen bij de bewoners dier wijk, gepaard met verontwaardiging toen bet bleek welke de verdere strekking van bet voor stel was. Het doel is nam. om tevens op te beffen de lijn door de laan Copes van Cattenburgh tot de Koninginnegracht, en die lijn van den Ouden Scbeveningscben weg zoodanig te verleggen, dat zjj zal uitloopen op het Bankaplein, vóór de wo ning van den burgemeester, en verder door te trekken tot bet kanaal en zóo langs den Nieuwen weg naar Scbeveningen. Op die wijze wordt bet Bankaplein een zeer aardig centraalpunt, wijl daar vandaan ook een lijn loopt door bet midden der stad naar het Hollandsche station, en tevens pogingen worden aangewend deze laat ste te verlengen door de Sobeveningscbe boscb- jes. Om dit laatste doel te bereiken is reeds een voorstel gedaan om een grintweg door die boschjes te bestraten, naar bet heette ten behoeve van de artillerie, die met baar zwaar materieel wel eens daarlangs rijdt. Deze toeleg is echter mislukt en bet voorstel verworpen, omdat de artillerie aan dien weg volstrekt geen beboette beeft. Door deze bevoorrechting van bet Bankaplein worden echter bewoners van de Koninginnegracht en omstreken zeer benadeeld. Niet alleen zouden zij den tram zelf als middel van vervoer moeten missen, maar ook bunne dure en scboone eigendommen zouden door het verlies der tramlijn aanmerkelijk in waarde verminderen, en dat terwijl de zekerheid bestond dat de lijn niet zou vervallen; want juist op die voorwaarde is aan de tegenwoordige con cessionarissen de concessie voor de lijn Hollandsch spoor— Bankaplein verleent en bet aanbod der firma Crans en c° tot bet maken van een tramnet afgewezen. Men wil waarlijk in deze, behal ve den bewoners van bet Bankaplein, ook de tramweg-maatschappij wat al te veel ter wille zijndeze is niet zoo welwillend tegenover bet publiek gestemd, wat iedereen bij een vergelijking van den Haagscben met den Amsterdamscben of Rotterdamschen tram moet in bet oog vallen. Donderdag a. s. zullen onze vroede mannen moeten beslissen. Intusschen wordt reeds een meeting van belanghebbenden belegd om voor bunne rech ten en belangen op te komen. Binnen kort kan een koninklijk be sluit worden verwacht, hetwelk nog al stof tot opmerkingen zal geven. De sociaal-democratische bond beeft onlangs rechtspersoonlijkheid aange vraagd, doch deze zal op grond van bet algemeen belang worden geweigerd. Het besluit, waarin die afwijzende beschikking is vervat, moet den koning reeds ten teekening zijn aangeboden. De sociaal-democratische partij zal hier zeker weer een welgevuld arsenaal vinden van allerlei wape nen, die zij tegen de regeering kan aanwenden, en zal allicht weer eenige aanhangers erdoor winnen, maar aan den anderen kant ging het toch ook niet aan den bond een zekere konink lijke bescherming te verleenen met de rechts persoonlijkheid, die immers in zich sluit dat de vereeniging niet strijdig is met de openbare orde. Terwijl wij in ons blad den wenscb uitten dat dr Kuijper in de Standaard zou meedeelen wat hij dan wel in Plancius, bij de ontvangst door Patrimonium, tot de Transvaalsche deputatie bad gezegd, werd daaraan reeds voldaan. In genoemd blad van heden vinden wij dat gesprokene, namens den professor zeiven, aldus weergegeven. Spreker had uiting gegeven aan zijn diep ge voelde smart over den bitteren partijstrijd die ons hier te lande verdeelt, en naar aanleiding biervan er op gewezen, boe heerlijk bet was, dat de groote gebeurtenissen van Transvaal dan toch éen enkel oogenblik machtig genoeg waren gebleken, om ons, ook door dien feilen partijstrijd been, toch weêr even een gemeenschappelijk terrein voor onze nationale sympathieën te doen vinden, en cien Transvalers gedankt voor den zoeten troost, daar mee ook aan zijn vaderlandsch hart geboden. En in aansluiting daaraan nu ging de spreker onge veer aldus voort „Maar troost biedt ge ons ook nog in ander opzicht. Immers, waartoe bet verbeeld, mannen broeders, voor staten van den tweeden rang was Europa's historie deze laatste halve eeuw weinig bemoedigendHoe vele dezer kleinere volken werden niet bedreigd, ten doode opgesenreven, en ten leste beroofd van bun zelfstandigheid Ook boven onze nationale onaf bankeljjkheid pakten zich reeds meer dan eens donkere wolken samen. Men telt ons zoo weinig meer. Van geen staat van den tweeden rang neemt men in bet buiten land zoo weinig notitie, en hoe pijnlijk bet ons ook aandoe, nog steeds blijven we voor maar al te velen in Europa's machtiger staten de Chinee- zen van Europa. Wie zou dan voor ons opkomen, als, wie weet, ook voor onze erve vroeg of laat de uren van gevaar sloeg, dat een andere Shep- stone ook onze grenzen overtrok en ook bij ons het toelei op annexatie Zullen dan onze Ooster- grenzen even veilige liniën van verweer blijken als uw bergrug van Langnek tot Majuba He laas, onze grenzen liggen bloot, wij hebben geen Spitskop; voor overmacht kan ten leste de beste bezwijken, en zoo zou de ure wel eens kunnen naderen, dat ten derden male, als in Spanje's en Napoleons dagen, ons vaderland onderging. Wel nu, in die uren zoudt gij ons troosten. Want dit zeg ik u, werden we ooit van Duitsche zijde overweldigd, dan zou er hier altoos nog een kern, en stellig niet de minst nationale kern, worden gevonden, die, liever dan onder Duitsche over- heerscbing den nek te krommen, de zee zou oversteken om uit te wijken naar Transvaal. »Ja zelfs in nog engeren zin zoudt ge aan ons Christelijk volksdeel hope kunnen bieden. Ook binnen onze grenzen toch moeten wij, belijders van den Heere Jezus Christus, soms harde bedrei gingen verduren. De bovendrijvende coterie gunt ons ons recht niet, zoekt op alle manieren onzen invloed tegen te gaan, en nu we dan eindelijk, na bange inspanning en door moedige worsteling, toch bet hoofd weer wisten op te beffen, nu dreigt men ons reeds, van desnoods met geweld dien invloed te zullen breken. O, zoudt ge bet geloo- ven, dat nog dezer dagen in een bier verschijnend dagblad ons de bedreiging naar bet hoofd werd geworpen Indien we u dan den mond niet langer met ivoorden kunnen snoeren, dan zullen we des noods voortschrijden tot de daad." Wie weet hoe boog die spanning der gemoederen nog klimmen, tot welke toestanden het in ons midden nog komen kan Het zou voor ons vrijgeboren Christenhart en voor de toekomst onzer kinderen bier ten leste wel eens onhoudbaar kunnen worden. Maar ook dan geen nood! Immers, waar men ons bier dan niet meer als vrije mannen duldde, kondt gij ons een toevluchtsoord en een plaats der ruste bieden. Maakt men bet hier ons Christenvolk ondragelijk, dan gaat de kern van dat Christenvolk de zee over naar Transvaal Onze beschouwing over de landverhuizing blijft dus ook na deze opheldering van kracht. 't Was gisterenavond erg leeg in den schouw burg alhier bij de opvoering van het drama De Ijzervreterdoor bet nationaal tooneelgezelschap van Antwerpen. Voor een deel zal op dat gering aantal bezoe kers bet te gelijkertijd gegeven dillettanten-concert wel zijn invloed heblien doen gelden, maar voor een ander deel kan de oorzaak wellicht in iets anders gezocht worden. Sinds dank zij de tussohenkomst van de Vereeniging t. b. v. goede voorstellingen op kunst gebied bet Ned. Tooneel in bet winterseizoen alhier ook enkele malen optreedt, is de smaak van ons publiek zoozeer veredeld en gekuischt dat geen ander gezelschap, boe goede krachten het ook moge bevatten, genade in zijne oogen vinden kan. Zij, die vroeger de schouwburgzalen van Boas en Judels, van Driessens, van Jndels en Louis Bouwmeester vulden en niet kunnen ont kennen daar menigen genoegelijken avond gesle ten te hebben, zijn nu zulke kunstrechters geworden, dat zij den neus optrekken voor al wat niet tot de crème behoort. Of zou bet ook bier gaan als bij zoo menig andere zaak Zou bet alleen zijn omdat bet tot den goeden toon behoort alleen bet Ned. looneel te zien en alle andere gezel schappen te negeeren, dat eerst de loges, daarna parquet en parterre, toen de bovenloges en eindelijk de engelenbak dat systeem gingen huldigen? Zoo iemand stellen wij de voorstellingen van de beide afdeelingen van bet Ned. Tooneel op hoogen prijs en erkennen wij gaarne dat het spel der artisten van dat gezelschap zoowel ieder voor zich, als wat bet samenspel betreft, meestal uit stekend is, maar wij vinden daarin geen aan leiding om met een medelijdend schouderophalen alle andere gezelschappen den rug toe te keeren. Wij toch berinneren ons den tijd nog duidelijk dat de eerste artisten van bet Ned. Tooneelbier in onzen Middelburgschen schouwburg, in een zeer bescheiden omgeving optraden. Waarom stelt men nu ten onzent aan de too- neelspeelkunst zijn eischen zoo hoog dat men naast het uitstekende bet goede geen blik waardig keurt? Waarom kan men in grooter steden dan wel na eene concertzangeres, eene ster van den eersten rang, gehoord te hebben, genieten' bij den zang van eene van minder rang? Waarom toch ontdekt men na een Correggio of een Raphael bewonderd te hebben, schoonheden in de scbilderjj van een weinig bekend meester? Waarom ont houdt men hier den tooneelspeler de aanmoediging dien men eiken anderen kunstenaar zoo gaarne schenkt, eene aanmoediging die hem kan aanspo ren zich meer en meer te verheffen Wie kan ons daarvoor de juiste reden zeggen? Niettegenstaande dan gisterenavond het weinige bezoek allerminst opwekkend voor de acteurs werken kon en het rechte entrain daardoor ont brak, was de uitvoering van de Ijzervreter niet onverdienstelijk. De heeren Lemmens als Emmanuel de Keral en Tartaud als markies Octave de Diamond brachten, vooral de eerste, hunne rollen tot het volle recht, terwijl de heer Maltern een goede Leger te zien gaf. Mej. E. Kapper bad als Mar ie-Diane gele genheid om met hare talenten te woekeren en mevr. Lemmens was voor eene Collette als geknipt. Dit mogen wij niet beweren van de heeren die de hertog Henry de Diamond Novaill.es en Phenix Porion voorstelden. Vooral de laatste diene te bedenken dat niet in lichaamsverdraaiingen en gelaatsvertrekkingen of vreeselijke stemuitzetting de kracht van den tooneelspeler schuilt. Het bedaarde, geacheveerde spel van mr. Roch diene hem tot voorbeeld. Het geheel voldeed den toeschouwers dermate dat verschillende vertooners herhaaldelijk de eer der terugroeping genoten. Het stuk zelve, uit de oude Fransche school, achten wij voldoende bekend om daarover niet in détails te treden, waartoe ook de inhoud ons niet aantrekkelijk genoeg voorkomt. consuls. De heer Monsanto is erkend en toe gelaten als consul van Haïti op Curasao. diplomatie. Benoemd tot minister-resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken, jh' m' R. A. A. E. Von Pestel, thans minister-resident te Constantinopel, met behoud van den persoonlijken titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. notarissen. Aan C. J. Van de Watering is op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te 's Gravenhage. schutterijen. Benoemd hij de rustende schut terij in Zeeland 5e bat., tot kap. mr L. Stevens, vroeger kap. bij de dienstdoende schutterij te Am sterdam tot 2®° luit. H. C. F. Van Waesberghe, thans schutter. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Westdorpe C. Van Waes, en tot burgemeester van Sas van Gent m' L. Stevens. [Zie laatste berichten van gisteren.) belastingen. J. F. Mirandolle, ontv. der dir- bel. enz. te Schoonhoven c. a., is benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Nieuwe Niedorp c. a. leger. Overgeplaatst bij het leger in Ned.-Indië de tweede luit. kwartierm. J. J. Verwijnen, van het leger hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij dat leger. geneesk. dienst. Op aanvrage op pensioen ge steld de dir. officier van gezondh. 2® kl. dr A. F. Bauduin, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, ten bedrage van 1800 's jaars aan genoemden hoofdofficier is de rang verleend van dirigeerend officier van gezondh. 1® kl. Volgens het verslag omtrent den toestand der kost- en dagschool voor dochters van hoofden en aanzienlijken in de Minahassa van Menado, werd de school den leu Nov. 1881 feestelijk en plechtig geopend met 17 kost- en 10 dagscholieren. Eenige dames te Rotterdam verhoogden her haaldelijk de kerstvreugde der kweekelingen door fraaie en doelmatige geschenken voor den kerst boom, en ook van elders, met name uit Utrecht, ontving de commissie gewenschten steun. Volgens de laatste opgaven, loopende tot uit0. Juni 1883, was het getal kostleerlingen 21, der dagscholieren 9. Aan schoolgelden werd van Juli 1882 tot Juli 1883 ontvangen 4951. De uitgaven bedroegen in dit jaar 6188. Aan giften en jaarlijksche bijdragen ontving de commissie ƒ770. Het kapitaaltje, dat zij in kas heeft, door vrijwil lige bijdragen samengebracht, veroorlooft gelukkig het dekken van het vooralsnog onvermijdelijk nadeelig slot. De heer J. H. Gezelschap, predikant bjj de Nederd. Herv. Gemeente te Vlissingen, is beroepen naar Standdaarbuiten (N. Brab.) De kerkeraad te Brouwershaven heeft met algemeene stemmen besloten te protesteeren tegen de wederinvoering van de oude proponentsformule en dit te doen door aansluiting bij het adres aan de synode van de kerkeraden te Assen, Brielle enz. Bij het 3® regiment infanterie zullen van de lichting 1884 worden ingelijfd: 60 miliciens uit Noord-Brabant, 545 miliciens uit Zuid-Holland en 385 miliciens uit Zeeland. De overige miliciens uit Zeeland worden ingedeeld bij het 2® regiment veld-artillerie en het korps genietroepen. De machinisten 3e kl. I. Loewer, J. Verschoor en O. Scbraver worden met 1 April a. bevorderd tot mach. 2® klasse. Met dien datum worden op nonactiviteit gesteld de mach. 3® kl. I. Loewer en F. C. Tepe. De mach. 2® klasse A. Staalman, a/b. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Donaire, wordt over geplaatst a/b, van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord. Genoemde machinist wordt vervangen door den mach. 2® klasse M. Zwart, nu bij den torpedo- dienst. Deze laatste wordt weder vervangen door den mach. 2® klasse J. Koopman, thans op non activiteit te Zierikzee. Bij koninklijk besluit van 29 Februari 1884 is bepaald dat bij het korps genietroepen zullen worden gevormd miliciens vestingtelegrafisten en miliciens opzichters der genie. De militieplichtigen, die bij bet korps genie troepen worden ingedeeld, en voor hunne inlijving telegraaf beambte (dit is: telegrafist, assistent en klerk) waren, en met duidelijk loopend schrift, zonder zinstorende fouten, Nederlandseh kunnen schrijven, worden opgeleid tot vestingtelegrafist. Nadat deze miliciens zijn afgeëxerceerd vangt hunne speciale opleiding aan, en worden zij, na 6 maanden in werkelijken dienst te zjjn geweest aan een onderzoek naar hunne bedrevenheid on derworpen. Zij, die aan dit examen voldoen, worden onver wijld als vestingtelegrafist met groot verlof huiswaarts gezonden, en moeten jaarlijks het bewijs overleggen dat zij als telegra fist werkzaam zijn (1 Mei). Miliciens, die bij hunne inlijving bij het korps genietroepen voldoen aan een vastgesteld examen, worden tot milicien opzichter der genie opgeleid, en worden boven de formatie van het korps ach tereenvolgens aangesteld tot milicien korporaal en milicien sergeant. Nadat de milicien sergeant eenigen tijd in zijnen graad heeft gediend, en zeer voldoende bewijzen van practische bruikbaarheid heeft gegeven, kan hij worden benoemd tot milicien opzichter, heeft dan den graad van sergeant-majoor en geniet de soldij aan dien graad verbonden, zoolang hij zich onder de wapens bevindt. Na de benoeming tot milicien opzichter worden deze miliciens onverwijld met groot verlof gezon den en in gewone tjjaen niet meer opge roepen tot het bijwonen van herhalingsoefeningen Een werkman te Vlissingen, weduwnaar, verliet Donderdag met zijn jongste kind zijne woning, zijn twee andere kinderen, knaapjes van 11 en 12 jaar, aan hun lot overlatende; tot heden is van den man nog niets bekend, zoodat het algemeen arm bestuur zich de kleinen zal moeten aantrekken. Tegen twee kwartiermeesters van de mailboot Willem Prins van Oranje te Vlissingen, is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van eenige thermometers uit een kist die tot de lading be hoorde. Een commies der belasting te Queenborough vond in een der kooien van die kwartiermeesters zes thermometers, hetgeen de verdere ontdekking ten gevolge bad. De daders hebben reeds bekend. Door den gemeenteraad van Kruiningen is aan den te Hansweert gestationeerden rijksveld wachter J. F. Aarts eene gratificatie toegekend voor in 1883 aan de gemeeute-politie bewezen hulp. Men schrjjft ons uit Sint Annaland Onze gemeente ligt aan Zeeuwsche stroomen en heeft daarvan eigènaardigo voordeelen. Op de schorren groeit het breedbladig strand- of limoenkruid volksnaam lamsooren dat in 't begin van Maart reeds een smakelijke groente oplevert. Later wordt dit opgevolgd door de wortelende zeekraal of zeesla, die fijner van smaak is, en, ook ingelegd, in het najaar of den winter gegeten wordt. Het snijden of plukken en verkoopen dezer zeegroenten levert voor menig huisgezin een niet te versmaden verdienste op, evenals het rapen van kreukels of alikruiken en mosselen op de slikken, zoo daartoe »consent"- is gekocht; en zulk een »vischakte" kost een kwartgulden. Maar daar die schelpdieren zich vooral aan de steenen der glooiingen hechten, halen vele rapers zich boeten of straf op den hals, omdat zij, ze van de steenen halende, de zeeweringen beschadigen. Kort voor, met en na Paschen eten velen met graagte die kreukels ze zijn een niet gemakkelijk verteerbaar en krachtig voedsel. De haantjes volksnaam kokhaantjes ook schelpdieren, welker vleesch zoo wat het midden tusschen dat der kreukels en mosselen houdt, worden niet algemeen geraapt en gegeten. De Philipslandscke mosselen, die met de Phile- pinesche tot de beste in Zeeland behoorden of behooren, liggen op de banken in de Mosselkreek voor onze haven, doch de pachters dier banken verzenden ze meestal naar elders, waar ze waar schijnlijk een hoogeren prijs kunnen bedingen dan hier. Om de aanslibbing te bevorderen heeft de eige naar van den Joanna-Maria-polder in de Hunnel- kreek mosselen laten zaaiendie mogen dus niet geraapt worden. Met de vangst van garnalen in het Keeten houden zich maar een paar St. Annalandsche visschers bezig. Tkolen levert ons panharing en Holland kabeljauw. Later op 't jaar vangen Bel gische en andere visschers in onze wateren soms heerlijke herder, harder of zeekarper en pijlstaarten, een soort van rog, die de bekende pijlstaartolie oplevert. Men schrijft ons uit Plakkee Met dit fraaie weer is men hier algemeen met de werkzaamheden op het veld begonnen. In den kleigrond worden de erwten en paardenboonen, ook het Meizaad, aan den grond toevertrouwd. Jammer, dat de bodem niet door een flinke wintervorst is gelou terd, waardoor de grond open en mullig zou zjjn geworden. Ook bestaat er bij den landbouwer geen groote opgewektheid, tengevolge van de lage graanprijzen. Wel waren de beschotten van het koren het vorige jaar bevredigend, maar door de lage prijzen zijn de meeste boeren wel genood zaakt alles te gelde te maken om de landpachten en de andere dringende schulden te betalen. Ook de aardappelen leverden een goed beschot, doch ook de prijzen daarvan zijn laag en zelfs nog dalende. De geheele toestand is treurig en geeft voldoende reden tot zekere moedeloosheid, die zich allerwegen gaat openbaren. Nu moeten vele landbouwers met een leege schuur, een leegen zolder, en, wat erger is, een leege kas de werk zaamheden beginnen. Dat dit aanleiding moet geven tot alle mogelijke bezuinigingen ligt in den aard der zaak. Er wordt zoo min mogelijk mest aangekocht, een der eerste behoeften voor de Flakkeesohe gronden. Handenarbeid wordt zooveel mogelijk uitgezuinigd. Dat door al deze omstan digheden de akkers minder moeten opbrengen, ligt voor de hand. Vroeger, toen de suikerpeenen nog niet zoo algemeen geteeld werden, waren de landpachten ook veel lager. Ieder rekende een zekere hoeveelheid van een of ander over te houden om de telkens weerkoinende uitgaven te bestrijden. Thans is dit anders. In Januari of Februari wordt het land verhuurd voor suikerpeenen, veelal om de voorschotten ook hiervan worden alsdan de land pachten enz. betaald, dus is de boer met dit land feitelijk reeds een jaar vooruit. Dat zoodoende de landbouw gedurende de laatste jaren sterk achteruitgegaan is, laat zich gemakkelijk verklaren. Hopen echter wij op betere tijden! De ex-millioenen-juffrouw Jannetje Struik is naar de gevangenis te 'b- Bosch vervoerd. - Een Duitsch landbouwblad (de Landw. Thier- zeitunggeeft de volgende middelen aan de hand om te voorkomen dat de jonge biggen door de zeug worden opgegeten. Vooreerst moet men de pasgeboren diertjes de hoektanden uittrekken, daar deze dikwijls zoo dicht bij elkander zitten, dat zjj het moedervarken bij het zuigen hevige pijn ver oorzaken en daardoor woedend maken. Als tweede middel geeft het blad aan de hand den snuit der zeug en de jonge biggen met jenever te bestrij ken de lucht daarvan staat het dier tegen en als de biggen slechts een paar maal gezogen hebben, loopen zij geen het minste gevaar meer. In de derde plaats is het goed het moedervarken onmiddellijk na de geboorte der biggen een tinc tuur in het oor te gieten, dat uit 1 a 3 deelen opium en 10 a 20 deelen kaïnferspiritus bestaat; daardoor wordt het dier slaperig en niet weder goed wakker voordat de biggen behoorlijk zuigen kunnen en dus veilig zijn. Wjj geven deze middelen ter overweging, maar

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 6