N° TO. 127e Jaargang. 1884, Zaterdag 22 Maart. Graaf Lorenzo. Middelburg 21 Maart. "FEUILLETO N. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1J0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBL1RGSCHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubiicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. Dr A. Kuijper lieeft verklaard dat de verslagen der dagbladen, met dat in de Standaard incluis, over het door-hem in Plancius bij de ontvangst van de Trans vaalscne depntatie gesprokene, dat zooveel protest uitlokte, niet juist zijn. Wat hij nu wel gezegd heeft deelt hij niet mee en met de Amst. zijn wij daarnaar vooral thans nieuwsgierig. Het meest verwondert ons die verklaring ten opzichte van het anti-revolutionaire hoofdorgaan, omdat dr Kuijper in zulk een nauwe betrekking tot dat blad staat.' Hoe gemakkelijk zou het ge weest zijn om het verslag van het gesprokene even den hoofdredacteur te laten lezenen vooral hoe gewenscht tevens teneinde verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen die nu van verschillende zijden worden gemaakt. Wij hopen nu in de Standaard nog eens een juist verslag te lezen. Zelfs in Engelsche bladen is het gesprokene, zooals het werd weergegeven, opgenomen. Naar men ons meldt bestaat bij den directeur der rijkspostspaarbank te Amsterdam het voor nemen binnen kort een ambtsreis door Zeeland te maken, ten einde belangstelling op te wekken voor deze.nuttige instelling, vooral door persoon lijke bemoeiingen bij notabele ingezetenen, die kunnen meewerken om anderen tot deelnerrnucr aan te sporen. Een vrjj groot aantal belangstellenden was gisterenavond in de z. g. n. zaal in de Bogardstraat alhier vereenigd om de lezing bij te wonen die door dr J. H. Gunning J.Hz. vanWilhelminadorp voor de Chr. Jongelings-vereeniging Rom. I 16a ge houden werd. Ofschoon de bijeenkomst met gebed en psalm gezang aanving, was het geen preek of stichtelijk woord wat -de aanwezigen te hooren kregen, maar een prachtig gestileerde, uitstekend gezegde, van gloed en kleuren tintelende novelle, ontleend aan de laatste dagen van Jeruzalem, omstreeks 67 j. na Christus. Spreker leidde zijne hoorders binnen in de woning van den edelen Joodschen priester Hanam en diens schoone dochter Rebekka, om hen uit de daar gevoerde gesprekken den treurigen toe stand van Judea en Jeruzalem te doen kennen. Door de Romeinen onderdrukt en door in wendige veeten verdeeld, waren de Joden in opstand gekomen, terwijl in het ons geschetste tijdperk de Romeinsche legioenen Judea overstroomden om na overwinning op overwinning eindelijk naar Jeruzalem op te trekken. Roman van Ursula v. Manteuffel. NEGEN EN DERTIGSTSE HOOFDSTUK. „Doet het erg zeer?" vroeg Keetje medelij dend aan graaf Lorenzo, „kunt gij het nog even uithouden Edgar is om een dokter geloopen. ik weet niet in welk huis wij zijnmaai de menschen zijn heel vriendelijk, zij hebben watten en olie gebracht. Maar ik begrijp nog niets. Wat is er dan toch gebeurd »Wij werden om twaalf uur door brand alarm gewekt," zei Keetje, »de menschen vlogen door de gangen en riepenhet huis staat in brand. Gij begrijpt dat wij in vijf minuten ge kleed en op de trap waren. Wij konden niet zien waar de brand waswant de trap was vrij van rook en iedereen kwam, ondanks de verwarring, behouden buiten. Eerst toen wij daar waren zagen wij dat de vlammen uit het dak en uit een raam op de bovenste verdieping sloegen. Daar viel ons in dat gij daar nog moest zijn en Edgar liep terug om u te zoeken. Hij vond u geheel bedwelmd in bed en het gelukte hem u zoover bij te brengen, dat gij opstondt maar in plaats van {ladeljjk mee te gaan, zijt gij begonnen met u aan Het vooruitzicht dat de heidenen de tempelstad zouden kunnen innemen en de schendende hand slaan aan den heiligen, onnoemelijke schatten bevattenden tempel, der Israëlieten hoogste goed, vervulde eiken Jood met afschuw en vreeze. Velen bleven bedaard hun troost zoeken in het gebed tot Jehova, doch vast besloten om hun tempel met hun hartebloed te verdedigen, terwijl de toestand bij anderen een waanzinnig patriotisme teweeg bracht wat hen tot fanatieke dweepers en moor denaars maakte. Was Hanam een der eersten, in Simon Bargoria teekende de heer Gunning een der laatsten. De spreker deed zijne hoorders getuigen zijn bij den moordaanslag op Hanam en zijne dochter, die verijdeld werd door het optreden van een Romein- schen hoofdman, belast met Hanam voorstellen tot eene overgave der stad te doen. Hij wist hun eerbied in te boezemen en innig medelijden op te wekken voor den edelen Joodschen priester die deze voorstellen fier afwees en die een oogenblik latei- zeer diep werd getroffen door van zijne eenige, innig geliefde dochter te vernemen dat zij geen Jodin meer ia maar een volgelinge van dien zoo gehaten gekruisigden Nazarener. Hierna schetste de heer Gunning hoe de Romei nen al meer en meer voortrukten en eindelijk de belegering van Jeruzalem begonnen, om kort voor Paschen van het jaar 70 die stad, waarin zich toen anderhalf millioen menschen bevonden, gebeel in te sluiten. In schrille kleuren schilderde de be gaafde spreker de ellende, die in de Joden hoofd stad geleden werd; en afgrijzen beving zijne hoorders bij de ijselijkheden, waartoe door honger en partijwoede de belegerden werden gebracht. Hij leidde zijne hoorders ook binnen in den prachtigen, eenigen tempel, met zijn wit marme ren muren, zijne schoor»» Enflna*»","-"" »"•- v;-', oare noufsoorten en zijn flonkerend goud, en liet hen er getuige van zijn hoe dit kunstgewrocht, een der wereldwonderen, na een ontzettend bloed bad in de straten van Jeruzalem, met duizenden priesters en levieten een prooi der vlammen werd- Ook Hanam vond daar aan den voet van het altaar rust na strijd en lijden. Na zooveel verschrikkelijks was het eene goede gedachte van den spreker om zijne hoorders ten slotte het geluk te schetsen dat der schoone priesterdochter in haar huwelijk met den Romein- schen hoofdman, die haar tweemalen van den dood redde en als zijne bruid uit het verwoeste Jeru zalem voerde, te beurt viel. De ademlooze stilte, die gedurende de voor dracht heerschte, bewees hoezeer de aanwezigen aan de lippen des sprekers hingen en hoe de door hem geschetste figuren en tafereelen hunne aan dacht boeiden. De heer Gunning heeft zich dan ook doen kennen als een zeer begaafd spreker, dien een ieder zeker met genoegen zal hooren. Te Veere bedraagt het kohier van de plaatse lijke inkomstenbelasting 1659.37^. Dat is 2£ pet. van het Vermoedelijk inkomen der ingezetenen. te kleeden en hebt altijd gepraat van een soiree waar gij heen moest. Onderwijl vulde zich de kamer hoe langer hoe meer met rook en eensklaps stortte een gedeelte der zoldering in, zoodat Edgar reeds de hoop opgaf om u te redden want gij waart weer bewusteloos geworden en de vlammen hadden uwe kleêren reeds aangetastmaar het is hem toch nog gelukt om u uit de kamer te sleepen. O ik ben zoo blij, zoo dankbaar dat hij ongedeerd bleef en dat gij gered zijtToen men u eindelijk uit het brandende huis droeg en ik hem tegemoet snelde met den uitroep: Edgar, Edgar, wat hebt gij gedaan antwoordde hij „Het was immers voor Eveline VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Het kleine huisje op de steile klip was nu weer bewoond. Een zieke man, die veel scheen te lijden, zat in dekens gewikkeld in de veranda; uit de kamer klonk een heldere lach en in de deur stond een forsche, mannelijke gestalte. Lo renzo had trouwe, zorgzame en verstandige ver plegers. Nadat het ijs gebroken was en hij, in de meening dat zijn dood nabij was, zijn gewezen aartsvijand zijn laatsten brief aan Eveline gedic teerd had, waren Edgar en Keetje niet alleen geneigd om hem te vergeven, maar zelfs lief te hebben en terwijl Keetje ter sluiks door het raam naar hem keek, vloeiden de tranen langs hare wangen. Op zekeren dag echter verried haar gelaat en dat van haar jongen gemaal zooveel Soes, 21 Maart. Heden wappert de Neder- landsche driekleur van de in aanbouw zijnde etoommeelfabriek der firma wed. G. H. Kake- beeke Zoon, ten teeken dat het kolossale gebouw onder de kap wordt gebracht. Het is een verblijdend teeken, dat er nog men schen gevonden worden, ondernemend genoeg om in een gemeente als Goes eene dergelijke zaak op touw te durven zetten. Direct en indirect strekt deze aan de gemeente ten voordeel. Direct door vermeerderde Sas- en havengelden, tengevolge van drukke scheepvaart ten behoeve der fabriek, en indirect door het aantal gezinnen, dat daar werk en brood vindt. Gemiddeld toch zijn 30 personen dagelijks in deze fabriek werkzaam- Voor de firma Kakebeeke hopen wij dat een ruim debiet van haar artikel de belooning moge zijn voor haren ondernemingsgeest. Borssele, 20 Maart. Ons gemeentebestuur komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop uitvoe ring is gegeven aan de artikelen 69 en 70 van het reglement op de wegen en voetpaden. Even als in vele andere gemeenten van Zuid-Beveland vermoedelijk het geval zal geweest zijn, waren ook hier voor de invoering van bedoeld reglement de wegen in algemeenen zin wel is waar van de landerijen gescheiden door zoogenaamde slooten, en bevonden zich in de dammen openingen voor waterafvoer in naam, maar de ondervinding leerde dat de waterloozing veel te wenschen overliet. Het nieuwe reglement bood derhalve eene uit nemende gelegenheid aan om eene groote verbe- ring tot stand te brengen. Ons bestuur heeft niet geaarzeld daarvan een gepast gebruik te maken en te bevorderen dat- flinke slooten de wegen begrenzen en de daarin aanwP/.icrA damrnpn mnwlo» 11 jiiueruaatf znliefa Slieeren. Het doel, waarmede voorschreven bepalingen zijn gemaakt, is hier volkomen bereikt. St. Flailipstaiul, 19 Maart. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werd, met 19 van de 27 uitgebrachte stemmen, gekozen de heer G. O. Yan Nieüwenhüijzen. De overige stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. De werkzaamheden aan den dam door 't Slaak veroorzaken vrij wat drukte in onze anders stille gemeente. Aan deze zijde staan een twaalftal tenten, die elk, behalve éene vrouw en soms ook kinderen, een dozijn dijkwerkers huisvesten. Be halve deze tenten vindt men nog eene directiekeet voor de opzichters en eene drijvende tent in de haven, ark genoemd, voor de aannemers. Aan de Noord-Brabantsche zijde zijn, naar men zegt, een gelijk getal dezer tenten, 't Spreekt van zelf, dat velen onzer bewoners, zooals bakkers, winkeliers, herbergiers, bierverkoopers en andere, aardig van die drukte profiteeren. Nu de veldarbeid ook in vollen gang is, kan, wie maar wil hier werk vinden. En 't laat zich aanzien dat de gelegenheid daartoe nog aanmer kelijk zal toenemen. droefheid dat Thurna angstig vroeg wat er aan scheelde. »Het zal u zeker treffen stotterde Keetje, maar baron Tesaelhof, die groote, sterke man is plotseling overleden. Hij had Lenore opgepast, die aan dyphteritis bezweek, kreeg de ziekte zelf, doch men sloeg er geen acht op vóör dat het te laat was om hem te behouden." »Dat is een groot verlies voor u," zei Thurna en zag Edgar aan. Hij was zoo goed als mijn vader," zei deze met aandoening. »Ik hoop dat hij u ook op stoffelijke wijze als een vader zal bedacht hebben." - »Dat is het juist," viel Keetje in, »de exe cuteur roept ons op, om onmiddellijk naar huis te komen, voor de opening van het testament ik ben overtuigd dat de goede man Edgar rijke lijk bedacht heeft. Dat zou geheel in zijn geest wezen". De toehoorder voelde iets als een dolksteek in 'thart. Hij dacht aan dat oogenblik, waarop hij, bij die buiten hare oevers getreden rivier, voor het eerst baron Tesselhof ontmoet, en met min achtende ironie over diens onhandigheid gelachen had en thans? Die man had toch iets in zich gehad dat meer achting verdiende dan Lo renzo Thurna voor zich zelf kon gevoelen. Edgar en Keetje maakten toebereidselen voor de reis. Gelukkig was hun goed uit den brand gered anders zou het er ongelukkig uitgezien hebben. Het viel bun zwaar den zieke te verla- In den Anna Jacobapolder wordt weldra het aanleggen van grintwegen besteedde herstelling der dijken aan den Willemspolder zal mede vele handen vragenbinnen een paar weken worden het bouwen eener nieuwe school en onderwijzers woning in de kom der gemeente en het restau- reeren der school en onderwijzerswoning in den Anna Jacobapolder aanbesteed en, alsof alles hier tegelijk komt, in laatstgenoemden polder zal door een der eigenaren een gebouw worden gesticht, waarvan de benedenverdieping tot boeren- en de bovenverdieping tot heerenhuis zal worden ingericht. De nota, door elf leden der tweede kamer in de afdeelingen overgelegd bij het onderzoek van de klasseDbelasting, gaat, naar het Handelsblad verneemt, uit van de stelliDg, dat het niet op den weg ligt van de tegenwoordige tweede kamer eene belastinghervorming tot stand te brengen, daar dit moet worden overgelaten aan eene ver tegenwoordiging, voortgesproten uit een verbeterd kiesrecht, en daarom met hooger prestige bekleed. De onderteekenaars geloeven daarom, dat ter her stelling van het evenwicht men zich zal behooren te bepalen tot eenvoudige maatregelen, die zich zooveel mogelijk aan het bestaande aansluiten, de verbetering van het geheele belastingstelsel niet prejudicieeren, en tevens door voldoende aanvulling der rijksmiddelen maken, dat de grondwetsherzie ning zonder financieele beslommeringen ter hand kan worden genomen. Ter bereiking van dat doel zou de personeele belasting geheel tot het rijk moeten terugkeeren, waardoor het tekort op de gewone middelen zou worden gedektvoorts zou van rijkswege eene al- gemeene belasting van Ij pet. worden geheven met aanslag .y&n_pviu:he.i4'ï®psffi^0l'cJ'cea\v:'^-eiiived- ten bestaande, en waarvan 90 pet. aan de gemeen ten zou worden uitgekeerd, met recht om naar behoefte opcenten te heffen. Door de overblijvende 10 pet. der inkomstenbelasting en bezuiningen kan dan de patentbelasting vervallen, en daar door aan de gemeenten gelegenheid worden gege- geven, het stelsel van vergunningsrechten uit te breiden. Eene aDdere nota zal door den heer Van Houten bij het afdeelingsverslag worden gevoegd. Te Zutfen is overleden jhr mr H. B. Van Tets, districts-schoolopziener. De overledene was, zooals men weet, van libe rale zijde meermalen candidaat voor de tweede kamer gesteld en een ijverig strijder voor de liberale beginselen. De heeren der Transvaalsche deputatie zullen nu wel voldoende weten dat zij zijn de afge vaardigden van een volk dat nauw aan ons is verwant en welks worstelstrijd tegen Engeland wij met belangstelling gade sloegen. Dit is sche ring en inslag van alle toespraken en toosten, en ons dunkt, het zal eene verademing voor het driemanschap zijn wanneer er een einde is ge komen aan al dat reizen en eten. ten, te meer daar die door zjjn onrust en onge duld, zijn toestand telkens verergerde, wanneer de brandwonde- iJDlofden te genezen en er eenige beterschap kwam. Zoo kwam de avond voor het vertrek. De» koffers waren reeds naar de post gezondener was een ziekenoppasser aangenomen en de dokter had beloofd om dagelijks te komen. Lorenzo was in huis; het jonge paar zat op de trap voor het huisje en Keetje zuchtte. »Ik ben van daag zoo angstig; het is alsof er nog een groot ongeluk moet gebeuren. Gelooft gij aan voorgevoelens, Edgar »Die kunnen ook bedriegen. Wat vreest gij »Ik heb een doodelijke angst dat de avond post ons een doodstijding brengt." »Ik begrijp u niet," riep Edgar verschrikt uit. „Ik denk er den heelen tijd aan dat men Eveline bewusteloos op het graf van Tesselhof gevonden heeft. Daar in die verpeste lucht en Hermine schreef immers dat zij ziek was en zij heeft mij nog niet geantwoord op mijn brief, dien ik haar na den brand geschreven heb." »Brieven blijven zoolang onderweg," zei Edgar geruststellend, ofschoon hij zelf ook onge rust begon te worden. „Laat ons naar de post gaan en zien of er brieven zijn." Nauwelijks waren zij weg of er verscheen een ander paar aan den voet van de rotstrap een heer en een dame, die een oogenblik bleveq staan.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1