BUITENLAND. Mrapinpi ea Verplitiap ia Zeelaal Laatste Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. de verzekerden, heeft tot directeur m' Haaksma "Van Roijen. Deze wordt bijgestaan door een thesaurier, die met het geldeljjk beheer is belast. De verzekerden oefenen controle uit door com missarissen en zes door het lot gekozen deelheb bers. Er ontstond een geschil tusschen directeur en commissarissen over de vervulling van het thesaurierschapdat vacant was geworden. In eene vergadering, belegd door commissarissen, welke de directeur weigerde bij te wonen, werd een thesaurier benoemd de heer Heldring, die de betrekking aannam, maar door den directeur niet werd erkend. Op de algemeene vergadering werd de directeur in het gelijk gesteld, en de commissarissen, op voorstel van den broeder van den heer Van Boijeni ontslagen. De commissarissen nu waren de heeren Patijn, burgemeester van Den Haag, Wintgens,lid der tweede kamer en Begram Van Jaarsveld, oud-lid der tweede kamer. Vier andere heeren uit de deelhebbers werden terstond in hunne plaats benoemd. De heer Heldring werd eerst ontslagen, maar daarop door de vergadering tot thesaurier benoemd. Commissarissen moeten voornemens zijn de zaak voor den rechter te brengen. Onze schilderschool is op de tentoonstelling te Nice niet vertegenwoordigd. Wel zond Arti et Amicitia te Amsterdam '29 kisten met schilderijen, maar daaraan kon door de verwarring geen plaats worden toegekend. Aan het Vliegend Blad wordt geschreven, dat het flauw of eigenlijk niet op treden van ons gezantschap te Parijs aan deze uitkomst schuld heeft. Men zegt dat eene zuster van Degajeff, Su- deikin's moordenaar, is in hechtenis genomen. Zij was uit Charkoff, waar haar moeder woont, in Petersburg gekomen en daar gepakt. In de rue Saint-Denis te Parijs heeft gisteren eene gasontploffing plaats gehad, waardoor twee per sonen gedood en 21 gekwetst werden. Deze waren allen bij het hooren der ontploffing komen toe- loopen en hulp brengen, doch werden bij de tweede ontploffing het slachtoffer. In de maand Juli zal te Parijs eene tentoon stelling gehouden worden van kleine kindertjes de moeders krijgen natuurlijk de eerediploma's enz. Men denkt erover het eerevoorzitterschap aan "Victor Hugo op te dragen. Zal men er geen internationale tentoonstelling van maken Dan leert men de zuigelingen meteen vroeg reizen. Dekommandant van het oorlogsschip Pegasus seint, dat hij een onderhoud heeft gehad met den radja van Tenoru over de bemanning van de Nisero. Hunne zending is mislukt, maar de ge vangenen worden goed gevoed. Hun zijn levens middelen en kleeren toegezonden. De kroonprins van Zweden is tot onderko. ning van Noorwegen benoemd. Heden middag werd aan het gebouw van het gewesteljjk bestuur alhier 1° aanbesteedt o het maken van een tweede gebouw voor sluisper oneel met bij behoorende werken te Sas van Gent, geraamd op ƒ22,100. Hiervoor waren ingekomen inschrijvin gen van den heer A. Vermorken te Hontenisse voor ƒ24,000, de heeren P. Druijvestein en P.J. Wisse te Zaamslag voor 21,777 en den heer H. Snijder te Vlissingen voor 20,264en 2° her besteed het maken van een gebouw voor sluis- personeel te Sas van Gent, geraamd op 18,900. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. E. Plasschaert te Westdorpe voor 19,600, P. Druij vestein en P. J. Wisse te Zaamslag voor 18,880, A. Vermorken te Hontenisse voor ƒ18,650, G. J. Balkensteijn te Ter Neuzen voor 18,290 en H. Snijder te Vlissingen voor 17,248. In massa werd ingeschreven voor beide boven genoemde werken door de heeren C. Van Fraaijen- hoven te Ter Neuzen voor ƒ48,000, B. Van Wil denburg te Middelburg voor ƒ42,450, C. Maters te Vlissingen voor ƒ41,980, C. M. Rozenburg te Naaldwijk voor 40,666, J. Romein te Katten- djjke voor 40,408 en R. Walraven te Ter Neuzen voor 40,383. Door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen is heden (Donderdag) te Zierikzee in het openbaar aanbesteed l,te perceel. De levering van 1250 M3 grint „Nu, nooit meerDan deinsde hij ontzet achteruit en streed met de angst om zijn verstand te verliezen. Hoe kon hij schrijven zoolang die woorden daar stonden Hij had zelf zijne schepen verbrandhij had zoo laag, zoo ondankbaar gehandeld als hij nooit van zich zelf verwacht had, en daarom was hij zich tot een gruwel geworden. Tot nog toe was de kamer naast de zijne onbewoond geweest, maar van daag klonken er, hinderlijk duidelijk, stemmen door de verbindings muur. stemmen, die hem aan het mijmeren brachten, want hij meende dat zjj niet tot het tegenwoordige, maar tot het verledene behoorden. Reeds eenmaal had die eene stem op dezelfde manier zijn oor getroffen. »Wat zullen wij doen als hij het werkeljjk is," zei de vrouwenstem. »Wie weet waar hij logeert en of wij hem weer tegenkomenhernam een mannenstem, die den hoorder het bloed in de aderen deed ver stijven. „Wij zien hem zeker terug. Het plaatsje is zoo klein. Wat zag hjj er slecht uit. Ik had hem bijna niet herkend." „Het is voor mij de raadselachtigste man, dien ik ken," bromde de mannenstem weer, »dat komt er van als men te veel genie heeftop het laatst weet men zelf niet meer wat men wil. Het was al erg genoeg dat hij ons Eveline ontnam, maar dat hij haar nu weer verlaten heeft, dat is laag." voor het onderhoud van de rijbanen der dijken van het waterschap Schouwen. Aangenomen door den hr J. F. Lips te Nijmegen voor 1.68 per M3. 24e perceel. De levering van 900 M3 grint ten behoeve van het onderhoud der grintwegen in Schouwen. Aangenomen door denzelfde voor ƒ1.54 per M3. Te Ter Neuzen werd heden, ten overstaan van den notaris mr J. P. Dronkers, publiek ge veild het kopervaste en gekoperde Engelsche barkschip Caspian, met ondermasten, boegspriet, stengen enz., zooals het op de Suikerplaat, in de Wester-Schelde, is liggende, metende 997 Engel sche register-tonnen. Verkocht voor 1010, aan den heer J. Tollenaar, te Ter Neuzen. 20 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermoraeterstaad te Middelburg. 19 Mrt. 's avonds 11 uren 45 gr. 20 8 morgens 8 aren 47 gr. 's middags 1 uur 50 gr# *8 avonds 5 uren 46 gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 14 Mrt.Oud-Vosmeer Bouw- en Weiland 11 Apr. enz., enz., Wagtho. 21 Mrt. Yerseke, Herberg enz., Rembges. 21 Middelburg, Timmermansge reedschappen enz., Verhtij. 21 Mid lelburg, Verp. Grasetting, Gem.-bouwm. 22 Goes, Wei- en Bouwland, Pilaar. 26 H Koudekerke, Hofsteedje, Loeff. 26 9 Borssele, Inspan, Ptlle. 26 Ter Neuzen, Paarden enz., Dronkers. 27 0 Middelburg, Huis, Verhuist. 28 0 Vlissingen, Huizen enz., De Wolff. 31 H Colijnsplaat, Beestiaal enz., Havers. 2 Apr. Serooskerke, Beestiaal enz., Tak. 2 'sH. Arendsk., Ameublement, Pelle. 2 Ter Neuzen, Huis, Dronkers. 3 m Middelburg, Iuscbrijv. Groot boek enz., Tak 4 0 Serooskerke, Hofstede, Woutersen. 9 m Meliskerke, Hofstede, V erheij 18 0 Serooskerke, Inspannen, Tak. 22 V Kleverskerke, Inspan, V erheij. 23 9 Vlissingen, Inspan, De Wolff. 23 9 Serooskerke, Inspan, Woutersen. 29 0 Meliskerke, Inspan, Woutorsen. 30 9 Grijpskerke, Beestiaal enz., SI egt. 30 H Cortgene, Inspan, Koelof. 0 Borssele, Hofstede, Pelle en Lan sen Croin. Mei. Zonnemaire, Hofst ede, Moolenburgh. TJiolen. 6 meisjes en 7 jongens zijn toege laten tot de eerste klasse der rijks-normaallessen alhier, en 2 meisjes tot de tweede klasse. De candidaten naar een beurs worden nog nader vergelijkend onderzocht. 's tiravenhage. Tweede kamer. Na aanneming van het wetsontwerp betrekkelijk de afschrjjving op den accijns van uitgevoerd geslacht vee ontstond heden eene langdurige politieke discussie naar aanleiding der interpellatie-Van- Kerkwijk over het tijdstip voor grondwetsher ziening. De interpellant knoopte aan zijne vraag eene scherpe critiek vast over de beginsel- looze, wankelmoedige houding der regeering, die haar de zedelijke kracht beneemt om grondwets herziening tot stand te brengen. Daarbij sloot zich de heer Keuchenius aan, vooral wegens de koloniale politiek der regeering. De minister Heemskerk bestreed, met voorbeelden tot staving, die uitspraak en verklaarde dat zonder onvoorziene omstandigheden dit zittingjaar een voorstel tot grondwetsherziening zal worden ingediend. Daarin zag de heer Van Houten eene onbepaalde verschuiving in het belang van eene levensver lenging van het kabinet, terwijl nochtans kiesrecht hervorming, die hoofdzaak is, sinds lang een eiseh des tijds is geworden. De heer Heemskerk ont kende stellig dat hij voorwendsels zocht. De regeering, die met ernst eene herziening heeft »Ik geloof tusschenbeide, Edgar, dat hij jaloersch op u isLach mij niet uit „Denkt gij dat Weet gij wel, Keetje, dat ik daar bjjna blij om zou kunnen zijn, al klinkt het nog zoo gek. Dan zon ik zijn handelwijs kunnen begrijpen en verontschuldigen, terwijl ik hem anders voor een karakterloozen De stemmen stierven weg, er viel een deur dicht; het paar had de kamer verlaten. Lorenzo stond op en schelde. »Tk wil een andere kamer hebben," zei hij. De kellner vroeg verschrikt wat mijnheer hier hinderde Er was in het heele hotel niets meer open dan een klein zolderkamertje. Nog dienzelfden dag ontmoette hij mijnheer en mevrouw Ealkner op de trap. Zij gingen hem zonder te groeten voorbij en, hoe veranderd hij ook was, bleef hjj toch „Thurna" genoeg om dit ongepast 'te vinden. Tot verbazing van den kellner betrok hij nog dienzelfden avond het zolderkamertje, omdat zijne buren hem hinderden, zooals hij zeide. Natuurlijk vernamen Edgar en Keetje dit toen zij vroegen of er ook een graaf Thurna in het hotel logeerde, en Keetje zei met een zucht „Wij hadden hem ter wille van Eveline ook moeten groeten." Des avonds bleef Lorenzo op zijn kamer, kwam zich zelf voor als een vogelvrij verklaarde en be sloot den volgenden morgen te vertrekken. Hij sliep laat in en had benauwde droomen. Hij meende in de hel, te midden van rook en zwaveldampen, voorbereid, blijft even ernstig de vracht van dien voorloopigen arbeid tot een regeeringsvoorstel be werken en is stellig voornemens dit zoo spoedig mogelijk in te dienen, omdat zij met den heer Van Houten overtuigd is dat zulke arbeid in handen eener regeering moet blijven en niet de vrucht mag zijn van pressie van buiten. In den verderen loop der discussie betoogden de heeren De Savornin Lobman en Schaepman dat, zoolang de liberale partij verdeeld is en be vreesd voor schoolwetherziening en kieswether ziening, een beginselloos ministerie moet geduld worden en van grondwetsherziening niets kan komen. De heer Wintgens acht die herziening ook noodig de koloniale en de financieele quaestie eischen den voorrang. De heer Van Kerkwijk ontkende de onmacht der liberale partijhet mi nisterie Van Lijnden heeft de optreding van Kap- peijne of Tak belet, omdat het wilde aanblijven. Dit laatste werd stellig door de heeren Reuther en Heemskerk bestreden. Daarmee was de inter pellatie afgeloopen. Amsterdam. Dr Muller heeft onder pro test toegestemd niet meer als woordvoerder der socialisten op te treden en blijft alzoo leeraar aan het gymnasium alhier. Van het Koninginnedok werd in 1883 door 138 schepen gedurende 355 dagen gebruik gemaakt tegen 112 schepen in het vorige jaar. Na ruime afschrijving en afzondering voor het reparatiefonds wordt 90.95 per aandeel uitbetaald. Uit het heden, ter algemeene vergadering uit- 1 gebrachte verslag der Amsterdamsche Omnibus - maatschappij bleek dat 14 pet. dividend op de aandeelen kan worden uitgekeerd, waartoe zoowel het verbazend vervoer, 12.107.333 personen, als de lage fourageprijzen, 1.09J per paard en per dag, samenwerkten. Gemiddeld waren aanwezig 509 paarden en 151 tramwagens. Het vaste personeel be draagt 597 personen buiten een aanzienlijk getal los volk. 207 paarden werden gekocht, gemiddeld voor 496 en 101 verkocht, gemiddeld voor 211 per stuk. Uit het ondersteuningsfonds, waaraan een vaste bijdrage is verzekerd, wordt het personeel met zijne gezinnen geneeskundig behandeld of hulp in nood verstrekt. Met nog drie verlengingen is het tramnet voltooid. Er werd besloten tot het aan gaan eener geldleening groot een millioen. 's Gravenhage. De gemeenteraad heeft heden de voorwaarden voor de 4 percents geld leening, groot 2.600.000 vastgesteld. Verworpen werd een voorstel van het lid Evers om, als de Haagsche tramway-maatschappij slaagt in het overdragen der concessie aan eene Nederlandsche maatschappij, zetel te 's Gravenhage, die nieuwe maatschappij eene concessieverlenging van tien jaar te verleenen. Brussel. De koning en de koningin der Nederlanden worden 12 Mei hier verwacht en zullen tot den 15en d. a. v. blijven. SA ome. Er is sprake van de aftreding van het kabinet wegens de stemming der kamer over het voorzitterschap. Soeakim. Osmans pogingen om den hei ligen oorlog te prediken zijn misluktde meeste aanhangers verlaten hem. Hij trekt zich met enkele volgelingen in het binnenland terug. TWEEDE KAÏIEK. Adres van den heer J. H. Mooren. De kamer-commissie, in welker handen de in lichtingen op dit adres werden gesteld,, en van wier conclusie wij gisteren in 't kort melding maak ten, constateertdat adressant nadrukkelijk ont kent, ooit van eenig ambtsgeheim gebruik gemaakt of een telegram opgehouden te hebben; bepaaldelijk voorts dat hij iets hoegenaamd met de redactie van eenig nieuwsblad heeft uit te staan, zich daarbij beroepend op den lijninspecteur. Daaren tegen erkende hij volmondig, »nog al tamelijk veel" voor een blad te schrijven, ook beschouwin gen, en er nooit tegen opgezien te hebben, open baar oppositie te voeren. De commissie deelt het gevoelen der regeering dat er geen zweem van schroom moet kunnen bestaan om op het telegraafgeheim te vertrouwen. te liggen, terwijl er een vreeselijk geraas om hem was dan stond hij weer aan den rand van een krater, werd duizelig, en voelde zich in die afgrij selijke diepte geslingerd hij snakte naar adem en wilde roepen, maar kon niet doch toen hij in den vuurgloed verzonk zie daar was het eensklaps de zee die hem met hare golven bespoelde, hij haalde diep adem sloeg de oogen op en Geschreeuw en commando-geroep vervulde het luchtruim, als bevond hij zich in een veldslagzjjn hand raakte bedauwd gras aan, zijn blik ontwaar de den sterrenhemel, een verblindend licht om ringde hem en in de verte stegen dikke rookko lommen uit een zwarte massa omhoog. Was dat een droom of was het werkelijkheid Zijn verdoofde geest kon het niet doorgronden. Er moest iets verschrikkelijks gebeurd zijn, maar hij bleef lang onverschillig naar die heen en weder dravende en gillende menschen kijken en ontwaarde eindelijk een gelaat dat zich over hem heen boog, dat zwart zag van den rook en verzengde haren had. Daarop voelde hij een razende pijn, die hem zijn bewustzijn dreigde te benemen maar hij onder drukte die met alle geweld en sprong met een krachtigen ruk overeind. >Houd hem vast, Edgar, houd hem vast; hij lijkt waanzinnig 1" riep een ontstelde vrouwen stem. „Wat is er geschied?" vroeg Thurna. »Brand," zei Edgar, »kunt gij loopen Gjj hebt een paar ernstige brandwonden en wjj moeten Maar het gegronde van zulken schroom, tengevolge van handelingen van den ambtenaar, moet vast staan. Zeer zeker is een ambtenaar niet zoo vrij als een ander. Maar zijn grondwettig recht mag alleen worden beperkt voor zoover het algemeen dienst belang dit volstrekt gebiedt, en dan voor alle ambtenaren van dezelfde categorie gelijk, terwijl geenszins op vermoedens of onderstellingen eenig ambtenaar in zijn burgerrechten verkort mag worden. En nu meent de meerderheid'dercomm. dat het schrijven in nieuwsbladen over andere dan letterkundige onderwerpen bepaaldelijk niet mag worden verboden. Indien de aangewezen laakbare daden door adressant waren gepleegd, hjj diende te worden bestraft. Maar geen zweem van bewijs is geleverd, dat adressant misbruik of ongepast gebruik van de geheimen zou hebben gemaakt. Het verbod, constateert de meerderheid wilde het doel treffen, zou wellicht aan alle telegraafambtenaren moeten gelasten, zich van alle crietiek, over alles, te onthouden. Zjj stelt dan ook voor »te verklaren, dat met uitzondering van het erkende feit, dat de directeur Mooren dikwjjls ingezonden stukken aan nieuwsbladen levert en daarbij, waar het hem noodig voorkomt, scherpe critiek uitoefent, alle klachten, tegen hem inge bracht, rusten op onbewezen onderstellingen of losse geruchtendat het inzenden van stukken en het uitoefenen van critiek in nieuwsbladen niet is verboden bij art. 2 van het reglement voor den dienst van de rijkstelegraafdat door het bevel, aan den heer Mooren gegeven, om zich van verder geschrijf in nieuwsbladen over onderwerpen van anderen dan letterkundigen aard te onthouden, aan het recht van dien ambtenaar, bij art. 8 der grondwet gewaarborgd, zonder noodzaak is te kort gedaan." De minderheid der commissie stelt voor te verklaren »dat het door den directeur Mooren erkende feit, dat hij nog al tamelijk veel voor een blad schrijft en dikwijls ingezonden stukken aan ver schillende nieuwsbladen levert, valt onder de verbodsbepaling van art. 2 van het reglement voor de telegraaf." De minderheid is nl. van oordeel, dat adressant wel degeljjk in betrekking staat tot de redactie van bladen, door het kon. besluit van 1880 verboden, daar adressant erkende opstellen te schrijven voor Aanwijzer, Handelsblad, N. Rott. Ct,, Arnhemsche, N. v. d. Dag, alsook dat die in den regel politiek, gemeentebelangen en critiek be treffen. In haar antwoord op het voorloopig verslag over de internationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom deelt de regeering mee, dat de vertraging in de indiening van dit wetsontwerp werd veroorzaakt door het overleg met Zwitserland, of het voorbehoud omtrent de octrooien wel voldoende was geconstateerd. Ongegrond acht de regeering de meening, dat het tractaat een eerste stap zou zijn naar wederinvoering van de octrooien; duidelijk is juist onze volkomen vrijheid gewaarborgd. Daarentegen deelt zij de opvatting, dat van onze toetreding tot deze Unie geen wapen kon worden gemaakt ter verkrijging van eonces- siën bij handelsverdragen. Dat onze diplomatie in den regel moet optreden bij onderhandelingen met vreemde natiën, stemt de regeering geheel toe. Wij hebben sedert eenigen tijd de commissie van 44 uit het oog verloren, die door de Fransche kamer werd belast met het onderzoek der sociale quaestie. Binnenkort zal zij nu een verslag kun nen samenstellen van alles wat zij gehoord heeft in hare zittingen, die dreigden eentonig te worden. Toch zoude het minstens onvoorzichtig zijn deze herhalingen gering te schatten, die het gebrek aan gedachten en de afwezigheid van praktische kennis in de duistere sociale leerstellingen helder hebben aan het licht gebracht. Wat de discussie in de kamer begonnen heeft voltooit dit onderzoek. Zoo het al niet de crisis in de industrie met hare oorzaken en geneesmiddelen geheel blootlegt, men mag er toch nuttige wenken en vruchtbare aanwijzingen van verwachten. De commissie heeft, gelijk te denken was, haren werkkring allengs zien uitbreiden. Wat zij hoorde van de afge vaardigden der werkliedensyndicaten en een klein aantal patroons droeg niet bij om haar een alge meen inzicht te verschaffen en de genoemde personen waren ook niet in staat de maatregelen tot op wekking van den nationalen arbeid aan te geven. Daarna heeft de commissie zich gewend tot mannen, voortgekomen uit het volk maar gestegen tot zekere positieonder hen bekleedden de senatoren Corbon en Tolain een eerste plaats. Doch ook zij zien dat wjj voor van nacht onder dak komen. Het heele hotel staat in brand." Thurna trachtte zijne gedachten te verzamelen maar hjj was zóo duizelig dat hjj werktuigelijk volgde en eerst tot zich zelf kwam toen hij in een kamer, in een leuningstoel gezeten, opnieuw die hevige pijnen in zijne armen en op de borst voelde. Zijne kleêren roken verschroeid en een zachte hand trachtte hem voorzichtig van zijn jas te ontdoen. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2