N° 69. 127° Jaargang. 1884. Vrijdag 21 Maart. Graaf Lorenzo. Middelburg 20 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nomrners zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels i,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: "FEUILLETON. Kerknieuws. Marine en Leger. lUIDDELBllRtiSCHE Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. De minister van financiën maakt bekend, dat aan het departement van financiën is bezorgd eene som van ƒ3278 wegens in 1875 teveel van bet rijk ontvangen gelden. De heeren W. M. Visser, directeur van de Ned. Stoombootmaatschappij te Rotterdam, J. M. Van der Made, directeur der Kon. fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam, Lucardie, directeur der maatschappij De Maas te Delfsbaven en Jos. Van Kaalte, directeur der Schelde te Vlis singen, hebben zich tot den minister van water staat gewend met verzoek om' verandering te brengen in het kon. besluit van 24 Sept. 1869 (Staatsblad n° 154), zoodanig dat eene bepaalde zekerheids-coëfficient voor de stoomketels van passagiersbooten worde vastgesteld en hiervoor, onder verband der vast te stellen vereischten, met eene vijfvoudige zekerheid volstaan kunne worden. Adressanten ondervonden in hun fabrikaat moeielijkheid tengevolge van verschillen in de eischen, die onder anderen aan de dikte der ketel platen gesteld worden. Veere, 19 Maart. De zangvereeniging alhier voerde heden avond op den Campveerschen toren eenige stukken uit, die met genoegen werden aangehoord. De heer De Nood dirigeerde uitne mend. Het overige gedeelte van den avond werd met letterkundige voordrachten aangevuld. Onder de leiding van den heer Jelgersma slaagde dit feestje volkomen. In de gemeenten nabij 's Heer Arendskerke hoort men de niet ongegronde klacht, dat in dezen tijd, waarin de weersgesteldheid van zoo groot belang is voor den landbouwenden stand, de sei nen op den toren van 's Heer Arendskerke niet gegeven worden, terwijl in het najaar van het vorige jaar, toen dit van minder belang was, het seinen wel plaats had. 't Ware te wenschen, zegt onze berichtgever, dat, in plaats van op een vas ten tijd, men daarmee begon al naar gelang van omstandigheden en men gedurende een gedeelte van den zomer, wanneer de seinen door 't loof der boomen, van uit de omliggende plaatsen, toch niet te zien zijn, daarmee ophield. De afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zou dan beter het goede doel, dat zij beoogt, bereiken dan thans. Brouwershaven, 19 Maart. Door den raad dezer gemeente werden in zijne vergadering van heden goedgekeurd de geloofsbrieven van het nieuw verkozen raadslid, den heer Cent Van Schel- Roman van Ursula v. Manteuffel. ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Eveline legde den brief van mevrouw Van Ken- dar, die met de gewone onbedachtzaamheid ge schreven was, zuchtend ter zijde. Ach! zouden dan die beschuldigende stemmen uit het verledene nooit zwijgen? Er volgden eenige regenachtige, sombere weken, waarin de brieven van het jonge paar uit Italië de eenige lichtpunten waren. Eveline was zeer terneer gedrukt. Hare zenuwen schenen veel ge leden te hebben. Of had zij toch altijd nog heimelijk op den terugkeer van haar man gehoopt en zag zij nu in dat die hoop ijdel was Er waren uren, waarin de goede predikant zich ernstig ongerust over haar maakte en waarin het verlangen naar het grafje van haar kind een ziekelijke hoogte bereikte. Op zekeren dag deed dit haar dan ook alle bezwaren vergeten zij bestelde een rijtuig en reed naar Beukenberg, zonder op de jammer klachten van Suze te letten, die juist van een vriendin vernomen had dat roodvonk en dyphte- ritis daar in erge mate heerschten. Zij lachte er yerstrpoid om en pakte een menigte bloemen in ven en vastgesteld de kohieren van den hoofdelijken omslag en dor belasting op de bonden voor den dienst 1884. Verder werd medegedeeld dat alhier voor de Maatschappij van Weldadigheid is gecollecteerd 13.55. Biervliet, 20 Maart. In de raadsvergade ring van Dinsdag werden twee punten behandeld: af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting en een verzoek van den heer G. Hoe- renagel, aannemer alhier. Genoemde heer verzocht nl. om afbetaling van den tweede termijn der aan- bestedingssom_van de nieuwe gemeenteschool n° 1. Aan dat gebouw werkt men nu reeds langer dan een jaar, zonder dat er eenig uitzicht bestaat dat het eerstdaags opgeleverd zal kunnen worden. Het verzoek is van de band gewezen. Nader wordt gemeld, dat het tekort van de Indische begrooting niet geheel verdwenen is zooals men eerst wist te vertellen maar met 3 millioen verminderd is geworden. De koninklijke familie gaat den 15cn April naar Amsterdam en blijft daar tot den 21en. Dr Hans Von Bülow is opgetreden op een der Caecilia-concerten te Arnhem en ook daar heeft hij aanleiding gegeven tot eenige moeielijkheden. Volgens het programma zou hij Van Beetho ven's 5e concert in Esdur spelen, doch 's morgens op de repetitie verklaarde hij dat dit nommer moest vervallen en hij, in plaats daarvan, een paar solo nommers zou geven. In Amsterdam en elders had de begeleiding van het orkest te wen schen overgelaten, zoodat hij ook in Arnhem geen concertstuk wilde uitvoeren, vooral niet omdat hem gezegd was dat het orkest te Arnhem nog minder in staat zou zijn om hem te bevredigen. 's Avonds bij zijn optreden zou hij wellicht met fanfares zijn begroet, maar als protest stonden al de leden van het orkest als een man op en ver lieten de tribune. »In hoever deze handeling gerechtvaardigd is", zegt de Arnh. Ct., „laten wij in het midden''. Over het geheel toonde dien avond het publiek ook zijne teleurstelling. Wel werd Von Bulow toegejuicht, maar de ware geestdrift ontbrak en de groote man werd niet eens teruggeroepen. Groningen ontvingen de voor haar zeer onaange name tijding van den gewestelijken penningmeester, dat haar 25 zal worden gekort van het pensi oen, ten einde den slechten toestand van het fonds mee te helpen verbeteren. politie. Aan J. Donk jr. is op verzoek eervol ontslag verleend als commissaris van politie en waterschout te Kampen. Benoemd tot commissaris van politie te Wage- ningen A. R. Holsheimer, thans inspecteur van politie te Zeist. rechtere, macht. Benoemd tot kantonrechter te Wageningen m' G. W. baron Yan Dedem, thans kantonrechter te Ommen. De onderwijzers-weduwen in de provincie een mand. Zij wilde eerst naar het kerkhof gaan en daarna bij de Kendars eten. Er mocbt niemand met haar meegaan. - «Mijn mevrouw komt nooit terug!" snikte Suze, »zij zal daar ziek worden en sterven." Misschien had Eveline diezelfde gedachte en zag zij reeds naast het kindergrafje een lang, smal graf, waarin zij eindelijk, eindelijk rust zou vinden Met een rilling opende zij het hek van het kerkhof en ging het kiezelpad langs, dat haar voet zoo lang wekelijks betreden bad. Hoe vreemd klonk haar bet bekende ruischen der dennen in de ooren. D&ar lag het oude kerkje met zijn spitsen toren Een rij versch gedolven, nog niet met zoden gedekte graven getuigde van de verwoesting, welke de dood in het dorp had aangericht, en bij een daarvan stonden een paar, in 't zwart gekleede vrouwen. Onwillekeurig bleven zij staan en zei „Arme vrouw «Ja, dat moogt ge wel zeggen," sprak de eene, van daag hebben ze haar laatste kind be graven." De vrouw zag onder het spreken de dame vorschend aan, schrikte en fluisterde haar vriendin in het oor: >De barones!" Eveline ging verder, totdat zij aan de Fürsten- roder begraafplaats kwam, die bijna onder cy- pressen verscholen lag. Zij ging het hek binnen daar lag het voor haar, het met mos begroeide en onder maandrozen en herfstbloemen bedolven De kerkeraad te Biervliet is door bet clas- sikaal bestuur tot verantwoording geroepen over de leiding eener godsdienstoefening door een on bevoegde, den heer Punt, bijbelcolporteur. Ontving dat college verleden najaar eene ernstige berisping voor eene zelfde overtreding, thans zal men, bij onvoldoende verdediging, tot krassere maatregelen overgaan. Bevorderd tot machinist l,te klasse de machinist 2de klasse J. Fauel, instructeur bij de opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis. Knollenkoolsoorten, koolrapen, kropsalade en selderij moeten thans gezaaid worden, om ze vroeg te hebben. Dop- en peulerwten, melde, radijs, spinazie en wortels kan men reeds voor den tweeden of derden keer zaaien. In den tuin moet men er altijd vroeg bij zijn, vooral op gemakkelijke en drooge gronden. Hoe vroeger men begint, hoe eerder men de groenten kan hebben. Wel mislukt het somtijds eens, maar daarbij verliest men niet zooveel, vooral in het voorjaar, als toch nog niet alle grond bezaaid is. (L'andbouw-Scheurkalenderi) Maart moet, volgens oude overlevering, negen zomersche dagen brengen, gelijk er van Februari drie verwacht worden. Februari bleef dit jaar niet' achter en gaf er zelfs nog ever. Van Maart zijn spoedig de negen dagen bereikt, als het mooie weer nog maar een korte poos aanhoudt. Met eene blanke lucht, een zacht koeltje uit het, zuiden en een warmtegraad op den middag van 65 Fahr. stelt Maart zomer voor bij het nog bladerloos geboomte. Dat Maart, zooals het vorige jaar, niet éen zomerschen dag geeft, is bij zijne welbe kende luimigheid begrijpelijk. Dat hij er enkele geeft, die voor zomersch kunnen doorgaan, is aan nemelijk, maar zelden of nooit viel hij zoo in uitersten als dezer dagen. De bloeiende crocussen staan dan ook wijd open in den warmen zonne schijn en de bloesems van den pruim zijn met die van den perzik ook opengesprongende pruimen boom is wit van bloesems, terwijl de knoppen van den kastanje hunne schubben loslaten. Appelen en peren werden in het vorige jaar overvloedig gepluktthans staan de talrijke bloesemknoppen van de peren alweer op het openen aan. Het is vroeg lente in den boomgaard en op het veld, en onder de vogels, die zingen en nesten bouwern terwijl de ooievaar het zijne opknapt, dat na ver loop van bijna een jaar dan ook niet zoo haveloos kan worden aanvaard, neemt de bedrijvigheid toe' {L. C grafheuveltje maar waarom bleef zij als aan den grond genageld staan Haar hoofd begon te duizelen. Wat moest dat beduiden? Het grafje van Henri lag tusschen twee nieuwe graven in die met palmbladeren gedekt waren Haar blik dwaalde werktuigelijk naar den grond om haar heen, waar platgetreden bloemen en vertrapt gras duidelijker spraken dan woorden. Het was als hoorde zij nog de voetstappen der doodgravers en lijkdragers »Wat is dat?" vroeg zij onthutst, want zij zag als door een nevel dat er iemand naast haar stond. Een van de vrouwen antwoordde aarzelend, op gedempten toon «Freule Lenore en mijnheer de baron van Fürstenrode NEGEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Aan de golf van Laeosta zat alle dagen een man op een rots, onrustig in zee te staren. De visschers riepen hem hun gewonen groet toe, maar die bleef meestal onbeantwoordwant el comle tedexo (de Duitsche graaf) was zeer veranderd volgens zijn vroegeren gunsteling Gaètano, was hij slechts de schaduw van hetgeen hij eens geweest was. Hij leefde nog wel even als altijd hij beklom de bergen, ging op de jacht, en liet zich met zijn geweer op schouder ver in zee roeien om zeevogels te schieten maar hij deed alles werktuigelijk, zonder er be hagen in te scheppen. Menigeen wees achter zijn Omtrent den diefstal in het postkantoor te Breda wordt gemeld, dat de justitie een draad in handen heeft gekregen door het uitgeven te Antwerpen van bankbiljetten, uit den diefstal herkomstig. Het is in 't belang van het aanhangig onderzoek rnfet raadzaam, in meer bijzonderhede te treden, maar nog kan wel gezegd worden, dat de arrestatie van De B. met de gedane ontdekking verband houdt. Het hevel tot inhechtenisneming van dien persoon schijnt o. a. ook gegeven te zijn op grond dat het touw, waaraan het ledige kistje van de aangeteeken- de brieven in de haven is gevonden, te Breda niet anders geleverd werd dan aan de fabriek waaraan De B. werkzaam is. Ook is de justitie dezer dagen den schrijver van de aan haar gerichte anonieme brieven door eene toevallige omstandigheid op 't spoor gekomen. Een man, wiens werkkring geheel buiten die fabriek is, doch die een huisje van den eigenaar ervan bewoont verzocht uitstel tot betaling der huishuur. Het schrift had overeenkomst met dat der anonieme brieven, waarvan de justitie dien fabrikant inzage schijnt gegeven te hebben. Daarin werd, zooals men weet, gezegd, dat de dader van den diefstal niet ver te zoeken zoude zjjn. Of die persoon nu meer licht in deze duistere zaak kan ontsteken, zal moeten blijken. De boschwachter Snoek, die de vorige week in de Scheveningsche boschjes een kogel in het been kreeg, verkeert in zorgwekkenden toestand, tengevolge van zware wondkoortsen. Te Amsterdam is een meisje verdwenen. Men denkt dat het is ontvoerd en looft 100 uit aan dengene die eenige aanwijzing kan doen. In dezelfde stad is een meisje door den tram overreden en dientengevolge gestorven. Te Appelscha heeft een schoonzoon het met zijne echt- genoote en zijne schoonmoeder te kwaad gekregen. Beiden takelden hem met tang en aschschop vreeselijk toe, zoodat hij genoodzaakt was de vlucht te nemen, waarvan ega en mama gebruik maakten om al het huisraad weg te voeren naar eene andere woning, die zij betrokken. Manlief zit nu in een totaal.... ledig huis. Te Nijmegen waren twee broers die tegelijk in de loting vielen. Nu schrijft de wet voor, dat degene der beide zonen, die het hoogste nummer trekt, vrij van dienst is, wat met den oudsten zoon het geval was. De tweede zoon was nu dienstplichtig doch werd wegens lichaamsgebreken afgekeurd, zoodat beiden zonder voorbehoud vrij zijn van dienstplicht. In zekere Friesche gemeente is proces-ver baal opgemaakt tegen twee leden van het bestuur der vereeniging voor volksvermaken, twee raads leden, den president van 'tnut, den voorzitter der rederijkerskamer, een lid van 't college van nota belen der H. G., twee onderwijzers en een ouder ling, allen wegens 't vertoeven na verboden tijd in eene herberg. Te 's Gravenhage maakt de volgende quaeatie nog al sensatie. De Bataafsche Brandivaarborg- maatschappij, eene stichting van de familie Van Roijen, en die geen andere deelhebbers heeft dan rug naar zijn voorhoofd en eens toen Gaètano het waagde om naar de signorina te vragen, met wie hij het vorige jaar daar geweest was, wierp hij dezen een blik- foe, die hem alle verdere nieuws gierigheid benam. Hij logeerde in het groote hotel, dat Laeosta zijn oorspronkelijke bekoorlijkheid was komen ontnemen, maar had tevens de villa de Zwaluw gehuurd, ofschoon hij er nooit een voet over den drempel zette maar als hij 's avonds uit zee terug keerde wilde hij er geen vreemde gestalte op het balcon zien. Een bejaard Roomsch geestelijke trof hem eens op een bank aan en trachtte hem bemoedigend toe te spreken. Hij hoorde hem geduldig aan en zei toen „Dat zijn al te maal schoone troostredenen voor dieven en moordenaars, maar ik ben noch het een noch het ander." „Maar wat zijt gij dan «Iemand die zich zelf een gruwel is geworden." Daarop stond hij op en ging naar zijn kamer, een van de fraaiste vertrekken van het botel, nam voor zijn schrijftafel plaats, greep pen en papier en wilde beginnen te schrijven doch eensklaps stiet hij de tafel weg, sprong op en liep hijgend de kamer op en neder, terwijl er groote parelen op zijn voorhoofd stonden. Die aanvallen herhaalden zich dageljjks. Maar waarom Zoodra hij de pen op het papier bracht verrezen op dat blad, in vurige letters, de woordefl f

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1