0 67, 12Te Jaargan 1884. Woensdag 19 Maart. Graaf Lorenzo. Middelburg 18 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ niet uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBliRGSGHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. De kansen voor de klassen-belasting staan zoo vernemen wij in de tweede kamer nietjgunstig- Wat zou die kamer dan verlangen Middelen tot tijdelijke voorziening weigert zij, met het oog op eene definitieve regeling, te be handelen; en nu haar een middel om tot dit laatste te geraken wordt aangeboden, zou ook dat haar niet welgevallig zijn En dat nog wel een middel dat zooveel goede eigenschappen heeft. Het is moeilijk te gelooven. - Heden had op de gemeente-begraafplaats alhier, op eenvoudige wijze, de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. F. T. Van Woelderen, in leven kapitein ter zee bij de Kon. Ned. marine. Behalve de bloedverwanten en vrienden bewezen verschillende kameraden en oud-kameraden van den overledene dezen de laatste eer, waarbij de heer J. Spanjaard, kapitein ter zee en inspecteur van het loodswezen enz. te Vlissingen, namens de marine-officieren een laatsten groet bracht aan den verdienstelijken, braven, algemeen beminden zeeofficier die, na in alle deelen van de wereld het vaderland zijne diensten bewezen te hebben, in het kalme Middelburg, in de nabijheid van zijn vriend en broeder, is komen sterven. De heer C. L. Van Woelderen, broeder van den overledene, betuigde zijnen dank voor de dezen bewezen laatste eer. Naar wij vernemen zal Vrijdag 21 Maart in het concertgebouw alhier een dilettanten-concert gege ven worden onder directie van den heer Joh. Cleuver. De eventueele opbrengst strekt ten voordeele van de algemeene armen dezer stad. Aan belangstel ling in dit concert zal het zeker niet ontbreken- Vlissingen, 18 Maart. De Nederlandsche driekleur wapperde heden morgen vroolijk van het in aanbouw zijnd huis aan den Westdijk, ODzen toekomstigen Zeeboulevard, ten teeken dat de kap daarop geplaatst is. Wjj mogen dat teeken begroeten als een aan gename aanwijzing dat de voltooiing ervan spoedig volgen zal. Blijkbaar wordt het een, hoewel eenvoudig, fraai en doeltreffend gebouw, dat een sieraad van den Boulevard zal zijn, en als sociëteit der Nederlandsche loodsen in eene lang en dringend gevoelde behoefte voorzien zal. Tusschen het huis en den zeemuur blijft een ruimte van meer dan 18 meter, zoodat er een flinke breedte als wandelplaats beschikbaar blijft. %'lissingeit, 18 Maart. De minister van Roman van Ursula v. Manteuffel. ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. EvelineJ was inderdaad door het beukenbosch, dat aan die zijde de berghelling bedekte, naar het dal gegaan, waar het beekje zoo liefelijk kab belde. Zij liep in gedachten voort, plukte nu en dan een bloem en ging eindelijk op een berken- stam, die naast de beek lag, zitten. De stilte om haar heen deed haar goed. Zonder het briefje van mevrouw Van Kendar nog gelezen te hebben, besefte zij reeds wat Edgar noopte om te zeggen dat hij arm was. »Hij wil uw geld niet hebben Hjj wil niets meer van u dat waren de woorden die haar steeds vervolgden. Eensklaps vernam zij hoefgetrappeldat moest Thurna zijn, die thuis kwam. Zij stond op, ging hem tegemoet en zag tusschen de boomen door een ruiter op haar afkomen, maar dat was Thurna niet dat was de verloren lieveling, aan wien zij met zoo veel smart dachtHij zag haar nog niet, want hij hield eensklaps zijn paard in, sprong er af en onderzocht het zadel, waaraan een klein koffertje bevestigd was. Hij reed blijkbaar naar zijn vriend terug. Zjj ging naar hem toe en toen hjj omkeek, marine is verhinderd aan zijn plan, om Woensdag deze gemeente te bezoeken, gevolg te geven. Wesikapelle, 17 Maart. In .onze raads vergadering van jongstleden Zaterdag kwam eene*' missive ter tafel van den minister van W. H. en N., houdende kennisgeving, dat deze gemeente op de bekende voorwaarden eene vereenvoudigde telegraafverbinding kon verkrijgen met een der nabij gelegen telegraafkantoren. Hoe gewenscht ons deze verbinding ook moge voorkomen, toch achten wij het raadsbesluit alleszins gewettigd om, met het oog op den geldeljjken toestand van deze gemeente, eene dergelijke inrichting niet financieel te steunen. Het onderwijs eischt zeer groote geldelijke offers en, hoewel voor den bouw eener nieuwe gemeen teschool krachtige hulp door het rijk is toegezegd, heeft men daarmede toch stellig rekening te hou den. Maar het blijft jammer als eene telegraphi- sche verbinding, die als kustseinpost in ieder geval moet worden aangelegd, niet voor het pu bliek verkeer wordt opengesteld. Heinkenszand, 18 Maart. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad is, be houdens goedkeuring van ged. staten, omdat de benoemde tevens gemeente-ontvanger is, met alge meene stemmen tot secretaris benoemd de heer J. Steketee. Met hem stond op de voordracht de heer R. Birza, ambtenaar ter secretarie te Epe. Colijnsplaat, 17 Maart. Het bericht, dat ingelanden van den Oud-Noordbevelandpolder an dermaal de voorstellen van het bestuur en van den voorzitter tot het maken van oeverwerken hebben verworpen, doet thans de ronde in de dagbladen. Men besloot tot afwachten, zeer zeker op dit oogenblik het goedkoopste besluit, tenzij gedeputeerde staten thans het woord nemen en dwingen waar raden niet helpt. Het is te wenschen, dat zij daartoe vrijheid kunnen vinden Daardoor zal voorkomen worden, dat te eeniger tijd de gevolgen van de afwachtende houding gevoelig zullen treffen. De polder is rijk genoeg om in een betrekkelijk kort aantal jaren een flink reservekapitaal bijeen te brengen, en, bedrieg ik mij niet, dan ligt dat ook wel in de bedoeling van ingelanden, maar wie waarborgt een uitblijven van een ramp, totdat het geld bijeen is tot op knappen, en waarom de ramp niet liever voor komen? Intusschen, de beslissing is gevallen en laten wij hopen, dat de tegenstanders der oeverwerken het goed geraden hebben. En, geeft de toekomst hun ongelijk, welnu de polder is daardoor niet verloren; het zal dan alleen wat meer geld kosten dan nu gevorderd werd. Oud-Noordbevelandpolder is een te groot lichaam om bezwaren als bij andere polders aan Noordbeveland's noordkust niet, zelfs zonder te groote opofferingen, te kunnen ontgaan. In dezelfde vergadering van ingelanden is be sloten 200 M3 meer grint op te doen dan naar gewoonte en werden eenige gronden, behoorende aan den polder, voor het uitoefenen der oester- haar herkende en weer te paard wilde stijgen, riep zij Edgar! kom bij mij!" De oude gewoonte om naar die stem te luis teren deed hem ook nu gehoorzamen, maar zijne oogen fonkelden en zijn gelaat was vuurrood. „Ik wilde met u spreken. Wilt gij mij aanhooren vroeg zij zacht. „Zooals mevrouw de gravin beveeltik luister." Zij hief de hand op en zei Edgar! Edgar! ik kan u niet op dien af gemeten toon antwoorden Voor mij blijft gij altijd dezelfde, als knaap, als man, als vriend of vijand ik kan nooit anders dan met liefde aan u denken. Kom hier, geef mij de hand, hoe zwak ik ook geweest ben, hoe ik ook gefaald hebbe wat heb ik u gedaan? Ik heb u altjjd lief gehad." Hij wendde zich van haar afzijn hand beefde toen hij, iets aan de teugels verschikkende, met moeite uitriep »Mij lief gehad Dat is niet waar! Als gij mij zoo lief gehad hadt als gij voorgaaft, als een moeder haar zoon, dan zoudt gij u nog wel eens bedacht hebben, eer gij mijn ziel vermoord hadt." „Edgar »Ja, of hoe noemt gij het anders wannee1' iemand ons het geloof aan waarheid en aan gods- gerechtigheid ontneemt? Wanneer de engel, die wjj aanbaden. cultuur verpacht aan de heeren Bybau en Overman tegen eene aanvankelijke pacht van ƒ50 'sjaars, welke bij eventueel slagen der onderneming ge leidelijk zal verhoogd worden tot een maximum van 500. Hoofdplaat, 18 Maart. Bij de herbeste- dingj'van den bouw eener tolgaarderswoning, op Vrijdag, waren 3 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ899, de laagste 798. In de raadsvergadering van Zaterdag werd deze post op de begrooting met 5 stemmen op 900 ge bracht en de hoofdelijke omslag dienovereenkom stig met 5 stemmen tegen 1 die van den voorzitter met ƒ150 verhoogd. Nog dienzelf den dag werd de uitvoering van het werk gegund aan den minsten inschrijver, den heer A. C. Maes alhier. Het tolhuis zal de gemeente nu, met in begrip van 100 voor den aankoop van terrein, op 900 komen te staan, zijnde 200 meer dan de raad in 1883 noodig achtte. Het laat zich aanzien dat de uitgaven ten behoeve van den keiweg naar den Nieuwlandschen molen voor dit jaar het dubbel zullen bedragen van de inkom sten door tolheffing. Die „schoone keiweg" vor dert over het destijds afgekeurde gedeelte hij Driewegen herbestrating ,.komt, ziet en oordeelt mag gezegd worden. Met het verstrekken van geneeskundige hulp aan zieke armen van gemeentewege is het gedaan Door de geneeskundigen uit de omgeving is aan het gemeentebestuur een beteekenisvolle les gege ven, die geenszins op even kiesche wijze gewroken wordt. Geen hunner heeft verlangd in aanmer king te komen voor welke practijk ook, zoodat het dag. bestuur ten slotte den heer Vleugels uit Biervliet opnieuw heeft aangewezen tot het ver richten der doodschouw en der verplichte vacci natie. De voorzitter deed nu in den raad nog eene poging om ook in het geven van geneeskun dige hulp aan armen tegemoet te komen. Het lid Weijnen herinnerde dat van deze zijde de aandacht steeds op de wet gevestigd was geworden, die de ondersteuning van armen aan de kerke lijke en bijzondere instellingen van weldadigheid overlaaten meende dat de gemeente zich nu ook maar geheel en al onthouden moest. De stemmen staakten. Het lid Cammaert wilde nu in elk voorkomend geval een geneeskundige uitnoodigen om hulp te verleenen voor rekening der gemeente. Beide voorstellen wachten dus eene nadere beslis sing. In welken zin valt niet moeielijk te gissen, en niemand zal gebaat zijn. IPliilippiae, 17 Maart. »Men roept zoo lang Paschen tot het eindelijk komt" zegt een oud spreekwoord. Was men reeds voor 4 jaar van plan eenige schorren in deze en naburige gemeenten te bedijken, thans ziet men voor de uitvoering dezer werken eenig leven. Nadat ons gemeentebestuur, na veel heen en weder schrijven, het met de bedijkers eens was geworden, of liever heeft moeten toegeven, werden deze werken in 't laatst van 't vorig jaar aanbesteed en is men thans bezig met den aanvoer van metsel- Edgar, geen woord meer! Ik kan datnie^ hooren Vergeef mij O, ik ben aan verne deringen gewoon geraakt, maar dit is al te hard Zijn drift, zijn jongensachtige barschheid ver dwenen toen hij haar nu voor het eerst aanzag en die diepe droefheid in die schoone oogen, die eens de lichtende starren zijner jeugd geweest waren, aanschouwde. Een bittere smart verving zijn toornhij bedekte zijn gelaat met de han den en snikte »0! Eveline waarom moest gij dat doen? Hebt gij in dien nacht, toen gij Furstenrode ver liet, in het geheel niet aan ons gedacht Kondt gij niet ons voorbeeld, onze lichtstar blijven?" De naïve beschuldiging welke in die woorden lag trof haar meer dan een boetpredicatie. Zij leunde tegen een boom en sloeg de oogen neer. Drie maal wilde hij heen gaan doch keerde telkens om. „O zeg toch iets", barstte hij eindelijk uit, »noem mij een ellendeling, een onbeschaamde maar verklaar mij alles wat mij thans nog als een donkere wolk toeschijntzeg dat het een leugen is, wanneer de menschen vertellen dat gij hem reeds liefhadt, toen gij nog »Ik zeg liever niets," viel zjj hem in de rede misschien maken de menschen mij slechter dan ik bon waarschijnlijk want ik heb niets onbehoorlijks in het oog der wereld gedaan. Maar wat geef ik daarom Als ik de oorzaak ben dat mjjn arme, lieve jongen verbitterd is, dan draag en hardsteen voor de spuisluis, die zal worden gebouwd in een der dammen van de te maken spuikom tot het zooveel mogelijk bevaarbaar hou den onzer havengeul. Binnen een drietal weken denkt men de werken met kracht door te zetten. Men schrijft aan de N. 11. Ct. uit Vlissingen, dat het bericht, uit ons blad, betreffende een door de maatschappij Zeeland te organiseeren nacht-goederen-stoombootdiensteenige wijziging behoeft. Niet genoemde maatschappij, maar het expeditie huis Brasch en Rothenstein zal (hoogst waarschijn lijk) een zoodanigen dienst inrichten. Het voornemen bestaat om tweemaal per week eene hoeveelheid van 50 tons stukgoed met de van Ter Neuzen varende booten naar Londen (Thames) te verzenden. Deze goederen worden thans uit Duitschland via Hamburg en via Dordrecht naar Engeland ge dirigeerd, en zijn van dien aard, dat ze voor verzending per maatschappij Zeeland minder ge schikt zijn, en langs dien weg toch niet zouden worden gezonden. Deze dienst kan dan ook volstrekt niet als met de maatschappij Zeeland concurreerende beschouwd worden, en heeft, ofschoon Brasch en Rothenstein agenten van genoemde maatschappij zijn, alle recht van bestaan. In de voorjaarsvergadering der Vereeniging van burg. en secret, in Zuid-en Noord-Beveland, den 17 April a. s. te Goes te houden, zullen de volgende vraagpunten aan de orde zijn: 1. Moet de toestemming der moeder tot de erkenning van een natuurlijk kind door den vader, bedoeld in art. 339 B. W., beschouwd worden als de erkenning van hare zijde In te leiden door mr. L. A. Bijbau, burg. van Colijnsplaat. 2. Mag een burgemeester, advocaat zijnde, in een rechtsgeding voor zijne gemeente de zaak dier gemeente verdedigen In te leiden door jhr. M. J. De Marees van Swinderen, weth. te Goes. 3. Geeft de zoogenaamde kohierenwet wet van 28 Juni 1881 Stbln°. 102) ook eenige moeielijk- heid voor den gemeente-ontvanger, bij het doen van rekening? In te leiden door den heer C. P. Lenshoek Jr., surnumerair te Wolfaartsdijk. 4. Vallen de vroeger bestaan hebbende boog- sehutterijen ook onder het K. B. van 26 Juli 1820 Hebben de gemeentebesturen ook eenige bemoei ingen dienaangaande In te leiden door den heer H. G. Hartman Jz., seer, van Goes. Handelsbl Men schrijft ons uit Rotterdam Paul Kruger heeft zich hier heden als een geheel ander man vertoond, dan toen de Transvaalsche deputatie hier uit Engeland aankwam en slechts zeer kort vertoefde. Hetzij dat hij toen zoo weinig mogelijk wilde spreken in de taal van zijn land en ons Nederlandsch hem moeielijk viel hetzij dat het verblijf hier te lande hem meer op zijn gemak heeft gezet, hij is de onbeduidende man niet meer, dien hij toen geleek. Hij is een ik een zware schuld. De moed ontzinkt mjj thans om het verzoek te doen dat ik tot u wilde rich ten want ik weet dat gij uit deze hand niets meer aanneemt." Hij sprong op, werd zeer bleek en was aan een ontroering ten prooi, die hij bijna niet bedwingen kon. »Dat kan ik niet! Neen! Leid mij niet in verzoeking. ik weet dat ik met uw geld het hoogste geluk zou kunnen koopen, maar sedert gij ons verlaten hebt, heb ik geen penning meer daarvan aangeraakt. Het is mij onmogelijk Verg dat niet van mij Zij keerde zich af en zei met gedempte stem s>Ik vraag u niets Gij hebt mij te harde woorden gezegd gij hebt mij te diep gekrenkt. Vaarwel Zij zag niet meer om, maar ging met gebogen hoofd het bosch in. Nauwelijks was zij weg, of hij liet de teugels vallen en snelde haar achterna. De oude liefde kwam weer beven en hij wilde liever zijn trots opofferen dan haar zoo laten gaan. Vergeef mij, Eveline. Ik wil alles aannemen, wat gij mij geven wilt, alles!" Doch als ware hij voor zijn eigen onstuimigheid bevreesd, vloog hij even snel weer terug, sprong te paard en draafde in vollen galop weg. Eveline ging op een mosbank zitten en droogde hare tranen af. Die goede jongen Zij verdiepte zich in zjjn toekomst, die zij nu gelukkig mocht

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1