12Te Jaargang. 1884. Dinsdag 18 Maart. N" 66. Graaf Lorenzo. Middelburg 17 Maart. F E U I L L E TON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. Het aandeel der gemeenten in de lichting der nationale militie van het jaar 1884 bedraagt voor Aagtekerke 1, Aardenburg 5, Arnemuiden 5, Axel 9, Baarland en Oudelande 2, Biervliet 6, Bigge- kerke 1, Borssele 2, Boschkapelle 5, Breskens 4, Brouwershaven 4, Bruinisse 8, Burgh 1, Cadzand 4, Cats 2, Clinge 5, Colijnsplaat 8, Cortgene 4, Domburg 3, Dreischor 4, Driewegen 3, Duiven- dijke 2, Eede 4, Eikerzee 1, Ellemeet 3, Ellewouts- dijk 2, Goes 20, Graauw 4, 's Gravenpolder 2, Groede 11, Grijpskerke 2, Haamstede 3, 'sHeer Arendskerke 8, 's Heerenhoek 3, Heinkenszand 4, Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 5, Hoek 4, Honte- nisse 15, Hoofdplaat 5, Hulst 7, Kapelle 5, Kat- tendijke 4, Kerkwerve 2, Kloetinge 4, Koewacht 8, Koudekerke 7, Krabbendijke 3, Kruiningen 8, Meliskerke 1, Middelburg 40, Nieuwerkerk 4, Nieuw- en St. Joosland 4, Nieuwvliet en Water landkerkje 3, Nisse 3, Noordgouwe 3,Noordwelle 2, Oostburg 5, Oosterland 4, Oostkapelle 4, Oost en West-Souburg 4, Ossenisse 3, Oud Vosmeer 5, Ouwerkerk 4, Overslag 2, Ovezand en 's Heer Abtskerke 1, Philippine 2, Poortvliet 5, Renesse 2, Retranchement 2, RillandBath 4, Ritthem 3, Sas van Gent 1, Scherpenisse 4, Schoondijke 4, Schore 2, Serooskerke (S1, Serooskerke (W.) 3, St. Annaland 9, St. Jansteen 3, St. Kruis 1, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 8, St. Philipsland 4, Sluis 7, Stavenisse 5, Stoppeldijk 5, Ter Neuzen "13, Tholen 7, Veere 2, Vlissingen 23, Vrouwe polder 2, Waarde 2, Wemeldinge 4, Westdorpe 3, Westkapelle 10, Wissekerke 12, Wolfaartsdijk 6, Yerseke 8, IJzendijke 8, Zaamslag 9, Zierikzee 24, Zonnemaire 1Zoutelande 2, Zuiddorpe 2 en Zuidzande 4. Samen 544 personen. Door ged. staten is eene circulaire uitgevaardigd aan de polderbesturen in Zeeland over de naleving van art. 48 van het algemeen reglement, speciaal wat betreft het mid del ijk of onmiddelijk deel nemen aan aannemingen of leverantiën ten behoeve van den polder door dijkgraven, hunne plaatsver vangers ol gezworenen. Volgens dien omzendbrief zijn verboden gevallen ter kennis van gemeld college gekomen, die echter, bij afwezigheid van opzet tot benadeeling van den polder, geen aan leiding gaven tot toepassing van art. 52, bevattende de macht om dijkgraven enz. te ontslaan, wanneer zij in strijd handelen met gemeld art. 48. Zoodanige onregelmatigheid kan echter niet worden toegelaten, waarom de besturen worden gewezen o. m. op het verbod van levering van riet of stroo aan aannemers van polderwerken. Roman van Ursula v. Manteuffel. ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Den volgenden dag, terwijl Eveline met hare bloemen bezig was, werden mevrouw Von Kendar en haar dochter aangediend. »Welk een verrassing!" ï-iep zij haar tege moet snellende en lag weldra in de armen harer trouwe vriendin. «Kindje, mijn hartje nu heb ik u ein delijk Hoe gaat het u lieve hemel, wat word ik kortademig en de dikke dame viel uit geput op een stoel neer. Keetje nam haar plaats in, en fluisterde«Mijn liere Eveline „Ik ben zoo blijIk wist niet dat gij beide hier waartEn nog wel in de pastorie Waarom niet bij mij «Mijn hemel, ik ben gisterenavond pas ge komen. Ik moest toch zien wat er aan de hand was Dat komt er van als men zijn dochter zoo slecht grootbrengt. Dan doet zij allerlei domme strekenMaar laat ik u nu eerst eens aanzien. Bleek als altijd O de mensch is zoo dwaas Ik zag zoo tegen dit weêrzien op en nu is alles pis vroeger. Hoor eensde Doornburg is wat De heer Sehaepman heeft totdusver weinig dank geoogst voor zijn proeve van een katholiek program. Ook zijn geloofsgenooten schijnen haar niet te aanvaarden. Wie meende in den Dr. den leidsman der katho lieken te moeten zien, heeft zich bedrogen. Mag men de Amstelbode gelooven, dan is thans de leider der katholieke partij in de kamer gevon den in den persoon van jhr. mr. v. Nispen van Sevenaer. Genoemd weekblad had „altijd beweerd dat, met het oog op ons land en de tegenwoordige tijdsom standigheden, geen ander afgevaardigde dan de hoofdman der katholieke volksvertegenwoordigers kon zijn aangewezen." Hij zelf, zoo schrijft het blad, was echter te bescheiden om zich als zoo danig te doen gelden, en zijn geestverwanten maakten geen haast hem op het schild te verheffen. „Thans echter wordt erkend en beleden dat jhr. mr. v. Nispen, in de kamer terugkeerend, beschouwd zal mogen worden als de leider zijner fractie." Zoo heeft dus het werk der voorbereiding reeds vrucht gedragen. (Amsti) In een der zalen van de sociëteit St. Joris alhier is gedurende eenige dagen tentoongesteld L. J. Lefèbre's Sea messenger. Deze «zeeboodschapper" bestaat uit een van gutta percha vervaardigden, rood en wit geschilder den bal, rondom van ijzeren kettingen voorzien, van groot drijf vermogen onder aan den bal bevindt zich een vrij groot metalen kokertje, bestemd ora de te verzenden brieven te bevatten. Deze koker wordt met een caoutchouc stop gesloten en daarna de afsluiting met koperdraad vastgemaakt. In de eveneens zeer kenbare, overal gemakkelijk te plaatsen kast, bestemd om den boodschapper te bewaren, bevindt zich potlood en papier, zoodat in weinige oogenblikken de depêche geschreven en de boodschapper te water kan geworpen worden. Deskundigen zijn van meening dat deze bood schapper, die half boven water drijven zal en daar door zeer gevoelig voor den wind is, behalve dat geen gevaar voor breken bestaat, spoediger dan een flesch of andere tot dusver gebruikt wordende boodschappers, den wal zal bereiken. Tevens is in bovenbedoeld lokaal the sea ear trumpet tentoongesteld, die door denzelfden Haag- schen uitvinder bestemd is om te gebruiken in heavy fogs, (dikke mist). Met eerstbedoelde inventie zal, naar men ons meedeelt, de stoomvaartmaatschappij Zeeland een proef nemen. Te Middelburg is eene afdeeling van het Neder- landsch Tooneelverbond opgericht. In de gisteren gehouden vergadering werden tot bestuursleden gekozen de heeren jh' mr W. H. Snouck Hnr- gronje presidentW. N. F'. Sibmacher Zijnen secretaris, en A. W. Berdenis Yan Berlekom pen ningmeester. Hruiniiigen, 17 Maart. Door het Fanfaren- gezelschap Eendracht maakt Macht alhier is besloten den 2 Juni a. (2en Pinksterdag), ter gele- poëtischeen echt Doornroosjes slot maar hoe bemint en vereert die goede dominé u. Ik was er van aangedaan. De brave man kreeg de tranen in de oogen en zei «God ziet op het hartJa, ja natuurlijk. Maar wat zegt gij er van Zjj wil hem trouwen «Den dominé?" vroeg Eveline verbaasd. «Ach, wat een gekheid riep Keetje lachend. «Neen, Edgar 1" -«Maar wie? Gij?" „Natuurlijk!" riep zij uit en viel Eveline, weer om den hals. Beduidt mama toch dat zij erin toestemt «Maar lieve hemelWaar moeten zij van leven. het is de grootste dwaasheid riep mevrouw handenwringend. ,.Laat ik even nadenkenzei Eveline. „Edgar trouwen!" zij lachte ongeloovig, «dat denkbeeld is mij zoo nieuw. Vergeet niet dat hij in mijn oog altijd nog een kind is «Dat is hij waarachtig ook nog!" «Dat is niet waar! Hij ziet er al bijna oud uit." „Maar kindlief, daar kunt gij ook niet van leven." »0 vertelt mij toch alles, hoe het gekomen is ik begrijp er nog niets van waarvan moeten zij leven? zegt gij. Maar Edgar heeft toch genoeg meer dan genoeg „Daarin vergist gij u. De de nu ja de heer Tesselliof geeft hem wel een voldoend jaargeld en laat hem bij een goed regiment dienen, genheid van het twintigjarig bestaan van bet gezelschap, een festival te geven. In eene ver gadering van begunstigers en leden van het ge zelschap is eene commissie benoemd, om bij de ingezetenen bijdragen voor het feest in te zamelen. Reeds zijn een 25tal gezelschappen tot deelneming aan het festival uitgenoodigd. Het programma wordt later vastgesteld. Colijnspïant, 17 Maart. In de heden door ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland gehouden vergadering is op nieuw, thans met 20 tegen 16 stemmen, het voorstel van het bestuur, volgens het plan van den heer Lambrechtsen, tot bet aanleggen van een volledig oeverwerk beoosten den val van de Glasjesnol aan de noordzijde van den polder, verworpen. Het voorstel van den dijkgraaf De Regt, tot bestorting aan de Glasjesnol, werd eveneens ver worpen met 20 tegen 16 stemmen. Naar wij vernemen zullen de examens voor apothekersbediende dit jaar gehouden worden te Groningen en te Middelburg. NGr. Ct.) De opbrengst der rijksmiddelen toont nog geen neiging om het verhoogen der belastingen over bodig te maken. Februari is ook al niet voordeelig geweest, zij 't ook niet zoo bijzonder ongunstig als Januari. Vindt men in de eerste maand van dit jaar een achteruitgang van 2\ ton bij Januari 1883, Februari is 11 ton ten achter bij zijn voor ganger; over de beide maanden is dus reeds 4J ton minder ingekomen dan op 28 Febr. 1883, en dat nog wel ofschoon 't dit jaar een schrikkeljaar is en dus vele uitgaven, bjjv. die voor bot leger, welke per dag berekend worden, verhoogd zijn. H Door de Schuttevaêr-vereeniging is een adres verzonden aan gedeputeerde staten, der verschil lende provinciën, om te verzoeken, dat brugwach ters aan provinciale en gemeentelijke bruggen voortaan, evenals aan de rijksbruggen, een zichtbaar onderscheidingsteeken zullen dragen, opdat de schippers bij het naderen van eene brug kunnen zien, of de brugwachter aanwezig is, hetgeen gewenscht is ter voorkoming van averij. De telegraphische gemeenschap tusschen Enge land en Nederland is weer hersteld. Tot den 13en dezer bedroeg de inzameling ten behoeve van de Maatschappij van weldadigheid ƒ48,000; van eene dame ontving zij nog ƒ300. Het gewijzigd wetsontwerp betreffende de drank wet is door de regeering ingediend, geheel over eenkomstig de afspraak, welke, blijkens het verslag der tweede kamer, daaromtrent tusschen regeering en rapporteurs was gemaakt. Omtrent het wetsontwerp tot bescherming van den industrieelen eigendom, beklaagde men zich in de afdeelingen der tweede kamer vrij algemeen over de vertraagde indiening van dit tractaat- maar Edgar zelf heeft geen vermogen. De arme jongen heeft ons alles nauwkeurig voorgerekend." «Maar vergat hij dan u te zeggen dat hjj een jaarlijksche rente van duizend daalders bezit „Wat zegt ge daar, Eveline. Droomt gij?" «Dat heb ik, zoodra ik meerderjarig was, volgens het verlangen van mijn vader, in orde gebracht. Neen, ik wilde zeggen baron Tesselhof en ik waren het hierover geheel eens dat hij zijn beroep zelf moest kunnen kiezen en altijd een voldoend inkomen moest hebben." Dat trof mevrouw Yon Kendar zeer. Hiervan had Edgar noch tegen haar, noch tegen Keetje een woord gezegd en als papa zijn dochter even veel speldegeld gaf, dan zouden de jongelui toch ■wellicht kunnen leven. Zij begreep er niets van. Maar Keetje begon iets van den samenhang te vermoeden en werd zeer nadenkend. Thurna trad binnen en maakte een einde aan het gesprek. Hij vroeg of zijn vrouw de dames het slot reeds had laten zien. Dat klonk mevrouw Von Kendar toch zoo zonderling in de ooren Acht dagen geleden, had zij nog op Fürstenrode gedineerd en hoe zenuwachtiger zij werd des te drukker praatte zij. Zij stelde heel veel belang in oude kasteelen, dweepte met den oud-Duitschen stijl en vond het verschrikkelijk dat zij in eer. vierkant, witgepleisterd huis van het jaar 1830 moest wonen «Alles is zoo in overeenstemming! Hoor eens, Eveline, ik ben er verrukt van Dat zou iets voor mjj zjjn, om in zoo'n kasteel te wonen!" Yele leden verklaarden, voor dit ontwerp stem mende, daarmee niet te willen beschouwd worden als voorstanders van wederinvoering der octrooien; andere leden, die daartoe in dit tractaat een eersten stap zagen, waren er juist daarom tegen, en achtten het bovendien volkomen onnoodig, nu de groote staten (Rusland, Oostenrijk, Pruisen) zich nog niet aansloten. Waarom deden wij niet als Engeland dat alleen aan de besprekingen deel nam Enkele leden zagen door dit tractaat met leedwezen het eenige wapen verloren gaan, dat wij nog hebben bij het sluiten van handëlstrac- taten om voordeelen te bedingen eene beschouwing» waartegen echter krachtig werd opgekomen. Ten slotte werd gevraagd, waarom onderhan delingen als deze niet aan onze diplomatie wor den toevertrouwd en speciale afgevaardigden worden gezonden. coxstjls. De heer J. Ph. W. Wenniger, benoemd fot consul der Nederlanden te San Paolo de Loanda, is in die hoedanigheid door de Portugee- sche regeering erkend. Tengevolge van het examen, gehouden den 12 en 15 Maart jl., zijn als kweekelingen tot de rijks normaallessen te Middelburg toegelaten de volgende aspiranten, t. w. 8 mannelijkeD. A. Van Houte, A. Peters, W. Stroo, C. Sanderse en T. S. J. Dekker van Middelburg, P. Van Hekken en A. Dekker van Souburg en P. Houtermans van Serooskerke, benevens 8 vrouwelijke, t. w. J. J. Van Boven, M. H. Dronkers, C. W. Baggerman, C. J. C. Worrell, S. M. Breedveld, L. M. Van Gorcum, J. F. H. T. Scheibeler en 0. J. Ingelse van Mid delburg, allen tot de le klasse, en 1 vrouwelijke C. L. Dekker tot de 3e klasse. Een voordracht voor de beurzen zal eerstdaags opgemaakt worden. Wij ontvingen het jaarverslag over 1883 der commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente en ontleenen daaraan het volgende: Met 1 Januari is de geheele reorganisatie van het lager onderwijs, voor zoover het door de ge meente verstrekt wordt, naar de door de raad gemaakte bepalingen, tot stand gekomen. De o u vang van het onderwijs werd uitgebreid door aan de scholen A, B en C teekenonderwijs en onderricht in de nuttige handwerken, benevens in de vooroefeningen der gymnastiek te verbinden. Aan den cursus voor hen, die eene akte van hoofd-onderwijzer of hoofd-onderwjjzeres verlangen te verkrijgen, is in het vorige jaar gemiddeld door 32 personen deelgenomen. De rijksnormaallessen werden door 67 manne lijke en 29 vrouwelijke leerlingen bijgewoond. Door 19 kweekelingen, 14 mannelijke en 5 vrouwe lijke, werd bij de provinciale commissie examen afgelegd voor onderwijzer of onderwijzeres; allen zijn geslaagd. «O blijf dan hij mij," riep Eveline uit. «Lorenzo moet naar Parijs en ik zie zoo tegen de eenzaamheid op «Waarom gaat 'gij dan niet mede?" vroeg mevrouw Von Kendar en zag hen beurtelings aan. Thurna haalde de schouders op en Eveline begon over iets anders. Zij was niet op haar gemak zij wist niet of het haar vriendin aangenaam zou zijn als zij van de verloving van Keetje sprak en toch was zij geheel vervuld met die raadselachtige bezwaren. Zij had geen gelegenheid meer om iets verder te vragen, want Thurna bleef steeds aan haar zijde daarom fluisterde zij bij het afscheid nemen alleen «Zult gij 't mij laten weten. van Edgar?" mevrouw Van Kendar knikte en ving daarbij een blik van Thurna op, die haar zoo bang maakte dat zij hard weg liep. Keetje ging zwijgend naast haar voort tot aan bet tuinhek der pastorie, waar mevrouw bleef staan en zuchtte „arme Eveline - „Ach mama, begin nu toch ook nietGeloof mij, hij houdt van haar." Mevrouw keek heel bedenkelijk, maar tegen haar gewoonte zei zij niets. Edgar bevond zich in den tuin en werd beurte lings rood en bleek, toen zijn schoonmama in spe hem met den vinger dreigde en zei «Maar mijn hemel, Edgarwat zijn dat nu voor geschiedenissen Kom terstond bij mjj in het prieel en rechtvaardig u Het gevolg van die rechtvaardiging was dat zL

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1