127® Jaargang. 1884. Donderdag 13 Maart. Graaf Lorenzo. N° 62. BRANDWEER. Middelburg 12 Maart. Dit biad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. "FEUILLETON. f K ilBDELBURGSCHE C0URA1MT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. db Mooij, te Tholen: W. A, van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening nopens de brandweer voor deze gemeente, maken bekend 1° Dat het contingent van het voor dit jaar te benoemen personeel bij de brandweer zal bestaan uit 53 personen. 2° Dat de loting voor hen, die dit jaar dienst plichtig bij de brandweer worden, alsmede de naloting voor diegenen, welke, vallende in de termen van dienstplichtigheid bij de brandweer, sedert de laatste inschrijving van elders in deze gemeente zijn komen wonen, zal plaats hebben ten raadhuize Dinsdag den 25en Maart 1884, des voormiddags te tien uren. 3° Dat niemand tot die lotingen zal worden toegelaten dan de ingeschrevenen zeiven of hunne gevolmachtigden, ten welke einde zij voorzien zullen moeten zijn van het hun vanwege het ge meentebestuur uit te reiken oproepingsbiljet. 4° Dat voor hen, die bij de loting afwezig blij ven, door een der leden van het bestuur over de brandweer een nommer zal worden getrokken. 5° Dat zij, die voor den dienst bij de brand weer benoemd worden, zich daarvan door plaats vervanging of afkoop kunnen ontslaan, mits van dat voornemen alvorens aan het bestuur over de brandweer kennis gevende, terwijl zij, die vermee- nen redenen van vrijstelling te hebben, die, binnen 14 dagen na de ontvangst der akte van aanstel ling, aan burgemeester en wethouders zullen moeten indienen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7ea Maart 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Dr Ahr Kuyper heeft in Patrimoniumte Amster dam, in zijne rede tot de Transvalere, een land verhuizing op groote schaal zijn hoorders voorge spiegeld. »Als men ons christenen", zoo moet hij ongeveer de Transvaalsche deputatie toegesproken hebben, »de vrjjheid onmogelijk maakt, gelijk onlangs in een dagblad werd gedreigd en geëischt, dan komt het christenvolk tot u." Wij kunnen ons voorstellen dat zulk een toos- terig woord is toegejuicht door allen die de ver gadering van Patrimonium bijwoonden, al ware het alleen uit nederigen hoogmoed van zich te mogen scharen onder dat christenvolk bij uitne mendheid, met welken naam deprofessor zijne volgelin gen het liefst bestempelt. Maar of het steek houdt Welk blad de heer Kuyper op het oog had, weten wij niet, maar wij geluoven dat er in de verste verte wel nooit aanleiding zal bestaan om diens advies op te volgen. De heer Kuyper stelle zich dus gerust. Als er ooit gevaar dreigt voor Roman van Ursula v. Manteuffel. VIER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Eveline dacht aan haar lieveling, haar verloren schatJa met den terugkeer der bloemen was ook het verlangen naar zijn grafje weêr ontwaaktMaar wenschte zij dat zijn plaats vervuld mocht wor den Neen dat kon zij niet. Zij was vast over tuigd dat Thurna meer ontsteld dan verheugd zou zijn als hij een zoon kreeg. Dat zou slechts een band te meer zijn, die zijn woeligen geest aan het .Duitsche familieleven" ketende en hij rukte reeds ongeduldig genoeg aan zijne boeien. Met het voorjaar kwam de reislust weer boven hij was geen huiselijke man, had nooit naar kinde ren verlangd en het was heter zoo als het was Maar vergiste zij zich hierin niet Zou het niet mogeljjk zijn dat, juist omdat hij er zich nooit iets van voorgesteld had, dat ongekende geluk van zijn eerstgeboorne te aanschouwen, een om mekeer in zijn leven zou teweeg brengen? Daar aan dacht zij niet; maar zij gaf ook niet lang aan sombere overpeinzingen toe. Dat mocht nietwant hoe zou het haar dan ooit gelukken om hem weer Jot den levenslustigen man van Lacosta te maken de vrijheid in ons land dan is dat alleen mogeljjk uit een anderen hoek dan hij bedoelt. En stelt dat het eens zoo ver komen moest als hij zijn hoorders voorhield, dan weten wij niet of wij Transvaal wel geluk zouden kunnen wenschen met hare nieuwe bewoners en of de vrede en ver draagzaamheid met de komst van prof. Kuyper's volgelingen wel zouden winnen. En of wij hun heengaan zouden betreuren? Ja, zeker niet om hunnentwil, maar om de schande, die er voor ons vaderland aan zulk eene emigratie zou verbonden zijn. Het is niet mooi van dr Kuyper als Nederlan der, dat hij zelfs de waarschijnlijkheid durfde aannemen van zulk eene gebeurtenis tegenover mannen, voor wie hij zooveel mogelijk de eer van ons land had moeten ophouden, vooral waar voor het tegendeel geen aanleiding bestaat. Er gebeuren wel eens feiten die de vrijheid niet tot eer verstrekken, maar wij hebben toch nog reuen genoeg om op dat punt de eer van ons land niet te verkleinen. Vooral thans, nu er al- gemeene samenwerking is om de Transvaalsche deputatie een goeden dunk van ons land te geven, paste zulk een onwelluidende toon allerminst. De. Tijd laat een verstandig woordje hooren. Het blad wijst erop dat de Transvalere hier ge komen zijn om zaken te doen en niet om van fijne maaltijden welsprekende redeneeringen fakkeloptochten van jongelui, ruikers van jonge dames enz. enz. te genieten. Waren Kruger en de zijnen niet veel te ernstige mannen om zich met wufte operetten-literatuur bezig te houden, het blad gelooft dat zij elkander hun indrukken in Nederland dikwijls zouden ver tolken met het bekende Trop de Jieurs, trop de fleurs, van Calchas. Te veel bloemen, terwijl het hun om iets meer degelijks en meer blijvends te doen is. De kapitalisten onder de vrienden en bewonderaars der Transvaal ten minste zullen thans wel ter dege hun geldzakken mogen aan spreken, zal het niet den schijn hebben, dat wij Nederlanders een vrij schreeuwerige en blufferige i bovendien een bij elke gelegenheid toostende en gastreerende natie zijn. Naar ons idee is het thans aan de kapitalisten om de eer van ons land in dat opzicht op te houden. In de afdeelingen onzer tweede kamer deed een wetsontwerp tot ruiling van buitengronden in het Slaak den wensch uitspreken, dat derge lijke ruilingen niet weder zonder voorafgaande schatting zullen worden gesloten. Onder opmerking dat de ten vorige jare geslo ten leening grootendeels ten bate van Indië is ge komen, drong men verder aan op het vermijden van tekorten op den Indischen dienst, en stelde men tevens, naar aanleiding van het tekort over 1882, de vraag, welke de voornemens der regeering zijn omtrent het sluiten van een nieuwe leening. In hetzelfde college waardeerde men algemeen het voorstel der regeering om, door nadere bepa Het was echter niet haar zwaarmoedigheid die hem ontstemde, juist haar steeds toenemende kalmte, het gevolg eener innerlijke verandering was voor hem, den zelfzuchtigen man, een bron van hevige onrust. Zij vond troost in zich zelf en hij stond er naast en meende dat hij geen macht meer over haar had. Wat was dan toch die geheimzinnige, onzichtbare kracht, die vrede kon geven en gewonde harten heel en Hij misgunde het haar niet en uitte geen enkel sarcastisch woordmaar bij leed thans nog meer dan in het gewoel der wereldstad. Daar kon hij althans de hand aan den dolk slaan, hier stond hij machteloos. Van lieverlede was de Doornburg, zonder groote veranderingen, veel bewoonbaarder geworden. Er waren een paar deuren gemaakt en eenige vensters dichtgemetseld. Er lagen tapijten en alle ronde vensters en uitbouwsels waren met bloemen gevuld. Ook de kerk was inwendig gerestaureerd en, al bleef zjj oud en bouwvallig, zij zag er toch niet meer haveloos uit. Eveline kwam veel in de pastorie. De bruiloft van Hermine stond voor de deur en men verkeerde in groote spanning of Keefje zon komen of niet. VIJF EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het was ook voor Keetje een groot vraagstuk. Zou zij gaan, of niet Reeds sedert twee weken was erover heen en lingen omtrent den vleeschaccijns, landbouw en nijverheid te gemoet te komen, onder opmerking echter dat onze diplomatie werkzaam moet blijven om de openstelling van de vreemde havens voor den uitvoer van levend vee te verkrijgen. Eenige leden verzochten aanwijzing ook van andere gemeenten dan de landplaatsen alleen als slachtplaatsen voor uitvoer. Anderen wezen daar tegenover op de meerdere kosten van toezicht. Het bedrag van 4 van den accijns, hetwelk door den aangever zal betaald worden, (art. 4) kwam sommigen te gering voor. Hiertegen werd opgemerkt dat een hooger bedrag den uitvoer wellicht zou belemmeren. Ook vroeg men verduidelijking van het begrip „afval." Op de leening van f 60,000, door het water schap Hoedekenskerke uitgeschreven moet slechts voor eene som van 500 ad 4^ pet zijn inge schreven. Itrouwersliaveii) 11 Maart. Uit het verslag over het boekjaar 1883 van de Nuts- spaarbank alhier blijkt dat het aantal inlagen 118, en het aantal uitbetalingen 82 bedraagt. Aan het einde des jaars telde de spaarbank 43 deelnemers. Het tegoed der inleggers aan 't begin van 't jaar was 2546.37J; het bedrag der in lagen gedurende het jaar 1695.644 en de rente aan de inleggers toegekend a 3% f 81.08. Uit betaald werd 527.26het reservefonds bezit 252.47r en het geheele bedrag der waarde van de bank is 4048.31 J. Sint Maartensdijk. Zes en twintig en een half jaar heeft P. Nuijens, postbode van deze gemeente op Sint Annaland, zijne diensten aan de posterijen bewezen en thans is hem op zijn verzoek eercol ontslag, met toekenning van pen sioen, verleend. Gemakkelijk was zijne taak niet. Dagelijks moest hij tweemaal van Sint Maartens dijk naar Sint Apnaland en terug marcheeren die gemeenten liggen li uur gaans van elkander - en sedert de invoering van den postpakket- dienst werd hij niet zelden bezwaard met een gewicht van 20 a 25 halve kilogr. aan pakketten. Wie met den toestand der wegen 's winters hier bekend is, zal dit baantje zeker niet aanlokkelijk vinden. En om nu verder zijne overige levens dagen met zijn afgetobt lichaam in ruste te kunnen doorbrengen, geniet hij een pensioen van 200 's jaars ongeveer. Sf. iiiüahiiul. 12 Maart. In 1879 richtten eenige ingezetenen uit deze gemeente een verzoek tot den gemeenteraad, om hier op de door het rijk bepaalde voorwaarden een telegraafkantoor op te richten. Toen bestond in ons eiland alleen te Tholen een kantoor. De raad, hoezeer de be langen van de gemeente willende behartigen, achtte de geldelijke bezwaren te groot en kon aan het verzoek niet voldoen. Inmiddels, in 1880, was ook meer in onze nabijheid, te St. Maartensdijk, weer gepraat en nog wisten zij het niet. Dat wil zeggen, ieder wist voor zichzelf heel goed wat hij wilde. Mama was onzijdig, Keetje was et- voor en papa was er tegenniet als een huis- tyran; maar met de zachte vermaning: „Als gij naar mijn raad luistert, ziet gij er van af. Het is niet wenschelijk dat mijn dochter gravin Thurna ontmoet." »Ik zal Eveline mijn levenlang liefhebben en ik verfoei al die lasterpraatjes van mevrouw Yon Steinbaeh." En bij welken familietwist behaalde Keetje niet de overwinning Toen de dag daar was, stond het groote rijtuig met de vossen voor de deur. Anselmus, de koetsier, poetste met den mouw van zijn jas zijn hoed nog eens op en de kamenier legde voorzichtig de ingepakte witte japon op de voorbank. Keetje omhelsde haar moeder, beloofde papa dat zij verstandig zou zijn en reed weg. Het was een lange rit; zij geeuwde, viel in slaap, ontwaakte weer en stak telkens het hoofd buiten het portier om Anselmus te vragen, of zij er nog niet haast waren Maar Anselmus lachte over haar ongeduld en wees met zijn zweep naar een blauwachtige heuvel rij, die steeds op denzelfden afstand scheen te blijven. Keetje vond het verschrikkelijk om met hare gedachten alleen te zijn want op zulke oogen- blikken was zij geneigd om sentimenteel te worden en zichzelf te beklagen, en dat kon zij niet uitstaan. een kantoor geopend en was de telegraaflijn door het Keeten, van den Margaretha-polder nabij Sta- venisse, naar den Grooten nol in den Anna-Vos- dijkpolder onder onze gemeente, verlegd. Daardoor was de draadgemeenschap gemakkelijker en min kostbaar geworden en vereenigden zich eenige der bovenbedoelde adressanten om op eigen kosten een kantoor in onze gemeente te openen. Een hunner, de heer L. Theunisse, verzocht den mi nister van waterstaat enz. daartoe concessie en vergunning om te St. Maartensdijk aan te sluiten en gebruik te maken, tot geleiding van den draad, van 's rijks palen van den Grooten nol tot laatst genoemde plaats. Een en ander werd toegestaan en door welwillende hulp, vooral van wijlen den heer Brieve, lijninspecteur te Roosendaal, werd het kantoor 1 Januari 1881 geopend. In dat jaar werden 1017 telegrammen ontvangen en 1080 verzonden. In het volgende jaar was dit getal minder en op de pas gehouden jaarlijksche ver gadering der aandeelhouders bleek, dat het aantal der in 1883 behandelde telegrammen, met inbe grip der dienstberichten, 1870 bedroeg. Voor een gemeente van ruim 2200 inwoners, die alleen door landbouw, veeteelt, scheepvaart en daaraan verbonden handel bestaan, is dit getal zoo gering nieten zoo landbouwers, schippers en handelaars niet zoo hard moesten klagen zou zeker de opbrengst van 't kantoor grooter zijn. In ieder geval is het nut van de oprichting voldoende be wezen. De Haagsche bladen deelen mee dat veertien leden van de linkerzijde der tweede kamer in eene afzonderlijke nota, welke bij het afdeelingsverslag zal worden gevoegd, hun bezwaren tegen het ontwerp van wet voor eene klassenbelasting hebben geformuleerd. Daarin wordt aangedron gen op eene herziening van de belastingplannen der regeering in dien zin, dat de regeering de geheele opbrengst van het personeel voor het rijk zou terugnemen, en dan eene inkomsten- of klassenbelasting zou heffen, van welker opbrengst 9/10 aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. De kamer van koophandel te Gorinchem heeft aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen het verzoek gericht om bij vervoer van vee het tarief zoodanig in te richten, dat de vracht geheven zoude worden per stuk vee en men niet een geheele wagenlading zoude hebben te betalen voor het vervoer van bijv. een of twee runderen, hetgeen tot nu toe het geval is en den aanvoer van vee per spoor bij kleine hoeveelheden niet weinig belemmert. Volgens het Dhld. loopen de onderhandelingen over de sluiting van een handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk ten einde. De Fransche regeering heeft er in toegestemd met Nederland te contracteeren op den voet der meest begunstigde natiede in Nederland ingevoerde Fransche pro ducten zouden datzelfde voorrecht genieten. Deze grondslagen zijn vastgesteld. Zonder onvoorziene En waarom moest zij dan zichzelf beklagen Wat was er dan gebeurd en wat had een einde aan haar »poppenverloving" gemaakt Eigenlijk gezegd was er niets voorgevallenmaar dat was juist zoo wanhopig! »Geen storm had den bloe sem barer liefde geknakt gelijk zij eens in een vers gelezen had. Papa en mama hadden er om gelachen en toen was Edgar ver weg geplaatst en bij het afscheid had papa hem met een ondeugend lachje op den schouder geklopt en gezegd »nu, komt tijd, komt raad! als zich mijnheer de ritmeester hier aanmeldt en het freuletje is nog vrij, dan zullen wij er eens over denken. Maar tot zoolang verzoek ik dat er geen brieven ge schreven worden." Dat was alles. Een tijdlang was zij dood ongelukkig geweest. Zij wilde naar geen enkel bal gaan en zich altijd in het zwart kleeden. Men liet haar stil begaan. Na een half jaar begon het haar te vervelen en besloot zij haar leed in het gewoel der wereld te verstikken Dat was missschien nog tragischer Zij vond het zoo verheven om op een feest te komen met een „lach op de lippen en den dood in het hart." Zij offerde zich op, zij danste en lachte, zelfs heel natuurlijkWaarlijk niemand vermoedde bij dit blijmoedige gelaat »den dood in het hart." Zij stierf ook niet, maar moest met verbazing erkennen dat ze heel veel pleizier had. Zij werd een lieveling aan het hof. De prinsessen over laadden haar met bonbons en de prinsen met complimentjes. Wordt vervolgd.*}

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1