N" 60. 127® Jaargang. 1884. 11 Maart. Graaf Lorenzo. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.8 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentiên' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 10 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, MIDÖELBIJfc 3SCHE COURANT. Agenten voor dit ld ad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. ^Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Omtrent de Goesche eedsquaestie ontvangen wjj uit vertrouwbare bron de mededeeling dat in het laatst van deze week de beslissing van den koning kan worden tegemoet gezien. Deze beslissing zou zijn geheel overeenkomstig onze voorspelling, in deze gedaan naar aanleiding van de onlangs door den koogen raad genomen be slissing in de zaak van den heer Roland Holst. Niettegenstaande de raad van state een ander gevoelen is toegedaan en, vooral op grond van de groote verwarring die de vernietiging van een raadsbesluit en het laten bestaan van andere, onder dezelfde omstandigheden genomen, zoude teweeg brengen, voorstelt het door de raadsleden Den Boerc.'s. ingesteld beroep ongegrond te verkla ren, heeft de minister van binnenlandsche zaken, den koning geadviseerd het besluit van den gemeen teraad te Goes tot vaststelling van het belastingko hier te vernietigen, op grond dat daarbij door niet besedigde leden medewerking werd verleend. Op de bekende gronden, nit de geschiedenis onzer verschillende grondwetten, moet daarbij ook door den minister worden aangetoond dat de vrijstelling van den eed alleen geldt voor hen, wier kerkge nootschap den eed verbiedt. Hoewel wij deze beslissing zouden betreuren, omdat zij aanleiding zal geven tot eene schrome lijke verwarring in de Goesche gemeentezaken, hebben wij alle reden om de waarheid van dit bericht aan te nemen en zien wij in deze beslis sing slechts de consequente toepassing van het beginsel, dat in de eedsquaestie wordt gehuldigd. De St. Crt. bevat een kon. besluit betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1884. Daarbij is bepaald dat de lichting bedraagt 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee zullen bestemd worden. Het aandeel, der provincie Zeeland daarin opge legd, bedraagt 544, berekend naar 1834 ingeschre venen. Het concert, den 21 Maart te Middelburg te geven door de heeren Dunkier, Orelio en mevrouw Guillaurne, gaat, zoo meldt men ons, door onvoor ziene omstandigheden, niet door. Iti^gekerlie, 10 Maart. Inplaats van den heer Z. Koene, overleden, is tot wethouder be noemd de heer K. Janse. Met ingang van 1 April a. wordt van Hans- weert naar Axel verplaatst de commies verifica teur J. Van der Linde, in wiens plaats benoemd is de commies verificateur De Koning van Axel. BCllewoiatstisjïi, 9 Maart. De kade alhier die, vooral ook door de laatste stormen, zeer veel heeft geleden, zal eene groote verbetering ondergaan. Door den raad dezer gemeente is nl. in de jl* 48. Roman van Ursula v. Manteuffel. DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Lorenzo zijn pen nederlegde en zuchtend van zijn werk opkeek, stond Evêline voor hem, met rozen op de wangen en heldere oogen. „Wat Getroost nJa, Lorenzo. Maar gij moet den vol genden Zondag méégaan. Alleen ga ik niet weêr." »Brrr kind. Die kerk en die zwart rok. Dat is te veel gevergd van iemand, die ge woon is geweest de kathedraal van Sevilla te bezoeken." »Ja, maar Lorenzo het was eerst zoo akelig, zoo treurig, om daar alleen in die groote loge te zitten Maar toen werd gij getroost Gij hebt mij niet noodig, Eveline Gij houdt gesprekken met geesten en engelen en voelt u verkwikt. Geloof mij, er is een macht die u aan mij ont trekt. Het is zonderling, bijna belachelijk. Zal dan mijn angst over u nooit ophouden Zal ik binnen kort de onzichtbare machten moeten uit dagen, omdat zij mij de ziel mijner geliefde aftrochelen r-~ ?Laat ons pok hierin eensgezind zjjn en Zaterdag gehouden vergadering besloten om de geheele omkading, bestaande thans uit zoogenaamd pakwerk, (rijswerk) door eenen gemetselden muur van Belgischen trasklinker te vervangën, waarvan de kosten op ongeveer 6200 worden geraamd. Wordt dit besluit door ged. staten goedgekeurd, dan kan de besteding hiervan spoedig verwacht worden. mies-vliet, 8 Maart. De raad dezer ge meente heeft besloten tot den aankoop van een 250 schooltafels van nieuw model, benoodigd voor de beide nieuwe scholen. De raming van het dag. bestuur zal daardoor met eenige honderde guldens overschreden worden, doch daarentegen komt niet in uitgaaf eene som vau ruim 200, die de ge meente nog voldoen moest voor de opmaking van plannen, welke niet tot uitvoering kwamen. Ofschoon de armverzorging hier uitstekend ge noemd mag worden doen zich nu en dan zieke lijke verschijnselen voor. Ook nu. Een ouderloos meisje, half krankzinnig en vroeger bij haar stief vader woonachtig, is door de gemeente en de diaconie uitbesteed bij eeue vrouw die almoezen inzamelt. Gelukkig is dit slechts een tijdelijke maatregel. Amsterdam, 9 Maart. Zondag werd door d-e vereeniging De Dageraad alhier op nieuw eeue vergadering gehouden ter verkiezing van bestuurs leden. Tengevolge van den uitslag daarvan is dat bestuur thans samengesteld uit de hrn P. G. F. Frowein te Goes, voorzitter, J. J. Severijn te Am sterdam, vice-voorzitter, E. Th. Smeets te Amster dam, le secretaris, mej. E. A.Haighton te Amsterdam, 2e secretaris, T. Van der Zee te Monnikendam, le penningmeester, dr Th. De Vries te Amster dam, 2e penningmeester, F. L. W. Bejjerinck te Den Helde)-, dr H. Hartogh Heijs van Zouteveen te Assen, B. H, Eeldt te Amsterdam, J. Hobbel te Rotterdam, dr A. Kettner te Amsterdam, H. F. A. Peijpers te Amsterdam, dr J. M. Smit te Apeldoorn, jhr M. J. De Marees van Swinderen te Goes en C. v. d. Zeijde te Zaandam. Verder werden op die vergadering verscheidene nieuwe leden geballoteerd, en tot afgevaardigden in den aigemeenen raad der internationale federatie van vrijdenkersverenigingen, dit jaar zetelende te Brussel, gekozen de heeren N. Goffin te Brussel en Arthur Cornette te Antwerpen. Volgens ingekomen ambtsberichten zijn in de maand Februari jl. geen gevallen van mond- en klauwzeer in het rijk waargenomen. In verband met den diefstal ten postkantore te Breda moet bij de inspectie der posterijen het voornemen bestaan om, voor zoover des nachts de dienst wordt waargenomen door kantoorknechts bij de x^osterijen, deze voortaan te doen vervullen door de commiezen of surnumerairs der posterijen. Tot lid der commissie van beheer van het pensioenfonds der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoonuegen (zuidernet) is door de contribu beiden naar hetzelfde doel streven, dan zullen onze zielen elkaar wedervinden en voor tijd en eeuwig heid vereenigd blijven »üie gedachte is ten minste logisch zei hij bevredigd. >Gij hebt misschien gelijk en ik zal mijn best doen om niet dwaas te zijn." Zoo verliep de eerste Zondag in hun nieuwe huis en Eveline vond in zich zelf en om zich heen een ongekenden vrede. De Doornburg was inderdaad een mooi slot, dat eenigszins aan den Wartburg herinnerde maar graaf Rudolf had nooit iets gedaan om te beletten dat de tijd het zachtjes aan sloopte. De muren waren afgebrokkeld, de trappen uitgesleten de vensters rammelden en daarvan had hij even min iets gemerkt, als van den slechten toe stand der kerk, waarin hij een halve eeuw lang eiken Zondag gezeten had. Maar Lorenzo en Eveline, die aan de weelde van het moderne leven gewoon waren, schepten geen van beiden behagen in die ongeriefelijkheden der romantiek, en de dagelijks terugkeerende x>la- gen van rookende schoorsteenen, tochtige gangen en knarsende deuren maakten hen zenuwachtig. De boerderij was niet verpacht, maar stond onder toezicht van een bejaarden, vertrouwden rentmeester. Zij lag achter het slot en strekte zich over de breede, zacht glooiende berghelling uit en eiken morgen om drie uur werd Lorenzo gewekt door het luiden der bel en zag hij het spookachtig schijnsel der lantaren van de huis houdster tegen het plafond van zijn kamer be anten gekozen de heer J. A. Roessing Van Iterson, ingenieur der maatschappij te Tilburg, in x>laats va.n den heer H. P. M. <4. Van der Kun, sectie ingenieur te Venloo. pensioenen. Aan D. Kramer, gewezen opzichter van den waterstaat 1ste kl. te Havelte, is pensi oen toegekend, ten bedrage van 1043 'sjaars. Aan den eervol ontslagen ijker der maten en gewichten M. M. Cayaux is pensioen verleend, ten bedrage van 1603 Ajaars. consuls. De heer C. Gofton Young, benoemd tot consul der Nederland te New-Castle on Tyne, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De heer J. A. Yayson, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Abbeville, is in die hoedanig heid door de Eransche regeering erkend. De heer Chr. Fabricius, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Skagen, is in die boedanig heid door de Deensche regeering erkend. Voor het toelatings-examen aan de rijks-nor maallessen alhier hebben zich aangemeld: 11 mannelijke en 10 vrouwelijke sollicitanten. Voor eene der drie rijksbeurzen6 mannelijke en 3 vrouwelijke aspiranten. Tot hoofd der bijzondere school te Bigge- kerke, is, na vele vergeefsche oproepingen, be noemd de heer Happee te Middelburg, vroeger hoofd eener school te Nieuwdorp. Na gehouden examen zijn tot de normaal lessen te Goes toegelatentot de le kl. L. C. Van Doorn, J. v. d. Berge, J. Nieuwenhuize en J. M. Verlare te KrabbendijkeS. J. v. d. Berge en H. Schouwenburg te GoesC. C. E. Sauer te Wemeldinge, L. M. v. d. Weel te Colijnsplaat, M. C. v. d. Ende te Wolfaartsdijk, M. Van Liere te Bath, J. L. Gerstin en C. T. Dieleman te HeinksnszandJ. Hoogstrate te Kapelle en Vroegop te Ellewoutsdijk. Tot de 2ie kl. M. P. Voois te Goes. Van de 13 mannelijke zijn 9 en van de 11 vrouwelijke zijn 6 toegelaten. De vrouwelijke kweekelinge L. M. v. d. Weel van Colijnsx>laat zal worden voorgedragen voor eene beurs van 300. Zaterdag 11. werd de eerste vergadering in dit jaar van het onderwijzersgezelschap IJeinkens- zand aldaar gehouden. Van de 17 leden waren er 12 opgekomen en voor die talrijke opkomst was ook eene bijzondere aanleiding. De heer Pleune, hoofd der ox>enbare school te 's-Heer Arendskerke, was dien dag 25 jaar lid van dit gezelschap en sedert de laatste jaren voorzitter. Nadat hij de vergadering met een toepasselijk woord geopend had en het nieuwe lid, den heer N. Pols van 's Heerenhoek, welkom had geheeten, werd hij door den heer Rijke, hoofd der school te 's-Heer Hendrikskinderen namens de onder wijzers van dit gezelschap hartelijk geluk ge- w'enscht met zijn feest, waarbij deze den wensch uitte, dat de jubilaris nog vele jaren als lid en voorzitter mocht werkzaam zijn. Een stoffelijk blijk van achting en vriendschap werd den heer Pleune daarbij overhandigd, bestaande uit eene klok met barometer. Getroffen door deze onver wachte hulde, bracht de jubilaris zijn warmen dank aan de vergadering voor de gesproken wegen. Dan was het alsof hem een zware last op de borst drukte. Lieve hemel was het geen droom Was dat zijn boerderij, zijn vee, zijn volk? Was de zwerver eensklaps landbouwer geworden In den beginne was hij steeds geneigd er om te lachen, doch weldra kreeg hij lust om al de acteurs van het tooneel te jagen, de decoraties stuk te slaan - en hij besefte met schrik dat dit niet kon. De adelaar liep gevaar van zijne vlerken te verbrijzelen Hij was niet geschikt voor het huiselijk leven en hij schepte ook weinig behagen in de her schepping zijner gade in een Duitsche huisvrouw, met een schortje en een sleutelmand, maar hij begreep dat het noodig was en Eveline was ook in deze nieuwe gedaante zeer bekoorlijk. Maar het was al weer iets dat haar geheel vervulde en hij hield er niet van dat zij zich met iets anders bezig hield dan met zijn persoon. Den volgenden Zondag vergezelde hij haar naai de kerk en sloeg in groote spanning haar gelaat gade. Zij was eenigszins moede en treurig binnen gekomen en verliet het schamele gebouwtje kalm en blijmoedig met een helderen glans in de oogen. Ondanks alle, uiterlijke hinderpalen was de geest, die daar heerschte, sterk genoeg geweest om haar te stichten. Het was hem onmogelijk om boos op haar te zijn zij ontwapende hem door haar onveranderde, innige aanhankelijkheid en toch woorden en het bewijs van ongeveinsde vriendschax>. Hierna werd met algemeene stemmen de aftre dende president herkozen, die deze benoeming bereidwillig aannam. Om nieuw leven te wekken, de bijeenkomsten trouwer te doen bezoeken, werd met algemeene stemmen besloten de vergaderingen in plaats van elke maand om de 2 maanden te houden, waar door het getal van 8 tot 4 bijeenkomsten werd ingekrompen. Ten slotte werd de rooster van werkzaamheden vastgesteld, en nam de heer Chr. Van de Linde, hoofd der openbare school te 's Heer Abtskerke voor de Mei-vergadering de lezing op zich. In de maand December van het vorige jaar werd te Kruiningen eene afdeeling Krabbendijke van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap gevormd en een voorloopig bestuur gekozen, be staande uit de heeren J. Lybaart te Krabbendijke als president, J. Verhagen te Hansweert als vice- president en J. Van der Bel te Kruiningen als secretaris-penningmeester. In eene vergadering, 11. Zaterdag te Kruiningen gehouden, verklaarde de heeren Lybaart en Van der Bel hunne be trekking niet langer te kunnen bekleeden, en werden in hunne plaats gekozen de heeren M. De Korte te Yerseke als president en Z. Bouwens, mede te Yerseke als secretaris-penningmeester. De heer Verhagen verklaarde het vice-president- schap definitief te aanvaarden. Van de 155 kinderen van boven de zes tot beneden de 12 jaren, waren op 1 Januari 1884 in de gemeente Ovezande 18 kinderen, die geen onderwijs genoten. Voor het toelatings-examen aan de rijks normaalschool te Oostburg hebben zich 15 aspi ranten aangemeld. Het examen zal gehouden worden 15 en 22 Maart a. Het examen voor hoofd der school te Bres- kens zal niet gehouden worden 21 en 22 Maart, doch 20 en 21 Maart a. Benoemd tot hoofd der school te Poortvliet, de heer L. Van Rooijen te Hondsholrei'lijk. Tot onderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse te Leiden is benoemd mej. A. C. De Visser, onderwjjzeres te Poortvliet. In de gisteren (Zondag) avond te Vlissingen gehouden godsdienstoefening der Nederl. hervormde gemeente herdacht de heer J. H. Geselschaxi, pre dikant aldaar, zijne vijfentwintigjarige ambtsbe diening, met eene feestrede naar aanleiding van 1 Tim. 1 15, met weglating der vijf laatste woorden. Met dezen zelfden tekst deed de sjireker nu vijf en twintig jaren geleden zijne intrede in zijne eerste gemeente. Na het eindigen van den dienst, zong de in grooten getale opgekomen gemeente, waaronder ook vele ambtbroeders van (den jubilaris, den leeraar het laatste vers van den 134e° Psalm toe. De machinisten le kl. W. Vermeer, N. Klaassen en A. De Leeuw hebben met goed gevolg examen gedaan voor het vaste corps. De mach. 2e kl. A. D. Seeman wordt met 16 Maart a. bevorderd tot mach. le kl. en de mach. 2e kl. A. Van Aan holt, heeft met goed gevolg examen gedaan voor mach. le kl. en daarbij zeer voldoende gebaald, waardoor hij geen examen voor het vaste corps meer behoeft te doen. De mach. 3e kl. B. R. A. Nieuwenhuizen heeft met goed gevolg examen gedaan voor mach. 2e kl. bij de gouvernements marine in N.-I. klemde hij in doodelijken zielsangst de tanden op elkaar en dacht„Zij bemint mij niet meer VIER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het leven, dat dominé Hochberg gekozen had door Beukenberg te verlaten, om in deze verwaar loosde, verwilderde gemeente het evangelie te komen prediken, was voorwaar niet gemakkelijk. Maar van alle teleurstellingen die hij er onder vonden had, viel geen enkele hem zoo zwaar te dragen dan de brief van graaf Lorenzo, waarin deze hem verzocht om zijn huwelijk met Eveline te komen inzegenen Het was alsof hem eensklapis de schellen van de oogen vielenhij dacht na, begreep hoe alles gekomen was en deinsde terug voor het bezegelen van dien bond, die naar zijn overtuiging op onrecht gegrond was. Hij had ook steeds met angst aan de toekomst gedacht, want, zoo had hij overwogen, als graaf Rudolf stierf, zou misschien het ongehoorde geschieden dat Eve line weer als slotvrouw in de kerk tegenover hem zat- En nu was dat ongehoorde werkelijk geschied en had hem als het ware verlamd. Was het een straf voor zijn ïjdelheid, die hem dit moeielijke werk had doen ondernemen, dat hij zich thans tegenover die twee bevond, tot wie hij niets wist te zeggen? Moest hij hen bestraffen of bemoedi gen En welk een voorbeeld voor de gemeente, als het ooit bekend werd dat zij niet kerkelijk getrouwd waren Wordt vervolgt.']

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1