N" 58, 127? Jaargan 1884. Zaterdag 8 Maart. Graaf Lorenzo. Middelburg 7 Maart. F E U I L L E T Benoemingen en Muiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger. Landbouw, Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent; Advertentie»20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van t -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Agenten voor dit blad zijn te VlissingenT. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuweniiüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wij ontvangen de namen der regelingscommissie voor bet Ve internationale Blinden-Lehrer con gress," uitgaande van de afdeeling «Nederland," en in de maand Juli 1885 te Amsterdam te houden. Patrones daarvan is H. M. de koningineere voorzitter jhr. mr. J. W. M. Scborer, commissaris des konings in Noord-Holland, en honorair presi dent prof. dr. F. C. Donders. Het bestuur bestaat uit de heeren J. H. Meijer voorzitter, F. A. Lavanchy-Clarke te Parijs enW. Meeker, directeur der Prov. Rhein. Blinden-Anstalt te Dliren, koofd-redacteur van de Blindenfreund, onder-voorzitters A. C. Wertheim, thesaurier en M. A. Perk, secretaris. Onder de overige leden vinden wij gemeld mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet te Oost- kapelle, die zitting heeft in de commissie voor de ontvangst en de feestelijkheden. De voorbereidende werkzaamheden voor zulk een omvangrijk internationaal congres zijn vele en van zeer moeilijken aard. Vóór alle dingen even wel moet de commissie zich van de medewerking der gegoeden verzekeren en de noodige gelden bijeenbrengen, zonder welke de zaak niet uitvoer baar is. 't Geldt echter hier geene proef; 't is geene onderneming, waarvan men zich eenig gel delijk voordeel kan voorspiegelen en waarvan de verwezenlijking afhangt van de mate van sympa thie, welke men ondervindt. Amsterdam is hier de aangewezen plaats. De liefde, waarmede men in Nederland de blinden verzorgt en de goede uitkomst van het onderwijs dat men er hun geeft; de ruime middelen tot verbetering van hun toe stand op eiken leeftijd, heeft ons vaderland en zijne ho'ofdstad de eer verschaft na. Weenen, Dresden, Parijs, Berlijn en Frankfort a/M, de mannen in zijn midden te mogen ontvangen, wier beraadsla gingen op hun lot reeds een zoo gelukkigen in vloed hebben uitgeoefend en die, met ijver daaraan voortarbeidende elkander de vruchten daarvan komen mededeelen en door onderlinge gedachte wisseling, door bespreking in de organen dezer eigenaardige wereld, de belangen der blinden met hart en ziel zoeken te behartigen, reeds een be slissend groote verbetering in hun lot hebben teweeggebracht. De commissie twijfelt er dan ook geen oogenblik aan of men zal hare pogingen ondersteunen om de vertegenwoordigers der bevriende regeeringen en van verschillende inrichtingen, overeenkomstig de waardigheid en de reputatie van gastvrijheid, waarin wij ons verheugen, te kunnen ontvangen en hun zoowel een gunstig denkbeeld te geven van de wijze, waarop wij de opvoeding der blinden behartigen, als van de manier, waarop wij vreemdelingen eenen aangenamen indruk van een verblijf in ons midden zoeken te geven. Lijsten zullen worden in omloop gebracht, waarop men zal kunnen teekenen voor eene bij drage tot dekking der onvermijdelijke kosten. 46, Roman van Ursula v. Manteuffel. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. De stem van graaf Rudolf was van lieverlede krachtiger geworden en hij drukte hem hartelijk de hand. »Wij zijn onmiddellijk na de ontvangst van uw brief op reis gegaan." Clementine deinsde achteruit. »Wij gij bedoelt toch niet dat gij die vrouw hier in huis gebracht hebt?" „M ij n vrouw," hernam Thurna met een toornigen blik. „Vergeef mij, maar ik hoorde dat gij niet eens kerkelijk getrouwd waart. dat ia dus een vergissing. Ik vraag u wel verschooning." »Uw vrouw!" herhaalde zijn oom met een zucht, »ik zal er niets over zeggen, Lorenzo, het iis uw zaak. maar zal zulk een vrouw hier 'willen wonen »Zulk een vrouw Kent gij haar dan »Neen, maar ik zeg u ronduit dat ik, toen ik als voorwaarde stelde dat gjj een vrouw zoudt aemen, niet dacht dat gij de vrouw uws naasten op het oog hadt. Moge u die stap nooit berou wen,*' Volgens ons gezonden bericht zal de heer Van Zuylen met zijn nieuw tooneelstuk te Middelburg niet optreden. Welke redenen den heer Van Zuylen hiertoe nopen is ons onbekend aan succes zou het hem toch, naar 't ons voorkomt, niet ontbreken. Goes, 7 Maart. In de Nieuwe Schouioburg zaal alhier, die eene belangrijke verbetering onderging, daar de zitplaatsen amphitheatersgewijze zijn ingericht, waardoor het voor hen, die achter in de zaal zitten, gemakkelijker is geworden op het tooneel te zien werd Donderdag door het Ned. tooneel van Antwerpen, onder directie van den heer F. Van Doeselaar, opgevoerd De weezen van 's Gravenhage, een drama van den heer Capa- dose. Het stuk speelt in 1716, zoodat men ook in de gelegenheid was eenige, waarlijk zeer fraaie costuums te aanschouwen. Het spel, vooral van de beide dames Elise Jonkers en Janssens en den heer Frits Bouwmeester, was onberispelijk. Het stuk zelf behoort anders niet tot het genre, dat tegenwoordig veel in den smaak valt; wij zien liever meer eenvoudige tooneelen die uit het hedendaagsche leven zijn gegrepen. Het nastukje de Brandwacht en zijn liefje be sloot dezen genotvollen avond. De opkomst van het publiek was niet zeer tal rijk het Woensdag avond gegeven concert en het vooruitzicht op de voorstelling van den heer Van Zuylen zullen hierop wel invloed gehad hebben. Bo^asele, 6 Maart. De ontworpen begroo ting der ontvangsten en uitgaven van het calami- teuse waterschap EllewoutsdijkBorssele voor het dienstjaar 1884/5, die voor de betrokken besturen en grondeigenaren ter inzage is nedergelegd, bedraagt in ontvang en uitgaaf een som van 69,554.64. Te Groningen en Leiden bereidt men zich ook voor op eene schitterende ontvangst der Trans- vaalsche deputatie. In Rotterdam zullen de leerlingen der H. B. scholen en te Arnhem die van het gymnasium het Transvaalsche driemanschap eene serenade brengen, terwijl de studenten der theolog. school te Kampen het een souper zullen aanbieden. Op het diner, door den prins van Oranje ter zijner eer gegeven, waren ook nog eenige genoo- digden, onder wie de voorzitter der tweede kamer. Er heerschte een alleraangenaamste toon. De directeuren en kommandanten der marine te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord zijn uit- genoodigd, bij een eventueel bezoek van den presi dent der Transvaalsche republiek aan boord van een Zr. Ms. oorlogsbodems, aan dezen de voorge schreven eerbewijzingen en saluten te doen geven. Men meldt aan de Amst. Crt. uit 's Gravenhage Het tooneelspel Burger HumbertDinsdagavond alhier door het Nederlandsch Tooneel opgevoerd, heeft, naar het schijnt, de goedkeuring van Z. M. den koning niet mogen verwerven. De rol van Humbert, door den heer Lonis »Ja, dat wensch ook ik van harteviel Clementine zalvend in Stelt u daaromtrent gerustsprak Lorenzo fier, »als gij haar ziet. »Ik wil haar liever niet zien," zei de oude man zacht, »ik wil u niet krenken, Lorenzo, maar ik zal liever heengaan zonder haar te zien, want wat moet ik tot haar zeggen Dat het mij ver heugt den Doornburg in hare handen achter te laten Dat zou onwaarheid zijn Dat ik haar vergeef dat zij uw vrouw is Daar zou iets be- leedigends in zijn. Laten wjj het dus." Lorenzo verliet de kamer zonder om te zien en als Eveline niet zoo doodmoede was geweest dan zou hij onmiddellijk het slot verlaten hebben. Later zag hij in dat dit zeer onverstandig zou zijn en dat hij haar verschuldigd was om te blijven en haar te doen eerbiedigen. Toen Eveline den anderen morgen ontwaakte in die vreemde kamer, alleen, wist zij eerst niet waar zij was. Onder het aankleeden keek zij uit het venster, waarvan de ruitjes in lood gevat waren, en zag de boschrijke heuvels en dalen aan den voet van het slot. Alles was haar bekend en het kwam haar toch zoo vreemd voor Dit was de tweede maal dat het noodlot haar in het geboorteland haars vaders terug voerde zou zij er ditmaal gelukkiger zijn dan de eerste Toen zij gereed was en haar kamer uitkwam bleef zij aarzelend in de galerij staan. Daar ging een deur open en een lange vrouw, in een grjjs kleed, met een onaangenaam gezicht, kwam er uit. Bouwmeester vervuld, is van republikeinsche strek king niet vrij te pleiten, en dit gaf wellicht Z. M. aanleiding om even na het ophalen der gordjjn zijn rijtuig te doen voorkomen en plotseling, blijk baar in minder goede stemming als bij zijn intrede, het comediegebouw te verlaten. Of het publiek zich hierdoor, dan wel over de strekking van Humbert's rol ontstemd betoonde, wagen wij niet te beslissen. leger. De kapitein T. W. J. Buys, van het 2e reg. inf., is voor vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in N. I. Op nonactiviteit gesteld in afwachting van nadere beschikking de eerste-luit. P. F. Peters, van het le reg. inf. posterijen. Aan J. Yan Nahuys is, op verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3e kl., even als aan den commies der posterijen le kl. E. Van den Brandeler, de laatste behoudens aanspraak op pensioen. Waren in de maand Febr. te Rilland nog 200 leerlingen op school, thans is dit getal reeds ge daald tot 160. De veldarbeid eischte zijn eerste contingent. De heer J. H. Geselschap, pred. bij de Herv. gemeente te Vlissingen, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor vijfentwintig jaren bij zijne eerste gemeente den Evangeliedienst aanvaardde. De jubilaris ontving van zijne ringbroeders, de kerkelijke colleges en vele gemeenteleden talrijke, zoowel ctoffolijke als zedelijke blijken van be langstelling, o. a. een keurig bewerkt zilveren presenteerblad. In 1858 in Zuid-Holland tot candidaat gepro moveerd, aanvaardde de heer Geselschap in 1859 de hem aangebodene vacature te Garderen (classis Harderwijk). In 1862 werd hij te Rhenen, in 1871 te Barneveld, in 1875 te Fijnaard en Hei ningen en in 1878 te Vlissingen beroepen. Heden morgen werd voor het front der troepen de bronzen medalje voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den sergant-majoor Brandon Bravo van het 2e Bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg. Met 1 April e. k. erlangen de volgende offi cieren der zeemacht de achter hun namen vermelde bestemming: de luit. t/z 2C kl. H. Veldhuyzen (nonactief), J. C. Jeekel (id.) jhr. J. F. Coertzen De Koek (opleidingsschip Anna Pauloiona), F. M. A. Mat.hon (id. Admiraal van Wassenaerde off. van gezondh. 2e kl. J. H. F. Bozon (instructie schip Marnix en gedetacheerd a/b instructiebrik Polluxen J. C. LI. H. Mackay (gedetacheerd a/b »Mevrouw Van Steinbach," prevelde Eveline en stak schuchter haar hand uitmaar Clemen tine hield de hare in haar zak en vroeg slechts Verlangt gij iets »Ik zou gaarne willen weten waar graaf Lorenzo is Bij oom. Verlangt gij nog iets?" »Neen, dank u. Hoe gaat het met oom zou hij mij willen zien Graaf Rudolf? U? Volstrekt niet!" en zich omkeerende riep zij den knecht toe »Urban, breng die dame in de ontbijtkamer." De oude man met zijn gerimpeld, vriendelijk gelaat, bekeek »die dame" met een mengeling van ontzag en nieuwsgierigheid. Hij opende de deur der ontbijtkamer, waar de tafel gedekt was, stak de voorlooplamp aan, schonk de koffie in en verliet het vertrek. Eveline voelde zich even een zaam en verlaten als een kind dat bij vreemde menschen op visite ismaar dat werd weldra beter toen Thurna bij haar kwam zitten en schijnbaar schertsend zei: »Nu, dat wordt een vroolijk leventje voor ons hierboven; niet?" »0, Lorenzo, als ik u en mijzelven daarvan kon bevrijden »Er is slechts één kans, en dat is: als oom er bij blijft'om u niet te willen zien. Dan ver klaar ik mijn belofte van nul en geen waarde." »Wil hij mij niet zien Dat is dus waar Lorenzo, ik kan hier niet wonen al moest ik tegen zijn wil tot hem doordringen en hem op mijnen knieën smeeken om u vrij te laten instructiebrik Polluxde off. van gezondh. le kl. J. J. Borret (opleidingsschip Admiraal van Was senaer.) De buitengewoon mooie voorjaarsdagen, gepaard met een vroegtijdig ontluiken der natuur, doen den landman het werk op den akker met lust voortzetten. In het oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland zijn de meeste vroege aardappelen reeds gepoot, zelfs planten sommigen al late. De win- tervruchten eischen vele handen om van onkruid te worden gezuiverd de zomervruchten worden aan de vruchtbare klei toevertrouwd. Men schrijft ons uit het eiland Tholen De eenige tot heden bekende groote landbouw- koopdag in ons eiland is Dinsdag 4 Maar! gehouden op een hoeve onder St. Maartensdijk, vroeger be woond door wijlen J. Elenbaas en zijne vrouw. Het mooie weer lokte tal van bezoekers en koo- pers. En geen wonder, want er was een mooie stal vee." Paarden, koeien en varkens werden duur verkochtkoeien voor f 140 tot 280, kalveren van twee a drie maanden voor f 30 tot 50het hoogste bod voor een paard was 485, alles zonder de opcenten. Juist vijftig jaar geleden was op diezelfde hoeve een dergeljjke verkooping gehouden. In de volgende maand zal er een belangrijke veiling van landerijen, ter gezamenlijke grootte van 114 hektares, die onder verschillende gemeenten gelegen zijn, plaats hebben. De verkoop dier landerijen, toebehoorende aan hen heer F. Wittouck, den bekenden Belgischen grondeigenaar en fabri kant van beetwortelsuiker, geschiedt om »uit de onverdeeldheid te geraken." De meeste dezer gronden zijn in kleine perceelen verpacht en be- hooren aan hoeven, die öf zijn afgebroken öf der mate zijn verkleind, dat ze slechts »hoefjes" zijn geworden. Uien, suikerbieten, bruine en witte boonen, aard appelen zijn de gewone producten, die door de kleine pachters op die velden verbouwd worden. De hooge pachten, de duurte der meststoffen en de lage prijzen der vruchten veroorzaken, dat zij alle zeilen moeten bijzetten, om iets van hun land te trekken. Zorgvuldig wordt in den winter het land gespit en van de onderaardsche stengels van onkruid gezuiverd. In een niet al te natten, open winter als we gehad hebben, vindt menig arbeider daardoor work. Maar ook jongens, die anders in den winter de school zouden bezoeken, blijven thuis om te spitten en gaan alleen naar de avond school. Met Maart en soms reeds in Februari zeggen ook dezen en anderen het onderwijs vaar wel, om mest langs de wegen op te zamelen, hout te sprokkelen, kanten van slooten en greppels op te sgriepen," aardappelen te zetten, erwten, boonen en granen in de met een houweel gemaakte voren te zaaien en later >om kraaien te wachten." Intusschen zat Clementina aan het ziekbed. »Hebt gij haar gezien, Clementina? Is zij waarlijk meêgekomen vroeg de oude man, die vandaag wat beter was. »Ja, natuurlijk." »Ik begrijp niet hoe zij daartoe gekomen is! Zij zal het toch niet voor haar genoegen doen." »Lieve oom, als er een erfenis in het spel is, zijn de menschen uit de groote wereld altijd op hun post; alleen bij betalen laten zij zich door allerlei omstandigheden weêrhouden. En madame zal heel wat noodig hebben, misschien meer dan de arme Lorenzo haar geven kan. Ik zag slechts met een oogwenk haar morgentoilet. lila zijfluweel met satijnen opslagen. zulk een Parijschen peignoir zal meer kosten dan de kale zomergarderobe van mijn arme Emmy Zjj zuchtte diep en graaf Rudolf zei sLorenzo is dwaas geweest." „Ik heb het u vooruit gezegd, maar ge hebt mij niet willen geloovenik kende mevrouw Tesselhof en haar geschiedenis. Ik wist wat het lot van Lorenzo zou wezen, toen hij die eerste uitnoodiging voor Fürstenrode aannam. Zulke vrouwen zetten alles door." „Ik geloof dat gij gelijk hebt, Clementine," zei de arme zieke, die sedert acht dagen niets anders hoorde bespreken dan het karakter en het lichtzinnige leven van de aanstaande meesteres van den Doornburg. Het was geen wonder dat He oude heer langzamerhand tot de overtuiging kwam dat het beter was om zijn idéé fixe op te geven en zijn vermogen, zoowel als den Doornburg, aan die degelijke familie Steinbach te geven. {Wordt vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1