Gemengde Berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Marino en Leger, Rsclitszaken. w achter de fabriek De Schelde weldra geheel vol gebouwd «al zjjn. Voor deze woningen zal een flink trottoir worden gelegd, zoodat langs deze zijde der gemeente eene groote verbetering voor voetgangers en wandelaars zal tot stand komen. Op het zoogenaamde eiland bij het groot Arse naal is voor rekening van iemand te Antwerpen met den aanbouw van eene ruime burgerwoning een aanvang gemaakt. Niettegenstaande al deze bouwplannen blijft bij voortduring groote navraag bestaan voor arbeiders woningen. Ooes, 6 Maart. Het concert, gisteren avond gegeven door de afd. Goes der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, werd door een talrijk publiek bijgewoond. Het programma was ook zeer uitlokkend en bevatte onderscheidene schoone nommers, dank zij de medewerking van twee solisten uit andere gemeenten. Mej. E. Ucbtmann uit Middelburg, als soliste hier zoo gunstig bekend, beeft weer op uitstekende wijze zich van baar taak gekweten. Zij zong drie solo-stukjes: Het Meiken, Een blonde hairlok en Een lentelied. Vooral dit laatste, van W. De Mol, verwierf algemeen bijval. Verder verleende zij bare zeer gewaardeerde medewerking bij de uit voering van Recitatir und Arie aus Calharina Cor- naro van F. Lacbner en Jubilate Amen van M. Bruch. Door den heer Dorrenboom uit Breda werden twee solo's voor violoncel en een sonate voor vio loncel en piano uitgevoerd, waarbij bij zich als een verdienstelijk musicus deed kennen. Den directeur, den beer Samans, mogen wij een woord van lof niet onthouden voor de zorgen en moeite, aan dit concert besteed, en vooral om zijnentwil verheugen wij ons over den goeden uitslag. Woensdag 12 Maart geeft in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. te Goes de beer Van Zuy, len, dank zij de bemoeiingen van een der ingeze tenen, zijn nieuw tooneelspelWas maar een Smid. Dit geeft hoop dat ook Middelburg gelegenheid zal hebben kennis te maken met deze eerste pennevrucht van den verdienstelijken acteur, die overal, waar bij met zijn geesteskind optreedt veel succes heeft. Hoe Van Zuylen er toe kwam bet te schrijven deelde hij als volgt mee aan een der redactieleden van het R. N. »Ik bad al lang zoo'n intrigetje in mijn hoofd, maar 'k dacht er niet aan om bet uit te werken. Onlangs echter op reis naar Groningen, speelde mij onderweg in den trein dat ding toch weer zoo in den kop, dat ik mijn gedachten bijna niet bij de voorstelling kon houden. We hadden overigens een recht gelukkigen avond; bet publiek was overvoldaan en in de opgewekte stemming, waarin ik daardoor geraakt was, bleef ik in bet logement nog een tijd lang praten met een paar vrienden, tot het tijd was om naar bed te gaan. Voor mij echter niet. De gedachte, dat ik het toch nog eenmaal beproeven moest, liet mij geen rust; ik had er een enkel woord met een mijner artisten over gesproken, en deze zette mij aan, om toch nog eens voor een blad papier te gaan zitten. Vooruit dan maarriep ik eindelijk. Ik bestelde een flesch wijn en bleef werken. Van tijd tot tijd las ik een stukje over, dan begon ik de gedeelten der rollen voor mij zelf voor te dragen, schikte in gedachten het tooneel en toen 't ochtend werd, was 't eerste bedrijf kant en klaar. Het tweede bedrijf schreef ik op dezelfde wijze in Assen na afloop eener voorstellinghet derde dito dito twee dagen later in Haarlem, en het vierde bedrijf na afloop van de voorstelling der Journalisten en met de koorts op 't lijf. Toen 't bedrijf af was, was de koorts ook af". Dit geesteskind werd dus op drie plaatsen ge boren. De intrige ervan moet, zooals wjj meldden, lang niet nieuw, maar de bewerking hoogst een voudig en treffend zijn. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. De reizigers bereikten den Doornburg te mid dernacht. Thurna had Eveline zooveel mogelijk tot bedaren gebracht en ofschoon zij een gevoel had alsof vreugde en blijmoedigheid voor goed van haar geweken waren, beklom zij aan zijn arm vrij kalm den hoogen stoep. De meid, die opendeed, zag haar verwonderd aan en zei dat de oude heer het rijtuig gehoord had en mijnheer liet verzoeken om terstond boven te komen. »Is mevrouw Van Steinbach hier?" »Ja, en de freule ook." »Is de logeerkamer gereed De gravin is zeer moede." Het meisje deed verlegen een deur open en zei Ja, maar mevrouw zei dat mjjn'neer alleen kwam. en nu hebben wij. „Dan heeft mevrouw zich vergist; zorg dat de gravin spoedig geholpen worde. Ik ga naar oom toe." Aan de deur der ziekenkamer kwam Clementine hem tegemoet en gat hem een koude handgraaf Rudolf lag met gesloten oogen en haalde zwaar adem. Zoodra hjj voetstappen hoorde richtte hjj zich met veel moeite op en er kwam een blijde uitdrukking op zijn vermagerd gelaat. »Zoo, mijn jongen, zjjt gij daar. wie zei toch dat gij niet komen zoudt. Geef mij een hand, LorenzoHet gaat slecht met mij het zal niet lang meer duren, maar ik had nog een wensch, om u te zien en te hooren dat gjj uw belofte niet vergeten hebt. De Doornburg wacht zjjn nieuwen heer." Wordt vervolgd.) EHewoutsdljk, 6 Maart. Naar men ver neemt heeft de in Januari 11. alhier gestrande Italiaansche bark Si aan de zeewering eene schade veroorzaakt van 600. In een vorig nommer werd de veronderstelling geopperd, dat de kosten van herstel niet verhaal baar zouden zijn. Mocht dit zeker worden of reeds wezen dan is het niet voordeelig als een polder aan zee of rivier is gelegen, want licht kan zich de eene of andere stranding op nieuw voordoen. En gesteld, het waterschap ware eens niet cala- miteusdan konden de grondeigenaren voor vreemden in de beurs tasten. BSerg-en op SKoom, 5 Maart. Het lid maatschap van den gemeenteraad schijnt niet meer te worden gewenscht uit lust ten nutte van het algemeen werkzaam te zijn doch de aanne ming ervan afhankelijk gesteld te worden van de wijze, waarop men gekozen wordt. Vier stemmingen hadden reeds plaats. Bij de vierde, eene herstemming, werd de heer P. C. Van Opdorp, liberaal, die bedankt had voor de candi- datuur, gekozen en, terwijl" men algemeen geloofde dat genoemde heer het mandaat zou aanvaarden, bedankte hij omdat hij niet bij een vrije stemming gekozen werd. Voor de volgende stemming, op den llea dezer, is dezelfde heer Van Opdorp weêr candidaat gesteld. Bjj het vertrek der Transvaalsche deputatie uit Delft rees de president Kruger, toen hij, reeds in het rijtuig gezeten, nog eens de oogen liet gaan over den dichten drom jongelieden die het lange balkon der sociëteit op eene schier onmogelijke wijze overvulde, op en sprak »annexeeren van een vrij volk en een vrjj land kan ik niet goedkeuren, maar, en hier maakte hij een de groep be strijkend handgebaar, dit zou ik voor mijn volk willen annexeeren." isnsterdam, 6 Maart. Te 1.55 kwam heden aan het centraal-station alhier de Trans vaalsche deputatie uit 's Gravenhage aan. Zij was begeleid door de heeren prof. J. W. Gunning, A. G. C. Van Duyl en D. H. Schmüll, president, vice-president en secretaris der regelings-com missie die haar uit de residentie hadden afgehaald. Door het muziek van Sonnemans kapel werd zij met het Transvaalsche volkslied begroet, terwijl duizenden bij die ontvangst tegenwoordig waren en de gasten hartelijk toejuichten. Langs het versierde perron werden de drie Transvaalsche heeren naar de wachtkamer le klasse geleid, waar de diaconie-weezen den heer Kruger een krans aanboden en prof. Gunning in hartelijke bewoordingen hen toesprak. Hjj zeide dat deze bijeenkomst niet van plaatselijken aard was maar dat zij een nationaal karakter droeg, aangezien hier als leden der commissie vereenigd waren personen uit alle deelen des lands, die wachtten om aan de deputatie te worden voorgesteld. Hij verklaarde dat het Nederlandsche volk het Trans vaalsche liefhad, omdat tusschen hen taalgemeen schap bestaat. Daarom was het woord stamverwant dan ook te koud, want onze broeders waren de Transvalers. Prof. Gunning schetste hierna de wijze, waarop Transvaal haar nationaliteit tot ontwikkeling had gebracht langs rustigen maar vooral ook langs rusteloozen weg, zwervend van oord tot oord doch naar vrije keuze, waardoor het volk geestelijk en lichamelijk werd gestaald en waarbij het door zijn heldendaden de bewondering der geheele wereld tot zich getrokken had. »Geen schooner geschiedenis" sprak de heer Gunning het driemanschap toe »iserindeze eeuw dan de uwe geen grooter beschaving der harten dan waar de overwinnende Transvalers demoedig staan bij de overwonnenen op den Spitskop. In de lijd zaamheid, het geduld en de rechtvaardigheid, waarmede gij geleden en gestreden hebt, erkennen wjj de deugden onzer gemeenschappelijke voorouders. »Met blijdschap zien wij u hier om de onderling gesloten banden te versterken en dienstbaar te maken aan de toekomst van beider volken. Moge de hoofdstad u hare rijke hulpbronnen vrijgevig openen en de wederzijdsche belangen in overeen stemming worden gebracht. Wij groeten u, aldus eindigde spreker, met al de liefde die gemeen schap van afkomst, taal en zeden kunnen inboeze men, met al het vuur van hen die dezelfde idealen hebben en in het najagen daarvan elkander de bemoedigende hand bieden. Leve de Zuid-Afri- kaansche republiek I Leve de deputatie." Hierop nam de heer Kruger het woord. Langzaam, in een lange rede, dankte hij voor de sympathie en ook tie pers voor de warme ontvangst, die zij hem en in hem zijn volk aller- wege bereidde. Dr Schubart bood, namens de Nederlandsche scherpschutters, generaal Smit een lauwerkrans aan en verzekerde hem dat zij er trotsch op waren den grootsten wapenbroeder der wereld hier te ontmoeten. Het geschenk werd met waarachtige dankbaarheid aanvaard, zeide de generaal, die verzekerde dat de Transvalers het vechten van oud-Nederland hadden geleerd. Daarop begaf men zich in optocht naar het hotel De Doelen. Overal wapperde onze driekleur en op enkele plaatsen de Transvaalsche vlag. De 5en Maart 1884 heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage de onderteekening plaats gehad eener verklaring, houdende uitbreiding der op 7 December 1868 tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst betreffende de wederzijdsche toelating van genees kundigen in grensgemeenten van het eene rijk tot uitoefening der geneeskunst of van een barer tak ken in die van het andere, tot de veeartsen. In de Haagsche bladen doet de voorzitter commissaris der Maatschappij van Weldadigheid J. K. W. Quarles van Ufford, nog een beroep op het publiek in het belang dier maatschappij. Vermeerdering van haar bedrijfskapitaal is haar thans door de collecte verschaft, maar zij heeft evenzeer behoefte aan vermeerdering harer vaste inkomsten, uit de contributiën harer leden voort spruitende. De heer Quarles van Ufford dringt daarom aan op toetreding als lid tegen 2.60 per jaar, of, zoo men al lid is, op verhooging der jaarlijksche bijdrage. Naar het Dagblad verneemt, is van een be zoek van H. M. de keizerin van Oostenrijk aan ons land bij de Oostenrijksche legatie in de re sidentie nog niets bekend. Daarentegen is het zoo goed als zeker, dat de ex-koningin van Napels, Theresia, dochter van aartshertog Karei van Oostenrijk, eenigen tijd in de hofstad zal komen vertoeven. De voordracht voor hoofd der school te Poort vliet bestaat uit de heeren L. Van Rooijen te Hondsholredijk, P. A. Hubregtsen.) te Burg op Schouwen, A. M. Castel te Dordrecht en F. v. d. Veen te Vlissingen. De minister van binnenlandsche zaken gelet op artt. 11 en 12 der wet op het hooger onder- wjjs; noodigt hen, die zich aan een der bij die artikelen vermelde examens in 1884 wenschen te onderwerpen, uit daarvan voor 25 Maart e. k, te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage, met opgave van hunne woon plaats en vermelding of zij aan het examen ver meld in art. 11 of van dat vermeld in art. 12 wenschen deel te nemen, en van het getuigschrift dat zij verlangen te verwerven. De Utrechtsche hoogeschool zal op het eeuwfeest te Edinburg vertegenwoordigd worden door den hoogleeraar N. Beets en Groningen waarschijnlijk door den hoogleeraar Halbertsma. Curatoren van het gymnasium te Amster dam hebben den heer d' H. C. Muller, leeraar aan 't gymnasium, die in den laatsten tijd op eenige plaatsen is opgetreden in vergaderingen der sociaal-democratische partij, het volgend alter natief gesteldof op te houden met het optreden in openbare vergaderingen als woordvoerder der sociaal-democratische partijöf voordracht voor ontslag als leeraar aan het gymnasium. Het kiescollege der hervormde gemeente te Zierikzee heeft op gisteren, Woensdag, tengevolge van het bedanken door den heer Stenfert Kroese, na aanvulling van het grostal, een zestal opge maakt, bestaande uit de heerenA. J. H. W. Brandt te Mastenbroek, dr D. W. Schuuring te Bergen op Zoom, A. Yan Oosten te Rijp, G. J. Paré te Haastrecht, J. C. Van Slee te Brielle en L. R. Oldeman te Zaandam, en vervolgens dit drietal, Brandt, Schuuring, Van Oosten, waaruit terstond, na twee vrije stemmingen en eene herstem ming tusschen de heeren Brandt en Van Oosten, is beroepen de heer A. Yan Oosten, predikant te Rijp, Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de kommandeerende officier van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp voornemens Vrijdag aanstaande met zijn onderhebbenden bodem de Kaap de Goede Hoop te verlaten, ter voort zetting zijner reis naar de Westkust van Afrika. Ingevolge ministerieele aanschrijving van 24 December 1883, zullen de miliciens hospitaal soldaten van de lichting 1883 den 15 Juli 1884 in het genot van onbepaald verlof worden gesteld in plaats van 29 April 1884, zoo als vroeger was bepaald. Officieel is fhans de 24e Maart vastgesteld als de dag, waarop de zaak der Utrechtsche studenten voor het gerechtshof te Amsterdam zal worden behandeld. Een advocaat-procureur te Groningen stond de vorige week voor de rechtbank te Assen te recht, ter zake dat hij in een pleitrede in een correctioneele zaak voor de rechtbank te Gronin gen den eersten getuige zou hebben toegevoegd dat hij een oplichter was en verdiende in de plaats van beklaagde op de bank der beschuldig den te zitten. Hij werd Dinsdag door de recht bank vrijgesproken, op grond dat wel bewezen is, dat hij de te laste gelegde woorden heeft gebezigd, maar het niet is gebleken, dat hij daarbij de bedoeling had om te beleedigen. Voor de rechtbank te Utrecht is de volgende zeldzame zaak aanhangig. Naar aanleiding van een artikelde kwakzalverij en haar slachtoffers, voorkomende in de Stichtsche courant van 16 Nov. 1882 werd door prof. Masoin te Leuven tegen den uitgever, den heer F. B. Van Ditmar, te Utrecht, een vervolging ingesteld. Bedoeld blad, dat sedert 1 Juli 1883 veranderd is in het Utrechtsche Nieuws- en advertentieblad, had zijn artikel in hoofdzaak ontleend aan het Maandblad tegen de kwakzalverij, dat voor deze zaak eveneens vervolgd wordt en welke zaak nog steeds hangende is. In het bewuste artikel wordt verhaald de ge schiedenis van een dame te Utrecht, die, aan de ongeneeslijke suikertering lijdende, zich buiten medeweten van haar doctor tot prof. Masoin te Leuven had gewend; hoe de zieke en uitgeteerde vrouw van het voorgeschreven geneesmiddel ge deeltelik gebruik maakte en welke de treurige gevolgen waren. De zaak kwam Woensdag ter zitting van boven genoemde rechtbank voor, doch werd op verzoek van den eischer veertien dagen uitgesteld. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Nu de lentemaand ingetreden is, het weêr aller gunstigst blijft te gunstig zelfs om te durven verwachten, dat het zóo Mei zal worden de grond door de nachtvorsten van de verleden week en het daarop gevolgde droge weer, als 't ware, een klein wintertje heeft gehad, nu is de landman ook druk begonnen met ploegen en eggen om weldra de zomergranen te zaaieD. Wieders en wiedsters spoeden zich naar het veld om het onkruid, dat, evenals de prachtig te veld staande winteroogst, welig is opgeschoten, uit te roeien. In de tuinen heeft men een aanvang gemaakt met het zaaien van de eerste vruchten, zelfs is men hier en daar begonnen met aardappelen te poten. Zeer is het te hopen, dat de landman dit jaar niet de ongunstige gevolgen ondervinden zal van den >open" winter, dien we hebben beleefd. Reeds enkele jaren zijn voorbij, zonder dat wij het voorrecht hebben gehad van een vruchtbaar- makende vorst. En het nadeel daarvan is, zoo als men weet, niet uitgebleven. Opeenvolgende oogsten bleken telkens ver onder of kwamen even aan het middelmatige. Daardoor begon een achteruitgang in het land- bouwersbedrijf, die verergerde door de altijd rij zende landpacht, welke thans eene hoogte heeft bereikt, waardoor er volstrekt geeue verhouding meer bestaat tusschen pacht en opbrengst van 't land. Hierbij kwam nog de bijna geheele ver nietiging van de meekrap-cultuur, die eens de goudmijn was van den boer en de welvaart schonk ook aan den arbeider. Alles te zamen veroor zaakte den drukkenden tijd, dien de landbouwer thans te doorstaan heeft. Te Colijnsplaat zijn Woensdagmorgen door 's rijks commiezen aangehouden 50 liter spiritu aliën, welke zonder geleibiljet vervoerd werden naar eene boerenkoopdag, waar zij onder den naam van witte madera, zooals vroeger meermalen gebeurde, aan den man gebracht werd. Tegen vijf perso nen werd proces-verbaal opgemaakt. Te Axel hadden de volgende ongevallen plaats. Door het schrikken van het paard geraakte een landbouwer met kar en paard in het kanaal op de Axelsche sassing, terwijl een kind, dat bloempjes aan een slootkant plukte, eveneens in het water viel. Beiden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. In het koffiehuis De Munt te Amsterdam, moet gisteren het volgende gebeurd zijn. De heer B., gepensioneerd officier van gezondheid, kwam de koffiekamer inloopen nadat hij zich overtuigd had dat jhr. V. d. S. daar aanwezig was. Toen hij plaats genomen had begon hij, zonder eenige reden, den 72jarigen grijsaard met woorden te beleedigen. De kellner vroeg den hr. B. daarop het koffiehuis te verlaten, hetgeen deze weigerde. Onverwacht staat hij op, neemt zijn stok en geeft den hr. S. een slag op het voorhoofd, waar door een ader sprong en een geweldig bloedverlies volgde. De bezoekers pakten den beleediger aan en de politie, die intusschen gehaald was, nam hem mede naar het bureau. De verwonde werd ver bonden en keerde daarop huiswaarts. Een getui genverhoor bij den commissaris van politie heeft reeds plaats gehad. De te Zutfen zich in arrest bevindende Gra- dus Arends heeft bekend met Schepop, die in Duitschland gevangen zit, den moord onder Raalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs eene dergelijke bekentenis hebben afgelegd. Van wege de 1° afd. der Friesche maatschappij van landbouw, te Leeuwarden is een onderzoek ingesteld omtrent de samenstelling enz. van het kunstzout, dat onder den naam van Sjelo Jasriëach als bederfwerend middel voor boter wordt aanbe volen. Uit dat onderzoek is gebleken, dat het in 100 deelen bestaat uit 44 deelen keukenzout, 16 salpeter, 30 suiker, 6 dubbel koolzure soda, 2 water en2 onzuiverheden. Teneinde het bederfwerend vermogen te onderzoeken werden 14 proeven ge nomen, waarvan de uitslag niet zeer gunstig was ook is daarbij niet gebleken dat wanneer de boter niet recht smakelijk of recht zuiver mocht zijn, het kunstzout het vermogen bezit het kwaad in 2436 uren naar boven te drijven. Op grond van de genomen proeven meent de commissie de vraag: »of het zout op de wijze ge bruikt als de fabrikant aangeeft inderdaad zooda nig bederfwerend werkt, als mede door hem wordt gezegd, dit laatste in vergelijking met gewoon zuiver keukenzout", volmondig ontkennend te kun nen beantwoorden. Bovendien wettigt de samenstel ling geenszins de bewering, als zou het kunstzout zulk een uitstekend bederfwerend middel zijn. Leopold de Wael, burgemeester en afge- gevaardigde van Antwerpen, zal zich wegens drukke bezigheden voor de kamer niet meer verkiesbaar stellen. In verband met het geopperd denkbeeld om voor Charles Dickens een gedenkteeken op te richten, wordt herinnerd aan het testament van den schrijver waarin hij uitdrukkelijk weigerde het voorwerp van eenige hulde te willen zijn: „Mijne aanspraken om door mijn land te worden herdacht steunen op mijne werken". Uit Londen is bericht gekomen, dat Wood- house, kapitein der Niserote Sunderland aange komen is. Hij zegt, dat de bemanning (die door den rajah van Tenom is gevangen genomen) in een zeer gevaarlijken toestand verkeert. Hij vreest dat die schepelingen het leven zullen verliezen, wanneer er niet spoedig maatregelen worden ge nomen om hen te hulp te komen. Het klimaat is er voor een Europeaan bijna ondraaglijk, en de gevangenen worden door den rajah zeer wreed behandeld. Hij, Woodhou3e, is belast met het overbrengen van een eisch van den rajah. Deze verlangt: een losgeld van 62,000 pond sterling; verdrijving van twee mededingende rajahs uit Sumatraafstand door Nederland van zeker gedeelte van Tenom. Woodhouse is gisteren in Londen met lord Granville gaan raadplegen. Schulze, een der voornaamste anarchisten te Bern, is nu ook in hechtenis genomen. Tissot, de gewezen Franschen gezant te y Londen, is te Parijs overleden. Te Constantinopel wordt verzekerd, dat d>e sultan een christelijk gouverneur op Creta benoe men wil. De keus zou staan tusschen Rustem en Photiades. Figaro berekent, dat 300,000 menschen de Prmfemps-magazij nen bezochten op den openings dag. De circulatie in de Rue du Havre en op

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2