Laatste Berichten, lUlTEiLAWD. Gemengde Berichten. Mipiip ea ïarpcMiapi la Algemeen Overzicht. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en Leger, Weerkundige waarnemingen. De bank ontving voor de in bet afgeloopen jaar verleende voorschotten aan intrest en boete4059.10 -De gereserveerde intrest van voor schotten, in het vorig jaar verleend, bedroeg 1010.21 Te zamen 5069.31 Daarvan moet afgetrokken worden, als nog niet verschenen, de interest, loopende over bet nu onlangs inge- treden boekjaar1067.84 Rest 4001.47 Door de bank werd aan in terest op uitgekeerde spaar gelden uitbetaald 95.39 Aan verschenen interest op spaargelden werd bij het einde van het boekjaar bij geschreven 732.40 Aan interest op bij parti culieren opgenomen gelden werd betaald348.17 De onkosten der bank bedroegen298.34 Terwijl eindelijk door de bank werd terugbetaald voor vóór den vervaldag afgeloste voorschotten, daaronder be grepen die promessen, welke door verdiscontering vóór den vervaltijd in de kas terugvloeiden653.08 2127.38* Zoodat de zuivere winst der bank bedraagt. 1874.08* Nadat het bestuur met de commissie van toe zicht besloten had, dat van de zuivere winst eene som van van 308.38* zou worden gevoegd bij het reservefonds, werd door de algemeene ver gadering der leden, op 4 Maart 1884 gehouden, bepaald dat 5 pet. op het aandeelen-kapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe vereischt werd ƒ465.70, terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hunnen arbeid, een som van 1100 werd toegekend. De gezamenlijke omzet der bank (ontvangsten en uitgaven) bedroeg het afgeloopen boekjaar 536.002.05. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den burgemeester van Veenendaal A. H. Metelerkainp. polderbesturen. Op verzoek eervol ontsiag verleend aan W. De Troije, als dijkgraaf van den Wilhelminapolder. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap VValzoorden A. G. V. Hombach. koloniënBenoemd tot lid in den raad van Neder- landsch-Indië do heeren J. II. Pannekoek, thans algemeen secretaris van het gouvernement van NeJerlandsch Indië, en .1. A. De Gelder, laatstelijk hoofdingenieur der 1ste klasse, chef van den dienst der Bataviasche havenwerker, thans met verlof in Nederland. {Zie Laatste berichten van gisteren.) Te Stavenisse is tot onderwijzer aan de openb. school benoemd de heer J. W. H. F. Buijze, thans te Wijk bij Duurstede. Te Sint-Maartensdijk bedroeg op 1 Jan. 1883 het aantal ingeschreven leerlingen op de openb. school 400. Het aantal nieuw bijgekomen leerlingen be draagt 66; zoodat er in 1883 ingeschreven zijn geweest 466, van wie door vele 4/5 der schooltijden, gedurende 9 maanden, verzuimd werd. Het ergste verzuim was in de maanden Augustus en October, toen bet getal leerlingen beneden de 250 daalde. Het gemiddeld verzuim over het geheel jaar beliep ongev. 14%. De 2e luitenant L. W. C. G. Van der Garden, is overgeplaatst van de 2e bij de 3e compagnie van het le bataljon. Gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 30 September worden van het 3e regiment infanterie gedetacheerd 1 luitenant en 2 onderofficieren bij de normaal-schietschool en 1 luitenant bij het korps genietroepen. Eveline keek met een kloppend hart naar het leêge perron, waar slechts een paar gaspitjes brandden. Er verliepen eenige minuten4, toen klonken er haastige voetstappen, een heer stapte schielijk in den wagen en het portier viel dicht. »Zijt gij reeds ingestapt riep de conducteur van verre. »Ja !"- „Klaar Een signaal en de trein zette zich weer in beweging. De heer, die ingestapt was, trok zijn langen pels om zich heen, viel in een fauteuil neer en kuchte Toen zag hij op en ontwaarde een doods- bleeke vrouw zijn vrouw In het eerste oogenblik waren zij beide als ver lamd van schrik. Zij staarden elkaar een poos spra keloos aan en toen stoof Eveline overeind en zou in haar angst uit het portier gesprongen zijn, indien dit niet aan al hare pogingen om het te openen weerstand geboden had. Tesselhof hoestte, keek uit het andere raampje en bleef onbewegelijk zitten. Voor Eveline werd de kwelling met iedere mi nuut grooter. Hoe kort was het geleden dat zij samen hier in Angerode ingestapt waren, om naar de stad te gaan en over allerlei huiselijke aange legenheden samen gesproken hadden. Nu zaten zij weer tegenover elkaar en voor het eerst ontwaarde zjj dat noch afkeer, noch de tyd, noch haar hartstochtelijke liefde voor een ander het bewustzjjn had kunnen doodenhjj Verder wordt gedurende de maand September een kapitein van het regiment gedetacheerd bjj de normaal schietschool ter beoefening van het vuren op groote afstanden. De kapitein-luitenant ter zee P. Le Comte, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door twee jagers alhier is in het ambacht Schellach op de grens van het jachtveld van den heer Buteux, een mannetjes otter geschoten, die ruim een meter lang was. Te Leeuwarden is Maandag de nieuwe visch- rnarkt geopend. Aan de vischvrouwen werd 's avonds een klein feestje bereid, waaraan ook twee tachtigjarigen lustig en opgewekt deelnamen. Op het gymnasium te Deventer is de eerste vrouwelijke leerling toegelaten. Uit verschillende bescheiden, door het Hbl. medegedeeld, blijkt dat de heer Schuver, de be kende Afrika-reiziger, door een negerstam in Soedan is vermoord. Men had hem gewaarschuwd de stoomboot, waarop hij de reis maakte, niet te verlaten, daar zijn leven groot gevaar liep bij de oproerige stemming van het volk. De heer Schuver meende echter daaraan geen gehoor te moeten geven. Hij werd door een troep jongelieden be- leedigd en vervolgd en, nadat hem zijn geweer ontstolen was, eindelijk door een speer doodelijk in den rug getroffen. Zijn lijk is niet gevonden. Een der bericht gevers uit het vermoeden, dat het door leeuwen is verslonden. Volgens andere loopende geruchten zou er weer eenige. hoop bestaan, dat de heer Schuver niet vermoord, maar, hoewel gevangen, nog in leven is, Dezelfde gids, die het eerst de tijding van zijn dood heeft verbreid, schijnt nu gegevens te hebben, waaruit blijken zou, dat hij te voorbarig is geweest. Dit laatste grondt men ook op de omstandigheid, dat Schuver bij het verlaten van de boot bij zich had een Duitscher als bediende, 3000 baar geld, 4000 kilo bagage en twee zeer gevaarlijke tijger honden, den schrik der zwarten. Nu vraagt men zich af, gesteld, dat men het lijk van Schuver op de eene of andere wijze heeft kunnen doen ver dwijnen,wat is er dan van zijn bediende, zijn geld, zijne bagage en de honden geworden Van het een of ander had men dan althans een spoor moeten ontdekken, en dit is niet het geval geweest. Men meent nu te mogen hopen, dat Schuver nog in leven is, maar hij zal door den oorlog zóó in gesloten zijn, dat hij taal noch teeken van zich kan laten hooren, Volgens do Amsterdamsche Courant gaf de diefstal te Breda aanleiding tot de volgende dwaze vergissing. Onmiddellijk na het gebeurde geeft de inspec teur van de posterijen te Breda, de heer W. P. Nagel, per draad van het voorgevallene kennis aan zijn chef, den hoofd-directeur der posterijen te 's Gravenhage J. P. Hofstede, die dadelijk tot het instellen van een onderzoek in loco, vergezeld van zijn factotum, den inspecteur J. J. Doffignies, op den trein gaat zitten, naarLeiden Waarom Omdat de directeur van het postkantoor aldaar ook toevallig Nagel heet. Toen de heeren op weg zijn ontdekt de inspec teur der posterijen C. Van der Veen de onver klaarbare dwaling van zijn chef, en stuurt on middellijk een bode naar het station. Als de bode op het perron komt, rijdt de trein juist weg. Met ontstelde gezichten komen de heeren bij den directeur van het postkantoor te Leiden aan maar ontdekken de vergissing. Geen quaestie verder van eene reis naar Breda men blijft te huis. Het onderzoek in loco, dat voor Leiden dringend noodig was, is op eenmaal voor Breda overbodig geworden. Iemand, die met den tegenwoordigen staat van zaken erg ontevreden is, zegt, dat dit de schuld is van het nieuwe tarief op de reis- en verblijf kosten, dat zeer weinig geschikt is om dienst ijver op groote afstanden op te wekken. De officier van justitie te Breda heeft eene belooning van 50 toegezegd aan hem ot haar die eenige aanwijzing doet, welke strekt tot de ontdekking van den dader of de daders van den gepleegden diefstal uit het postkantoor aldaar. Wij maakten gisteren melding van een duel, dat nabjj De Bilt plaats had tusschen twee hoog geplaatste spelers te Utrecht. Even vóór den aanvang van het duel had een der heeren eene brochure door de stad verspreid, waarin hij zich verdedigt tegen de verdenking, die men op hem geworpen heeft. Hij noemt daarin de geheele zaak een horribel trame, dat tegen hem gesmeed is otn 15.000 van hem machtig te worden. De Oranjevaan, eerst voornemens om over die geruchtmakende speelschuld-quaestie te zwijgen, ziet zich door de mededeelingen, daarover in de dagbladen gedaan, en vooral omdat op twee leden der Utrechtsche rechtbank, wier namen zelfs wor den bekend gemaakt, een onverdiende blaam wordt geworpen, gedrongen om daarover het volgende mede te deelen >Het was niet om uit te maken hoeveel een der spelers van den ander gewonnen had, dat een »raad van eer" werd benoemd, maar om te be slissen of een van die beiden tegen beter weten aan en alzoo bedrieglijk van den ander geld vor derde, onder het voorwendsel eener niet bestaande speelschuld. De vraag was dus alleen, of men in dezen te doen had met een oplichterij of zooge naamde chantage, die veel overeenkomst had met het schrijven van een brandbrief. »Die vraag, en niet de geldschuld, wasde»eere- zaak," welke aan den raad van eer ter beslissing was opgedragen. En zoo weinig heeft die raad van eer zich met de speelquaesfie willen in laten, dat in de (niet voor het publiek be stemde) uitspraak de houding van een der par tijen, die het geld op den voorgrond plaatste en de eere-quaestie onbeslist wilde laten, indien hij slechts de door hem gepretendeerde geldsom is uw heer en meester. Haar man wat was hij anders Kon een pennestreek dat veranderen Hare tanden klapperden zij kon niets beden ken, dat haar eenigszins geruststelde. »Line!" zei Tesselhof eensklaps, maar als ontstelde hij zelf van dien naam, ging hij stotterend voort »Ik dacht maar dal gij ziek waart." »Dank u, neen," stamelde zij, en trok haar sluier voor het gelaat. {Wordt vervolgd.) kreeg, in sterke bewoordingen is afgekeurd. Dit doet de handeling van de beide leden der recht bank, van wie het bekend is dat zij bepaaldelijk tegen het hazardspel gekant zijn en dit als een onzedelijk bedrijf veroordeelen, in een geheel ander licht verschijnen. „De raad van eer heeft bij het gemis van directe bewjjzen verklaard, niet bij machte te zijn een besliste uitspraak te doen, en heeft daarom par tijen bevolen, zich rustig jegens elkander te gedragen en wederzijds af te zien van elke poging om de publieke opinie te hunnen gunste in te roepen. Maar desniettegenstaande zijn de over wegingen der uitspraak duidelijk genoegwij kunnen deze evenwel niet nader bekend maken, aangezien, gelijk gezegd is, de uitspraak niet voor het publiek is bestemd. »De beide rechters hebben zich de moeilijke en ondankbare taak, om deel te nemen aan den raad van eer, getroost, teneinde de opschudding en onrust, welke deze jammerlijke zaak in meer dan éen familie had veroorzaakt, te doen ophouden en het is om verschillende redenen zeer te betreuren, dat aan die zaak zooveel publiciteit is gegeven." Thans meldt men weêr dat de opening der spoorlijn ZaandamHoorn niet op 20 Mei a. zal plaats hebben, doch waarschijnlijk bij de invoering van den zomerdienst op 1 Juni a. Alweer een nieuwe courant. Het eerste nommer is verschenen van De Nede- rlandsche drankwet, weekblad gewijd aan de belangen van grossiers, sociëteit-, hotel- en koffie huishouders, herbergiers, tappers en kasteleins. Uitgever is de firma B. Cuperus te Bolsward. Sedert eenigen tijd is hier te lande een Mor monen-zendeling werkzaam om propaganda te maken voor de leer, welke voornamelijk bekend is om de- veelwijverij, die zij toelaat. DL A. Yan Toorenenberg, pred. te Groningen, heeft 't noodig geacht, daartegen op te treden en schreef o. a. onlangs een stuk in de Prov. Gron. Ct. ter waarschuwing. Dit stuk heeft nu een antwoord uitgelokt van den zendeling P. J. Lam- mershet gehalte van dit antwoord kan men niet beter beoordeelen dan naar de laatste zinsnede, welke luidt „Hopende dat dit voldoende zal zijn Om aan de waarheid hulde te doen, want de waarheid zoekt haar waterpas en het schietlood zijne gerechtigheiden dat zijn WelEerw.hier door tot de erkentenis der waarheid moge komen, leerende die wijze les van den grooten meester Om eerst de balk uit zijn eigen oog te halen Voor dat hij den splinter uit zijn broeders oog zoekt dit is de wensch van" enz. De ooievaars zijn weer in het land. Het plan bestaat om te Noordwijk eene vacantie-inrichting te vestigen. - Bergen en dalen ontmoeten elkaar niet, maar menschenkinderen wel, mag gerust de concierge van den raad van Indië Beerhorst zeggen, bij het vernemen van de benoeming van den heer Van Ree» tot gouverneur-generaal. De nieuwe landvoogd en de heer Beer horst hebben samen nog als klerkje gediend bij de algemeene secretarie. De Javabode meldt de volgende anecdoten omtrent den heer Van Rees. Van hem wordt verhaald dat hij reeds op jeug digen leeftijd blijken gaf van groote bekwaamheid. Dikwerf toch veranderde hij als klerk ter alg. secretarie de stukken van zijn onmiddelljken chef, die zijn oom was. Als oom zich hierover boos maakte en neef een standje gaf over zijne, zooals hij dat noemde, eigenwijze daad, dan zei neef gewoonlijk: »maar oom, het stuk deugt niet; ik kan het niet van mij verkrjjgen, het stuk zoo maar over te schrjjven, zonder er hier en daar eenige veranderingen in te brengen, want ik verzeker u dat, als ik gouverneur- generaal was en een ambtenaar mij zulk een stuk dorst voor te leggen, ik hem onmiddellijk wegjoeg", en na dit gezegd te hebben liep de deugniet weg. Met zijn hierboven genoemden collega Beerhorst, kreeg hij dikwerf ruzie en als deze hem voor de guitenstreek, die hjj uitvoerde, wilde bestraffen, dan zei hij dikwijlspas op kerel, als ik later gouverneur-generaal word, dan zal ik mjj wel op jou weten te wreken. Die gelegenheid zou dan nu gekomen zijn. Het schijnt dat het dynamiet van het ge strande schip te Scheveningen nu eerst los komt. In den loop van Zondag ten minste werden te Scheveningen groote partijen door politie, knapen en volwassenen op het strand gevonden en aan het politiebureel afgegeven. Er berust daar op 't oogenblik een hoeveelheid, groot genoeg om geheel Scheveningen in de lucht te doen vliegen. Door den commissaris aldaar wordt in de duinen successievelijk alles verbrand. Te Maastricht wilde bij de jongste carna valsfeesten een echtpaar de vermakelijkheden 's nachts bijwonen, niettegenstaande een kind de mazelen had. Men bracht daarom het kind in een kleed gewikkeld bij een zjjner vrienden. Toen men 't echter 's anderen daags weer naar huis wilde halen, kon men slechts het ljjkje vervoeren. Vermaak bovenal Zondag avond werd te Parijs in de zaal Rivoli eene vergadering van anarchisten gehouden, om over de maatregelen te beraadslagen, die in Oostenrijk tegen de socialisten genomen worden. Een Oostenrijker, Waldau, stelde voor om een bond der volkeren te stellen tegenover het bond der monarchen, dat met welke middelen ook moest vernietigd worden. Een ander Oostenrijker, Galo, wilde dat krank rijk aan de monarchen den oorlog zou verklaren. Een derde Oostenrijker predikte de algemeene revolutie. De vergadering nam het voorstel aan, om zich bjj de verklaringen dei- revolutionairen van New-York aan te sluiten en zich solidair te verklaren met de ontwerpers dei- aanslagen te Weenen. Spoedig zal eene groote vergadering op de openbare straat gehouden worden. Op üreta is de spanning onder de Christen bevolking afgenomen, nadat de Porte officieel ont kend had dat Halil Rifaat tot gouverneur van Creta is benoemd. De Cretenzische quaestie maakt nog een punt van overweging bij haar uit. De regeering van Bern heeft besloten tot de inhechtenisneming van Kennel, president der anar chistische vereeniging aldaar, wegens vergrijp tegen het gemeene recht. - Het hof van cassatie te Brussel heeft het appèl van Boland verworpen. Het vonnis van het hof te Luik, volgens hetwelk Boland tot driejaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens valschheid in geschriite en oplichterij, blijft dus van kracht. Verscheidene Engelsche detectives zijn naar Parijs vertrokken om onder de directie van den inspecteur Moser het spoor te zoeken van de aan- leggers der dynamietaanslagen te Londen. De pre fect van politie heeft de hulp der Parijsche gendarmerie beloofd. De havens van Brest, Havre en Bordeaux worden gestreng bewaakt, en alle reizigers die daar uit New-York aankomen moeten zich aan een inspectie onderwerpen. In Berlijn loopt een gerucht, dat de kroon prins weldra een bezoek zal gaan brengen aan den keizer van Rusland. Krapotkin zal naar eene gevangenis in het Zuiden van Frankrijk worden overgebraoht, en afzonderlijke vertrekken zullen daar voor hem worden gereserveerd. In Daily News wordt het plan geopperd om ter herinnering aan Charles Dickens, die al 13 jaren dood is, een gedenkteeken op te richten, en wel een thuis voor arme kreupele kinderen. Te Kischineff is een Joodsche hervormer op gestaan, genaamd Joseph Rabinovitch. Hij zegt, dat Christus de ware Messias was, en voert een aantal citaten uit den Bijbel en uit de Proleten aan tot staving zijner theorie. Aangezien hij zeer welsprekend is, maakt hij vele pvoselieten. De Joodsche pers in Zuid-Rusland vaart heftig tegen hem uit. s (Kraveaiiiag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting, die door de Trans- vaalsche deputatie gedeeltelijk werd bijgewoond, had de voortzetting van het debat over het wets ontwerp op de markgronden plaats. De heeren Lohman, Brouwers en Van der Linden hadden, zonder de oeconomische wenschelijkheid der ver deeling te ontkennen, ernstig bezwaar tegen enee regeling door de wetgeving, ook van rechts toestanden waaromtrent onzekerheid bestaat. Evenzoo wordt het onrechtvaardig geacht, dat een enkel deelgenoot alle gerechtigden kan dwingen. De minister van justitie antwoordde, dat dit laatste ook in Drenthe geschiedde en dat, waar het privaat-rechterlijk karakter der marken thans ontstaat, de toepassing van den regel van het burgerlijk wetboek hier moet plaats hebben, terwijl een volledig onderzoek naar den rechtstoestand der marken is vooral gegaan. De minister van bin- nenlandsche zaken voegde daarbij dat eene wettel j k e regeling strekt om aan een bepaald recht uitvoe ring te geven en rechtsexceptiën te voorkomen. Het algemeen debat is daarop gesloten. Op artikel 1 zijn vijf amendementen voorgesteld, waaronder een van den heer Van Heeckeren om de geheele nomenclatuur van marken weg te la ten. De andere strekken tot aanvulling van dien staat. tLomïess. Generaal Graham meldt dat de opstandelingen zich in de bergen terugtrokken, Zijne troepen keeren terug naar Trinkitat, waar zij zich heden naar Soeakim inschepen. SSeï-ïsjt». De kamer heeft de motie van den heer Windthorst betreffende de intrekking van het Sperrgesetz verworpen, na bestrijding van den minister van eeredienst. Caïro. Onder de gevangenen in twee ge vangenissen is gelijktijdig een oproer uitgebroken en met moeite onderdrukt; men vermoedt eene provocatie van buiten. Gisteren vertrok een ge zantschap naar Abyssinië Engeland biedt aan den afstand van het vroeger Abyssinisch gedeelte van Soedan; Massowah zou een vrijhaven worden. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 10 Mrt. Goes, Hofstede enz., Liebert. 11/12» Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 12 Vlissingen, Meubels, De Wolff. 13 Middelburg, Hofsteedje, Verhulst. 14 's Heerenhoek, Hofstede, Pelle en Lan sen Croin. 14 Middelburg, Afbraak Schip, Verhuist. 18 Vlissingen, Koffiehuis, De Wolff. 18 Biggekerke, Huis enz., Tak. 13 t, Aruemuiden, Inspan, Tak. 10 Arnetnuiclen, Beestiaal enz., Tak. Apr. Borssele, Hofstede, Pelie en Lan sen Croin. 5 Maart, des morgens te 8 uren. VerwachtW. wind en goed weder. I'll ermomete rstaail te Middelburg. 4 Mrt. avonds 11 aren 48 gr. 5 's morgens 8 aren 43 gr. 'a middags 1 nur 48 gr. avonds 5 uren 44 gr. f Volgens een Laatste bericht, gisteren ons nog meegedeeld, had generaal Graham nu toch weer wel bevel gekregen om naar Trinkitat terug te keeren. Alleen het eerste gedeelte van het oor spronkelijk bericht van de Times s dat To kar en Egypte door Graham's troepen moesten verlaten worden" bleek dus juist te zijn geweest. En voor dit verlaten van de pas bezette plaats is een ver klaarbare reden op te geven Tokar heeft niet genoeg voorraad van water en mondbehoeften voor de Engelsche troepen en de bevolking, en voor eene herstelling van het transportverkeer van Trinkitat en Teb naar Tokar is generaal Graham niet ingericht. Maar nu heeft gisteren de markies van Harrington in het lagerhuis weer verteld, dat generaal Graham geen bevel heeft ontvangen om naar Trinkitat terug te keeren. Het is werkelijk om zeeziek te worden van deze berichten. Het schijnt geraden voorloopig ons van het meedeelen van eventueele plannen der En gelsche regeering te onthouden. Waarschijnlijk gaat Graham een tweeden aanval op Osman Dig- ma ondernemen, en nu te Tamanhid, het hoofd kwartier der opstandelingen. Volgens den corres pondent van Daily News zal de aanval op Tamanhid meer overleg vereischen dan die op de vlakte van Tebde vorming van het langwerpig vierkant, waarin de troepen waren opgesteld, is op de eerste plaats lastiger dan op de laatste. Van Gordon

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2