N° 53. 127® Jaargang. 1884. Maandag 3 Maart. Middelburg 1 Maart. Rechtszaken. Gemengde Berichten Dit biad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gents Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels l,Sö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. De Grondwetsherziening. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhduzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Tot weerziens" klonk Vrijdagavond een onver wachte uitroep achter ons in den Schouwburg, toen het voordoek allen voor goed scheidde van hen die zulk een genotrijken avond ons hadden ver schaft. En die woorden klonken ons in de ooren als de echo van het herhaald handgeklap, waaraan het bij die voorstelling niet heeft ontbroken maar tevens beschouwden wij ze als het meest ongezochte compliment aan het adres der veree- niging, die ons gedurende dit seizoen weêr de gelegenheid schonk zes goede voorstellingen op kunstgebied bij te wonen. Een verslag van de laatste dier zes meenen wij dan ook te moeten beginnen met eene betuiging van erkentelijkheid aan het bestuur dier vereeni- ging en een verzoek om ook volgende jaren de taak te blijven vervullen die in zulke uitstekende handen is. Meer dan onze verzekering zal wel het succes, dat ook dit seizoen werd behaald, voor die be stuursleden een spoorslag wezen om op den inge slagen weg voort te gaan. En voldoen zij daaraan, dan bewijzen zij niet alleen een dienst aan het publiek, maar ook aan het Nederlandsch tooneel, welks belangen door de vereeniging van dien naam, zooveel zij dit kan, worden behartigd. Wij zagen te Middelburg bij die zes voorstel lingen veel schoons; wij hadden over afwisseling niet te klagen. Onze eerste acteurs en actrices traden hier op en bij de voorstelling van Vrijdag werden wij ten slotte nog in de gelegenheid ge steld om den heer Louis Bouwmeester, den g r o o t e n acteur, te aanschouwen. Ook om hem- zelven deed ons dat genoegen. Hjj moest nog revanche nemen voor zijn minder gelukkig optreden in Coppée's Grève des forgerons, in een vorig seizoeij. En hij deed dit met recht. Wie zijne talenten nog mocht miskennen en hem heeft gezien in De tooneelspeler des keizers zal zeker wel zijn bekeerd Wat een eenvoud, maar ook wat een kracht; wat een gevoel sprak uit zijne houding en zijne woorden. Het verhaal van den armen Sansnom, hoe hij zijne moeder verloor, en als kunsten- en potsenmaker door de wereld had moeten gaan, was juist zoo aandoenlijk schoon, omdat het zoo eenvoudig klonk en met zooveel gevoel werd weer gegeven. Geen geste te veel. En in het derde bedrijf de voordracht van het vers uit Corneille's Cinna en aan het slot dat stille spel, toen de noodlottige kvraal, waaraan hij leed, hem bijna belette om de rol te vervullen, die hij zou spelen uit liefde voor Manon, om haar gelegentieid te geven Napoleon, wanneer hij in eene goede luim zou zijn, te naderen, teneinde gratie voor haar broeder te verzoeken. Alles kenmerkte den grooten acteur. Zelfs in de stervenscène al hadden wij die gaarne wat bekort gezien - wist Bouwmeester het juiste midden te bewaren tusschen kleurloos heid en overdrijving. Wie, zoöals wij, zich hem nog herinneren uit vroeger dagen, toen hij opging in Abalinó'sRolla's en tutti quantitoen hij dreigde onder te gaan in een realisme dat afstoot en doet gruwen, moest het aangenaam vinden hem thans eens te kunnen aanschouwen in een stuk dat tot overdrijving zoo licht aanleiding geeft. Men kon thans zien hoe ver Bouwmeester van heden staat van den vroegeren Rotterdamschen acteur. Geen wonder dat het overtalrijke publiek hem telkens toejuichte en ten slotte driemaal terugriep. Mej. Van Biene en de heeren Van Schoonhoven en Morin stonden hem zeer goed terzij, de overige rollen zijn te weinig beduidend om daarvan iets te zeggen. Alleen zou den heer Spoor als maar- Bchalk wat meer waardigheid zeker niet hebben misstaan. Hebben wij voor de uitvoering zelve veel lof, het stuk kunnen wij niet roemen. Wij vermoeden dat de schrijvers het maakte voor een eersten acteur dien hij wilde doen schitteren. Hij zocht daartoe stof in Frankrijk en namfhet Theatre franfais te Parijs ten tijde van Napoleon I, hetzij om het in een belachelijk daglicht te stellen of uit besef dat daar alleen en niet in zijn eigen land, Duitschland, groote acteurs te vinden waren. Pe intrige van het stuk rust zeker niet op een historischen grondslag, daarvoor kwam hij ons te gezocht voor. Praatzieke Vrouwen was weer een echt Fransch stuk, dat ook met Pransche levendigheid werd gespeeld, een vereischte dat dergelijke tooneelspelen genietbaar maakt. Het lesje, dat de praat zieke dames kregen, moge wel wat overdreven zijn geweest, het was toch aardig verzonnen. Vrij van langdradigheid was het stuk niet, en het verwonderde ons tevens dat Marie, de vertaalster, niet enkele uitdrukkingen, die voor het Neder- landsch publiek wel wat al te erg klonken, had weggelaten. Mevrouw De Vries en de heer Morin speelden uitstekend, terwijl al de overigen het hunne bij droegen tot een goed geheel. Ook bij deze voorstelling was er van tooneelzetting veel werk gemaakt, vooral de serre bij Pommerol zag er allerkeurigst uit. De voordracht voor kantonrechter te Wagenin- gen, alphabetisch gesteld, bestaat uit de heeren m* G. W. baron Van Dedem, kantonrechterte Ommen, R. A. Foekema, rechter-plaatsvervanger en wethouder te Zutfen, en J. W. C. De Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Goes. Kici iliïi'c. 1 Maart. Rond het graf, waarin heden het lijk van mej. Johanna Martina Keller werd neergelaten, had zich een dichte menigte van vrienden en vereerders geschaard, om de laatste hulde te brengen aan haar, die daar werd ter ruste gelegd. De kinderen van de brei- en naaischool, waarvan de overledene medebestuur- ster was, zongen een toepasselijk lied en de heer dr W. C. Van Manen, predikant, teekende als tolk der aanwezigen het beeld dér afgestorvene, gelijk wij allen haar gekend hebben edel en eenvoudig, rijk aan goederen maar ook rijk aan offervaar digheid; als een dier weinigen die leven en be zitten voor anderen als een vrouw, iwier liefde en wier weldaden het hart en het leven van velen buiten haar kling hebben veredeld en verwarmd. Op het posteongres te Lissabon zal ons land vertegenwoordigd worden door de heeren Hofstede, hoofd-directeur der posterijen en baron Sweerts de Landas, directeur van het postkantoor te Rotterdam. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld 1). .f. W., 24 j., arbeider te Sluis, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. A. O., 25 j., landmanszoon te Zoutelande, wegens mishandeling tot f8 boete. J. K., 43 j., te Zaamslag, wegens be- leediging van een beambte in functie tot f 8 boete. A. V. R., 12 j., en A. V., beiden te Koewacht, wegens diefstal tot 6 dagen cel. D. M., 11 j., te Koewacht, wegens diefstal tot 6 dagen ce'. E. V., 85 j., klom penmaker en L. De B., 39 j., koopman, beiden te Koe wacht, wegens diefstal, elk tot 15 dagen cel en J. J.K., 31 j., schoenmaker te Goes, wegens hoon tof f 8 boete_ Vrijgesproken werden F. W. J38 j., kapitein van eene sleepboot, F. N. J., 34 j., loods, J. De G., 33 j., kaptein eener sleepboot, G. O., 41 j., schipper en J. W. S.. 34 j., kapitein eener sleepboot, de le, 2e, Be en 5e allen te Antwerpen, de 4e te Gent, beklaagd van onder linge mishandeling. Verder werden nog veroordeeld: M. P-, landman te Hoedekenskerke, 54 j., in eersten aanleg wegens jachtovertreding bij vonnis van bet kanton gerecht te Goes van 11 Jan. jl. veroordeeld tot twee geldboeten van f 15 ieder. De rechtbank heeft, recht doende in hooger beroep, het vonnis bevestigd en be klaagde veroordeeld tot 2 boeten van f 10, subs. 1 dag gev. voor elk. J. Van N., huisvr. van J. M-, arbeidster te Yerseke, wegens diefstal tot. drie maanden cel. M. 't G., 23;j j., arbeider te Axel, wegens open bare dronkenschap bij herhaling tot 8 dagen gev. P. H. Pz 23 j-, dijkwerker te Westkapelle, wegens rebellie tot 1 maand cel en P. V., 22 j., dijkwerker te Westka pelle, wegens alsvoren tot 183 dagen cel. Alle veroordeelden in de kosten. Vrijgesproken, in hooger beroep, H. Van S., 47 j., metselaar te Goes, in eersten aanleg wegens openbare dronkenschap bij herhaling gepleegd, bij vonnis van het kantongerecht te Goes, van 11 Jan. 18S4, veroordeeld tot 3 dagen gev. De steller van een indertijd medegedeelde brutale advertentie, waarbij een jachtopziener werd bedankt voor den verleenden vrijdom in zake strooperij, heeft voor de rechtbank te Heerenveen terecht gestaan. Het O. M.,dat in 't feit laster zag, daar het hier gold eene daad, waarbij een onbesproken en zeer ijverig jachtopziener in een verkeerd dag licht werd geplaatst, eisehte veroordeeling tot 45 dagen cel. Te Kampen vond een kuiper die dezer dagen in den nacht een aanhoudend geklop en gekerm nabij zijne woning hoorde en, vergezeld van een buurman en een politie-agent, daarnaar onderzoek deed, op een van buiten gesloten privaat bij de woning eener buurvrouw een half naakt, doof stom, ouderloos meisje, dat bij deze vrouw was uitbesteed. Te Amsterdam zijn volgens het U. D. tal van berichten van lieverlede komen opdoemen aan gaande de schrikkelijke verliezen, welke in den laatsten tijd door beursspeculanten zijn geleden. Er zijn bijv. spelers, die tonnen gouds aan de St. L. C. [neb. ten offer hebben gebracht. »'tls een prachtig speculatief fonds riepen de markt schreeuwers, en zeer velen lieten zich verlokken. En ziet, toen er eene massa van aan den man waren gebracht, liepen ze dagelijks, soms bij per centen per beursdag, terug. Dat was voor de meesten, die de papieren bij hunne makelaars in prolongatie hadden liggen, een waar Danaïdenvat 'twas maar altijd suppleeren, en toch hielden velen vol, spraken roerende en onroerenden bezittingen aan, totdat suppleeren niet meer mogelijk was. En nog maar altijd declameerden de vampyrs van de beurs: »volhouden, heeren! er moet rijzing komen, wij stellen 't volste vertrouwen in dat fonds!" Helaas tal van huisgezinnen, maar ook wedu wen en wezen, die zich hadden laten verlokken dat volste vertrouwen" te deelen, zijn totaal ge ruïneerd, arm zonder herstel. Gepasseerde week kwam de trein van 10.45 u. des avonds te Gorinchem aan met machinist, stoker, drie conducteurs en geen enkele pas sagier. Dat men na een koperen bruiloft niet altijd voor de betoonde belangstelling behoeft te bedan ken, blijkt uit de volgende advertentie, welke voorkomt in de Deventer courant van 29 Eebiv. Wegens verbazend geringe belangstelling in hun koperen bruiloftsfeest op 26 Febr. jl., en de des wege ondervonden, zeer verklaarbare, teleurstelling, zijn de ondergeteekenden niet in de gelegenheid hunnen dank te betuigen. Orc+rent den diefstal ten postkantore te Breda meldt men Niet minder dan 36 aangeteekende brieven met geldswaarde zijn ontvreemd. Men weet nog niet, hoe de dief of dieven zijn binnengekomen, maar waarschijnlijk door zich te laten insluiten, aange zien geen sporen van inbraak of geweld aan ramen of deuren te vinden zijn Volgens verklaring van den stoker, die 's morgens om 4 uren het vuur voor het verwarmingstoestel aanlegt, was toen alles goed gesloten. De diefstal heeft waarschijnlijk tusschen 12 en 4 uren plaats gehad, en om dl waarde machtig te worden, die in een blikken trommel in de brandkast goed geborgen was, moest deze laatste worden opengemaakt, wat goed gelukt is. In den vroegen morgen werd reeds door een schipper uit de haven bij het postkantoor een kistje opgevischt, inhoudende de ledige enveloppen der- gestolen aangeteekende brieven. Behalve de brie ven is 800 aan specie ontvreemd. Zekere heer D. op den Binnen-Amstel te Amsterdam had dezer dagen een verrassende ont moeting in zijn eigen huis. Hij zat rustig aan de theetafel, toen de meid binnenkwam met de mededeeling, dat er, naar ze meende, iemand in de voorkamer was. Het moest een ongenoode gast wezen. De heer D. ging kijken en zag, in de halve duisternis, werkelijk een menschelijke schaduw zich in een hoek verschuilen. Onvervaard maakte de heer D. licht en nu trad er iemand op hem toe, die hem met een kiespijn lachje aankeek, zeggende. »Ik schijn hier ver keerd te zijn meneer". »Dit schijnt zoo, ja." »Dan zal ik me maar weer verwijderen, meneer". »Ja maar,... wat doet u eigenlijk hier?" »Wel niets meneer, ik schijn verdwaald". »Zoo verdwaald Maar mag ik dan eerst even uw zakken nakijken, of daar ook het een of ander- verdwaald is". De vreemdeling moest er genoegen meê nemen. Zijn zakken bleken niets verdachts te bevatten... en de heer D. liet hem de deur uit. Te Milaan zal een gedenkteeken voor Gari baldi worden opgericht. Gisterenmiddag heeft de Londensche politie in de nabijheid van het Strand drie personen in hechtenis genomen, in wier bezit eene groote hoeveelheid dynamiet werd gevonden. Men ver moedt, dat zij daarmede een aanslag op het paleis van justitie hebben willen plegen. Dit bericht werd later tegengesproken. - August van Wurtemberg is benoemd tot veldmaarschalk van het Russische leger. Het blijft rustig te Denain en te Anzin. 2500 mijnwerkers hebben aangeboden het werk te hervatten op de vroegere voorwaarde, dat de afgedankte werklieden weer worden in dienst ge nomen. De compagnie heeft op dit aanbod nog niet geantwoord. Het Handelsblad geeft in zijn ochtendblad van heden reeds het navolgend overzicht van het rap port der staatscommissie, op 11 Mei 1883 benoemd om aan den koning advies uit te brengen over de bepalingen der grondwet, waarvan herziening door haar raadzaam geoordeeld zou worden. Zooals men weet wordt dat rapport eerst heden voor ieder verkrijgbaar gesteld, met de zes afzonderlijke ad viezen door zeven leden der commissie er bijge voegd. Het lib ld. is die uitgave dus voor. Wij weten thans niet beter te doen dan het overzicht der voornaamste wijzigingen, zooals het blad dit geeft, hier over te nemende overige wijzigingen betreffen punten van ondergeschikten aard. De commissie heeft zich niet bepaald tot veran dering van eenige weinige artikelen, maar in de grondwet, met behoud der bestaande volgorde, een vrij groot aantal wijzigingen gebracht. Hoofdstuk I. Van het rijk en zijn inwoners. Uit art. 1 is de opsomming der provinciën vervallen. De artt. 4 („de uitoefening der burgerlijke rech ten wordt door de wet bepaald") en 5(»onfeenig burgerschapsrecht te hebben moet men Nederlander zijn") zijn als overtollig weggelaten. Art. 7 bepaalt dat de wet verklaart wie Neder landers en wie ingezetenen zijn. Het voorschrift dat naturalisatie slechts bij de wet kan worden verleend, vervalt. Verder zijn de bepalingen omtrent benoembaar heid (art. 6) en recht van petitie (art. 19) verdui delijkt. Tweede Hoofdstuk. Van den koning. Het stelsel van de afdeeling over de troonsop volging is, met weglating van eenige overtollig geworden artikelen (art. 11 en slot art. 21) en wegneming van onduidelijkheden, onveranderd gebleven. Bij de regeling van het regentschap is bepaald (artt. 42 en 47), dat de regeeringsraad, die voor- loopig optreedt, alleen door den raad van state wordt gevormd, en dat dus de ministers daarin geen zitting hebben. Bij de afdeeling macht des konings is in art-54 's konings bevoegdheid om als hoofd der uitvoe rende macht algemeene maatregelen van inwendig bestuur te nemen, beperkt volgens de jongste rechtsspraak van den hoogen raad, zoodat die maatregelen op een wet moeten berusten, ingeval zij strafbepalingen inhouden. In artikel 57 wordt bepaald dat verdragen met buitenlandsche mogendheden waarin bepalingen voorkomen, die de goedkeuring der staten-generaal vereischen, in hun geheel aan die goedkeuring worden onderworpen. Ook voor toevoeging van grondgebied, krachtens verdrag, is de goedkeu ring noodig. Omtrent den Raad van State wordt bepaald (art. 71), dat de Prins van Oranje op zijn 18e jaar van rechtswege lid wordt van dien raad (dus niet slechts raadgevenden stem heeft.) Aan den wetgever wordt de bevoegdheid gegeven, om den raad van state of een zijner afdeelingen te belasten met de beslissing van administratieve geschillen. Derde hoofdstuk. Van de Staten-gen. De bepaling van art. 76 (Kiesrecht voor de tweede kamerwordt aldus veranderddat kies recht wordt toegekend aan alle meerderjarige, mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het be heer over hunne goederen verloren hebben, noch van eenige rechten zijn ontzet en die hetzij ter zake van bewoning van een huis, of een gedeelte daarvan, voor het volle bedrag in de belasting zijn aangeslagen en het uit dien hoofde over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde geheel hebben voldaan, hetzij wonen op kamers, waarvan de huurwaarde ten minste het minimum der aldaar belastbare huurwaarde bedraagt. Het be drag der minste ten volle belastbare huurwaarde, door de wet te regelen, is nergens minder dan 36 of hooger dan 300. Bij afschaffing der rijks personeele belasting wordt het kiesrecht afhankelijk gesteld van de huurwaarde met een laagste bedrag van 52 en een hoogste van f 300. De tweede kamer bestaat uit een vast getal van 90 leden. Indien het rijk in kiesdistricten wordt verdeeld (wat dus facultatief wordt gesteld), regelt de wet de indeeling naar de bevolking. De leden der tweede kamer worden gekozen voor vier jaren; zij treden allen te gelijk af en zijn terstond herkiesbaar. Het afleggen van den eed bij het aanvaarden van het lidmaatschap der staten-generaal wordt facultatief gesteld (eed of belofte)de woorden „ieder volgens zijne godsdienstige gezindheid" worden weggelaten. (Hetzelfde is bij andere arti kelen der grondwet, waarin van den eed sprake is, gewijzigd.) De jaarlijksche toelage aan elk lid der tweede kamer wordt van f 2000 op 1000 verminderd, maar met toekenning van x*eis- en verblijfkosten (thans enkel aan de leden der eerste kamer, zon der verdere vergoeding, toegekend). Wat de eerste kamer betreft is alleen deze wijziging aangebracht, dat haar het- recht van onderzoek enquêtewordt toegekend. In de afdeeling wetgevende macht wordt bepaald, dat behandeling van wetsvoordrachten in de staten- generaal aan bijzondere commissarissen kan wor den opgedragen, en wordt het voorloopig onder zoek in de afdeelingen niet verplicht gesteld. In de afdeeling van de begrooting wordt de be- paling omtrent de vaststelling van het slot der rekening bp de wet (art. 122) afgeschaft en eake^

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1