N° 50. 127 1884. Donderdag 28 Februari. Graaf Lorenzo. e Middelburg 27 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nonimers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,1 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: GSMSBf TEKAAD. STAATS-LOTERIJ. Schuldvorderingen ten laste yan het Rijk en de Provincie. "FEUILLETON. Roman van Ursula v. Manteuffel. COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 29en Februari 1884, des namiddags te half drie uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 26 Februari 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 15 Februari 11. (Prov, blad n° 17), vestigen de aandacht der ingezetenen op de resolutie van den minister van financiën van den 31 Januari 11., n° 80, houdende vaststel ling der 315° staats-loterij, overeenkomstig het daarbij gevoegd plan en nadere bepalingen en voorwaarden, welke stukken voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie ter inzage liggen. Middelburg, den 22 Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 21 Fe bruari 1884, A n" 153, le afdeeling (Provinciaal blad n° 18) herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepaling, vervat in de wet van 8 November 1815 (Staatsblad n° 51), volgens welke alle schuld vorderingen ten laste van het rijk, binnen zes maanden volgende op het jaar waarover zij loopen, zullen moeten zijn ingediend bij de administratiè'n, collegiën, autoriteiten of ambtenaren, die de orders tot het doen van levcranciën of anderzins gegeven hebben, op straffe van bij verzuim te worden ge houden voor verjaard of vernietigd, alsmede aan die van art. 125 der provinciale wet, waarbij de termijn van verjaring voor het rijk van toepas sing is verklaard op de vorderingen ten laste van de provincie. Zij noodigen mitsdien de belang hebbenden uit, om hunne schuldvorderingen met bewijsstukken over 1883, ter plaatse waar het be hoort, zoo spoedig mogelijk in te zenden en daar voor het aangegeven tijdstip van 30 Juni a. niet at te wachten. Middelburg, 26 Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Geen voorloopige versterking van 's rijks middelen. Ziedaar de beteekenis der belangrijke beslissing, gisteren door de tweede kamer genomen. Noch de plannen van den minister Grobbee, ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. »Er is, viel~Eveline daarop in, iets in de vriendelijkheid en hartelijkheid van lady Ashley dat mij soms het gevoel geeft alsof ik valsch ben O Lorenzo, zou zij even goed en lief voor mij zijn als zij alles wist Ik zie die groote diamanten tranen zoo gaarne op uw gelaatWeenen is ook een kunst en die verstaat gij in de grootste volmaaktheid. Er behoort aanleg en misschien ook oefening toe. Welk een verschil tusschen het gebrul van een dorpsBchooljongen, die met zijn vuisten zijn oogen rood wrijft, of de bekoorlijke droefheid eener Niobe, zooals zij thans voor mij staat, met hare neer hangende, lange, zwarte wimpers met edelsteenen bezet." »Ach, Lorenzo zijt gij nu blaar Wilt gij mij nu troosten »Gij meent dat ik u moet verzekeren dat lady Ashley even liet zou zijn, als zij alles wist. Wij willen het hopen, maar ze zou waarschijnlijk shocked zijn." „Dat niet alleenzij zou mij verachten." r— »Zij is een goede vrouw, kindlief, maar of. noch die van de heeren Van Delden c. s. werden eene behandeling waardig gekeurd. De Kappeyniaansche fractie onder de kamer- ledeu en de heeren Van Eek, Rutgers van Rozen burg, Van Kerkwijk, Burna, Van Houten en Blussé hebben met de anti-revolutionaire, katholieke en conservatieve leden dit besluit genomen. De eenstemmigheid der liberale leden is, na de presidentskeuze, weer verbroken. Sterk was zij dus niet. Men heeft overigens daardoor aan die beide plannen de meest eervolle begrafenis bezorgd, die te vinden was. En thans is alle hoop op de regeering en hare klassen-belasting gevestigd. Maar wie op haar vertrouwt, heeft op geen rots gebouwd. Ook dat dient men te bedenken. Misschien is het al te pessimistisch, maar wij zien nog niet zoo spoedig de definitieve regeling, die het ministerie ons voorspiegelt, tot stand gekomen. Overigens vestigen wij de aandacht op de Laatste Berichten, waar men omtrent de klassen- belasting, die de regeering voorstelt, eenige bij zonderheden kan vinden. Men schrijft onsSedert de mededeeling in dit blad, n° van 29 Jan., betreffende het feit, dat beklaagden wegens politie-overtredingen meer en meer geneigdheid betoonden niet op de dagvaar ding te verschijnen maar hunne zaak bij verstek te laten behandelen, schijnt verandering ten goede te zijn gekomen, in dien zin, dat de procedures meer contradictoir behandeld konden worden. De vrees bestaat evenwel dat dit gunstig verschijnsel vermoedelijk geen stand zal houden. Hebben de veroordeelden als 't ware nota genomen van bet verkeerde om niet aan de dagvaarding te vol doen, hunne verschijning ter terechtzitting heeft hun geleerd dat steeds een overgroot getal over tredingen op eenen dag in een kort tijdsbestek wordt afgehandeld, waardoor beklaagden, altijd naar hunne meening, niet genoeg in de gelegen heid worden gesteld om hunne onschuld te be pleiten. Zij oordeelen kortweg dat het niet baat of zij verschijnen of niet. Dit begrip kan na tuurlijk het verstek zeer in de hand werken, doch aan de andere zijde is het tevens geschikt om zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen herhaling van overtreding, wetende dat de veroordeeling nabij is, zoodra slechts een verbaal bestaat, dat op den ambtseed is opgemaakt. Volgens het Vad. schijnen niet van lichtvaardig heid vrij te pleiten te zijn de beschuldigingen, die door den minister van waterstaat zijn ingebracht tegen den Kamper telegraafdirecteur Mooren, ten einde het verbod aan dien ambtenaar, om voortaan andere dan letterkundige artikelen te schrijven, te rechtvaardigen. Een nieuw adres, door den betrok ken persoon aan de kamer ingediend, toont althans aan, dat de burgemeesterlijke klachten grondiger onderzoek hadden verdiend. Zoo wordt door een statistiek der aangeboden telegrammen aangetoond dat van den schroom om van de telegraaf gebruik zij u acht of veracht, doet er eigenlijk niet zoo veel toe, daar zij de zaak toch altijd verkeerd zou beoordeelen." »Ach, gij neemt alles ook zoo luchtig op,'1 zuchtte de arme Eveline. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Eveline had zich voorgenomen om bij de eerste, geschikte gelegenheid alles aan lady Ashley te vertellenmaar die gelegenheid scheen niet te komen. Om de waarheid te zeggen ontbrak het haar aan moed en hoe nader zij lady Ashley leerde kennen, hoe erger dat werd. Die dame had in haar leven veel ondervonden, doch steeds haar troost in den godsdienst gezocht en in haar hart vele stonden bijbelspreuken als onomstootelijke waar heden gegrift. Hoe lief en goed zjj ook was, op dit éene punt kwam zij Eveline onverbiddelijk voor. Zoo was er een week verloopen. De voormid dagen werden aan jachten, lectuur of wandelingen gewijd de avonden aan muziek en gezellig verkeer. Er heerschte bij alle deftigheid een vrije, ongedwongen omgang met de families uit de buurt en Eveline vermoedde niet dat de roep, die van haar schoonheid uitging, zooveel gasten, onder anderen ook eenige heeren uit Londen, naar Ashley Castle lokte. De dames, meestal geoefende ama zones, namen deel aan de jachten en haalden Eveline gemakkelijk over om zich bij haar aan le sluiten. Eer er nog een week verloopen was te maken niets te bemerken is. De beschuldiging van het ophouden van verkiezingstelegrammen wordt weerlegd door de mededeeling der geschie denis van het eenige telegram, naar aanleiding waarvan dat gerucht is uitgestrooid, een gerucht, waarvan het ongegronde aan het hoofdbestuur van de rijkstelegraaf bekend is. Ook van de beweerde verspreiding van het blad De Aanwijzer met arti kelen tegen een Kamper raadslid, in gemeenten, waarheen die persoon zijn komst per telegraaf had aangekondigd, wordt een andere, alleszins waarschijnlijke lezing gegeven. Alles samengenomen, verlevendigt dat adres den indruk, dat de minister zich niet zonder overijling tot werktuig heeft ge maakt van een burgemeesterlijke veete. Zijn de teiten, waarvan de minister den heer Mooren verdacht hield, niet gepleegd, dan is een optreden van den minister, op grond van art. 2 van het rijkstelegraat-reglement, niet gerechtvaar digd, zegt het blad ten slotte. Het nader adres van den heer Mooren is ons niet gezondenwij meenen echter het gevoelen van het Haagsche blad onder de oogen onzer lezers te moeten brengen omdat wij vroeger de quaestie uit een ander oogpunt bespraken. Omtrent den uitslag der onderhandelingen tus schen de Transvaalsche deputatie en de Engelsche regeering, schrijft prof. De Louter in het U. D. dat hij zeer onvoldaan is. Vergelijkt men de drie hoofdpunten, die door de Transvalers terstond op den voorgrond werden gesteld, en de stemming der Engelsche pers, met name de Times en Daily Neios, te hunnen aanzien bij den aanvang dei- onderhandelingen, met de ons thans bekend ge maakte resultaten, dan is het volgens hem, onmo gelijk een gevoel van bittere teleurstelling te onderdrukken. Ondanks het oponthoud van vier maanden, waar de afgevaardigden aanvankelijk met weinige dagen meenden te kunnen volstaan, ondanks den niet hoog genoeg te roemen ijver van mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland, den rechtsgeleerden adviseur der deputatie, is het oor spronkelijk programma nauwelijks voor een derde ten uitvoer gelegd. In plaats der inlijving van Bechuanaland, waardoor de eindelooze twisten dei- Kafferstammen onder het onmiddellijk en uitslui tend gezag der Transvaalsche regeering zouden gekomen zijn, wordt het betwist grondgebied op hoogst onvoldoende wijze verdeeld, en wat meer zegt, bet uitgesloten deel onder Engelsch protec toraat gesteld, waaruit nieuwe verwikkelingen met wiskunstige zekerheid zullen voortvloeien. In plaats eener volledige kwijtschelding der staats schuld aan Engeland, wordt deze met nauwelijks een derde verminderd. In plaats eindelijk van eene volkomen ophefiing de suzereiniteit, verkrijgt Engeland- uitdrukkelijk het recht tot vernietiging van alle overeenkomsten, die de jonge republiek met vreemde mogendheden mocht willen aangaan- Buitendien neemt de republiek nog andere ver plichtingen op zich en verwerft Engeland voor zich en zijne onderdanen belangrjjke voordeelen, die maar al te veel stof tot nadenken geven. vormde de Duitsche gravin, aan wier Duitsche afkomst niemand geloofde, het middelpunt van een kring van vereerders. Wat moest zij doen Hoe meer zij trachtte zich terug te trekken hoe en ger de kring zich sloot. Afwijzende koelheid of stroefheid lagen niet in haar aard en zij kon er zich niet toe dwingen. Al die jongelui droegen aanzienlijke namen, waren beschaafd, welopgevoed, levenslustig. Hun bewondering had niets beleedigends zij kon haar gemakkelijk binnen de perken houden, maar onvriendelijk kon zij niet zijn. Thurna had, toen zij in Italië voor zijn toorn gebeefd had, gezworen dat hij haar nooit meer met zijn sombere buien zou kwellen en bij hield dien eed zoo goed mogelijkmaar hij leed er zwaar onder. Dikwijls verliet hij den vroolijken, lachenden kring, die zich om haar vormde, en ging naar zijn kamer, waar hij als een gewond roofdier op en neder liep, zich zelf verwenscnend, dat hij niet in staat was om blindelings te vertrouwen, zonder twijfel zooals een Tesselhof vertrouwd had totdat. En dan overviel hem een vrees elijke angst. Zijn leven, zijn geluk, zijn bestaan was op bet hart eener zwakke vrouw gebouwd, als op een moeras grond »Ik draai in een eeuwigdurenden cirkel rond De liefde voor die vrouw maakt mij krank zinnig Thurna Wees een man schud die spookgestalten af, laat u niet door dien hartstocht kwellen, treed hem onder den voet. Alles is Aanvankelijk welgezind heeft Gladstone's vrijzin nig kabinet zich door het chauvinisme zijner politieke tegenstanders laten verleiden, om slechts schoorvoetend en verminkt toe te staan, wat het edelmoediger en wijzer terstond geheel had moe ten geven. Thans heeft het slechts oppervlakkige beoordeelaars tevreden gesteld, het vruchtbaar zaad gestrooid van nieuwe rampen en de Hol- landsch-Afrikaansche bevolking, die scherper ziet en dieper voelt, op nieuw tegen Britschen over moed in het harnas gejaagd. Want prof. De Louter verklaart zich al zeer te moeten vergissen, indien de nieuwe conventie in Zuid-Afrika geen diepe verontwaardiging zal wekken en de uiterste inspanning der leiders vereischt worden, om zelfs eene schijnbare toestemming van den volksraad te erlangen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag den 29 Februari a., des namiddags te balt 3 uren, een openbare vergadering houden ter be handeling der volgende zaken ingekomen stukken, adres van Joh" Van Randwijk en J. J. A. J. Zuur, gasverbruikers, daarbij verzoekende verlaging van den gasprijsrapport en voorstel gas-commissie en van burgemeester en wethouders, a rekening der kamer van koophandel over 1883b adres van C. Pagter, omtrent aankoop van gemeente grond buiten de voormalige Veersche poort; c ruiling van grond aan de Loskaaid verzekering tegen brandgevaar van het ameublement op het raadhuis, de school meubelen en de leermiddelen; e adres van de firma Alberts O, omtrent het leggen van rails voor eene kraan aan de Loskaai. WissekerUe, 26 Febr. Naar men verneemt bestaat bij eenige Belgische heeren het plan in den Roompot, tegenover deze gemeente, tot de oestercultuur over te gaan. Er zal voorloopig een proef genomen worden met een 300tal pannen. Ani!ster«t»Mi, 27 Febr. Bij de gisteren gehouden verkiezingen is gekozen tot lid der provinciale staten voor dit district de heer F. J. W. H. Schmitz (1.) met 651 van de 1006 geldige stemmen. De heer mr D. P. D. Fabius verkreeg er 304 en tot lid van den gemeenteraad de heer C. Muysken (1.) met 777 van de 1398 geldige stemmen- Op den heer m' Th. Heemskerk (a.) waren er 603 uitgebracht. Tot de leden der commissie van ontvangst van de Transvaalsche deputatie te Amsterdam behoort ook de heer L. D. Borel te Goes. De aandacht van jongelui is, zooals wij meldden, in de laatste dagen vooral op Deli gevestigd. Dit geeft den heer M. G. Van den Arend te Rotter dam aanleiding om aan jongelui, die hier eene goede betrekking hebben, den raad te geven, die niet tegen eene onzekere toekomst te Deli te ver wisselen; daarentegen kan hij anderen, die dit voorrecht niet hebben, en geen of weinig vooruit ijdelheid en liefde is waangeef haar niet zoo'n macht over u dat gij u als een hansworst aan een draadje laat spartelen en u bespottelijk maakt Weg er mee, ruk alles uit uw hart Maar dat is zelfbegoocheling. Die liefde kan hij nooit uit zijn hart rukken en hij lijdt de hevigste smarten als hij ziet hoe zij aller harten steelt. En als hij merkt dat zich onder die allen een jonge graat van Berrisburg bevindt, een beeldschoon man met gouden lokken, dan grijpt hem, den niet meer jeugdigen echtgenoot, een woeste jaioezij aan. Eensklaps vindt hij zich zelf oud, ontdekt grijze haren aan zijne slapen, rimpels op zijn voorhoofd, voelt dat alles wat dien anderen in het leven toelacht voor hem reeds voorbij is en hem, den ijdelen, verwenden man, bekruipt de vrees dat zijn toovermackt hem begeeft de ouderdom verrijst bleek en akelig voor hem. Onder andere omstandigheden zou voor Eveline, ondanks al zijn zelfbeheersching, deze sombere stemming toch niet verborgen gebleven zijnmaar zij had hare eigen zorgen. Den eersten Zondag had zij om een zware verkoudheid te bed moeten blijven maar nu kwam de tweede en Thurna zei met een zucht »Een Engelsche Zondag is de vreeselijkste uitvinding die ik ken. Wat gij ook verzint, alles is verboden. Ik zou wel eens willen weten of het geoorloofd is om op Zondag zijn vrouw een kus te geven." Dit zeggende lachte hij alweer; maar zij keek naar buiten en zuchtte. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1