48. 127 1884. Dinsdag 26 Februari. Graaf Lorenzo. e Middelburg 25 Februari. "FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden, berekend naar plaatsruimte: O fIDDELBU COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe en Cie., John F. Jones, opvolger In een klein gedeelte der oplaag van ons vorig nommer konden wij nog ineedeelen dat de heer A. Smit van zijn plan, om als burgemeester van Vlissingen ontslag te nemen, is terug gekomen. Hij blijft dus den werkkring, waarin hij zoo nuttig is, vervullen Wij verheugen ons daarin, en wij zijn overtuigd, dat èn voor Vlissingen èn voor den heer Smit deze oplossing van de hangende quaestie de beste is. De heer Smit kan en mag Vlissingen nog niet verlaten, vooral niet in deze moeilijke periode van overgang. Dat zijn taak niet gemakkelijk is zal ieder erkennen, maar haar te laten varen nadat hij zoo'n betrekkelijk korten tijd slechts haar vervulde zou, dunkt ons, ook tegen zijn eigen belang zijn, omdat het afbreuk doen zou aan den goeden naam van energie, werkzaamheid en doorzettingskracht, zoo nauw aan het geslacht der heeren Smit verbonden. Die heeren geven den moed niet spoedig op, dat is bekend. Over het belang' dat Vlissingen heeft bij dit besluit van zijn burgemeester behoeven wij niet xneer uit te weiden. Gelukkig zijn thans beiden weer nauwer te zamen verbondenwij willen hopen nu voor goed, opdat een nieuw tijdperk aanbreke van onafge broken werkzaamheid om de gemeente vooruit te helpen, een tijdperk waarin van de zijde der ge meente geen vrees behoeft te bestaan dat haar de onmisbare, krachtige steun van den heer Smit zal ontvallen. Het door' onzen Haagschen correspondent ge schrevene over de zaak 's Gravendijk geeft het Vad. aanleiding tot eene enkele opmerking. Het blad noemt het een abuis dat de dochter met volkomen goedvinden van den vader naar België in een dienst is gegaan. De vader vernam eerst uit een brief van zijn kind, waarheen zij was getrokken, en heeft daarop onmiddellijk zich tot de politie gewend met ver zoek om hem behulpzaam te zjjn haar terug te krijgen. Met zijn goedvinden was zij dus niet in België. Dat zij, na uit haar zeer goeden dienst te Doornik te zjjn vertrokken, later in verkeerde handen viel, had kunnen worden voorkomen, als de Belgische politie actief en behulpzaam was geweest en het kind had uitgeleid. Zelfs toen, nadat er naar het oordeel dier politie zelve termen ■waren om haar uit te leiden, bleef zij nog onver klaarbaar dralen. Het blad weet niet of het waar is, wat onze correspondent beweert, dat er aan het ministerie van buit. zaken geen stukken zijn, die den vader toebehooren, maar, als men waarlijk den vader had willen helpen, »zou men", vraagt het Vad., Roman van Ursula v. Manteuffel. ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Beneden zat de oude lord met zijn schoonzoon nog bij het vuur. »Hola!" riep Lavalis geeuwend uit, »zij is mooi, heel mooi. en toch had ik eerder ver wacht dat de hemel zou invallen dan dat ik Lorenzo Thurna als getrouwd man zou zienHa, haha, stel u voor, hoe hij in alle deftigheid bij papa en mama om de hand van hun dochter moest gaan vragenHet is niet kwaadHij speelt zijn vol echter al heel slecht. Lord Ashley zag zijn schoonzoon afkeurend aan. Den volgenden morgen kwam Eveline met kaar werk bij de meisjes zitten. Blanche schilderde en Viviane nam van alles ter hand, totdat zij eindelijk heel schuchter bekende hoe lief zij Eveline vond en met het verzoek voor den dag kwam of Blanche haar portret mocht maken. »Niet dat ik mij verbeeld het goed te kunnen," gei Blanche bescheiden. »Zeer gaarne," zei Eveline, »maar zal het de moeite loonen Vroeger misschien, maar sedert ik in Februari zoo erg ziek geweest ben vrees ik yaak dat alleen de lietde en goedheid van den »dan zelfs in dat geval bij een volstrekt afwijzende beschikking het hebben moeten laten? Er zijn in elk geval stukken, die de vader volgens zijn raadsman, mr Spinglard, noodig heeft, om tegen de Belgische politie te kunnen ageeren. Was er dan geen mogelijkheid daarvan afschriften te verstrekken? Wellicht bestond ook daartegen bezwaar, maar dan is het zaak, dat het publiek verneine, van welken aard die bezwaren zijn." Ten slotte doet het blad de vraag of niet een kamerlid eene poging zou willen doen om den sluier, die over deze treurige geschiedenis hangt, te helpen oplichten Zooals men zich wellicht herinnert zonden wij, volgens het hoofdartikel in ons nommer van 11 Febr., die taak gaarne vervuld zien door den Arn- hemschen afgevaardigde, den heer Schimmelpen- ninck Van der Oye, die reeds eenmaal deze quaestie in de kamer ter sprake bracht. Aan de officieren der landmacht is uitgereikt het rapport van de commissie, belast geweest met de herziening van de grondslagen, waarop de bestaande weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht berust. Het is een lijvig boek geworden, aangezien het, behalve de 65 blad zijden die het rapport zelf beslaat, nog een veer tiental bijlagen van omstreeks honderd bladzijden, twee vervolgrapporten en eenige, door het depar tement van oorlog gemaakte aanteekeningen bevat. Die aanteekeningen dienen onder anderen om te kennen te geven, dat de minister van oorlog niet deelt in de zienswijze der commissie om geen contributie te heffen van officieren niet deelge- nooten (dus ongehuwden). Verder dat het verleenen van subsidie door den staat (iets wat de commissie zou wensehen in de plaats van de 2% korting van -militaire leverancien) alléén te pas zou kunnen komen in zeer bijzondere gevallen, doch in geen geval voor eene enkele categorie van landsdienaren, - in casu de officieren. De volgende aanteekeningen gelden de tabel, waarnaar de percentsgewijze verhooging der inleg- gelden wordt berekend, en de redenen, die de commissie aangeeft als te hebben geleid tot het verhoogen der pensioenen met 12 a 25 percent, en tot het slechts van jaar tot jaar toekennen dier verhoogingen. In de desbetreffende aanteeke- ning wordt gezegd, dat de verhooging thans definitief haar grond vindt in de omstandigheid, dat de lasten steeds verre door de baten worden overtroffen, en dat wel niemand met voldoenden grond zal kunnen beweren, dat de pensioenen! ook na de supplétie, te hoog zijn. Om eerstge noemde reden is dan ook de 2% korting van militaire leveringen afgeschaft. Overigens verklaart de minister het niet eens te kunnen zijn met de commissie, waar zij zegt, dat w e e z e n-verzorging niet ligt op den weg der instelling. Wij kunnen thans met zekerheid ineedeelen, dat het door de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning alhier te geven tweedaagsch muziek- graaf mij nog in den waan laten dat ik er goed uitzie." Te midden der uitbundige verzekeringen, die hier opvolgden, kwam lady Ashley om het werk harer kleindochters na te zien. »Ach! we hebben niets gedaan ik kan mijne boeken niet vinden en Blanche weet, geloof ik, niet wat ze doen moest," riep Viviane. De hittenwagen wacht en daar uw aandacht nu toch afgeleid is, stel ik voor dat gij met de gravin een toertje gaat rijden." Eveline keerde zóo verfrisckt van dit tochtje terug zij had zooveel pleizier gehad in de mooie streek, in den helderen herfstdag en in het vroolijk gesnap harer jonge vriendinnetjes, dat zij als een zestienjarig meisje de trap opsnelde en Viviane haar zuster toeriep Blanche! Het is zoo goed alsof zij niet getrouwd is." »Hoe meent ge dat?" vroeg Eveline ontsteld. »Wij meeuen dat wij eigenlijk bang geweest waren dat een getrouwde dame geen tijd en geen lust zou hebben om zich met ons in te laten „Met twee kleine meisjes, die nog niet eens gepresenteerd zijnzei Viviane gewichtig. Eveline lachte en de dag ging verder alleraan genaamst voorbij, totdat de kleedbel luidde en Eveline naar boven snelde, waar Thurna haar kort daarna volgde, zeer voldaan haar toilet be keek en haar naar beneden bracht, waar hij met moeite zijn verrukking en zijn trots over die bekoorljjke verschoning onder een levendig gesprek feest zal plaats hebben op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Mei. Op den eersten dag zal het oratorium Die Schöpfung van Haydn, en den tweeden o. a. Beethoven's zevende symphonie ten gehoore wor den gebracht. Door de alhier gevestigde vrijmetselaars-loge La compagnie Durable is eene circulaire verspreid houdende opwekking tot deelneming in de verlo ting van voorwerpen van kunst en smaak ten voordeele der Louisa-Stichtinghet opvoedingsge sticht voor kinderen van overleden, minvermogende vrijmetselaren te 's Gravenhage, een verloting waarop wij reeds vroeger de aandacht vestigden. Wijl wij het dus niet noodig achten hiervoor nog eeneaanbeveiingte schrijven, deloge deed zooveel om anderen te helpen, dat zij zeker niet te ver- geefsch voor zulk eene nuttige stichting vragen zal, vestigen wij er eenvoudig de aundacht op dat de prijs der loten 0.50 bedraagt en de trek king in Juni zal plaats hebben, terwijl de te ver loten voorwerpen tusschen 1 en 20 Juni te Am sterdam zullen tentoongesteld worden. Aan bet verslag over 1883 der Middelburgsche Spaarbankin 1819 door het departement Mid- delbuvg der maatschappij tot Nut van 'i Algemeen opgericht, ontleenen wij het volgende De rente die aan de inbrengers vergoed werd bedroeg 4 en 3 percent. De inbreng bedroeg 103095.10, de bijgeschre ven rente 18191.97J, terwijl ƒ82100.24 werd terugbetaald. Op 31 December was aan de in brengers verschuldigd 515711.56, terwijl de waarde der bezittingen op dat tijdstip /627778.37§ bedroeg. Aan rente werd ontvangen 23994.99 en aan ko-step van administatie enz. 1599.87§ uitgegeven. Het waarborgfonds, dat in 1882 108632.16| be droeg, is tot 112066.81gestegen. Het aantal ingebrachte posten bedroeg 3442 tegen 3577 over 1882; dat der terugbetaalde 1960 tegen 1934 in het vorige jaar. In 1882 waren er 461 nieuwe inbrengers, in 1883 435, terwijl in het laatste jaar 301 rekeningen werden afgesloten. Op 31 December 1883 bedroeg het aantal in brengers 3890, wier tegoed op dat tijdstip was verdeeld als volgtvan 5 en minder 557, van 5 tot 20 682, van 20 tot 50 638, van ƒ50 tot ƒ100 611, van ƒ100 tot 500 1177, van 500 tot 1000 175, boven 1000 50. Gemiddeld tegoed per inbrenger 132.57j, tegen 126.87 in het vorige jaar. Het programma voor Vrijdagavond, van de too- neelvoorstelling, door het Ned. tooneel, afdeeling Amsterdamalhier te geven schijnt zeer goed te zijn. In De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, van 11 November jl., lezen wij We constateeren met genoegen, dat de vereeni- ging het Ned. tooneet wederom eens eene voor stelling ten beste gegeven heeft harer waardig. Gedachtig aan de zinspreuk „Elck wat wils" wer den op denzelfden avond de Tooneelspeler des verborg. Lady Ashley had dien dag nog niet veel met Eveline kunnen spreken, zoodat zij na het diner, terwijl de meisjes muziek maakten, een meer ernstig gesprek met haar begon, waarbij Eveline zich, zonder te weten waarom, niet zeer op haar gemak gevoelde. Het was een verlichting voor haar toen de heeren binnen kwamen. Thurna ging naast de oude dame zitten' en zei schertsend »Wel mylady, verwondert het u nu nog dat Lorenzo zijn vrijheid opgeofferd heeft De blik welke die woorden vergezelde, deed de oude dame goed. Den volgenden dag werden er gasten verwacht, die aan de jachtpartijen zouden deelnemen. De heeren gingen 's morgens rijden en Eveline verge zelde lady Ashley in het dorp om een paar zieken te bezoeken, bij welke gelegenheid zij den predi kant ontmoetten. „Zondag moet gjj hem hooren," zei lady Ashley later, »ik wil niet zeggen dat hij iemand is, waarmede iedereen dweept, maar hij zegt de waarheid en die hoor ik gaarne." Toen zij thuis kwamen vloog Viviane haar te geinoet. »Ik heb drie brieven geschrevenMoet gij veel brieven schrijven, Eveline, en vindt gij het ook zoo naar?" Eveline keek eenigszins bedremmeld sedert zeven maanden had zij geen brief geschreven, noch ontvangen. Er drong geen tjjding uit de wereld, Kei zers en Praatzieke vrouwen voor het voetlicht gebracht. In het eerste stuk kunnen de liefhebbers van het drama, in het tweede die van het blijspel hunne gading vinden. Louis Bouwmeester heeft met den Tooneelspeler nieuwe lauweren verworven zijn meesterlijk spel bracht de toeschouwers in verrukking, en na elk bedrijf werd hij nog eens in het hijzonder terug geroepen. Mej. Van Biene, de heeren Van Schoonhoven en Morin, genoemd in rangorde van het gewicht hunner rollen, ver dienen allen lof. De scène tusschen Mej. Van Biene en den hr. Van Schoonhoven, zoowel die in het eerste als die in het derde bedrijf gaven zeer veel stof tot tevredenheid. Had de tragische afloop van genoemd stuk ons in eene ernstige stemming gebracht, die stemming werd weldra weggerede neerd door het onvergelijkelijk gelach, gesnap en gecoquetteer van Mw. De Vries. Aan haar het leeuwendeel in het succes van Praatzieke vrouwen. Hare vertolking van de rol eener praatzieke, schoone, goedhartige, getrouwde dame was een waar kunst juweeltje. Brava, bravaDe hh. Morin, Spoor, Schoonhoven, Tourniaire en Ising vervulden de overige heerenrollen, mej. Chr. Poolman en Mw. Van Sluijters, twee weinig beduidende damesrollen. Dat de heer Morin op zijne plaats was behoeft geen betoog; een ieder weet hoe die verdienstelijke kunstenaar in het Fransche blijspel onmisbaar is. De heer Ising had eene zeer aardige type gemaakt van een zwaarwichtig vervelend heer en had de verdienste niet in overdrijving te vervallen. Goes, 24 Febr. Vergeleken bij andere jaren is de eerste helft van den winter 83;84- vrij kalm voorbijgegaan. Hadden we vroeger tenminste nog eens een paar goede tooneelvoorstellingen, ditmaal was de gelegenheid tot ontspanning bijzonder schraal. De tweede helft van dit seizoen vergoedt ruim schoots of tracht althans dit te doen wat de eerste is te kort gekomen. 5 Maart concert van de zangvereeniging van Toonkunst"6 Maart tooneelvoorstelling doorliet Antwerpsch tooneelgezelschap onder directie van den heer Van Doeselaer, 20 Maart voorstelling door het gezelschap Van Zuylen-Lemmens, terwijl nog een concert door de vereeniging -»Exelsior in het vooruitzicht is gesteld. Als de ondervinding nu maar niet leert, dat men van het goede ook te veel in eens kan hebben. '■f Hansweert, 23 Febr. Dezer dagen werd door eenige belanghebbenden bij de scheepvaart alhier een request verzonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin de wenschelijkheid wordt aangetoond van afge broken dagdienst op ons rijkstelegraafkantoor, ten gerieve der espediteurs-sleepdiensten-schip- pers etc. Men hoopt weldra eene gunstige beschikking op dit verzoek te ontvangen, daar het kantoor die zij verlaten had, door tot den hemel, waarin zij thans leefde! Toen Thurna tegen zes uur boven kwam om haar te halen, was zij nog niet geheel gereed. Zij stond in het zeegroen, als een nymph voor den spiegel en stak witte bloemen in het haar, terwijl Suze geknield lag om iets aan het garneersel te verhelpen. Als Lorenzo op dit kleine persoontje gelet had zou hij gezien hebben dat zjj zeer rood zag en den draad veel vinniger afbeet dan noodig was. »Is het al laat, Lorenzo? Wij -ik heb aan geen tijd gedacht." »Zeker is het laat. Zijt gij klaar?" „Terstond Haast u, Suze Waar zijn mijn handschoenen En een armband daar staat het juweelkistje gauw, gauw!" Terwijl Suze handschoenen en Eveline een waaier zocht, nam Thurna den eersten armband den bes ten uit het kistje, deed hem om haar arm, en zei gebiedend „Kom, men wacht op ons." »Maar mjjn bandschoenen." »Kindlief, die kunt ge op de trap toeknoo-* pen." »Ik ben veel te laat," zei zij den gang door- loopende, »maar Suze heeft haar hart Voor mjj uitgestort," »Ik hoop toch niet dat zij op dien deftigen keldermeester verliefd is." »Die is toch de aanleiding geweest tot een hevigen twist tusschen haar en Jozef, die twist is daarop uitgeloopen dat ze willen trouwen als wij er niet tegen hebben." Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1