Graaf Lorenzo. MIDDELBURGSCHE COURANT De pspaestie te MiflflelDuri. FEU I L L ETON. Middelburg 23 Februari. BIJVOEGSEL Maandag 25 Februari 1884. N5. 47. Roman van Ursula v. Manteuffel. VAN DE VAN Er is in den Iaatsten tijd in den gemeente raad te dezer stede geen quaestie behandeld die meer belangstelling wekt dan de verlaging van den gasprijs, zooals die in de zitting van 30 Januari is vastgesteld. Grootendeels is dit toe te schrijven aan de eigenaardige wijze, waarop het besluit is ge nomen, Slechts eene meerderheid van twee stemmen kon het voorstel van het dagelijksch bestuur verwerven, terwijl bij de behandeling bleek dat de financieele-commissie juist in twee even sterke partijen was verdeeld, zoodat die commissie, had zij over het nader, nu aangenomen voorstel van burg. en weth. advies moeten uitbrengen, zeker haar gevoelen had gehandhaafd om met de behandeling ervan nog eens te wachten totdat de rekening en het verslag der gasfabriek over 1883 bekend zou zijn. Wij moeten dan ook bekennen dat, zelfs na herlezing van het verslag dier raadszitting, de kracht van het motief van burg. en weth., waarom uitstel niet mogelijk was, ons nog niet duidelijk is geworden. De beslissing was noodig beweerden zij omdat velen daar door op den Iaatsten dag der tentoonstelling nog tot koopen van gastoestellen voor verwar ming of drijfkracht zouden kunnen worden aangemoedigd. Het zal zeker nu wel gebleken zijn in hoe ver die verwachting van ons dagelijksch be stuur is verwezenlijkt; en de ervaring zal wel uitspraak gedaan hebben tusschen den voor zitter en den heer Luteijn, die beweerde dat er bij de behandeling zulk een groote haast niet bestond, een meening die wij geheel en al deelen. Niet alleen de prijs van het gas maar zoovele andere bijomstandigheden maken het nemen van een besluit tot het aanschaffen van gastoestellen tot verwarming in éen enke len dag moeilijk, Het is mogelijk dat de ondervinding ons kan weerspreken en is dit het geval, dan houden wij ons voor mede- deeling aanbevolen maar wij gelooven niet dat 's raads besluit, uit het oogpunt van aan sporing tot het doen van aankoopen op den Iaatsten dag, aan de bedoeling heeft beantwoord. Dit verandert echter op dit oogenblik aan de quaestie nietsde beslissing is genomen, en zij, die in het volle jaar 1882 gas gebruikt hebben, betalen het aantal stères, dat zij in 1884 meer dan in dat jaar zullen gebruiken, tegen ƒ0.07 per stère; terwijl ook hun, die in het volle jaar 1883 gaslicht hebben gebruikt, het meerdere, dat door hen in dit jaar zal worden verbrand, tegen dienzelfden prijs in rekening gebracht zal worden. Tegen die beslissing is thans geprotesteerd door een aantal winkeliers in een request aan de gascommissie, en daarvan is door hen tenminste hiertoe bestond het plan kennis gegeven aan den gemeenteraad. Ons wacht dus wellicht spoedig weer de be- ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. »Ik zal u wat zeggen, kind, antwoordde Lorenzo, als eenmaal een gedaante handenwrin gend op gindscke eenzame klip een wegzeilend schip naoogt, dan zal ik die gedaante zijn." »Zijt gij daar bang voor?" »Daar hebt gij mij in al mijn dwaasheid, bangheid en domheid Daar hebt gij de oorzaak van zoo menigen slapeloozen nacht, van zoovele verwarde vioolphantasieè'n Olieveling, lieve ling 1" viel hij zich zelf in de rede en drukte haar hartstochtelijk aan het hart. Verlaat mij niet, Eveline, verlaat mij nooit, want zonder u kan ik niet leven." Vreesde hij dat zij sterven zou? Was zij ziek zonder dat zij het zelf wist Zij begreep hem niet. Gelukkig dreven deze eerste wolkjes snel voorbij en volgden er weer heerlijke dagen. Zij onder namen bergtochten, voeren naar naburige eilandjes, waar eenige gewezen adellijke families met schoon klinkende namen zelf hunne geiten hoedden en akkers bebouwden zij maakten schetsen, schreven volksliederen op en dachten aan verleden noch toekomst. handeling dezer quaestie in den gemeenteraad, vooral omdat de financieele commissie, na haar advies over het eerste voorstel van burg. en weth. en verdeeld als hare leden bleken te zijn bij de behandeling van het nader, eenvoudiger voorstel van ons dagcl. bestuur, zeker ook in een advies over dat request haar gevoelen aan den raad zal blootleggen of in een nader voor stel zal formuleeren. Wellicht wacht zij, wat in dit geval het raadzaamst is, totdat de rekening en het verslag over 1883 betreffende de gasfabriek zal gereed zijn. In ieder geval dunkt ons dat de quaestie wel eenige nadere beschouwing verdient, en al kunnen wij slechts in de hoogste noodzake lijkheid ons vereenigen met het terugkomen op een onlangs genomen besluit, toch meenen wij dat in dezen de raad alleszins in zijn recht is, wanneer hij de zaak aan een hernieuwd onder zoek onderwerp e. De onderteekenaars van het bewuste adres hebben echter ongelij k, wanneer zij de quaestie van verwarming door gas op den voorgrond stellen en verzoeken denzelfden prijs van ƒ0.07 per stère ook voor verlichting te mogen betalen. Zooals de regeling thans geschied is wordt er niet gevraagd voor welk doel het gas wordt gebruikthet is nu alleen de quaestie van meer to verbranden in dit jaar dan men in een der beide vorige heeft gedaan. Uit dat oogpunt dus valt er op hun request, naar ons gevoelen, niets anders te antwoorden dan dat zij het raadsbesluit niet goed hebben begrepen en dat er aan eene algemeene ver laging van den gasprijs tot 7 cent per stère in de tegenwoordige omstandigheden niet kan gedacht worden. Maar tegen de regeling zooals zij nu is heb ben wij bezwaar, omdat zij, naar wij meenen, nog niet geheel de goede bedoeling van ons dagelijksch bestuur: bevordering van gasgebruik in de hand werkt; en wijl zij onbillijk is tegen, over hen die reeds een maximum van verbruik hebben bereikt. De bewuste bepaling was een uitvloeisel der tentoonstelling van verwarming s- en kooktoestellen voor gas. Daarop heeft men te veel het oog gehad. Het gebruik daarvan aan te moedigen was hoofddoel. Maar wij staan hier voor een, in onze ge meente ten minste, nieuwe zaak; menigeen wil wel een proef nemen maar ziet tegen de kosten op. De een heeft geen gas voor ander gebruik, en moet dus de kosten voor aanleg betalen een ander is eerst in Februari 1883 met gas gebruik begonnen. Heiden kunnen wanneer de raad daartoe ten minste het besluit neemt, eerst in 1885 een prijs van 7 cent per stère betalen voor bet meerdere dat zij dan boven 1884 zullen verbranden. Kan dit voordeel in het verschiet nu tot aanmoediging strekken Ons dunkt niet. Alleen dus voor hen die al lang gas branden kan de nieuwe bepaling doel treffen, maar daaronder zijn er die om voor hen overwegende redenen, omdat zij vuurhaarden verkiezen, of uit vrees voor gevaar, waar zoo licht de kinderen met de kraantjes dier gastoestellen spelen; een gevaar dat te meer bestaat nu deze kraantjes dicht bij den grond zich be vinden en de hoofdkraan meer dan alleen voor lichtgebruik het geval is moet openstaan liever geen gebruik maken van zulke verwar- mings- of kooktoestellen. Voor 1 i c h t-gebruik hebben zij o. i, al het maximum bereikt dat voor hen bereikbaar was zoodat ook zij geen voordeel kunnen plukken van Lorenzo verstond bij uitnemendheid de kunst van niets doen. In zjjn veelbewogen leven wissel den tijden van groote lichamelijke inspanning steeds die van volslagen werkeloosheid at. Hij verveelde zich nooit, maar kon met benijdenswaardige kalmte uren lang aan het strand, in een boot, of op een canapé uitgestrekt liggen. „Een ledigganger, die het tot den hoogsten trap van volmaaktheid in zijn vak gebracht heeft," placht Eveline gekscherend te zeggen. Met schrik ontwaakte hij op zekeren dag uit dit Dolce far niente met de ontdekking dat het reeds 1 October was. Nu werd het waarlijk tijd om aan de toekomst te denken. »Zeg Eveline, waar hebt gij het meeste lust in Zullen wij in Schotland bij de familie Ruth- well vossen gaan jagen of zoudt gij den winter liever in Madrid doorbrengen Wat gij het liefste wilt." Ja, ik heb in dat opzicht een raren smaak. Ik ben het liefst des zomers in het Zuiden en des winters in het Noorden." „Zoo, waarom »Ik heb Dooit meer kou geleden dan op een Napolitaanschen Kerstsavond en mij nooit prettiger gevoeld dan bij een Zweedschen Kerstboom. Daar vertoont de ijsbeer zich in zijn ware ge daante; bij den Vesuvius is hij een huichelaar! En verbeeld u de geriefelijkheden van een Spaansch landhuis in den zomer, die marmeren vloeren, de linnen zeilen, de zonneschermen, de kletterende fonteinen, de koele matten en dat weldadig ge- de gunstige bepaling, door den raad gemaakt. Van vreemdelingen, die eerst dit jaar in onze gemeente kwamen wonen, willen wij in dezen niet eens spreken het bovenstaande bewijst reeds genoeg dat de gewraakte be paling onbillijk werken moet. Wij zouden daarom wenschen, ook om aan de bezwaren van adressanten te gemoet te komen, dat de gemaakte bepaling gewijzigd werd in dezen geest. Zoolang tot eene algeheele verlaging niet kan worden overgegaan, bepale de gascommis sie hoeveel als grondslag voor elk jaar de rekening van het vorige aannemende stères de fabriek moet verbranden, om, berekend tegen 10 cents per stère, een opbrengst te verkrijgen, waaruit onkosten, aflossing, rente en verbete ringen kunnen worden bestreden. De gasfabriek is eene gemeente-instelling; winst behoeft er dus niet behaald te worden alleen als reserve voor nadeelige jaren en noodige vernieuwingen dient een som beschik baar te zijn. Volgens die berekening nu kan de gascom missie nagaan voor welk getal stères zij een prijs van 10 cent moet behouden, terwijl voor het overige dan .07 in rekening gebracht kan worden. Dit aantal slaat zij globaal over het getal huizen en lichten of toestellen in elke woning, waar gas gebruikt wordt; zoodoende zal zij gemakkelijk kunnen bepalen welk maximum ieder gasgebruiker zal moeten bereiken om daarboven slechts 7 cent per stère te betalen. In het algemeen éen maximum voor alle gebruikers vast te stellen zou onbillijk zijn met het oog op de verschillende grootte der woningen, den aard der huisgezinnen en de quaestie of men zaken doet, een winkel heeft enz.daarom dient het hoogst aantal stèresdat men tegen den vollen prijs van 10 cent zou moeten betalen per gaspit of toestel bepaald te worden. Dit maximum zou bovendien jaarlijks, in verband met de gunstige of ongunstige rekening over het vorige jaar, moeten worden vast gesteld, wat geen bezwaar kan opleveren, daar toch eerst in het tweede halfjaar de berekening tegen minder prijs behoeft plaats te hebben. Ons plan zal zeker menigeen omslachtig voorkomen; maar de uitvoering zal in dezen misschien ook wel de bezwaren minder doen zijn dan zij schijnen. In ieder geval heeft het dit voor dat de voordeelige bepaling onder ieders bereik valt; hetzij men in 1882 gas heeft gebruikt of eerst heden of morgen daarmee wordt begonnen. Het zal daarom meer nog dan dat van burg. en weth. meewerken om het gasgebruik te doen vermeerderen en zoolang men niet tot eene algeheele prijsverlaging kan overgaan, in onze oogen, zeer geschikt zijn om als over- gangs-middel dienst te doen. De St. Ct bevat het programma van het examen, ter verkrijging van den rang van derden stuur man bij den dienst der gouvernements-marine in Nederlandsch Indië. (Kon. besluit dd. 13 April 1865 n° 59, Indisch Staatsblad n° 81). In de St. Ct wordt medegedeeld een tabel, aan- toonende het verkeer en de opbrengst der onder scheiden kantoren van de rijkstelegraaf over het jaar 1883. Stapelle, 23 Febr. Vrijdagavond hield de landbouwvereeniging Vooruit zij ons Streven ver gadering, waarop door den voorzitter werd mede gedeeld dat de zaak der goederenloods iets schijnt te vorderen, daar een onderzoek naar de plaats is temperde licht en vergelijk dat alles met die lage, houten huizen van het Noorden, die kamers waai de zon in schijnt, zoodat men vaak des nachts geen oog dicht doet! Wat zegt mijn kleine meid nu Dat zij bereid is dit winterseizoen met de Eskimo's te openen." ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het was najaar. Graaf Lorenzo had een nieuw blad in het bonte prentenboek zijns levens opgeslagen en zijn jonge vrouw naar Engeland gebracht. Zij reden in een open rijtuig naar een der schoon ste landgoederen van Devonshire en, terwijl zij tusschen de prachtige boomen van het park door, op een uitgestrekt weiland zagen, waar herten, koeien en schapen vreedzaam naast elkaar graasden, zei hij g§|»Zie zoo! bij de eerste kronkeling van den weg zult gij het slot zieneen mooi gebouw uit den tijd van koningin Elisabeth Ashley Castle bevat voor mij vele aangename herinneringen aan prettige jachtpartijen, lange ritten van uitstekende harddravers aan de zijde van den besten vriend, dien ik ooit gehad heb." »Ach, Lorenzo, breng mij toch een weinig op de hoogte. Gij hebt mij sedert wij Londen gedaan, en er eene opmeting heeft plaats gehad. Door den heer J. Oele werd de slechte toestand der kleiwegen in de gemeente besprokenhij wenschte dat er, uitgaande van de vereeniging, een verzoekschrift zou ingediend worden bij den gemeenteraad om daarin verandering te vragen. De voorzitter, de wethouder A. Nijssen, ver klaarde zich daarmee wel te kunnen vereenigen hij had reeds getracht verbetering daarin te bren gen door 100 op de gemeente-begrooting voor dat doel uit te trekken, maar die post was met 5 tegen éen stem geschrapt, omdat men verbete ring der wegen een onbegonnen werk noemde. Ten slotte werd in den geest van het gedane voorstel besloten zich tot den raad te wenden met het dringende verzoek dat er nog dezen zomer een begin met die verbetering zou worden gemaakt. Daarna hield de heer J. Oele Hzn. een voordracht over de mollen, waarin hij aantoonde hoe nuttig die dieren zijn, daar zij allerlei insecten en larven gebruiken en nimmer eenig planten- voedselhij beval ieder aan die beesten te be schermen en niet te doen zooals onlangs iemand deed, die niet minder dan zestig van die beesten op een betrekkelijk klein veld doodde. Hij gaf den raad ze dan liever te vangen en op een ander stuk land over te brengen. Tenslotte besprak men het werk der schattings commissie voor de ongebouwde eigendommen, dat spoedig ter visie zal liggen voor belanghebbenden. Men besloot dan alle grondeigenaren op te roepen om van gedachten te wisselen en eene commissie van controle te benoemen, die dit werk zou moeten nazien, en eventueele aanmerkingen, gemotieveerd zou brengen ter plaatse waar zij behooren. Met eene bespreking van den slechten toestand der landbouwers, die vooral aan de hooge pachten werd toegeschreven, werd de vergadering besloten. Een idee, door een der leden geopperd, dat loons verlaging in dien toestand verandering brengen zou, werd door de aanwezigen niet gedeeld. EBïervliet, 22 Febr. Donderdagavond, hield de rederijkerskamer, Jacob Van Lennep hare tweede algemeene vergadering, waarin het tooneel- spel van R. Faassen Oude dienstboden door flinke rolvastheid van de beide dames en drie heeren zeer goed afgespeeld werd. Minder beviel ons het zoo prettige naslukje Bergen en Daleneen blijspel, dat anders den spelers spoedig bijval doet verwerven. De drie voordrachtenOok een toaarheid, Een diplomaten-diné en Jan Onverschillig werden warm toegejuicht. Een zeer talrijk publiek was tegen woordig. Het ledental is dezen winter aanzienlijk toege nomen, en maakten wij bij de Decemberopvoering den Biervlietschen onderwijzers er eene grief van, dat geen hunner werkend noch betalend lid was, terwijl de onderwijzeres een werkzaam deel aan de opvoering nam thans kunnen wij met genoe gen een gunstige verandering ten hunnen opzichte constateeren. Jacob van Lennep is vooreerst onmisbaar in Biervliet met zijne zonderlinge vertooningen op godsdienstig terrein. De-afdeeling Sliedrecht der schippersvereeniging Schuttevaer telt aanvankelijk 23 leden. Bij het hoofdbestuur zijn dezer dagen een 2-tal voorstel len ter behandeling ingekomen 1°. Een verzoek om opruiming van het wrak in het Hellegat dwars voor het fort De Hel. 2°. Een verkenningslieht op den Oosterhaven- dam te Hansweert, daar met hoog water de dam onder is en de dukdalf niet zichtbaar is in het water. De heer Otto Van Rees heeft in een schrijven aan de tweede kamer bericht dat hij ophoudt lid der kamer te zijn. Hp betuigt daarin zijn dank voor de velé blijken van welwillendheid, sympathie en vertrouwen, die bjj als lid en als voorzitter gedurende meerdere jarenmocht ondervinden. ijmm verlieten nog niets anders gezegd dande oude lui op Ashley Castle zullen blij zijn." Thurna lachte. Daarmede is ook alles gezegd. Het is een aartsvaderlijk huis, waar ik altijd welkom ben, omdat ik ongeveer tien jaren geleden zeer be vriend was met Allan, den tweeden zoon, kapitein bij de garde. Een allerliefste jongen Hij bracht mij bij zijn ouders, wier lieveling hij was. Ik bleef er vier weken en reisde toen naar Spanje, waar ik nauwelijks aangekomen was of ik vernam dat Allan een val met zijn paard gedaan had en zwaar gewond in Londen lag. Ik keerde terstond terug en bleef bij hem tot hij den Iaatsten adem uitblies; en dat kunnen die goede, oude lui nooit vergeten. Ik weet dat zij blij zullen zijn als wjj komen en daarom vroeg ik per telegraaf belet om hun gravin Thurna te komen voorstellenZjj hebben nog een zoon, de erfgenaam van den titel en het fortuin, die meestal in Schotland woont en zij hebben ook nog een dochter gehad, die met een markies Lavalis getrouwd was, doch spoedig stierf en twee meisjes naliet, die bij de grootouders opgevoed werden. Zoo, nu heb ik u genoeg ver teld. En hier zijn wij er." Weldra zag Eveline zich omringd en hartelijk begroet door louter lieve, innemende gezichten, zoodat zij een ongekend gevoel van welbehagen kreeg. Alles in dit huis ademde vrede en eens gezindheid, en vooral de oude lady Ashley scheen een grooten invloed op haar omgeving uit te oefenen. Eveline was betooverd, zoodra zij een

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 5