N° 47. 127° Jaargang. 1884. Maandag 25 Februari. Laatste Berichten Middelburg 23 Februari. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBMGSCHE COURAI\T. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De katholieke kiesvereeniging Regt voor allen, te Amsterdam, hield Vrijdagmiddag eene verga dering'waarbij drie heeren - of het bestuursleden waren weten wij niet tegenwoordig waren. Aan een verslaggever van een der bladen werd medegedeeld dat „bet bestuur het beter achtte, heelemaal geen publiciteit aan de gestelde candi- daten te geven". Geen wonder waarlijk. Dat eene kiezersvergadering slecht bezocht wordt is een verschijnsel, dat ook onder liberalen en anti-revolutionairen wordt waargenomen, maar bovenstaande verklaring van bet bestuur getuigt in onze oogen nog van zijne oprechtheid. Wij kennen wel aanbevelingen bij verkiezingen, uit naam van deze of gene vereeniging opgemaakt alleen door een of twee personen: een voorzitter en een secretaris, terwijl niemand van een gehou den vergadering afwist, of eene gedane oproeping hetzelfde resultaat had als te Amsterdam bjj lïecht voor allen. Ergens in Zeeland kent men die evengoed als wij, en daar was men zoo angstvallig met publi- ceeren niet. Nieuws levert het bericht uit dat oogpunt dus niet op, maar wel vinden wij het belangrijk om dat daaruit blijkt hoe zelfs bij* katholieke kies verenigingen niet alles couleur-de-rose is. Volgens het Vad. wordt hij het wetsontwerp tot invoering eener klassenbelasting voorgesteld de percentage jaarlijks door de wetgevende macht te doen vaststellen. Voor de eerste maal stelt de minister van financiën voor die percentage op 1^ te bepalen. Westdorpe, 22 Febr. Een gevoelig verlies wordt geleden door het afsterven van den heer N. Kei;ckhaert, burgemeester van deze gemeente en van de gemeente Sas van Gent, vroeger ook van Philippine, ridder der orde van de Eikenkroon. In Juli 1881 vierde hij het 40jarig jubilé zijner be noeming als burgemeester van Westdorpe. Burge meester Kerckhaert was niet alleen in zijne ge meenten maar ook daar buiten alom geacht en bemind. De scheepsmeter bij het Belgisch loodswezen te Ter Neuzen F. B. M. Bonneville is, met ingang van 1 Maart a., als zoodanig benoemd te Gent. Tevens is voor die betrekking te Ter Neuzen aan gewezen L. T. Malfaison te Vlissingen, thans ka pitein op het Belgisch vuurschip in de Wielingen (T. N. Crt.) De St.-Ct. bevat het besluit van 22 Febr., waarbij in het reglement op de pensioenen aan burger lijke ambtenaren in Indië achter de 2e alinea van art. 1 als 3e alinea wordt ingelascht«Ook kan hun pensioen worden verleend, ongeacht hun diensttijd en leeftijdals zij eervol uit den Indischen dienst zijn ontslagen wegens een be noeming tot hoofd van een departement van alge meen bestuur in Nederland." Deze bepaling wordt geacht, evenals het reglement zelf, op 1 Juli 1881 in werking te zjjn getreden. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten een wedstrijd te houden tot veredeling van zaaizaden. Als proeve zal deze wedstrijd zich bepalen voor de kleigron den tot gerst, voor de zandgronden tot rogge en voor alle gronden tot fijne Friesche haver. De wedstrijd zal loopen over een tijdvak van 5 jaren; aan elke soort zijn een prijs van ƒ100 en een premie van 50 verbonden. Aan een commissie van drie leden is de uitvoering opgedragen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank werden heden onder meer twee appèl-zaken behandeld. De eerste betrof het appèl van J. v. S., metselaar te Goes, tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij wegens dronkenschap werd ver oordeeld. Een zestal getuigen werd in deze zaak geboord, waarvan twee, de onbezoldigd rijksveldwachter, die het procesverbaal had opgemaakt, en zjjn broe der, volhielden dat bekl. wel degelijk dronken was geweest,terwijl de getuigenissen der overigen moesten dienen om aan te toonen dat dit niet het geval was. De beklaagde had den 19 November 1883 een borrel gedronken, zoo als hij erkende, doch hij ontkende dronken geweest te zijn, en werd omstreeks 1 uur verbaliseerd. Onmiddellijk daarop begaf hij zich, om te kunnen bewijzen dat hij niet dronken was, naar een doctor, dien hij echter niet thuis vond en vervolgens naar het politiebureau. Twee toen daar aanwezige, thans als getuige gehoor de, agenten van politie verklaarden dat de staat, waarin bekl. toen verkeerde, hun geen aanleiding zou hebben gegeven om overtreding der drankwet te constateeren. Twee andere getuigen, die bekl. herhaaldelijk hadden gezien voor en omstreeks het tijdstip der bekeuring, verklaarden eveneens dat hij toen h. i. niet dronken was. Het O. M. wees erop dat op het oogenblik der bekeuring alleen de gebroeders J. bekl. hadden gezien en hunne beëedigde verklaring het wettig bewjjs leverde voor het gepleegde feit. De andere getuigen hadden bekl. wel herhaaldelijk voor en na dat tijdstip ontmoet, doch uit hunne verkla ringen bleek niet dat hij op het oogenblik dei- bekeuring niet in kennelijken staat verkeerde. Op grond van een en ander requireerde het O. M bevestiging van het vonnis des Goeschen rechters- De andere zaak betrof het appel van M. P. te Hoedekenskerke tegen eene, eveneens door den kantonrechter te Goes uitgesproken veroordeeling wegens overtreding der jachtwet. Over deze zaak en over menig jachtdelict onder Hoedekenskerke is reeds in verschillende bladen geschreven, waarbij het werd voorgesteld alsof de opziener der jacht aldaar minder goede oogen heeft en zich aan overdrijving schuldig maakt of wel al te ijverig zou zijn, en of onschuldigen ioder oogenblik in gevaar verkeeren geverbaliseerd te worden. M. P. dan werd bekl. van op den 23 October, terwijl hij niet voorzien was van een jachtakte of vergunning, op het veld onder Hoedekenskerke een haas geschoten te hebben. De opziener der jacht V. V. verklaarde op dien dag, terzijde van den weg van 's Gravenpolder naar Hoedekenskerke op surveillance zjjnde, te hebben gezien dat M. P. een haas schoot, dien onder peeënloof verbergde en toen op den loop ging. Hij verklaarde hem achterna gegaan te zijn, de gewone formule «onthoud uw dag" geuit en later de haas gezocht en gevonden te hebben. Het geweer was echter niet gevonden. M. P. erkende wel dien dag op de bedoelde plaats geweest te zijn, doch alleen om koffie naar het, veld te brengen en ontkende alzoo geschoten te hebben. Verschillende getuigen werden gehoord. Uit deze verklaringen bleek niet dat P. geschoten had, maar ook evenmin het tegendeel. Dit in het licht te stellen scheen ook minder de bedoeling van P. te zijn, wijl hij integendeel trachtte aan te toonen dat door den jachtopziener V. bij de behandeling der zaak voor het kantongerecht te Goes, wat de details be treft, eene minder juiste verklaring is afgelegd. Ook trachtte hij aan te toonen dat V. slecht van gezicht is en dus niet in staat zijne betrekking naar eisch te vervullen. Ter terechtzitting loste V. de schijnbare tegenstrijdigheden in zijne ver klaringen op en bewees door het vertoonen van een binocle, dien hjj steeds bij zich draagt, in het gebrek aan goede oogen voldoende te kunnen voorzien. Van zijn kant trachtte P. het zedelijk gedrag van V. in een ongunstig daglicht te stellen. Het O. M. wees dan ook op het feit dat be klaagde niet zoo zeer zijn onschuld poogde aan te toonen dan wel de verklaring en den persoon van den opziener verdacht te maken. Het releveerde ook dat in Hoedekenskerke eene partij tegen den jachtopziener bestaat en bijna in elk jachtdelict getuigen a décharge optreden. Daar echter V. zijne verklaring volhoudt, door herhaalde aanvallen op zijne processen-verbaal geleerd heeft zeer voor zichtig bij bekeuringen te zjjn, en de thans afge legde verklaring door de gehoorde getuigen niet wordt ontzenuwd, eischte het O. M. bevestiging van het vonnis a quo. In deze zaak zal, evenals in de vorige, over 8 dagen uitspraak gedaan worden. Voorts werden heden door de rechtbank veroordeeld J. D., 49 j., koopman, II. D., 18 j., opkooper, beiden te Goes, A. I)., 24 j,, koopman, MP. P.huisvr. van laatstgenoemde, beiden te Biezelinge, wegens mishandeling elk tot 8 dagen cel. H. J. G. V., 40 j., zadelmaker te Vlissingen, wegens mishandeling tot 1 maand cel en f8 boete. - W. Z., 34 j te Kapelle, wegens spoorwegover treding tot f 10 boete. H. C., 25 j., arbeider te St. Amie ter Maiden, wegens verzet tegen de politie tot 15 dage;;, cel.. C. L. be W., schipper te Clinge, wegens beleediging met woordèn tot 2 boeten elk van f 8. M. K., 22 j., arbeider te Heinkenszand, wegens beleediging van een beambte in functie tot 15 dagen cel. P. K., 16 j., arbeider te Heinkenszand, wegens alsvoren tot 3 dagen cel. ,T. Van der R., 27 j., koopman te Goes wegens mishandeling tot 8 dagen cel. W. K., zonder beroep te Yerseke, wegens diefstal tot 1 maand cel en lj. P., timmerman te Domburg, wegens dronkenschap en verstoring der openbare orde tot drie boeten, van f 5, f 3 en f8. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn -. J. Van R., 41 j., huisvr. van J. D. eu H. D., 41 j., koopman, beiden te Goes, beklaagd van mishandeling. Heden morgen is de justitie van hiernaar Cam- perland vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar een daar dezer dagen plaats gehad hebbenden brand. Te Heinkenszand gaf Vrijdagavond het harmonie-fanfarengezelschap Prins Hendrik zijne tweede uitvoering in dit seizoen. Even als de vorige maal werden twee kleine blijspelen Wie ben ilc en Zonder geld op reis door eenige werkende leden opgevoerd. Over 't geheel gaven de spelers blijk dat ze meer vertrouwd worden met het werk dat ze op zich genomen hadden. Ook in de muziek was vooruitgang te bespeuren; de zes nummers werden tamelijk wel afgespeeld. Door het slechte weer was de opkomst niet talrijk. Te Ellewoutsdijk werd Vrijdag door de autho- riteiten een onderzoek in loco ingesteld naar den toestand van het terrein, dat voorloopig is aan gewezen voor het maken van den voorgenomen inlaagdijk. Daar over de geheele lengte van de aangeduide plaats, langs den waterkeerenden dijk, zich een breede strook bevindt welke vroeger tot zekere diepte is uitgegraven tot verbetering van dien dijk, zal het geprojecteerde werk op eerbiedigen afstand van den zeedijk verrijzen. Te Hulst geeft het gezelschap De Kunst vrienden twee opvoeringen van dezelfde stukken de eerste is alleen voor dames en de tweede alleen voor heeren toegankelijk. Gemengde gezelschappen zijn daar zeker op hoog bevel verboden. Mocht men soms bezoek ontvangen van een persoon, zeer net gekleed, met hoogen hoed, naar gissing tusschen de 50 en 60 jaren, lengte flink, baard grijs, nog al gezet, met een gouden bril die opgeeft commissaris van de Ned. bank te zijn en de bankbiljetten te moeten onderzoeken, dan zij men op zijn hoede. De commissaris van politie te Dordrecht waarschuwt het publiek. Dan eens bood de bewuste gesignaleerde een kaartje aan met den naam van baron De Alten dan wêer van mr J. F. Schuurbeque Boeije. Uit de rekening van ontvangst en uitgaaf der commissie voor de Bijbeltent, op de interna tionale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam, blijkt, dat de ontvangsten ƒ5406.89 en de uit gaven 4960.87 hebben bedragen. Volgens een telegram aan het Hdbl. zal de keizerin van Oostenrijk, na in Wiesbaden vertoefd te hebben, in ons land hare kuur voortzetten. Zij, zal ook Den Haag bezoeken. In aansluiting met hetgeen wij gisteren meldden omtrent de veranderingen die plaats zullen hebben in de Russische ambassade, dient nog gemeld, dat de heer Buetzoff, gezant te Peking, naar Athene wordt overgeplaatst. Graaf K&pnit'l legatieraad te Parijs, is benoemd tot gezant te 's Hage. Nadere berichten zijn gekomen over den tornado, die in de Zuidelijke Staten van Amerika heeft gewoed, en daardoor worden- de eerste tij dingen volkomen bevestigd. De door den windhoos bezochte streken zijn geheel verwoest, eenige kleine steden werden in puinhoopen veranderd, vele personen zijn door instortende huizen gedood, anderen door den storm opgenomen en verpletterd. Lijken van mannen, vrouwen en kinderen werden in een vreeselijken toestand gevonden. Volgens het blad de Sun komt het aantal verongelukten op 300 a 400, dat der vernielde gehouwen op 5000. De aangerichte schade wordt op een millioen dollars geschat. De schilder Auguste Bonheur, jongste broeder der beroemde dierschilderes, is gisteren te Parijs overleden. Hij was leerling zijns vaders en stelde in 1845 in het Salon Les enfants aux hannetons ten toon. Later zond hij geregeld zijne Souvenirs uit de Pyrenaeën en uit Auvergne. In '61 behaalde hij de eerste medaille. De keizer van Oostenrijk heeft het doodvon nis, uitgesproken over de moordenaars van graaf Majlath, bekrachtigd. Het zou heden voltrokken worden. Op eene vergadering van aandeelhouders in de Suezkanaalmaatschappij, Donderdag avond te Parijs gehouden, waren 25.000 aandeelen vertegen woordigd. Nadat het comité gekozen was, werd met algemeene stemmen de overeenkomst, tusschen de heeren De Lesseps en de Britsche reeders ge sloten, onaannemelijk verklaard. Aan het comité, onder praesidium van den heer Magoi3, werd opgedragen zich met den heer De Lesseps te verstaan. Etapelle. Heden was onze gemeente in feeatdosch allerwege wapperde de vaderlandsche driekleur, ter gelegenheid van den 703ten jaardag van den heer mr B. Verselewel van der Bilt, lid der provinciale staten van Zeeland, en een der meest geachte ingezetenen onzer gemeente. Bij deze gelegenheid werd hem, namens tal van inwoners, een fraai album met sierlijk tafeltje, geleverd door den heer Rinck te 's Hage en be werkt door den heer Van HoekRiemens te Goes, vereerd, terwijl het bestuur van de polder de Breede watering bewesten Yersekewaarvan de heer Van der Bilt voorzitter is, hem een prachtige imitatie-ebbenhouten fauteuil in antieken stijl, door de firma Neelmeijer te Middelburg vervaar digd, aanbood. Dit stuk munt uit door keurige en soliede be werking. Aan de armen bevinden zich een paar leeuwenkoppen, terwijl boven van de leuning het wapen van den heer Van der Bilt prijkt. Verschillende corporation boden den jubilaris voorts hunne gelukwenschen. Van wege het gemeentebestuur, dat den jubilaris bij monde van den burgemeester met dezen dag gelukwenschte, ontving de heer Van der Bilt eene photographie van het nieuw gebouwde hulpstoom gemaal te Kattendijke, in genoemden polder op gericht. «Sostbutrg'. De deze week alhier gehoudene collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid heeft 27 opgebracht. Sluis. Door den raad werd het hoofd dei- school C te Wjjk Heille op diens verzoek ontslag verleend. 0Sej'g-en oj> Koom. De heer C. P. Van Opdorp, die bij advertentie bedankt had voor de benoeming van raadslid, is toch bij de verkiezing op Vrijdag als zoodanig gekozen. Wij vernemen dat de heer Van Opdorp toch de benoeming zal aannemen. A Biistes-siaBSB. In de Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling natuurkunde, is mede gedeeld dat, in ruil voor de werken dezer acade mie, van het ministerie van openbaar onderwijs te Parijs ontvangen is een groot aantal boeken, ter waarde van 8000 francs. De voorzitter, de heer Buys Ballot, verklaarde dat bij op zijn eigen kosten zal gevolg geven aan de uitnoodiging om de academie te vertegenwoordigen bij het feest ter gelegenheid van het 300jarig bestaan der universiteit te Edinburgh. Er werd besloten, in gevolge commissoriaal rapport, den minister van binnenlandsche zaken, op zijn daartoe gedane vraag, te antwoorden den Italiaanschen gezant niet over alle punten van de zienswijze der regee ring over de geodaesische conferentie, verleden jaar te Rome gehouden, in te lichten en fvel uit be scheidenheid tegenover andere rijken. Doch den Italiaanschen gezant de verzekering te willen geven, dat men hier te lande de werkzaamheden der conferentie met groote belangstelling had gevolgd en men zich over 't geheel met de besluiten tot vaststelling van een gemeenschappelijken meridi aan wel kon vereenigen. Een vraag van prof. Baumhauer over de wenschelijkheid, om vanwege de academie een onderzoek naar de oorzaken dei- uitbarsting op Krakatau in te stellen, werd over bodig geacht nu de mijningenieur Van Beek, correspondeerend lid der academie te Batavia, van regeeringswege met dat onderzoek belast is. s^i rarenliage. De heer Van Rees is heden namiddag door den koning beëedigd en vertrekt Donderdag ochtend naar Indië. De heer Sprenger van Eijk zal waarschijnlijk Maandag zijne functie aanvaarden. Z. M. de kouing gaat Maandag eenige uren naar Soestdijk. De Transvaalsche deputatie komt Donderdag alhier; Vrijdag of Zaterdag zal het banket ter harer eer plaats hebben. 's Gravenliage. Het gerechtshof behandel de heden het hooger beroep in zake De R., uit Belgisch Stekene, door de Middelburgsche recht bank tot boeten veroordeeld wegens ongedekt vervoer van zout. De rijksadvocaat concludeerde subsidiair tot oplegging van gevangenisstraf. De procureur-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis, toewijzing van den eisch der ad ministratie en oplegging van een maand gevan genisstraf. Donderdag uitspraak. 's CU-aveaïiage. Benoemd in de commissie voor bet examen, volgens art. 56 A der wet op het L. O., voor Zeeland de inspecteur in de tweede inspectie, de schoolopzieners te Middelburg, Oost- tmrg en Axel en de schoolopzieners te Goes, Zie rikzee en Tholen.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1