N°45. 1884. V rijdag 22 Februari. I27e Jaargang. Graaf Lorenzo. Gemengde Berichten Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,S0 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 21 Februari. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. "FEUILLETON. Marine en Leger. Gemeenteraad van Zierikzee. M1DDELBURGSGHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Een kon. besluit van 9 Febr. 11. Stblno. 29) ■vernietigt een beschikking van ged. staten van Zeeland, waarbij aan J. Kaan in liooger beroep (van een besluit van den raad van Zierikzee) ver gunning is geweigerd tot verkoop van sterke drank in 't klein. De gemeenteraad grondde zijn weigering op de omstandigheid dat de bestemming der lokaliteit zou zijn veranderd. Blijkens de overwegingen van het kon. besluit is gezegde lokaliteit sedert Maart 1882 wel ongebruikt en onbewoond geweest, doch steeds voor «herberg" bestemd, ook blijkens den verkoop op 14 April 1882, toen het lokaal als zoodanig aan J. Kaan overging. Sedert bleef het leeg staan totdat de eigenaar er* een gescbikten huurder voor vond. Yan be stemming veranderd is bet lokaal dus niet. Hosclifeapelle, 21 Febr. Een plan is ont worpen om deze gemeente door een korter weg met de kom der gemeente Axel en de spoorweg stations Axel en Kijkuit te verbinden. Wil de eigenaar van den dijk tusschen de polders Stoppeldijk en Catharina afstand doen van een strook grond, tot bet aanleggen van af- en oprillen langs en over dezen dijk, dan bereikt men Axel door de bestaande Catharine-straat en den Beoostenblijschen weg in korten tjjd. Hoezeer in deze wegen geene kunstbanen liggen, zullen zij het grootste gedeelte van bet jaar toch berijdbaar zijn. Het blijkt dat het N. v. d. D. omtrent bet besluit van dr Mezger, te Amsterdam, bet best was ingelicht. Het Ilbld deelt nl., op grond van verkregen inlichtingen, mee, dat de heer Mezger te 's Gravenhage gaat wonen. ëxamencommissien. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende de jaren 1884, 1885 en 1886 belast zal zijn met bet afnemen van het veeartsenijknndig examen: A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks veeart senijschool te Utrechttot lid en secretaris M. H. J. P. Thomassen, leeraar aan gemelde school tot leden; dr. C. A. Pekelharing, hoogl. aan '«rijks univers. te Utrecht F. W. Van Duim, gem.-veearts te Arnhem; J. Mazure Cz., plaatsVerv. distr.-veearts te Amsterdam tot plaatsv. ledendr. Th. H. Mac Gillavry, hoogl. aan 's rijks universiteit te Leiden; E, Overboscb, plaatsv. districtsveearts te Gouda J. M. D. Westholz, districts- vee.arts te LeeuwardenL. T. Janné, plaatsv. districts veearts te Maastricht; D. Van der Sluys, gemeente-veearts te Utrecht. Te Ellewoutsdijk heeft zich ook ditmaal, voor Roman van Ursula v. Manteuffel. VIJF EN" TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Tegen het vallen van den avond treedt het veel besproken paar hun paradijsje binnen. Het salon, met blauwe zijde gestoffeerd, is een juweeltje. Hier heeft zij de eerste weken van haar verblijf op de canapé doorgebracht hier is zij zachtjes aan tot hot leven, tot het geluk en het bewustzijn eener gulden toekomst ontwaakt. Een portière, die de deur vervangt, leidt naar zijn kamer, die keurig ingericht doch zoo klein is dat er een groote behendigheid toe vereisoht wordt om niet bij elke wending iets om te stooten. Het is een wonder van bouwkunst, dat de Zwaluw nog een eetkamer bevat, waarin Jozef met de vlugheid van een clown weet te bedienen en tus schen wand en stoelen door te komen, benevens aan den achterkant slaapkamers en dienstboden kamers. Eveline bemint baar poppenhuisje als een kind een stuk speelgoed. Hier is zij gezond geworden- Hier heeft zij bet geluk leeren kennen en het ver, ledene vergeten. Dat bestaat niet meer voor haar vooreerst door haar ziekte, maar ook door de zorg_ "jyaarmede elke herinnering vermeden wordt. Het de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school, op eene jaarwedde van 650, geene enkele sollicitante aangemeld. De onderwijzeres, die begin December bare stuk ken inzond, eischte die, weinige dagen daarna, terug tengevolge van hare benoeming in eene andere gemeente. De met drie flinke lokalen ingerichte school aldaar is, sedert eenige dagen, in gebruik, doch bij gebrek aan het benoodigde onderwijzend per- sooneel zijn de kinderen in slechts twee dier lokalen verdeeld moeten worden. Aan de zaak van den luit. t/z le kl. Yan Her waarden is een einde gemaakt door een koninkl. besluit, waarbij genoemde officier' uit 's lands zee dienst wordt ontslagen, onder toekenning van een jaarlijks onderhoud ad 525. De aanhaling van 2 art. 22 der wet van 1851, waarop de minister zich grondde in zijn missive van 12 Jan. jl. en die mogelijkheid van pntslag opent na rechterlijke veroordeeling, is een abuis geweest. De raad van onderzoek heeft beslist, op grond van 3 en volgende van hetzelfde artikel, waarbij op andere gronden tot ontslag kan worden besloten. De officier van admin. 2e kl. P. P. De Eerens wordt geplaatst aan boord van Zr M' wachtschip te Willemsoord. De vloot der Kon. Ned. marine bestond op 1 Januari van dit jaar uit: 4 raraschepen, 2 ram- monitors le kl., 5 rammonitors 2S kl, 5 monitors 2e kl., 5 stoom-riviervaartuigen, allen gepantserd, 16 stoomkanonneerbooten groot model en 14 idem klein model, 1 stalen kanonneerboot en 22 torpedo vaartuigen. Al deze schepen zijn bestemd voor binnenlandsehen dienst. Tot algemeenen dienst heeft de marine 2 gepantserde ram torenschepen, 9 schroefstoomschepen le kl., 1 idem 3e kl, 4 idem 4e kl., 1 raderstoomschip en 1 gaffelzeilschoener- Yoor bijzondere diensten beeft men: 2 fregatten, 1 korvet, 1 oud-schroefstoomscbip 4e kl. Yoor instructieschepen 3 fregatten, 2 korvetten, 1 schoonerbrik, 2 brikken, 1 schroefstoomschip 2e kl., 2 kanonneerbooten, 1 oud-schroefstoomscbip 3e kl1 drijvende batterij, 1 ffotillevaartuig. Schepen der Indische militaire marine zijn3 raderstoomschepen 2e kl., 3 idem 3e kl., 5 idem 4e kl., 1 schroefstoomschip le kl., 13 idem 4e kl., 1 korvet en 3 opnemingsvaartuigen, m Een landbouwer te Wplfaartsdijk is, na pu- blieken verkoop zijner goederen, met achterlating zijner vrouw en kinderen, per mailboot naar Lon den vertrokken, vermoedelijk om verder Amerika te bereiken. Een zijner vrienden moet de reis met hem mede aanvaard hebben, insgelijks zijn buisgezin achterlatende. In Zierikzee wordt door bet gezelschap van den heer Nieuwenhuis nu opgevoerd (Jo) Hannes, kan echter nooit geheel uitgewisebt worden en nu en dan rijst er ook wel eens een angstige vraag bij haar op aangaande de toekomstzal het altijd zoo blijven Zij weet dat zij zijne eerste, ware, innige liefde is, maar hij beproeft te vergeefs om het aanzien van een deftig echtgenoot aan te nemen. Hij is te veel gelijk aan den ongetemden valk om zich in de rol van huisdier te schikken. In het leven is hij onbestendig geweestzal bij het ook in de liefde zijn «Waarmede heb ik dien extra kus verdiend vraagt hij voor het theetafeltje plaats nemende. »Als gij wist welke slechte gedachten ik zoo even van u had 1 daar moest ik u toch voor af kussen." »Kind, kind, gij zoudt met uwe oogen een heilige het hoofd op hol brengen Ik zal weldra moeten duelleeren met dien langen lord, die altijd aan de deur van het café staat als wij er langs komen. Gij dames moest nog van de Turksche vrouwen leeren om gesluierd te gaanGij moest uw gelaat niet op straat vertoonen als het u niet meer toebehoort." „Hebt gij al veel duels gehad, Lorenzo?" »Hm ja nog al." „Waar?" «In Frankrijk, in Spanje, in Algiers. «Nooit in Duitschland «Ook al, ofschoon ik Duitschland op mijn twintigste jaar verliet." «Maar ik hoop toch dat gij nooit iemand in een duel gedood hebt?" drama in vijf bedrijven en een voorspel door Ge orge, schrijver van Zwarte GrietBlond Elsje enz. Dit was te wachten na het onlangs gewezen voiinis in zake Zwarte Griet. Men beweerde wel eens, dat Nederland de kunst niet verstaat om wetten te maken; die ter be scherming van den letterkundigen eigendom is daarvoor een treurig-sprekend bewijs. Te Brouwershaven gaf met 's koningsjaardag het jeugdige harmoniegezelschap Crescendo hare eerste openbare uitvoering, die zeer goed voldeed. Een talrijker opkomst van het publiek had men echter wel mogen verwachten. Te 's-Heerenhoek bestond voor eenige jaren eene bloeiende zangvereeniging, die veel tot ver betering van het kerkgezang, heeft bijgedragen. Die vereeniging is evenwel ten spijt van velen te niet gegaan. De lust voor den zang aldaar is echter nog gansch niet uitgedoofdtengevolge waarvan dezer dagen weder eene nieuwe zang vereeniging is opgericht, die zich aanvankelijk in een tameljjk getal leden verheugen mag. Uit westelijk Zuid-Beveland meldt men als bijzonderheid, dat aldaar nu reeds kievitten zijn gezien. Volgens den landbouw-almanakisde gewone tijd hunner komst eerst de tweede week van Maart. Ofschoon de vorst menigen groei had getemperd staan de voorjaarsbloemen in vele tuinen aldaar in vollen tooi. Dinsdag is onder de meest gunstige omstan digheden een aanvang gemaakt met het opwerpen der ringkade om den sluisput, van de bedijking der schorren onder Rilland-Bath en Woensdrecht. Het grootste der beide zinkstokken, 125 bij 20 M., ter oeververdediging van den polder Anna- Friso vervaardigd, is Dinsdag, het kleinere, 94 bij 20 M., Woensdag met gunstigen uitslag gezonken. Met primo Maart a. s. vertrekken weer een tiental personen uit Wissekerke naar Amerika. Met koningsjaardag liep een tamboer van het korps genietroepen te Utrecht tegen een burger aan, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzichtiger te zijn. De tamboer, door deze aan merking verholgen, trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte, hevig bloedde en onder heelkundige behandeling moest worden gesteld. De dader is aan de militaire autoriteit overgeleverd. In Amsterdam hebben eenige beschonken burgers en militairen 's konings jaarfeest besloten met duchtig te vechten. De politie, twee hon derd man sterk, moest de opgewonden menigte op hardhandige wijze tot bedaren brengen. Er werden eenige belhamels gewond en gearresteerd. In een correspondentie in de N. Rott. Crt worden flinke jongelui opgewekt om naar Deli te gaan. Daar is fortuin te maken. Een voorbeeld dat bekendheid en navolging verdient. Te Buinen, in Drenthe, moest dezer dagen de smid, zoon en kostwinner eener weduwe, loten voor de nationale militie. Hij trok een dienst plichtig nummer en zou dienst hebben moeten «Stil, stil, daar spreekt men niet over. Laat het u genoeg zijn dat ik er een niet gedood heb. dat was veel moeielijker dan tien goed gemikte schoten. Daarover zal ik mij verheugen zoolang ik leef. Kom, laat de thee nog maar wat trekken, kom naast mij zitten, lievelingen ver schoon mij van den aanblik van uw borduurwerk." „Yriendlief, gij weet toch dat een vlijtige huisvrouw de rijkdom van haar man is." «Zoo? Ja, probeer maar of gij uw werk kunt terugkrijgen gij zult nooit opgeld doen als worstelaarster, klein Herculesje," zei hij lachend en omspande haar pols met twee vingers. «Maar zóo wil ik de vrouw hebben de hemel beware mij voor zoo'n stevige huismoeder op klompen, die in éen zet het hardste brood doorsnijdt." «Maar Lorenzo, als wij nu eens heel arm waren en ik werken moest." «Klein wijsbeidje, in dat geval zou ik in het geheel niet getrouwd zijn. Ik heb alleen een vrouw genomen om haar het leven zonnig te maken." De dagen waren altijd te kort vóór alles wat zij zich voornam te doen, hetzij muziek maken lezen of praten. Zij werd nooit moede van naar hem te luisteren en wilde ook zjjn geheel verleden kennen. Zij rustte niet voordat hij uit Atalaja en uit Parijs al zijne dagboeken, verzen en schetsen had laten komen en het schikken en nazien van dien schat werd haar lievelingsbezigheid, terwijl zij groote bergtochten ondernam, die hare krachten te boven gingen. nemen, indien niet de Buiner ingezetenen, begaan met het lot der weduwe en ingenomen met hun bekwamen smid, tusschenbeide waren gekomen. Er gaat nu een inteekenlijst rond, om zoo de gelden voor een nummerverwisselaar te krijgen, en de uitslag is niet twijfelachtig. De verbannen bisschop van Munster heeft het eerste jaar van zijn ballingschap te Kralingen gewoond. Tricou, vroeger gevolmachtigde van Frankrijk in China en Tonking, is te Parijs aangekomen. Uit Weenen komt de tijding dat de czaar eerlang een bezoek zal brengen aan keizer Frans Jozef. De tegenwoordige lord mayor van Londen, de heer Fowler, die op zoo edelmoedige en over tuigende wijze de Transvalers beschimpte, heeft eergisteren nog tijd gevonden om in de Evangelical Hall een predicatie te houden. Hij las eerst ver schillende teksten uit den Bijbel voor over het verkeerde van liefdeloosheid en onbarmhartigheid, en iiield toen een preek over het noodzakelijke van de hokken te scheiden van de schapen. Hierop dankte de directeur van de London Samaritan Society den evangelischen lord mayor, «wiens tegenwoordigheid en predikatie, zeide hij, het schoonste bewijs was van de macht der Chris telijke liefde." Er is in Engeland eene beweging begonnen tot verlaging van de spoorwegtarieven voor visch. Gelijk men weet zijn die tarieven zóo hoog, dat zij het verzenden van visch zoo goed als verbieden. Terwijl het arme volk van Londen naar voedsel snakt, ziet men vaak aan de kust met het onver koopbare zeebanket het land bemesten. De dienst der vrijwilligers in Rusland zal, gelijk Nowoje Wrewja meldt, aan eene grondige verandering worden onderworpen. De klassen van vrijwilligers, die tot nu toe drie tot zes maanden dienden voor het meerendeel studeerenden en andere ontwikkelde jongelieden zullen voortaan een geheel jaar bij het leger blijven, terwijl de halfjarige en anderhalfjarige vrijwilligers het leger voortaan steeds anderhalf jaar zullen te dienen hebben. In eene bijeenkomst van 1500 mijnwerkers te Denain is met eenparige stemmen beslotenden arbeid te staken. De oorzaak van dit besluit is een nieuw reglement waaraan zij zich niet willen onderwerpen. De orde is tot nu toe niet gestoord. Zitting van Woensdag 20 Februari. Voorzitter mr J. P. N. Ennerins. Afwezig de heeren mr Moolenburgh, dr Goemans en mr Schneiders van Greijffenswerth. De resumtie der notulen van de vorige verga dering wordt aangehouden. Wordt voortgezet de behandeling van de ont» werp-verordening tot voorkoming en blussching van brand. Dit werk was een bron van groot genot, maar ook somtijds van hangen twijfel. Met de grootste openhartigheid liet hij haar een blik slaan in alle tijdperken van zijn leven en zoo werd zij ook gewaar welke gevoelens hij nu eens voor een «Beatrice" dan weer vooreen «Dolores" of een „Zenaïde" gekoesterd had. «De vrouwen hebben altijd een groote rol in uw leven gespeeld," zei zij op zekeren dag. «Ja, de vrouwen; maar nooit een vrouw!" antwoordde bij kalm. Muziek verschafte hem steeds een onverdeeld genot, 't zij hij op het balkon stond en voor haar speelde of dat zij aan de piano zat en al de oude liederen zong, die eenmaal de zwaarmoedigheid van haar vader konden verjagen. Daar waren kleine Grieksche liedjes onder, waarvan men haar gezegd had dat haar moeder die gezongen had. Die melodieën wekten tallooze herinneringen op, die niets dan liefde en vrede bevatten maar was hetgeen tusschen dat verleden en het heden lag geheel in de zee der vergetelheid verzonken Het scheen zoo I «Dat moet ik zeggenzei Suze op zekeren dag tot Jozef, terwijl zij mijnheer en mevrouw nakeek, die met het bootje van wal staken«dat moet ik zeggen, al weet uw heer er niets van boe een trouwplechtigheid behoort te zijn, hij verstaat de kunst om zjjn vrouw gelukkig te maken."

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1