BUITENLAND Lager Onderwp. MIDDELRURGSCHECOURANT Gemengde Berichten. BIJVOBGSBL Donderdag 21 Februari 1884. N3. 44. Marine en Leger, Staten-Generaal. Uit Italië. M s.ss Gedrukt bij De Gebroeders Abrahams, te Middelburg. VAN DE VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op artikel 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs van den 17el1 Augustus 1878 (Staatsblad n° 127), maken bekenddat de staat, bevattende de namen der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de door de hoofden der openbare en bijzondere scholen ingezonden lijsten, bedoeld bij art. 81 alinea 2 van bovengenoemde wet, door hen is opgemaakt en ter secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter lezing is nedergelegd. Middelburg, den 19an Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PI C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Bp de indienststelling van de Evertsen, in April a. 8., zal het commando over het detachement mariniers op dien bodem worden opgedragen aan den kapt. C. H. Pilaar, van het 2' bataljon. Te Vlissingen is tot nutoe de deelneming voor de 8e F/ora^'n-tentoonstelling tamelijk gering en minder dan voorgaande jaren. Slechts 300 planten werden aangevraagd. Het bestuur zal nog een dag zitting houden, in de hoop op een ruimer deelneming. Door de Belgische Maatschappij van algemeent «?siirantic tegen brandgevaren is aan mej. de wed. K. aldaar eene premie toegekend voor haar man moedig gedrag en de doelmatige wijze van han delen tot blussching van een brand op de boven woning bij hare buren, tengevolge waarvan verdere uitbreiding van dien brand werd voorkomen. In de openbare school te Driewegen (gemeente Driewegen) hield Dinsdag de heer Gr. A. Vorsterman van Oyen, met behulp van mej. v. d. Plassche, zijne bekendelezing over de kaasbereiding, die door alle Drieweegsche boeren en boerinnen en eenige boe rendochters werd bijgewoond. Eene opkomst van een 80 personen op zulk een gehucht getuigde van eene belangstelling, zooals zich die zelden in vele grootere gemeenten ver- toont. Deze voordracht was niet alleen een succes voor den heer Van Oyen als spreker, maar ook voor onze afdeeling Oostburg der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, die besloten had den heer Yan Oyen in kleine plaatsen te doen optreden. Ook uit andere gemeenten in onze provincie ontvangen wjj berichten omtrent de viering van '8 konings jaardag. Vlaggen waren uitgestoken daar waar zjj bestaan voerden muziekgezelschappen of, zooals te Vlissingen en te Zierikzee, de muziek korpsen der schutterij eenige stukken uit, ter wjj 1 ook in een paar gemeenten het carillon werd be speeld. Te Zierikzee vierde de schutterssocieteit Ter tere van den Koning haar jaarlijksch feest, dat weer, zooals gewoonlijk, goed slaagde. Van het recht, dat die jaardag schenkt, om vuurwerk af te steken werd druk gebruik gemaakt, behalve te Breekens, waar de winkeliers niet gezorgd hadden het noodige in voorraad te hebben. Voor bezitters van oud porselein ter waar schuwing. Een weduwe had twee pullen van oud Saksisch porselein op een oude kast staan, die de aandacht van een tweetal schacheraars hadden getrokken. Op zekeren dag ging het tweetal de eigenares opzoeken om haar te zeggen dat zij de kast zeer antiek vonden. Ofschoon dit meubel geen tien gulden waard was, bood men der weduwe er zeventig voor. Zij nam het bod terstond aan. »Nu heb je heel veel geld voor je kast, moedertje", zei een der mannen, „mjj dunkt nu moest je die oude pullen meteen maar verkoopen. Ze hooren zoo bjj die kast. Wel zijn ze weinig waard, maar ik geef toch tien gulden voor het stelletje". Het vrouwtje, gelukkig met de opbrengst der oude kast, stemde toe. „Hier moedertje", sprak een der koopers, en legde vier rijksdaalders neer, rje kent ons niet en daar wij eerst de pulletjes maar meenemen, zullen wij die al vast betalen. Aanstonds nemen wij de kast meê, maar gaan eerst een kar halen". 't Vrouwtje nam de tien gulden op, terwijl de oudheidkoopers zich met het porselein verwijderden. De kast hebben zij echter nog altijd niet afgehaald. tweede kamer. De ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. De regeering heeft, zooals wij in 't kort meldden, aan de staten-generaal voorgesteld de broederorde van den Nederlandschen Leeuw af te schaffen. De nuttigheid der instelling van broeders mag met grond worden betwijfeld; zij is wel in het leven geroepen om verdiensten in nederigen werk kring te beloonen, maar zij kan ook leiden tot het verleenen van geldelijke gunsten ten laste dei- schatkist, waarvan de motieven soms moeilijk zijn na te speuren; en het verdient, naar het inzien der regeering, aanbeveling, daaraan voor het ver velg een einde te maken op de eenige billijke wijze, namelijk door de daarmede gebeneficeerden te laten uitsterven met vol behoud van hetgeen hun is toegekend. Ook de weduwen van tijdens de invoering dei- nieuwe wet reeds overleden broeders, behouden haar ^veduwenpensioen. De echtgenooten van thans levende broeders hebben dan nog geen verkregen recht, daar hare mannen tijdens de afschaffing van de vorige wets bepalingen in leven zijn. Echter meent de regeering, dat ook haar kans op weduwenpensioen niet moet worden verkort. Daarentegen wordt een vierde klasse van de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw ingesteld. De gelegenheid om burgerlijke en wetenschap pelijke verdiensten, zoowel ten opzichte van land- genooten als in het internationaal verkeer te beloonen, wordt daardopr eenigszins gemakkelijker gemaakt; thans, nu er slechts drie klassen zijn, en de eenvoudige ridderorde hier te lande gelijk staat met die van officier bij buitenlandsche orden, alsmede de kommandeursorde met hetgeen in buitenlandsche ridderorden het groot-officierskruis heet, bestaat er dikwijls schroom, de Nederland- sche orde aan waarlijk verdienstelijke personen te verleenen of daarin eene opklimming toe te kennen voor zaken, die in naburige landen bijna zeker tot het uitreiken van de nationale orde of tot op klimming in rang zouden aanleiding geven. Met een passende onderscheiding in de ver sierselen wordt ook voor de vierde klasse de be naming van ridder behouden. De tegenwoordige commandeurs en ridders behouden hun rang en versierselen en blijven in de 2e en 3e kl. der orde. Tevens zou de aanleiding vervallen om ver zoeken en voorstellen aan Z. M. den koning te doen, teneinde voor verdiensten jegens Nederland een buitenlandsche (Luxemburgsche) orde te he komen. Ofschoon het toekennen van die orde door de hooge welwillendheid van den koning groothertog op aanbeveling van Nederlandsehe ministers wel te verdedigen was, en zelfs tijdens de instelling van - de orde der Eikenkroon, het Luxemburgsche staatsbestuur nog niet zóó volko men van het Nederlandsehe was gescheiden, als later het geval is geworden, heeft de tweede kamer der staten-generaal dergelijke bemoeiingen van Nederlandsehe staatsdienaren wel eens als misbruiken beschouwd. Voor de ridders der nieuwe vierde klasse zal de kroon in het versiersel der orde van zilver zijn. Voorts wordt 1°. weggelaten het voorschrift van de tegen woordige wet, dat dé grootkruisen (ridders-groot- kruisen) het ordeteeken geborduurd op den rok moeten dragen, dewijl toch algemeen een metalen plaque wordt gebezigd; 2°. tusschen tweeërlei rang van commandeur een zichtbaar onderscheid gemaakt, bestaande in het ordeteeken in metaal met de kroon als plaque op den rok, evenals dit in onderscheidene buiten landsche orden plaats heeft, bjjv. de Pruisische, Spaansche en Zweedsche orden 3°. de breedte van het lint uitgedrukt in milli meters, in plaats vanvier vingeren, drie vingeren en twee vingeren in de thans geldende wet, die geen bekende maat vertegenwoordigen. Aan een particulieren brief van een vriend die te Napels woont ontleenen wij het volgende. Capri, 2 Februari '84. Het zal u eenigszins verwonderen een brief van mij te ontvangen, geschreven in de beroemde her berg di Pagano op het heerlijk eiland Capri, in plaats van uit Napals, uit welke plaats ik mijn vorigen schreef. Zóo aangenaam is evenwel het leven in Italië, dat zelfs eene kleine ongesteldheid hare eigenaardige genoegens medebrengt, en men met zekere tevredenheid vaststelt dat men zich te Napels niet wel gevoelt, omdat men dan zich veroorlooven mag naar het algemeene herstellings oord, naar het wondereiland Capri te vluchten. Ik meende dan ook zedelijk verplicht te zijn met mijne verkoudheid mij eenige dagen in vrijwillige ballingschap te begeven, en trok naar hier, waar men beweert dat geene ongesteldheden bestaan. In Napels bevalt het mij uitmuntend. Laat ik u eene beschrijving geven van de verschillende wijzen, waarop men na den maaltijd en het zeer middelmatig kopje Turksche koffie de avonden daar doorbrengen kan. Het eerste en grootste ge noegen, dat men zich in Napels veroorlooven kan, is het slenteren op straat. Ik meen hiermede niet alleen de groote pantoffelparade, hoewel ook deze vele merkwaardigheden oplevert, maar het bezoe ken der echte volksbuurten. De plaats der pantof felparade is het Corso, waar al wat in Napels rijtuig bezit tegen zonsondergang op en neer rijdt. Langs het voetpad wandelen de minder begun stigden al de onuitstaanbare fatjes, aan welke Napels zoo rijk is, officieren in hunne groote schilderachtige mantels, schoone Italiaansche en Engelsche meisjes met begeleidende Cerberus achtige mama's enz. Ook de koninklijke equipages van den hertog van Genua trekken zeer de aan dacht. Maar ik haast mij dit gewemel te verlaten, om langs Santa Lucia wandelend het gezicht van den Vesuvius, verlicht door de ondergaande zon, en van de haven vol schepen en bootjes te ge nieten, en daarop eenige oesters te eten die voor 50 centesimi het dozijn aan de tallooze stalletjes verkrijgbaar zijn. Deze weelde veroorloven wij ons hier, uitgaande van het beginsel dat elke oester, dien wij hier verzuimen te eten, ons later in onze droomen vervolgen zal. Dan wandel ik over de Piazza del Plebiscito tot op het Toledo, den hoofdader van het Napolitaansche leven, de Kalverstraat van Napels; en hoeveel aantrekke lijks het drukke verkeer hier ook heeft, wil ik dadelijk rechts afslaan om langs de haven te wandelen en een der grootere zjjstraten der stad in te gaan. Het merkwaardigst is de Strada del Castello, welke in enkele opzichten op de Amster- damsche Jodenbreestraat gelijkt. Zij is geheel bedekt met kraampjes, waarin alle mogelijke en onmogelijke eetwaren verkrijgbaar zijnalles ge schiedt er op straatgroote ketels met macaroni en soep (uit varkenshuiden) of gebraden kastanjes dampen op kolenvuren het geschreeuw der kooplui is geweldig, maar wordt van tijd tot tijd nog overstemd door ketelmuziek van rondtrekkende vastenavondgroepen. Denk u daarbij dat alle kraampjes schilderachtig met lantaarns verlicht zijn en alle benedenverdiepingen met wijd open slaande deuren op de straat uitkomen of liever een vervolg der straat zijn, en dat het overal, ook op de tallooze balcons der zwarte hooge huizen, van menschen wemelt, dan begrijpt ge welk een onuitputtelijken bron van genoegen het straatleven hier oplevert. Een tweede wijze om zich in Napels des avonds te amuseeren is het bezoek der volkstheaters. Tot nu toe was ik nog niet- in het beroemde San Carlino, waar Pulcinello eiken avond zijne onuit puttelijke geestigheden verkoopt ik bezit nog te weinig kennis van het Napolitaansch dialect om die voorstellingen met eenig genoegen te volgen, Zeer merkwaardig is evenwel ook het Thealro Fenice, waar politieke stukken gegeven worden en waar men voor 1 lire op de Posti Distin ti zit. Hier zag ik een stuk, *Luce e Tenebregeti teld, dat tegen het clericalisme gericht is, in welks dienst Tenebre staat, terwijl haar zuster Luce geëngageerd is met een veelbelovend jong- mensch Popoio, die ten slotte in het costuum van een Bersaqliere (het bekende jagercorps der Italianen) door koning Umberto in bescherming genomen wordt. Dit hatelijk stuk tegen den Roomschen clerus zou zeker in vele landen niet op dezelfde wijze worden aangehoord als hier. Veel verma kelijker nog is het Theatro Sebeto, het groote poppentheater, waar de vreeselijkste moordtafe- reelen zonder ophouden den ontzetten bezoeker worden opgedischt, en edele ridders, gevangen princessen en verraderlijke Muzelmannen met vree- selijk wijduitstaande beenen de hoofdrollen vervul len. Het gebouw zelf is buiten kijf eenigszins bescheiden, de ingang zeer modderig en niet aan genaam riekend, de olielampen zijn niet talrijk (vier) en het publiek is niet uitgelezen, maar de decoraties zijn schitterend en de muziek is lang niet te versmaden, vooral de trommels. Bovendien wordt in deze volkstheaters zeer zuiver Italiaansch gesproken, zoodat men alles verstaan kan, in tegenstelling met de meer beschaafde en verfijnde komedies. In de grootste theaters worden opera's gegeven, o. a. in San Carlo, het grootste van Europa. Daarheen gingen wij voornamelijk om het indrukwekkend en schilderachtig ballet te zien, waarbij dikwerf 300 personen op het tooneel waren, gerangschikt in prachtige groepen en door voortdurend afwisselende verplaatsingen de won derbaarste effecten voortbrengend. Een derde groote verleiding om niet naar huis te gaan zijn de ontelbare kleine wijnhuizen in de stijle zijstraatjes, waar men voor enkele soldi heerlijken wijn en voor 1 lire den besten muskaat drinkt. Wij komen gewoonlijk »kneipen" in een groot maar zeer laag lokaal, dat slechts verlicht is door eenige olielampen, met een steenen vloer en met oude wrakke tafels en stoelen van ruw hout. Een Mariabeeld met vergulden kroon ver siert de wanden, waartegen tallooze wonderljjke groene flesschen op schappen staande tapkast met de vaten is voor bij de deur, en we zitten op een gereserveerde plaats achter een schotje, precies als in een wafelkraam. Er komen een paar Napelsche muziekanten, de een met een guitaar, de ander met een viool, en zij zingen de Napelsche volksliederen, van welke enkele zeer poëtisch zijn. De waard met zijn knecht, vuil poesen met zwarte handen en vette hemdsrokken, voorzien ons van groote kannen donkerrooden wjjn en voor een paar lire wij vermaken ons als koningen. Gij ziet dat wie hier vroolijk en onschuldig het leven genieten wil, daartoe gele genheid te over vindt, wanneer hij zich slechts in de Italiaansche eigenaardigheden weet te voegen. De Italiaansche oneerlijkheid en onbeschaamd heid zjjn niet zoo erg als men gelooft, en het volk heeft iets zoo gemoedelijks, dat men zelfs over hunne pogingen tot afzetterij moet lachen. Mijn tocht naar Capri gaf mij daartoe weer rijkelijk gelegenheid. Toen ik in de boot gestapt was kwamen schuitjes met zingende jongens eromheen, die den passagiers netten toestaken en met zulke heerlijk ondeugende gezichten „mm sou musju'' vroegen, dat zij niet te weerstaan waren. Te Sorrento zongen de jongens Muss i' denn tnussi'1 zum stadtle hinaushetgeen zij van de hier aan wezige Duitschers geleerd hebben. Op Capri hoort men elk oogenblik de Wacht am Rhein, en van morgen kwam ik een troepje kinderen tegen, die Post multa secula zongen. De koralenverkoopsters zeggen allen: „sehr gut, gans vorzüglich"en „au/ wiedersehri\ wat ik zeer aangenaam vind want ze zijn heel mooi. Over het algemeen ziet men hier vele mooie meisjes, en ook prachtige typische mannenfiguren. De mannelijke bevolking houdt zich met koraal- visscherjj bezig, en is dus een groot deel van het jaar afwezig; aanland doen zij niets al het werk, ook het zware, wordt door de vrouwen verricht. Deze dragen zware lasten op het hoofd, zooals wijnvaten en groote steenblokken voor nieuwe huizen. De menschen bedelen allenik hoorde hier de vermakelijke geschiedenis, dat een rijke Capreser een vreemdeling, met wien hij bevriend was, in zijn hotel kwam opzoeken en hem zijne beide jongens voorstelde, waarop de Engelschman ontzet uitriep: »tnaar dat zjjn dezelfden, die mij daareven om een soldo gebedeld hebbenBehalve dit verkeerde begrip dat vreemdelingen steeds geld moeten geven, hebben zij weinig fouten, zijn zeer vriendelijk, naief en zedig. Vooral in den godsdienst komt hunne naieviteit sprekend uit. Het eiland Capri is een der schoonste plekjes op aarde. Zijn klimaat zoo zacht en liefeljjk, dat de palmen er in het wild groeien kunnen. Van de platte daken der huizen en van de toppen der rotsen, die loodrecht uit de blauwe zee opstjjgen, heeft men het uitzicht over de gansche baai van Napels, met Ischia, Procida, Nisida, de stad, den Vesuvius en de gebergten van Sorrento, terwjjl men aan de andere zijde over de onbegrensde vlakte der Middellandsche zee blikt. Van geheel anderen aard, maar zeker niet minder schilder achtig, zijn de indrukken die men in het stadje zelf krijgt. De straatjes zijn er onbegrijpelijk nauw, krom en stijl, telkens verwulfd en met trappen; de huizen vol merkwaardige poortjes, trapjes en hoekjes. De tuintjes staan vol oranje- encitroen- boomen, die zwoegen onder het aantal vruchten; de hellingen der bergen zijn door steenwallen tot terrassen gemaakt, waarop de heerlijke Capreser- wijn geteeld wordt. De herberg di Pagano, waar ik nu zit te schrijven, is in overeenstemming met het geheel. Er heerscht eene goedkoope en ge moedelijke gastvrijheiden het wemelt er van schilders, die de deuren en muren met studiën hebben versierd. Hier dichtte Von Scheffel zjjn Trompeter von Sackingen. En een der beroemdste wjjnhuizen van Capri heet zum Kater Hidigeigei. fu Vliitingen Middelburg Arnemuideu Goea Bergen op Zoom Roosendaal Breda Rotterdam (Beurt) (via Zevenbergen) Grtvenhage (over Rott. E. IJS.) Amsterdam over Rotterdam (E. IJ. tp. Harm.-Br. (N. S. 8.) Utrecht (QatUartp.) I f Te t t t Hertogen botch Antwerpen (Stat) Brunei (Nord) Parfit (Nord). Keilen i MM. Hete tmn neemt te Middelburg geen reixigen op en te Van Keulen Parija (Nord) Brussel (Nord) i Antwerpen (Etat) i 'i Hertogenboach v Amsterdam over Utrecht Ootiertp Harm.-Br. (N. 5. S.) Rotterdam Bolt. IJ. tp. s ■i 't Gravenhage (over Rott. B. IJ. 8.) Rotterdam (Beurt) (via Zevenbergen) Breda Rooxandaai - Bergen op Ztto» Goei Arnemuidet Middelburg Te Vliatingen 4 Het teelten beteekent dat op het daarmede aangeduide gedeelte van het traject allfcen r^tnlgen Is m Jh V mgen a'^en die, welke met de boot van Gtneenborough xijn aangekomen. b.&G 8.50 7.30 9.SO 2.10 5.10 7.30 5.59 7. 738 9.40 2.21 5.25 7.33 a 6.6 9.47 2.28 5,88 7.89 6.38 733 10.9 2.50 6. 8.3 7.33 8.9 11.9 3.50 7.14 9.15 7.54 8.33 8.40 11.81 4.12 7.88 9.36 1.50 9.12 9.13 13.8 4.53 8.34 10.20 •10. 10. 1.8 6.8 9.27 11.8 10.48 10.48 1.50 6.51 10.8 0 ♦19.7 12.7 8.1 8.5 11.18 11.83 li.37 4.35 8.55 O 12.16 19.16 O *10,28 10.22 1.47 6 9 9.42 10.36 10.36 1.0.36 1.8 5.45 9.48 U.S6 11.46 11.46 2.18 11.15 9.20 9.20 4.30 (v) 6. iO(v) 2.5 3.5 6.— 9.8 1.40 tam •10.45(n) 9. (n) 7.80 6.22 9.26 (v) 2.33 5.34 O,. 6.8 7.35 10.36 4.52 6.42 9.17 1.5 5.23 *7.30 mm •7.23 «.40 5.26 tas» 8.15 8.45 S.— 4.45 «tv 7.30 9.50 3.26 5.20 Ce* 8.44 11.4 4.43 «.32 •ats* 5.50 9.80 1149 5.44 7.13 vta» 8.30 10.11 11.8 12 45 8.83 8.14 «d» 7.38 10.51 11.58 2.58 7.30 8.44 vs 7.46 U.1S 13.14 3.27 7.88 «ew. 8.58 13.8 1.17 4.43 8.30 9,IS 1.40 5.9 9.31 13.38 1.50 5.30 8.56 9.5* 9.30 18JS7 S.50 10— es» ïk kt. looptn. 7.10 8.1 S 10.10 10Jt 10.1? lajtt fan Ter Neuxen 6. 10.80 5.40 v Bat van Gent. 6.25 10.55 6.3 t Zelxaete 6.40 1.25 6.50 Te Gent 7.35» 315 7.3ïf Het teeken 1 vertrek aan het kleine atation te Gent. Van Gent Selzaete Sat van Gent. Te Ter Nemen 8.34* 12.85 9.15 1.15 9.25 1.85 10. 3.6 6.— 9.5 9.23 9A5 Van Ter Nemen v Axel Hulst Te 8t. Nicolaae Mechelea A ntwsypM. 6.80 10.5 12.30 6.10 6.48 10.20 1.10 6.25 7.8 10.40 1.40 6.43 7.50 11.16 8.40 7.19 9.25 1S.87 4.18 8.30 8.45 12.30 4.~ 9.4 Van Antwerpen Mechelen St. Nioolaat Hnlit Axel Ta Tox NJ-msï, 7.13 10.55 3.6 S.5S 10.40 1.47 8.5 11.55 3.90 3.48 12.38 4.30 9.8 1. 4.55 9.25 1.16 6.30 6.5 7.80 S.10 8.80 8.10

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 5