Laatste Berichten BUITEHUNDi. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en Leger. Rechtszaken. Kerknieuws. Algemeen Overzicht Eene spiritistische komedie. worpen, thans ia een vooratel gedaan om het uur van sluiting finaal vrij te laten zoowel om de ongelijke toepassing der politieverordening te voorkomen als omdat, naar het oordeel van den vooratelier, een verordening op het sluiten dei- herbergen door de drankwet overbodig is gewor den; men kun op klaarlichten dag zoo luidde de toelichting evengoed «gepakt" worden als om 10 minuten over tienen. De voorzitter hield het voorstel tot eene vol gende vergadering aan. De volgende Nederlandsche inzenders zijn op de de tentoonstelling van buitenlandsche nijverheid te Boston bekroond: Garjeanne en c0., te Amersfoort, tapijten, Yan Zuylekom, Levert en c°.e te Amsterdam, gedistilleerd, H. Swinkels, te Hel mond, Turksch rood garen, Wijnand Fockink, te Amsterdam, likeuren, Daniel Visser en zonen, te Schiedam, jenever, Simon Rijnbende en zoon, te Sohiedam, jenever. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw A. J. De Voize, laatstelijk secr. 2e klasse bij het Frausche gezantsc hap; dr. Jac. Moleschott, hoogleeraar aan de hoogeschool te KonieM. Colarte; consnl van Spanje te Amsterdam jhr. mr. J. J. F. De Jong van Beek en Donk, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch; J. F. Metzelaar, in- geueur-architect voor de gevangenissen en rechtsgehouwen K. De Jong, burgemeester van Hoogkarspet, en H. J. Schimmel, te Bussum de kapitein ter zee N. Mac Leod; de kapitein-luitenant ter zee C. E. Uhlenbeck de beer mr. N. G. Pierson, inede directeur der Nederlandsche Bank en hoogleeraar aan do gemeentelijke universiteit te Amstordarn, medegedelegeerde voor Nederland ter laatste muntconfereutie te Parijs mr. J. G. Iiochussen, rijks advocaat te 's GravenhageW. J. Wolterbeek, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, te 's Graven hage JH. A. Diepen, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg G. A. Scherer, adsistent-resident ter Noord- en Oostkust van Atjeh jhr. E. P. E. D. Stoers, kapitein ter zee titulair, directeur van het marine- etablissement te Soerabaya J. P. Van der Eb, luitenant kolonel der genie van het leger in Nederlandsch-Icdië, en H. Helb, majoor bij den geueralen staf van het leger iu Nederlandsch-Indië. adel. In den Nederlandschen adel verheven de heer James Loudon, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, te 's Gravenhage, met alle zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen. posterijen. Benoemd tot directeur der postkantoren te Gorredijk S. O. Broksnia te Gemert J. K. Buissinkt hans brievengaardeis aldaar. De heer J. M. Hoffmans van Middelburg, onder wijzer aan school A, te Ylissingen, is, op eene jaarwedde van f 650, benoemd tot onderwijzer aan de eerlang te openen nieuwe school op Zand wijk te Tiel. De 2" luit. H. C. Moll, van het l8 bat., 38 reg. inf. te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het leger in Nederl.-Indië Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld M. P. 18 j. en J. V. lfi j werklieden te Ter Neu zen, wegens mishandeling, de le tot 21 dagen cel, de 2e tot 15 dagen cel en ieder tot twee geldboeten elk van f8; A. Van den B. 22 j polderwelker en P J. Van den B., metselaar, beiden te Hulst, wegens m'shan- deling, ieder tot eene geldboete van fS; H. J. E. 21 j., metselaar te Hulst, wegens mishandeling, tot eene geldboete van f3; .1. Z. 21 j., arbeider te s Gra venpolder, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en f 8 boete; J. De R. 13 j P. De N. 15 j. U. M. 13 j. en C. S- 12 j., allen te Arnemuiden, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen cel; L. Van E. 25 j., landmanszoon en G. De H. 18 j., slachter, beiden te Arnenuiiden, wegens mishan deling, de le tot 15 dagen cel en f8 boete en de 2e tot f 8 boete; C. B 18 j., werkman le Vlissingen, wegens mishandeling tot 8 dagen cel J. H. 42 j., werkman te Ketranchement wegens bebediging vau be ambten in functie met bedreiging tot eene geldboete van f 100 en twee van f 20 ieder; J. A. M. N. 26 j., zeeman wonende te Stokholm, thans alhier gedetineerd wegens verwonding tot 3 maanden cel en f 8 boete P. B. 10 j., koewachter te Koewacht, wegens diefstal vrijgesproken maar zjjne opzending bevolen naar een ver beteringsgesticht, om aldaar te verblijven tot hij zijn 16e jaar zal hebben bereikt. Alle veroordeelden iu de kosten. Ook door de veroordeelden in de Utrechtsch studentenzaak Boddaert, Ram en Grenfell moete volgens het D. v. N., appèl zijn aangeteekend. Te Zierikzee waren voor de verkiezing van 14 gemagtigden in het kiescollegie der hervormde gemeente, gisteren gehouden, 314 geldige f-teinm n uitgebracht. De candidaten der litx rale kiet- vereeniging Vrijheid en Geweten verkregen als hoogste cijfer 214 en als laagste cijfer 193 stem men. Op de kandidaten der orthodoxe richting waren uitgebracht als hoogste cijfer 105 en als aagste cjjfer 98 stemmen. Al de kandi daten van de kiesvereeniging Vrijheid en Geweten zijn dus gekozen. De winkeliers J. M.. en E. De L., die in het begin der vorige week uit Vlissingen naar het huis van arrest te Middelburg waren overgebracht, Verdacht van in vereeniging goederen te hebben verduisterd van den faillieten boedel van eerst genoemde, zijn weder op vrije voeten gesteld. J. M. heeft het hem te laste gelegde bekend, en beweert daaitoe door anderen te zijn aangezet. Te 's Heerenhoek is de verbeterde begraaf plaats in gebruik genomen. Zij is thans een M. hooger dan vroeger. Het water, dat toen vaak de gemaakte groeven vulde, veroorzaakte, dat men met moeite de lijken ter aarde bestellen kon. Thans mag met eenigen grond hopen, dat deze moeilijkheden voor goed overwonnen zijn. Te Poortvliet zijn Maandag een paar perceelen bouwland bij publieke veiling ingezet voor 180 't blooisch gemet, een som waarmee men voor een klein getal jaren den spot zou gedreven hebben. Onder vele blijken van belangstelling her dacht gisteren het echtpaar Pladdet te Hoek den dag, waarop het 50 jaar geleden in het huwelijks bootje stapte. De buren bereidden het echtpaar een in alle opzichten feestelijken dag. De landbouwer S. uit den Huissens- polder, gemeente Zaamslag, is de vorige week met zijn inboedel, landbouwgerief, vee en paarden, in een woord met alles wat er te bergen viel, over de schreef (rijks grens) gegaan, zooals men het noemt, naar men vermeent om daar alles te gelde te maken het gerucht luidt dan ook dat het vee aan slagers te Gent zou verkocht zijn. En waarom Omdat de Belgische eigenaar, te Brussel woonachtig, geen cent vermindering van pacht wilde toestaan. Genoemde landbouwer had eene hofstede in pacht van circa 80 hectaren en ieder jaar prompt zijne pacht betaald, ofschoon die niet zeer laag was, daar de pachtsom met lasten enz. 43 per gemet (44 aren 56 centiaren) beliep. In den vorigen zomer is 's mans oogst bijna totaal verhageld, waarvan de schade op ongeveer 3500 geschat werd. De eigenaar wilde van afslag van pacht niet weten. Zooals meer gaat in dergelijke gevallen trekt het publiek partij voor dien pachter i dit blijkt wel uit het feit, dat de omliggende buren hem de behulpzame hand hebben geboden om alles te vervoeren, hetgeen des 's nachts met 21 wagens is geschied. Eenige ingezetenen uit Raalte, voor een paar jaren door de heeren Kuipers van Steggerda tot landverhuizing naar Dacota overgehaald, zullen, naar de Amst. verneemt, spoedig doodarm naar Nederland terugkeeren. Het contract met den leverancier van aard appelen voor de troepen-menages te Amersfoort, C. Yan Baaven, is door den minister van oorlog verbroken. Ook is hem het recht ontzegd in het vervolg eenige leverantie voor het rijk te doen, dewijl hij geschenken heeft aangeboden aan per sonen, die in betrekking staan tot die leverantie. Den 15eB Maart wordt in den Planten- en vogeltuin te Arnhem een katoentjesbal gegeven. Een persoon, die aangenomen had den inboedel van een gezin aan het Groenewegje in den Haag te verhuizen, verleende zijne diensten op zeer bijzon dere wijze. Na goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij het naar eene kamer en haalde er toen een uitdrager bij, aan wien hij alles ver kocht. Met het geld, er voor ontvangen, ging hjj aan den haal. De Fransche regeering heeft aan den heer Plock, inspecteur generaal van bruggen en wegen, en Laroche, hoofdingenieur, opgedragen om de organisatie van de voornaamste havens in het Noorden vaD Europa te bestudeeren. Die heeren hebben daarom een bezoek gebracht aan Antwer pen, Amsterdam, Rotterdam, Bremen, Hamburg, Londen, Hull, New-Castle, Glasgow, Liverpool en Bristol. Een lid van de Rouaansche kamer van koophandel, de heer Picard, heett in verband met deze studies eene vergelijking gemaakt tusschen de haven van Rouaan en die in België, Nederland, Duitschland en Engeland. Dit belangrijke werk is uitgegeven door de genoemde kamer van koop^ handel, en de slotsom, daarin vervat, strekt om binnen korten tijd de haven van Rouaan te ver beteren. Het groote verschil met de vreemde havens is, dat buiten Frankrijk de exploitatie en administratie uitsluitend door de steden worden geregeld, en de staat daar alleen tusschen beide komt om de algemeene maatregelen te bekrach tigen. In Frankrijk hangen de havenplaatsen te veel at van het staatsbudget. Verder toont de heer Picard aan dat de scheepvaart in Rouaan meer betaalt dan in Antwerpen en de Nederland sche Laven9, maar minder dan in Hamburg en de Engelsche havens. Hij wijst op vele noodzakelijke verbeteringenhet werk is voor Frankrijk van zeer groot belang. Een correspondent van de Temps herinnert, naar aanleiding van de Tonkinggeschiedenis, aan eene historische anecdote, bewijzende het verschil tusschen het karakter der Franschen en dat der Engelschen. Te Aden verhaalt men het volgende over de inneming van Perim. Een kapitein van een fregat had van de Jul i-regeering last gekregen dat eilandje te nemen. Het schip reist Afrika om en doet Aden aan, waar de Engelsche gouverneur den officieren een feestje aanbiedt. Aan tafel wendt de kapitein zich tot zijn gastheer met de woorden: »Nu kan ik het u welzeggen Gij hebt Aden bezet, maar wij gaan Perim nemen." De gouvernenr gaat kort daarop even weg, komt evenwel spoedig terug en is verder een zeer vrien delijk gastheer. De partij duurt lang. De fregatskapitein haast zich om Perim voor dag en dauw te bereiken. Maar wat ziet hjj Perim was bezet door een Engelsch detachement, welks officier hem zeide«Perim was te nemen omdat gij kwaamt om het te bezettenmaar wij hebben 't genomen". Bij 'Calmann Levy zal een werk verschijnen van den graaf van Parijs, handelende over den toestand der werklieden in Engeland. De Hamburgsehe groothandel is druk aan het overleggen over het invoeren van den «handel op termijn" in koffie. 's<5ravenliage. Tweede kamer. De heden gehouden zitting werd door den heer Cre- mers gepresideerd, die hulde bracht aan de ver diensten van den heer Yan Rees als voorzitter. De heer Verniers van der Loefï heeft zitting ge nomen. De heer Kist heeft een interpellatie aange kondigd over het tijdstip der invoering van het strafwetboek. Morgen wordt de nominatie voor president opgemaakt. 's fSravenHag-e. Benoemd tot burgemeester van Aagtekerke de heer Peper en tot burgemeester van St. Kruis de heer Hennequin. Amsterdam. Het stoomschip Burgemees ter Ben Tex. waarmede de heer Van Rees naar Indië gaat, wordt speciaal voor dezen ambtenaar ingericht. De hutten middenscheeps, alsmede het middengedeelte van het dek worden geheel voor hem gereserveerd en alle compartimenten worden van spreekbuizen naar de hofmeestershut voorzien) Londen. 739 Engelsche soldaten zijn te Soeakim aangekomen. Heden had de laatste bijeenkomst tusschen lord Derby en de Transvaalsche deputatie plaats. De quaestie der suzereiniteit is aldus geregeld dat Transvaal onafhankelijk blijft op eigen gebied, doch de onderhandelingen met de inlandsohe stammen of met vreemde mogendheden moeten gevoerd worden door tusschenkomst van Engeland. Caïro. Op voorstel van kol. Baring wordt het Engelsche bezettingsleger versterkt. Soeakim. 200 manschappen van het gar nizoen te Tokar -hebben een uitval gedaan, ver scheidene vijanden gedood of gewond en zich meester gemaakt v^,n eene hoeveelheid vee en kameelen. Er zijn vreemde tijdingen gekomen uit Egyp- teland. Daaronder rekenen wij niet het verblij dend nieuws, dat generaal Gordon in Khartoum is aangekomenwant zijne reis deed denken aan al die zware proeven die de helden der fabel had den te doorstaan om de hand eener koningsdochter zich te verwerven gaan door een brandend paleis, een reus overwinnen en een draak bestrijden. Doch draak, reus en vuur, dat wil zeggen de woestijn, de opstandelingen en het gevaarlijk klimaat, dit alles is Gordon te boven gekomen, en daarom mag zijne aankomst te Khartoum eene verblijdende tijding genoemd worden. Maar met het vreemde nieuws bedoelen wij het bericht, dat Gordon den Mahdi zou hebben erkend als sultan van Kordofan, en daarbjj zou hebben verklaard, dat hij den slavenhandel in geen enkel opzicht van plan is te beperken. Aldus zou Engeland door zijn officieeleu vertegenwoordiger eene goedkeuring hebben ge hecht aan een schandelijk bedrijf? Het laat zich verklaren, dat de heer Gladstone in het lagerhuis een weinig verlegen was met zijn antwoord, toen een der afgevaardigden hem over dit bericht inter pelleerde het ware zeker beter geweest, wanneer de minister-president de tijding aanstonds had kunnen tegenspreken. Wellicht, denkt men in Engeland, heett Gordon die verklaring afgelegd met de nevengedachteik zal later aan de Congo den handel in menschen aan de bron bestrijden, en daar de stammen beschermen tegen de Bedonïner uit Soudan die er hunne slaven komen halen. Maar dan heeft Gordon's systeem iets van de «geeste lijke restricties" die door zekere lieden in de Europeesche staten worden in toepassing gebracht. Opwekkend ziet het er in Soudan niet uit. In Caïro is gebleken, welk een geest van verzet er lieerscht in de onderste lagen der bevolkingim mers vijf Egyptische soldaten kwamen, ook uit naam van een dertig kameraden, bij den khedive protesteeren tegen het feit dat Egyptische soldaten door Engelschen of andere ongeloovigen worden ingelijfd en deel moeten nemen aan de expeditie tegen Tokar. Op raad van sir Evelyn Wood werden deze lieden natuurlijk in de ijzers gezet. En dit is slechts een klein staaltje van den staat van desorganisatie waarin het Egyptische leger verkeert. Heden wordt de beslissende slag bjj Tokar verwachten bovendien wordt Soeakim ernstig bedreigd. Zondag werd deze plaats druk beschoten; vooral bet kamp der Engelschen werd getroffen, en zelfs Baker-pacha ontkwam het gevaar ter nau- wernood. Later werden door Engelsche matrozen ongeveer 2000 opstandelingen gezien op een afstand van 8 of 9 kilometers van de stad. Zjj schenen zich te bewegen in de richting van Tokar. De beschieting van Soeakim is waarschijnlijk algemeene repetitie geweest voor den strijd, die van daag o morgen door de troepen van Osman Digma wordt geleverd. Het is de vraag, of de expeditie der Britten bij tijds op het terrein zal aanwezig zijn. Met dezen stand van zaken voor oogen zal het Lagerhuis heden stemmen over de bekende motie van afkeuring van sir Stafford Northcote. Wij moeten hopen, dat de discussie der laatste uren nog eenig licht zal gebracht hebben in de duisternis der Egyptische zaken. Sir Charles Dilke bij voorbeeld, die eenmaal verklaarde dat de nieuwe bestuurders, die door Engelands hulp over Soudan moesten aangesteld worden, menschen zijn, met welke goede verdragen zijn te sluiten tot onderdruk king van den slavenhandel, moet verlangend zijn geweest naar het oogenblik waarop hij de noodige ophelderingen kon geven. In de Fransche kamer is 't gisteren weer eens duchtig warm toegegaan. De kamer behandelde het wetsontwerp tot het stichten van scholen voor regimentskinderen en monseigneur Freppel had een amendement voorgesteld, dat strekte om bij die scholen aalmoezeniers aan te stellen. Generaal Cam- penon, de minister van oorlog, verklaarde daaren tegen dat aalmoezeniers wanorde zouden stichten. Het gejuich der linkerzijde ging met heftig protest der rechterzijde gepaard, en, gelijk van zelf spreekt, verscheidene afgevaardigden werden weder tot de orde geroepen. Het amendement-Freppel werd ten slotte met eene zeer groote meerderheid (368 tegen 97) verworpen. De kamercommissie van 44 houdt zich bezig met het bestudeeren der hervormingsplannen, maar tot nu toe leverde haar arbeid niets op dat prak tisch uitvoerbaar is. Daaruit volgt niet, dat zij in de toekomst niet iets zal voortbrengen; in elk ge ral zal door hare voorbereiding allicht meer helderheid komen over de economische quaestie, die thans in zoo hooge mate voor Frankrijk d e quaestie is. De heer Cléinenceau is in Londen om den toestand der werklieden in Engeland te onder zoeken. De ministerieele crisis te Belgrado wordt toe geschreven aan de eischen der progressistische partij, die aanspraak maakte op de 44 zetels, waarover de regeering in de kamer van afgevaardigden beschikt. Had de regeering daarin toegestemd, dan zou de genoemde partjj de onbeperkte heer schappij in het parlement hebben gehad. Uit het feit, dat, gelijk wij gisteren zagen, de heer Gara- sohanin ontboden is om een nieuw kabinet samen te stellen, blijkt dat de progressisten toch hun zin krijgen want Garaschanin was lid van het voormalig kabinet, dat zijn steun vond in de pro gressistische meerderheid. Volgens bericht in de Kölnische Zeitung wordt het kabinet aldus samen gesteld Garaschanin minister van buitenlandsche zaken en president, Novahowitch binnenlandscke zaken, Kajundzitch (thans gezant te Rome) eere- dienst Marinhovitch (rechter in het hof van cassatie) justitie, Pavlovitch (vroeger minister van buitenlandsche zaken) financiën, kolonel Petrovitch oorlog, Provitch openbare werken en Gudovitch landbouw. In Italië heeft men het druk over een vermoe- delijken aanslag, die Zondag geschied zou zijn op het leven van koning Humbert. De trein, waarin de koning van de jacht terugkeerde, reed tusschen Montalto en Corneto, toen door vier personen op den het traject bewakenden carabinier geschoten werd. Deze gaf zes schoten terug, waardoor een der aanvallers gewond werd, en nam een met kruit gevulde flesch in beslag, die tegen hem was ge slingerd en waaraan een aangestoken lont beves tigd was. De boosdoeners ontkwamen. Men is nu bezig in den omtrek een onderzoek in te stellen. Sedert eenigen tijd alzoo lezen wjj in een der Duitsche bladen speelde in de spiritistische wereld te Weenen het beroemde Amerikaansehe medium Bastian de hoofdrol, een man die de grootste verbazing wist op te wekken doch steeds wanneer zijn roem al te zeer verbreid werd, het geraden vond Weenen voor eenigen tijd te ver laten. Bastian zoude echter niet zoo gemakkelijk opgang gemaakt hebben, indien hij niet een gezien persoon als baron Hellenbach tot beschermer en verdediger had. De baron was iemand, dien men onmogelijk in staat achtte bedrog te plegen, doch die door de mystieke richting zijner philosophische studiën ertoe gekomen was om een warm aan hanger van het spiritismus te worden. Yoor hem was Bastian een uitverkoren geest, een man van hoogere gaven, een profeet der toekomst, en als zoodanig stelde hij hem voor in een voor twee jaren door hem geschreven werk over Bastian. Deze gebruikte den baron natuurlijk als weten schappelijke autoriteit en onwraakbaar getuige. De spiritistische séances' hadden ten huize van baron Hellenbach plaats, en daar verzamelden zich vele geleerden om zich te overtuigen dat Bastian's werkzaamheden niet langs den natuur lijken weg te verklaren waren. Niemand was het gelukt de kunststukken van den Amerikaanschen toovenaar, die zich voorzichtig door een kring vau beschermers had omgeven, te verklaren. Hij eischte van alle bezoekers de be lofte, dat zij altijd stoelvast en stil zouden zijn, en dan was 'tin het duister moeilijk uit te maken, of Bastian werkelijk voortdurend in den leuning- steel vastgebonden bleef zitten, hoe de in de lucht zwevende voorwerpen werden bewogen, en van waar die onzichtbare muziek der sfeeren kwam. Waagde iemand het van zijn zitplaats op te staan, dan was het spook vlug verdwenen en beklaagde Bastian zich ernstig, dat de heeren zich niet aan hun woord hielden. Dagbladschrijvers liet hij, als bekend indiscrete lieden, niet toe; voor hen vreesde hij meer dan voor de geleerden. Toch werden vele zijner kunststukken ook door dezen verklaard, o. a. door den mathematicus Dr. Si mony; maar altijd gelukte het Bastian zich voor zijn publiek staande te houden, gelijk ook baron Hellenbach voor de echtheid zijner geestverschij ningen had ingestaan, verklarend dat hij zelf eens diep getroffen was geworden door de verschjjning van een Arabier, die hem aan een gewichtig oogenblik uit zijn vroeger leven had herinnerd. Bastian wilde verder gaanen beproefde door middel van zijne aristocratische bescher mers ook den kroonprins te bewegen aan zijne séances deel te nemen, in de hoop op hem een gelijken indruk te weeg te zullen brengen, De prins stelde een levendig belang in die met een wetenschappelijk tintje gekleurde verschijning, en reeds ongeveer een jaar geleden was hij bij eene spiritistische voorstelling tegen woordig. Hij vatte toen het plan op om aan het spel van den heer Bastian een einde te maken en nam den aartshertog Johan in het complot, dien men eveneens in de spiritistische tooverkringen had gepoogd in te leiden. Bastian werd uitge- noodigdvoor eene «zitting", die, behalve door den kroonprins en aartshertog Johan, ook door aarts hertog Reinier en verscheidene personen uit de hoogste kringen, o. a. baron Hellenbach, werd bijgewoond. De zitting had plaats in de vroegere studeer kamer van den aartshertog, en daarin waren behalve een klavier slechts het aangewezen getal zitplaatsen. Toen Bastian verscheen werd volgens den wensch van den kroonprins aanstonds met de plechtigheid aangevangen. De deur van een naastgelegen stikdonker kabinet werd opengezet, en daarvoor hing eene Oostersche portière met een zwart, in het midden openslaand, gordijn. Het medium verdween in het donkere kamertje, waarin slechts een stoel was geplaatst. Lang duurde 't eer in het halfdonker iets viel waar te nemen. Daar worden eensklaps tusschen de zwarte gordjjn een gezicht en een gestalte tot aan de borst zicht baar. Allen pogen de vorm en trekken van het gezicht te onderscheiden, maar dit gelukt niet: het gelaat is zoo nevelachtig, dat, zoodra het na een vierde van een minuut verdwenen is, niemand weet wat hij eigenlijk gezien heeft. De zwarte gordijn wordt wederom geopend en nu iets verder, zoodat het geheele bovenlijf der geestverschijning

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2