BUITENLAND Moipp ei Yerpattóiap ii Laatste Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen, Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. De parade, die morgen alhier ter gelegen heid van 's konings jaardag zal plaats hebben, wordt bij gunstig weder op het Molenwater ge houden. De dienstbode te Kapelle, die gevankelijk naar Middelburg werd overgebracht als verdacht van kindermoord, is Zaterdag weer op vrije voe ten gesteld. Bij de loting voor de nationale militie te Yerseke deden zich de volgende bijzondere feiten voor Door ged. staten werd, zonder loting, voor den dienst aangewezen een jongeling uit die gemeente die, in 1864 elders geboren, meende in 1865 ge boren te zjjn en zich dus een jaar te laat ter inschrijving aanmeldde. Het is gebleken, dat bij de volkstelling in 1869 het geboortejaar dooi den vader abusievelijk was ingevuld en later even zoo op de bevolkingregisters was overgeschreven, waardoor het verzuim der aangifte eerst dit jaar, bij de overlegging van het geboorte-extract, werd ontdekt. De zoon zal alzoo voor de onbedacht zaamheid van den vader, die nog altijd meent dat zijne opgave de rechte is, moeten boeten. Onder de lotelingen kwam verder iemand voor, die aanspraak maakt op vrijstelling wegens broe- derdienst van zijn halven broeder, die in 1816 werd géboren en in 1835 werd ingelijfd bij de 17e afdeeling infanterie, thans 6e regiment. Een zoo danig verschil (van 49 jaar) in leeftijd tusschen twee broeders zal wel zelden voorkomen. Te Ellewoutsdijk houden zich tegenwoordig ongeveer een vjjftigtal arbeiders bezig met het herstellen van stormschade en de voltooiing der onderhoudswerken. Het laat zich aanzien dat deze bedrijvigheid nog geruimen tijd voortgang zal hebben, wijl binnen kort zal worden aange vangen met het maken van werken tot herstelling der schade, welke in de vorige maand is ontstaan. Het frisscbe weer der laatste dagen doet de landbouwers in Westelijk Zuid-Beveland niet alleen van koude, maar ook van vreugde in de handen wrjjven. Nu velen hunner reeds paardenboonen gezet hebben of zetten, is zulk weer juist koren op hun molen. Hier en-daar is men ook bezig met het zaaien van zomergerst. Het rooien van boomen en het hakken van hout op polderdijken, in weilanden en langs de slooten der bouwlanden neemt een einde. Dit winterwerk houdt daar nog veel arbeiders bezig. De eigenaars zijn maar half tevreden over de prijzen van het hout. Vooral de Canada-populieren, daar in-over- vloedige mate aanwezig, brachten veel minder op dan in vroeger tijd. Reden waarom ook vele dijken weer beplant worden met olmen, tot groote vreugde der vrienden van natuurschoon. Te Zierikzee had Vrijdagavond in de con certzaal een bal masqué et paré plaats dat zeer druk was bezocht en algemeen uitstekend voldeed. De ontwerpers hebben zoo schrijft men ons eer van hun werk gehad, en aller verwachting werd overtroffen. De garnalenvisscherij begint ook te Breskens meer uitbreiding te verkrjjgen. Een varensgezel aldaar is Zaterdag met een nieuwen hoogaarts binnengekomen met het doel om zich ook op bovengenoemde visseherij toe te leggen. Het getal visschersvaartuigen is er thans tot vier geklommen. Met het oog ook op deze industrie hoopt men op uitbreiding der communicatiemiddelen met België. Te Hulst kwam Zaterdag namiddag, terwijl de trein van 4.30, komende van St. Nikolaas, reeds in aantocht was en de barrières gesloten waren, de landbouwer P, van Hulst, met een wagen met twee paarden bespannen aan, reed de eene barrière los en de tweede aan stukken. Juist toen hij over den weg was, vloog de trein voorbij. Of hier aan onachtzaamheid of aan op den loop zijn der paarden te denken valt, weet men niet. Bij de begrafenis van het lijk van den Rus- sischen gezant, Zaterdag te 's Gravenhage, schrikten de paarden van een drietal rijtuigen van de eerste salvo's, gelost door een bataljon bij aankomst van den lijkstoet. Een der koetsen viel met koetsier en al om, en werd gedeeltelijk verbrijzeld. De koetsier kwam met den schrik vrjj. De gebr. Aarends, verdacht van den moord te Heinoo, ontkennen alle schuld maar blijven toch in arrest. De derde verdachte, zekere Schepop, zal binnen kort uitgeleverd worden. Volgens het T>. v. Z. Hheeft mgr. Brink- mann, de thans herstelde bisschop van Munster, gedurende de eerste anderhalfjaar van zijne ver banning, in eene Zuid-Hollandsche gemeente ver toefd, waar een huisje, naast de pastorie staande, door hem was gehuurd. Het geheim bleef zoo wel bewaard, dat zelfs de kapelaan er onwetend van was; op zekeren dag werd het evenwel door de hooge geestelijkheid hier te lande noodzakelijk Hij bracht de hand nog eens aan den schelknop en trok daaraan met kracht. Een zachte klank was hetantwoord. hjj wachtte lang eD schelde nog eens. Weêr dat doffe geluid; maar tege lijkertijd ging de deur heel voorzichtig open. »Dokter?" fluisterde een zachte stem. Thurna duwde de deur driftig verder open en stond tegenover Suze, die hij zich nog heel goed her innerde; maar wat was zij veranderd Hare roode wangen waren verdwenen en hare oogen gezwollen van het schreien. Zij staarde hem sprakeloos aan en hij gevoelde dat een heimelijke angst hem bekroop. »Kent gij mij nog, juffrouw Suze, en wilt gij mij bij uwe meesteres aandienen Zij ver wacht mij." »U verwachten? Neen, lieve hemel! dat doet zij niet." „Ik heb toch uit Genua geschreven." „Er is gisteren een brief uit Genua gekomen, maar denkt mijnheer de graaf dan dat mevrouw brieven mag lezen »Is zjj dan ziek?" vroeg hij met schrik. „Zij heeft wekenlang op de dood gelegen. O! Het was vreeselijk 1" snikte Suze,Het begon toen alles afgeloopen was gij weet wel. toen zij weer hier kwam, viel zjj op zekeren dag neêr en heeft drie weken lang gelegen dat zij niemand herkende. Hersentyphus, zegt de dokter. Ik ben bijna gestorven van angst." »Kind, kind, folter mij niet langer. Hoe is het thans geacht, een ander verblijf voor den bisschop te zoeken, en toen viel de keus op het Limburg- sehe gehucht Straebeek. Te Amsterdam kwam zekere E. G., eigenaar van eenige huizen, in kennis met een persoon genaamd J. A. P., wien hij zijn eigendomsbewijzen van zijn huizen liet zien. P. wist er daarvan een weg te nemen, waarmee hij zich naar een notaris begaf, zich als G., eigenaar van het huis, voor deed en 6000 hypotheek vroeg. Een voorloopige akte van volmacht werd in- tusschen opgemaakt en door P. met den naam van G. onderteekend. Toen de notaris echter den werkelijken heer G. een bezoek bracht, bespeurde hij, dat men hem misleid had, en toen P. daarop de verlangde som in ontvangst kwam nemen, be speurde deze dat de politie hem reeds met ver langen verbeidde. Hij werd naar de cel gebracht. Zaterdag werden de Transvaalsche afgevaar digden te Londen onthaald door de Nederlandsche Vereeniging. Er werden dronken uitgebracht op Engeland 's koningin, onzen koning, en op de Vereeniging. De heer Krüger drukte de hoop uit, dat de banden van vriendschap en genegenheid tusschen Transvaal en Nederland door het aan staand bezoek van de afgevaardigden zouden worden versterkt. De Belgische consul verheugt zich in het herstel der vriendschappelijke betrekking tusschen zjjn land en het onze. Hij was aan den maaltijd komen deelnemen uit een gevoel van bewondering en sympathie voor Nederland. Er wordt nog steeds gezocht naar den Bel gischen heer Charles Mascart. Men heeft nu vermoeden dat hij in Nice of Monaco is, doch alle onderzoek blijkt vruchteloos. Zijn signalement is in alle steden van Frankrijk verspreid. Figaro en Le Petit Journal bevatten de woorden Char les Mascart, kom weer naar uw vrouw en kinderen zij sterven van verlangen om u weer te zien." De mailtrein van Dunfries naar Kirkurd- bright Glasgouand South- Western-Railway) is gisteren bij Douglas Castle over een houten brug gevallen. Op dat oogenblik was geen enkele passagier in den trein, alleen de machinist, de stoker en de conducteur. De laatste werd als door een wonder gered, de beide anderen vonden den dood. De machine was over den kop gegaan en de wagons waren geheel vernield. Men denkt dat de brug veel door de laatste regenbuien heeft geleden. Alexandre Dumas heeft een nieuwen bundel van de aan zijne vrienden gewijde uitgave zijner dramatische werken, waarvan slechts 99 exemplaren gedrukt worden, uitgegeven In de voorrede spreekt hij vooral over de bekende tooneelspeelster Mad. Pasca, en knoopt daar de opmerking aan vast dat vrouwen oneindig geschikter zijn voor het tooneel dan de mannen. De slotsom zijner overwegingen is, dat waar van de twintig mannen slechts een enkele werkelijk voldoet, daarentegen op -de twintig vrouwen slechts een drietal afge wezen behoeft te worden. (Port.) Uit Weenen wordt gemeld dat aartshertog Rudolf en prinses Stefanie in het begin der lente een reis in het Oosten zullen maken. Zij gaan naar Constantinopel, en zijn van plan over Bucha- est en Belgrado terug te keeren. Het in de kleine republiek Andorra gerezen geschil in het bestuur zal men pogen uit den weg te ruimen. De regeeringen van Spanje en van Frankrijk vaardigen een gevolmachtigde af, die deze week in Andorra zullen samenkomen. Vrijdag weril to Nieuwerkerk in het openbaar te koop aangeboden: eene hofstede met 37 h. 75 a. 90 c.a erf, tuin, boomgaard, bouw- en weilanden, gelegen onder de gemeente Nieuwerkerk. De hofstede mot 22 h. 26 a. 20 ca. erf, tuin, boom gaard, bouw- en weiland werd verkocht voor ƒ542 per 40 h. 32 ca. aan L. Kik te Waarde. Voorts werden besteed de volgende prijzen, alle per 40 h. 32 ca.: perc. 335 h. 20 a. 10 ca. bouw en weiland ƒ590 J. Kik; 34 p. 39 a. 70 ca. bouwland 601 J. Wandel; 44 p. 5 ha. 43 a. 40 ca. bouwland f535 F. Bonman 47 p. 3 ha. 9 a. 40 ca. bouwland f 505 de zelfde48 p. 1 h. 22 a 60 ca. bouwlaud f470 J. lley- boer 49 p. 76 a 50 ca, bouwland I 450 M. Van VVes ten; 51 p. 73 a. 80 ca. bouwland f451 L. Kik; 63 p. 49 a. 10 ca. bouwland f576 J. L.Van Oost; 64 p. 33 a. 10 ca. bouwland f 60U J. vd. Have, 65 p. 39 a 20 ca. bouwland f 600 J. de Braa' 66 p. 42 a. 80 ca bouwland f 600 M. Van Westen. Zij is gered en de dokter is tevreden." »Goddank 1" prevelde hij; ja op zulk een oogenblik wordt zelfs een Lorenzo Thurna een dankbare geloovige 1 Suze liet hem in het salon en vertelde fluiste rend door „Wij waren geheel alleen toen zij ziek werd. Wat moest ik doen De keukenmeid liep naar den dokter en die zei dat ik aan de familie moest schrijven. Hij wist van niets, natuurlijk 1 Aan de familie schrijven, dat was gemakkelijk gezegd t ik wist geen mensch. Aan de hertogin dat kon ik niet 1 Ik schreef aan mevrouw Van Kendar, maar kreeg geen antwoord. De dokter bezorgde ons een paar pleegzusters en zoo zijn wij er gekomen. Het is een goede, oude man." Lorenzo liep de kamer op en neêr, sloeg een boek open, keek uit het venster en vroeg: »Is het niet mogelijk dat ik haar aanschouw zonder dat zij mjj ziet „O, mijnheer 1" »Zeg, is het mogelijk?" O ja, zeer mogelijk. maar maar het is zoo akelig 1" Hjj lette niet op hare woorden. Het was hem niet mogelijk om heen te gaan, zonder een blik op haar gelaat geworpen te hebben. Suze ging even de kamer uit, kwam terstond terug en wenkte dat hij haar volgen zou. Zij bracht hem in een groot, hoog slaapvertrek, waai de gordijnen half dicht waren, zoodat hij in het eerst niets kon onderscheiden na een poos echte Al de koopers, uitgenomen de eerste, wonen te Nieu werkerk. Ten behoeve der gemeente Yerseke is voor de levering van 100 steres onderhoudsgriut ingeschreven door de heeren: C. Bos te Sliedrecht voor t 1,88 J. A. Lips te Nijmegen voor f 1,86 L. üiopenhout te Sliedrecht voor f 1,84 H. Larooij te Goreshoek voor f 1,84 eu W. E. Van IJsseldijk te Yerseke voor f 1,80 per stère. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Voor Kruiningen is de levering van ongeveer 400 M' onderhoudsgrint gegund aan den heer J. F. Lips te Nijmegen voor f 1,93. Nog was ingeschreven door de heeren H. Larooij te Scherpenisse voor f2,04; A. De Vries fe Hardingsveld voor f2,05 en A. Muller te Sliedrecht voor f2,05 per M3. Datum. 21 Febr. 22 22 22 27 27 29 29 1. 5 6 10 12 Plaats. Voorwerpen. Heinkenszand, Inspan, Mrt. Serooskerke, Middelburg, Middelburg, Cats, Aagtekerke, Wissekerke, Serooskerkp, Cortgene, Cortgene, Ter Neuzen, Goes, Hofstede enz., Huizen, Sierplanten enz., Inspan, Hofsteedje enz., Inspan, Inspan, Verp. Hofst. enz Inspan, Huis, Hofstede enz,. 's Heerenlioek, Hofstede, Informatiën. Pilaar. Tak. Slegt. Notarishuis. Liebert. Loeff. Roelof. Tak. Van Lis. Roelof. Dronkers. Liebert. Pelle en seu Croin. Lan - 18 Februari, des morgens te 8 uren. VerwachtO. wind en goed weder. Ttiermometerstand te Middelburg. 17 Febr. 's avonds 11 uren 33 gr. 18 n 's morgens 8 uren 30 gr. 's middags 1 uur 39 gr, 's avonds 5 uren 47 gr. F. 's Gravenlaage. Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij de instelling van broeder van den Nederlandschen Leeuw wordt afgeschaft door uitsterving der gebeneficiëerden, welke, evenals hunne weduwen, de verkregen rechten behouden. Tevens wordt daarbij een vierde'klasse van die orde ingesteld, met behoud der benaming van ridder doch met verschil in versierselen, ten be hoeve vaD verdienstelijke personen die thans in de termen van de orde van den Eikenkroon vallen. l'arijs. Generaal Millot heeft 12 Febr. het opperbevel over de troepen in Tonking aan vaard. Caïro- Generaal Graham is gisteren avond vertrokken met de expeditie tot ontzetting van Tokar. Dinsdag wordt een beslissende veldslag verwacht. Te Soeakim hebben de opstandelingen getracht brand te stichten in de tortificatiën. BAIiai-tot-m. Generaal Gordon, die heden ochtend alhier is aangekomen, heeft in een pro clamatie den Mahdi als sultan van Kardofan erkend, eene vermindering van belastingen tot op de helft aangekondigd en verklaard dat de slaven handel geenerlei beperking zal ondergaan. Van 10 tot 17 Februari. Middelburg. OndertrouwdII. Sloover, jm. 23 j. met' A. ,T. Adriaanse, jd. 21 j. J. Geljon, jm. 40 j. met O. Bostelaar, jd. 30 j. BevallenM. E. Koster, geb. Hanegraaff, d, C. J. Hendrikse, geb. Guiot, d. C. J. Illaassen- geb. Crucq, z. C. S. Yan der Klip, geb. Bos, z M. De Klerk, geb. Goethart, z. C. P. Emans, geb Fagel, z. A. E. De Plaa, geb. Regeur, z. C. P. schoof Suze een gordijn weg en legde smeekend den vinger op den mond. Zoo zag hij zijn geliefde terug en hij moest al zijn zielskracht in spannen om den wanhoopskreet te onderdrukken die dreigde hem te ontsnappen. Daar lag een skelet met holle oogen. De koorts had de tengere gestalte geheel uitgeteerd, het kleine gezichtje geleek een geel masker, bloedeloos, spookachtig, met verwrongen trekken. Hij vloog het huis uit, als iemand die een geest gezien heeft, en buitengekomen lachte bij in wilden toorn en balde de vuisten, als tegen een boozen geest, die hem voor den gek hield. -Hij voelde niets dan een onbeschrijfelijke leegte want hij twijfelde er geen oogenblik aan of hij zou heden of morgen vernemen dat zij dood was hij had nog nooit aan een ziekbed gestaanhij bezat op dit punt niet de minste ondervinding en dit schouwspel had hem hevig geschokt. Het was afschuwelijk dat Suze hem daarheen gebracht had 1 O 1 ware hij slechts een week later gekomen om haar graf met bloemen te bestrooien en de illusie te bewaren dat daar een engel onder rustte. Den volgenden dag wilde hij vertrekken. maar neen, niet voordat hij gehoord had dat alles voorbij was. Doch in plaats daarvan bracht Jozef hem de boodschap dat de nacht zeer goed geweest was. De dokter was zeer tevreden. »Die dwaas! mompelde Thurna. Hooijkamp, geb. Thewes, z. J. W. Evers, geb. Van. Toor, z. F. S. Van den Broeke, geb. Joosse, d. A. E. Endhoven, geb. Zietse, z. D. Damman, geb. Sinke, d. J. W. Barbier, geb. Landstra, z- R. Happee, geb. Scherer, d. M. Smaardijk, geb- Willemse, d. J. Bostelaar geb. Van der Werf, d. W. J. J. Haayman, geb. De Smit, d. C. H. Kake- beeke, geb. Monté, z. P. J. Bouwense, geb. Van de Kop, d. A. M. De Bree, geb. Van Maaren, z. Overleden: C. J. Damme, man van C. E. Hell- rnund, 65 j. A. Van Leersum, man van J. Davidse, 60 j. C. Buijs, d. 17 m. J. F. Liesoy, wed' van H. M. Francella, 65 j. C. Jongepier, z. 3 m. Van 9 tot 16 Februari. Vlissingen. Gehuwd: J. M. Stuart, jm. 26 j met H. E. Harder, jd. 20 j. P. J. Aspeslagh, jm. 24- j. met J. M. Maes, jd. 17 j. G. F. Raben, jm. 25 j. met L. C. Barbé, jd. 21 j. L. VanVliet,jm. 26 j. met M. Moelker, jd. 22 j. BevallenJ. Visser, geb. Florusse, z. L. Nagel - kerke, geb. Kooman, z. (tweel.) T. C. Meijboom, geb. Dommisse, d. C. W. Ten Hoopen, geb. Haay man Z. M. Florusse, geb. Hoogesteger, z. N. Stroosnijder, geb. Erkencalandt, z. J. De Munck, geb. Lere, z. A. M. Van Steijn, geb. Luppers, z. M. J. Schmidt, geb. Luitwieler, d. J. J. Strack van Schijndel, geb. Van den Bergb, d. E. Gillissen Verschage, geb. Toussaint, z. H. M. Beneker, geb. Stecher, z. E. E. Joukes, geb. Pepers, z. (levenl.) Overleden: K. A. Madlener, ongeh. z. 75 j. M. C. Uitterschout, d. 5 j. J. M. Larsen, vrouw van J. H. De Leper, 57 j. Goes. Gehuwd: A. W. P. Ludwig, jm. 39 j. met A. B. L. Timans, jd. 35 j. H. Molerna, jm. 27 j. met A. C. Meijers, jd. 20 j. BevallenE. Lauret, geb. Den Boer, d. J. De Pree, geb. Glerum, d. F. Muelman, geb. Van El- djjk, d. P. Cornelisse, geb. Keukelaar, d. Zierikzee. BevallenM. Hage, geb. Casboek, z. M. De Vlieger, geb. Legemate, z. J. Berrevoet3, geb. Bos, z, C. Joppe, geb. De Haan, z. C. J. Geers, geb. Voorloop, z. M. J. Adriaanse, wed" van J. C. Van de Kreke, d. H. J. Bujjse, geb. Phaff, d. J. C. Ribbens, geb. Pieter, d. E. K. Vermeulen, geb. Blom, d. Overleden S. Horrevoets, wed® van J. Krakeel, 61 j. Th. Loenjers, d. 12 w. A. Boogerd, d. 8 m. C. Metselaar, ongeh. z. 56 j. Wordt verv olgd.) Het Eransche ministerie heeft Zaterdag een kleine neerlaag geleden. Men weet dat de kamer bezig is met de behandeling der wet op de openbare manifestaties enz., en dat men daarmede gevorderd was tot artikel 5 (art. 3 is 4 geworden), volgens hetwelk alle door de wet aangeduide vergrijpen gerecht worden door de correctioneele politie. De vraag was geopperd of die vergrijpen aan die rechtspraak moeten worden onderworpen of aan die der jury, evenals de vergrijpen der pers. De regeering was van de eerste meening, de meerder heid der kamer evenwel van de andere. De heer Goblet had een amendement ingediend, strekkende om de omschreven fouten te brengen voor de jury de heer Lelièvre een strekkende om het vergrijp van oproerige aanplakbiljetten te brengen voor het hof van assises. Met dit laatste kon de mi nister van justitie zich vereenigen, maar het eerste heeft hij warm bestreden. De heer Martin Feuil- lée, hoewel zelf een voorstander van de machts uitbreiding der jury, meende dat de heer Goblet veel te ver ging. Het is waar, zeide hij, dat drukpers vergrijpen voor de jury gebracht zijn, maar dit is uitzondering. En oproerige kreten mogen niet met het verstoren der openbare orde worden gelijk gesteldde jury heeft alleen kennis te nemen van misdaden, vallende binnen de termen van het gemeene recht en de délits d'opinion. Bovendien zou de jury te vaak voor dergelijke vergrijpen vrijspraak verleenen, en deze zou zeer gevaarlijk zijn. De heer Goblet, sterk door een flinken aanhang, verdedigde zijn amendement met veel vuur, en hield zijn meening staande, dat de oproerige kreet wel degelijk moet beschouwd worden als een délit d'opinion. Samen scholingen op straat mogen een uitzondering maken en, als verstoring der openbare orde, voor de rechtbank gebracht worden, maar het vergrijp der oproerige kreten behoort bij de jury thuis. Het amendement van den heer Goblet werd met 268 tegen 230 aangenomen, en daarna werden de artikelen 5 en 6 goedgekeurd. Met 323 tegen 202 stemmen besloot de kamer vervolgens het ontwerp aan eene tweede lezing te onderwerpen. Het Engelsche lagerhuis zette het debat ox er de Egyptische quaestie voort. De bekende radicaal John Morley sprak Vrijdag, en voor en na hem voerden het woord de heeren Balfour en Dawnay uit naam der oppositie, Fitzemaurice en Cross als verdedigers der regeering. Belangrijk kan de discussie niet ge noemd wordeneenige mededeelingen werden van beide kanten gedaan, zonder blijkbaar veel indruk op de kamer te weeg te brengen. Het onderwerp is geheel uitgeputwellicht begrijpt het huis dit zeer goeden men zou het debat dan ook wel hebben kunnen sluiten, wanneer niet voor heden een redevoering van den heer Goschen op het programma stond, die misschien nuttige wenken kan geven voor de Egyptische politiek der toekomst. De oppositie schijnt, voor een gedeelte althans, verbolgen te zijn op sir Stafford Northcote, die zich in deze discussie zoo zwak toondeen natuur lijk is er weer sprake van, dat lord Salisbury de eenige leider zal worden van de partjj. Maar

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2