127e Jaargan 1884. Dinsdag °42. 19 Februari. Graaf Lorenzo. Kadasirale ilermeiing, Middelburg 18 Februari. Bencsamïngen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent; Advertentiên*. 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: "FEUILLETON. OlIRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat door den landmeter van het kadaster, ter verbetering van de kadastrale plans, zullen worden hermeten de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, gelegen langs de singels van den Noord- weg tot aan het kanaal bij den Veerschen straatweg en noodigt de betrokken eigenaren der aldaar liggende perceelen uit, genoemden landmeter den toegang tot hunne eigendommen te verleenen en hem desverlangd de noodige inlichtingen te verschaffen. Middelburg den 18en Februari 1884. De burgemeester van Middelburg, P I C K Deze week zal in verschillende gemeenten in onze provincie de aangekondigde collecte voorde Maatschappij van weldadigheid, plaats hebben. Na het vroeger door ons daarover medegedeelde, acht ten wij het overbodig nader op die collecte de aandacht te vestigen. Men weetde nuttige maatschappij leed vele verliezenzij heeft dus veel noodig en wie haar helpt steunen doet een goed werk. Wij ontvingen nog een circulaire met aanbeve lingen van het drietal artisten, dat zich deze week in Zeeland zal doen hooren. Daarin wordt het gunstig oordeel, door de Hollandsche bladen over prof. Michelsen, den heer Arn, Spoel en mej. M. Pfeiffer geuit, bevestigd. Prof. Joachim laat zich ook zeer vleiend uit over den heer Spoel. Gaarne vermelden wij nog dat de concert-vleugel, die gebruikt zal worden, afkomstig is uit de be roemde fabriek van Knake uit Munster. Bij gelegenheid van het dejeuner, heden door den burgemeester, voorzitter der gas-commissie alhier, aan de verschillende tot de gas-tentoon- stelling in betrekking gestaan hebbende coinite's aangeboden, deelde de gastheer aan den heer P. Polet, directeur der gemeente-gasfabriek, mede dat de gas-commissie, met medeweten en goedvinden van de leden van den gemeenteraad, besloten heeft hem eene gouden medaille te verleenen, als aan denken aan de tentoonstelling. Wij twijfelen niet of velen zullen met genoegen vernemen dat op deze wijze aan den buitengewonen ijver en de groote werkzaamheid, door den heer Polet bij die belangrijke tentoonstelling ontwikkeld, hulde is gebracht. Aan de gas-commissie, de commissarissen van orde en die voor het decoratief zal een bronzen medaille worden aangeboden. Heden morgen werd alhier, op verlangen van den overledene op zeer eenvoudige wijze, het stof felijk overschot van wijlen den heer J. F. Liesoy Roman van Ursula v. Manteuffel. DRIÉ ÉN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Aan het eerstvolgend station stapte graaf Lorenzo uit den trein en liep langs het raampje van den wa gen naast den zijne. Hij hoorde een kreet zijn naam en zag mevrouw "Van Kendar met Keetje. «Lieve hemelZijt gij het in levenden lijve, graaf Thnrna,, of is het uw geest? Kom hier, kom hierHebben de kannibalen u nog niet op gegeten Waar hebt gij toch al dien tijd ge zeten?" Hij opende het portier en sprong in den wagen. De dames zaten alleen, te midden vaneenheelen hoop tooneelkijkers, bouquetten, plaids, Biidekers, reiszakken enz. Mevrouw Van Kendar vatte zijne beide handen, noemde hem een afvallige, een trouwelooze, en bestormde hem met vragen. Waar hij geweest was? Wat hij gedaan had? Of hij veel leeuwen geschoten had Of hij Turk geworden was Of hij de bronnen van den Nijl ontdekt had Of hij ziek was geweest? Waar hij nu heenging? En zonder zijne antwoorden af te wachten, ver telde zij dat zij met Keetje Italië doorreisd had. Reefje moest wat afleiding hebben want zjj was ter aarde besteld. De lijkkoets werd, behalve door de familiebetrekkingen van den afgestorvene, ge volgd door eenige leden van het Harmoniegezel schap Accelerando en de hier vroeger bestaan hebbende rederijkerskamer Ons Genoegen. Namens eerstgemelde vereeniging, waarover de overledene gedurende 16 jaren de directie had gevoerd, sprak de heer H. Koolwijk een laatsten groet uit, terwijl de heer J. A. Van Swers, namens de talrijke vrienden van den heer Liesoy, dezen een laatst vaarwel toeriep. Hij verklaarde daarbij dat, moge de heer Liesoy ook heengegaan zijn, de dankbare herinnering aan den vader, den leer meester en den vriend van velen zal blijven voort leven. Een der familiebetrekkingen dankte voor de eer, den overledene bewezen. H-ruiniug-esi. 18 Feb. Tot zetter der directe belastingen is benoemd de heer H. A. Markusse, in plaats van den heer M. Wondergem, overleden. Aan den heer J. P. S. Jonquière is, wegens zijn vertrek naar Goes, eervol ontslag verleend als secretaris der afdeeling Kruiningen van de Maat schappij tot Nut van 7 Algemeen, met dankbetuiging voor de vele diensten, aan de afdeeling bewezen. In zijne plaats is benoemd de heer J. H. O. Dominicus. Nu de smeekzang van den heer J. Brouwers, inzake de plaatsing van een buskruitfabriek nabij het Muiderslot, aan de tweede kamer is verzonden, hebben eenige letterkundigen en vrienden van kunst en wetenschap te Amsterdam, een adres aan dezelfde kamer ontworpen, waarin zij verklaren: bij den door de regeering toegestanen, weder-opbouw van de buskruitfabriek te Muiden, beducht te zijn voor nadeelige gevolgen voor het roemruchtig Muiderslot, getuige de schade bij de laatste ont ploffing aan dat gebouw toegebracht; van harte te wenschen dat het Muiderslot, tot welks algeheele herstelling eerst onlangs is besloten, ongeschonden voor het nageslacht zal worden bewaard en daarom de kamer dringend verzoeken den wederopbouw van de buskruitfabriek niet toe te staan, en dus een?steeds dreigend gevaar van het Muiderslot af te wenden. Dit adres is ook in onze gemeente in omloop. Yolgens de Banier heeft onze koning, in eene godsdienstoefening, die Z. M. te 's Hage bijwoonde, voor de collecte ten behoeve van de scholen met den bijbel 1000 geschonken. Yolgens de Amst. Ct., komt de oud-minister Modderman in aanmerking voor een vacature in den raad van state. De Standaard spreekt het bericht dat de Trans- vaalsche deputatie reeds deze week in Den Haag zoude komen, tegen. Zoo snel zegt het blad kunnen de onder handelingen niet vorderen. Yooral niet, nu Soedan de Engelsche gouvernementeele werkkracht bijna geheel in beslag neemt. lang niet zoo gezond en vroolijk meer als vroeger.'1 »Mamariep Keetje verstoord. „Stil kind Alle kennissen zeiden dat gij bleek zaagtmaar nu is het over. Italië is toch een verrukkelijk land Wij hebben in Rome ge noten, kan ik u zeggen. En Napels dan Wij waren ook aan de meren en in Florence maar het kind laat mij geen rust zij wil Yenetië zien. Met maneschijn natuurlijk. maar Genua moet men toch ook kennen vervallen groot heid maar interessant. En gaat gij naar Parijs Daar zou ik ook nog wel eens heen willen. maar daar wil mijn man niet van hooren 't Is zonde, beste graaf! wat ziet gij er slecht uit. Zijt gij heusch niet ziek «Volstrekt niet. Alleen verbrand door de Afrikaansche zon." «En waarschijnlijk vermoeid door uw druk en vroolijk leventje »Ik lieve hemelVerbeeldt gij u dat ik van de eene leeuwenjacht naar de andere ge hold ben en van het eene feest naar het andere ,,Ja zeker." «Ik heb aan die drie feestdagen te Fürsten- rode voor lang genoeg." „Dat was een vreeseljjke geschiedenis. Spreek er mij niet van." «Vreeselijk? Ik vond dat het heel vroolijk was." „O, dan weet gij nog niets. Theodoor Tes- selhof heeft zich zeer slecht gedragen zeer slecht moet ik zeggen. Maar ik spreek er niet Over de schuld schijnt geen verschil te zullen rijzen. Transvaal aanvaardt definitief èn de oude schuld èn de vergoeding voor oorlogsschade, en Enge land schrapt de 120.000 p. st., die vermorst zijn tijdens de annexatie. Maar wel stuit bet thans op de suzereiniteit. Lord Derby wil namelijk wel den resident prijs geven, maar een hand houden in het sluiten van tractaten, terwijl de gezanten wel mededeeling van tractaten aan Engeland willen doen, maar de slui ting ervan niet van Engelands goedkeuring af hankelijk willen stellen. Lang wegblijven zullen de gezanten stellig niet meer. Uit Holland hoopt de deputatie naar Brussel, Parijs en Lissabon te vertrekken, om, kan het, nog eer de Volksraad saamkomt, in Pretoria terug te zijn. Op dit laatste vermeerdert echter de kans niet. Men leest in het overzicht van het Alg. D. «De gouverneur-generaal is van plan einde April of begin Mei te repatrieeren. Z. E. heeft een verblijf van twee weken te Batavia gehouden, en naar men verneemt drukke confe renties met de directeuren van algemeen bestuur gehad over de begrooting van 1885. Van de expeditie naar Tenom is nog geen tijding ontvangen. Belangstellenden zijn zeer ver langend te vernemen, hoe de landing in deze slecht bereikbare plaats der Westkust gebeurd is, en welk soor^ van vijand men ontmoet heeft. In het gunstigste geval konden, aangenomen dat de schepen den 5en voor Tenom kwamen, en dat den radja vier-en-twintig uur beraad gegeven werd, de telegrammen, die naar Penar.g gebracht moeten worden, al niet veel eerder dan den 14en hier zijn. Dat er nog geen bericht is, maakt het echter waarschijnlijk, dat de radja de gevangenen niet uitgeleverd heeft, maar onze troepen afwacht. In dat geval zullen met de landing, met het dek ken daarvan door het geschut der schepen, en het inrichten van een versterkt bivak nog eenige dagen heengaan, eer een der schepen gemist kan worden om een telegram weg te brengen. De heer A. Gamél te Kopenhagen, reeder en uitruster van de Dymphna, heeft zijne rekening aan den Deenschen minister van marine ingediend. De uitgaven bedragen 224,261 kronen 40 öre, waarvan alleen ongeveer 12,500 kr. benoodigd waren om het schip uit Vardó en de verschillende havens aan de Noordsche kust naar Kopenhagen te brengen. Voor deze onvoorziene uitgaaf zal geen extra toelage van den staat verlangd wor den, daar de heer Gamél alles wat men van de expeditie te vorderen had betaald heeft. De kostbare zoölogische verzamelingen, in de Karazee verkregen, zijn alle aan den staat ten ge schenke gegeven en binnen korten tijd zullen de photographiën, die tijdens de bezetting in het ijs genomen werden, gereed zijn. Zoo ook eene nauwkeurige kaart van de Karazee. gaarne vanEveline woont sedert op haar villa aan den Rijn." Graaf Thurna greep naar de leuning van zijn fauteuil en vroeg «Van haar man gescheiden?" „Ja, van haar man gescheiden Hij stond langzaam op en ging eenigszins wag gelend naar het venster, liet het neder en keek naar buiten. De zwarte rook van de locomotief sloeg hem in het gelaat, maar het was alsof hem nieuwe levenskracht in de longen stroomde. «Gij ziet er reeds uit als een bedouïn; wilt ge nu nog een moor worden vroeg Keetje lachend. «Pardon", zei hij, „als men altijd alleen reist wordt men lomp en onbeleefd, en, oprecht gespro ken, interesseert de geschiedenis van mevrouw Van Tesselhof mij meer dan het landschap." »Dat hoop ik ook", zei mevrouw Van Kendar, »ga weer zitten en luister; dan zal ik u alles ver tellen. Ik ben blij dat het er toe gekomen is, ofschoon ik op het laatst toch met Tesselhof te doen had. Hij was verpletterd maar hij had het verdiend. Hij trok voor Eveline partijmaar de hertogin had de zaak toch gaarne bijgelegd om de praatjesmaar daar was de erfprins tegen. Die heeft Eveline trouw ter zijde gestaan. De zaak was overigens heel eenvoudig. Tesselhof was zoo bepaald in het ongelijk en hij gaf spoedig toe. Om zijn vrouw in tegenwoordigheid der dienstboden zoo te mishandelen het was schandelijk Sedert acht weken heb ik nu niet van Eveline gehoord. De reeder is voornemens eene nieuwe poging te wagen, om de oostkust van Frans-Jozefsland te bereiken en in 1885 eene expeditie met de Dymphna uit te zenden, onder leiding van luit. Hovgaard, indien de regeering met hem de onkos ten wil deelen. Volgens zijne uitdrukkelijke verklaring zal elk aanbod van gelden voor zulk eene expeditie van vreemde natiën, zooals er reeds verscheidene gedaan zijn, worden afgeslagen. Ove rigens heeft de heer Gamél de vraag in overwe ging gegeven of het schip zal aangehouden dan wel verkocht worden. In het laatste geval zou het bedrag op eene andere wijze kunnen aange" wend worden, bjjv. voor eene expeditie naar Groenland. (H.) raad van state. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr H. C. Verniers van der Loeff, als lid van den raad van state. De heer J. A. Brakman, te Grijpskerke, staat n° 3 op de voordracht voor onderwijzer in de gymnastiek aan twee O. L. scholen te Amsterdam. De jaarwedde van den heer P. Janse, hoofd der 0. L. school te Schore,is met ƒ50 verhoogd en gebracht op 800. Tot pastoor te Vlissingen is door den bisschop van Haarlem benoemd de heer L. E. Jansen. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein-luitenant t/z C. E. Uhlenbeck eervol ont heven van het bevel over Zr Ms instructieschip Marnix, en dat bevel opgedragen aan den kapi tein-luitenant t/z W. J. A. Nolthenius. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden de heer Bannet te Goes, in de bekende zaak BannetVermeulen, den eed afgelegd, hem bij arrest van 21 Jan. door dat hof opgelegd, en is hem thans de vordering, die hij beweerde tegen den heer Vermeulen te hebben, toegewezen. Het aanteekenen van appèl in de zaak der Utrechtsche studenten is geschied op last van den minister van justitie. Gisterenmiddag was de stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen, die hier te half twee moest aankomen, op Koudekerke's grondgebied, weder het spoor bijster. De locomotief stuitte tegen een boom nabij de waterleiding en ontwor telde dien, terwijl door het breken van eene ruit in den wagon twee passagiers lichte kneuzingen bekwamen. Eerst te half zeven des avonds kon de dienst weder geregeld worden voortgezet. Hare brieven zijn waarschijnlijk niet terecht ge komen en op reis komt men niet tot schrijven! Zij is nu te Rheineck, maakt veel muziek, leest veel, maar gaat met niemand om. Arm kind, zij heeft een treurig jaar achter zich. Toen ik haar het laatst gezien heb, was het kort voor de laatste zitting. Zij zag er zoo melancholiek uit." VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Voor het hek van Villa Rheineck hield eeü rijtuig stil; de man, die er uitstapte, liep ongedul dig de kastanjelaan door sprong de trap op legde de hand op de schel, trok haar terug en legde haar op zijn borst, als moest hij beletten dat daar binnen iets sprong. Misschien was dat iets zijn hart Sedert drie dagen stond hij in gedachten op dien stoep, vol ongeduld het oogen- blik verbeidende dat zijn persoon volgen zou. In den geest had hij ook reeds de deur opengeduwd was naar binnen gesneld en had zich met den uitroep: «eindelijk! eindelijk!" aan hare voeten geworpen. Wakend of slapend had hij van niets anders gedroomd dan van dit wederzien. Hij had nacht en dag doorgereisd en nu was het oogenblik daar! Een jaar lang had zij naast hem gestaan, zooals hij haar dien laatsten avond gezien had, terwijl hare tranen op zijn schouder vielen. overal had hem die herinnering vervolgd, onafscheidelijk van diamanten, zilverweefsel, bovenaardscbe schoonheid en aandoenlijke lieftalligheid 1

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1