37 127e Jaargan 1884. W oensdag 13 Februari. Graaf Lorenzo. 88 FEUILLETON. PUBLICATIE. Gemeente-belastingen. Middelburg 12 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en Feestdagen;; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! A d v e r t e n t i e n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Kohier voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1883. O DELBURG COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester der gemeente Middelburg brengt ter kennis van belanghebbenden dat door hem is ontvangen een exemplaar van het boekwerk TOerterlanilscls leger, betref fende de vrijwillige dienstneming bij het leger en den dienst bij de nationale militie dat het hoofdstuk betreffende den dienst Isij. de militie- te Sand aanmerkelijk is uit gebreid, hoofdzakelijk ten dienste van militie- pliehtigen, en dat daarin thans ook worden aan getroffen de voornaamste bepalingen betreffende de aanstelling van korporaals, onderofficieren en luitenants uit de militie dat verder in genoemd boekwerk onder 754 en volgende zijn vermeld de, in de Staats-courant van 19 Januari jl., n° 16 opgenomen, bijzondere bepalingen aangaande den eersten oefeningstijd voor ingelijfden bij de militie te land, voor de lichting 1884 dat de lotelingen, die aan het in 758 bedoelde examen wenschen deel te nemen, zich daartoe vóór SO Maart aanstaande schriftelijk moeten wenden tot den daarbij genoemden komman- deerenden officier; dat gemeld boekwerk voor een ieder, die zich als vrijwilliger in militairen dienst wil begeven, of voor de militie-plichtigenop de secretarie alhier ter inzage is nedergelegd en verder alle verlangde inlichtingen zullen worden verstrekt. Middelburg, den 12 Februari 1884. De burgemeester voornoemd, PI CKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 2suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over het jaar 1883 door gedeputeerde staten van-Zeeland den 8 Februari 1884 is goedftekeürd, en ter invordering aan den gemeente-ontvanger,--uitgereikt, terwijl het in af schrift, van den 13cn Februari 1884 gedurende vijf maanden, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en aldaar in druk verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van 10 cent per exemplaar. Middelburg, den 11 Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I 0 K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het Weekblad van het Recht behandelt zooals te verwachten was de presidiale rede van mr Van Ittersum. Die rede wordt ook daar gewogen en te licht bevonden. Onder de „Berichten" wordt de toespraak zelve en daaronder het in ons nommer van 8 dezer daaromtrent geschrevene opgenomen. Roman van Ursula v. Manteuffel. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De vroolijke bui van Tesselhof was inderdaad heelemaal voorbij toen hij weer binnen kwam even bleek als hij te voren rood gezien had steeds vervolgd als door een spook met een met bloed overgoten gelaat. Hij verontschuldigde zijn vrouw bij den hertog en de hertogin, wijl zij plotseling ongesteld geworden was, een een flauwte een De hertogin zag hem ontsteld aan en zei sMaar, wat ziet gij er zelf uit, Tesselhof, zijt gjj ook ziek? Wat is er met Eveline? Verberg ons niets Niets bijzonders, uwe hoogheid niets bjjzonders. Het spijt mij maar zij kan niet komen de hitte de drukte." »Stel u gerust, beste baron, het is zeer jammer dat dit schoone feest niet ten einde toe ongestoord mocht blijvenmaar ik heb altijd wel gevreesd dat het Eveline te zeer zou vermoeien. Laat mij morgen vroeg weten hoe het met haar gaatHet is bovendien weldra tijd om heen \e gaan. Wjj zullen ons vertrek bespoedigen." In een naschrift noemt de redactie het slot van het door ons geschrevene »niet duidelijk"; zij wijst erop dat de rechterlijke ambtenaren niet ondergeschikt zijn aan de bevelen van den minis ter en dat het recht van waarschuwing aan een andere autoriteit dan dien minister toekomt. Wat het Weekblad aanvoert was ook ons niet onbekendwjj hadden het door het Weekblad aangehaalde wetsartikel eveneens op 't oog. De president der rechtbank alleen is bevoegd eene waarschuwing te doen, doch de wet voegt er bij ^ambtshalve of op de vordering van het openbaar ministerie." Daar nu de ambtenaren van het openbaar ministerie verplicht zijn de bevelen na te komen, welke hun in hunne ambtsbetrekking door de daartoe bevoegde macht van wege den koning zullen worden gegeven, heeft de minister van justitie het in zijn macht tot den president eene opvordering te laten doen. Weigert de pre sident dan heeft de minister geen middel van dwang; hij heeft dan echter het zijne gedaan, en reeds zoodanige stap zou, naar wij meenen, vol doende zijn om herhaling van dergelijke allocuties te voorkomen. Wij ontvingen voor de slachtoffers der ramp op Krakatau 10, die wij aan het comité hebben overgemaakt. In den loop van het jaar 1881 werden tusschen het gemeentebestuur alhier en de betrokken mi litaire autoriteiten onderhandelingen aangeknoopt, om verbetering te brengen in de behoefte aan schietbanen voor de troepen van het garnizoen. Aan het departement van oorlog werd een voor stel ingediend om voor rekening der gemeente Middelburg drie schietbanen aan te leggen in de dijken en bermen, welke de vroegere haven van Middelburg begrenzen. Door gemeld departement werd kennis gegeven, dat wegens de onzekerheid of het garnizoen te Middelburg nog lang zou blijven, dit voorstel niet kon worden aangenomen. Naar wij uit goede bron vernemen, moeten deswege opnieuw onderhandelingen zijn aangevan gen, waaruit blijken kan, dat het tijdstip, waarop Middelburg als garnizoensplaats zal worden op geheven, nog in een vrij verwijderd verschiet ligt. Bij gelegenheid van den a. verjaardag van Z. M. den koning, Dinsdag 19 Febr., zal alhier, zooals gebruikelijk is, eene groote parade worden gehouden, waaraan ook de schutterij zal deelnemen. Door het 2e bataljon 3e regiment infanterie zal een militair assaut worden gegeven in de groote zaal van het Schuttershof Op dien dag zullen de belooningen aan de onderwijzers in de verschillende vakken worden uitgereikt en de meesters en prevots op de verschillende wapens hunne brevetten ontvangen. De vereenigde sociëteiten der schutterij en in fanterie zullen des avonds een soiree en bal ge ven voor hunne leden en géintroduceerden. De heer L. D. G. Krol, pred. te Groede, schrijft ons Zoo ging van lieverlede het gezelschap uiteen- Het eene rijtuig na het andere reed weg. Menig jonge meisjesoog zocht te vergeefs naar den Spaan- schen graaf. maar die liet zich niet meer zien. Onder de dienstboden ontstond echter reeds eenig gemompel over iets buitengewoons dat er gebeurd was. Het drong zelfs door tot in de kleedkamer, waar de dames hare sorties omhingen. »Men zegt dat de baron zijn vrouw halfdood ge slagen heeft," fluisterde een der hofdames. „het is natuurlijk mallepraatmaar ik beken dat ik het, naar zijn uiterlijk te oordeelen, haast zou kunnen gelooven. Hij zag er uit als het kwade geweten zelf." »Vreeselijk! Maar waarom?" »Pst -- dikwijls is er geen reden; maar hij had misschien weêr wat veel gedronken. Be grijpt gij waarom de hertogin zulk een mésalliance gedoogd heeft „Zooveel is zeker dat morgen de heele residentie alles haarklein weet. Zulke dingen bljjven nooit geheim," Tesselhof liep intusschen al de leêge kamers door, rukte de vensters open, want hij had het benauwd en elk oogenblik werd hjj minder op zijn gemak. De bedienden wachtten te vergeefs op zijne bevelen. Hij ging naar zijn kamer en wierp zich op de canapé. Het was hem onmogelijk om naar Eveline toe te gaan, die hij zoo zonder reden beleedig'd, zoo ruw behandeld hadAls het hof Hoorde men vroeger van spoorwegdieven, thans kan men ook van postpakketdieven spreken. Ons althans is het overkomen, dat uit een trommel, van*' Groede afgezonden naar Britsum bij Leeuwar den, een deel van den getelden inhoud werd gemistterwijl een mandje, heden door ons van daar ontvangen, geopend was en de helft van den inhoud gestolen. Het publiek zij gewaarschuwd BSoi-sseïe, 11 Febr. In de heden gehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk— Borssele zijn vastge steld de omschrijvingen van de uit te voeren werken in het aanstaande dienstjaar 1884/85. De raming der gewone werken bedraagt de som van 4486.02 en die der buitengewone 31482.80, samen ƒ35968.82. Verder werd overgegaan tot financiëele regeling van de ingenomen gronden voor de inlaagkade te Borssele en ten slotte kennis genomen van de uitstekend en allerduidelijkst samengestelde be schouwingen van den provincialen waterstaat om trent de uitkomsten der verleden jaar verachte grondboringen en helmduikingen, ten behoeve van het waterschap Ellewoutsdijk. Daarbij waren voor steilen gevoegd tot het nemen van krachtige maat regelen tegen verderen achteruitgang van den toe stand des oevers en tot bescherming van het calamiteuse waterschap bij eventueele dijkbreuk of overstrooming. Eene bijgevoegde teekening van den uitslag der duikingen droeg niet weinig bij om de leden op de hoogte te stellen vaii hetgeen het duikeron- derzoek aan het licht heeft gebracht. Yerselte, 12 Feb. Eenige jaren geleden bestond in deze gemeente slechts éen smederij binnen kort zal de vierde verrijzen. Dit is een verblijdend teeken van vooruitgang voor deze ge meente. Minder aangenaam is het échter dat, naar wij vernemen, door burgemeester en wet houders vérgunning tot de oprichting werd ge geven tegenover en op eenige meters afstand van het telegraafkantoor en van eene kerk en tegen eene houten schuur met riet gedekt. Het is te hopen, dat niet uit de gevolgen blijke hoe ver keerd burg. en weth. handelen door juist de drie in de wet voorziene gevallen over het hoofd te zien, nl. belangrijke benadeeling in bedrijf, stoor nis in den openbaren eeredienst en brandgevaar. Minstens komt het ons twijfelachtig voor, dat eene smederij en een telegraafkantoor goede buren kunnen zijn. Het zou jammer en lastig voor de inwoners wezen als het nieuwe, post- en telegraaf kantoor, dat nu in het centrum der gemeente ligt, dientengevolge moest verplaatst worden. Wij hopen en vreezen. Zierikzee, 12 Februari. De beer mr. J. P. Cau, benoemd rechter in de rechtbank alhier, werd heden namiddag te drie uren als zoodanig"*i geïnstalleerd. fSerg'eüi op Koom, 12 Febr. Door de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Tooneel dat eens te weten kwamHij kreeg een rilling alleen bij het denkbeeld 1 Eindelijk brak de morgen aan en viel er een vale schemering door de vensters der verlaten feestzalen, waar de knechts slechts de lichten uit gedoofd hadden, eer zij ter ruste gingen. Ook Tesselhof was in een zwaren slaap gevallen, waaruit hij door een luid kloppen gewekt werd. Hij sprong overeind, keek om zich heen en zag dat het negen uur was. Er werd wederom geklopt en toen hij eindelijkbinnen riep bracht de kamer dienaar hem een brief, zeggende dat de bode te paard, reeds een uur op antwoord wachtte. »Wat is dat Van wie komt hij »Van den Doornburg." Dat woord wekte zeer onaangename gedachten op. De baron scheurde den brief open en las hem snel het betrof een duel. Als geschikte plaats werd een uitgestrekte heide op twee uur afstands van den Doornburg voorgesteld. Voor Thurna was duelleeren dagelijks werk maar voor Tesselhof was het iets verschrikkelijks. Hij liep wel een half uur op en neder eer hij zich nederzette om te antwoorden. De mogelijkheid, dat hij wellicht morgen om dezen tijd niet meer in leven zou zijn, veranderde zijn positie eens klaps geheel en al. Hij moest thans beginnen met zich met Eveline te verzoenen, zijne zaken te regelen en afscheid van zijne kinderen te nemen. Hjj verzond het antwoord en begaf zich naar boven. Op den gang was alles doodstil en eerst werd Maandagavond in het feestgebouw Thalia Faassen's Zonder Naam. opgevoerd. Zonder hiervan een geregeld verslag te geven, merken we alleen op, dat inej. M. Beersmans als Sophie Be Wil uitmuntend was en mej. J. De Groot beter vol deed in de vier laatste bedrijven dan in het eerste vooral in de slot-tooneel werd haar spel met gespannen aandacht gevolgd. Het bestuur van Thalia verdient wel dank voor de moeite, die het zich geeft om den leden voor een zeer matige entrée goede voorstellingen op kunstgebied te bezorgen. Jammer dat het dén voor brand bevreesden leden dit genot eenigszins vergalt door het grootste gedeelte der deuren, die een tijdig verlaten der zaal in de hand werken, gesloten te laten blijven. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in de eerste helft van de maand Maart aanstaande, het lichtschip van de Schouwenbank voor eenige dagen naar binnen zal worden gehaald ter reparatie van stormschade en dat gedurende dien tijd bij de Schouwenbank geen draailicht branden en geen mistseinen gedaan zullen worden. Van den juisten datum, waarop genoemd licht schip zal worden weggenomen en weder gelegd, zal te zijner tijd aankondiging gedaan worden. Aan de brochure van »een belastingbetalend patriot." getiteld Koloniale geldverspillingen en roekeloos regeeringsbeleid, ontleent het Rott. Nieuws blad o. a. de volgende feiten Korten tijd vóór de gouverneur Pruys van dei- Hoeven Atjeh verliet, werd de versterking te Pakan-Badak, waaraan eenigen tijd te voren ƒ35,000 was ten koste gelegd, gesloopt; terwijl enkele maanden daarna, toen de vijand andermaal in die streken het hoofd opstak, op dezelfde plaats een nieuw fort moest worden gebouwd. Deze militaire fantasie van den civielen gou verneur kostte aan de schatkist p. m. ƒ100.000. De zooeven genoemde gouverneur, wiens voor bereidende studiën der Atjeh-aangelegenheden den lande minstens 21.000 gekost hebben, ontving een jaarlijksch traktement van 24.000 Kort voor zijn pensioneering gat de Indische regeering hem nog 2 douceurtjes in den vorm van eene gratificatie, de eene groot 10.000, de andere 3000. Genoemde gouverneur geniet thans te 's Hage een welverdiende rust en een jaarlijksch pensioen van 6900. Omtrent de verondieping vóór de haven te IJmuiden wordt aan het Hbl. gemeld, dat Donder dag door eenige autoriteiten en vanwege sommige assurantiemaatschappijen peilingen en loodingen zijn verricht. Het juiste resultaat daarvan is niet bekend, doch als zeker mag men aannemen, dat de verondieping, door de aanhoudende westelijke stormen ontstaan, nogal belangrijk is. Des avonds van dien dag bij den aanvang van het spuien, dat ia overeenkomende met iets minder dan half tij (zoodat toen het water nog vallen moest) seinde toen bij vlak bij de kamerdeur van Eveline wart ontwaarde hij twee kleine gedaanten die er voor zaten. Dat waren Use en Lenore, die hem te gemoet kwamen loopen,~zoodra zij hem zagen. »PststilZij 'slaapt nogalles is stil eu wij wachten tot zij de deur ontsluit." Tesselhof poogde binnen te gaan, maar de deur was op slot. Zou hij kloppen en haar wekken maar wie weet hoe laat zij eerst ingeslapen was Hij zond de kinderen weg en keerde naar zijn kamer terug, waar de knecht hem zijn koffie bracht en vroeg of mevrouw ook wilde ontbijten, „Wacht tot zij schelt antwoordde hij. Men wachtte lang de voormiddag verliep, de be dienden liepen op zachte pantoffels om mevrouw niet te storen. De feestvertrekken werden als door aardmannetjes weer in orde gebracht. Tes selhof was reeds vier- of vijfmaal boven geweest; maar er was niets te liooren. Om 12 uur kon hij het niet langer uithouden. Hij klopte aan. Geen antwoord. Hij klopte nog eens. En nu bekroop hem een doodelijke angstZou zij dood zijn? Maar waarom antwoordde Suze dan niet, die moest toch ook opgesloten zijn Het zweet brak hem uit en hij rukte en ram melde aan het slot dat het kraakte. Hij liep naai' beneden, haalde een werktuig, brak de deur open en daar stond hij in een leêg vertrekdaar stond hij voor den gebroken spiegel, waarvan de stukken zijn verwrongen gelaat weerkaatsten. Daar lag de omgevallen tafel, de stoelen, die hjj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1