Graaf Lorenzo. BUITEMB.AWD. MIDDELBURGSCHE COURANT Middelburg 9 Februari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en Leger, Gemengde Berichten. BIJVOEGSEL Maandag 11 Februari 1884. N5. 35. Roman van Ursula v. Manteuffel. Onderwijs. Door bloed en vnnr. VAN DE VAN Vóór de invoering van het reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland moest men, om stembevoegd ingeland te kunnen zijn, 8 heet. grond in den polder of het waterschap bezitten, welk getal na, de invoering door meest alle pol ders, zoo groote als kleine, behouden werd. Naar wij vernemen is verleden jaar door den heer J. Th. Hendrikse te IJzendijke, als vertegen woordiger van Belgische grondeigenaren, een adres aan gedeputeerde staten gericht, waarin op de ongelijkmatigheid ran dat getal gewezen werd en het belang dat kleine grondbezitters erbij hebben om in nietomvangrijke polders stemgerechtigde te kunnen zijn. Tengevolge hiervan hebben gedeputeerde staten overeenkomstig art. 42 van het reglement, reeds eene vermindering van het aantal hectaren voor enkele polders toegestaan, en zullen andere polders ongetwijfeld trachten in hetzelfde voorrecht te mogen deelen, waardoor een beter beheer niet anders dan verzekerd wordt. Men schrijft ons Ook het tweede kraagstuk, groot 450 M2, ia Donderdag aan den Suzannapolder, gemeente St. Annaland, met zeer goeden uitslag gezonken. Wordt daarmede op dat gedeelte de waterkeering zeer beveiligd, zoowel daar als ook aan de polders van St. Philipsland is men niet zonder reden be ducht voor meerderen aanval door stroom en hoogeren waterstand indien eenmaal het Slaak voor den vloed is afgesloten. De ervaring toch heeft geleerd, dat toen in de jaren 1854 tot 1858 die stroom door den dam »Van Haaften" werd gekeerd, sommige oevers te lijden hadden en het water vooral bij westelijke stormen aanmerkelijk hooger steeg. Geen wonder dan ook dat, naar wij vernemen, door sommige dijkbesturen en eigenaren van gron den pogingen zullen worden aangewend om dreigend gevaar te voorkomen. Volgens ingekomen ambtsberichten zijn in de maand Januari jl. alleen in de provincie Zeeland nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer waarge nomen. Te St. Anna ter Muiden, gemeente Sluis, wer den bij een veehouder 20 runderen, 7 varkens en 13 biggen, en te Molenvliet, gemeente Tholen, bij éen veehouder 30 runderen aangetast. De G. Ct, waaruit wij het bericht overnamen dat de heer De Backer te Kloetinge eervol ontslag heeft gevraagd, meldt thans dat dit bericht onjuist is en het ontslag door den heer De Backer nog niet gevraagd is, maar dat hij plan heeft het eerlang te vragen. Het Weekblad van het Regt vestigt de aandacht op een omstandigheid, die met belangstelling zal worden vernomen. Terwijl totnutoe in Nederland een strikte geheimhouding werd in acht genomen ten aanzien van den arbeid der staats-commissie voor het nieuwe wetboek van koophandel, schijnt een deel van dien arbeid in Rusland bekend. In Baden-Baden zag het licht een Duitsche ver taling van een herzien ontwerp op het wisselrecht in Rusland. Onder bij de toelichting daarvan aangehaalde stukken behoort ook het door de Nederlandsche commissie voor bovenbedoeld wet boek vastgestelde wisselontwerp. Hoe de Russische heeren in het bezit van dat NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Eveline had geen kracht om een uitvlucht te bedenken en zei zonder zich te bewegen: »Ja." Graaf Lorenzo boog en wilde zich verwijderen. »Maar beste vriend," riep mevrouw Yan Kendar, »als gij toch verder niet danst, blijf dan hier zoo hier is nog plaatsWaar is uw danser, de Italiaansche prins, Eveline?" »Die haalt een glas water voor mij." Thurna keerde zich eensklaps om en vroeg: Meent gij dat? Koud water? Dat zou onverstandig zijn." »Ja, ja," zei zij op onverschilligen toon. Hij zag haar aan, ging naast haar zitten, legde zijn hand op de hare en zei zacht Gij zjjt ziek Mevrouw Yan Kendar had die woorden niet verstaan, want zj praatte steeds voort, als een kabbelend beekje: »Wat hebben wij u in lang niet gezien, graaf Thurna. Zjjt gij in Spanje ge weest Lieve tijd 1 bij die hitte Dat is een land dat jk voor mijn dood nog zou willen zien- Mooi, niet waar? Eveline, ik geloof dat gj ontwerp gekomen zijn, wordt niet door hen mede gedeeld. Terwjjl zij het reeds in 1883 schenen te kennen, heeft de Nederlandsche minister van jus titie den 23en Januari 1884 in de zitting der eerste kamer slechts de titels willen noemen der vastgestelde deelen van dat wetboek. Het Weekblad vindt het zeker vleiend voor het nationaal eergevoel, dat in het buitenland de arbeid onzer geleerden wordt gewaardeerd, maar toch zou het misschien mogen vragen, waarom men in het buitenland eerder tot die waardeering wordt in staat gesteld dan bij ons. Zooals men weet zal het den 10en Juli 300 jaar geleden zijn, dat prins Willem de Zwijger door Balthazar Gerardts werd vermoord. Het plan be staat, om op dien dag te 's Gravenhage eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen betreffende den prins. Allerlei geruchten zijn in omloop omtrent het tijdstip, waarop onze koning en onze koningin naar Brussel zullen gaanomtrent den duur van hun verblijf aldaarbezoeken die zij in den a. s. zomer aan Carlsbad en Kissingen zullen brengen en omtrent hun reis naar Luxemburg. Zulke vorstelijke plannen zijn, men weet het, vaak aan wijziging onderhevig, en de berichten niet altijd te vertrouwen, omdat zij uit verschillende bronnen komen, niet het minst dikwijls uit den mond van ondergeschikte paleis-beambten, die het geringste gerucht voor waarheid doen doorgaan. Wij zullen daarom met nadere mededeelingen omtrent al die plannen wachten, totdat zij een meer bepaald karakter hebben aangenomen. visscherijen. Bevorderd tot opziener 3de kl. der visscherijen op de Schelde en Zeenwsche stroomen C. Van den Berge, thans schipper 2de kl. bij die visscherijen. (Zie laatste berichten van gisteren.) leger. Bervol ontslag nit den mil. dienst verleend aan den len luit. C. II. Dorren, van het 6de reg. inf. geneesk. dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off: van gezotidh. 2de kl., de student voor genoemden dienst (arts) J. Van Pienbroek. Onlangs had te Meerssen een vergelijkend examen plaats voor hoofd der openbare school, waarvoor drie candidaten op de voordracht werden geplaatst. No 3 dezer schijnt echter reeds zeker van zjjne benoeming te zijn, en geeft daarvan bewijzen door reeds twee plaatsen in de R. K. kerk voor zijne rekening te pachten, terwijl ten overvloede nog een kapelaan uit Maastricht voor hem de ronde bij de raadsleden deed om dezen godvruch tige toch niet voorbij te gaan. De kueze is voor no 3 dan ook bijna zeker. (N. R. Ct). De heer F. P. Westrik te Schiedam heeft bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer. De kap. t/z. A. N. L. Koops en W. Steffens worden eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onderdirecteur bij 's rijks marine werven te Willemsoord en Amsterdam en respec tievelijk vervangen door de kapiteins t/z. W. F. H. Cramer en G. Kruys. De luit. t/z. 2da kl. A. G. J. Kroef, van het wachtschip te Willemsoord, is bij den marine- torpedodienst gedetacheerd. Vrijdagavond is te Ylissingen een zeer hevige brand uitgebarsten in een gebouw, staande op on geveer 20 minuten van de stad langs den ouden Mid- delburgschen staatweg en bewoond door drie gezin een briljant uit uw haar verliest. zoo. nu zit hij weer vast. Maar graaf, gij hebt ons erg links laten liggen. Ik had mij zooveel van u voorgesteld voor onze letterkundige avondjes. Dan is een man, zooals gij zijt, goud waard. Iemand die van meer af weet dan van honden en paarden'. Wilt gij lid worden van ons kransje? Toe ja 1" Vergeef mij, mevrouw, ik ben slechts een dichter in de woestijn. In gezelschap ben ik een jockey zooals iedereen." »Ha, ha," lachte het vroolijke vrouwtje, »wil dat zeggen dat we u niet góed genoeg zijn Gij doet mij somtijds denken aan een kast, die zoo mooi gepolijst is dat men vergeet dat zij scherpe hoeken heeft. A propos, hebt gij gehoord dat mevrouw Van Karuthen zich van haar man laat scheiden Afschuwelijk Onder sommige omstandigheden kan het niet alleen billijk, maar plichtmatig zijn." „Wat gij zegt? Bijvoorbeeld!" Wanneer zij een ander lief heeft, dan is haar leven aan de zijde van haar echtgenoot leugen en bedrog „Gij bezigt somtijds zulke vreeseljjke woorden." »Gj weet, ik ben een wildeman en heb mijn eigen idéés. Ik geloof aan de oude legende dat de menschen paarsgewijze voor elkaar geschapen worden; maar zij vinden elkaar slechts zelden en dat is de oorzaak van zeer veel oneenigheid en onvolmaaktheid in het leven l" »Ja ik zou ook wel aan die. legende nen, allen van beambten bij de staatsspoorwegen Het gebouw, dat bij den aanleg van spoor- en havenwerken als keet voor het opzichterspersoneel had gediend, was van hout opgetrokken, zoodat het lot er van, zoowel als dat van de goederen der inwonende personen, al zeer spoedig was beslist. De bewoners Augustijn, Smit en Ver- waayen waren allen afwezig en in "hunnen dienst terwijl van de twee eerstgenoemden ook de vrouwen naar de stad gegaan waren, toen zij, teruggekeerd, hunne woning, met al wat die bevatte, eene prooi der vlammen zagen. In het verblijf van Augustijn moet de brand, waarvan men de oorzaak niet weet, zijn ontstaan. De vrouw van Verwaayen was met hare kinderen alleen in de gansche wo ning, toen zij door een zwaren, doordringenden rook van de ramp kennis kreeg. Het allereerst, zeer spoedig zelfs, was de spuit met het personeel van het staatsspoor, bij het brandende gebouw en beproefde al het mogelijke om den brand te blusschen. Alle hulp bleek echter weldra te vergeefseh te zjjn. Intusschen was ook de spuit van het wachtschip Hydra spoedig ter plaatse en kwamen daarna de spuiten uit de gemeente, de een na de andere, op dagen om acte de presence te geven. Te 9 uren was de brand gebluscht. Omliggende perceelen waren er niet. Op de plaats van den brand waren verschillende autoriteiten, zooals de heer Smit, burgemeester, de majoor Dutilh, de opper- brandmeester Smith en de commissaris van politie, de Graaf, aanwezig, terwijl de schutterij, onder bevel van kapitein Winkelman, ook onder de wapens kwam. Gelukkig zijn er geene persoonlijke onheilen te betreuren en bepaalt zich de schade alleen tot die, welke de brandwaarborg-maatschappijen heb ben te vergoeden, daar èn het gebouw èn alle drie de inboedels, waarvan slechts weinig is gered, zijn verzekerd. Te 10 uren was alles afgeloopen en de rust in de stad weergekeerd. Van een der personen, Verwaajen, verbrandde ruim een jaar geleden ook woning en inboedel in een gebouw op korten afstand van bet staatsspoor. Te Biervliet is Maandagavond, terwijl de molenaar M. zich even had verwijderd, een halve zak tarwemeel uit den molen weggenomen. Een 19jarige jongen uit den Zuiddiepepolder gemeente IJzendijke is als de vermoedelijke dader gevat. Het meel werd- op eene hofstede onder het stroo gevonden in de nabijheid van de ouderlijke woning van den bewusten persoon. De veiligheid in de hoofdstad des rijks. Woensdagavond tusschen elf en half twaalf uur werd een man tusschen de cavalerie-kazerne en 's rjjks kleedingmagazijn te Amsterdam aangeval len door twee zwart gemaakte personen. De een hield hem vast, terwijl de ander hem van zijn portemonnaie beroofde. De schurken kozen het hazenpad, en liepen gisteren nog. Als derde verdachte van den moord en dief stal te Heino bij Raalte zit nu nog te Kleef gevangen zekere Anthon- Schepop. Deze is sinds vele jaren in Bruisen woonachtig en aldaar ook gehuwd. Tijdens het plegen van den moord waren de beide gebroeders Arends bij hem in den kost. Aan zijne uitlevering moet de moeilijkheid zijn verbonden, dat hij door zijn langdurig verblijf in het buitenland het Nederlandschap zou hebben verloren en het recht van Duitsch onderdaan tot op zekere hoogte zou hebben gekregen. Intusschen meent men in hem een der meest schuldigen te zien. Eene vrouw te Ooaterwold werd verdacht haar tweeden man door vergiftiging van het leven te hebben beroofd. Zij moet nu haar misdaad bekend hebben en is door de justitie naar Zwolle, ter beschikking van de rechtbank aldaar, overge bracht. »Een zeldzaam stuk 1" zoo preekte een handelaar in oudheden een liefhebber het vuur steen-pistool aan, dat deze in de hand had;»'tis het pistool, dat Roland gebruikte in den slag van Roucevaux." Ei, ei, was het antwoord, maar toen waren er nog geen pistolen. Dat weet ik wel, maar dat maakt dit juist zoo zeld zaam. willen geloovenmaar ze is zoo treurig," zei me vrouw Van Kendar lachend. Daar kwam de prins met het glas water, waar naar Eveline haastig greep maar een smeekende blik van Thurna hield haar hand terug '»Wilt gij een ongeluk begaan vroeg hij. »Wat zou het mij voor kwaad doen „Het kan uw dood zijn Onwillekeurig strekte zij op nieuw haar hand nog sneller uit, doch liet haar verschrikt weer zakken. Mevrouw Van Kendar had den prins reeds zoo met vragen bestormd, dat deze niet zag hoe Thurna het glas in éen teug leegdronk en de nis verliet. Bij het einde van den dans bevond de hertogin zich naa9t Eveline en vroeg »Mogen de kinderen van avond niet binnen komen »Oogenblikkelijk antwoordde Eveline, ver rukt door het denkbeeld om onder dit voorwendsel de wals te ontgaan, waartegen zij zoo opzag. Zij snelde de zaal uit, doch in het eerstvolgende vertrek stiet zij op Tesselhof. »Waar loopt gij heen, Line? Blijf hier!,' »Ik moet de kinderen halen. De hertogin »Nn, dat kan een der bedienden gaan zeggen 1 Zorg liever een beetje dat de hofdames wat meer dansen Maar zij hoorde hem niet. Zjj was reeds weg, snelde den langen gang door en vond Ilse en Leonore, die brandende van verlangen op de ver gunning wachtten. De gouvernante haastte zich Wat een krijgshaftig opschriftDit mag dan ook wel, want ons voornemen is over een leger te sprekenover het beruchte Verlossingsleger, dat onder den naam van Salvation Army in zoo korten tijd bekend is geworden in geheel Europa. De woorden, in ons opschrift vermeld, vormen het wachtwoord en de zinspreuk in het vaandel van dit zoo bijzonder merkwaardig verbond. Wat is het verlossingsleger? Hoe is het ont staan? Wat is zijn doel? Met welke middelen tracht het dit doel te bereiken Hoe is het samengesteld Wordt er goed of kwaad door gesticht? Wat zal zijn toekomst wezen? Wij zullen trachten deze vragen in het kort te be antwoorden. De Salvation Army is een, op groote schaal ingericht, zendelinggenootschap, dat geen heidenen) joden of mohammedanen, maar christenen tot het christendom bekeeren wil. De wensch is echter niet eene bepaalde secte te vormen of tot een positief geloof te bekeeren, maar op te wekken tot een christeljken, godegevalligen levens wandel, tot vertrouwen op God en tot zedelijkheid, vooral echter tot eene ijverige Christusvereering en tot matigheid. Zooals het devies reeds aan duidt wil het leger, door middel van bloed en vuur (bloed des Verlossers en vuur des Heiligen Geestes) zielen redden uit de klauwen des duivels. De ontwerper van deze beweging tot zaligmaken is de Wesleyaansche methodisten prediker William Booth, een verstandig man en begaafd menschen- kenner, in het bezit van een niet onbelangrijk talent tot ontwerpen en hervormen. Tevens is hij de generaal van het, thans in geheel Europa bekende, leger. Zoowel zjne drie zoons als zijne drie dochters, maar vooral zijne doortastende echtgenoote, die uitstekend kan redevoeren, die zich scherp en kernachtig, overeenkomstig den volksaard, weet uit te drukken, helpen hem in de moeilijke taak, zulk een veelomvattende onderneming naar be- hooren te leiden. De waarneming der verdorvenheid en der onver schilligheid ten opzichte van den godsdienst, bij een groot gedeelte van de bevolking der hoofdstad, gaven hem aanleiding het genootschap in het leven te roepen. Later echter strekten zich zijne bemoeiingen uit over geheel Groot-Brittanje, over eenige landen op 't vaste land van Europa (hier echter met een gering succes), over de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en over de Engelsche koloniën in Azië, Afrika en Amerika. Aanvankelijk, achttien jaar geleden, heette het door Booth gestichte genootschap »vereeniging ter opwekking" en steunde op aartsvaderlijke in stellingen. Later werd het gewjzigd in »radikaal- democratiseh-vertegenwoordigend-christeljk-zende- linggenootschap"; eerst toen de stichter beide stelsels als mislukt beschouwde en meende, dat zj, even als de meeste gewone zendelingen in steden, bij de menigte geen opgang maakten, besloot hj de vereeniging op militairen leest te schoeien en partij te trekken van den str jdlust, die de groote menigte als 't ware is aangeboren en zoo ontstond, vóór omstreeks vjf jaren, de Salvation Army. Over het geheel is tot model der inrichting die van een gewoon leger genomen. De werkzaamheden be staan in oorlogvoeren (tegen de zonde)aan het hoold staat een generaal. Onder hem dienen majoors, kapiteins, luitenants, onderofficieren en soldatendeze betrekkingen kunnen zoowel door vrouwen als door mannen bekleed worden. De kadetten worden tot officier gevormd in de opleidingskazernede verschillende geschriften, die uitgegeven worden, heetenDe oorlogskreet, De Kleine soldaatVoorwaarts en dergeljkemen vindt er vaandels en vaandeldragers, uniformen, recruteeringen, militaire muziekkorpsen, marschen, bombardementen zwaar geschutlegerkorpsen, legerafdeelingen hulptroepen, krjgsgevangenen, haar de witte jurken aan te trekken en vroeg nog allerlei over strikken en sieraden, maar Eveline had de kamer reeds weer verlaten. Aan het einde der ontvangkamers bevond zich een oude biblio theek, die zelden gebruikt werd, doch ter eere van dit feest was ook daar een lamp ontstoken. Eve line ging hier aan de tafel zitten, legde het hoofd op de gekruiste armen en bleef onbewegeljk liggen als een doodmoe, gejaagd hert, terwijl z j op het pnnt stond haar bewustzijn te verliezen TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Bj den eersten toon der wals, die Eveline aan Thurna beloofd had, boog Lorenzo voor de dames, die om hem heen stonden, en verliet de danszaal. Hj wist zelf niet welk instinct hem naar die oude bibliotheek dreef, maar op den drempel van dit flauw verlichte, gewelfde vertrek stond hj eensklaps tegenover Eveline, die bj zijn verschijning langzaam oprees en midden in de kamer bleef staan, als een met dauwdroppels besprenkelde witte roos. Hj trad op haar toe en bood haar zjn arm aan, waarop zj werktuigeljk haar hand legde, doch reeds in het nevenvertrek voelde zj dat hare krachten haar begavenal het gewicht van haar tengere gestalte hing aan zjn arm en, hem verward aanziende, zei zj »Ik zal niet kunnen dansen." „Ik ook niet," antwoordde hj kalm, »waar mag ik u geleiden Naar de danszaal

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 5