Nu 35. 127® J aargang. 1884. O Maandag 11 Februari. telliiu TOflF MJsta le Mei. Bestaat tie reten ooi, Excellentie Middelburg 9 Februari. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. I Rechtszaken. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G.de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken van den 6 Februari jl. n* 190 M. P., betreffende eene te Londen te houden tentoonstelling voor gezondheidsleer, bestaande uit al datgene wat betrekking heeft op voedings middelen, kleeding, arbeiderswoningen, scholen en werkplaatsen, waarvoor de termijn tot deel neming is opengesteld, tot den le" Maart a., brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat een exemplaar van bet programma dier tentoon stelling met daartoe behoorende formulieren voor hen op de gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd. Middelburg, den 8 Februari 1884. De burgemeester en wethouders van Middelburg* PI C K De secretaris, G-. N. DE STOPPELAAR. Met slechts enkele regels hebben wij gisteren gemeld dat op het bekende verzoek van M. 's Gravendijk te 's Gravenhage, om mededeeling van stukken, hij het departement van buiten- landsche zaken berustende, afwijzend is beschikt. Het is ons niet bekend op welke gronden die afwijzing berustwij willen dus aannemen dat daarvoor gewichtige redenen bestaan, waarvan wij spoedig de openbaarmaking mogen tegemoet zien. De treurige geschiedenisdie tot het ver zoek van 'a Gravendijk aanleiding gaf, is in 't kort deze Zijne minderjarige dochter ging in 1876, tegen zijn zin, naar Brussel, werd door een verhuur kantoor aan eene betrekking bij eene familie geholpen, doch later bleek het dat zij in ver keerde handen was geraaktzoodat de vader, om zijn kind te redden, de hulp der politie moest inroepen. De commissaris van politie te 's Gravenhage haastte zich aan de Belgische police de sur et uitlevering van het meisje te vragen, maar zonder eenig gevolg. Wij willen aannemen dat verder door onze justi tie alle mogelijke moeite is aangewend om dat doel te bereiken, omdat wij dit bij ons betoog op den voorgrond moeten stellen. Den 14den November 1876 ging 's Graven dijk te Brussel naar het hospitaal 'Sint Jean, waar, volgens hem officieel gezonden bericht, zijne dochter ziek lag tengevolge van rheuma- tiek. Hij werd echter niet ,bij haar toegelaten, omdat dien dag haar een kind was geboren, wat later, 30 Dec., het ongelukkige meisje bij een nieuw bezoek in het hospitaal haar vader ook bekende. Den 16 Januari 1877 werden de ouders 's Gravendijk per telegram ontboden om spoedig weer in het hospitaal te komen; zij begaven zich terstond op reis, maar vernamen op den dag van hun aankomst dat 's morgens hun kind was begravenreeds 14 Januari was het overleden. Door verschillende verklaringen, zeer onware zelfs, heeft de police de sureté te Brussel getracht hare laakbare houding in deze te verschoonen, en den vader, niettegenstaan de hij de bewijzen van het tegendeel had, omtrent zijne dochter en het met haar gebeurde door onjuiste berichten op een dwaalspoor te brengen. Deze gebeurtenis kwam ook ter oore van den Brusselschen advokaat Splingard, den man die vol ijver steeds de aandacht vestigde op het verfoeielijke feit dat er voortdurend onder de schoonklinkendste beloften, meisjes naar Brussel worden gelokt, om daar een ellendig leven tegemoet te gaan. De heer Splingard stelde zich in contact met 's Gravendijk, en 'verlangde diens zaak te bepleiten, maar daarvoor moesten alle stuk ken, die op het gebeurde betrekking hadden en door 's Gravendijk aan den commissaris van politie te 's Gravenhage ter lezing waren ge geven, in zijn bezit komen. En op die terug gave drong 's Gravendijk te vergeefs aan van den commissaris van politie zijn die stukken overgegaan in handen van den officier van justitie, van dezen in die van den minister van justitie, van wiens departement zij ten slotte zijn terecht gekomen bij buitenlandsche zaken, waar zij Doch op het gebied der gissingen, wat er nu verder met die stukken is geschied, willen wij ons niet begeven; genoeg zij het te weten dat zij niet kunnen worden teruggegeven, wat, zooals wij weten, aan 's Gravendijk is bericht, g fMaar dit is niet voldoende tot afdoening eener quaestie die voor het algemeen van zeer groot belang is. Het leven van zijn kind kan do beproefde vader niet meer terugkrijgen. Maar wel kan hij en dat was ook zijne bedoe ling naar aanleiding van het door den chef der police de sureté te Brussel gepleegde ver zuim, eene burgerlijke actie tot schadever goeding instellen en, door het overleggen der bewijzen, alle mogelijke openbaarheid schenken aan de feiten die hebben plaats gehad. En dit was juist voor het algemeen van groot gewicht. Er zijn zaken waarvoor men de oogen kan sluiten en dan beweren dat zij niet bestaan of niet zoo ernstig zijn maar er zijn ook zaken die men om anderen te sparen liefst onaange roerd laat. Tot welke van die twee catego rieën zou men het gebeurde met 's Gravendijk kunnen brengen Maar behalve dit levert de ervaring dagelijks het bewijs dat er alle mogelijke middelen wor den aangewend om den verfoeilijken handel in meisjes, vooral in het buitenland, voort te zetten. En nu moge de minister van justitie, zooals hij in de zitting der tweede kamer van 5 Dec. tegenover den heer Schimmelpenninek van der Oye deed, met zelfvoldoening erop wijzen, dat er op dit punt slechts in uiterst- geringe mate schuld rust op Nederland, dit geeft geen recht om tegenover het bovenstaan de feit, waarop dezer dagen de aandacht meer dan ooit is gevestigd, te verklaren dat op ons de taak niet rust maatregelen te nemen van internationalen aard. Wij gelooven het "tegendeel. Als wij in de plaats van den Arnhemschen afgevaardigde waren, zouden wij in de eerstvolgende kamer zitting verlof verzoeken tot het doen van eene interpellatie aan den minister van justitie, en, zoo dat werd toeges'aan, den heer Du Tour, onder herinnering aan het gebeurde met het kind van 's Gravendijk, vragen of bij hem nog reden bestaan blijft waarom hij gelooft dat Nederland niet het initiatief behoeft te nemen tot het houden van eene internationale conferentie ter bespreking van dien handel Juist omdat ons land zich in dezen slechts weinig behoeft te verwijtenjuist nu een Ne- derlandsch meisje het slachtoffer is geworden en de bewijzen zijn geleverd hoe zelfs Aepoli ce de sureté te Brussel niet altijd schijnt te kunnen waken tegen zulke schandelijke feiten, wij stelden daarom op den voorgrond dat onze justitie haar plicht deed hebben wij recht van spreken. En bovendien waarom zouden wij, waar het zulk eene goede zaak geldt, angst vallig vragen of wij wel mogen optreden Er is een weldaad te bewijzen aan het algemeen en het zou eer voor ons land wezen om, wanneer een maal eene goede internationale regeling van die quaestie tot stand kwam, erop te kunnen wijzen dat onze regeering daartoe het initiatief had genomen. De gebeurtenis met de familie 's Gravendijk is al treurig genoegzij is misschien zelfs nog treuriger dan wij wel weten door hetgeen men verborgen houdtlaat zij dan ten minste de aanleiding wezen tot eene goede daad, waartoe de oud-minister Modderman reeds de eerste stappen deed. Naar wij vernemen heeft de regeering het bekende besluit van den gemeenteraad van Veere, tot verkoop van den beker van Maximiliaan van Bourgondie, vernietigd. Vlissiiig-en, 9 Febr. De uitvoering, giste ren avond alhier doör de rederijkersvereeniging Vermaak door oefening gegeven, ten voordeele den nagelaten betrekkingen der bemanning van den verongelukten Goereeschen loodskotter n° 12, heeft netto opgebracht de som van 83.38. Naar men ons meldt heeft de heer K. De Oude, arts te Wolfaartsdijk, eervol ontslag aangevraagd als gemeente-geneesheer aldaar. De heer F. A. R. A. Ittersum, vice-president der arr.-rechtbank te Utrecht, verklaart dat de bekende, door hem gehouden toespraak geheel zonder voorkennis van zijne mederechters in die zaak is uitgesproken. Hij draagt daarvan dus alleen de verantwoordelijkheid. Voor die ambt- genooten noemen wij dit een voorrecht. Ook de Kath. kiesvereeniging De Grondwet te Rot terdam stelde den heer M. L. Yan Deventer tot candidaat voor de tweede kamer. De gemeenteraad van Haren (Noord-Brabant) beeft aan de tweede kamer een adres gericht waarin ter overweging wordt gegeven twee wijzi gingen in de drankwet te brengen. 1° De vereeniging van drankverkoop met win kelnering niet absoluut te verbieden, maar aan de gemeentebesturen bevoegdheid te geven tot bet verleenen van vergunning, zoo noodig onder goedkeuring van ged. staten. Dan zou op plaat selijke omstandigheden gelet worden en juist drankmisbruik worden geweerd in vele plattelands gemeenten, waar juist de fatsoenlijke herbergier in den regel tevens een manufactuurwinkel of handel in koloniale waren houdt. 2" In overeenstemming met de volkszeden op vele plaatsen (waar misbruik van sterkedrank, met vechtpartijen en ongeregeldheden, meestal slechts voorkomt op Zon- en feestdagen, kermis en marktdagen en dan 's namiddags en 's avonds) te bepalen dat ook verlaging van het vergunnings recht kan worden toegestaan aan herbergiers die op zulke dagen alleen in den voormiddag sterkedrank tappen. De jongelui, die de lessen aan de gemeente-gymnas- tiekschool alhier volgen, boden gisteren aan hunnen onderwijzer, den heer G. Keijzer, ter gelegenheid van zijn zestigsten jaardag, hun gelukwensch aan en voegden daarbij een fraai souvenir. Bjj de hervormde gemeente te Budeljin Noord- Braband, is tot predikant beroepen de heer H. J. Krol Lz., thans te Ter Neuzen. Van het eiland Tholen wordt aan het Hdbl. geschreven Alhier bestaat een totaal gemis aan goed» hengsten. Het spreekt van zelf, dat zulk een toestand voor de paardenfokkerij uiterst kwade gevolgen draagt. Maar niet alleen het ras dei- hengsten laat veel te wenschen over, ook hun aantal zelf is droevig klein. Het eiland Tholen, dat 12,000 HA. groot is en bijna heelemaal be bouwd wordt, bezit niet meer dan drie, (zegge 3) dekhengsten Gelukkig echter zal hierin verbe tering komen: men gaat nl. een proef nemen met hengsten van Geldersch ras. (De Duitsche heng sten schijnen onzen boeren niet in den smaak te vallen Arrondissemenis-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld H. F. M., 24. j., stationschef te Rilland-Bath, wegens overtreding van liet spoorweg-reglement, tot f 25 boete of 7 dagen gev. A, R. 22 j., vroeger wisselwachter te Rilland-Bath, thans te Roosendaal, wegens als voren tot dezelfde straf; J, F. C., 21 j., horlogemaker, vroeger Ie Hontenisse, thans gedetineerd, wegens misbruik vaa vertrouwen tot 3 maanden cel en f12,50 boete M* M., 36 j., zeeman te Vlissingen, wegens openbare dronken schap tot 21 dagen cel en opzending naar een rijkswerk inrichting gedurende 3 maanden; M. C. G., 29 j., te Axel, smidsknecht wegens diefstal in dienstbaarheid tot 45 dagen cel; J. D., 33 j. werkman te Vlissingen, wegens openbare dronkenschaji tot 14 dagen gev. J. H., 12 j., en M. H., 10 j., beiden te Ter Neuzen, wegens diefstal, tot 3 dagen cel ieder. A. lie K., 21 j., te Axel, wegens openbare dronkenschap en beleediging van beambten in functie, tot 7 dagen cel. J. J. K., 19 j., dienstbode te St. Jansteen, wegens diefstal, tot 8 dageu ce! en U. L. B 48 j., vrouw van L. L. W., her hergierster te Goes, wegens het toedienen van sterkedrank aan een in beschonken toestand verkeerend persoon, tot f 10 boete. Allen in de kosten. Terwijl te Ellewoutsdijk in 1883 niet minder dan acht personen, in de kracht van hun leven overleden zijn, heeft aldaar sedert het begin van October tot nu toe geen enkel sterfgeval plaats gehad, wat, met het oog op de onlangs zoo sterk geheerscht hebbende mazelen, wel opmerkelijk is. Dat die gemeente, waar gevallen van epidemi- che ziekten zeer zeldzaam zijn, over het algemeen niet tot de ongezonde kan gerekend worden, blijkt wel uit het volgende. Onder de bevolking, die op 31 December 11. 727 zielen bedroeg, bevind en zich 1 van 901 van 881 van 87 1 van 822 van 81, en 2 van 80 jaren voorts 9 van 75 tot 80; 19 van 70 tot 75; 18 van 65 tot 7020 van 60 tot 65 en 23 personen van 55 tot 60 jaren; waarvan het grootste gedeelte aldaar geboren is en onafgebroken woonde. Yooral ook de oudste bewoners genieten eene goede gezondheid en slechts enkelen hunner hadden met ernstige ziekten te kampen. In den Beemster is een kind door een molenwiek getroffen en eenige" uren daarna bezweken. Op de Schippersgracht te Amsterdam bestuurden twee mannen een handkar, met groote kisten beladen. Door de zware vracht sloeg de kar over en gleed de bovenste kist er af op den man, die dit voertuig trok, met het ongelukkig gevolg dat diens hoofd zoo goed als verbrijzeld werd. In de Saenredam-- straat te Amsterdam is een kraamvrouw in ijlende koorts uit een raam van de tweede verdieping gesprongen. Met zware kneuzingen werd zjj naar het gasthuis vervoerd. Een arbeider te Donkerbroek ontving Maandag te Gorredijk, als restant eener erfenis, de som van f 200. Thuis gekomen legde hij het geld achter slot, en verliet 's avonds een poos de woning, de zorg daarover toevertrouwende aan zijne jeugdige kinderen. Dezen kregen, naar zij vertellen, on middellijk na vaders vertrek, bezoek van een paai' samenwonende buren, die hen op vriendelijken toon eenige centen gaven, om daarvoor terstond wat snoeperijen te halen, 's Anderdaags bemerkte de erfgenaam dat hjj zijne 200 miste. De justitie doet onderzoek. Zekere P. M. te Smilde ontving als blijk van erkentelijkheid, van een groothandelaar uit Gro ningen, die ten zijnen huize eene portefeuille met ruim 3000 had laten liggen, welke portefeuille door genoemden M. gulhartig werd teruggegeven, een prachtig cadeau, bestaande in een Gro ninger koek. De werkstaking in Lancashire is tegen ver» wachting toch niet geëindigd. Eergisteren werden weder groote bijeenkomsten gehouden te Blackburn en te Darwen, en men schrijft de ontevredenheid toe aan de omstandigheid, dat de afgevaardigden met de katoenhandelaars onderhandeld hadden zonder de werklieden te raadplegen. Er hadden ongeregeldheden plaats, en de politie moest tus- schen beide komen. Te Darwen wordt het huis van den magistraat streng bewaakt. Daily News verneemt uit Durban, dat de Boeren voortgaan met in Zoeloeland te vallen ondanks het protest van den resident. Met elkaar overhoop liggende Zoeloehoofden lokken de Boeren in het land, onder belofte hun landerijen te zullen geven voor de verleende krjjgshulp. In Zoeloeland hebben opnieuw rustversto ringen plaats men verwacht een woedend gevecht met de Abaqualusini-stam, waarin Oharn het onderspit zal delven. Cetewayo is zeer ontevreden, dat de wacht van inboorlingen bjj zijn kwartier vervangen is door een militaire wacht. Usibepu dreigt Umyaiana. Men meldt uit New-York Yolgens de laatste tijdingen uit het Westen zjjn de regenstroomen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1