N°34 12 7e Jaargang. 1884. 9 Februari. Zaterdag Middelburg 8 Februari. paar putei uit iet reperi: tot lijapi fter schoolwet. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,5ö. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit Wad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de PuWicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Art 45 der wet van 1878, de zenuw van de wet, zooals de minister Kappeyne dit finan cieel artikel noemde, werd door hem verdedigd „niet als een schoon product van wetgeving, ■want het artikel vindt", zeide hij „zijne beste verdediging in de erkentenis van den vrij ge- brekkigen toestand der bestaande wetgeving", maar omdat dit nog het beste en meest prak tische voorstel was dat kon gedaan worden. ITet werd dan ook geheel ongewijzigd met 45 tegen 36 stemmen aangenomen, al ontbrak het niet aan allerlei amendementen daarop en aan pessimistische beschouwingen, o. a. over de misbruiken die de gemeentebesturen van de hun toe te kennen 30 pet. zouden maken. Onder de tegenstemmers behoorden de heeren Van Houten en Fransen van de Putte, de laatste omdat hij voorstander ervan was om de gemeentebesturen zeiven de kosten voor het onderwijs te doen betalen, daar deze beter dan de staat in de gelegenheid zijn directe belas tingen tot stand te brengen. Volgens hem zou dat artikel een struikelblok wezen voor eene gewenschte totstandkoming der herziening van onze gemeente- en rijksbelasting. Wij herinneren hieraan omdat daarin de verklaring te zoeken is waarom bij nu, als lid der eerste kamer, ook op eene wijziging van dat artikel aandrong; en tevens om de aan dacht erop te vestigen hoe overigens alle liberale leden zich met dat artikel vercenigden en er bij die gelegenheid geen andere oplos sing der quaestie gevonden kon worden. Sints dien tijd is echter dat artikel, zonder dat het, voor zoover wij kunnen nagaan, van in vloed is geweest op de zoolang gewenschte belastinghervorming, het groote struikelblok ge worden; en nu wij staan aan den vooravond eener wijziging, wordt deze ook van liberale zijde met ingenomenheid begroet. De resultaten, door de bepaling in dat artikel verkregen, zijn te kost baar gebleken voor 's rijks schatkist; men wil meer op de schouders der gemeenten leggen en zich nu alleen bepalen tot het toekennen eener vergoeding voor de onderwijzerstraktementen. Het voorstel-Mackay wij wezen er reeds op, om die vergoeding te beperken tot de minimum-traktementen, achten wij te nadeelig voor het onderwijs zelf, omdat dit op het ge halte van het onderwijzend personeel van invloed wezen zouwij verkiezen om die reden daarboven het voorstel der regeering. Maar wij hebben tegen dit laatste een paar andere bezwaren. In de memorie van toelichting verklaart.de minister zelf dat de wet van 1878 te zwaar drukt op het rijk en op de gemeenten, zoodat de toestand der gemeente-financië'n gaandeweg ongunstiger wordt. Om daaraan te gemoet te komen zijn de eischen voor schoolbouw verminderd en wordt nu voorge steld het aantal onderwijzers te beperken. Daartegenover staat wijziging in art. 45, waardoor aan de gemeenten slechts 40 ver goeding wordt toegekend van bet bedrag der onderwijzers traktementen, voorzooverdie niet bij wij ze van subsidie door het rijk worden gedragen. Veel hangt af van de wijze, waarop zulk een bepaling wordt uitgevoerdmaar zij kan den toestand nog bezwarender maken voor de gemeenten, die thans 30 p. c. van alle onkos ten genieten en nog subsidie kunnen ontvan- geu bovendien. Waar de minister aan de eene zijde, naar hij zegt, wil helpen om ook aan de financieele moeilijkheden, die de schoolwet voor def ge meenten oplevert, tegemoet te komen, daar wil hij door zijne voorgestelde wijziging, volgens pnSj een veel te zwaren last leggen op die ge meenten. Voor groote, voor rijke hoe velen zijn er gemeenten moge dit geen be zwaar opleveren voor het grootste gedeelte, waar toch reeds veel van de belastingschuldigen wordt geeischt, zal zulk eene regeling zich ernstig doen gevoelen en het onderwijs zal wel degelijk daarvan dupe worden. Een tweede bezwaar is van administratieven aard. In het voorstel wordt evenals in de wet in art.45 het voorschotten-stelsel behouden, tegelijk met de wijze van verrekening. Er is geen bepaling in de wet die zooveel moeite en omslag aan de administratiën van gemeenten, provinciën en het rijk veroorzaakte dan juist deze. Nu zal bij de nieuwe regeling die omslag niet zoo groot, de verrekening niet zoo lastig wezen, doch nog altijd kan vereenvoudi ging in deze niet anders dan gewenscht zijn. En reeds bij de behandeling' van art. 45 gaf de heer Verniers van der Loeff in de zitting van 10 Juli 1878 daartoe een middel aan de hand. Na de eerste alin. van art. 45 zou men de drie nu voorgestelde alin. kunnen doen ver vallen en laten volgen„voorschriften omtrent de uitvoering dezer bepaling worden door ons bij algemeenen maatregel van inwendig be stuur gegeven." Men blijft dan vrijer om, wanneer de ervaring de noodzakelijkheid daar van aantoont, wijziging te brengen in de be doelde regeling, wat bij eene wetsbepaling moeilijker valt. De heer Van der Loeff, die weldra zeker weer een zetel in de tweede kamer zal in nemen, heeft dan gelegenheid zijn plan nog eens in herinnering te brengen, n. 1. om dooi de gemeentebesturen maandelijksche of drie- maandelijksche staten te doen inzenden van hetgeen zij, blijkens over te leggen gekweten betalingsmandaten, werkelijk uitgegeven hebben Als men daarvan dan een staat liet formeeren, zou, zeide hij, de zaak goed'kunnen marchee- ren en in de tweede of vierde maand aan de gemeenten kunnen worden vergoed wat hun toekwam. Wij wezen ook in een vorig nommer op de wijziging, die het voorstel brengen wil in het aantal onderwijzers, en het verschil, dat er bestaat tusschen dit voorstel en dat der heeren Mackay c. s. Volgens de tegenwoordige wet moeten er zijn 4 onderwijzers op 170 kinderen, d. i. 1 op 42 en 6 op 225 of 1 op 38. De heeren Mackay c. s. stelden voor 4 op de 220, dat is dus 1 op de 55. Daarentegen worden, volgens het voorstel- Heemskerk, gevorderd 3 onderwijzers op de 189 kinderen, alzoo 1 op 63, en 4 op 239 of 1 op 59, terwijl daarbij niets wordt bepaald omtrent de veelvouden van 50. Met een anderen factor dient hierbij echter rekening te worden gehouden. De wet van 1878 neemt evenals het voorstel-Mackay tot grondslag bij de toepassing van dit artikel aan het getal kinderen, die op den vijftienden Januari als werkelijk schoolgaande bekend staande heer Heemskerk stelt voor als grond slag aan te nemen het gemiddeld getal der in de laatste vier kwartalen bij elke school inge schreven kinderen. Ook dat geeft een niet onaanzienlijk ver schil, als men bedenkt dat op het platteland in Januari de scholen vol en in de zomer maanden leeg zijn, Men zou dan ontdekken dat de beide voorstellen die der vijf anti revolutionaire leden en van den minister, op dat punt niet ver uiteenloopen, een zaak waarop bij de be handeling wel degelijk mag worden gelet. In bet artikel in ons vorig nommer maar aan leiding der toespraak van den vice-president dei- rechtbank te Utrecht staat: »Wij vertrouwen t e verwachten". Dit moet zijn: »wij vertrouwen en verwachten". Tot nu toe spreken alle bladen hunne afkeuring uit over de bekende toespraak van den vice-voor zitter der Utrechtsche rechtbank, Wij zijn nieuwsgierig te weten of er ook een verdediger voor mr. Van Ittersum zal opstaan en welke gronden zulk een zal aanvoeren. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Maandag, den llen dezer, des namiddags te 3 uren precies, eene openbare vergadering houden. Ter Wenzen, 7 Feb. Het treurig bericht is hier ontvangen, dat de beer dr C. Steketee, die, tot herstel van gezondheid, sedert een paar weken naar het buitenland was vertrokken, jl. Maandag te Heidelberg is overleden. Met alge- meene deelneming werd dit bericht door de inge zetenen en de vele vrienden van den overledene, zoowel hier als in de omliggende gemeenten vernomen, aangezien de heer Steketee, gedurende zijne negenjarige practijk alhier, aller achting en vertrouwen bad verworven. Niet met eene groote meerderheid is door de Rotter- damsche kiesvereeniging Algemeen belang de heer M. L. Van Deventer, oud consul-generaal te Rio Janeiro, tot candidaat voor lid der tweede kamer gesteld. Hij verkreeg 13 stemmen, terwijl er 9 op den beer Verniers Van der Loeff waren uitgebracht. De president verklaarde persoonlijk dit resultaat te betreuren, maar in zijne hoedanigheid van voorzitter der vereeniging te moeten opwekken om de overwinning voor den candidaat te be vorderen. Het zou ons, naar aanleiding van een en ander, volstrekt niet verwonderen, wanneer ook de keer Van Deventer voor de eer bedankte om te helpen, tweedracht te zaaien in de liberale gelederen. Te Rotterdam heeft de heer Willem Van Zuylen op eene vergadering, die zeer druk bezocht was, mededeeling gedaan van het tussche.n here en de vereeniging het Nederlandsch tooneel voorgevallene. Hij deelde mee dat bij de gevoerde onderhan delingen de eisch op den voorgrond stond van geheimhouding tegenover de dagbladen. Toch is daarvan mededeeling gedaande heer Van Zuylen achtte zich daarom vrij om de zaak bekend te maken. Indertijd kreeg hij van den heer Schim mel een brief, een onderhond verzoekende. Dat onderhoud had te Amsterdam plaats. De beer Schimmel verklaarde dat de vereeniging het Nederl. tooneel Nan Zuylen hebben wilde op de dubbeltjes kwam het niet aanhij ontbrak in het kader van de vereeniging; bezat hij artisten, tegenover wie hij zich gebonden achtte, zij zouden worden over genomen hij had zijne eischen te stellen en er zou worden getracht eraan te voldoen. De heer Van Zuylen sprak daarover met de commissie van hijstand van zijn schouwburg, die hem aanraadde, op grond van den treurigen toe stand waarin de onderneming verkeerde, om de onderhandelingen te openen. Men kent de voorwaarden, die gesteld werden en waarop de vereeniging het Ned. tooneel ver klaarde geen onderhandeling te kunnen aanknoopen. De commissie van bijstand vond de handelwijze van het Ned. tooneel niet fair, omdat zij geen enkel bod deed tegenover de voorwaarden die de heer Van Zuylen stelde. Diens toestand is on houdbaar; al wat luxe was heeft hij, tot instand houding van de onderneming, uit zijne woning moeten verwijderende kunstenaar loopt gevaar op te gaan in den directeur. Door de vergadering werd ten slotte eene motie aangenomen, waarbjj geconstateerd werd dat het voortbestaan van een zelfstandig tooneelgezelsckap naast de vereeniging het Ned. tooneel voor Rot terdam wensckelijk is. Men zal nu trachten het geld, en er is zeer veel noodig, bijeen te krijgen ten einde de zaak van den heer Van Zuylen in stand te houden. De vereeniging het Ned. tooneel had zich op die vergadering niet doen vertegenwoordigen. Wen sckelijk is het, dunkt ons, dat ook harerzijds inlichtingen worden gegeven, want het is toch zonderling dat zij geen voorwaarden tegenover die van den heer Van Zuylen stelde. Dan hadden beide partijen tot elkander kunnen komen. Wij zouden het gewenscht vinden dat dit nog geschiedde; van de pogingen die nu in Rotterdam worden gedaan verwachten wij niet veel succes. De opera bost daar reeds te veel geld, om nu nog zulk eene onderneming, dia geen levensvatbaarheid schijnt te hebben, met dure kunstmiddelen in het leven te houden. Naar men aan de Haagsrhe Ct. mededeelt, is op het bekende verzoek van M. 's Gravendijk te 's Hage, om mededeeling van stukken, berustende aan het departement van buitenlandscbe zaken, afwijzend beschikt. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen is zoo beleefd aan de drie leden der Trans- vaalscbe deputatie vrij vervoer over hare lijnen toe te staan. Op de voordracht voor boofd der openbare scbool te Geersdijk (gem. Wissekerke) staan de heeren Boode uit Amersfoort en Onnekes uit Bruinisse. Men verwacht de benoeming in het begin dei- volgende week. Donderdag herdacht te Goes de Christelijke j ongelings-vereeniging Het Mosterdzaadje in haar vergaderlokaal in de Cornelis Eversdijkstraat» voorganger de heer Loggers, haar lOjarig bestaan. Uit andere gemeenten, o. a. Vlissingen en Bergen op Zoom, waren afgevaardigden van zuster-vereeni- gingen om het jubilé mede te vieren. - Het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Van der Meer, laatst pastoor te Vlissingen, werd Woensdagavond per spoortrein te Delft aangebracht en neergezet in de kerb van den H. Hippolytusde lijkkist was bedekt met tal van prachtige kransen. Donderdag morgen werd een plechtig requiem gevierd en daarna het ljjk ter aarde besteld, gevolgd door de familie, alle Kath. geestelijken van Delft, vele van elders en ver schillende corporatiën. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: J. O., 15 j., C. N., 14 j. en J. G. 15 j., allen te Goes wegens clïeistal ieder tot 3 dagen eel. A. M., 15 j., te Camperland, wegens diefstal fot fl boete. W. B. Cz.. 42 j., schipper en koopman te Tholen, wegens mishandeling tot f8 boete. N. de P., 68 j., liv. van M. v. d. H.„ arbeider te Goes, wegens bedelarij fot drie daS- kev- M. de B., 11 j arbeidster te Sluis, wegens diefstal tot zes dag. eel. C. dn M., 34 j., hv. van A. R., te Oostbnrg, wegens verbreking van afsluiting en diefstal tot drie dag. gev.A. De D., 46 j., arbeidster te Hansweert, wegens hoon tot fS boete. I. K., 23 j., schippersknecht te Yerseke, wegens mishandeling en feitelijk verzet tegen de politie, tot twee maanden cel en f 8 boete, Allen in de kosten. Vrijgesproken werd M. d. W., 23 j., dienstmeid te 's-Heerenhoek, beklaagd van overtreding der drankwet. Twee boerenjongens uit Axel hadden te zamen afspraak gemaakt om den boomgaard van een der inwoners aldaar eens van wat ooft te gaan ontlasten. Zij begaven zich daartoe in den avond van 12 Oct. jl. met een zak daarheen en waren juist bezig hun plan te volvoeren, toen zjj door den maréchausée werden gestoord en de vlucht namen. Zij legden, op de gisteren door het gerechtshof, kamer van crim. zaken, te 's-Hage gehouden zit ting een volledige bekentenis af. Adv.-gen. mr Bijleveld achtte de schuld voldoende bewezen en requireerde 45 dagen celstraf. Mr baron Van Zuylen van Nyevelt, die als ver dediger optrad, geloofde dat men hier niet met een voltooiden diefstal, maar met een strafbare poging daartoe te doen haden beval beide besch- in 'shofs clementie aan. De uitspraak is op a. Donderdag bepaald. Bjj enkele landbouwers onder de gemeente Axel zijn deze week hoenders gestolen. De daders zijn onbekend, - De vereeniging het Steenkolen fonds, in 1876 te 'sHeerenhoek opgericht met het'doel den werk man van goede en goedkoope steenkolen te voor zien, telt reeds 150 leden. In die gemeente geniet het uurwerk in den toren der protestantsche kerk reeds sedert een 30tal jaren eene ongestoorde rust. Uit Ymuiden wordt gemeld dat al het ma terieel in het werk gesteld is om de, gedurende de laatste stormen, veroorzaakte belemmeringen in de buitenhaven weg te nemen. Heden avond wordt in bet Panopticum te Amsterdam een nieuwe groep onthuld de receptie van Philips Van Bourgondië en Jacoba Van Beyeren. Het comité voor de dit jaar in Amsterdam te bonden internationale landbouwtentoonstelling ontving slechts op zijne laatste circulaire 5300 aan toezeggingen. Dit is veel te weinig, en het vraagt op nieuw krachtige ondersteuning.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1