N° 30. 127® Jaargang. 1884. Dinsdag 5 Februari. Graaf Lorenzo. -FEUILLETON. Middelburg 4 Februari. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIÖDELB11GSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdaöh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubbcité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Volgens bet Bat. Hand. ia het aftreden van den beer 's Jacob in alle kringen met vreugde verno men. „Van waar, vraagt dat blad, dit verschijnsel, dat zich nog nimmer zoo algemeen en onverholen beeft voorgedaan, zelfs niet bij het vertrek van den beer Van Lansberge, boewei weinig landvoog den schadelijker voor de koloniën geweest zijn dan bij Inderdaad is het opvallend, dat de impopulariteit juist hem treft, aan wiens persoon lijke deugden en eerlijk karakter iedereen hulde brengt. Zoo algemeen geacht en gevierd als de heer 's Jacob ook in Indië was, zoo weinig pres tige heeft de landvoogd van dien naam uitgeoe fend. De reden hiervan is geene andere, dan dat de individuëele deugden en zeldzame eigenschappen ■van den aftredenden landvoogd, in zijne naaste omgeving terecht op hoogen prijs gesteld, de kracht gemist hebben van zijn staatsleven te si«ren en te veredelen. Wat wijlen den heer J. J. Rochussen onderscheidde en zijn bestuur voor Indië tot de meest vruchtbare gemaakt heeft, t. w. eene hoogst sympathieke, onder alle omstandighe den, zich openbarende individualiteit, is zoo weinig overgegaan op zijn neef en lateren opvolger in het Indisch bestuur, dat diens beleid voortdurend de overtuiging schokte, welke men omtrent zijne persoonlijke eigenschappen koesterde. Of was het de voorzichtigheid, den voormaligen directeur der maatschappjj van spoorweg-exploitatie kenmer kende, welke zich openbaarde in zijn toetreden tot de vredespolitiek, door zijn voorganger te Buitenzorg op het oogenblik van diens vertrek omhelsd, een toetreden in Nederland en op reis naar de koloniën, dus op bloote voorspiegelingen en zonder eigen waarneming van den werkelijken stand van zaken „01 was het wjjsheid, den heer Pruijs van der Hoeven als civiel gouverneur van Atjeh te hand haven, terwijl hij, de zaken van oorlog behande lende als die der politie, den vijand zegepraal op zegepraal bezorgde en ons leger verzwakte, zelfs in den militairen geest, waarop het nog teerde Of was het onpartijdigheid, den kolonel Schafer te ruïneeren met een ontslag uit 's lands dienst, op het oogenblik dat hem de generaalsrang moest ten deel vallen, en dat nog wel omdat hjj voor de belangen van de troepen in Atjeh was opge komen, met de oorlogsoldij voor hen te eischen van eene bureaucratie, welke haar die ontzegt »Die drie vragen verklaren de teleurstelling op militair terrein, welke het beleid der laatste twee en een half jaar verwekt heeft, en ten gevolge waarvan Nederland al de voordeelen in Atjeh verloren heeft, welke het met de wapens en ten slotte door het braaf en krachtig optreden van den zoo jammerlijk verguisden generaal Van der Heijden veroverd had. >Men verwachtte een militair beleid tegenover Roman van Ursula v. Manteuffel. ZEVENTIEN^ J denken dan hetgeen de familieTeHRGTlï, öp het oogen blik van Keetje's en Edgar's komst in het paviljoen, aanbood. Keetje slaakte een zucht van verlichting en liep naar voren. „Hierheen hierheenKinderen, er is voor u ook nog plaatsriep Tesselhof vergenoegd maar wanneer was die niet vergenoegd Onder de dwingelandij zijner schoonmoeder wreef bij zicb in de handen, evenals thans onder het zachte bewind van Eveline. Merkwaardig was echter de verandering, die door den goeden invloed eener voortreffeljjke gouvernante en het onuitputtelijke geduld van Eveline op de kinderen teweeggebracht was. Het hartje van Leonore had zich steeds heimelijk tot haar stiefmoeder aangetrokken ge. voeld, maar binnen kort zou ook Ilse geheel voor haar gewonnen zijn. Zij waren beiden oppervlakkig en onbeduidenddoch goedhartig en gemakkelijker te leiden dan Eveline gedacht had. Ja, zij had thans alles waarop zij een jaar ge leden niet had durven hopen. Haar leven was piet meer doelloos. Zij bad hare plichten, hare Atjeh van hem, die zijn militaire gezindheid openbaarde niet alleen door woorden, maar zelfs door het aannemen eener naar het militaire zwemende tenue. »Intusschen is het initiatief tot herstel van den oorlogstoestand in Atjeh moeten uitgaan van Ne derland, en zijn de fouten, hier begaan, slechts verbeterd tengevolge van de algemeene ongerust heid en verontwaardiging, welke zij eindelijk in het moederland verwekt hebben. »En was het anders op het ruimer civiel gebied Hebben doorzicht, eerlijkheid, onpartijdigheid en voortvarenheid op het civiel beleid den stempel gedrukt, welke het bestuur van den voormaligen directeur der maatschappjj van spoorweg-exploitatie in gezegend aandenken doet houden? «Van voortvarenheid is helaas slechts gebleken bjj de vernieuwing van het Billiton-contract. Slechts dan zou de hier in de BiïWfon-quaestie gehuldigde leer, dat de gouverneur-generaal, als 's konings vertegenwoordiger, boven het oordeel van het parlement verheven is, praktisch zijn gebleken, indien zij werkelijk in praktjjk ware gebracht bij een gelegenheid, zoo schoon als er tot dusver nog nimmer een aan den gouverneur- generaal was gege.ven. Indien de tegenwoordige landvoogd nl. bij de ramp van Krakatau 's konings voorbeeld bad gevolgd, met zich onmiddellijk, en ondanks alle moeielijkheden, trouwens zeer luttele, naar Bantam te begeven, teneinde de autoriteit te inspireeren" en der bevolking vertrouwen m' te boezemen, dan zeer zeker zou hjj zich in en buiten het Nederlandsch parlement genoegzaam aanspraak op waardeering hebben verworven, om bij het jongste koloniaal d'ebat zijn aftreding in plaats van noodzakelijk als ongeraden voor te'stellen. >Maar al te jammer echter hebben 's heeren s'Jacobs persoonljjke deugden zich zelfs bij deze gelegenheid geen weg kunnen banen in zijn staats leven, zoodat hjj den koning vertegenwoordigd heeft door eene roerloosheid, zelfs in het verleenen van staatshulp, welke geheel in strijd was met de tradities van het huis van Oranje in het alge meen, en het krachtig hulpbetoon van Z. M. Willem III in het bijzonder. »Waar zelfs rampen, zoo ongehoord en uitge breid als die van Krakatau, het beginsel dat de landvoogd den koning vertegenwoordigt, niet tot zijn recht hebben kunnen brengen, is het niet te verwonderen, dat het de laatste twee en een half jaar voortdurend en in alle richtingen onjuist is opgevat. De teruggetrokkenheid, welke een consti tutioneel vorst betaamt, is door den jongsten vertegenwoordiger des konings in deze gewesten in acht genomen, zonder te bedenken dat hier niet het constitutioneel maar het absoluut gezag, binnen de hieraan gestelde grenzen, viel uit te oefenen. Dientengevolge was bet de algemeene secretaris, onder aanvoering van den algemeenen secretarie en onder controle van den heer Sprenger Van Ejjk, welke in de laatste twee en een half jaar de bestuurstaak heeft uitgeoefend. »Daaraan is het toe te schryven, dat al de rechten. Zij bad getoond dat zij de kracht en den wil bezat om door te zetten wat zij begon en toch en toch - vrede, zielsrust iu een woord geluk had zij nooit gevonden. Er was in haar bedrijvigheid iets koortsachtigs, iets gedwongens in haar vroolijkheid. En als zij eens een «ogenblik rust nam en de vermoeide ledematen op de canapé uitstrekte, -muren ba,ar de tranen in de oogen »Wat wil afeu'm kan ik nu niet gelukkig en tevreden zijn vroeg zij dan zich zelf af, waarop haar hart geen bepaald antwoord gaf alleen voelde zij een diepe smart. Maar van dit alles merkte de goede Tesselhof niets. Hij verbaasde zich er zelf wel eens over dat hij volstrekt niet begreep waarom zij somtijds hare oogen zoo verschrikt voor de zjjnen neêrsloeg. Maar als zijne vrienden zeiden dat zijn vrouw er zoo slecht uitzag, antwoordde hij steeds »Dat is heel natuurlijk, zij heeft het nu ongemakkelijk druk; maar dat vindt ze prettig en ze zal er niet onder bezwijken." Zoo leefden zij naast elkaar voort en Tesselhof was altijd de »beste man" van de wereld Eveline deed thans haar best om al haar aandacht aan Keetje te wijden, want die bracht nieuwtjes mee. De nieuwe dominé had een bezoek gebracht en was mama zeer goed bevallen. Hij was nog niet getrouwd en zeer muzikaal. »Hm!" bromde Tesselhof, wat heeft een dominé daaraan Dat is de zaak van den organist." »Nu ja, maar hjj mag toch wel van muziek goede eigenschappen van den tegenwoordigen land voogd onder alle omstandigheden plaats hebben moeten maken voor de ondeugden der bureau cratie in bet algemeen en die der Indische in het bijzonder, en dat de routine geheerscht heeft, waar initiatief zoo hoog noodig was om de uitgaven te verminderen, de inkomsten te verhoogen en den oeconomischen toestand te verbeteren. Zoo treedt de heer 's Jacob af, zonder op eenig gebied door wettelijke voorschriften, organisaties, hervormingen of verbeteringen van zijne aanwezigheid in de koloniën te hebben doen blijken." In een open brief, getiteld Nederland en de Transvaalwekt de heer E. J. P. Jorissen de Nederlanders op hun steun te verleenen aan den jeugdigen zwakken staat, zoo nauw aan ons land verwand. Daarvan mogen de fouten, door de Boers begaan de wijze waarop hij zelf door hen is bejegend, ons niet weerhouden. De Transvalers zijn nog Hollanders in hun hart zij willen hun Hollandsch karakter behouden. Hoe hun steun moet verleend worden »Men behoeft in de Transvaal" zoo schrijft hij niet alleen geld, maar ook mannen." »Ik stel mjj voor, dat men zal aandringen op de vestiging eener nationale bankof op het bijeenbrengen van geld voor den spoorweg naar Lorenzo-Marquesmisschien zal men de aandacht vestigen op de vele en goede gelegenheden voor industrieele ondernemingen. Zouden alle deze en ylergelijke plannen, die inderdaad bij uitstek winstgevend kunnen zijn, niet best bevorderd worden door de oprichting eener Nedcrlandsche Zuidafrikaansche maatschappij, die de uitvoering in handen neemt? De hoofdzetel behoorde in Nederland te zijn, haar onderbesturen in de Trans vaal. Zulk een. maatschappij zou verschillende afdeelingen moeten vormen, met zelfstandig wer kende onderdirecties, als bv. een circulatiebank, een hypotheekbank, een telegraaf, een spoorweg departement, enz." »Het hoofddoel, dat in het oog moet gehouden worden: zij het verleenen van hulp aan eene be volking, die zich vrij heeft te worstelen van vreem den invloeddie prijs stelt op den steun van het oude moederland, en door dit moederland verlangt geholpen te worden met den zenuw aller dingen en met mannen, welke die zenuw in beweging kunnen brengen." Volgens den heer Jorissen is er in Transvaal een ruim veld voor den Nederlandschen onder nemingsgeest. Naar aanleiding van het in de laatst gehouden vergadering genomen besluit heelt de commissie van voorbereiding voor de telefooninrichting te Middelburg meer dan 200 circulaires verspreid, waarin zij, op aanwijzing van sommige voorloopige deelnemers, de geadresseerden uitnoodigt zich in het telefoonnet te doen opnemen, Zij deelt in die circulaire mee dat voor de eerste houdenEn hij ziet er heel goed uit ook. Ik verfoei hem natuurljjk; want het is zijn schuld dat ik van Hermine gescheiden ben, maar ik ben billijk en geef toe dat hij voortreffelijk is. „Zijn proefpreek beviel mij wel," zei Eveline, >maar het ging mij toch aan het hart om een ander op den preekstoel te zien." „Ik voel mij erg verlaten, dat verzeker ik u, maar wat ik u zeggen wil, ik heb een brief van Hermine uit Doornburg »Zoo? 'Wat schrijft zij?" Keetje begon terstond te lezen »Wij zijn hier reeds geheel thuis, Keetje lief, och neen, ik meen op ordewant ons hart is nog in Beukenberg. Vader alleen is gelukkig en vol moed. Hij noemt zijn benoeming hierheen een groote onderscheiding. Het hangt er maar van af van welk standpunt men de zaak be schouwt. De eerste eerbewijzen bestonden hierin, dat de jongens hem, toen hij Zondag naar de kerk ging, met steenen wierpen en dat men ons twee linnen lakens van den bleek wegstal. Voorts is Josephine, toen zij onlangs een brief naar de post bracht, door drie dronken mijnwerkers aan gehouden en uitgescholden, zoodat ze buiten adem thuis kwam. Maar ik wil u niet alleen de schaduwzijden opsommen; maar u ook zeggen dat de Doornburg een prachtig, ouderwetsch kas teel is, zoo romantisch tegen de berghelling gele gen, dat ik er nooit genoeg naar zien kan en uit mijn raam heb ik er juist het gezicht op. De pastorie ligt heel lief tusschen den Doornburg en serie van deelnemers de prijs niet hooger zijn zal dan f 30 per jaar, terwijl voor aanleg en toestellen niets behoeft te worden betaald. Bij latere deel neming zal de prjjs per jaar door nieuwen aanleg aanmerkelijk moeten verhoogd worden. De ont werpstatuten zijn voorbereid en zullen in eene spoedig te houden vergadering worden aangeboden. Nu er zulk eene aanzienlijke verlaging in den prijs van deelneming is gekomenen dezein vergelijking met andere gemeenten, zeer gering mag heeten, kan hierin zeker geen bezwaar meer gevonden worden om aan de uitnoodiging van de commissie te voldoen. Alleen bij algemeene deelneming kan het plan tot stand komen; mocht die verleend worden dan zou het voornemen zijn met de uitvoering in den loop van den aanstaanden zomer te beginnen. Onder de gasverbruikers te dezer stede circuleert een adres, waarop in een dag reeds door een negentig tal personen werd geteekend. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen daarop hunne aandacht te vestigen, wijl het hier een in deze dagen druk besproken algemeen be lang geldt. Het adres, gericht aan de gascommissie uit den gemeenteraad van Middelburg, luidt als volgt geven eerbiedig te kennen, ondergeteekenden, allen gasverbruikers te dezer stede dat hun, na kennisname van het verhandelde in den gemeenteraad, gehouden den 30 Januari 11., gebleken is, dat het gas in deze gemeente voor f 0.07 de stère voor verwarming kan geleverd worden »dat zij allen,verbruikers ten behoeve hunner broodwinning, de overtuiging bij zich dragen dat gasverbruik voor verwarming in de meeste gevallen toch als luxeverbruik moet beschouwd worden. »Redenen waarom zij verzoeken denzelfden prijs van 0.07 per stère als voor v e r w a r m i n g (of in allen gevalle vermindering van den tegenwoordigen prijs) ook voor verlichtirg hunner winkels als anderszins te mogen betalen." Dit adres ligt voor belanghebbenden aan ons bureau ter teekening. Morgen, 5 Februari, herdenkt de firma J. C. W. Altorffer alhier het lOOjarig bestaan harer zaak, bij welke gelegenheid door de firmaniên receptie zal worden gehouden in het kabinet dei- sociëteit St Joris, des namiddags van 1 tot 4 uren. Zonder op de feestviering vooruit te loopen, willen wij voor heden een en ander mededeelen uit de geschiedenis der oude firma, die, zooals men weet, in de Korte Delft alhier resideert. Daar is de van ouds bekende binnen- en buiten- landsche boekhandel van Altorffer gevestigd, waaraan tegenwoordig, behalve eene snelpersdruk kerij en een boek- en bijbelbinderij, nog eene publieke leesbibliotheek van niet minder dan 18,700 boekdeelen is toegevoegd. In 1784 werd het marktstadje want Doorndorp kan men eigenljjk geen dorp noemen. Een kolenmijn en een paar spinnerijen moeten de hoofdoorzaak van de slechte bevolking zijn, want dat fabrieksvolk is ruw en woest en bet heeft inderdaad heel wat te doen Ik zou wel eens willen weten wanneer de menschen zullen beginnen met vader te groeten mjj dunkt op den duur kunnen zij zijn vriendelijkheid niet weêr- staan, maar tot nu toe haatten zij den „zwartrok", een woord dat hij dagelijks moet hooren. »De oude heer op den Doornburg bevalt ons allen zeer goed hij heeft zoo'n schik in vaders preêken en slaat geen Zondag over maar de kerkach daar zal ik maar over zwijgen Wij zijn een avond op het kasteel gaan theedrin ken. Het was er verrukkelijk. Heele diepe vensterbanken, in lood gezette raampjes, houten beschotten, een galerij vol oude wapenrustingen wapens, familieportretten neen Keetje, gij weet niet hoe romantischMevrouw Van Stein was er met hare twee zoons; men zegt dat een van beiden den Doornburg krijgen zalmaar dat heeft nog tijd. De ridderlijke oude graaf bevalt mij veel beter als slotvoogd en hij is nog in de kracht van zijn jaren en zal hoop ik nog heel lang leven. »Een week geleden waren wij echter zeer onge rust over hem. Hij werd eensklaps erg ziek men zeide een lichte graad van beroerte. De Steins kwamen allen dadelijk en de graaf drong er op aan dat er naar Parijs getelegrapheerd zou worden om zjjn neef, graaf Lorenzo (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1