N° 29 127* Jaargang. 1884. Maandag 4 Februari. BUITENLAND, Laatste Berichten. Middelburg 2 Februari. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks^ roet uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiëir 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te "VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Nauwelijks bad de regeering baar ontwerp tot wijziging der schoolwet van 1878 ingediend of de Standaard toonde weêr volstrekt niet tevreden te zullen zijn niet eene geringe verandering. Wie dus vermoedt dat, wordt eenmaal het regeerings- ontwerp aangenomen, de tegenstanders der school wet hun klachten zullen staken, vergist zich. Want wat wij steeds beweerden is waarheid men zal de wet kunnen verzwakken maar den strijd niet kunnen doen bedaren. Wij moeten overigens -erkennen dat de regeering niet zulke stappen achteruit wil zetten als de vijf kamerleden dit wenschen, vooral omdat zij de bepalingen omtrent den bouw der openbare scholen onveranderd wil laten en evenmin het optreden van kweekelingen in de school gemak kelijker wil maken dan thans bij de wet is voor geschreven. Beide voordrachten gaan uit van het hoofddoel de uitgaven voor het rijk en de gemeenten ten behoeve van het onderwijs te verminderen; de voorstellers trachten dit te bereiken door de uitkeeringen van het rijk te beperken tot 40 pet. over de onderwjjzers- jaarwedden, en dus geen vergoeding meer te geven voor de andere kosten van het onderwijs (school- bouw, school behoeften, onderhoud enz.) Maar de regeering wil de 40 pet. uitkeeren over het wer kelijk bedrag der jaarwedden, de kamerleden alleen over de wettelijke minima., die in vele gemeenten worden overschreden. Wie onze .beschouwing, het vorig jaar in n° 299 van ons blad, over het voorstel-Mackay c. s. heeft gelezen, zal zich herinneren dat wij in geen geval met de daarin voorkomende bepaling omtrent die vergoeding konden meegaan, omdat deze eene premie bevatte voor, jegens het openbaar onderwjjs slecht gezinde gemeentebesturen, die liefst niet meer traktement willen geven dan de bij de wet bepaalde minima. Bij de regeeringsvoordracht echter geldt zulk een bezwaar onzerzijds nietalleen rijst de vraag bjj ons: welk verschil zal het voor de belasting schuldigen opleveren of zij aan rijks- of aan ge meentebelasting moeten betalen Vermindering van onkosten is wellicht te wach ten door vermindering van het, bjj de wet voor geschreven aantal onderwijzers. Op dit punt bewandelt cle regeering een middelweg tusschen het onderwerp-Maekay c. s. dat 1 op 60 kinderen voorstelt en de wet zelve die 1 op 40 leer lingen voorschrijft. De regeering stelt voor 1 op 50. Wij hebben, onder aanhaling van een woord van den heer Kappeyne, destijds herinnerd dat elke bepaling op dat punt iets willekeurigs heeft. Wil men nu zulk een middenweg inslaan om aan de onkosten eenigszins tegemoet te komen; het is ons wel, maar men gronde zulk eene wijziging niet op de ervaring die ons betreffende de vruch ten der wet van 1878 voor de leerlingen nog niets heeft kunnen leeren. Tegen schoolgeldheffing hebben wij geen be zwaar; vooral niet, wanneer, zooals de regeering dit wenscht, deze slechts verplichtend is zoodra er rijkssubsidie wordt verleend. Alleen blijven wij de wenscheljjkbeid bepleiten van een bij de wet te stellen maximum of minimum. Tot zoover de voornaamste punten der regee ringsvoordracht wellicht komen wij hierop en op andere bepalingen nog eens nader terug. De Standaard nu was met dit ontwerp inge nomen; de redactie hoopte dat de beeren Mackay c. s. hun ontwerp zouden intrekken. Maar later kwam het blad op eên ander idee. Men behoefde nu niet meer zoo bescheiden te zjjn en tevreden zich te toonen met de wjjzigingen, door de regeering voorgesteld. »Op de 40 pet. van den minister, schreef de redactie 30 Jan., kan best nog 10 pet. afgedongen. Want wel droegen ook Mackay c. s. schijnbaar 40 pet. voor. Maar dit waren 40 pet. van beperkte salarissen, iets wat met 30 pet. van onbeperkte salarissen nog te nauwernood geljjk staat. „Of wat nog beter ware, en misschien er nog het best doorging, althans stellig ons beginsel het zuiverst toonde, zou zijn, indien men ook de 30 pet. vallen liet en daarmeê heel art. 45 opschreef ten doode." Ons verwondert zulk een eisch niet. Het onder lijs geheel in handen der gemeentebesturen, zie daar het bekende ideaal der anti-school wetmannen. Maar het toegeven wordt gevaarlijk, omdat men aan die zijde niet licht tevreden is. Men zal dit van zelf ontdekken bjj de behandeling van het regeerings-voorstelaan amendementen van de zijde der vijf bekende kamerleden zal het dan zeker niet ontbreken. Yoor eene, ook van liberale zjjde gewensekte verandering behoeft dit echter geen beletsel te wezen. Men schrijft ons uit Rotterdam De telegraaf heeft u reeds medegedeeld, dat hier weder de oude verdeeldheid onder de kiezers heerscht. Zoodra eene plaats in de kamer voor dit kiesdis trict vacant kwam, werd door de politiek ont wikkelden onder de kiezers algemeen aan Verniers van der Loefï gedacht, van wien men wist dat hij niet zjjn leven lang begraven wil zjjn in den raad van state. Maar aan de gezellige sociëteits tafeltjes, waar de politieke candidaturen worden voorbereid, kwamen bezwaren te voorschjjn tegen Van der Loeff. Men vreesde nameljjk in hem te moeten zien een Kappeyniaan en voor dat denk beeld gruwde men terug. Er doemde een tegen- candidaat op, de beer Wölfson, oud-zeeofficier en oud-directeur der fabriek op Fejjenoord, een man die hier terecht hooge achting genoot, maar geen beteekenis heeft als politiek persoon. In Algemeen Belang, dat, sedert bet met 't protectionisme heeft moeten breken, houdt van candidaturen, die een weinig geprononceerd karak ter hebben, werd de heer Woltson gesteld; in de Vrijzinnige kiesvereeniging echter, na een heeten strjjd, met nagenoeg drie-vierden van de stemmen, de heer Verniers van der Loeff. Er is geen twijfel, of Burgerplicht zal zich bij de Vrijzinnige aansluiten, en zeer waarschjjnljjk zal dan de beer Wolfson zich terugtrekken; althans het is niet te verwachten, dat hjj zal medewerken om verdeeldheid te stichten onder de liberalen. De candidatuur van den heer Van der Loeft' heeft eene groote beteekenis. Meer dan iemand kan hij in de kamer de man worden, die de libe ralen hereenigtmisschien wel is hjj geroepen om als leider de oude kracht aan de partij te hergeven. Een partijganger van Kappeyne is hij niet, ofschoon hij in het bjjzonder leven door nauwe vriendschaps banden met deze verbonden is. In de financieele politiek gaat bij niet met Kappeyne meê, en juist de financiën zijn het terrein, waarop Van der Loeff zich in het bjjzonder thuis voelt. Hoe hij als financier gewaardeerd wordt, bljjkt o. a. uit het feit, dat Heemskerk hem lang nageloopen heeft met de portefuille van financiën, totdat deze tenslotte, omdat de heer Van der Loeff nadruk kelijk weigerde in een kabinet-Heemskerk te gaan zitten, in handen van den heer Grobbee, zwager van den heer Van der Loeff, terecht kwam. Allen in den lande, die in de toekomst der libe rale partij belangstellen, mogen wenschen dat de heer Verniers van der Loeff zijne on.de plaats in de tweede kamer weder inneme. Aan een heeten strijd zal het hier echter bjj de stembus niet ont breken, juist omdat er voor de kracht der liberale partij aan de verkiezing van dezen candidaat zoo veel gelegen is. JEllewoiifsdijli, 1 Febr. Naar wij verne men is er ernstig sprake van het maken van een inlaagdjjk van af den inlaagdjjk vóór het fort tot het zoogenaamde Steendamme. In het vorige jaar hadden door middel van grondboringen en helmduikingen aan het water schap twee belangrijke onderzoekingen plaats naar den toestand van den zeedjjk en den onderzeeschen oever. Vermoedelijk heeft de uitslag daarvau aanleiding gegeven tot het uitvoeren van een doortastenden maatregel van voorziening tegen doorbraak of overstrooming, die ongetwijfeld door alle inwoners van het waterschap op den rechten prijs zal gesteld worden. Te meer zal dit het geval zjjn daar de kosten geen bezwaar opleveren voor de grondeigenaren, omdat bjj calamiteuze polders of waterschappen de kosten van zeewering en oeververdediging, boven het voor tien jaren vastgestelde djjkgeschot, worden gedragen door het rijk en de provincie. Tot leden van het bestuur der Willem-Barents- Vereeniging zijn herkozen de heerenM. H. Jansen, mr. E. N. Rahusen en A. De Brujjne. Van do deze week gehouden bijeenkomst maak ten wij geen melding, omdat het eenig belangrijke besluit, daarop genomen, betreft het bekende plan om dit jaar weêr een toebt door de Willem Ba rents te laten doen. notarissen. Op verzoek, eervol ontslagen als notaris te Lunteren J. H. Th. W. Van den Ham. Bedankt voor het beroep naar de herv. gem. te St. Annaland door den heer L. A. F. Creuts- berg te Oosterland. Door den heer L. M. Van Noppen, cand. te Wissekerke, is het beroep naar Duurswoude aangenomen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld E. V., 18 j., te Sluis, wegens openbare dronkenschap bij herhaling gepleegd tot 14 dagen gev. E. B. M., 23 j., werkman te Westdorpe, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. C. K., 16 j., loopjongen te Vlissingen, wegens diefstal tot een jaar gev. A. W., 37 j., beurtschipper te Sas van Gent, wegens laster tot 15 dagen cel en f25 boete.- J. Van E., 39 j., sjouwer te Middelburg, wegens verbreken van afsluiting tot 15 dagen cel en f25 boete. E F., 51 j., landbouwer te Heille, wegens mishan deling tot f12 boete, en H. F. Van M., 22 j., smids knecht te Middelburg, wegens mishandeling en verbreken van afsluiting' tot 8 dagen cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: A. H., 9 j., te Oudelande, beklaagd van diefstal. De uitspraak in de zaak der gebroeders Wolters uit Venloo is door bet bof te Arnhem uitgesteld tot Donderdag 7 Februari te 2 uren. Door de politie alhier is gearresteerd zekere Gr., die reeds meermalen met den heiligen Hermandad moeite had en nu gesignaleerd was ter zake van oplichting. Vrijdag is teYerseke, evenals verleden jaar, het terrein langs de haven publiek verpacht tot het neerleggen en drogen van gekalkte pannen voor de oesterteelt. Het was verdeeld in 23 per ceeltjes van li are ieder en heeft opgebracht de kapitale som van 1042. Zes dezer perceeltjes mogen maar een half jaar gebruikt worden. Eén, groot 160 Ms, bracht 71 gulden op. Zondag, 3 Febr, zal het 300 jaren geleden zjjn, dat de oude gemeente Zaamslag eene prooi der vlammen werd, veroorzaakt door de troepen van graaf Hohenlo, die destijds met zjjn volk binnen de schans van de vesting Ter Neuzen ge legerd was en Zaamslag door zijne vuurmonden aan de vlammen opofferde, teneinde daardoor de in aantocht zjjnde Spaansche troepen tot terugkeer te dwingen. De heer Van Zuijlen te Rotterdam heeft allen, die belangstellen in een Rotterdamsch too- neelgezelschap, uitgenoodigd tot een bijeenkomst, ten einde naar aanleiding der in den laatsten tijd verspreide geruchten de ware toedracht der zaak mede te deelen. Op een Limburgsch dorpje mishandelde een landbouwer zijn voorgespannen boe zoodanig, dat het beest, in angst en woede, hem een stoot toe bracht, die den dood ten gevolge had. Te 's Gravenhage is deze week de nieuw gebouwde overdekte markt in de Eerste Wagen straat feestelijk geopend. Deze markt bestaat uit een voorgalerij met nette winkels, dan een tus- schengalerij met kleinere winkels, door twee lanen toegang gevende tot de eigenljjke markt, en ten slotte openbare verkoopplaats. Te kwart voor negenen brak gisterenavond te Amsterdam brand uit aan boord van het stoom schip Macassarin lading liggende in de Riet landen en gedeelteljjk reeds geladen met tabak en koffie. Door het vlamvatten der lading, in de nabijheid van een Donkey-ketel, was het vuur ontstaan. De brandweer was spoedig terplaatse met alle mo gelijke bluschwerktuigen. De dichte rookwolken, die uit het ruim opstegen, maakten het werk niet gemakkelijk. Twee stoomspuiten en de Jan Van der Heijde deden dienst en in de nabjjheid bleven De Amstel en het bootje der havenpolitie postvatten. Te een uur kon men rekenen den brand meester te zijn. Een stoomspuit bleef de wacht houden. Schip en lading hebben natuurlijk veel geleden. Te Epen (Limburg) is deze week een persoon, die labak uit Holland had binnengesmokkeld en op bet vermanen van »kalt" niet wilde bljjven staan, door de douanen op de plaats doodgeschoten. Te St. Jacobi-Parochie spoelden eenige vaten aan. Toen een der bewoners een vat mede naar huis nam om te onderzoeken wat het bevatte, kwam hjj met het licht te dicht erbij; de naphta, die het fust bleek te bevatten, ontvlamde en met een vreeseljjken knal sloeg het vat nit elkander. In een oogwenk stond het gedeelte der woning, waarin het onderzoek plaats had, in vlam. De Lesseps stelt zich candidaat voor de Académie frangaise in plaats van Henri Martin. Het appèl betreffende de voogdij van Ma- riëtte Peltzer zal eerst in Maart door het hof te Luik worden behandeld. Laskar's bibliotheek en kostbare geschenken zullen vermoedelijk aan eene openbare instelling geschonken en zijn vermogen aan een instelling van liefdadigheid gegeven worden. De honderdjarige Sir Mozes Montefiore is ernstig ongesteld. Bjj de ontvangst van Bonapartistische afge vaardigden heeft prins Napoleon gisteren verklaard, dat het oogenblik gekomen was om eene aan houdende beweging in het leven te roepen. Daarop werd besloten op 17 dezer eene groote Bonapar tistische bjjeenkomst te houden. De graaf van Parjjs zal uit Spanje recht streeks naar Parijs terugbeeren en zich vervolgens naar Cannes begeven. Kapitein Austin, een bekend goed schutter, gaf-te Leicester eene voorstelling. Als gewoonlijk hielp zijne vrouw mede, en ten laatste zou ook weer het meesterschot van Teil geschieden. De vrouw kreeg een appel op het hoofd en Austin schoot dien er af. Daarop zou hjj het nog eens doen, liggende op zijn rug. Het schot viel, en de vrouw stortte met een gil neer. De schutter droeg zijn vrouw weg, en het ontstelde publiek verliet de zaal. Zjj had een diepen wond in het voorhoofd, doch men hoopt haar te behouden. De heer d' J. H. Gunning jr, predikant te Wil- helminadorp, heeft voor het beroep naar Heinen- oord bedankt. Sierikzee. In de heden gehouden raads zitting waren afwezig de heeren Goemans, De Looze, Moolenbnrgh en W. A. Ochtman. De defi nitieve vaststelling van het politie-reglement werd, nadat de artikelen alle waren goedgekeurd, aan gehouden. De vergadering is daarna gesloten. 's Gravenhage. De Westlandsche postkar naar deze gemeente is onderweg te water geraakt de postiljon is in de modder gestikt en de con ducteur heeft zich erg bezeerd. Elders in dit blad maken wij heden melding van den aard van de reis van generaal Gordon, die Woensdag avond te Assoean aankwam. Hjj schreef een brief aan den Mahdi, waarin hij hem verzocht de Enropeesche gevangenen naar Khar toum te zenden Naar Khartoum zelf, aldus meldt de correspondent van de Standard, seinde hjj„Gij zijt mannen, geen vrouwen. Vreest niet, ik kom." Hoe het op het oogenblik daar gesteld is, weten wij nietmaar in Sinkat is de toestand der be volking allertreurigst. Het volk beeft er alle honden opgegeten, en na den 2en Februari zal er niets meer zijn tot voeding. Als er geen hulp opdaagt zullen de inwoners trachten zich een weg te banen door de gelederen van den vijand heen. Zjj zullen dien dood verkiezen boven het sterven van honger. De zoogenaamd vriendschappelijk gezinde stammen, die tot ontzet van Sinkat ge zonden waren, blijken onbruikbaar. Ook in Tokar heerscht groote ellende. De vijand hëeft daar alle bronnen buiten de stad onbruikbaar gemaakt, en de wellen in de stad geven slecht water. De troepen hebben veel te ljjden en de inwoners zullen weldra genoodzaakt zijn zich over te geven. De opstandelingen beschieten de stad nacht en dag. Nu is Baker-pacha op weg om Tokar te gaan ontzetten gisteren zou hjj Trinkitat verlaten met 1400 man van de gendarmerie, 900 Soenda- neezen, 700 man van gemengd ras, 420 Turken, 450 cavaleristen en vier Krupp-kanonnen. Men hoopt nu dat Osman Baker-pacha zal volgen in die richting en dat aldus de druk rondom Sinkat zal verminderd worden. Generaal Baker heeft alvast 100 pond sterling uitgeloofd aan eiken sheikh die Sinkat binnentrekt, en groote sommen voor alle stammen, die aan deze beweging mede werken. Deze tijdingen geven een niet zeer opwekkend tafereel van den toestand in Egypteland, van de moeiljjkheden waarin Engeland zich daar beeft gewikkeld. Bovendien bestaan er niet mindef gewichtige financieele moeilijkheden, tot wier regeling allengs stappen gedaan worden. Zoo is nu eene commissie gevormd, bestaande uit de voornaamste notabelen te Cairo met Riaz-pacha aan het hoofd, welke zich tot taak stelt de rege ling der verpachting van domeingronden. Die gronden zullen worden verhuurd bjj kleine perceelest

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1