0 23 12Te Jaargan 1884. Maandag 28 Januari. MiddelWg 26 Januari. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze eourant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBIIRGSCH Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdaoh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A, van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Men schrjjft ons uit Den Haag Dezer dagen kwam mij toevallig in banden het Paleis van Justitie van 7 Januari 11., waarin de installatie werd medegedeeld van een rechter in de rechtbank te Leeuwarden, zulks in eene >plechtige zitting," als te doen gebruikelijk. De voorzitter dier rechtbank jhr mr C. J. Speel man vond, blijkens het verslag dier installatie, gepast om daarbij te zeggen, natuurlijk als zijn individueel gevoelen, dat de hooge regeering bij de, benoeming van den geïnstalleerd en rechter niet iü aanmerking had genomen maar buiten toepas sing gelaten de bemoeiing, die de orde van advocaten, naar zijn inzien vreemd aan hare roeping, te dezer zake heeft gedaan en waardoor zij getracht heeft invloed uit te oefenen op het prerogatief der kroon en op de attributen van het college. Wat had dan toch wel de orde van advocaten gedaan Wij vernamen dat uit de toespraak van den deken der orde. Zij had gemeend den minister van justitie te moeten wijzen op de eigenaardige bezwaren, die de rechtspleging in dat gewest ondervindt door het bijzonder taaleigen dat daar ten plattenlande gesproken wordt, wanneer de rechterlijke colleges van lieverlede uitsluitend worden saamgesteld uit ambtenaren die met dit taaleigen geheel onbekend zijn. En deze stap had nu niet de eer gehad, naar het schijnt, aan den voorzitter te behagen Het is weder een bewijs hoe pretentieus som mige leden van de magistratuur zijn tegenover de balie. Waarlijk, mijnbeer de redacteur, als men den eenen voorzitter eener rechtbank aan de balie lessen hoort geven, bij gelegenheid eener instal latie, hoe lang de pleidooien moeten duren en den anderen voorzitter, bij dergelijke gelegenheid, dat zij zich moet onthouden van zich te wenden tot de hooge regeering omtrent quaestiën welke, naar zijne meening, niet tot hare bemoeiing be- hooren, dan komt men tot het besluit dat die plechtige installatiën liever achterwege moesten hipven. Wil men zich niet bepalen tot de ge bruikelijke phrases; wil men a tout priz iets bij zonders zeggen, dan wordt het publiek zoo licht op iets onthaald dat het prestige der magistratuur niet kan verhoogen. En dat is te betreuren voor het publiek en vooral voor de rechterlijke macht. Door wie toch zou de bestaande rechtspleging beter en onpartijdiger kunnen worden beoordeeld dan door de balie En zou z ij dan juist niet gerechtigd, zoo niet verplicht, zijn om onder de aandacht der regeering te brengen hetgeen zij meent in 't belang te zijn eener goede rechts pleging Naar aanleiding van het bericht dat de nieuw benoemde gouverneur-generaal, op zijne reis naar Batavia, te Atjeh zou afstappen om zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van den staat van zaken aldaar, maakt een geabonneerde op de Arnh. Ct. de opmerking, dat dit voornemen wel zeer fraai klinkt, maar moeilijk voor uitvoe ring vatbaar schijnt. De heer Yan Rees is tot gouverneur-generaal benoemd »met bepaling dat bij als zoodanig op treedt den dag waarop hij te Batavia zal zjjn aan gekomen" het ontslag van den heer s' Jacob gaat in met den dag, waarop hij zijne functiën aan zijn opvolger zal hebben overgegeven. Wanneer de heer Yan Rees dus te Atjeh afstapt, is hij niet de gouverneur-generaal, maar de aanstaande gouver neur-generaal, die te Batavia zal gaan opvolgen den man, die bij zijn bezoek te Atjeh nog de functie van het gouverneur-generaalschap vervult. In welk eene zonderlinge, welk eene scheeve verhouding zal de op dat oogenblik nog ambtelooze bezoeker tegenover de autoriteiten te Atjeh staan Een bezoek in streng incognito, op de wijze van Haroen-al-Raschid, zou natuurlijk niet batenals gouverneur-generaal kan de heer Yan Rees te Atjeh niet optreden, om de goede reden dat hij dat nog niet is. Alles wel beschouwd, oordeelt ruen het gewis verstandiger, dat de heer Van Rees begint met rustig naar Batavia te gaan om zijn hoog ambt te aarvaarden. Om zich in persoon op de hoogte van den toestand te Atjeh te gaan stellen daartoe heeft hij j dat noodig keurende, later gele genheid genoeg een bezoek als gouverneur-gene raal zal meer nut doen dan als particulier. ginder de, in de raadsvergadering v{>,n Woensdag te Middelburg, te behandelen punten komt o. a. voor de prijsbepaling van het gas gedurende 1884. Wij vernemen dat het voorstel van burgemeester en wethouders strekt om, volgens advies van de gascommissie, met bestendiging van het ten vori- gen jare bepaalde ten opzichte van toenemend verbruik, den prijs van het gas, dat voor verwar ming of fot het drijven van werktuigen gebezigd wordt, voor 1884 op 0.07 per stère te bepalen, met inachtneming van eenige daarvoor nader vast te stellen bepalingen. Veere 25 Jan. De oudheidskamer werd in het afgeloopen jaar door 240 vreemdelingen bezocht, onder welke 29 Engelschen en een 40 tal Belgen. Dat dit aantal veel geringer is dan het vorige jaar- zal wel voornaamlijk hieraan zijn toe te schrijven dat de beker naar de Amsterdamsche tentoonstelling was gezonden. Vlissingen, 26 Jan. Heden namiddag te 2 uren heeft alhier de plechtige opening der duin waterleiding plaats gehad. Het dagelijksch bestuur der gemeente, de concessionaris, de heer Diemont van Dathar te Arnhem, de heer Joh. G-ruber, directeur, en verschillende andere autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. De concessionaris begon met dank te zeggen voor de tegenwoordigheid der verschillende perso nen, hetwelk hem ten bewijze strekte van de groote belangstelling die deze zaak opgewekt heeft, zoo mede voor de medewerking en hulp, door het hoofd van het gemeentebestuur en den raad hem betoond. Hij vertrouwt dat deze nuttige inrichting ook voor het vervolg den steun en de welwillend heid van het gemeentebestuur zal mogen onder vinden Jon steeds de goed o harmonie, zooals die thans bestaat, onafgebroken zal mogen voortduren. Hierna werd onder het spelen der fanfares het eerste glas duinwater den burgemeester en den anderen, op het terrein aanwezigen aangeboden, waarna den heer Diemont van Dathar in de volgende bewoordingen door den burgemeester werd beantwoord Mijne heeren Ylissingen viert een eigenaardig feest. Wij staan op het punt de exploitatie der duinwater leiding officieel te openen. Vergun mij daarom een kort woord tot inlei ding. Aan de aandacht van den gemeenteraad, doordrongen van zjjn mandaat tot bevordering der algemeene welvaart, was het niet ontsnapt dat voor bijna elke industrie eene onbeperkte hoeveelheid gezuiverd, zoet water een eerste be hoefte is. Het was daarom voorzeker eene zeer gelukkige gedachte zich tot de hooge regeering te wenden ter verkrijging in erfpacht van de duinenrij, ge legen tusschen Vlissingen en Zoutelande. Hierdoor toch ontstond de mogelijkheid even tueel eene concessie te verleenen voor eene duin waterleiding, teneinde het regenwater, wat deze duinenrij in zich opneemt, in deze gemeente af te leveren. Het is zeker hier de plaats voor de afgifte van bovenbedoeld terrein openlijk onzen hartelijken dank uit te spreken aan de hooge regeering voor de billijke eischen daarbjj gesteld, Niet het minst hebben wij deze afgifte te dan ken aan den onvermoeiden ijver van 'skonings commissaris in dit gewest, die rusteloos voort- werkt aan de bevordering van de algemeene wel vaart der provincie Zeeland. Hij ontvange daarom onzen warmen dank en de verzekering onzer innige gehechtheid aan zijn bestuur. Aan den concessionaris, deh heer Joh. L. Gruber te Utrecht, daartoe gemachtigd door den heer Diemont van Dathar te Arnhem, danken wij den aanleg en de uitvoering der duinwaterleiding. Met dezen aanleg is éen der grootste hinderpalen tegen de ontwikkeling der nijverheid ter dezer plaatse weggenomen en ook een belangrijke factor in het leven geroepen tot het bevorderen der- openbare gezondheid. Namens Vlissing's bevolking en gemeenteraad breng ik genoemden heeren hier openlijk mijnen warmen dank en hulde voor hunnen energieken arbeid, hierdoor ten toon gespreid. Moge de financiëele opofferingen beloond worden door een schitterend succes, ook in den vorm van groote winsten. Ik vertrouw dat, gelijk tot hiertoe het geval was, de uitvoering der concessievoorwaarden steeds zal plaats vinden onder de meest aangename ver standhouding met het gemeentebestuur en hunne cliënten De wetenschap dat alle voorwaarden dier con- ce:4?i kgbsids zija uitgevoerd, reeds nu met eene belangrijke uitbreiding van het butóehnef aau gevangen, geeft mij het afdoend, bewijs van hun rusteloos streven om ook het algemeen belang dezer gemeente te bevorderen. Mijne heeren, ik eindig met den wensch dat deze gewichtige gebeurtenis de voorbode moge zijn van de steeds toenemende ontwikkeling van han del en nijverheid te dezer plaatse. Namens het gemeentebestuur verklaar ik de exploitatie der Vlissingsche duinwaterleiding offi cieel geopend. Ik beb gezegd." De concessionnaris nam toen nogmaals het woord om den burgemeester te bedanken voor de vleiende wijze, waarop hij over deze instelling en hare ondernemers heeft gesproken de onderneming en haar directeur nogmaals den raad aanbevelende. De aanwezigen werden daarna uitgenoodigd om en corps naar het bureau der duinwaterleiding te gaan, waaraan door allen werd voldaan. Ondanks den harden regen, die als 't ware spotte met deze waterplechtigheid, was een vrij talrijk publiek daarbij tegenwoordig. Vlissingen, 26 Jan. De bevolking dezer ge meente is gedurende het jaar 1883 aanmerkelijk vooruitgegaan. Uit de statistiek van de sterfte, de geboorte en de mutatiën bljjkt toch dat die bevolking is vermeerderd met 544 zielen, zoo dat die op 1 Januari 1884 bedroeg 11494 zielen. Vlissingen, 26 Jan. Op Vrijdag 1 Febr. e. k. zal in de Vereeniging voor Volksvoordrachten en Volksvermaken alhier de tweede voordracht plaats hebben, waarbij het stellig niet alledaag- sche geval zich zal voordoen dat eene dame als spreekster zal optreden. De op vele plaatsen van ops land, laatst nog in de hoofdstad, zoo gunstig ónt^sgen mej. A.M.'Grrbote van Amsterdam, zal zich dien avond doen hooren. Men meldt dat aan het wetsontwerp op de klassenbelasting Zaterdag jl. de laatste hand gelegd is, en het nog deze week, na voor de laatste maal een punt van beraadslaging in den ministerraad te hebben uitgemaakt, den raad van state en waarschijnlijk bij het einde van het reces de tweede kamer zal bereiken. Volgens het Vad. heeft de heer Otlet nogmaals een adres opgesteld, nu naar aanleiding van de memorie van beantwoording van den minister Yan der Does. De heer Otlet toont daarin aan, dat de regeering, die beloofd had zich niet tegen een amendement op de middelenwet te verzetten, zich althans niet had mogen verzetten tegen het mindere, een nieuw onderzoek, dat door den heer Keuchenius in bedenking werd gegeven. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot assistent aan de rijksveeartsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van 1200, voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 Maart eerstkomende, ge lieven voor 15 Februari 1884, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan te doen bljjken aan den directeur van genoemde school. militiecÓmmissarissen. Aan A. J. baron Van Geen, is op verzoek eervol ontslag verleend als militie-commissaris in het eerste militie-district van Limburg en, in zijne plaats benoemd de gepensionneerde luitenant-kolonel der infanterie H. F. K. Van Overveldt. L.EGER. Bepaald, dat met 1 Mei a. s de 2e comp, van het le bat. van bet le reg. inf. in garnizoen te Assen, van standplaats zal verwisselen met de le comp. van het 4e bat. van gemeld reg., in garnizoen té Leeuwarden. Zuid-Beveland telt 28 hervormde gemeenten met 30 predikantsplaatsen. Nu de vacature 'sHeer Abtskerke a. Zondag vervuld wordt, blijven er van de 28 gemeenten 10 zonder dominé: 's-Heerenhoek, EJlewoutsdijk, Oudelande, Baarland en 's Gravenpolder in den ring BorsseleKatten- dijke en 's-Heer Hendrikskinderen in den ring Goes; Waarde, Schore en Rilland in den ring Kruiningen. Te Zaamslag besloot de kerkeraad der chr. ger: gemeente wegens een geschil met dep eigenaar van den grond, waaröp eerst de nieuiro kerk zou gebouwd worden, van haar eerste plan af te zien om nl. die kerk aan het begin van het dorp, aan de Westzjjde, te plaatsen men kwam nu overeen daarvoor den grond, waarop het tegenwoordige kerkgebouw staat, nl. in de zoogenaamde kerk straat, te bezigen. l&i, ■4? Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn door de rechtbank veroordeeld .- H. Van de C., 64 j., sjouwer te Sas van Gent, wegens openbare dronkenschap, tot 14 dagen gev. J. W. D., 29 j., timmerman te Vlissingen, wegens diefstal, tot 45 dagen cel. J. V.. 18 j., arbeider te IJzendijke, wegens beleediging van een beambte in functie, tot f 8 boete. J, Van de K., 18 j., te "Wolfaartsdijk, wegens diefstal, tot 6 dagen cel. M. F., huisv. van J. C. te 's-Heer Arendskerke, wegens overtreding van het spoorweg-regle ment, tot ƒ10 boete. L. Van de V., 16 jr., B. M., 17 j., A. S., 12 jr., G. S„ 15 jr. en M. S„ 16 j„ de Te te Wilhelminadorp, de 2e te Goes, de 3e, 4e en 5e te Wolfaartsdijk, wegens diefstal, de le tot 7 dagen, de 2e tot 5 dagen, de 4e tot 4 dagen, de 5e tot 6 dagen cel. en de 3e tot 3 dagen gev. P. Van D., boeren knecht te Heinkenszand, C. W., 16 j., boerenknecht te 's Heerenhoek, wegens mishandeling, ieder tot f 8 boete, M. C. M. 11 jr., C. De S. 10 jr. en A. J. De S. 10 jr.. allen te Ter Neuzen, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen gev. en M. C. 19 jr., te Kattendijke, wegens mis handeling, tot 8 dagen cel. Allen in de kosten. Heden nacht, omstreeks 12 uren, kwamen onder de veranda van het Café Neuf aan de Loskade alhier een zevental mannen een schuilplaats zoeken die nat, verkleumd en blijkbaar schipbreukelingen waren en eene taal spraken die niemand verstond. Zij werden naar bet commissariaat geleid, waar zij den nacht doorbrachten. Bij onderzoek bleek dat bet Zweden waren die hun schip, de Augustain de Noordzee verloren hadden, door een visscherssloep gered en nabij Veere aan land gezet waren. Zjj hadden geen cent %d 1 fan oezts, 'urei/lang dobi bet eVand (ge dwaald en waren eindelijk hier gekomen, waar zij onder genoemde veranda een onderkomen zochten. Het bleek dat hun doel was naar Antwerpen te loopen. De politie heeft hun echter onder geleide naar den Zweedsehen consul te Vlissingen begeleid, waar zij zeker hulp en bijstand vinden zullen. Aan Walcherens noordwestkust, heeft de storm van Donderdag en Vrijdag gelukkig betrekkelijk geringe schade veroorzaakt, ofschoon het zeewater een vr jj hoogen stand bereikte. Ofschoon het water peil bij eb slechts weinig is afgeloopen en daar door de voet van den Westkappelschen dijk niet zichtbaar werd, besluit men uit de schade, die aan het zichtbaar gedeelte is toegebracht, tot een vrij gunstigen stand van zaken. Ook de duinen hebben niet bijzonder geleden. Te Vlissingen had heden morgen een der Belgische loodssloepen, die eene inkomende stoom boot bemand had, het ongeluk bij bet inkomen der haven eene flinke sfortzee over te krijgen, waar door men moeite had in de haven te komen. Vóór zij die nog geheel bereikt had, bemerkte de bemanning dat de boot onder haar wegzonk, zoo dat zij verplicht was overboord te springen; ge lukkig bereikten allen, voorzien van zwemgordels als zij waren, behouden den wal. Te Breskens is nabij den vuurtoren aan de Nieuwe Sluis een ijzeren boei aangespoeld, zwart 6 D geschilderd en met witte letters, gemerkt ^""4 De verkooping van de meestoof Willem II te Biervliet is door onvoldoende inschrijvingmislukti Misschien dat nu dit kolossale, helaas inpro- ductieve, gebouw voor eigen rekening ten verkoop afgebroken zal worden. Daarnaar verlangen de gebruikers der aangren zende landbouwakkers reeds jaren. Het tjilpend vogelheir, dat zich in massa oiidef de duizenden dakpannen van het ledigstaaiide ge bouw nestelt, richt enorme schade aan, vooral op de tarwevelden. De heer E. Van Oven, te 's Hage, heeft in de door hem aangekochte huizen aan de Tromp straat aldaar de gemeenschap met die huizen over 1 de daken aangebracht, op eene eenvoudige, niet kostbare en hoogst doelmatige wijze. Door in de zjjkanten der daken een naar buiten en zijwaarts openslaand ruim dakraam te plaatsen dat vlak tegenover het dakraam van het belendende perceel gelegen is, kunnen de bewoners ingeval van nood, 0. a. bij brand, bij de wederzijdsche buren eene toevlucht zoeken. De ramen kunnen met een hangslot afgesloten worden. Te Monnikendam gaven eenige dames eti heeren, op initiatief van de vereeniging Volks onderwijs, eene tooneelvoorstellingwaar men voor 5 cent toegang had. Een nieuw opgericht faniarengezelschap gaf muziek ten beste; Zou dit niet elders nagevolgd kunnen worden De Algemeene maatschappij van levensverze kering en lijfrente te Amsterdam zendt ons een allerkeurigste portefeuille-almanak. Wie goede oogen heeft kan in dat boekje vele bijzonderhedeü lezen op het gebied der levensverzekering. Te Eelen bjj Maeseyk heeft men een uitga»

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1