Laatste Berichten. iUIIEMLAND. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Kerknieuws. Rechtszaken. Rilland-Bath heeft overvloed van goed regenwater. Ritthem bezit overvloed van zuiver drinkwater, terwjjl bovendien uit den kerkregenbak steeds goed water te bekomen is. Sas van Gent gebruikt algemeen regenwater. Scherpenisse zal op het drinkwater een scherp toezicht houden. Serooskerke (Schouwen) bezit thans overvloed van zuiver drinkwater (regenwater). Serooskerke (Walcheren) noemt haar drinkwater over 't algemeen zeer goed. Sint Annaland bezit thans overvloed van zuiver drinkwater (regenwater uit bakken. Sint Maartensdijk heeft thans zuiver regenwater in voldoende mate in de bakken voorhanden. St. Philipsland kan steeds goed drinkwater be komen uit de regenbakken nabij de hervormde kerk en school. Sluis heeft bijna altijd goed drinkwater in vol doenden voorraad voorhanden. Naar aanleiding van het resultaat, dat het scheikundig onderzoek door het geneeskundig staatstoezicht van het water uit de openbare pompen heeft opgeleverd, zijn deze gekenmerkt met de woorden »voor drinkwater geschikt of ongeschikt." Stoppeldijk bezit een kerkregenbak, waaruit de ingezetenen, die geen zuiver drinkwater bezitten, voor 1 cent per emmer water kunnen bekomen, dat volgens een scheikundig en microscopisch on derzoek goed is bevonden. Ter Neuzen noemt haar drinkwater goed. Hoofd zakelijk wordt aldaar regenwater gedronken. Tholen kan te allen tjjde zuiver drinkwater gratis bekomen, daar de gemeente hiervan ruim voorzien is. Veere kan altjjd zuiver drinkwater uit de zoo genaamde fontein bekomen. Wemeldinge heeft altijd regenwater in voldoende mate, zoowel in openbare als particuliere bakken voorhanden. Westkapelle gebruikt bijna uitsluitend regen water, dat grootendeels in gemetselde bakken, door sommige ingezetenen ook in groote vaten, opgevangen wordt en thans in overvloed voorhanden is. Pogingen worden aangewend om 2 openbare regenbakken, namelijk 1 bjj de kerk en 1 bij de school, te verkrijgen. Wissekerke gebruikt alleen regenwater. Wolfaartsdjjk drinkt hoofdzakelijk regenwater dat in bakken verzameld is. IJzendijke zal bij behoefte zuiver drinkwater beschikbaar stellen. Zaamslag bezit thans in voldoende mate goed drinkwater. Zonnemaire verklaart thans zuiver drinkwater in voldoende hoeveelheid te bezitten. Zuiddorpe zal in alle deelen der gemeente goed drinkwater kosteloos beschikbaar stellen. Zuidzande noemt haar drinkwater voortreffelijk. Te Goes moet het met de geldmiddelen van de diaconie der Ned. Herv. gemeente allertreurigst gesteld zijn. De landpachten brengen minder op de opbrengst der collecten in de kerk wordt niet grooterde driemaandeljjksche collecte aan de huizen der ingezetenen vermindert telkens, en de inschrijvingen voor vaste contributiën zijn van 1200 per jaar tot op 57.50 gedaald. Yooral die laatste vermindering geeft te denken. Tegenover deze vermindering en nitdrooging der onderscheidene bronnen van inkomsten staat eene vermeerdering van uitgaven in eene verhouding die de vermindering der ontvangsten bijna over treft. Het aantal vastbedeelden bedraagt 79, waaronder 39 weduwen, onder welke met 5 en 6 kinderen, terwijl de leeftjjd dier 79 afwisselt tus- schen 60 en 86 jaar, voor wie eene wekeljjksche bedeeling van 1 zeker geen overvloed oplevert. Yoor rekening der diaconie worden thans 6 per sonen in het gasthuis verpleegd en voor verscheidene anderen was de opneming in deze inrichting zeer gewenscht, maar 182 per jaar en per persoon gaat de krachten der diaconie-kas te boven. Door den kerkeraad worden pogingen in het werk gesteld om van de lidmaten bijdragen te verkrijgen, waardoor de diakenen tot ruimer be deeling in staat zouden kunnen worden gesteld. Yoor onze armen zoo schrijft men ons - hopen we hartelijk, dat die pogingen een goed resultaat mogen hebben, hoewel we aan den anderen kant den wensch niet kunnen onder drukken, dat eens onderzocht worde aan welke oorzaken die vermindering der vaste bijdragen van 1200 tot 57.50 moet worden toege schreven, en dat dan zoo mogelijk die oorzaken worden weggenomen. De armen zullen er wel bjj varen Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld Th. Van V., 18 j., te Koewacht, thans gedetineerd, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot een maand cel. J. M., 27 j., koopman te Clinge, wegens mishandeling tot eene boete van f8. J. N., 15 j., arbeider te Axel wegens diefstal tot een boete van f5. A. P.., 32 j., schipper te Yerseke, wegens mishandeling en dronkenschap tot een maand cel, eene boete van f 8 en eene van f 10. M. Van D., 32 j., schipper te Yerseke, wegens rebellie tot twee maanden cel. J. K., 49 j., werkman en G. L., 19 j., beiden te Yerseke, wegens mishandeling ieder tot eene maand cel en f8 boete. - M. N., 19 j., werkman te Yerseke, wegens mishandeling tot twee mnanden cel en f 8 boete. M. B., 62 herbergierster te Kapelle, wegens beleediging van een beambte in functie tot f8 boete.P. M., 37 j., koopman te Westkapelle, wegens beleediging als voren tot f 8 boete. S. D., 29 j., te Meliskerke, wegens het bevorderen van onze- delijheid tot vier maanden cel en eene geldhoete van f100 Allen in de kosten. Kantongerecht te Oots. Heden zijn veroordeeld PI O., te Yerseke, wegens het bevisschen van de Schelde zonder voorzien te zijn van het vereischte con sent, in 1 geldboete van f10 subs. 3 dagen gev. P. L., te Wemeldinge, wegens het op een plaats, bestemd tot den verkoop van waren, voorhanden hebben van eene maat, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, in 1 geldboete van f10 subs. 1 dag. gev. M. V., te Bieze- jinge, wegens het op een plaats gebruikt tot (verder als voren) in 1 geldboete van f 10 subs. 1 dag gev. A. d. M., te Sliedrecht, wegens het in het open baar verstoren van de orde, terwijl men in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, in 1 geldboete van f10 subs. 3 dagen gev. G. v. d. S., geen vaste plaats in 't rijk, A. D., te Baarland, G. D., te Baarland, A.d. M., te Sliedrecht en D. G., te Yerseke, alle wegens het maken van nachtelijke burengeruchten tot verstoring van de rust ieder in 1 geldboete van f5.50. subs 1 dag gev. M. M., te Yerseke, wegens het verontreinigen van de straat te Yerseke, door zich daar van vuiligheid te ontdoen, in 1 geldboete van f 1, subs. 1 dag gev. S. P., C. P., A. P. en C. T., te Colijnsplaat, wegens bet te zamen en in vereeniging rapen van schelpvisch aan den voet van den zeedijk van den Oud Noord Bevelaudpolder ieder in 1 geldboete van f10 subs. 2 dagen gev. S. K., te Co lijnsplaat, beklaagd van het laten Ioopen van vuil water op de straat te Colijnsplaat, in 1 geldboete van f 1, subs 1 dag gev. V rijgesproken werden P. d. W., te Yerseke, beklaagd van het bevisschen van de Schelde zonder het vereischte consent en A. v. 1)., te Heinkenszand, beklaagd van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond. In het vorig jaar werd door den minister van justitie bepaald dat in de huizen van arrest en van bewaring en in de cell, gevangenissen te Gorinchem, Goes, Sneek, Deventer en Appinge- dam, behalve in de gevallen waarin de wet hun den vrijen toegang tot- de gevangenen verleent, ook bij het bezoek van advocaten de tegenwoor digheid van een beambte zou worden vereischt. Deze bepaling heeft natuurlijk in de toepassing tot bezwaren aanleiding gegeven van de zjjde der balie, die daarin eene ergerljjke krenking harer rechten zag. Het bewuste artikel is thans gewijzigd als volgt: „De bezoeken van advocaten Tinden in een af zonderlijk daarvoor bestemd lokaal plaats. Be halve in de gevallen waarin de wet hun den vrijen toegang tot de gevangenen verleent, zal ook bij het bezoek van advocaten het verlof, in de-vorige artikels bedoeld, vereischt worden. Zij zullen intusschen, behoudens het vereischte toe zicht, de gevangenen alleen kunnen spreken." Voor het gerechtshof te 's Hage stond gis teren terecht een vrouw uit St. Maartensdijk, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van binnenbraak. Zij was op 2 Oct. jl. de woning van een landbouwer aldaar, terwijl deze uit was, binnengedrongen, had het kabinet, dat :n de woonkamer stond, opengebroken en uit een daarin geborgen blikken doosje twee bankbiljetten van f 200 ontvreemd en bij de ontdekking reeds 88 daarvan ten eigen bate uitgegeven. Adv.-gen. mr. Gregory gaf den pijnlijken indruk weer, welken deze zaak ongetwijfeld op ieder moest maken. Een moeder van vier kinderen, die door roekeloosheid en verkwisting haar man en kinderen in het verderf had gestort. Het requisitoir strekte tot oplegging van 2 jaar celstraf. Jhr. mr. M. Van Reenen wees op het diep be rouw. dat besch. aan den dag legde. Zwaar, zeide pl., heeft zij reeds geboet, die moeder, die onver wachts, zonder éen enkel woord tot afscheid, aan haar schreiende kinderen werd ontrukt en in de gevangenis, onder allerlei geboefte, dat met hare smart spotte, in doodelijke ongerustheid over haar onverzorgde kleinen, een zielelijden heeft doorstaan, dat volgens pl. met geen pen is te beschrijven. Geeft zoo eindigde pl. lettende op boete en berouw, deze lijdende moeder spoedig aan haar schreiende kinderen en de kinderen aan hun moeder terug." Dadelijk uitspraak doende veroordeelde het hof de vrouw, ter zake van diefstal tot 2 jaren celstraf. Nog verscheen voor het hof J. A. Deze had in October te V lissingen twee door hem vervalschte certificaten van goed gedrag overgelegd om met behulp daarvan als koloniaal in dienst te kunnen treden. Verder was hij in den avond van 21 Oct. het huis van S. E. C. te Rotterdam binnengeslopen, had zich daar achter een canapé verborgen, was 's nachts uit zjjn schuilhoek te voorschijn gekomen en had toen uit twee broeken de zich daarin bevindende portemonnaies en. uit een vest een portefeuille met 150 ontvreemd. De advocaat- generaal mr Gregory requireerde tegen dezen beschuldigde een celstraf van 2 jaar en 4 geldboeten van 50. De verdediger trachtte te betoogen, dat de feiten niet in de strafwet vielen, en conclu deerde tot vrijspraak. Ook deze beschuldigde werd conform het requi sitoir van het O. M. veroordeeld. R., die voor de rechtbank te Amsterdam terecht stondgter zake van het toebrengen van een slag met een parapluie op het linkeroog van een persoon, die zich des nachts in de Kalverstraat een ongepaste handeling tegenover zijn vrouw veroorloofde, is deswege veroordeeld tot betaling eener boete van 50 cents. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak'gedaan in zake .den student B., betrokken bij het gebeurde te Baarn, en hem te dier zake veroordeeld tot een celstraf van acht dagen c. s. De storm, die eergisteren morgen te 8 uren tot bedaren scheen gekomen te zijn, daar het van dat uur tot 12 uur zeer kalm was, begon weer meer en meer aan te wakkeren en groeide tot een tweeden storm aande gemidd. kracht was nu 50 kg. op den vierk. M.de sterkste stoot 105 werd te Utrecht te 10J u., en gisterenmorgen te 7 u. een van 100 kg. opgeteekend. De storm ging eergisteren vooral in het middaguur van 2u. gepaard met zwaren regen, welke ge meten bedroeg 9,5 mM.te 10 u. 's avonds was de meting 8,4, zoodat er 17,9 mM. water werd afgetapt, Over het geheel zjjn, vooral in ons gewest, door dien storm geen ernstige ongelukken ver oorzaakt. Te Ellewoutsdjjk heeft het gekoperde Ita- liaansche barkschip Si, dat, zooals gemeld is, in den nacht van Woensdag op Donderdag, na op de reede van Vlissingen ankers en kettingen te hebben verloren, tegen den dijk is geslagen, over eene lengte van ongeveer 500 meter eenige schade aan de zeewering veroorzaakt. Het schip, in ballast van Antwerpen naar Car- dif, zit hoog aan den dijk, doch men denkt het bjj hoog water, met behulp van sleepbooten, weer vlot te krjjgen. Behalve dat door het stooten het roer geheel onbruikbaar is geworden, heeft het schip weinig zichtbare schade bekomen. In Poortvliet werd door den wind de gan- sche achterhelft van een schuur tegen den grond geslagen en van verscheidene schuren het dak zoowel van riet als van pannen beschadigd. De Scheldedjjk, die in den voorlaatsten storm door het inloopen van een vaartuig belangrjjke schade bekwam, schjjnt nu ongedeerd te zjjn ge bleven. Op de plaat bjj Walzoorden werd een visch- sloep geworpen, doch die kwam door het hooge tjj weder door eigen middelen vlot. Nabjj Bath ging het Belg. Rjjnschip 5 Ge broeders, gezagv. J. Scholl, totaal te gronde. Na dere bjjzonderheden omtrent dit ongeval zjjn vooralsnog onbekend. Om en bij Hansweert werd eenige materieele schade aan djjken, gebouwen enz. toegebracht, hoewel die, voor zoover bekend is weinig te beduiden heeft. Op de telegraaflijnen had eenige stoornis plaats. Te Axel werd, behalve dat er eenige boomen, dakpannen en sehoorsteenen zjjn om- en afge waaid, de voorgevel en de helft van het dak van een steenen stal op de hofstede Vaartwijk groo tendeels vernield. Te Herwjjnen is doör den storm de toren der groote kerk ingestort. Te Zoutelande is weer een flesch aangespoeld met een brief, gedateerd uit Antwerpen, die nog niet geëindigd was. Het was ons onmogeljjk den inhoud ervan te ontcjjleren. De voorraad Zeeuwsche blauwe aardappelen Tan uitmuntende qualiteit is in den omtrek van 's Heerenhoek groot, de handel daarentegen in dit product zeer gering. Per H. L. kan men slechts den prjjs van 1.80 bedingen. Te Hansweert is het gelukt den dader op te sporen van een gepleegden diefstal van touw in eene der rjjksloodsen aldaar. Tegen den dader, is proces-verbaal opgemaakt, terwjjl het gestolene in beslag is genomen. Dr H. Goemans Sr, te Zierikzee verzoekt den bladen meê te deelen dat het bericht, als zou een werkman aldaar door het klemmen van de hand met verfstoffen vergiftigd en tengevolge daarvan gestorven zjjn, geheel uit de lucht is gegrepen. De bewuste persoon had zich eenigen tijd te voren aan de rechterhand tusschen twee petroleumvaten geklemddeze wond was geheel genezen, doch de man kreeg door gevatte koude hevige longziekte met opvolgende zenuwkoorts waaraan hij bezweek. In de zaal, waar de ministerraad vergadert in het nieuwe ministerie van justitiezjjn bustes van Z. M. den koning en van H. M. de koningin aangebracht. Zoo meldt men. En wjj vinden dit hoogst ge wichtig. Als de heeren bjj het zien ervan tevens eraan denken willen dat zjj de belangen van het Nederlandsche volk moeten behartigen, dan kunnen die bustes nut stichten. De Duitsche opera te Rotterdam is weêr voor een jaar behouden. De financieele commissie besloot de exploitatie der zaak weder voor een volgend seizoen op zich te nemen. Hoewel het benoodigde bedrag niet volgeteekend is, werd er milder gesubsidieerd dan ten vorigen jare, terwjjl over het algemeen belangstelling in en liefde voor de zaak ditmaal op de meest onmiskenbare wjj ze aan het licht traden. De samenstelling der finan cieele commissie blijft onveranderd. Dat te Twente landbouwlezingen wel belang stelling wekken bewijst wel het feit dat te Borne de heer Marlet, niettegenstaande het weer on gunstig was, optrad voor een gehoor van 113 personen, onder wie 12 vrouwen. Niet zonder grond opperden wjj de vraag hoe het VI. Blad aan de mededeelingen omtrent de voor den rechter-commissaris, in de Leidsche vergiftigingszaak, afgelegde verklaringen- kwam. Het verhaal, door dat blad opgedischt, bljjkt vol gens het Leidsche Dagblad zeer onjuist te zjjn. De lezing ervan week zeer af van het vroeger openbaar gemaakte. Het L. D. kreeg bezoek van vrouw Hamerling, wier verhoor voor den rechter commissaris een groot deel van het verhaal van het VI. BI. innam, doch die mededeelde dat van het geheele verhaal niets waar was. Zjj had noch den rechter-commissaris gezien, noch was zjj of een lid van haar gezin er voor naar Den Haag gegaan. De eenige, bjj wien zjj is voor geweest, is de commissaris van politie. Het L. D. kan verder nog op goede gronden mededeelen, dat dr Rutgers Van der Loeff niet op Zondag, maar op Vrjjdag ten huize van Frank- huyzen is geweest; zoomede dat het door hem afgegeven bewjjs niet door den man aan het politie bureau is gebrachtwaaruit volgt, dat de man zjjne vrouw niet in handen der justitie heeft ge steld. Bedoeld bewjjs is door dr Van der Loeff gezon den aan den met den doodschouw belasten stads heel- en verloskundige, den heer Desertine, in dit geval omdat de patient bjj leven niet geneeskun dig was behandeld, met een schrijven erbjj dat hem, dr V. d. L., de dood van het kindje van Frankhuyzen verdacht voorkwam. Yan rat tenkruit is door dien heer met geen enkel woord gerept. Met beide stukken ging de heer Desertine naai den burgerljjken stand, waar hem gezegd werd, dat, aangezien de oorzaak van den dood als on bekend was opgegeven, de zaak in handen der politie moest gesteld worden, om zoodoende te verkrijgen het gewone bewjjs van den hulpofficier van justitie, in casu den commissaris van politie, dat deze geen bezwaar had tot het begraven van het kind. Na een voorloopig onderzoek door laatstgemelden ambtenaar werd ook de begrafe nis van vrouw Frankhuyzen, welke reeds den volgenden dag zou plaats vinden, uitgesteld. Omtrent het nader onderzoek der ljjken en het geen dan bjj of op de vermoedeljjke slachtoffers wordt ontdekt of gevonden, is nog niets zekers te melden, omdat de daarmede belaste en beëedigde personen allereerst aan de justitie, welke gedu rende haar onderzoek natuurljjk het grootste stilzwjjgen bewaart, hun rapport moeten uitbren gen, dat bovendien nog vooreerst niet gereed is. Geruchten heeft men bjj de vleet. Een gisteren te 's Hage gehouden collecte door de commissie voor werkverschaffing heeft ongeveer 12,000 opgebracht. Naar aanleiding van het overljjden van het weekblad De Boterhandel, en de verzuchtingen, daarover geslaakt, schrijft de Landbouw courant En wjj meenden te weten, dat dit blad betaald werd door kunstboter-fabrikanten als concurrent tegen een ander kunstboter-orgaan. Is dit zoo en wjj hebben alle reden, zulks voor juist te houden dan moet het een zéér gelukkig ver- schjjnsel keeten, dat de handel in zuivel er zjjn ondersteuning aan onthield, want kunstboter is geen zuivel, maar een namaak, een imitatie, een surrogaat. De gewezen staatsprocureur Jorissen heeft de uitnoodiging ontvangen zich voor Pretoria candi- daat te stellen voor den volksraad. De ongesteldheid van den keizer van Duitsch- land beteekent heel weinig. Toch is het bal in de opera te Berljjn voor hem uitgesteld. Edmond About is gekozen tot lid der Aca démie frangaise, in plaats van Henri Martin. Men verzekert dat een rijke dame, te Liver pool overleden, aan den paus 10 millioen frank heeft gelegateerd. De storm heeft in gansch Engeland groote schade aangericht. In Londen vielen vele sehoor steenen en stukken van daken, waarvan ongelukken, en zelfs doodeljjke, het gevolg waren. Op de Theems stormde het zeer hevig en hadden de schepen veel te ljjden. Te Liverpool woei een muur om, waardoor een jongman gedood werd. Te Elton Vale werden drie vrouwen gedood door een schoorsteen, die ongeveer 35 meter hoog was. Drie kinderen werden te Little Eaton in de Der- went geblazen, en verdronken. Uit Schotland komen berichten, dat nagenoeg geen hui9 op de Shetland-eilanden onbeschadigd is gebleven. Ook in Ierland werd veel schade aangericht. De New Union, van Londen naar Whitstable geladen met suiker, is op de Theems verbrand. De equipage borg zich bjj tjjds, en kwam te Sheerness aan land. Veere. Men maakt zich hier ernstig onge rust over de vischsloep Hoop op Welvaren. LI. Dinsdag is deze sloep gezien door de thans binnen zjjnde sloep Vrouw Maatje. Beide vaartuigen had den het toen zwaar te verantwoorden door de ontzettend hooge zeeën en feilen storm. Ter Keuzen. Van de Eng. stoomboot Romeo, hier binnengekomen, heeft men in de Noordzee een groot zeilschip zien zinken, naam of natie onbekend. Groede. 25 Jan. Aan het strand dezer gemeente zjjn vaatjes aangespoeld vermoedeljjk dynamiet bevattende de stof verspreidt wanneer zjj brand, een sterke zwavellucht. Door den burgemeester is aan de hooge autoriteit hiervan kennis gegeven. St. Anna, ter Itlniilen. Op eene hofstede onder deze gemeente is het mond- en klauwzeer onder het Tee uitgebroken. 's (üravenliage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is het nieuw gekozen lid, de heer De Beaufort, toegelaten. De begroo ting voor justitie is aangenomen. De minister verklaarde dat de regeering hare aandacht geves tigd houdt op de bezwaren, die in de praktijk bljjken te bestaan in de drankwet. Bjj hoofdstuk binnenlandsche zaken zjjn verschillende onderdae- len besproken. Het debat leverde echter geenerlei nieuws op. De begrooting is aangenomen met 32 tegen 1 stem. Begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Van Tienhoven erkende dat in het gebeurde met de heeren Otlet en Wilmart de eer van Nederland geheel ongerept is en geen aanleiding tot onaan gename verstandhouding bestaat. Ook de heer Fransen van de Putte erkende dat als de open baar gemaakte stukken bekend waren geweest hjj in de zitting van 29 December de zaak niet be sproken zou hebben. De minister lichtte de zaak toe en verklaarde dat de verstandhouding met België uitmuntend is. In zake de blanke slavinnen- handel" moet nog een besluit worden genomen. De begrooting is aangenomen met 32 tegen 1 stem. Xwolle. De storm heeft in geheel Overjjsel veel schade veroorzaakt. De Diekepolder is over stroomd de bewoners moesten hunne woningen ontvluchtenveel gezinnen werden in de school opgenomen. Tusschen Zwartsluis en Hasselt heb ben de djjken zwaar geleden. Hoorn. Nabjj de haven is tjjdens den storm een onbekende schuit gezonken,-"tie opvarenden zjjn omgekomen. IJmuiden. Bjj de Noordtuer is een Duit sche schooner gestrand het volk is gered, doch de kapitein is over boord gevallen en verdronken. Weenen. Nabjj deze stad is een politie agent op straat door een revolverschot gedood de dader, op het oog een werkman, is gevat; bjj hem werd een dynamietbom, een revolver en een ver giftigden ponjaard gevonden. De man weigert inlichtingen te geven. Uonkong. Te Hoikong heerscht groote bezorgdheid wegens opruiende plakkaten die tegen de vreemdelingen verspreid zjjn. Deze hebben de wijk genomen in het Engelsch consulaat. Generaal Gordon aldus meldde een Laatste Bericht ons gisteren is te Caïro aange komen de onveiligheid der wegen heeft hem van zjjn plan om rechtstreeks naar Khartoum door te reizen doen afzien. Men zal nu gedurende eenigen tijd de vraag kunnen stellen: hoe zal de generaal het aanleggen om zich van zjjn opdracht te kwjjten? Hjj treedt op als vertegenwoordiger van het Britsche rijk en wil met de Egyptische regeering niets hebben uit te staan; en, geljjkmen weet, men verwacht groote dingen van zjjne kloek heid en zjjne ervaring. Doch al zou hetgeen hjj doen zal tegenvallen, de maatregel van Engeland is daarom belangrijk, wjjl het nu feitelijk getreden is buiten de stelling, dat Soudan met de belangen van Britannië niets heeft te maken. De oude en de nieuwe geschiedenis hebben geleerd, dat de gebieder in de Njjldelta steeds streeft naar het bezit van de groote strook gronds ten zuiden, wellicht wil Engeland thans van deze leer partjj trekken. Gordon heeft, naar de Pall Matl meldde, een jjzeren wil en de voor beheerschers onmisbare gestrengheidhjj is een zeer geloovig man zjjn geliefkoosde lectuur is de Lmitatio Christi van Thomas a Kempis. Hjj heeft de opdracht der Britsche regeering aanvaard, om, naar hjj 't noemde, iets te doen voor »het arme volk van Soudan." Intusschen gaat men in Engeland de opening der parlementszitting tegemoet. Gladstone is van zjjn slot Hawarden in Londen teruggekeerd en woonde weder verscheidene zittingen van den kabi netsraad bjj. Het ministerie is nu bezig aan de troonrede, die, wat lengte betreft, waarschjjnljjk zeer weinig zal te wenschen overlaten. De con servatieven en Ieren rangschikken het materiaal, waarmede zjj de regeering zullen aanvallen, en zjj hebben werkeljjk stof te over: het Egyptische vraagstuk, de ontruiming van Soudan, de uitbrei-

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2