buitenland! Eene Mant®e Tentoonstel!. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. De Vlissingsche Duinwaterleiding door J. A. Frederiks. Het gas in de keuken. Benoemingen en Toesluiten. Kerknieuws. Rechtszaken. Algemeen Overzicht. beid cler omwonenden, vooral des zomers eene ondrageljjke lucht veroorzaakt. Buiten de kom der gemeente Yerseke is op een zeer geschikt terrein een vrij groote en van doelmatige sluiting voorziene beerput tot opname van faecaliën en- straatvuil gemetseld. Met eene algemeene uitbaggering van de open bare wateren der gemeente Zierikzee is een aanvang gemaakt. Teneinde die wateren zooveel mogeljjk op peil te houden en te ververschen, zal, door het openzetten van een schuif in den ringmuur bij het Havenplein, uit de Oudehaven water in de Zwemhaven binnengelaten worden. Dit water zal eene strooming veroorzaken in de Zoute- en Brakkegracht en vervolgens in de Westhavensluis geraken, om daarna in de Nieuwe- haven uit te loozen. Eene uitloozing van dit water in de watergangen van den polder is door tijdelijk aangebrachte dammen belet. In overleg met den pachter van het straatvuil enz. zal de, buiten de Zuidhavenpoort naast den openbaren weg gelegen, bewaarplaats van dat vuil naar een meer afgelegen terrein worden verplaatst. De polderbesturen in de gemeente Zonnemaire zijn verzocht het polderwater niet beneden zomer- peil te laten afloopen. Omtrent den toestand van het drinkwater zijn de volgende berichten ingekomen. Aagtekerke heeft aan goed drinkwater geen gebrek. Aardenburg noemt haar drinkwater over 't algemeen vrij zuiver. Dat der openbare pompen is bij scheikundig onderzoek goed bevonden. Arnemuiden bezit goed en helder regenwater. Axel bezit drinkwater welks zuiverheid niets te wenschen overlaat. Biervliet zal zoo noodig zuiver drinkwater beschikbaar stellen. Biggekerke heeft het water uit den regenbak der kerk, waarvan bij langdurige droogte gebruik wordt gemaakt, ten onderzoek aan het genees kundig staatstoezicht* opgezonden. Borssele zal zoo noodig voor zuiver drinkwater zorg dragen. Brouwershaven gebruikt alleen zuiver regenwater. Bruinisse is van plan een paar putten, wier water nadeelig wordt geacht, te laten dempen. Cadzand noemt haar drinkwater voortreffelijk. Cats heeft zelden gebrek aan goed drinkwater. Bij droogte voorziet de kerkregenbak in de be hoefte. Deze zal gereinigd en het water daarvan aan het geneeskundig staatstoezicht ten onderzoek opgezonden worden. Ook zal de gemeente door aankoop hoogstwaarschijnlijk spoedig de vrije be schikking over een particulieren regenbak ver- krjjgen. Ooljjnsplaat bezit bijna bij elke woning een regenbak. Bij droogte gebruiken vele ingezetenen put- of pompwater, dat, bij een vroeger onderzoek niet deugdelijk bevonden, thans weder ten onder zoek aan het geneeskundig staatstoezicht is opge zonden. Ook zal het water uit de regenbakken, die door de ingezetenen beschikbaar zijn gesteld, onderzocht worden. Cortgene gebruikt bij uitzondering ander water dan regenwater. De ingezetenen, die geen regen bak bezitten, voorzien zich van drinkwater uit den regenbak der kerk, dat een paar jaar geleden onderzocht en goed bevonden is. Dreischor bezit bijna bij elke woning een regen bak. Bovendien wordt de inhoud van den grooten gemeente-regenbak voor de ingezetenen beschik baar gesteld. Driewegen zal bjj behoefte zuiver drinkwater gratis beschikbaar stellen. Eede verklaart haar drinkwater van goede hoe danigheid. Jbalewoutsdplr bezit uitstexenu urinawater, aat zelfs bij de droogste zomers overvloedig aanwezig is, daar alsdan het fort in de behoefte voorziet. Goes bezit behalve openbare pompen, wier water door de gezondheidscommissie wel niet als uit muntend is gekenmerkt, bijna bij elke woning een regenbak, tengevolge van de verordening, dat bij het bouwen eener nieuwe woning eveneens een regenbak met voldoende inhoudsmaat moet ge-,, metseld worden. Grauw bezit tot het verschaffen van goed drink water regenbakken nabij de kerk en het school gebouw. Uit laatstbedoelden bak wordt het aan behoeftigen gratis verstrekt. 's Gravenpolder gebruikt algemeen regenwater, dat dagelijks verkrijgbaar is uit een bak nabjj het kerkgebouw der Hervormde gemeente, waarvan het water bij scheikundig onderzoek goed is be vonden. Grijpskerke noemt haar drinkwater zuiver. 's Heerenhoek bezit bij de meeste woningen goede regenbakken. Aan de kerkbesturen is ver zocht de berkregenbakken te laten reinigen. Heinkenszand heeft de gemeentepompen van borden laten voorzien, waarop de hoedanigheid van het water staat aangeteekend. Hoek drinkt door den regel goed regen- en welwater. Yeel wordt gebruik gemaakt van het water uit eene door de gemeente gehuurde wei waterpomp, dat bij een nog onlangs plaats gehad hebbend onderzoek goed is bevonden. (Slot volgt.) Ten westen der stad Ylissingen is, op onge veer twee uren afstand van de stad, langs het strand, bij laag water, de inrichting van de Ylissingsche duinwaterleiding gemakkelijk te bereiken. Op eene plaats, waar het duin zeer breed is, op 't grondgebied der gemeente Koudekerke, niet ver van Zoutelande, bevindt zich het machinege bouw dezer inrichting, dat geheel is opgetrokken van en gedekt door gegalvaniseerd plaatijzer, hetwelk voor het grootste gedeelte aan den binnenkant van eene gekraalde houten beschie ting is voorzien, die aan het inwendige een zeer frisch aanzien geeft. Op eenigen afstand van genoemd gebouw, daar aan met een ondergrondskanaal naar den stoom ketel verbonden, staat een hooge ijzeren schoor steen. In het gebouw bevinden zich de stoommachine en de stoomketel, waardoor de pomp wordt in werking gebracht, die het water tot bjj de pon ton der Stoomvaart-Maatschappij Zeelandhet verst verwijderde .punt, zal heen voeren. Deze afstand is ruim 11,000 meter. Een vijftal bronnen zijn op zeven meter diepte in het duin gegraven, welke onderling door eene hevelleiding zjjn verbonden en met de pompmachine i» betrekking staan, om het door de natuur gefiltreerde water te leveren, dat van daaruit rechtstreeks naar de hooge drnkinrichting bjj de voormalige Duinpoort en van daar naar de verbruikers wordt gevoerd. Bjj een mo gelijk toenemend verbruik van duinwater kun nen op verschillende afstanden in het duin meerdere dusdanige bronnen worden gegraven, terwijl in het machinegebouw de fundatie voor een tweede ketel en machine is gereed ge maakt, om, zoodra daaraan behoefte bestaat, de werkkracht te kunnen vermeerderen. Op korten afstand van het machinegebouw be vindt zich eene zeer goed ingerichte woning, voor den machinist en diens gezin, evenals 't eerst genoemd gebouw, geheel uit gegalvanizeerde platen opgetrokken en daarmede overdekt, terwijl ook aan den binnenkant alles met houtwerk is beschoten. De grond, waarop een en ander is opgericht, behoort in eigendom aan de Domeinen en is ge durende de 50 jaren, dat de concessie loopt, aan de onderneming der waterleiding, in erfpacht afge staan. De eenige eigenaar der onderneming is de heer A. H. J. Diemont van Dathar, woonachtig te Arn hem. Als directeur is opgetreden de heer J. L. Gruber. Hoewel de exploitatie reeds met 1 Januari 11. is aangevangen stelt de heer Diemont zich voor op aanst. Zaterdag te 2 uren op het terrein buiten de voormalige Duinpoort aan den burgemeester het (zoogen) eerste glas Duinwater aan te bieden en daarmede de exploitatie geopend te verklaren. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door de muziek der sted. schutterjj, terwjjl verschil lende autoriteiten zjjn uitgenoodigd daarbjj tegen woordig te zjjn. Na afloop hiervan zal, zooals bekend is, door den heer Diemont aan verschil lende genoodigden en autoriteiten in een der zalen van de sociëteit een diner worden aangeboden. YI. Alvorens tot eene beschouwing over te gaan van de voorwerpen, die op de tentoonstelling voorko men met bestemming om onze spjjzen te kunnen koken, braden of verwarmen, willen wjj eenige oogenblikken stilstaan bjj de beteekenis van de Bunsensche vlam in de gasverwarming. Men treft zoowel in den catalogus als in de beschrjj vingen en toelichtingen van enkele fabri kanten de uitdrukking aan, dat de inrichting brandt met Bunsensche vlammen. Met het oog op de meestal verkeerde voorstel lingen, die ten opzichte dezer verbrandingswjjze heerschen, gelooven wij met eenige opmerkingen daarover ons overzicht meer volledig te maken. Bjj de praktische toepassing van het gas komen twee soorten van gasvlammen in aanmerking, na- meljjk de lichtgevende en de niet-lichtgevende of, zooals de laatste ook genoemd wordt, de Bunsen sche vlam. De Bunsensche vlam wordt verkregen door het sras. viW het tot verbranding komt. met eeu inVevo hoeveelheid lucht te vermengen. De verbranding geschiedt dan niet, zooals bij eene goede lichtvlam, hoofdzakelijk in de buitenste vlamschacht, doch door het geheele lichaam der vlam en vermindert op die wijze de lichtkracht daarvan zoodanig dat, als de toevoer van lucht den hoogsten graad heeft bereikt, die mogeljjk is met het voortbestaan dei- vlam, de lichtwerking bjjna geheel ophoudt en zjj nog slechts een roodachtig blauwen schijn afgeeft. Wat is nu het nut van eene dergelijken toevoer van lucht en de daardoor verminderde lichtkracht eener gasvlam? Het antwoord, dat gewoonlijk op deze vraag wordt gegeven, luidt, dat, naarmate de lichtkracht van de vlam vermindert, het warmtevermogen wordt verhoogd. Dit antwoord is niet juist, doch vindt zijn oorsprong in de omstandigheid, dat eene merkbare vermeerdering van warmte kan worden waargenomen door een thermometer hoven een lichtgevende vlam te houden en deze vervol gens te veranderen in een Bunsensche, hetwelk gemakkelijk kan geschieden door het openen en sluiten van den lichtstroom aan den voet van een gewonen Bunsenschen brander. De dwaling in deze proef bestaat hierin, dat de vermeerdering der niet lichtgevende warmte wordt waargenomen zonder acht te slaan op het ont breken van de lichtgevende, die naar alle zjjden uit de vlam ontwijkt en dus minder gemakkeljjk merkbaar is deze verdwjjnt natuurljjk als het lichtgeven onmogeljjk is gemaakt. Het blijft echter eene waarheid, dat het gezamenlijk bedrag van de uit beide vlammenvormen voortgebrachte warmte voor alle praktische doeleinden hetzelfde is; het verschil ligt alleen in de verdeeling. Wat wint men dan bij het gebruik maken van de Bunsensche vlam Eenvoudig dit, dat als deze vlam gebrand wordt, zonder in aanraking met koude lichamen te komen, zjj minder dan de lichtvlam geneigd is rook te veroorzaken en daardoor warmte te verliezen, in dien koude lichtstroomen (trek) op haar inwerken. Wordt zjj gebezigd tot onmiddelljjke verwarming van metale oppervlakten, dan voorkomt zjj neder zetting van roet daarop. Beide resultaten vinden hun grond in de om standigheid, dat de koolstof uit het gas in de Bunsensche vlam onmiddellijk tot onzichtbare gas vormige producten verbrand wordt, terwjjl deze in de lichtvlam tusschenstadiën moet doorloopen, alvorens in de buitenste vlamschacht te komen, in welk geval deze stof zich zeer gemakkelijk bij geringe temperatuursverlaging in den vorm van roet afscheidt. Uit het voorgaande volgt, dat het voordeel, hetwelk een Bunsensche vlam boven een licht gevende heeft, niet in eene meerdere warmteont wikkeling van de eerste ligt, doch alleen in het groote gemak dat zjj aanbiedt om de vorming van roet, reuk en het verlies van gas te vermijden. Dit feit is van buitengewoon gewicht voor de beoordeeling van alle toestellen, waarbij de gas vlam als warmtebron wordt benuttigd. Yele voorwerpen op de tentoonstelling vindt men vermeld onder den naam van Solid flame burnershet is misschien niet ongepast hierover met een enkel woord te gewagen. Dat een soliede vlam eene letterlijke tegenspraak is, zal wel nauweljjks opgemerkt behoeven te worden, daar alle vlammen uitsluitend gasvormig zijn. Waarschjjnlijk wordt door hen, die dezen onwetenschappeljjken naam bezigen, daarmede bedoeld, eene vereeniging van vlammen tot een geheel in tegenstelling van een of meer afzonder- ljjke ga8stroomen. Als dit zoo is, heeft het verkregen resultaat uit een wetenschappeljjk oogpunt geen bijzondere aanspraak op verdiensten, daar er alleen mede wordt uitgedrukt dat een zekere hoeveelheid gas in een groote vlam wordt verbrand, in plaats van in een reeks of ring van kleinere vlammen. Branden de vlammen in het laatste geval zonder rook te veroorzaken, dan staat de verkregen warmte volkomen gelijk. De eenige grond, waarop zulk een brander aanspraak op eenigen voorrang zou kunnen maken wat zijne warmteontwikkeling be treft, is misschien deze, dat het daarmede moge ljjk is eene grootere hoeveelheid gas, met lucht vermengd, te verbranden dan met andere branders van geljjken prjjs het geval zal zjjn. Gaan wjj na deze inleiding over tot eene be schouwing der verschillende keukenkachels en for nuizen, die tentoongesteld zijn, dan kan als alge meene opmerking gelden, dat allen bjjzonder op elkaar geljjken, niettegenstaande zjj met de meest uiteenloopende en vreemdsoortige namen zjjn ge doopt als EurekaWonder, ParagonEclipseenz. Het zal wel nauweljjks opgemerkt behoeven te worden, dat deze overeenstemming het doen éener keus uiterst moeieljjk maakt, terwijl als een ge volg daarvan de vraag rjjst of op dit gebied de volmaaktheid is bereikt? Vele dezer fornuizen zjjn van dubbele wanden voorzien, welke, met eene slecht geleidende stof gevuld, bjjdragen tot het behoud van meerdere warmte in het toestel. De indeeling loopt ook weinig uiteenallen trachten zooveel mogelijk voordeel te trekken van de aanwezige ruimtebjj enkele treft men een waterketel aan. Wjj weten echter niet of deze indeeling in het algemeen zal beantwoorden aan de eischen van een Hollandsche keuken, die na tuurlijk verschilt van de Engelsche. De constructie van allen is goed, enkele munt ten zelf door eene zeer soliede samenstelling uit, terwjjl zonder onderscheid de noodige maatregelen zjjn toegepast om rook te voorkomen. De zoogenaamde Hot-plates'" komen niet voor; wel geeft de catalogus op pag. 24 eene afbeel ding, doch de inzending schjjnt niet geschied. De overige toestellen voor keukengebruik be palen zich tot braadovens, kleine kookinrichtingen, waaronder zeer praktische, comforen, zelfs om aan den muur te bevestigen en meer andere kleine zaken. Het spreekt bjjna van zelf dat de ondervinding omtrent de doelmatigheid en het gemak dezer artikelen uitspraak moet doen. Het nut en de voordeelen, verbonden aan de verwarming van keukenkachels en fornuizen met gas, zjjn overal erkend, waar zjj in gebruik zjjn. Wat den invloed op de bereiding der spijzen aangaat, hierover kunnen wjj als niet deskundige geen oordeel uitspreken; wjj geven daarom gaarne het woord aan den Franschen schrijver die met veel lof van de gasverwarming spreekt, vooral met het oog op gewichtige kunstgrepen, die on- vermjjdeljjk schijnen om sommige spjjzen smake- ljjk gereed te maken en die hjj aldus omschrjjft: La chaleur joue un grand role dans la prepara tion des alimentstantot il faut la régularité, la fixité dans la temperature, tantót il faut des varia tions brusques, des coups de feu," leger. Bepaald dat in den loop van het jaar 1884 voor vijf jaren zuilen worden gedetacheerd bij het leger in N.-I., de kapiteins J. Joha en H. M. VV. Van Meel, respect, van het 1ste en 3de reg. inf. de eerste-lnit. F. W. G. Nieuwland, van hel 4de reg. inf. en de tweede luit. M. J. L. Oudshoorn, G. A. VanDrfel en A. Holland, respect, van het 2de, 7de en 8ste reg. jnf.alsmede de kapitein P. Dannenburgh, van het 3de reg. vest.-art. bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren van het Indische leger, als bij het 1ste reg. inf.de kapitein J. A. A. In 't Velt en de eerste luit. A. E. Kamerman bij het 2de reg inf: de eerste luit. G. D. Van Epen bij het 3de reg. inf. de kapitein G. De Lang en de eerste luit. S. J. Cochins bij het 7de reg inf.de eerste luit. A. C. Dorrenboom, allen van het wapen der inf., alsmede bij het 3de reg. vest.-art.de kapitein W. Boetje, van het wapen der art. Met een jaar verlengd de tijd van duur der detacheering hij het leger in N.-I. van den eerste luit. der inf. D. N. Dietz, van het leger hier te lande. consuls. Ingevolge machtiging des konings is de heer Edward Brine erkend en toegelaten als vice-consul van Engeland te 's Gravenhage. Door den kerkeraad der Nederduitsche Herv. gemeente te Vlissirigen is het navolgende viertal van predikanten gevormd, ter voorziening in de vacature-KlompA. Yerhouw te Gent, T. H. J. Grundlehner te Renswoude, H W. Barger te Kerkwerve en J. C. Ejjkman jr. te Hardenberg. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen het kon. besluit in zake het beroep van H. J. Brandenburg, te Brouwershaven, tegen een resolutie van ged. staten van Zeeland, waarbjj app. vervallen is verklaard van het lidmaatschap van den raad dier gemeente. Met handhaving van de aangevallen resolutie, wordt het beroep ongegrond verklaard. Waar moet dat heen? Te Veendam is het zoo onveilig, dat niet slechts de politic en de nachtwacht, maar ook de schutterjj des nachts waakt tegen de inbrekers, welke, des ongeacht, voortgaan hun bedrjjf uit te oefenen. Door de justitie wordt een onderzoek inge steld, teneinde meer licht te verspreiden over de oorzaken van den brand in de vlasschuur van Ph. te Camperland. Dr. Behm, de directeur van Perthes' geogra- phische Anstalt te Gotha zendt den heer F. H. Schuver te Amsterdam bericht dat er nog geen reden bestaat om alle hoop te laten varen dat diens neef nog in leven is. Reeds dikwjjls toch zjjn bekende reizigers in Afrika voor dood ver klaard die later gezond en wel terugkwamen. Andere berichtgevers noemen den dood van dien koenen Afrika-reiziger officieel bevestigd. Een herinnering aan dien reiziger bevond zich langen tijd binnen Amsterdam, nameljjk in Artis. Daar vond men een leeuw die er jong gekomen en als leeuwtje van Schuver bekend was. Geruimen tjjd had Schuver dit dier op zjjn reizen bjj zich het was tam en aan zjjn meester gehecht, tot het op een goeden dag zjjn wreeden aard verried, door een van Schavers bedienden deerlijk te ver wonden. Schuver besloot thans zich van het dier te ontdoen, en het werd naar Artis gezonden, waar het tengevolge van eene operatie overleed. De predikant Van Bolhuis te Delftshaven, die onlangs den doop van een kind weigerde, omdat de ouders niet konden beloven zich van alle Zondagswerk te onthouden, (de man was tram-con ducteur) heeft een schip gedoopt. Is daarbjj ook aan de reederij vooraf de belofte gevraagd dat het schip op Zondag niet zal varen Of bestaat er ook bjj hem gelegenheid tot schipperen?" (Evangel. Zondagsblad Lord Granville heeft aan onze regeering geantwoord, dat de postmeester-generaal de quaestie van de defecte telegraphische verbinding tusschen Engeland en Nederland onder handen heeft, en dat een spoedig besluit daaromtrent kan ver wacht worden. Het gerucht van de aanstaande scheiding van prins en prinses Friedrich-Carl van Pruisen is in de laatste veertien dagen allengs luider ge worden. Doch waarschjjnljjk zal het niet tot eene scheiding komen. De keizer van Duitschland heeft tegen heden een familieraad bjjeengeroepen, welke de zaak in der minne zal schikken. De Rus Mendelssohn, die, terwjjl hjj in Prui sisch Polen in de medicjjnen studeerde, wegens socialistische agitaties veroordeeld werd, moet nu na twee jaren in de gevangenis doorgebracht te hebben over de Russische grenzen gezet worden. Als hij in handen van de Russische politie valt zal zjjn lot vreeselijk zijn. De zaak van Wolff en Bondurand zal, gelijk wjj vroeger meldden, nog eens behandeld worden, wjjl de jury niet eenstemmig was. Het blijkt nu, dat elf van de twaalf juryleden hen wilden vrjj- spreken. Hierdoor zal weer de quaestie ter sprake komen, of het absoluut noodzakeljjk is, dat een jury in strafzaken eenstemmig moet zjjn. 's (iravenliage. Het lang verwachte wets ontwerp is ingediend, waarbij .het bedrijf ,van slijter, restaurateur, sociëteit-, biljard- en tafel houder, koffie- en bierhuishouder, koek-, banket en suikerbakker wordt uitgezonderd van winkel nering, waarvan de combinatie met het drank- bedrjjf na Mei niet langer geoorloofd zou zjjn. Eerste kamer. Heden is het algemeen debat over de begrooting afgeloopen, nadat de financiëele quaestie, in verband met vrjjen handel of protectie, nog in verschillenden zin was be sproken, waarbjj van regeeringswege het stelsel van indirecte naast directe belastingen werd ver dedigd. Door de heeren Fransen Yan de Putte en Heemskerk werd nog nader gepolemiseerd over de politieke houding der regeering bij de benoeming van den gouverneur-generaal, zonder dat de dis cussie eenige nieuwe gezichtspunten opende. Bjj de begrooting van justitie kondigde de minister een wetsontwerp aan, houdende algemeene beginselen omtrent de inrichting van gevangenissen, benevens verzwaring der disciplinaire straf in de gevangenissen met herstel der ljjfstraffen voor hen die langer dan voor vjjf jaren zjjn veroordeeld. Tot beperking der eeden zullen voorstellen ge daan worden. Reeds vóór de Leidsche vergiftigingszaak was eene commissie benoemd tot voorbereiding eener regeling van de quaestie der levensverzekering, waaronder ook de begrafenisfondsen. Berlijn. De keizer is lichtelijk ongesteld. Brussei. De Chronique bevat weder eenige artikels over het waarborgkapitaal van de heeren Wilmart en Otlet. Het blad doet een beroep op de eerljjkheid van Nederland; de diplomatie zal overigens waken tegen iedere aanleiding tot ver wikkelingen. Haïro. Generaal Gordon is te Port Said aan gekomen en wordt heden avond te Kaïro verwacht. Wegens de onveiligheid der wegen heeft hjj afgezien van zjjn plan om rechtstreeks over Soea- kim naar Khartoem te reizen. Vjjftien jaren geleden schreef Jules Ferry in eene brochure: »Onze zaken worden door verkwisters

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2