N°21. 127e Jaargang. 1884. Y rijdag 25 Januari. Graaf Lorenzo. FEUILLETON. Middelburg 24 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,1 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Roman van Ursula v» Manteuffel. Maatregelen tegen cholera in Zeeland. MIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger In de regeerings-antwoorden op de begrootingen, aan de eerste kamer, lezen wij betrekkelijk de opleiding van matrozen De opleiding tot lichtmatroos kan zeker zonder bezwaar van 2J tot 1 jaar worden verminderd, vooral omdat de minister voornemens is de jon gens daarna gedurende 6 maanden op training briggs in het zeemansleven in te wijden. Thans worden de jongens op deopleidingschepen ver wend, zoodat meerendeels over hun ongunstig militair gedrag aan boord wordt geklaagd. Bo vendien zal een schip beter van goed kader kunnen worden voorzien. De minister acht voorts de groote steden voor die schepen minder geschikt in een kleinere zeeplaats vinden de jongens min der verleiding en meer opleiding in hun vak. In zulk een plaats wil de minister de opleidingen in éen hand vereenigen en ook de training briggs stationneeren, alles onder bevel van een hoofd officier. Dat aan Vlissingen is gedacht, waar men de kosten der overbrenging grootendeels wil dra gen, spreekt van zelfmaar stappen zijn nog niet gedaan. Met betrekking tot de zeewaardigheid der loods- vaariuigen werd gezegd dat die zeer voldoende bleek. Alleen zou bij verderen bouw worden ge let op den wensch naar kotters van eenige meters meer lengte, alsook naar houten schooners, speci aal in het 6e distriet gewenscht. "Verder vernamen wij uit mededeelingen van den minister van financiën dat binnen weinige maanden een reorganisatie van de staatsloterij kan worden verwacht, waarbij vermeerdering van 's rijks inkomsten op den voorgrond zal staan, en dat, blijkens ingesteld onderzoek, de geheele op brengst van den verkoop der loten van de Am- sterdamsche tentoonstelling, overeenkomstig de voorwaarde, aan prijzen is besteed, na aftrek van de kosten van uitgifte. Omtrent het dragen van wapenen buiten dienst wenscht de min. van oorlog de werking af te wachten der verbodsbepalingen voor militairen die zich misdragen. Van het geheel verbieden ware wel degeljjk schade te duchten voor den militairen geest. Wij vestigen de aandacht op de voordracht, die Vrijdagavond in de concertzaal alhier gehou den zal worden door den heer P. C. F. Frowein van Goes, over het humanisme. Waar zelfs door den heftigsten tegenstander wordt erkend dat de voordracht door waardigheid, ernst en overtuiging uitmunt, zal zeker ieder die, vooral op een gebied waar zooveel strijd is, gaarne het hoor en wederhoor in toepassing brengt, deze gelegenheid aangrijpen om met de voordracht ken nis te maken. Daarbij herinneren wij dat de netto-opbrengst ten voordeele van eene zeer 'nuttige instelling TWAALFDE HOOFDSTUK. Vrede en eensgezindheid", vervolgde graaf Lorenzo, »zijn voor mij zoo eensluidend met het begrip familieleven, dat ik niet begrijp hoe men er buiten kan. en zooveel in mijn vermogen is zult gij in uw rechten hersteld wordenzult gjj die beide attributen van een welingericht huis houden erlangen. en ik ben zeer benieuwd om te zien of de verwezenlijking van het practische ideaal in staat zal zijn om aan uw blik den helderen glans terug te geven, die eenmaal de schoone oogen van Eveline Fernay deed schitteren Hij stond op de knecht kwam zeggen dat het middagmaal gereed was. Mevrouw Van Belfort zat weer aan het hoofd van de tafel en sprak haar leedwezen uit over die »arme Line," die haar dwaasheid zoo duur bekoopen moest. Tesselhof was echter zeer goed geluimd, want hij had zijn gast de groote boerderij laten zien en was overtuigd dat die indruk op hem gemaakt had. De majoor bromde op de keukenmeid, omdat de kippen te bruin waren en de majonaise- gaus bij de sla niet naar zijn zin was 'p Middags werd Mevrouw Tesselhof bestormd door de werkinrichting voor Zeeuwsche blinden, is bestemd. Het ongunstige weder in aanmerking genomen, was de gastentoonstelling gisterenavondtijdens het bezoek der Vereeniging van gasfabrikanten in Ne derland, vrij druk bezocht. Na afloop van het diner, den.juryleden door den wethouder van fabricage, den heer W. J. Spren- ger, aangeboden, waartoe behalve de jury ook genoodigd waren de heeren F. Ermerins, wethou der, de secretaris der gemeente Mr. G. N. De Stoppelaar en de leden der gascommissie J. J. Van der Harst Az. en P. M. De Ligny, begaven allen zich en corps naar de tentoonstelling. De jury zal weldra met haar werk gereed zijn. Bij het drukken met de door gaskracht in werking gebrachte snelpers had gisteren avond een ongeval plaats. De drukker geraakte met de hand tus- schen de pers en werd gekneusd. Heden werd op de tentoonstelling ook verkrijg baar gesteld een souvenir aan de expositie, dat eenige, voor menig vreemdeling wetenswaardige, bijzonderheden omtrent het stadhuis bevat. De opening van den Vlissingschen havendienst is bepaald op Zondag den 10en Februari a., terwijl de afvaarturen zijn vastgesteld als volgtvan Vlissingenvm. 6, 7.10, 8.15, 8.45, 9.15, 9.45, 10.15, 10.45, 11.15, 11.45, nm'. 1.25, 2, 2.30, 3.5, 3.30, 3.55, 4.20, 4.45, 5.35, 6, '6.30, 7, 7.45, 8.45; van de buitensluisvm. 6.30, 7.30, 8.30, 9, 9.30, 10, 10.30, 11, 11.30, 12, nm. 1.45, 2.15,2.45,3.15, 3.40, 4.5, 4.30, 5, 5.45, 6.15, 6.45, 7.15, 8, 9.10. De prijzen der plaatsen zullen zijn abonnements kaarten, die verkrijgbaar worden gesteld tegen 1.10 per 25 stuksenkele kaartjes ad 5 cent. Verder bestaat bij de directie het voornemen om een sleepdienst voor schepen van en naar de groote sluis aan de zaak te verbinden. Hiervoor zal voorloopig het tweede bootje in dienst gestéld worden. Vele beurtschepen, loodskotters enz. zullen, naar verwacht wordt, van die gelegenheid, die zoo goedkoop mogelijk gesteld zal worden, gebruik maken. I Jzendijke, 23 Jan. De Gazette van Eecloo deelt mede „Het staatsblad meldt dat de stukken, waarbij de ontworpen aanleg van eenen tramweg op Maldeghem wordt goedgekeurd, zullen worden nedergelegd in het provinciaal gouvernement te Gent." De tramweg, hier bedoeld, is de ontworpen lijn van Breskens op Maldeghem. Zou deze zaak ein delijk voortgang kunnen hebben De Maatschappij van weldadigheid doet bij cir culaire een krachtig beroep op den liefdadigheids zin van alle Nederlanders. Na het overlijden van H. K. H. prinses Marianne moet de Maat schappij, zooals men weet, eene aanzienlijke bij drage missen. En toch is dit niet de eenige steun, die aan de Maatschappij is ontvallen. H. IC. H. schonk nog bovendien alle jaren ƒ400, terwijl een onbekende uit de hoofdstad jaren ach- deelnemende visites, zoodat Thurna geen gelegen heid vond om haar zijn plannen mee te deelen. Josephine was met allerlei huismiddeltjes uit de pastorie gekomen en zat als een trouwe verpleegster naast den canapé, terwijl zij de voor Thurna weinig opwekkende belofte uitsprak dat zjj den heelen namiddag zou blijven. Keetje Kendar stak haar schalksch gezichtje om de deur, als voorbode barer moeder, die weldra buiten adem, lachend, han denwringend binnen kwam en Eveline verzekerde dat zij haar dien schrik nooit zou vergeven. »Maar het is uw schuld, graaf Thurna van u alleen en van uw viooldie is betooverd 1 Ik kan u zeggen dat ik een koude rilling kreeg toen ik haar opnam om haar in het rijtuig te zettenwant zooals gij misschien weet hebt gij haar bij ons laten staan »Hadt gij uw viool vergeten vroeg Eveline ongeloovig, verbaasd, dan zijt gij zeer veranderd, graaf Thurna." »Dan heeft die verandering gisteren plaats gehadwant tot nog toe heb ik mij nimmer aan zulk een trouweloosheid schuldig gemaakt." Zij zweeg en keek op haar werk. Tesselhof kwam binnen, begroette de dames en zei tot zijn vrouw. »Nu hoe gaat het Lientje? Vervelen zult gij u wel niet. De kolonel en luitenant Von Beek zijn naar u komen hooren uw aanbidder de adjudant van den erfprins is er ook geweest de prins had hem zelf gestuurd en gij hebt het hart van dien mooien graaf Iieck heelemaal tereen de maatschappij bedacht tot een gezamen lijk bedrag van 22000, een bron die ook thans ophield te vloeien. Het ledental is verminderd, en de uitgaven zijn gestegen. Het bestuur hoopt daarom dat de binnenkort te houden collecte blijken moge dragen van algemeene ondersteuning. De goede instelling verdient dit ten volle. De verkiezing voor een lid van de 2e kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, die tengevolge van de benoeming van den heer O. Van Kees tot gouverneur-generaal moet plaats hebben, is be paald op 12 Februari a. en de herstemming, zoo noodig, op 26 Februari d. a. v. De heer mr Modderman, oud-minister, gaat goed vooruit. In April wacht men hem weêr in het land terug. Volgens een gerucht zou baron Van Zuylen van Nyevelt zijn ambt van gezant te Parijs neerleggen, om zich in Den Haag te vestigen. Als opvolger noemt men den oud-minister Rochussen. De leden der Vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechtscolleges in Nederland zijn uitgenoodigd tot het bijwonen eener buitengewone algemeene vergadering op Zondag 27 Januari, te Rotterdam, ter bespreking der circulaire van den minister van justitie van den 28en December, waar bij aan de deurwaarders belangrijke verminderingen worden bevolen voor eventueel door hen te doene verrichtingen. Deurwaarders, die geen lid der vereeniging zijn, kunnen die vergadering ook bijwonen. Volgens de N. Rott. Ct is sedert 1 Jan. op de staatsspoorwegen een premiestelsel in werking getreden, waarbij aan trein- en stationspersoneel, zoo de treinen volgens den tijd, op de dienstrege lingen aangegeven, aauiioniexi en vertreKKen, eene geldelijke toelage kan verstrekt worden. Van den dag af, dat deze maatregel in het leven is geroepen, kan de uitwerking verrassend genoemd worden. Veel treinen toch, die dagelijks bijna geregeld te laat aankwamen, loopen nu, tot groot gerief van het reizend publiek, juist op tijd. Het huldebljjk, dat Utrecht's ingezetenen den koning en de koningin zullen aanbieden als een aandenken aan het bezoek van HH. MM. aan Utrecht op 15 Oct. 11., bij gelegenheid van de ont hulling van het standbeeld van graaf Jan van Nassau, bestaat uit een prachtig kastje van zwart hout. In de front d'espice bevinden zich de wapens van HH. MM., met eene kroon daarboven, en in kleuren geëmailleerd. Onder de wapens staan de spreuken Je maintiendrai en Palma subpon- dere crescit. Verder is in het midden van de deur een prachtig zilveren schild aangebracht met ver gulden gedreven krans van oranjebladeren daar omheen op het schild bevindt zich het Utrecht- sche wapen en daaronder de woordenAlbum gestolen Line hp bloosde tot achter de ooren toen hij uw naam uitsprak, ha, ha, ha Tesselhof had nergens meer pleizier in dan in de aanbidders van zijn vrouw. „Ik kom u halen, graaf Thurna, de heeren willen gaarne een partijtje maken. Thurna stond op. Niet ter wille van het partjjtje, maar hij wilde weieens zien wie die mooie graaf was en of hij werkelijk bloosde als haar naam genoemd werd. Keetje kon nauwelijks wachten tot de deur dicht was om uit te roepen »Mama, ik heb mijn ideaal gevonden Mevrouw lachte en zei: Eveline, zie dat malle kind eens aan; sedert gisteren avond dweept zij met hem Eveline zag echter het malle kind niet aan - haar werd het eensklaps bang te moede - doch zij deed haar best om op schertsenden toon te zeggen »Gij zijt zeer wispelturig, Keetje, totnogtoe dweeptet gij met prins Karei." „Onooit in ernst. Hij danst goed, dat is al. 7 maar hij is nog zoo vreeselijk jong en heeft zulke afzichtelijke roode wangen. Ik kan geen mannen met roode wangen uitstaan. maar zoo'n bleek gelaat en toch bruin zoo'n zekere bl-onskleur, dat vind ik mooi. Maar dat is het niet alleenhet is het geheelHebt gij wel gezien hoe hij buigt, hoe hij gaat zitten, hoè hij opstaat, hoe hij groet Daar is in alles iets voornaams, iets kalms, iets zachts, iets betoove- rendaHebt gjj wel gezien hoe hjj op zjjn viool HH. MM. den koning en der koningin aangeboden door Utrecht's burgerij in October 1883." De deur van 't kastje is van boven gesloten en slaat als eene klep naar beneden, waarop dan de photografieën, gezichten uit de stad, liggen, die de kast zal bevatten. Deze zijn 20 in getal en uitsluitend voor die gelegenheid gemaakt, en de platen na afdruk vernietigd, opdat geen andere afdrukken gemaakt zouden worden. Bij de landing van onze troepen te Tenom hebben leger en marine in moed en volharding gewedijverd. Bijzonder onderscheidde zich kapi tein jonkheer Leyssius, van de infanterie, die de stormcolonne aanvoerde. Luitenant graaf Schim- melpenninck was de eerste bij de bestorming en het nemen van de loopgraven en de Gedei; hij werd gewond door twee lichte klewanghouwen. De Amboineesche fuselier Patty was de voorste die den gewonden luitenant beschermde. Luite nant ter zee le klasse Prager nam stormenderhand eene door den vijand bezette versterking. Matroos le klasse Barent redde met levensgevaar, onder een hevig vuur, het leven van een onderofficier. Luit. Snijder en twee mindere militairen zijn ge sneuveld twee minderen vermist en vier minderen waarvan drie van de marine, gewond. De radja trok, zoo als wij gemeld hebben, met de gevangenen van de »Niserolandwaarts in. Ten vervolge op onze mededeeling van gisteren omtrent maatregelen tegen de cholera in onze provincie, deelen wij nog mede dat in 1883 te Haamstede in een der achterbuurten een riool stelsel tot stand gekomen is en den ingezetenen, die met hunne erven daaraan grenzen, gelast is het afvalwater en de faecale stoffen te laten uitloozen. Voor het leggen van een riool in een ander ge- deelt.fi dfir holirtnwrln -to- ««lm 80 M zouden de noodige gelden op de begrooting van 1884 worden aangevraagd. Door het gemeentebestuur van Hoofdplaat is het bestuur van den Hoofdplaatpolder uitgenoo digd om het water in de haven en slooten zoo veel mogelijk op peil te houden en te ververschen. Met het oog op den lagen waterstand in het "Walchersch kanaal is de sluis bij het huis van arrest te Middelburg gesloten, teneinde het water in de binnengrachten zoolang mogelijk staande te houden. Verder zijn de noodige bevelen ge geven om de door dien lagen waterstand te voor schijn gekomen onreinheden in het scheepsdok achter de perceelen op den Korendijk te doen wegruimen en het achterste gedeelte van den Buitensingel bij deWinterstraat te laten uitbaggeren. De aflating van het kanaal verschaft aan de bewoners van "West-Souburg eene onzuivere en stinkende lucht, die zeer nadeelig voor de gezond heid wordt geacht. Het gemeentebestuur van Ossenisse zal zooveel mogelijk voor hoog binnenwater in de waterlei dingen en slooten zorg dragen. Op de begrooting van 1884 zal eene som aan gevraagd worden voor het dempen van slooten, gelegen in de achterstraat te St. Philipsland en om deze te laten vervangen door een rioolstelsel voor den afvoer van het water naar de waterlei ding van den Ouden Polder. Door het dempen en rioleeren van slooten en door het maken van werken tot doorspoeling der riolen met versch water uit het kanaal is de openbare reinheid in de gemeente Ter Neuzen zeer verbeterd. De aandacht van gedeputeerde staten wordt gevestigd op het kanaal tot afvoer van faecaliën uit Middelburg, dat aan de sluis te Veere uit mondt en aldaar, zeer ten nadeele van de gezond- neêrziet als hjj speelt »Jazei Eveline zacht. Genoeg, genoeg, Keetje!" riep haaf moeder lachend, »gij vermoeit Eveline met uw ge praat. Als ik maar wist hoe het kind zoo praat ziek komt En dan die onvoorzichtigheid Als hij u gehoord heeft, zjjt gij vreeselijk gecompro mitteerd." »Een edele vervoering behoeft het licht niet te schuwen!" sprak Keetje met,waardigheid. »Kom, wij gaan naar huis zei haar moeder lachend, »vaarwel mijn hartje. Ik hoop dat gij morgen uw voet weer gebruiken kunt. Kom Keetje." Josephine sloot zich bjj de dames aan en Eveline bleef alleen. Het was reeds vrij laat toen Tessel hof, na afloop der whistpartij bij haar kwam en zei »Gjj weet zeker, Line, dat het rijtuig vari den Doornburg gekomen is; uw halstarrige vriend wil morgen ochtend met alle geweld vertrekken." v6rvol<fdi

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1