Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marino en Leger, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Maatregelen tegen cholera in Zeeland. Aanklacht tegen ons blad wegens laster en hoon. snapt, de gevangen genomen schepelingen der Nisero medevoerende. Men behoeft niet te vragen welk lot hun daar te beurt zal vallen. In de St. Crtis opgenomen een overzicht van de maatregelen, door de gemeentebesturen van Zeeland, tot wering der cholera, genomen, naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan gedeputeerde staten der verschillende provinciën. Daarna ontleenen wjj het volgende Publicatiën, waarin hoofdzakelijk op het bevor deren der reinheid en op het koken van drinkwater is aangedrongen, hebben plaats gehad in de gemeenten: Aardenburg, Baarland, Biervliet, Bors- sele, Breskens, Bruinisse, Cllnge, Driewegen, Eede, Grijpskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Hoofdplaat, Kerk- werve, Meliskerke, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Ond-Vosmeer, Ouwerkerk, Ovezand, Poortvliet, Renesse, Rilland-Bath, Bas van Gent, Schoondjjke, Serooskerke (Schouwen), Serooskerke (Walcheren), St. Jan Steen, St. Laurens, Stavenis- se, Stoppeldijk, Tholen, Veere, Vlissingen, Vrouwe polder, Waarde, Waterlandskerkje, Westdorpe, IJzendijke en Zuiddorpe. Eene gelegenheid tot afzondering en verpleging van choleralijders bleek aanwezig te zijn in de gemeenten Aardenburg, Axel, Boschkapelle, Clinge, Colijnsplaat, Cortgene, Domburg, Dreischor, Driewegen, Eede, Eikerzee, Ellemeet, Goes, Graauw, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arends kerke, 's Heerenhoek, Hontenisse, Hoofdplaat, Kerkwerve, Koudekerke, Kruiningen, Middelburg, Noordgouwe, Oosterland, Oostkapelle, Oud-Vos meer, Ovezand, Philippine, Rilland-Bath, Sas van Gent, Scherpenisse, Schoondijke, Sint Annaland, Sint Kruis, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Sluis, Stoppeldijk, Terneuzen, Tholen, Veere, Vlissingen, Waarde, Wemeldinge, Westkapelle, Wissekerke, Wolfaartsdijk, Zierikzee, Zoutelande en Zuiddorpe. Eene dergelijke gelegenheid zal terstond of eerst bij het verschijnen der cholera ingericht worden in de gemeenten: Arnemuiden, Borssele, Hoek, Hulst, Oostburg, Renesse, Schore, Seroos kerke (Schouwen), alsmede in de gemeenten Domburg, Nisse en Noordwelle, zoo een geschikt gebouw voor dat doel kan gevonden worden. Bovendien zal de gemeenteraad van Aagtekerke de noodzakelijkheid daarvan in overweging nemen is het gemeentebestuur van Biggekerke van plan den gezonden uit besmette huizen zooveel mogelijk buiten de kom der gemeente een onderkomen te verschaffen pleegt het gemeentebestuur van Brouwershaven over het gebruik van het zieken huis met het geneeskundig staatstoezicht overleg acht het gemeentebestuur van Ellewoutsdijk het te bezwarend thans reeds een lokaal buiten de kom der gemeente voor dat doel in te richten heeft het gemeentebestuur van Waterlandskerkje tot dusver te vergeefs naar een geschikt gebouw omgezien, en heeft het gemeentebestuur van Zaamslag den raad voorgesteld de schuur achter het gemeentehuis voor de verpleging van chole- raljjders in te richten. De openbare reinheid liet weinig of niets te wenschen over in de gemeenten Dreischor, Grjjpskerke Hoek Meliskerke Noordgouwe, Noordwelle, Oostkapelle, Renesse en Serooskerke (Schouwen). De reinheid in woningen liet weinig of niets te wenschen over in de gemeentenCats, Dreischor, Grijpskerke, Meliskerke, Noordgouwe, Noordwelle, Renesse en Serooskerke (Schouwen). Behalve de verklaring van alle gemeentebestu ren, dat de openbare reinheid en de reinheid in woningen zooveel mogelijk zouden worden bevor derd, zijn dienaangaande en omtrent den toestand der openbare wateren nog de volgende bijzonder heden medegedeeld. Het voorstel van het geneeskundig staatstoezicht, om de oude vest of gracht der gemeente Arnemuiden, die door zijn moerassigen toestand op de gezond heid een schadelijken invloed uitoefent, te laten dempen, vindt bij het gemeentebestuur veel ingang, mits de daarvoor benoodigde grond gevonden kan worden. Aan den minister van financiën is een verzoek gericht om voor dat doel de daarbij gelegen strook van den ouden wal af te staan. De haven, alsmede de spuiboezem, die het Z. O. gedeelte van Brouwershaven doorloopt, worden bp elk getij ververscht. Alle grachten zijn gedempt behalve een klein doch zuiver gedeelte, waardoor de afwatering van Bloois naar den polder Schouwen plaats heeft. Het bestuur van de gemeente Dreischor heeft met goed gevolg het polderbestuur verzocht het polderwater zooveel mogelijk op voldoend peil te houden. Door het bestuur van den Malopolder (gemeente Graauw) zal worden gezorgd dat het binnenwater in de polders Malo en Willem Hendrik op zoo danige hoogte wordt gehouden als voor de gezondheid wenscheljjk is. Wordt vervolgd). Onderwijs. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk 1'. Goedhart, Arnhem. entrepots. Voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van hat vrij entrepot te Middelburg de heer J. P. Fokker. koloniën. Mr. D. L. F. De Pauly, laatstelijk presi dent van de beide hooge gerechtshoven van N.-I., thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Dinsdag was het de laatste dag, waarop de heer J. A. Van Driel als hoofd der O. L. school te Breskens onderwijs gaf. Bij het afscheid nemen van de leerlingen beval hg hun die door gehoorzaamheid en vlijt zich verdienstelijk hadden gemaakt, aan op den inge slagen weg voort te gaan, terwijl hij den anderen een vermanend woord toesprak en aanspoorde zich te beteren. In die gemeente ziet men den man, die zich een flink onderwijzer toonde, noode naar elders vertrekken. Tot kapelmeester bjj de stafmuziek der marine te Willemsoord zal worden benoemd de heer De Koning, onder-kapelmeester bij het 6e reg. inf. te Breda. Voor deze betrekking hadden acht solli citanten aan het vergelijkend examen deelgenomen. Door den officier van justitie te Middelburg is, bij requisitoir van 17 dezer, tegen J. L. Van der Pauwert, hoofdredacteur en directeur der Middel- burgsche courant, rechtsingang verzocht met bevel tot dagvaarding in persoon. De rechtbank, heden in raadkamer vergaderd, heeft volgens art. 86 Wetboek van Strafvordering verklaard dat er vooralsnog geene voldoende aan wijzingen van schuld tegen den verdachte bestaan, een bevel van nader onderzoek uitgevaardigd, ter zake van het in de Midd. Ct. van 3 en 7 Decem ber jl. vermelde omtrent de handelingen van den off. van gezondh. P. P. Meuleman, en zulks op grond van de volgende overwegingen dat evenwel vooralsnog geen voldoende aan wijzing is ontstaan dat een en ander zou mede gedeeld en vermeld zijn met het opzet om den in het laatstbedoeld nommer der Midd. Ct ge noemden heer P. F. Meuleman, luit.-kol. dir. off. van gezoudh. der 2e kl. te Bergen op Zoom, in het openbaar te beleedigen. O. toch dat in de woorden, voorkomende in n° 289 voormeld, »een door ons ingesteld onder zoek heeft de waarheid van het bericht beves tigd", aanvankelijk niets kan gezocht worden dan de verklaring tegenover het publiek dat het dooi den verdachte, in het belang der waarheid en op grond der loopende geruchten, ingesteld onder zoek overeenkwam met en dus de waarheid bevestigde van bet in de Amsterdammer voorkomende en in n° 285 der Middelb. courant geplaatste bericht, terwijl tevens daarbij werden opgegevende plaats waar het feit was ge schied, de persoon die het slachtoffer daarvan was geweest en de naam van hem, die g e- n o e m d werd als dader, of, zooals woordelijk wordt gezegdals de persoon, die zich aan zulk eene onverantwoordelijke handelwijze zou hebben schuldig gemaakt." O. dat zoowel uit de bewoordingen, waarin een en ander is gesteld, als uit het feit dat ook in de latere, in hef voorloopig onderzoek overge legde, couranten de zaak herhaaldelijk is ter sprake gebracht op eene wijze, die geene aanleiding geeft om in casu aan een opzettelijk doel om te be leedigen te denken, voortvloeit dat er alsnog geen sprake is van eenig boos opzet; en derhalve geene voldoende termen zijn om tegen den ver dachte voornoemd en ter zake voorzegd rechts ingang te verleenen. Gisteren stond voor het gerechtshof te Am sterdam een bekende persoonlijkheid te recht, nl. de ruim 60 jarige J. V., sinds meer dan 20 jaren tamboer-majoor en bode bij de schutterij, ter zake van misbruik van vertrouwen, van vier valschbeden in onderhandsche geschriften en van het viermaal desbewust gebruik maken van die vervalschte geschriften. Beschuldigde kreeg als bode de boeten-boekjes om de boeten te incasseeren, welke den schutters waren opgelegd. In geldelijke moeilijkheden verkeerende, heeft hij boeten, die hem betaald waren, niet af gedragen, opgevende dat de gelden niet betaald waren, en deze voor zich behouden. Teneinde den kolonel en den toenmaligen auditeur-militair, mr. W. Van der Vliet, van zijn onschuld te overtuigen, heeft hij in het boetenboekje enkele veranderin gen gemaakt. Vijftien getuigen waren gedagvaard, waaronder een winkelier, die alleen een 300 a 400 aan boeten betaald heeft. Verder bleek dat Vlieken een traktement genoot van 450 en aan emolumenten nog een 600 's jaars maakte. Het O. M. eischte, met inachtneming van ver zachtende omstandigheden, een celstraf van 9 maanden en eenige boeten. Mr. Haas, die als verdediger optrad, achtte het te laste gelegde niet bewezen en betwistte dat bier zou zijn valschheid. De uitspraak is bepaald op 29 dezer. Voor de verpachting eener hofstede te Wol faartsdijk, groot 51,98,08 hectaren bouw- en wei land, bleek geen groote lust te bestaan. Er waren slechts drie inschrjjvingsbiljetten ingekomen. Zij is toegewezen aan den heer J. Van Damrae, land bouwer en grondeigenaar te 's Gravenpolder. Dat een oester een muis vangt zal zeker nog zeer zelden gebeurd zijn. Dit is deze week te Yerseke geschied. Men vond daar een levenden oester, die eene doode muis tusschen hare schalen had. Zeker heeft de muis, hetzij uit nieuwsgie. righeid, hetzij om ook eens oesters te proeven haar kopje tusschen de schalen gestoken, toen de oester zich opende, maar werd, in plaats van deze te vangen, zelf gedood. Te Ter Neuzen is een der geneesheeren tijde- ljjk aan zijn omvangrijken werkkring onttrokken; de heer Steketee heeft zich nl. voor herstel van gezondheid naar het buitenland begeven. Hoezeer hij geen middel onbeproefd heeft gelaten om zijn dienst tijdelijk op te dragen aan een opvolger, is hem dat niet gelukt. Door zjjn vertrek heeft men in die gemeente slechts Óen geneeskundige die praktijk uitoefent. In de 19 nog al volkrjjke gemeenten in het voormalig 5" district zijn in het geheel slechts 9 geneeskun digen tegen 17 in vroeger jaren. Te Axel zijn de mazelen geweken. Door mevrouw H. J. Stracké, geb. Van Bosse is aan de gemeente Amsterdam ten geschenke aangeboden eene door baar vervaardigde buste van Betje Wolff, teneinde die te plaatsen in de eerstdaags te openen Elisabeth-Wolfscbool. Eergisteren avond omstreeks half twaalf ure hebben een aantal geniesoldaten met uitgetrok ken sabel op de Mariaplaats te Utrecht den rus- tigen voorbijgangers angst en schrik aangejaagd en dapper ingehakt op de glasruiten van den tapper S. aldaar, na alvorens al wat onder hun bereik was, zoo ook de brandende lamp, in diens gelagkamer met hunne zijgeweren te hebben ver nield, alléén omdat de man geen ruzie en onder linge vechterij in zijn huis wilde gedoogen. Tegelijk met de opzettelijke vernieling dier glas ruiten verdween ook een daarachter uitgesteld kistje met sigaren. De man lijdt door een en ander veel schade. Door toedoen van een politie agent, die op bet rumoer aankwam, werd latei- een der belhamels ingerekend en aan de militaire overheid overgeleverd. Naar wij vernemen zijn de overige dappere zonen van Mars, die aan die vechtpartij schuldig waren en op het zien der politie op de vlucht gingen, reeds bekend, zoodat zij hunne gerechte straf niet zullen ontgaan. (U. D.) Waarvan de industrie zich al niet meester maakt Door de Leidsche politie zijn twee personen aangehouden, die liedjes betreffende de bekende vergiftigingszaak ventten zonder vergunning van den burgemeestertegen den drukker dier liedjes is mede preces-verbaal opgemaakt, daar noch de naam van den drukker, noch die des schrijvers op het stuk voorkwamen en eerstbedoelde perso nen den drukker hadden genoemd. Uit kwaadheid omdat hjj niet op de bruiloft was gevraagd, heeft iemand een zilveren echtpaar, nabij 's Heerenberg, verraden, dat jenever had ge smokkeld om de vrienden te tracteeren. De Haagscbe penkrasser, de heer J. A. De Bergh, heeft afscheid genomen van zijn vijanden en vrienden. Op een, bij het laatst versohenen nommer van die penvruchten gevoegde, plaat ziet men hem heengaan naar Amsterdam, terwijl velen, onder wie weesmeisjes, hem een luid hoera achterna geven. Alleen twee aansprekers beweenen zijn vertrek en een beken!e ambtenaar in de residentie laat zijn paard voor hem knielen. Het Leidsch Weekblad meldt omtrent de bekende vergiftigingszaak dat de moeder van de daderes ongeveer vijf jaren geleden na een sleepend lijden was overleden. Haar vader was ongeveer- vóór twee jaar, terwijl hij bet middagmaal gebruikte, plotseling ineengezakt en nog op den vloer liggend gestorven. De aangezichten hunner lijken waren zeer goed herkenbaar; juist de hoofden waren zoo goed als zonder bederf gebleven, wat aan het gebruik van eene groote hoeveelheid vergif moet worden toe geschreven. In de kist der moeder is aan het voeteneinde eene zekere hoeveelheid vet gevonden. Bij onder zoek is gebleken dat, toen het lijk in de nog open kist boven aarde stond, men aan het voe teneinde een kruisbeeldje met brandende kaars had geplaatst. Deze kaars is brandend in de kist gevallen. Te gelijkertijd is ook het kruisbeeldje gevallen en gebroken. Inderdaad bestaat dit gebroken kruisbeeldje nog, hetwelk op last der justitie naar Den Haag ver zonden is. Donderdag is een brief van de beschuldigde ontvangen. De brief is door haar zelve niet ge schreven, daar zij niet schrijven kan, maar zou door haar zijn voorgezegd. In dezen brief komt eene uitdrukking voor, die zoo goed als eene bekentenis is. Het bekende gebouw van den gamelang op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam is verkocht voor ƒ46, en de restauratie, die ernaast stond, voor 350. Door de justitie te Maastricht zjjn over de grenzen gezet twee Fransche militairen, die uit hun garnizoensplaats waren gedeserteerd. Bedoelde militairen waren eerst door de Belgische justitie over de Nederlandsche grenzen gebracht en moes ten nu weder naar België, als de richting naar hun land, worden uitgezet. De witte olifant in den Zoölogischen Tuin te Londen trekt veel bezoekerseergisteren 5594 personen. Taloung maakt het goed, maar men heeft het voorzichtig geoordeeld om het publiek te verbieden hem snoeperij te geven, als gewoon lijk geschiedt met olifanten. Zijn voornaamste voedsel bestaat uit hooi en haver, en nu en dan drinkt hij Stout. Men zegt, dat het bezit van een witten olifant Barnum's levensideaal was. Gelukkige Barnum De zoon van een flinken pachter te Inchi- geelagh in Ierland is op den weg vermoord ge vonden. Men is de daders nog niet op het spoor. Uit statistieke opgaven blijkt, dat gedu rende het laatste jaar uit Duitschland emigreerden 166,199 personen (meest naar de Vereenigde Staten); in 1882 193,687 en in 1881 210,547 zoodat het aantal langzaam begint af te nemen. Duitschland levert verreweg de meeste landverhuizers. De werkstaking van de koetsiers der Urbaine te Parijs is geëindigd. Uitgeput hebben zij eergis teravond eene bijeenkomst gehouden, en besloten het werk weer te hervattenden volgenden morgen bestegen weer 900 hun troon. De bijeenkomst duurde zeer kort, doch men ging niet uiteen vóór de koetsier-dichter More een vers geïmproviseerd had, waarin »re'publique universellesteeds rijmde op *combattons pour elk." Door dez# werkstaking heeft de maatschappij geleden, maar vooral den koetsiers is zij duur te staan gekomen. Doch eind goed, al goedheden circuleeren weer de 1320 rijtuigen der Urbaine door Parijs. Van de reusachtige sommen, indertijd, zoowel te Parijs als elders, door middel van feesten en uitgaven voor de overstroomden in de provincie Murcia bijeengebracht, hebben, 't is bijna onge looflijk, de ongelukkigen nagenoeg niets ontvangen. Thans staan, naar Figaro meldt, de gouverneur der provincie Murcia en de gewezen alcade der stad wegens verduistering terecht. De heer Jorissen is nog in Londenhij ver trekt eerst op het einde dezer maand. - Binnen kort zullen de Transvaalsche afge vaardigdeneen officieel bezoek aan ons land brengen. Een der grootste reeders heeft een schip ter hunner beschikking gesteld. Er is te Parijs ernstig sprake van het weder invoeren der broodzetting, welke door het keizer rijk werd afgeschaft, doch welker herstel noodig wordt geacht om aan de arbeidersklasse goed- kooper brood te bezorgen. De New-York Herald meldt, dat eene storing der atmospheer, die gevaarlijk kan worden, tusschen den 22en en 24en Groot-Brittannië en Noorwegen zal bereiken. De twee daarop volgende dagen wordt storm en hagel verwacht, meer zuidelijk van den Atlantischen Oceaan. De jaardag van de terechtstelling van Lode- wijk XVI is te Parjjs herdacht in vijf van de groote kerken. In twee daarvan waren voorna melijk de lagere klassen der maatschappij verte- uenwoordigd, en de fine fleur der aristocratie was als gewoonlijk in de kerk Saint-Germain-des-Prés bijeen. Het is opmerkelijk, dat voor de eerste maal geen politie-agenten bjj deze diensten tegen woordig waren. SSerg-en op Zoom. Dinsdag werd door 188 kiezers deelgenomen aan de herstemming voor een lid van den gemeenteraad. Van de beide candidaten verkreeg de heer A. J. M. Brogtrop 104, de heer J. R. De Plonnies 74 stemmen. De heer Brogtrop kan echter, als leeraar aan de H. B. school, die benoeming niet aannemen, zoo dat een nieuwe vrije stemming zal moeten plaats hebben en de anti-liberalen dus hun wensch ver vuld zien. Door den heer De Plonnies was bjj advertentie bekend gemaakt, dat hij een eventueele benoeming niet zou aannemen. 's Crravenliage. Eerste kamer. Heden zjjn de begrootingsdebatten aangevangen. De heeren Van Royen, De Sitter, Visser, Van Akerlaken en Van Stirum bespraken de financiëele qnaestie. Allen achtten versterking der middelen onmisbaar, maar, terwjjl beide laatstgenoemden de verkregen bezuinigingen toejuichten en tot voortgaan op dien weg aanspoorden, verklaarde de heer Van Royen, wegens gemis aan uitzicht op belasting ver betering, tegen alle begrootingen te zullen stemmen. Dit advies werd echter door geen ander spreker beaamd. De heer Fransen Van de Putte echter scheen den heer Heemskerk te willen straffen als hoofd van het kabinet, dat in gebreke is gebleven tijdig krachtige maatregelen te nemen tot verbetering van den financiëelen toestand, o. a. door eene wenscheljjke intrekking van artikel 45 der school wet. Daardoor heeft dit ministerie zjjne sympathie verbeurd. Daarbjj komt nog de, op zichzelve uit liberaal oogpunt toe te juichen en ook door de heeren Van Akerlaken en Van Stirum goedge keurde, benoeming van den heer Van Rees tot gouverneur-generaal, waardoor de heer Heemskerk zich beginselloos toonde. De heeren Van Swinderen, Van Naamen en Van Ljjnden sloten zich bij de vorige finanoieele be schouwingen aan. De heer Van Ljjnden drong daarbjj tevens aan op spoedige behandeling van definitieve belasting- ontwerpen. De minister Heemskerk verklaarde dat met den heer Sprenger van Eyk voor zjjn benoeming en over de benoeming van den gou verneur-generaal is overlegd en dat met den heer Van Rees is overeengekomen: herstel van het finan cieel evenwicht in Indië, handhaving der gouverne- ments koffiecultuur, volkomen neutraliteit omtrent het inlandsch grondbezit. Onder zulke omstandig heden meende de regeering, beseffende dat een krach tige hand voor Indië noodig is, den sehjjn van incon sequentie te moeten trotseeren. De minister Weitzel bevestigde de tuchtiging van Tenom, wegens de gevangenneming der equipage van het Engelsche schip Nisero, waarvan de bemanning echter niet is vrijgekomen. De heer Fransen Van de Putte hield eene hef tige repliek, waarin hij den heer Heemskerk ver- Weet, dat deze beginselloosheid tot een beginsel verheft. Amsterdam. De gemeenteraad heeft heden 130,000 toegestaan voor een nieuw gymnasium voor 400 leerlingen op de Weteringschans tegen over het kerkgebouw der Vrije gemeente en de subsidie voor de Quellinusschool van 2000 tot 4000 verhoogd. Verder behandelde de raad de verplaatsing der nieuwe beurs meer noordelijk op het Damrak. Van 12 tot 19 Januari. Goes. GehuwdD. Zandjjk, wed' van L. Bruinzeel, 77 j. met J. Barbier, jd. 54 j. T. Bak, jm. 27 j. met H. Olivier, jd. 27 j. Bevallen: O. P. De Witte, geb. Fagel, z. C. Drost, geb. Lesting, d. E. Tavenier, geb. DeDreu, d. A. Kopmels, geb. Geudeke, z. M. Meulbroek, geb. Zweedijk, z. M. A. Visser, geb. Wagenaar

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2