N° 20. 12 7e Jaargang. 1884. Donderdag 24 Januari. Graaf Lorenzo. 18 FEUILLETON. Middelburg 23 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3im. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBIMSCHE COI RANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieïïwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De correspondentie tusschen den minister van buitenlandsche zaken „en den Belgischen gezant over de teruggave van het waarborgkapitaal van den spoorweg Rotterdam—Munster is thans open haar gemaakt. Uit het antwoord van den heer Yan der Does de Willebois blijkt dat na het votum der tweede kamer van Februari 1882, waarbij deze bet wets ontwerp om de regeering te machtigen/tot teruggave der bewuste waarborgsom verwierp, de minister van financiën niet meer het initiatief kon nemen om aan het verzoek van de heeren Wilmart en Otlet te voldoen. Toch zoo luidt het in die missive van den beer Yan der Does zou zijn collega van financiën zich niet verzetten tegen een amendement, dat eventueel mocht worden voorgesteld, om uit de wet op de middelen voor 1884 den post, op die som betrekking hebbende, te lichten. Men zietdaarbij is geen sprake van de regeering. En zonderling dat, toen de heer Keuchenius die quaestie in de kamerzitting van 22 Dec. op het tapjjt bracht, de minister van financiën, die toch door de verklaring van den heer Yan der Does was gebonden, niets zeide en de heer Heemskerk zich tegen elke gedachte van teruggave ten sterkste verzette, om later in de eerste kamer te verkla ren dat er ook door geen der tweede kamerleden een voorstel was gedaan om den bewusten post te schrappen, en om tot teruggave te besluiten. 'Er blijkt dus dat op echt diplomatieke wijze met woorden is geschermden er gezwegen is waar spreken plicht was. De heer Heemskerk had beter gedaan ineens kennis te geven van betgeen zijn collega van buitenlandsche zaken bad geschreven als bij daarvan ten minste op de hoogte was. De tweede kamer had dan kunnen beslissen; de re geering stond geheel buiten de quaestie en kon zich tegenover de Belgische vrijer bewegen. De verklaring van den heer Van der Does op zïch- zelve zegt niet veel zij is zelfs zeer on schuldig. Alleen het hoofd van het kabinet moet in de eerste kamer opheldering geven wat de reden was dat hij zoo geheel en al tegen het gevoelen van zijn collega's handelde, toen hij in de tweede kamer zich tegen elke teruggave verzette. In den ministerraad is deze belangrijke quaestie zeker niet besprokendit blijkt uit alles en dat js, dunkt ons, al een groote fout. Volgens het Vaderland zal de heer Yan Rees op zijne reis naar Batavia Atjeh aandoen om daar den toestand persoonlijk van nabij te bezien en met den gouverneur en militairen be velhebber de Atjeh-aangelegenheden te bespreken. Men zal zich herinneren, dat de heer Yan Rees indertijd, toen de heev 's Jacob naar Indië is ver- Roman van Ursula v. Manteuffel. TWAALFDE HOOFDSTUK. Toen zij 's middags van de boerderjj terugkeerden, vroeg hij aan Suze of haar meesteres te spreken was en zij bracht hem in de torenkamer, waar Eveline op een canapé lag. Zij richtte zich op en deed een poging om te glimlachen, maar het gelukte niet en zij reikte hem stilzwijgend de hand, die hij met zjjne beide ^handen vatte en er een langen kus opdrukte, waarna hjj op zacbten toon zei »A1 het geluk wat deze aarde kan geven zou ik, als ik een toovenaar ware, over u willen uitstorten maar ik ben geen toovenaar. Hebt gij echter ooit een vriend of een broeder noodig, beschik dan over mij." De bloemknoppen, die hij in zijn knoopsgat ge stoken had, vielen op haar kleed zij nam ze op en een zacht rood overtoog haar gelaat. »Zijt gij daar geweest?" ;,Ja!" zei hij dood kalm. Er volgde een pauze, waarin niet eens de gewone vragen naar de gezondheid gewisseld werden. Lorenzo speelde met de visitekaartjes, die op een marmeren schaal lagen, en daarbij kwam hem een briefje in de trokken, in de tweede kamer de regeering heeft geïnterpelleerd over de rechtstreeksche reis van den nieuwen landvoogd naar Batavia en zijne verwondering te kennen gaf, dat hij niet van de gelegenheid had gebruik gemaakt om persoonlijk den toestand in Atjeh van nabij te leeren kennen. De heer Van Rees zal thans, naar men zegt, zelf doen wat hij indertijd van den aftredenden gou verneur-generaal 's Jacob heeft verlangd. Daar het vertrek van den heer Van Rees uit den Haag op 28 Februari is bepaald, en de heer Sprenger Yan Eyk ongeveer den 18dea Februari kan aan komen, ontmoeten beiden regeeringspersonen dus nog elkander en zijn er nog verscheiden dagen voor persoonlijke besprekingen over belangrijke regeeringsbebandelingen beschikbaar. Het zelfde blad meldt dat bet bericht als zou de heer Yan Rees per Fransche mail naar Batavia vertrekken onjuist is. Het vertrek van den heer Van Rees uit Nederland i# bepaald op 28 Fe bruari. Hij zal de reis doen met de Burgemeester Den Tex van de Maatschappij Nederlanddie den 20en Februari van Amsterdam en 3 Maart uit Marseille vertrekt, in welke plaats de heer Yan Rees zal embarqueéren. Door de vereenigmg van gasfabrikanten in Nederland, wier leden heden de gastentoonstelling alhier bezoeken, is eene gouden medaille ter beschikking van de jury dier tentoonstelling ge steld, met opdracht dat zij zal worden uitgereikt aan dien inzender, die zich door de beste inzending van gastoestellen voor verwarming en koken heeft verdienstelijk gemaakt. De leden der genoemde vereeniging brachten heden middag ook een bezoek aan de gasfabriek en zullen gezamenlijk dineeren in de sociëteit St Joris. Voorts staat voor heden avond nog een bezoek aan de tentoonstelling op het programma, terwijl eindelijk in de sociëteit eene réunie zal plaats hebben. De jury heeft hare werkzaamheden aangevangen en heeft tot voorzitter benoemd den heer D. Yan der Horst, directeur der gasfabriek te Leiden, en tot secretaris den heer P. Polet, directeur der Middelburgsche gasfabriek. De tentoonstelling blijft tot Donderdag 31 dezer geopend. Met belangstelling volgde Dinsdag avond een betrekkelijk talrijk publiek het concert, dat in de concertzaal te Middelburg gegeven werd door het muziekkorps der d. d. schutterij. De uitvoering van de verschillende nommers, die zich minder tot eene uitvoerige beschouwing leent, mag dan ook zeer verdienstelijk heeten en met zorg waren die nommers gekozen vooral ook met het oog op de zaal, waar concerten van dien aard niet op hun plaats zijn. Bij het eerste en het laatste nommer moge de muziek enkele oogenblikken wat te hard geweest zijn, overigens werd er waaflijk niet te veel van ons gehoor gevergd. De Herrinnering an die Schopfuvg" van Haydn was een der schoonste en best uitgevoerde nommers. hand, dat Edgar gisteren bij zijn vertrek naar de stad had achtergelaten. Het luidde: »Lievemama, ik moet weg, zonder u gezien te hebbenO wat zijn de menschen slecht. Verwonder u niet als gij hoort dat uw jongen geschreid heeft als een meisje." Hij fronste het voorhoofd en verfrommelde het papiertje in de hand. Eveline zag hem aan maar zei niets. Er lag een uitdrukking van onderwer ping, van matheid op haar gelaat; zij was zeer veranderd sedert gisteren. En moest hij haar zóó verlaten Mocht hij niets voor haar doen Er kwam een kloek besluit bij hem op. Mede lijden, teederheid, die zonderlinge mengeling van ridderlijkheid en gewetenloozen overmoed, die hem maakten tot hetgeen hij was, schreven hem zachte, overredende woorden voor. „Evelinemag ik mijn oude rechten als broeder weer aanvaarden?" Zij zag hem angstig vragend aan. »Het zijne oude rechten, die. uw vader mij eens gegeven heeft en ik heb mij die nooit on waardig betoond. Mag ik thans ten tweede male in uw dienst treden dan zullen er eenige drakenkoppen vliegen en vestingen vallen. Ik verover voor u wat vrome, werkelooze vrienden slechts voor u afbidden." »Ik begrijp u niet." 3>Wil dat zeggen dat ik zwijgen moet, of dat ik mij nader mag verklaren Zjj aarzelde, want zij gevoelde dat dit een ge vaarlijke vergunning was, al meende hjj het nog De medewerking van vier solisten van het staf muziekkorps uit Bergen op Zoom heeft zeker aan het welslagen van dit concert geen gering deel. Aan waardeering ontbrak het dien avond niet het publiek was mild met zijne toejuichingen en die waren ten volle verdiend. Wij willen hopen dat de jubilaris J. C. Gruson, ter wiens benefice, bij gelegenheid van zijn vijftigjarig lidmaatschap van het schutterij-muziekkorps dit concert plaats had, ook over de financieels resultaten ervan tevre den kan zijn. ZieriUzee, 22 Jan. In onze Nutsvergade- ring van heden avond trad de heer Chapuis van Breda als spreker op, die zich, zoowel in zijn schets van het Noord-Brabantsche volksleven als in zijn schildering van een burger-familie op een pseudo- buitentje, als een prettig en levendig verteller deed kennen. Wlissingen» 23 Jan. Op Zaterdag avond zal de eerste voordracht van de Vereeniging voor volksvoordrachten in de zaal van den heer Knijpers worden gehouden. Op dien avond zal optreden de heer P. D. Koning, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, die als onderwerp behandelen zal: »de telefoon" en na de pauze „de vlam". Op populaire wijze hoopt de heer Koning deze voordracht met proeven op te hel deren, waartoe een telefoon in de zaal van den heer Kuijpers zal worden aangebracht. Die avond is gekozen om daardoor ook gelegenheid tot bij woning te geven aan de werklieden der Kon. M" de Scheldedie de overige avonden meeren- deels tot acht uren op de fabriek werkzaam* blijven. Het belooft dus een leerrijke avond voor 't volk te zullen zijn, dat, zoo men hoopt, door een trouwe opkomst van zijne belangstelling in lezingen over deze soort onderwerpen zal blijk geven, en niet, zooals gewoonlijk, ditmaal schit teren zal door afwezigheid. tS In de Rhein und Nahe Bote van 15 Januari, leest men, naar aanleiding van bet eerste concert dat de vereeniging Caecilia te Bingen Zaterdag 11. onder leidiDg van haren nieuwen directeur, den heer Louwerse, gaf het volgende De uitvoering der koornummers heeft ons aan genaam verrast. Dat was weder de oude frischheid van toon, de fijne nuanceering der voordracht, zooals wij die het laatst onder leiding van den heer De Haan gehoord hadden en die, we moeten het helaas zeggen, in den laatsten tijd geheel was verloren gegaan. Men gevoelde als vroeger, hoe lust en liefde tof de kunst de zangeressen en zangers bezielde en bet was hun aan te zien met hoeveel genoegen zij den nieuwen directeur ge hoorzamen, met welk vertrouwen zij zich aan zijne leiding overgeven. Dit alles geeft ons de over tuiging, dat de vereeniging in den heer Louwerse, die zich tevens als uitstekend pianist deed kenDen, eene voortreffelijke aanwinst heeft gedaan, want dfechts zijne kunde, zijne energie, zijne onver moeide vlijt maakten het mogelijk, in zoo korten tijd zooveel goeds tot stand te brengen. zoo goed, Maar de ruwe bejegening van Tesselhof gisteren avond had haar laatste kracht gebroken. Spreek graaf Lorenzo Hij nam een stoel en begon te spreken in een taal, waarbij zij, als door het binnentreden van een ouden, vergeten vriend verrast, van vreugde bloosde en toch weifelend opzag. Hoe lang was het geleden sedert zij die taal door hare bruine dienstmaagden of door deftige muzelmannen had hooren spreken. »Dank, mijn zuster zei hij, vergun mij thans ronduit te zeggen wat ik denk. Nauwelijks had ik dit huis betreden of ik wist dat de meesteres niet gelukkig is. Waarbeen zij zich wendt, ontwaart zjj vijandige gezichten de dienst boden zijn omgekochte spionnen en wie dat niet wil zijn, wordt verwijderd. De kinderen worden tegen haar opgestookt. De heer des huizes wordt een rad voor de oogen gedraaid. Mij dunkt ik heb genoeg gezegd om u te bewijzen dat ik met den scherpen blik eens broeders waargenomen beb Al zien allen werkeloos toe, ik zal handelen Mag ik - >Wat wilt gij beginnen?" vroeg zij geheel van streek gebracht. uwe rechten teruggeven, die u doof kleingeestige kuiperijen ontnomen zijn. De vrouw moet baas in haar huis zijn," »0, welk een vernedering!" fluisterde zij met de handen voor het gelaat, vuurrood wor dende, „dat een vreemde zóo tegen mij durft De daverende toejuichingen na ieder nummer van het programma toonden hoezeer het publiek met ons overeenstemde, en wij hopen dat deze goede uitslag voor menig talentvol lid eene aan sporing zal zijn om de vereeniging met den vroegeren ijver te steunen, temeer daar wij vernemen dat de vereeniging het voornemen koestert, naar aan leiding eener ontvangen uitnoodiging, op het eerstvolgend Midden-Rijnsche muziekfeest te Mainz mede te werken. Wij zijn overtuigd dat onder leiding van den heer Louwerse Bingen zijn oud prestige op muzi kaal gebied spoedig zal herwinnen. De onderhandelingen gevoerd tusschen den heer W. Yan Zuijlen en Het Ned. Tooneel, zijn afge broken tengevolge van te hooge eiscben, door eerstgenoemde gesteld. De posterijen en de telegraphie, die tot nog toe aan het ministerie van waterstaat twee afzon derlijke takken van dienst vormen, zullen binnen kort onder éen hoofd vereenigd worden. Omtrent den inhoud van het op 31 December jl. te Madrid geteekend handelstractaat tusschen Nederland en Spanje, verneemt het D. v. N. het volgende Zooals men weet, bestond de groote moeilijkheid bij de onderhandeling hierin, dat de Spaansche wetgeving voor de toepassing van een verlaagd tarief op een of ander land den eisch stelt, dat dit land een bepaalde concessie aan Spanje doet. Aan dezen eisch kon door ons niet worden vol daan, omdat ons tarief toch reeds zoo bijzonder laag is. Eindelijk is het echter aan onze diplomatie ge lukt de Spaansche regeering te overtuigen van de billijkheid om op ons land de gunstiger voorwaar den toe te passen; en heeft men zich te Madrid tevreden gesteld met de verbintenis onzerzijds tot niet-verhooging van den wijnaccijns en van de invoerrechten op een zestal artikelen. Tegenover deze verbintenis verkrjjgt Nederland de toepassing van het conventioneel tarief, terwijl voor het overige beide landen zich de behandeling op den voet der meest begunstigde natie verzekerd hebben. Bepalingen omtrent de scheepvaart schijnt de nieuwe overeenkomst niet te bevatten, maar zij zijn in een afzonderlijk verdrag opgenomen. Door het uitvoerend comité voor de oprichting van een standbeeld voor Hugo de Groot, is, overeen komstig het eenparig advies van de commissie van deskundigen, den eersten prijs toegekend aan het onder het motto Florebit ingezonden ontwerp, zijnde dat van den heer F. L. Stracké Jz., beeld houwer te Haarlem. De tweede prijs is toegekend aan het ontwerp onder het motto Wijsheid, vervaardigers de heeren H. Pickery te Brugge en J. Naert te Brussel. Volgens bericht in de N. R. Ct [is de Neder- landsch-Indisehe expeditie naarTenom, ter sterkte van 1200 man, na eenige dorpen van den rajah te hebben verwoest, naa.r Atjeh teruggekeerd. Het blijkt dat de rajah naar het binnenland is ont spreken »Een vreemde vroeg hij verwijtend. Zij zweeg en hief het hoofd niet op. »Ik spreek uit wat anderen denken, die uit kieschheid meenen te moeten zwijgen", vervolgde hij. »Dat kan ik niet. Gij kent graaf Lorenzo. Eens hadt gij een blind vertrouwen in hem, - waarom thans niet »Omdat ik niet weet wat hij voornemens is te doen en hoe hij het wil aanleggen." »Dat weet hij zelf nog niet juist; maar dat is niets. Hij beeft zich in het hoofd gezet dat hij Eveline Fernay (vergeef mij) op prijs gesteld en gelukkig wil zien. Dat is genoeg Gelukkig ?f voegde hij er even daarna bij, „neen, macht en heerschappij kunnen nog niet gelukkig maken; maar zij zijn wellicht de eerste voorwaarden tot huiseljjken vrede, eensgezindheid, tevredenheid..; en dus ook tot een soort van geluk, dat ik eer biedig, ofschoon ik het niet begrijp." Vrede, eensgezindheid," herhaalde zij, »gij spreekt daar zoo luchtig over, alsof het zaken zonder waarde waren. en zijn het niet dë kostbaarste schatten van een huis?" vervólgd!.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1