N° 19. 12'76 Jaargang. 1884. Woensdag 23 Januari. Graaf Lorenzo. De pole heer iie hemt. Middelburg 22 Januari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Roman van Ursula v. Manteuffel MIDDELBURGSCHE COl HAMT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Toen in 1861 de, gouverneur-generaal zijn ontslag had genomen, gaf de Ned. Spectator eene voorstelling van zijn vertrek. In eene geestige, teekening gaf hij ons te aanschou wen den grooten heer, die heen gaatden man, die weg vaart den grooten heer die heengaatde boot, die gevoerd wordt door den man die wegvaart den grooten heer, die heen gaat, en ten slotte het heilige kruis, dat na- krijgt de groote heer, die zit in de boot, die geroeid wordt door den man, die wegvaart den grooten heer, die heengaat. Destijds vertrok de gouverneur-generaal Ch. F. Pahud, de man, over wiens beleid, zooals gewoonlijk, de gevoelens zeer verdeeld waren, en wien het aan scherpe, vaak bittere beoor deeling niet ontbroken had. De taakoplos sing der moeilijkste, koloniale vraagstukken, was te zwaar geweest voor zijne schoudersen weinig sympathie wekte zijn heengaan op. Daarom teekende de Spectator ons zelfs het kruis dat hem werd nagegeven. Sints dien tijd zijn reeds vele groote heeren uit onze koloniën in Oost Indië terug gekomen, die waarlijk geen lauweren oogsten, omdat zij steeds geplaatst werden voor de neteligste vraag stukken. De Atjeh-quaestie, het belastingvraag- stuk in Oost-Indië, de financiëele verhouding tusschen het moederland en onze bezittingen, het blijven alle punten van groot belang, waarop de reputatie van menig bekwaam man schip breuk heeft geleden. Of de heer 's Jacob met zelfvoldoening op zijn loopbaan als gouverneur-generaal kan neer zien, betwijfelen wij Trouwens zijn tijd is te kort geweest, maar toch zal men te vergeefs zoeken naar éen der belangrijke en gewichti ge diensten, waarvoor hem thans door Z. M. dank wordt betuigd. Misschien zou daarin aanleiding bestaan om zoo ondeugend te wezen als de Spectator destijds en om eene voorstel ling te maken van het kruis dat hem werd nagegeven. Er is trouwens geen gevaarlijker en moeilij ker betrekking dan die van gouverneur-generaal. Maar thans zal daar verschijnen de groote man. Het is immers een algemeen erkend feit dat de heer Van Rees eenmaal moest zetelen als onderkoning van dat heerlijk land, waarvan ELFDE HOOFDSTUK. De barones richtte zich »p en vatte de hand van haar gemaal. »Ik zal het ti zeggen, Theodoor, ik weet dat ik hier nooit uwe tevredenheid zal verwerven en nooit de liefde uwer kinderen zal winnen. Gij zult altjjd. »Wat is dat voor mallepraat viel hij haar verbaasd in de rede. »0! noem het zoo niet! Hecht gewicht aan mijne woorden. Ik heb het u reeds zoo vaak gezegd en ben steeds afgewezen. Ik zou zoo gaarne de vrouw des huizes zijn, u toonen dat ik mjjne plichten begrijp en kan nakomen. Hier in Für- stenrode is mij dat echter onmogelijk." En waarom?" vroeg hij bedaard. Omdat ik van alle kanten tegengewerkt word." »Eind! wat zijn dat voor grillenLaat mij nu ook eens praten. Het is waarlijk moeilijk om het u vrouwen naar den zin te makenAugusta was een degelijke, brave en verstandige vrouw, jnaar er ging nog geen dag voorbij; waarop zij wij zoovele schatten haalden, en waarvan het bezit ons zooveel waard is. Er zijn andere namen genoemd er zal ook in dezen genoeg geintrigeerd wezen om hem te weren, omdat de heer Van Rees bekend is als een man van liberale koloniale beginselen, en in zekere kringen geen persona grata is. Of hij in Indië met open armen ontvangen zal worden Men kent hem daar van vroeger; als vice-president van den raad van Indië is hij waarnemend gouverneur-generaal geweest, en de wijzewaarop hij zich van die taak kweet, schonk hem den naam van Koning Otto". Op koninklijke, d. w„ -z. op flinke, loyale wijze kweet hij zich toen van die taak. Doch daar door heeft hij natuurlijk zijn tegenstanders. Hij kent al de vraagstukken, waarvan de op lossing hem wacht, door en doorhij weet wat Indie noodig heeft om te kunnen toenemen in voorspoed. En daarom was hij de groote man die komen moest en die thans is geroepen om met den nieuwen minister van koloniën de belangen van onze Oost te behartigen. Beiden kennen elkander en onze bezittingen geheel en albeiden werken in éen geest zij weten dat de bureaucratie moet worden ge fnuikt, welke misbruiken moeten worden uit den weg geruimd en wat er voor Atjeh moet worden gedaan. Dat dit alles te danken is aan een ministerie- Heemskerk is een van die zeldzame feiten die ons niet meer verwonderen, en die wij dan slechts voortdurend met dankbaarheid zullen ge denken, wanneer het ons later blijken zal dat wij ze niet door concessiën anderzijds te duur kochten. Voor Insulinde hebben wij op dit oogenblik niets anders te wenschen dan dat de groote man, die eindelijk gekomen is, ook daar groot zal blijken door zijne daden, en dat de omstan digheden hem behulpzaam mogen wezen om zijne goede reputatie te handhaven. Doch wie zal hem opvolgen als voorzitter der tweede kamer Bij die keuze vooral dienen de liberalen ditmaal met eenstemmigheid en omzichtigheid te werk te gaan, De meerderheid is slechts geringen een enkel verzuim, eene verbrok keling van stemmen, een getwist over den persoon geeft gereede aanleiding tot eene overwinning aan den anderen kant. Zal thans Mirandolle voorzitter worden of een ander vrijzinnig man? Het is ons om 't even, mits hij de waarborgen levert vau een kalm en onpartijdig presidium, zooals voorheen niet klaagde dat zij te veel te doen had, dat zij nooit klaar kwam. en dan dat gemaal met de dienstboden en dat spektakel met de wasch. En hoe meer dienstboden ik voor haar nam, des te meer gekjf en gekibbel was er in huis. Nu kwaamt gij. en mijn schoonmoeder, die goede ziel, zette mij het vuur na aan de schenen »»hoor, Theodoor, zei zij, Augusta was gezond en sterk en kon er tegen, maar denk niet dat dit vrouwtje dat alles verduren kan. Die is veel te teer. Zij mag niets te doen hebben, anders ligt zij over een jaar op het kerkhof. Ik ben het huishouden gewoon en zal dien last op mij nemen Bonzeg ik, zoo zij het. en liet u leven als een koningin Eveline zweeg. Zij had zooveel te zeggen dat zjj niet wist waar te beginnen. »Nu zou men denken dat gij tevreden waart maar ja welHet ligt niet in uw aard om u te verzetten, maar gij huilt in stilte. Het is voor een man om gek te worden." »Ja, Theodoor!" sprak zij bedeesd, »Kom, zet nu niet zoo'n bedrukt gezichtje. Als gij er zoo op gesteld "zijt, wil ik wel eens over die Villa Reinech nadenken. „Wezenlijk?" Zij zag hem zoo blij, zoo verrast, zoo hoopvol aan dat Tesselhof een on- mensch had moeten zijn, als hij ongevoelig ge bleven ware. »Zoo is het goed, Lientje Het hoofd omhoog. Wij zullen zien hoe het het beste te schikken is. Men moet ook wat voor zijn vrouw opofferen." Dullert en in den laatsten tijd Van Rees dit waarnam. Uit zeer goede bron ontvangen wij de tijding dat de heer Arie Smit, om gezondheidsredenen, tegen 1 April a. zijn ontslag als burgemeester van Vlissingen heeft gevraagd. Wat verder daarmee in verband mocht staan, of er soms vertrek naar elders op zal volgen, weten wij niet, maar het feit alleen dat de heer Smit zijn betrekking zal neerleggen vinden wij voor Vlissingen een allertreurigst teeken. Het moeten zeker wel ernstige redenen zijn die den heer Smit tot dien stap hebben gedrongen anders kunnen wij ons niet voorstellen dat hij eene gemeente, waarvoor hij toonde hart te be zitten, die hij met alle kracht wilde vooruitbrengen, thans, in het moeilijk Aijdperk dat zij doorleeft, zou verlaten. Wij hopen daarom dat hem een krachtig en flink opvolger worde geschonken, maar tevens dat de heer Smit zelf, zij het dan niet als burgemeester, toch nog met de vele hem ten dienste staande middelen zal willen helpen om den bloei te bevor deren van een gemeente die nog zoo dringend behoefte heeft aan steun van mannen als hij is, wil zij in de toekomst worden wat zij zou kunnen zijn een flinke en bloeiende handelsplaats. Men meldt ons dat ook morgen (Woensdag) avond, bij gelegenheid van het bezoek der vereeni- ging van gasfabrikanten in Nederland, de gas-ten- toonstelling geopend zal zijn, terwijl dan tevens de gaskracht-machines in werking zullen worden gesteld. Wij twijfelen niet of ook het publiek zal door een drukke opkomst willen meewerken om het dien avond recht gezellig te doen zijn. Moedelteiislterke, 22 Jan. Tot licht- wachter aan het nieuwe kustlicht alhier, door de Belgische regeering opgericht, is benoemd de heer P. Walraven, eigenaar van Scheldezicht, op eene jaarwedde van 300. Den 28en Januari a. s. zal alhier eene buiten gewone vergadering van ingelanden van den pol der Hoedekenskerke gehouden worden, ter behan deling van een voorstel tot wijziging der oever verdediging, en in verband daarmede tot wijziging der begrootingen voor 1883 en 1884. Ter ÜTenzeii, 22 Jan. De bevolking dezer gemeente, op 31 Dec. 1882 5075 personen bedra gende, beliep op 31 Dec. 1883 5219 personen, dus 144 meer. Het aantal geborenen in de gemeente bedroeg over 1883: 218 en dat der overledenen 118. 285 personen vestigden zich in, en 241 verlieten de gemeente. Het getal huwelijksvoltrekkingen bedroeg 38. De heer Otto Van Rees zou reeds half Februari, via Marseille, per Fransche mail, naar Batavia gaan. Zij had hem willen vragen om er voorloopig nog niet van te spreken, maar daar kwam de schoonmama aan, met linnen en stukjes ijs en vol moederlijke bezorgdheid. Ook Lenore en Ilse verschenen, kusten mama eerbiedig de hand en lispelden iets van leedwezen. Op den gang begonnen zij echter terstond te dansen, omdat zij, zooals Ilse zei, nu alle dag met de ponnies konden rijden?" Graaf Thurna verscheen eerst tegen het souper met een zwarten pleister op het voorhoofd. Tes selhof bestormde hem met deelnemende vragen en waarschuwingen tegen het huwelijk. De oude mevrouw schonk thee met een bekommerd gelaat en zei op klagenden toon »Die arme Line is altijd zoo phantastisch f Gij moest er toch eens wat van zeggen, Theodoor „Ik? Ik heb genoeg gezegd." >Ja, gij zijt altijd zoo toegevend. Arm kind! het zou voor haar eigen bestwil zijn; indien gij wat strenger waart. Maar zjj weet wel dat zij alles doen mag." Zulke woorden ergerden Tesselhof altijd ver schrikkelijk. „Alles doen mag? Wat bedoelt gij daar mede Ik ben toch baas in mijn huis Mevrouw Belfort bood haar gast een schotel aan, haalde de schouders op, begon hartelijk te lachen en zag haar man aan. »Die goede TheodoorAls hij daarmee begintdan zet hij een gezicht om bang voor te worden. Niet waar, graaf Thurna. En Het is waarlijk of er geen Nederlandsche stoom vaartmaatschappij op Indië is. Aan het door den resident der Lampongsehedis- tricten over November ingediend maandrapport is het volgende ontleend Rust en orde werden nergens verstoord. De be volking der door den vloedgolf van 27 Augustus jl. geraseerde kampongs had zich op de meeste plaatsen onder hare respectieve hoofden hereenigd en begon weder woningen op te trekken, hoewel het werk niet erg vorderde, wegens gebrek aan atap voor dakbedekking. De gevallen asch bleek meer en meer geen schade aan den bodem te hebben toegebrachtdaar alles wat aangeplant is, zeer welig groeit, vooral de peperalleen moet die asch een nadeeligen invloed op de damarboomen in de bosschen hebben uitgeoefend, daar 5 gedeelte dier boomen moet zijn uitgestorven hetzelfde valt van de doerianboomen te zeggen. De koffie-aanplantingen in de Ommelanden van Telok-Betong, die zwaar geleden hebben, begonnen weder uit te botten. Voor het vee was weder vol doend voedsel te bekomen. De landbouw werd overal met kracht voortgezet. Werden inKatim- bang, waar men daarmede achterlijk was, de handen flink aan het werk geslagen, op verscheidene plaat sen in Semangka werden reeds tweede gewassen aangeplant. Het noordelijk gedeelte van de Lampongbaai bleef nog altijd met puimsteen overdekt, zoodat ter reede van Telok Betong liggende schepen slechts een paar malen gemeenschap met den wal hadden door sloepen en van een nabij den wal liggenden schooner de goederen gedebarkeerd moesten worden over het puim met behulp van een bamboezen brug. De baai van Semangka was daarentegen van den Ö4ttl November af vrij van puimsteen. Volgens nadere mededeeling van den resident der Lampongsche districten was op den 15en dezer voor zoover uit de hoofdplaats Telok-Betong zicht baar, de Lampongbaai vrij van puimsteen. De Penang Times van 5 December jl. behelst een hoofdartikel over de Tenom-affaire. Naar het blad verneemt, heeft de Ned. Ind. regeering den radjah 10.000 dollar geboden als losprijs voor de bemanning der Nisero. De radjah zou zich na lang loven en bieden met deze som tevreden gesteld hebben, mits zijne geblokkeerde havens weder geopend werden. Aan deze laatste voor waarde meent de N. I. regeering niet te kunnen voldoen. Naar het schijnt, is de bemanning van de Nisero dronken aan wal gegaan en hierdoor gemakkelijk overvallen geworden. De P. T. gelooft niet, dat het Engelsche oorlogschip Pegasus tegenover Tenom handelen zal, tenzij de Ned. Ind. regeering mach teloos mocht blijken. Het Penangsche blad geeft de schuld van den staat van zaken in Atjeh aan het opperbestuur in Nederland. De Nisero schijnt geheel vergaan. ik zeg u, Line windt hem om haar vinger. Hij is zoo onbegrijpelijk goedig, hij zou geen vlieg iets kunnen weigeren, laat staan dan zijn vrouw." Tesselhof schoof ongeduldig zjjn bord weg. Hjj vei'moedde nog niet dat de bedrijvige, kleine dame, wier mutsenlinten van daag drukker dan ooit fladderden, reeds lang met de stukjes ijs en het linnen aan de kamerdeur had gestaan eer zij binnen kwam. Thurna dronk zwijgend, met neer geslagen oogen, een glas wijn, {maar hjj zag en hoorde alles. »Ik zou wel eens willen weten welk kwaad er in steekt als ik mijn vrouw een genoegen wil doen," begon Tesselhof driftig. >Als het er op aan komt, doe ik wat ik wil." »Neem mij niet kwalijk, maar dat heb ik nog nooit bjjgewoond." »Zoo? waarlijk niet?" »Word maar niet driftig; ik zeg het slechts om te bewijzen hoe goed gij zijt Er was iets in haar toon dat hem nog meei* prikkelde. „En ik zal u bewijzen dat ik geen lafbek ben, maar baas in mijn huis - Line heeft den zotten inval gekregen om den herfst op Reineck te willen doorbrengen. »Goede hemel! juist den jachttijd op die Villa dan beklaag ik u, Theodoor Beklagen Wat? Ik zeg: neen, daar komt niets van en nu zullen we zien wat er van komt Mevrouw Van Belfort schudde het hoofd eq

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1