N° 17. 127® Jaargang. 1884. Maandag 21 Januari. Middelburg 19 Januari. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Brieven uit Zuid-Beveland. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Gelooft ons! ditmaal geen politiek. Wij vermeden dat gebied reeds een paar malen en wij meenen onzen lezers daarmee geen ondienst te bewijzen. Wat beteekent dat gehamer steeds op hetzelfde aanbeeldde heeren in Den Haag gaan voort met hun eindeloos getwist, met hun Partijen en ■personen voor de zaken Eene Turksche wip omhoog, omlaagomhoog. En dat heet politiek De andere, meer bezadigde afdeeling onzer vertegenwoordiging is thans aan het woordde jongere ging naar huis omdat zij beweerde niets te doen te hebben, al zou eene ijverige huismoeder op zulk een wijze niet gaarne het werk onafgedaan laten liggen. Misschien dat de andere kamer zich weêr eens doet gelden en wat krachtiger zich uit dan ge woonlijk. Zij deed dit meer als het noodig was, en dan gaf zij, hoe deftig anders ook, een harde les aan ministers en jongere collega's. Als straks de quaestie van het waarborgkapitaal van den spoorweg MunsterRotterdam ter sprake komt en er een lans gebroken wordt voor eerlijkheid en trouw aan eens gegeven woord, vooral tegen over een natie, waarmee wij zoo goed op weg zijn om de beste vrienden ter wereld te worden, dan. Doch het is waar ook, wij zouden geen politiek behandelen. Wij betreden liever een terrein, waarop niet zooveel verwarring heerscht en niet zooveel onheusche strijd wordt gestreden dat der volksletterkundeom ons te bepalen tot éen enkelen persoon, wiêns werken in niet één lees gezelschap ontbreken, wiens naam algemeen wordt genoemd en die de zeldzame macht heeft om bij hoog of laag ontwikkelden belangstelling op te wekken. Voor de eerste bieden zijne werken de welkome gelegenheid aan om na gezette studie een uur van verpozing door te brengenvan de andere vraagt hij niet te veel inspanning en zijne werken leveren daardoor voor hen genotrijke uren. Wij hebben op het oog Justus Van Maurik jr. Na bij de opvoering van een der stukken van dien schrijver genoten te hebben, en met een persoonlijke kennismaking in het verschiet, ge voelden wij lust en Hele regelen aan de werken van dien verdienstelijken man te wijden. Den persoon kennen wij niet; van hem zeiven weten wij niets dan hetgeen een vroeger van hem ontvangen adreskaart ons meldde dat hij sigaren fabrikant is. Wie weet hoeveel ideeën hij te danken heeft aan het genot, dat zijn eigen fabri kaat hem verschaftehoeveel aangrijpende toonee- len, die hij beschrijft of te zien heeft gegeven, uit 'zijn pen vloeiden terwijl dikke rookwolken hem omzweefden De geleerden beweren immers dat onder het rooken van een sigaar de geest vaardiger wordt! Er zou wellicht verband kunnen bestaan tusschen het vak en de pennevruchten van den heer Van Maurik. Wij hebben vroeger met Cremer gedweept, vooral wanneer wij hem een zijner vriendelijke, diepge voelde schetsen hadden hooren voordragen op zijn ongeëvenaarde wijze. Die innemende persoon lijkheid, die vriendelijke en buigzame stem, nam ieder in die haar zag of die haar hoorde. En waar wij als van zelf komen tot eene vergelijking tus schen hem en den Amsterdamschen volksschrijver, daar gelooven wij dat Van Maurik's naam en werken langer in waarde zullen blijven. Cremer koos een beperkt terrein voor zijn opmerkings gave het Betuwsch dialect was om te hooren uit den mond van den schrijver en van enkelen, die het konden spreken, schoon, maar om het te lezen niet even aangenaam en niet voor ieder verstaanbaar. Van Maurik schrijft voor allen bevattelijk, grijpt overal waar hij iets vinden kan; al is de stad zijner inwoning het voornaamste terrein waarop hij zoekt. Maar Van Maurik heeft nog een krachtiger bondgenoot, die hem onster felijk maken zalhet tooneel. Cremer heeft daarop nooit veel lauweren geplukt. Zijn Emma Berthold gat bij de eerste opvoeringen reeds moeilijkheden, werd daarnanogdoormevrouwSandrock-TenHagen, wijlen Albregt en vooral J. Haspels in eere gehouden, maar is thans van het tooneel ver dwenen en zijn Boer en Edelman weten wij niet of ooit is gespeeld. Ya» Maurik's tooneelBtukken zullen, naar onze meening, op het repertoire blijven zoolang er nog een Nederlandsch tooneel zal bestaan. Zijn Janus Tulp, zijn Fijne Beschuiten grijpen in ons volksleven en met zijn S of Z vatten zij quaestiën, ondeugden en veroordeelen aan, die steeds op de wereld zullen blijven, en wier bestrijding ten allen tijde, in den vorm zooals Van Maurik dien kiest, steeds sympathie zal wekken. Van Maurik kent het tooneeldaarvan getuigt ook zijn schets Een slot dat pakt, waarin het bravo der bezoekers ons echter misplaatst voor komt. En die kennis juist vormt ook zijn grootste kracht bij het schrijven zijner tooneelstukken. In het stuk, dat wij gisteren zagen, missen wij een doorloopende intriguede eerste bedrijven vooral wekken in V of Z wel belangstelling en geven veel aardigs te aanschouwen maar, omdat zij door dat gemis meer op zichzelf staande tafereelen zijn, wordt de verwachting niet ge spannen. Toch werkt dit ten voordeele dei- laatste bedrijven die een verrassing ons berei den en ons in eens verplaatsen in de anti-semieten beweging van deze dagen. De titel S of Z moge gezocht zijn misschien was deze wel de grootste moeielijkheid voor den schrijver zeiven; wij hechten meer waarde aan de verdienstelijke wijze, waarop hij zich van zijne taak kweet om het vooroordeel te bestrijden, dat twee personen, verschillend van geloof, niet een gelukkig echtpaar zouden kunnen vormen Als anderen er zich niet mee bemoeiden; als het zielenbehouden niet zijn invloed deed gelden, zou het op dit punt in de wereld veel beter kunnen gaan, en zou het voor oordeel ook wel slijten. Er was climax in S of Z, beweerde men. En dit is waar. Dat enkele versleten tooneel- aardigheden, o. a. de uitdrukkingen van den ouden knecht, niet gemist werden; dat er sommige pun ten van overeenkomst bestaan tusschen tooneel- tjes uit dat stuk en uit Janus Tulp o.a. de scène in den tuin en het lezen van den brief door dr De Wild wie zal dit kwalijk nemen bij de vele schoone tooneelen, die Van Maurik ons steeds op nieuw weet voor oogen te tooveren Hij is schilder ook in zijn schetsen. De fijnheid van een Yan Nievelt, van een Hooyer, wiens allerkeurigst schetsjeEen wilde vogel in het laatste nommer van De Gids wij ieder ter lezing aanbevelen, moge hem niet gegeven zijn, hij is er niet minder verdienstelijk om. Chargeeren vermijdt hij niet altijd, maar hij doet dit om het bespottelijke der werkelijkheid te meer te doen uitkomen. Men herinnere zich slechts zijne schetsenGenootschap Eloquentia, Een avond, vol kunstgenot of Een vriendendienst. Maar hij grijpt ons ook aan; hij doet de eêlste snaren trillen. Yan Maurik's hart spreekt uit zijn schetsen en waar wij zijn opmerkings gave bewonderen, zijn" schrijftrant, om het af wisselende van licht en donker dat hij ons weet te tooveren. hoog schatten, daar hopen wij voor onze volks-litteratuur dat nog menige pennevrucht van zijne hand haar tot rijkdom moge geschonken worden. Vóór een ding worde Yan Maurik echter be waard! Voor den lust om romans te schrijven. Cremer heeft op dat gebied geen lauweren ge oogst. Zijne 'Anna llooze, Dr. Helmond en zijne vrouw en Tooneelspelers konden niet halen bij zijne schetsen. Zijn naam als novellen-schrijver stond hooger dan als romancier. Zoo gaat het velen; zoo zou het, dunkt ons, ook met Yan Maurik kunnen gaan. En het zou ons spijten wanneer, door gewaagde pogingen op een glibberig pad, er iets, hoe weinig ook, kon ontnomen worden aan de waarde dei- lauweren, die hij verwierf en nog verwerven kan. Daarvoor is Yan Maurik een te verdienstelijk man, vooral ook en in de eerste plaats voor ons tooneel. Bij het bovenstaande kunnen wij, wat de op voering van S of Z aangaat, melden dat die in bijna alle opzichten uitstekend was. Aan de dames De Vries, Rössing-Sablairolles en VanBieneende heeren Morin, Spoor, Schulze en De Boer, komt een woord van hulde toe voor hun spel. Mevrouw Kleine, men kon het bemerken, ondervond nog de gevolgen van de ernstige ongesteldheid, waar aan zij dezer dagen heeft geleden. Haar stem was mat. Mocht haar nog de noodige rust worden geschonken om geheel te herstellen. Het tooneel kan haar niet missen, al valt elk optreden op haar leeftijd zeker niet gemakkelijk. De ge legenheid tot viering van haar 50jarig jubilé, dat binnen een paar jaar zal plaats hebben, zouden wij zoo gaarne haar zien geschonken mocht het dan wezen dat zij haar verder leven in onge stoorde rust kon doorbrengen. De heer De Jong, met uitzondering van énkele goede oogenblikken die hij had, was over het geheel niet ongedwongen genoeg en sprak vaak te snel. Vooral in zulk eene uitstekende omge ving kwamen deze gebreken te veel uit. Heden ochtend had de proefvaart plaats met de, op de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen, voor rekening der ondernemers van den Vlissingschen havenstoombootdienst, vervaar digde z. g. n. pennybootjes. De beide stoomvaartuigjes, evenals de Siamee- sche tweelingen de namen Chang en Eng dragende en volkomen aan elkaar gelijk, zijn geheel van staal gebouwd, hebben een lengte van 45 voet, bij een breedte van 14 voet over het dek. De machine, compound-systeem met surface condensor, ontwikkelt 32 indicateur paardekraoht en bezorgt de bootjes een snelheid van 7 a mijl in'tuur. De vaartuigen, soliede van constructie, gelijk alles wat aan de nri De Schelde gemaakt wordt, bieden ruimte aan voor een honderdtal personen, terwijl een twaalftal daarvan plaats vinden kan in eene kleine, netjes ingerichte kajuit. Bij den proeftocht, die door de ondernemers, de bouwmeesters, en enkele genoodigden medege maakt werd, bleken de bootjes aan de gestelde eischen te voldoen en werden zij door den Vlis singschen havenstoombootdienst overgenomen. Zooals men weet bestaat het voornemen om een geregelden dienst te beginnen tusschen den Peper- dijk en de buitensluizen, met twee tusschenveeren, een over den Koningsweg en een in de haven. Op die aanlegplaatsen zijn door de ondernemers doelmatige ijzeren wachthuisjes gezet. Vooral dat aan de buitensluis is zeer doelmatig ingericht. Het is rond en kan gedraaid worden, zoodat de wachtende passagiers geen hinder van den wind hebben. Bovendien heeft men er door gekleurde ruiten een zeer interessant uitzicht. Het geheel geeft blijk dat een praktische, ge heel voor zijne taak berekende hand in het spel wasen we vertrouwen dat als spoedig, immers binnen enkele weken, de dienst geopend is, het publiek, waardeerende hetgeen in het belang van het verkeer weder is tot stand gebracht, de on dernemers door een druk gebruik van den dienst voor hunne energie zal beloonen. Bijna alle bladen brengen hulde aan de nage dachtenis van den overleden oud-minister jh'Klerck. De Haagsche organen bespreken ook zjjne ver diensten als raadslid en als burger, die op ver schillende wijzen toonde de belangen zijner woon plaats te willen helpen bevorderen. Voor het standbeeld van Hugo De Groot zijn 17 modellen in gips of klei, met voetstukken in model of in teekening, ingeleverd. De commissie van beoordeeling heeft haar rapport het hoofdcomité aangebodendit zal weldra eene beslissing nemen. Prof. H. Sehlegel, wiens overlijden wij gisteren mededeelden, is naar de Leidsche Courant meldt, den 9eu Juni 1804 te Altenburg, in Altenburg- Saksen, geboren. Na alvorens eenigen tijd aan het museum te Weenen werkzaam te zijn geweest, kwam hij te Leiden, waar de heer Temminck destijds directeur was van het museum. Deze, den aanleg en de verdere uitstekende hoedanigheden in den een en twintigjarigen ontdekkende, bood hem eene plaats aan als praeparateur ad interim, welke betrekking op dat oogenblik vacant was. Reeds vier jaren hierna, den 29,te* November 1829, werd hij benoemd tot conservator der ge wervelde dieren, terwijl hij op 18 Juni 1857, in vereeniging met den administrateur Susanna, tijdelijk belast werd met het bestuur van het museum. Na den dood van den directeur Tem minck, den 30"te* Januari 1858, werd hij een half jaar later in diens plaats benoemd, en werd hem als zoodanig in het jaar 1860 door Z. M. de personeele titel van hoogleeraar verleend. Als een bewijs van 's mans werkzamen geest, diene het aantal boekwerken, door hem geschreven, waarvan enkele eiken Nederlander bekend zijn, als De vogels in Nederland, De Handleiding tot beoefening der dierkunde, De dierentuin enz. Ook zijne Physionomie des serpents en Historie de la fauconnerie verdienen in het bijzonder vermeld te worden. Zijn heengaan zal ongetwijfeld door allen, die hem gekend hebben, zeer betreurd worden. Tot directeur van Ned. Mettray is benoemd de heer ,T. P. Adelink, directeur der normaalschool te Edam, die deze benoeming heeft aangenomen. Voor den vreemdeling is Zuid-Beveland éen geheel. De inboorling en hij, die er eenigen tijd heeft vertoefd, onderscheidt echter een welvarend oostelijk van een minder bloeiend westelijk deel. In het oosten bevordert de oestercultuur den stofïelijken vooruitgang van de meeste dorpen, in het westen heeft de achteruitgang van den land bouw, nog altijd het hoofd bestaan, vele gemeenten verarmd. Om bij het westelijk gedeelte te blijven, dit kan opnieuw gesplitst worden in een pro- testantsch en een katholiek westelijk Zuid-Beveland. Het laatste omvat de dorpen 's Heerenhoek, Ove- zand, het gehucht Kwadendamme en de helft van Heinkenszand, eene streek lands waar zpo goed als uitsluitend katholieken wonen. ..Genoemde plaatsen onderscheiden zich door een bovenmatig aantal herbergen, des Zondags volgepropt met kaartspelers en drinkers,, maar ook door het bezit van muziekgezelschappen en handboogschutterijen, zeer bevorderlijk voor eene aangename afwisseling van het eentonige dorpsleven. Op de protestantsche dorpen zou de strengste Zondagswet geen over- treders vindeneene wanhopige stilte heerscht er op den rustdag. Het is over deze puriteinsehe gemeenten, in eene waarvan uw correspondent het voorrecht heeft gehuisvest te zjjn, dat ik het een en ander wensch mede te deelen, vooral hoo men den winter doorbrengt. Van het nationale St. Nicolaasfeest bemerkt men hier niets dan eenige verlotingen van koek enz., gepaard met brasserijen van brooddronken jonge lieden. De goede Sint gaat de deur zelfs van menigen welgestelden boer voorbij of deze scheept zpne telgen met eene kleinigheid af. Kerstmis, voor andere rechtzinnigen dagen van stil, huiselijk genot, worden in het orthodoxe westelijk Zuid-Beveland alleen door het nuttigen van eene tamelijke hoeveelheid krentenbrood gevierd. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag komen en gaan als overal. De feestdagen brengen dus weinig variatie in het leven; evenmin zorgen hiervoor nutsavonden, tooneelvoorstellingen of zanguitvoeringen, welke in andere streken van het schiereiland met succes tot algemeene opvroolijking medewerken. Wel slagen jjs en sneeuw er steeds in ook hiel de logste vleeschklompen te bezielen, edoch deze pretmakers lust het niet altijd te komen. Geene publieke vermakelijkheden alzoo. Wat rest nog dan de genoegens om den huiselijken haard Ze vallen niet mee. In hun wintervertrek kan men ze zien zitten: den boer, troonende in zijnen leuningstoel achter de kachel, de voeten erop of erin, de zonen en knechten roede om het verwarmingstoestel, dat de oude haardplaat met de vlammende hout blokken verdrongen heeft. Allen met de ronde hoedjes vastgeschroefd op het hoofd, allen met zwartgebrande pijpen in den mond. De vrouw, met of zonder meiden, houdt zich onledig, in voorovergebogen houding, met de voeten op eene zeer heete stoof, met kousenstoppen of aardappelen schillen. Hun lectuur Eene almanak, welke van A tot Z gelezen wordt, en de krant, van welke alleen de advertentiën genoten worden. Verder de bijbel, waaruit het hoofd des gezins na den eten een hoofdstuk voordreunt zonder dat iemand luistert. Met gunstige uitzondering is dit genoeg ter bevre diging van Zuid-Bevelandsche boeren-leeslust. Hunne gesprekken? Met zaakkennis wordt de toestand der landerijen en alles wat den landbouw betreft besproken. Zelfs de leek, die in deze woning als gast vertoeven mocht, zou met belang stelling luisteren. Het gezond verstand, dat de boeren niet zelden toonen te bezitten, wanneer het gesprek over hun vak loopt, trekt aan. Waarom is dit niet de schering en inslag van hun avondkout? Ef wordt ook gewauweld over godsdienst, bij de meetse noch eene zaak des verstands, noch des harten. Het zondenregister van dominee Zus of Zoo, die niet al te zuiver in de leer is, wordt meedoogenloos afgelezen. Een „Heere, ik dank u, dat ik "niet ben gelijk deze tollenaar" is de spil waaromheen bij hen de gansche theologische ontboezemingen draai en. Nog drukker heeft men het helaasgemeen lijk over buurraans leed en buurmans zwak, een onderwerp waarmede ook menig vrouwetongetje losraakt. Dan nog maar beter als bij de minst fijnen, dat het kaartenboek ter hand genomen wordt en men in des duivels prentenboek eenige uren slijt. Vóór negenen is hot huisgezin naar kooi. De lezer bemerkt, dat het alzoo in deze streek 's winters niet al te aangenaam is. Hjj zal gaarjr?q

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1