N° 16. 127® Jaargang. 1884. Zaterdag 19 Januari. Graaf Lorenzo. Middelburg 18 Januari. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1, iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; 16 FEUILLETON. Roman van Ursula v. Manteuffel. MIDDELBURGSCE9Ë COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Gisterenavond is te 's Gravenhage, in den ouder dom van 59 jaar, overleden jhr. G. J. G. Klerck, oud-minister van oorlog en van waterstaat. In 1825 geboren werd hij in 1839 kadet, in 1843 tweede en in 1854 eerste luitenant bij het korps mineurs en sappeurs. In 1861 werd hij benoemd tot secretaris der commissie tot het aan leggen van staatsspoorwegen, en in 1863 adviseur bij den aanleg daarvan. In hetzelfde jaar werd hij .tot kapitein bevorderd en tevens op non activiteit gesteld In 1876, van Feb. tot ult° Sept., was hij minis ter van oorlog en van 18 Aug. 1879 tot 22 April 1883 stond bij aan het hoofd van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. De overledene was kommandeur van den Neder- iandschen Leeuw, terwijl hem ook verschillende buitenlandsche orden waren geschonken als erken ning zijner verdiensten, vooral bij den aanleg van spoorwegen. Onder zijn bestuur als minister van waterstaat werd de postpakkettendienst ingevoerd, kwam het Rijn-kanaal tot stand en werd het besluit genomen tot het verleggen van den Maasmond. Yoor dit laatste waren de bewoners der provincie Noord-Brabant hem zoo dankbaar, dat zij besloten hem een blijk van hulde aan te bieden, bestaande in een gedenkpenning, vergezeld van een album, waarin de namen van al de deelnemers. Dit huldeblijk was juist dezer dagen gereed. Het album vooral moet een waar kunstwerk wezen. Het plat van den band, in rood marokko, is, behalve met een rijk gouden kader, met het wa pen der provincie, door een lauwerkrans omgeven, en verder met keurige arabesken, alles in leder- mozaïek, versierd. De achterzijde prijkt met het jaartal 1883 en de rug met de initialen des mi nisters, wiens wapen de eerste bladzijde siert. De opdracht luidt als volgt„Jonkheer Guillaume Jean Gérard Klerek, minister van waterstaat, handel en nijverheid, wordt bijgaande gedenkpen ning in drie metalen, ter herinnering aan de voor bereiding en verdediging der wet van 26 Januari 1883 tot verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer, aangeboden door de ingezetenen van Noord-Brabant, in dit album vermeld." De nagelaten betrekkingen van den overledene zul len een en ander thans kunnen aanvaarden als hulde aan de nagedachtenis van een man, van wien ieder erkennen zal dat hij zich tegenover zijn vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. Omtrent de opbrengst der rijksmiddelen in 1883, voor zoover betreft de gewone inkomsten, ont- leenen wjj aan bet Hbld. het volgende Het eindcijfer is 104,525,398 en bedraagt op 4£ na, 1 ton minder dan over 1882 werd ont vangen. Toch is inderdaad de opbrengst 3| ton h o o g e r geweest dan een jaar te voren, want onder de ontvangsten over 1882 komt de post TIENDE HOOFDSTUK. Weldra zat het gezin van den dominé om den gezelligen disch toen eensklaps lichte voetstappen Weerklonken en bet ronde gezichtje van Keetje Kendar om den dikken boom heen keek. »Zoo Keetje, eet een bordje soep mêeriep Hermine. »Ik heb wei wat anders te doen Mama zendt mij om u allen voor van avond te vragen. Komt gij Die interessante, pas ontdekte graaf Thurna komt ook en zal zijn viool mêebren- gem Mama is; boven de wolken." »Ei, ei, zulk een kunstgenot laten wij ons niet ontglippen," zei de dominé. „Goed, goed dan heb ik verder niets te zeggen en maak dat ik weg kom. Hermine hebt gij den zwarten graaf gezien Ziet hij et niet erg interessant uit Maar nu moet ik heusch weg." En lachend snelde zij heen. Yoor het eerst viel een Zondagmiddag der dominé's dochters lang. Zelfs Josephine, die anders zoo verstandig en bezadigd was, keek her- Jhaaldeljjk op de klok en Hermine zat reeds lang voor van 460,000, welke aan suikeraccijns reeds over 1881 verschuldigd was door een toen gefail leerde raffinaderjj, welke bare schuld eerst in 1882 heeft aangezuiverd. Die som moet dus, bij ver gelijking tusschen beide jaren, voor 1882 in min dering worden gebracht. De eindcijfers zijn dus 1882 opbrengst. 104,160,829 1883 104,525,398 raming. 103,919,175 Deze uitkomst is zeker lang zoo schitterend niet als in vroegere jaren, toen telkens zoowel de raming als de opbrengst van het vorige jaar met eenige millioenen werd overtroffen en zoo doende de stijgende uitgaven zonder verhooging van belastingen konden worden bestreden. Zoo steeg van 18691876 de opbrengst geleidelijk van 74.2 tot 95.8 millioen of met ongeveer 3 millioen 'sjaars. Sedert 1876 is echter de vooruitgang veel ge ringer geweest, ofschoon intusschen tot dekking der rente en aflossing voor de leening van 1878 de successiebelasting tot de rechte lijn is uitge breid, waardoor die heffing sedert 1876 (een bij zonder voordeelig jaar) 1§ millioen en sedert 1877 (een vrij nadeelig jaar) 3J millioen meer heeft ingebracht. De geheele vooruitgang sinds 1876 is slechts 8| millioen geweest in 7 jaren tijds, of 11 millioen 'sjaars, en daarin ligt, ten deele althans, de verklaring van het feit, dat wij op den gewonen dienst zoozeer zijn achteruitgegaan. De internationale jury der gas-tentoonstelling alhier is samengesteld uit de volgende heeren W. Goebel, A. Hegener, D. Yan der Horst, A. Penot en P. Polet, respectievelijk directeuren der gas fabrieken te Ylissingen, Keulen, Leiden, Gent en Middelburg. De avond-tentoonstellingen schijnen zeer in den" smaak van het publiek te vallengisterenavond was er weder een druk bezoek. De .kleine zaal) was verlicht met de patent albo-carbon gaslampen van Yan der Eist te Amsterdam, terwijl in de groote zaal behalve de groote Siemens-lampen, de calo rische- en salon-gaslampen van H. C. Koster jr. te Utrecht, alsook de lampen van de firma E. Hechmann en O te Berlijn brandden. De ijverige vertegenwoordiger van de firma John Wright en C° stelde de bezoekers o. a. weder in de gelegenheid om zich van de goede werking der Rook-fornuizen te overtuigen, door het braden van vleesch, het koken van groenten enz. En dat dit loonend is blijkt uit den verkoop van vele toestellén. Naar wjj vernemen bestaat bij dien vertegen woordiger het voornemen aanstaanden Zaterdag avond een stuk vleesch van 6 kilo op zijn toestel te braden. Ook de andere inzenders doen bun best om de tentoonstelling aantrekkelijk te maken. Colijnsplaat» 17 Jan. In de Donderdag gehouden raadsvergadering is besloten tot over dracht aan de heeren Muller c° der pacht van den noordelijken havendam tot bereiding en ber- onder den boom te wachten, toen hare ouders eindelijk de deur uitkwamen. De weg, die naar het huis voerde, liep langs een heldere beek door de weilanden. De dominé hield bijzonder veel van dergelijke wandelingen en genoot van de stilte in de natuurer bewoog geen blad en zelfs de vogels schenen verstomd. »Ik vrees dat wij van nacht onweer zullen krjjgen," zei Josephine. »Ja, dat kan wel zijn," sprak haar vader. »Gij moet dus niet te laat vertrekken. Ik voor mij zal maar een uurtje kunnen blijven; aangezien ik nog twee zieken moet bezoeken. De een zal het van nacht wel afleggen maar wie loopt daar Kijk, het is Edgar." „Edgar, eenzaam langs de beek dolende, als een dichter, wat moet dat beduiden?" riep de dartele Hermine. Volstrekt niets, maar waar moet ik anders heen zei de jongeling op gemeljjken toon. »In Fürstenrode is niemand thuis. Gij gaat naar de Kendars dus in de pastorie vind ik ook geen mensch." »Nu, kom dan mee naar de Kendars." «Neen, wat zou ik daar doen? Daar ben ik geheel overcompleet als er muziek gemaakt wordt bemoeit niemand zich met mij „Lieve hemel, dat klinkt vreeselijk tragisch, Edgar zei de predikant en klopte den pruttelaar op den schouder. «Hebt gij weder met freule Keetje gekibbeld «Ach! ik kibbel al lang niet meer met haar. ging van pannen voor de oesterteelt, en verder tot afstand van het westelijk gedeelte van het havenplein tot het bouwen eener kalkloods. De Staats-Ct. van heden (no. 15) bevat het kon. besluit van 5 Jan. 1884 (Stbl. no. 4), regelende de vergoeding voor reis- en verblijfkos ten. Burgelijke en militaire ambtenaren worden daarbij gerangschikt in 5 klassen. De vergoeding wegens verblijfkosten bedraagt per etmaalbij verblijf binnenslands, voor de le kl. 10, 2e kl. ƒ8, 3e kl. 6. 4e kl, ƒ4,50 en 5e kl. 3; bij verblijf buitenslands: resp. ƒ12, ƒ10, ƒ8, ƒ6,50 en 4,50. Wegens vergoeding voor reiskosten worden in rekening gebracht de werkelijk uitgegeven vracht voor de gebezigde vervoermiddelen, zoomede het geen daarenboven" betaald is voor het vervoer van reisbenoodigdlieden, voor veer-, tol- en bruggelden en voor het vervoer van dienstpaarden of voor werpen, welke ingevolge algemeenen of bjjzonderen last zijn medegenomen. Heden is het voor de prins en de prinses Yon Wied een gedenkwaardige dag. Het is nl. heden 12j jaar geleden dat H. K. H. prinses Marie dei- Nederlanden te Wassenaar in den echt trad met Z. D. H. prins Wilhelm Von Wied Wij gelooven voor het vorstelijk echtpaar geen beter wensch te kunnen uitspreken dan deze dat Hun huwelijk nog lange jaren even gezegend en gelukkig moge zijn als tot heden het geval is geweest. Op grond van aan de rijksveeartsenijschool ge nomen proeven komen de heeren dr. Egeling en dr. Dupont, in hun eindverslag van een onderzoek betreffende het voorkomen van trichinen in uit Amerika aangevoerd varkensvleesch, tot de con clusie dat het niet gebleken is «dat, het gezouten en gerookte varkensvleesch, zooals het uit Amerika in den handel wordt gebracht, voor gebruikers hier te lande gevaar oplevert voor trichinenziekte." Toch merken zij daarbij op dat verandering in de behandeling van het vleesch in Amerika wijziging zou kunnen brengen in den toestand, waarin de trichinen hier aankomen en derhalve ook in de grootte van het gevaar, hetwelk dat vleesch oplevert. Het is dus raadzaam, dat steeds op dat vleesch het oog gehouden werd. Yoor directeur van het museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam worden door B. en W. den raad aanbevolen de heeren A. W. Werumeus Buning, oud-zeeofficier, thans letterkundige, en R. Ph. A. Van Rees, oud-zeeofficier, beiden te 's Gravenhage. Zonder dat éen woord is gesproken werd door den raad dier gemeente, zonder stemming, uitge maakt dat er geen subsidie zal worden verleend aan de Duitsche opera. Volgens het Hbld. berust het ontslag, door de directie der"fientraal Spoorweg-maatschappij aan den Die is al te kinderachtig uit de stad teruggekomen. Daar hebben ze haar het hoofd op hol gebracht. Zij verbeeldt zich dat ze een heele dame is. Mij is het wel ik trek er mij niets van aan maar wat ik niet velen kan is dat Mama logés heeft. Waarom kom ik 's Zondags buiten, als niemand zich om mij bekommert De anderen hadden moeite om niet te lachen, Edgar zag het en keerde zich beleedigd om. Het gezelschap vervolgde zwijgend zijn weg. Toen zij aan het huis kwamen, vonden zij daar niet alleen de Tesselhofs, maar ook eenige andere families uit de buurt, die mevrouw Van Kendar met haar gewone overhaasting en gedach teloosheid bijeen verzocht had, Tesselhof stond bij het venster te geeuwen en maakte van de eerste gelegenheid de beste gebruik om met den gastheer en een advocaat naar een zijvertrek te gaan om te whisten. Graaf Thurna zat naast Eveline op een canapé en zag er ontevreden uit »Het spijt mij zoo", begon Eveline bedeesd; »ik weet hoe onaangenam u dit is." »Pardon. Zie ik er zoo ongemanierd uit Het duurt slechts vijt minuten, en dan heb ik ze allemaal vergeten! Gij weet, ik ben geen kamer- virtnooa maar gij verlangdet de stem mijner bruid nog eens te hooren en dit schijnt de eenige gelegenheid daarvoor te zijn." Zeg mij daarom als 't u blieft welken componist gij hooren wilt »Ik wil graaf Lorenzo hooren!" Graaf Lorenzo!" herhaalde hij lachend, heer Henri Boers als secretaris gegeven, op de overweging dat de heer Boers zijn prestige zou hebben verloren, ten gevolge van beschuldigingen vrijelijk in 't openbaar geuit. Deze hebben echter der justitie, die zich de zaak heeft aangetrokken, geen aanleiding gegeven tot nader onderzoek of vervolging. De actie, door den heer Boers tegen de maatschappij in te stellen, berust op een con- tractueele verbintenis, tusschen hem en de maat schappij bestaande. De heeren Hartsen, Sanders, Metelerkamp en Heineken hebben zich weder met een adres tot de tweede kamer gewend, waarin zij opkomen, tegen de z. g. «inlichtingen", die de minister op hun adres van Nov. 1883 heeft gegeven. Achter eenvolgens bestrijden zij daarin de conclusiën, tot welke de minister kwam, en toonen zij aan, dat zonder de stellige zekerheid van aansluiting van den spoorweg aan de haven de zaak niet aanvaard kan worden. In verband daarmede verklaren zjj in een adres aan den minister van waterstaat, dat zij te rade zijn geworden, of de concessie op de bij missive van 17 Januari 1882 medegedeelde voorwaarden te aanvaarden, zoodra hun verzekerd is de aansluiting aan de haven te IJmuiden, ge lijk deze bij de in Juni 1881 ingeleverde plannen was aangegeven, in welk geval zij de door hen geteekende concessie-voorwaarden ten spoedigste aan den minister zullen toezenden, öf wanneer bij den minister bezwaar mocht bestaan reeds nu de concessie onder die voorwaarde te verleenen, te verzoeken, zoolang de meergemelde regeling der aansluiting nog niet zal zijn tot stand geko men, aan hen uitstel te verleenen om de concessie te aanvaarden. Prof. P. J. Veth, eere-voorzitter van de koloniale afdeeling der internationale tentoonstelling, brengt in de bladen een openlijk woord van hulde aan de heeren mT. J. E. Henny, A. W. Stortenbeker, L. Ankersmit en D. D. Veth, vier mannen aan wier onvermoeiden ijver en toewijding het vooral ia toe te schrijven, dat de Nederlandsche koloniale afdeeling door de intelligente vreemdelingen (men zie b. v. het artikel van den heer Von Neumann Spallart in het December-nommer van de Deutsche Rundschau), als he^merkwaardigste en leerrijkste gedeelte van de geheele tentoonstelling is be schouwd. geneesk. dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2de kl. bij bet leger in N.-I. de daarvoor opgeleide mil. student (arts) D. J. Hillinga. staatscomhissien. Benoemd in de commissie tot het afnemen van het esamen van hen, die voor de betrekking van commies van staat bij den raad van state in aanmer king wenschen te komen, de heeren inr. A. J. Swart, lid van den raad van state, voorzittermr. H. J. Smidt, lid van den raad van state mr. N. G. Pierson, hoog leeraar te Amsterdam mr. JDe Louter, hoogleeraar te Utrechten mr. A. K. Arntzenius, refer, bij het depart, van binnenl. zaken. «vermijd het liever om nader kennis met hem te maken. Hij is een rare snaak, als hij zich ver toont, gelijk hij er onder zijn salonvernis uitziet." »Ik denk dat ik een oude kennis zal terug vinden," hernam zij vriendelijk. Thurna sprong op. »Goed, maar dan ook dadelijk." Mevrouw Van Kendar kwam haastig naar betii torn «Dus wilt gij waarlijk spelen? Gij izijt een charmant mensch, hoor 1 Zeg, beste gi'aaf, waar wilt gij staan Daar, bij de piano of hier zal ik u begeleiden? Waar is uw muziek?" Hij bedankte de goede vrouw met een buiging; ging bij het venster staan en weldra klonken dè eerste, zachte tonen door het vertrek. In den beginne was het alsof zij zich slechts aarzelend lieten hooren, totdat de speler zjjn omgeving geheel vergeten had en overging tot de werken van oude Italiaansche meesters. Zacht en grootsch j feeder en gebiedend klonken de welluidende, zangerige melodieën, totdat ze eensklaps werden afgebroken door allerlei grillige phantasieën. Nu speelde hij stout en woest wegsleepend en harts tochtelijk als een echte Zigeuner. Nu eens meende men een veldslag of een wilde jacht bij te wonen en dan was het op eens weer een zacht gondellied, met begeleiding van riemgeklots, en werden de toehoorders meê gevoerd naar het land der sprookjes, vol jeugd en eeuwige liefde. Zijne tonen vormden een net van zilverdraden, waarin bij reeds zoo vaak, zonder het te vermoeden, vele vrouwenharten gevangen had.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1