Gemengde Berichten. 10 October 11. (voor de leden van den raad) ter inzage gelegen hebben en welke zij blijkens hun brief van 15 November 11. handhaven, gebleken zjjn, dat de concessie-aanvragers o. a. de volgende eischen stellen 1° afstand van »de bestaande stedelijke water- leidings-inrichtingen" 16) 2° 44 percent rentegarantie van het geheele kapitaal der te vormen maatschappij (g 14) 3» een abonnement door de gemeente aan te gaan tot het nemen van minstens 100.000 M3 tegen den prjjs van 0.10 en dus de verplichting om minstens 10.000 jaarlijks te betalen 18) Wel is waar worden (zie 15) de krachtens de rentegarantie betaalde sommen later terugge geven en wordt zelfseen aandeel in de winst aan de gemeente toegekend, doch de voorwaarden, van welke die teruggave en die toekenning af hankelijk gesteid worden, zullen niet ligt, althans zeker niet in de eerste jaren, vervuld worden. Ook het abonnement van 10,000 is (zie 18) niet van blijvenden aardhet zal tot 5000 kunnen dalen en zelfs geheel kunnen vervallen. Doch van het een zal evenmin als van het ander in de eerste jaren sprake kunnen zijn. Men moet er derhalve op rekenen dat gedurende onderscheidene jaren voor de rentegarantie en voor het abonnement een niet onaanzienlijk bedrag op de gemeente-begrooting zal moeten gebracht worden. Ten einde dat bedrag eenigszins te kunnen schatten, hebben wij aan de aanvragers verzocht ons op te geven op welke som het kapitaal der te vormen maatschappij, gelijk het in 14 der voorwaarden is omschreven, door hen geraamd wordt. Zij ramen dit bedrag (blijkens schrijven van 4 Januari 1884) op 500.000, zoodat de ge meente uit dien hoofde jaarlijks tot eene uitkeering van f 22,500 verplicht zou kunnen zijn. Hierbij komt dan nog de som van 10.000 voor het bij wijze van abonnement te nemen water. De rentegarantie en het abonnement zullen, aange nomen dat de exploitatiekosten door het abonnement der gemeente gedekt worden, in het eerste jaar een som van 32,500 vorderen. Ook verzochten wij aan de aanvragers om ons op te geven, hoe groot de hoeveelheid water zou moeten zijn, welke de gemeente zich zou moeten verbinden jaarlijks tegen den prija van 10 cent per M3 te nemen, voor het geval de gemeente raad niet tot rente-garantie van het kapitaal mogt kunnen besluiten. Zij antwoordden ons (bij hetzelfde schrjjven) „dat het vervangen van eene rente garantie van 4-1 pet. door eene jaarlijks ten behoeve der gemeente te nemen waterhoeveelheid, waar door de zelfde rente werd verkregen, nadeelig voor de gemeente zou zijn, omdat zjj ook bij toenemende opbrengst van de waterleiding aan dat quantum gebonden zou zjjn." Om die reden laten wij dezen vormvan subsidie of bijdrage buiten beschouwing. Wjj gelooven ons veeleer aan eene te optimis- 1) 16. «Op den dag van de opening der nieuwe waterleiding worden de dan bestaande stedelijke waterlei. dings-inrichtingen buiten exploitatie gesteld of zij gaan over in het beheer der nieuwe maatschappijDe gemeente moet eventueel bestaande rechtsverbintenisen afkoopen." 2) 14. «Het actiën-kapitaal der te vormen maatschap pij wordt op de volgende wijze samengesteld le «uit de kosten van aanleg, waarvan het bedrag door concessionarissen in overleg met burgemeester en wethouders wordt vastgesteld 2e «de uitgaven voor aankoop van grond, scbadever. goeding voor het gebruik van terreinen, enz. «Op de aldus verkregen naar boven afgeronde som, die het geheele actiën-kapitaal vertegenwoordigt, geeft de gemeente Middelburg eene rentegarantie van 4% pet per jaar.,' De rentegarantie treedt in werking van af den dag dat de exploitatie aanvangt." 3) 18. «De gemeente neemt jaarlijks voor eigen gebruik eene hoeveelheid tot 100,000 onder voorwaarde dat dagelijks niet meer dan 300 M3 gebruikt mogen worden. Hiervoor wordt een prijs van f0.10 per M3 berekend, zoolang totdat de rentabiliteit der onderneming, zonder het stedelijk watergeld er bij te rekenen, 4% pot. bereikt. Zoodra dit geschiedt behoeft de gemeente slechts f 0,05 per M.3 te betalen en wanneer de rente hooger dan 6 pet. wordt zal de gemeente het water geheel kosteloos bekomen." 4) j 15. «Wanneer de netto winst der onderneming 5 pet. te boven gaat, worden bet eerst aan de gemeente de krachtens de rentegarantie gedane voorschotten vergoed i» dit geschied aan wordt hetgeen de netto winst meer dan 5 pet. bedraagt in gelijke deelen tusschen de actiën-maatschappij en de gemeente verdeeld." «Na plaats gehad hebbende amortisatie der actiën, wordt de waterleiding, zonder eenige vergoeding, het eigendom j r gëmeente." raakte, bloemen versierden de bloemperken voor de vensters. De pionen, narcissen, en auricula's hadden reeds bijna gedaan en begonnen plaatste maken voor witte lelies, welriekende bonte bladen en reseda. In den boom tjilpten een menigte vogels, die in het witte tafellaken de voorbode van aanstaand genot zagen; want dominé Hochberg had twee liefhebberdenzijne bloemen en zijne vogels en de pastorie was steeds door een jubelend, broei end, bedelend en fladderend zangkoor omsingeld. De dominésvrouw was met haar tweede dochter Hermine reeds uit de kerk teruggekeerd en, terwijl moeder eens in de keuken ging zien, stond Her mine aan de deur om vader op te wachten. «Zeg, vader, wie was dat?" vroeg zij nieuws gierig. De dominé dreigde lachend met den vinger. Grij meisjes, ziet ook altjjd allesHij meent natuurlijk dien vreemden heer „Natuurlijk wat wilde hij »Niets hij kwam mij bedanken." Vader, is het die graaf Thurna, waar Keetje zoo verrukt over is? Weet gij wel dat hij bij de overstrooming zoovelen het leven gered heeft?' »Zoo was hij dat? Ja nu herinner ik mij hij is het zeker en nu weet ik het overige ook. Een merkwaardig manik kan zijn blik maar niet vergeten." (Wordt vervolgd.) tische dan aan eene pessimistische beschouwing over te geven, wanneer wij aannemen, dat de rente-garantie jaarlijks met een vijfde deel zal verminderen en alzoo na vjjf jaar zal ophouden. Onder die zeker niet ongunstige omstandigheid zou de gemeente de volgende sommen moeten betalen over het 1« jaar 22500 10000 32500 2» 18000 10000 28000 3» 13500 -f- 10000 23500 4» 9000 -j- 10000 19000 5° 45C0 4- 10000 14500 te zamen 67500 50000 ƒ117500 Aangenomen nu eens, dat de onderneming na die vijf jaren jaarlijks gemiddeld 10 pet. netto winst afwerpt, dan zijn er 20 jaren (zie 15) noodig om de voor rentegarantie uitbetaalde som men 67500) terug te bekomen. De renten van die garantie-gelden, gesteld dat de gemeente ze moet leenen, krijgt zij niet terug. Aangenomen nu eens, dat de gemeente-financiën eene uitgave van 10000 's jaars voor het abonnement toe lieten, dan blijft de gemeente-begrooting na de eerste 5 jaren toch nog lange jaren bezwaard met de renten van het in die 5 jaren opgenomen kapitaal van 67500. Wij namen aan dat de garantiegel den jaarlijks met éen vijfde zullen verminderen. Aannemende, dat alle kosten van onderhoud en exploitatie volkomen gedekt worden door de som van 10000, die de gemeente jaarlijks bij wijze van abonnement betaalt, dan zou de maatschappij van de particu lieren in het eerste jaar 4500, in het tweede 9000, in het derde 13500 enz. moeten ont vangen. Stel, dat de woningen in Middelburg gemiddeld 5 woonvertrekken hebben, en dit is vermoedelijk niet te laag gerekend, dan zullen (zie 17) s) er, vermits elk geabonneerde met 5 woonvertrekken (behalve de kosten van aanlegj 20 betaalt, in bet eerste jaar 225, in het tweede 450, in het derde 675 enz. geabon- neerden moeten gevonden worden. Eerst wanneer er 1125 geabonneerden zijn, gemiddeld 20 beta lende, zal de garantie ophouden. De teruggave van de garantie-gelden begint zoodra er 5 pet van 500.000 of 25000 netto winst isdaar voor moeten er 1250 geabonneerden zijn. Willen de voorgeschoten garantiegelden in 20 jaren afge lost zijn, dan moeten er bovendien nog 168 gea bonneerden bijkomen. Doch wellicht acht men het cijfer van 5 woon vertrekken als middencijfer te laag. Stelhet bedraagt 7, zoodat ieder geabonneerde gemiddeld 42 betaalt. Alsdan zijn er slechts ongeveer de helft der genoemde getallen van geabonneerden noodig, 107 in bet eerste, 214 in het tweede; en met 535 geabonneerden houdt de garantie op en met 537 geabonneerden kan de terugbetaling dei- voorgeschoten garantiegelden aanvangen. Wij laten het nu aan u over om te beoordee- len of er in deze gemeente zoovele personen zullen gevonden worden, die zich zullen kunnen en willen abonneeren. Wij voor ons, wij betwij felen het zeer. En toch alleenwanneer er genoegzame zekerheid bestond, dat de ingezetenen op zoo ruime schaal van de waterleiding gebruik zullen maken kan er naar onze innige overtuiging aan ge dacht worden om de financiëele voorwaarden dei- aanvragers aan te nemen, maar ook voor dat geval bljjft de vraag te beantwoorden over of de finan- tiëele toestand der gemeente gedoogt om een abonnement van 10000 's jaars voor hare rekening te nemen? Wellicht zou de gewenschte zekerheid verkregen kunnen worden, wanneer de aanvragers zich tot dft ingpzolption «rondden en hen uituuodigdeii itm zich, met opgave van het aantal woonvertrekken hunner huizen, schriftelijk te verbinden om gedu rende minstens drie jaren van de waterleiding gebruik te maken tegen het in 17 genoemde tarief. Of het noodig is deze poging te laten aanwen den, willen B. en W. niet beslissen. 5) 17. De gemeente keurt den volgenden maatstaf voor het watertarief goed Het voor huishoudelijk gebruik beuoodigde water wordt geleverd zonder het te meten." «Ieder huisgezin betaalt volgens het getal der voor woning gebruikte vertrekken, de keuken daarbij begrepen, per jaar V oor 3 woonvertrekken, waaronder de keuken, dus voor: 2 kamers en 1 keuken 3.— per vertrek of 9. 4 woonvertrekken 8.50 14. 5 4.20. 6 5.30.— 7 6.42. _8 8.h 64. 9 10.90. 10 13.h 120. «Bovendien wordt betaald voor elke badinrichting f 5 per jaar, voor elke water-eloset f 5 per jaar." Wij herinneren het publiek dat nog slechts deze maand de oude koperen centen bij de betaal meesters en de ontvangers der directe belastingen kunnen worden ingewisseld. Te Axel heeft zich ook een geval van ma zelen voorgedaan. Het mond- en klauwzeer onder het vee op de hofstede van den heer Dekker is geweken. De inlaagkade te Borssele is voltooid. De daaraan gedane werkzaamheden hebben twee maanden geduurd. Volgens het bestek was dan ook de aannemer gebonden het werk binnen dien termijn te maken, wilde hij geen boete beloopen. De kade heeft eene lengte van ongeveer 600 M. bij eene hoogte van 3.50 M. boven het polder- terrein en van 2.55 M -f- H. W. Dat te Yerseke de musschen talrijk zijn blijkt wel uit het feit dat op een hoeren hoeve in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeente een boerenzoon in 11 schoten 302 van die vogels doodde. De musschen werden door eenige graan korrels bjj elkander gelokt. Met het eerste schot alleen trof hij er 52. Het huisgezin van een dominé in Zeven- wolde werd dezer dagen door geboorte van een kind vermeerderd. Van de gemeenteleden bleven de gewone presenten als «poffen" en taarten niet uit. Een buurvrouw echter wachtte met het toezenden, anders kwam alles zoo op eens. Zij stelde daarom dominé in kennis, dat zjj spoedig een taart van een rijksdaalder aan mevrouw zou zenden, waarop de predikant antwoordde, «liever nu het geldstuk in ontvangst te nemenen dat geschiedde. Onder Velzen is een jachtopziener, deer lijk mishandeldwaarschijnlijk door een strooper, in bewusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen eener vreeselijke worsteling. Gisteren en eergisteren heeft op klaarlichten dag een allerbrutaalste diefstal plaats gehad in de Panaalsteeg bij den Korten Nieuwendjjk te Am sterdam. Er is daar een onbewoond huis, waarvan bij bet afbreken van het belendend perceel een zijmuur is weggenomen. Nu kwamen er Maandag twee mannen, oogen- schijnlijk werklieden, met eene kar om «eene karrewei te verrichten". Zjj braken al het jjzer, zink en lood van het huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de onder stelling, dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd, of zjj toch vooral zjjn dak niet zou den beschadigenzjj beloofden daarvoor te zullen zorgen, als „meneer maar een kopje koffie gaf" Uit een gevoel van dankbaarheid hebben zij toen, op den koop toe, ook 'smans lood van het dak verwijderd Het is daarna gebleken, dat zjj ge heel op eigen gezag handelden niet alleen, maar ook met minder eerljjke bedoelingen, want zjj hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdrager te gelde gemaakt. Men verneemt dat de politie hen reeds op 't spoor is. Dezer dagen werd een ingezeten uit de buurt Delenop den straatweg nabjj Beekbergen, aangerand door 4 personen, die van hem geld en kostbaarheden eischten. Na hem goed gevisiteerd te hebben, hebben zij hem laten gaan. 'tls waarlijk of we in de 17» eeuw, zonder rjjks of gemeente politie, leven en de straatroovers vrjj spel hebben. Zoowel in de hoofdstad des rijks als op de straatwegen in de provincie dient men tegenwoordig wel wapenen bjj zich te dragen, om zeker te zijn in 't bezit van zijn eigendom te bljjven. Dezer dagen is gemeld dat m' Haantjes te Rotterdam eene actie heeft ingesteld tegen den heer Ed. Agostini, wegens een aandeel in de winsten der tentoonstelling, 't welk hem door dezen werd ontzegd, en dat de heer Agostini bjj eede de geldigheid van dezen eisch heeft ontkend. De heer M. Yan Gelderen te Amsterdam, die volgens sommigen als getuigen in dezen zou zijn gedagvaard, daar de beweerde afspraak ten zijnen huize zou hebben plaats gehad, verzoekt enkelen bladen mede te deelen, dat dit geen van beide het geval is, doch dat hjj binnenkort aangaande zjjne verhouding tot de zaak belangrijke ophelde ringen zal geven. In de Nijm. Ct. lezen wjj het volgende, zeker niet dageljjks voorkomende geval van vergiftiging, dat plaats gehad heeft bjj den heer Janssen, bloe mist buiten Njjmegen, op den weg naar Ubbergen en Beek. In weinig uren tijds zijn in een dei- broeikassen schier alle planten vergiftigd en twee honden, die er gelijktjjdig met deze planten in vertoefden, ook bijna gedood. De jongste van deze dieren was geheel verlamd, de oudste gedeeltelijk. De eerste kermde voortdurend van pjjn, en zelfs nog uren na zjjne bevrijdingde andere verkreeg al spoedig verlichting. De stengels en bloemen hingen, als door de zon verbrand, verflenad en de bladen, vooral die met een wollige oppervlakte, deelden hetzelfde lot en thans nog zet de vergif tige zwavelwaterstof zjjne verwoesting voort. Al de verf van het hout binnen de kas was, van boven tot onder met een sterk glanzende loodkleur bezet, afkomstig van de verbinding van het lood der verf, met de zwavel van het gas. Vandaar dan ook, dat de werking en benauwde reuk nog voortduurt, want genoemd gas wordt gaarne door water opgenomen, en eenigen tijd vast gehouden, zoodat het gas uit de natte tuinaarde slechts langzaam ontwjjkt, en ook moeiljjk te verwjjderen is. Het was een vreemd gezicht die blinkende zwavelloodlagen door het water langs de ruiten te zien voeren. Wat de oorzaak van dit gelukkig zeldzame verschijnsel is, kan men niet met zeker heid zeggen. De beide broeikassen zjjn door eene kleine tussehenruimte, waarin de deuren uitkomen die èn tot de kasten èn tot de buitenlucht toegang geven, gescheiden. In die beperkte ruimte staat de vuurhaard, die het omloopende water verhit. De knecht had, eenige uren vóór de verwoesting werd ontdekt, een mand met cokes op de kachel gesmeten; de deur der besmette kast zal hebben opengestaan en de toen vrjj sterke wind de uit vloeiing der uit de cokes ontwikkelde gassen,door de niet wijde, in de buitenlucht reikende kachel- pjjp, belet hebben, zoodat deze gassen zich in de kas hebben verspreid. Zoo heel veel zwavelwa- terstofgas is tot vergiftiging niet noodig. Een liter van dit gas, door 800 liters gewone lucht opgenomen, kan een hond nog dooden. Een niet onaardig voorval had, naar het Dbld. meldt, eenige dagen geleden te Etten (Nbr.) plaats. Een berenleider liet zijn «beer", tot groot ge noegen van het omstaand publiek, allerlei «kun sten" verrichten. De leider, die bljjkbaar goede zaken deed, vond daarin aanleiding om nu en dan ook eens bezoek te brengen aan een der vele huisjes, waarop het woord «vergunning" staat te lezen. Toen dit zoo een poosje geduurd had en den beer, die, zoolang dit bezoek duurde, geketend en gemuilband op de stoep voor het huis moest bljj ven liggen, dit geweldig scheen te vervelen, stoof het dier op eens verschrikkeljjk brullende op, greep de klink van de deur, trad binnen en vroeg na zijn muilband opgelicht te hebben, op de meest menscheljjke wjjze«Moeder, geef me ook een borrel". Dat de vrouw geweldig verschrikte, de leider leeljjk keek en de straatjeugd uitstekend pret had, zal wel niemand verwonderen. Het nteressantste oogenblik was evenwel, toen men na een paar uren den «leider" en zjjn»beer"heel broederljjk gearmd en gesticuleerende met armen en pooten in «kenneljjken staat" den straatweg naar Roosendaal zag opgaan, natuurljjk om hun «kunsten" elders te herhalen. In die zelfde stad wilde in de Am- atel-suikeraffinaderjj een werkman, tegen het verbod in, terwjjl de machine aan den gang was, een riem op een drjjfwiel brengen. Terwijl hjj hiermede bezig was, werd hjj eensklaps door het rad gegrepen en in snelle wentelingen medegeslingerd. Toen men hem te hulp kon komen, was er niets dan een verminkt ljjk overgebleven. Te 's G-iavenhage had een bjjeenkomst plaats van kruideniers, tevens verkoopers van sterkedrank in het klein, om hunne belangen te bespreken, met het oog op de opheffing of verlenging van het gecombineerde drankbedrijf na 1 Mei a. De naaste aanleiding tot deze vergadering bleek te zijn de mededeeling omtrent de vermoedelijke strekking der van regeeringswege toegezegde na dere regeling van den vereenigden drank verkoop, welke verkoop aan alle andere winkeliers, die thans daarvoor vergunning hebben, behalve aan de krui deniers, zou toegestaan blijven. De schrijver der brieven uit de hofstad in ons blad maakte daarvan zoo als men zich herinneren zal, in ons nommer van 7 Jan., het eerst melding. Ofschoon dergeljjke onbillijkheid en onrecht vaardigheid tegenover de kruideniers ten eenenmale ongeloofeljj k werd geacht, meende men toch dat het geraden was dat de belanghebbenden, nog vóór dat er iets omtrent de wetswijziging uitge lekt was, zich met een request zouden richten tot den raad van state en de beide kamers der staten- generaal, niet om te wjjzen op bet ondenkbare geval van uitsluiting der kruideniers, doch alleen om te protesteeren tegen de aanvallen, tegen de krnideniers-drankverkoopers gericht, en de ver keerde gevolgtrekkingen over het samengaan dier twee neringen met betrekking tot de bevordering van het drankgebruik, bepaaldeljjk onder vrouwen, gemaakt. Daartoe werd besloten, waarna onmiddellijk de gelegenheid tot ondersteuning der adressen door onderteekening werd opengesteld. Den 29 en 30 dezer maand zal te Leiden worden verkocht een garnituur van oud-Berljjnsch porselein, geheel in het genre van Sèvres, bestaande uit vjjf vazen met deksels met knoppen, blauwen ondergrond met prachtig geschilderde bouquetten in medaillons, omgeven door guirlandes, rijk in goud en kleuren, voetstukken enz. wit en goud, geheel ongeschonden en afkomstig uit de nalaten schap van prins Willem V van Oranje. Het is nagelaten door mej. Kuys, te Voorschoten. Onder andere zaken van waarde behoort nog een collier van 171 paarlen met diamanten Blot, zoomede een aantal oude munten van Gelderland, Holland, West-Friesland, Zeeland, Utrecht, Overjjsel en Groningen, een gedenkpenning op de ramp van Leiden enz. Te Postdam heeft zich een comité gevormd om een fonds te stichten „tot ondersteuning van behoeftige leden van den Dnitschen adel." De vereeniging zal Nobilitas heeten en de leden zullen maandelijks een Mark bjjdragen. Het getal verarmde adeljjken in Dnitschland is evenwe ontelbaar en in alle beroepen wemelt het van adeljjk proletariaat. Men heeft er adeljjke huur koetsiers, adeljjke lantaarnopstekers, adeljjke bar bieren, grenswachters en wat zulk eene vereeni ging aan ondersteuning kan doen, zal niet meer helpen dan een droppel op een heeten steen. De poging, om van alle lieden, die „von" voor hunnen naam kunnen zetten, een afzonderljjken stand te vormen, is reeds lang gebleken eene onmogeljjk heid te zjjn. De vereeniging te Potsdam moge zich de spreuk van Juvenalis herinneren„de deugd is alleen de eenige Nobilitas''\ Uit Petersburg wordt aan Le Temps geseind dat de czaar volkomen is hersteld van het onge val, dat hem 'onlangs overkwam. De vereeniging tot bevordering der ljjken- verbranding te Parijs heeft besloten eene alge- meene petitie-beweging op touw te zetten, ten einde de wenschen te steunen, uitgesproken dooi den Parjjschen gemeenteraad en in het wetsont werp op de facultatieve verbranding, dat in de kamer was gedeponeerd door de afgevaardigden Paul-Casimir-Périer, Anatole de la Porge, Lion- ville, Gambetta, Hérédia, Martin Nadaud, Frédéric Passy, Paul Bert, Tony Révillon en meerdere hunner ambtgenooten. Een liefhebber van berekeningen deelt mede, dat 17000 tandmeesters in de Vereenigde Staten jaarljjks een ton zuiver gouds besteden aan de tanden van het Amevikaansche volk. Daardoor zal, naar zijne voorspelling, in de 21» eeuw al het goud, dat thans in het land aanwezig is, be graven zjjn op de kerkhoven. De jaarlijksche jjjkdienst voor Napoleon III werd te Parjjs in de Augustjjner-kerk door onge veer 800 personen bjjgewoond. Jerome was ver tegenwoordigd door Brunet, de ex-keizerin door Murat. Er had geene demonstratie plaats. De politie te Petersburg heeft 10.000 roebels uitgeloofd voor de arrestatie van Degaieff, alias Jablonsky. Men denkt dat hjj, evenals zjjne vrouw, in het buitenland is Een Engelsch stoomschip, de Mameluke, is in het Suez-kanaal bjj Elguise gezonken. De vaart is daardoor eenige dagen gestremd. In Noord-Wales is het wêer zoo zacht, dat er rozen, sleutelbloemen en sneeuwklokjes bloeien. Een berouwvolle dief gaf dezer dagen op straat te Wesel aan een heer een zakuurwerk met de mededeeling, dat hjj dit voor tien jaren wederrechtelijk van hem gestolen had, doch het nu niet langer wilde dragen. De verbaasde heer nam zjjn horloge, en liet den dief loopen. Alzoo Terhaalt de Crefelder Zeitung.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2