N° 15. 127e Jaargang. 1884. 18 Januari. Yrijdag Graaf Lorenzo. Middelburg 17 Januari. 's FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Roman van Ursula v. Manteuffel. Duinwaterleiding te Middelburg. DELBll C0URA1VT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubücité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Naar aanleiding van bet door ons geschrevene over het besmettelijke van mazelen, schrjjft de Goesche Crt. Het blad heeft hier het tnazelen-geval te Goes op het oog en de voorstelling is volkomen juist. Alleen behoort er bjjgevoegd te worden dat het hier aangetaste kind thans reeds hersteld een poosje samen geweest is met het Middelb. kind, dat klaarblijkelijk de mazelen onder de leden" had. De besmettelijkheid bij contact met een lijder wordt hierdoor, vooral onder kinderen, afdoende bewezen, doch nog niet, dat alleen het binnentreden van eene woning, waarin zich een behoorlijk geïsoleerd mazelenlijder bevindt, direct gevaar oplevert. Toen een paar jaren ge leden hier in Goes mazelen voorkwamen, heeft zich een zelfde geval als dit voorgedaan met een kind uit Westzaan, dat met zijne ouders hier logeerde. Het kind was in aanraking gekomen met een ander kind, dat den volgenden dag bleek mazelen te hebben. Veertien dagen later kreeg het hier gelogeerd hebbende kind te Westzaan de mazelen. Doch daar bleef de ziekte tot dat enkele geval evenals tot dusverre hier beperkt- De tentoonstelling van gastoestellen alhier blijft steeds, en met reden, de belangstelling wekken van inwoner en vreemdeling. De groote bladen geven allen daarvan eene waardeerende beschrijving. Misschien dat het bezoek nog grooter zijn zou wanneer de M'i t. Expl. van SS. kon besluiten nu en dan eens een trein uit Holland naar hier tot verminderden prijs te laten loopen. Het geldt hier niet alleen een Middelburgsch of Zeeuwsch maar een Nederlandsch volksbelang. Wanneer in de niet ver afzijnde toekomst het electrisch licht het gas als verlichtingsmiddel ver dringt, kan het als warmte- en beweegkrachtbron nog van veel nut zijn en het belang van gasfabri- kanten en van het publiek beiden eischten dat men dan kunne oordeele wat in Nederland en in den vreemde op die terreinen is uitgevonden. „Lee- xingen wekken," zegt een oud spreekwoord, maar 1t voegt erbij, voorbeelden trekken." De voordracht van den heer P. C. F. Frowein uit Goes over het Humanisme is thans bepaald op Yrijdag 25 Januari, des avonds te half acht uur, in de concertzaal te Middelburg. Er zal gelegen heid bestaan om te debatteerende toegangsprijs is bepaald op 0.50 per persoon, terwijl de netto opbrengst zal worden overhandigd aan het bestuur der vereeniging tot werkverschaffing aan Zeenwsche blinden te Middelburg. Vlissingen, 17 Jan. De bijeenkomst de1' leden van het departement Vlissingen der Maat schappij lot Nut van 't Algemeen, met hunne dames, die gisteren avond in het lokaal Kuijpers gehouden TIENDE HOOFDSTUK. Het bedroefde den goedhartigen predikant dat in Fiirstenrode niet alles naar wensch ging. Aan wie lag de schuld Baron Tesselhof was een goede man met die helaaseenigszins verouderde godsvrucht, die zich hoofdzakelijk aan het derde gebod onderwierp. Hij miste geen enkelen Zondag in de kerkvoor alle collectes had hij steeds een geopende hand hij liet des Zondags niet werken en hield strenge tucht onder zijne arbeiders. Hij verdroeg niet alleen een ernstige vermaning van den prêekstoel, maar nam haar zelfs ter harte. Dit alles had een aangename verstandhouding tusschen hem en den geestelijke ten gevolge, die alleen verstoord werd zoodra deze zich door raad of vermaning met de familie-aangelegenheden wilde bemoeienwant mevrouw de schoonmoeder zorgde steeds dat Tes selhof op dat punt elke inmenging afwees. Zij zat geregeld iederen Zondag achter een gordijn in de loge te slapen, tot dat haar man hoestte, 't geen hij niet deed om haar te wekken, maar alleen omdat hij altijd ongedurig in de kerk was. Hij sliep nooit o neen Maar hij zat op zijn ptoel te draaien, te hoesten, te schrapen, te nie- werd, was als gewoonlijk schaars bezocht, wat door de grootte van het lokaal nog meer in het oog viel. De heer F. D. J. Morrees te Vianen, die reeds ten vorigen jare eene spreekbeurt vervulde, trad ook nu als spreker op en had ten onderwerp gekozen Héroisme. Nadat de spreker had opgemerkt dat dit woord als een Nederlandsch woord kan ge bruikt. worden, en als zoodanig ook in het woor denboek van De Vries Te Winkel voorkwam, beschreef hij wat men onder Héroisme te verstaan haden helderde dit met verschillende voorbeelden op. Onder meer werden genoemd de daden van Garibaldide geleerde, wiens jarenlange arbeid bij zekere gelegenheid verbrandde en dien hij met gelatenheid en geduld weder opnieuw begon en voortzette, enz. Multatuli noemde hij wel groot als letterkundige maar geen héroieke figuur. Na de pauze droeg de spreker nog een lied voor, getiteld 't Klokje van Innisfair De legende, waaraan dit lied zijn oorsprong dankt, werd vooraf aan de hoorders herinnerd. Met aandacht en genoegen werd de voordracht teneinde toe gevolgd. Colijnsplaat, 17 Jan. In een druk be zochte vergadering van de afdeeling Noord-Beve land van de Maatschappij tot nut van t algemeen Woensdag 11. gehouden, trad de heer W. J. Van Gorkom, uit Goes, als spreker op. In een causerie, overvloeiende van onderhoudende en leerrijke be schouwingen, betrad spreker het gebied van staat huishoudkunde, geneeskunde, recht, school, kerk, zending en diplomatie, zooals zich dat in Transvaal voordeed ten jare 1876 en daarna. Door alge- meene opmerkingen, afgewisseld door treffende of pikante bijzonderheden, gaf hij in levendige kleuren een beeld van toestanden, een schets van karak ters of een schildering van een landschap, zóo dat alle hoorders waarlijk genoten. Daarvan ge tuigde ook de iugeucmeubeirb waarmee de aanwe zigen instemden met het woord van dank, den spreker door den voorzitter toegebracht. Tholen, 16 Jan. Heden avond gat cle rederijkerskamer Cats alhier eene opvoering van Be Bruid van Vreeland door C. J. Roobol en Tooneelstudiën van Justus van Maurik jr. De opkomst was zeer talrijk, terwijl de opbrengst nu niet, zooals vroeger, aan de hervormde diaconie zal worden ter hand gesteld, maar aan de com missie tot uitdeeling van spijzen en aan die tot wering van bedelarij. De rederijkerskamer zal zich niet meer wagen aan een weigering der diaconie, die sedert verleden jaar geen geld meer wil aannemen, dat „met pleziermaken" verdiend is. Sint Maartensdijk, 17 Jan. Wij mogen wel een woord van hulde brengen aan het bestuuur van het gezelschap Nut en Genoegen alhier, voor de goed georganiseerde bijeenkomst op Woensdag avond. Gaf de heer J. Hage Dz. het stuk van J. Van Maurik Vriendendienst'''' zeer verdien stelijk ten beste, ook andere leden niet-leden toonden door geestige bijdragen dat een avond zen, te snuiten, met zijn voeten te trappelen, aan zijn knevel te trekken en wist uit de zachte woorden van den al tijd blijmoedigen" predikant zooveel gif te zuigen, dat hij voor een week stof genoeg had om zich over het »water-enmelk-sys- teem" van den goeden man te ergeren. Op de tweede rij zaten Ilse en Lenore, met haar gouvernante, steeds voorbeeldig in papa's tegen woordigheid, en daarachter de talrijke schare der bedienden, volgens rang en stand. Het geheel zou zeer aartsvaderlijk geweest zijn, dacht Lorenzo, als het niet te zeer op effect be rekend wareHet stak te veel af bij de eenvou dige banker tegenover, waarin mevrouwVan Kendar, met het vriendelijkste gezicht ter wereld, naast haar keukenmeid zat. Hij had echter niet veel tijd om vergelijkingen te maken, wantdedominé beklom juist den prêekstoel, deed een gebed en las den tekst voor. Hij las met zijn vriendelijk, rond gelaat, dat zoo bewegelijk was dat zijne oogen zich bij de minste aanleiding met tranen vulden, de geschiedenis der Samaritaansche vrouw en alhoewel hij niet kon nalaten eenige meer betreurende dan hekelende aanmerkingen op het gedrag dier vrouw te maken, voegde hij er toch terstond eenige troostrijke woorden bij „Ziet, geliefden, hoe zacht en welwillend de Heer steeds met vrouwen omgaat. Dat heeft mij getroffen. Hij weet hier, zooals overal, de juiste snaar te treffen. Meermalen bestrafte Hij de mannen op gestrengen toon doch voor de vrouwen als deze, waarbij een zeer talrijk en geanimeerd gezelschap de waarde grootendeels verhoogde, alge meen wordt op prijs gesteld. Gaarne werd dit dan ook door den voorzitter, den heer Polderman, burgemeester, ten volle erkend. St. Annaland, 17 Jan. Heden werd alhier, in tegenwoordigheid van het bestuur, den ingenieur en den opzichter van den provincialen waterstaat, aan den calamiteusen Suzannapolder met zeer goed gevolg een kraagstuk, groot ruim 1000 M2, gezet tot verdediging van den meer en meer aangevallen oever. Vele belangstellenden woonden dit door schoon weder begunstigde werk bij. Wij vernemen dat binnen kort nog een, hoewel kleiner kraagstuk moet gezonken worden. De heer Henri Boers geeft zelf in de bladen kennis van zijn ontslag als secretaris der Ned. centraal spoorweg-maatschappij Hij voegt daarbij de mededeeling, dat, aangezien zijne zaken in de beste orde zjjn, hij zich op zijn zachtst uitgedrukt, daardoor in zijne rechten ge krenkt acht en verplicht zal zijn des rechters tusschenkomst in deze in te roepen. In deNeue Zuricher Zeitung wordt beweerd, dat het „Middelburgsche portret" Zwingli niet kan voor stellen. Bullinger, vriend en opvolger van Zwingli, schetst Zwingli als een schoon man naar lichaam en uiterlijk, van blozende gelaatskleur, van meer dan middelbare lengte. Een zijner tijdgenooten, Johannes Keszler, zegt, dat Zwingli naar zijn uiterlijk schoon en dapper is geweest, tamelijk langgelaat vrien delijk en rood getint. Deze beschrijvingen nu van den hervormer passen niet op het Middelbnrgsch portret. Dit stelt geen schoonen, vriendelijker, roodgekleuvden man voor en evenmin iemand, die lang uitgegroeid is. Nv. d. D.) Het uitvoerend comité voor de Internationale Landbouwtentoonstellingte Amsterdam te houden, ziet zich gedrongen bij vernieuwing een beroep te doen op de offervaardigheid van allen, die belang stellen in het welslagen der Tentoonstelling. Als men nagaat dat het bedrag van het rijkssubsidie geheel voor de uitgeloofde prijzen moet worden besteed en bedenkt hoeveel er noodig is om het terrein, wanneer het voor de internationale tentoon- toonstelling zal zijn ontruimd, op orde te brengen, de noodige vee- en paardenstallen te plaatsen, al de overige vereischte gehouwen aan te brengen, dan zal men begrijpen dat, aangezien tot nog toe de particuliere bijdragen het comité niet zeer over vloedig toestroomden, bij den tegenwoordigen toestand der geldmiddelen, niet alleen de uiterste zuinigheid zal moeten worden betracht, maar dat veel achterwege zal moeten blijven, wat op de ten toonstelling eigenlijk niet zal kunnen worden gemist. De toch reeds niet gemakkelijke taak van het comité wordt daardoor zeer moeielijk gemaakt Zal het zorgen dat de eer van het landbouwende Nederland op zijn eerste internationale landbouw- was Hjj steeds een liefderijke broeder, omdat Hij medelijden had met haar zwakheid. Slechte vrouwen zijn voor zijn rechterstoel gebracht en Hij heeft haar nooit hard toegesproken. De zon dares in den tempel en de eigenbaatzuchtige Martha werden met dezelfde zachtmoedigheid terecht ge wezen, Waar een rechtvaardig man met recht- matigen toorn zon veroordeeld hebben, daar redde Hij de verdoolde ziel door vergiffenis en bemoe diging, Hij kon zich in ieders gemoed verplaat sen en op het goede oogen blik een ieder toe spreken." Lorenzo, die eerst met stille berusting had plaats genomen, had zich reeds lang naar den spreker toegekeerd en hield zijne doordringende oogen vol spanning op diens gelaat gevestigd. Met zijn rusteloozen geest, die overal naar de bevrediging van zijn twijfel zocht, had hij ook niet verzuimd, als de gelegenheid zich voordeed, om de beroemdste kanselredenaars te gaan hooren. Hjj was dus op dat punt zeer verwend; doch nooit had een preek hem zóo veel goed gedaan als de eenvoudige woorden van dezen dorpspredikant. Hij merkte niet eens, dat zij zeer lang dreigde te worden. Hij merkte niet dat de majoor herhaaldelijk kuchte, dat Tesselhof zuchtte en de kinderen giohelden en fluisterden. Toen het Amen uitgesproken was, bleef hij nog een poos in gepeins verzonken zitten daarop slaakte hij een zucht, glimlachte, streek met de hand over het voorhoofd en keerde zich om. Mevrouw Van Tesselhof had het hoofd nog niet tentoonstelling waardig worde opgehouden, dan behoeft het inderdaad meer geldelijken steun. Daartoe roept het nog eens de hulp in van allen die kunnen bijdragen. Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, heeft de opdracht aanvaard van een werkje, getiteld Een vijftal gedichten, samengesteld door den heer Steph. J. Bakker Pzn. te Amsterdam, en waarvan de opbrengst strekt tot leniging van de ramp te Krakatau. De minister van waterstaat aanvaardde de opdracht van het Aanteekenboek voor den Land bouw. Beide werken verschijnen bij de firma Njjgh en Van Ditmar te Rotterdam. De St. Ct bevat het eindverslag van een onder zoek betreffende het voorkomen van trichinen in uit Amerika aangevoerd varkensvleesch. visscherijen. Bevorderd tot opziener 2e kl. der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, J. Caljouw, thans opziener 3e kl. bij die visscherijen. {Zie laatste berichten van gisteren De St. Ct van heden bevat de wet van 3 Jan. 1884 tot wijziging van art. 65 der wet op het lager onderwijs. Tengevolge daarvan worden de heide eerste alinea's van art. 65 gelezen als volgt »Ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in een of meer der vakken, vermeld in art. 2 onder l, m, n, g, r en s, wordt vereischt a het bezit der akte, vermeld in arl. 56 on der a, b enz." Te Yerseke is in de spaarbank op school I, gedurende bot i" kwartaal 1883, ingelegd f 68,90 en uitgehaald 17. Op den laatsten December was er in die spaarbank aanwezig 308.19§, waarvan ƒ289 in de rijks-postspaarbank was over gebracht. Op school II is ingelegd f 22,62 en uitgenomen ƒ9.301, terwijl op 31 December in de spaarbank stond 121.38, waarvan 95.75 op spaarbankboekjes. Aan den gemeenteraad van Middelburg zijn door burg. en weth. de volgende mededeelingen gedaan Gelijk wij de eer hadden u den 10 October jl. mede te deelen, achtten wij de concessie-voorwaar den voor den aanleg en de exploitatie eener duin waterleiding, ons door de Deutsche Wassenoerks- Geselschaft te Frankfort a/M" en het technisch bureau Nierstrasz te Amsterdam aangeboden, weinig aannemelijk. Gezwegen nog van andere bezwarende voor waarden achtten wij de financiëele eischen der concessie-aanvragers voor de gemeente Middelburg zeer bezwarend. Het zal u bij lezing dier voorwaarden, die sedert opgeheven en onder het lange nagebed liet zij het nog lager zinken. Er hing een traan aan hare lange wimpers en eindelijk viel die op hare ge vouwen handen doch haar gelaat was kalm. Toen de gemeente de kerk verliet, werd de dominé, die juist uit de consistorie trad, dooreen voornamen vreemdeling met een fiere houding, wiens schoeisel heter voor een ruiter dan voor een kerkganger paste, aangesproken. Vergun mij u dank te zeggen, dominé,'' sprak hij, terwijl hjj den hoed afnam en den pre dikant een blanke, doch forsch gespierde hand toestak; »gjj zijt een ware zieleberder en hebt gulden woorden gesproken." De oude man zag verblijd en verrast op eil keek in een gelaat, waarop vefblindend licht eb donkere schaduwen vereenigd waren. Hij beant woordde den handdruk met warmte, doch had geen tijd om iets te zeggen, wijl het luide geroep van Tesselhof. »Thurna! ThurnaWaar zit gij tochden vreemdeling weg riep. Terwijl do predikant langs den rozenhaag naaf de pastorie ging, dacht hij er over na hoe zijne eenvoudige woorden dien vreemdeling zoo hadden kunnen boeien. De kerk had heden langer geduurd dan ge woonlijk en Josephine, de oudste dochter van den predikant, spreidde reeds het witte tafellaken over de tafel onder den notenboom, die zijne takken beschermend over het dak uitstrekte, terwijl dë huisdeur met kamperfoelie begroeid was. Een menigte mooie, doch sinds lang uit de mode ge*

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1