N° 13 127e Jaargang. 1884. Woensdag 16 Januari. Graaf Lorenzo. Rijks-Belastingen. "FEUILLETON. Middelburg 15 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: BerlolLt Roman van Ursula v. Manteuffel- MIDDELBIRGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te "Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger Hoewel wij herhaaldelijk erop wezen dat de Middelburgsche courant en de firma Gebr. Abrahams twee geheel afgescheiden zaken zijn, worden er nog voortdurend stukken, ons blad betreffende, ontvangen met het adres dier firma erop. Verder valt men ons op het bureau vaak lastig met zaken, welke Gebr. Abrahams aangaan. Dit geeft aanleiding tot oponthoud en verwarring. Wij maken daarom het publiek er nogmaals opmerkzaam op, dat wij geheel buiten de zaken dier firma staan, en zij wederkeerig met die der vennootschap de Middelburgsclie courant niets te maken heeft. Tevens merken wij op dat ons adres is voor telegrammen Middelburgsclie courant Middelburg. nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactieMiddelburgsche courant, en advertentiën Administratie Middel- burgsche courant. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg den 10en Januari 1884 invorderbaar verklaarde kohier der grondbe lasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen voor het dienstjaar 1884, met uitnoodi- ging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwij ten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 14- Januari 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K Op initiatief van dr P. De Jager, te Ternaard, is een adres verzonden aan den minister van binnenl. zaken, mede onderteekend door prof. A. P. Fokker te Groningen, d' J. F. Van Hengst te Hilversum en dr G. W. Bruinsma te Steenbergen, waarin gevraagd wordt, dat de wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, niet langer op mazelen van toepassing moge zijn. De ondervinding, sedert de invoering' van de wet, heeft geleerd, dat deze noch de frerpientie, noch de uitbreiding van ma- zelen-epidemieën heeft kunnen beteugelenook is het publiek door het aanwezig zijn van het briefje >mazelen" niet gewoon zich van het binnentreden Maar Thurna vond Reetje volstrekt niet kinder achtig. Hij ging naast haar zitten, liet haar van het laatste bal vertellen en weldra klonk haar heldere lach door de kamer. Maar zij hield evenmin als haar moeder lang voet bij stuk en eensklaps Ëveline bij de hand vattende; riep zij uit »Gij moet met mij meê gaan om de duiven te zien, die prinses Charlotte mjj gegeven heeft, Kom Eveline voldeed aan haar verzoek. Edgar aar zelde; maar de nieuwsgierigheid zegevierde over den toorn en hij ging mee. Thurna bleef alleen met de gastvrouw, die hem vorschend aanzag. Eveline heeft mij vroeger nooit verteld dat zij u in Caïro gekend had," zei zij eindeljjk. »Zoo dan schijnt mijn onbeduidende per soonlijkheid niet veel indruk achtergelaten te hebben," zei hij op neêrslachtigen toon, ofschoon hij zich inwendig veel meer verheugde, dan wanneer mevrouw Van Kendar gezegd hadEveline heeft mij al wonderen van u verteld. Hij was van zijn kant zeer benieuwd geweest om mevrouw Van Kendar te leeren kennen. Zij £och was de vrouw die hem, volgens de toespelingen van een besmette woning te onthouden. Door het opnemen van mazelen onder de in art. 1 genoemde ziekten wordt derhalve het prestige en de goede werking van de geheele wet geschaad, die overigens voor de andere daarin opgenomen ziekten nuttig kan werken. De adressanten verklaren ten slotte, dat zij zich van te voren overtuigd hebben, dat het meerendeel der in Nederland praktiseerende geneeskundigen in hoofdzaak met dat gevoelen overeenstemt. Tegenover zulk een hooggeleerd gezelschap klinkt het gevoelen van een leek misschien wel wat nuchter, maar wij willen hier toch even opmerken, dat nog dezer dagen in onze eigen omgeving een sterk sprekend feit plaats had, waaruit de besmet telijkheid van mazelen bleek. Een gezin uit Middelburg bracht een bezoek aan een andere gemeente, waar geen mazelen waren. Een kind uit dat gezin kreeg bij aankomst de ziekte en werd dadelijk teruggebracht. Maar dit kon niet beletten dat toch in eene woning, vlak naast die waarin de kleine geweest was, een ander kind dezelfde ziekte kreeg. Dit was het eerste geval en tot nu toe ook het eenige in die andere gemeente. Nu moge het waar zijn dat een deel van het publiek zich door het opschrift mazelen niet laat weerhouden van het binnentre den van eene besmette woning, er is dunkt ons toch ook een zeer groot deel, dat liever niet met bewoners van zulke huizen in aanraking komt, omdat men de kinderen liefst van de ziekte verschoond ziet. Dit zal moeilijk vallen wanneer men de mazelen aan de bepalingen der be wuste wet onttrekt. Vinden de geneeskun digen echter dat elk kind de mazelen moet krijgendat dit natuurlijk en goed is, en bet daarom hoe eer hoe beter gewenscht is dat de kleinen daardoor worden aangetast, dan zou de toepassing van hunne theorie misschien ge wenscht zijn. Maar overigens zien wij het nut daarvan niet in. Omdat velen lichtvaardig te werk gaan behoeft men nog niet allen onbeschermd te laten. Te Biezelinge bestaat eene commissie tot wering der bedelarij op Nieuwjaarsdag die, gelijk elders, met een inteekenlijst bij de ingezetenen rondgaat om alzoo gelden in te zamelen en die giften te gebruiken als Nieuwjaarsgift voor min derbedeelde dorpsgenooten. Eenige inwoners weigerden dit jaar op de lijst te teekenen, en op Nieuwjaarsdag kon men aan bet aanplakbord de namen lezen van twee personen, die niet hadden willen gevenen die kennisgeving was onderteekend door den president der Nieuw jaars-commissie, tevens wethouder der gemeente Kapelle -Biezelinge. Die manier om tot weldadigheid op te wek ken mag niet aanbevelenswaard zijn, origineel is zij zeker. Het verwondert ons echter dat de redactie der Goesche courant de daad van den bewusten voor zitter der Nieuwjaarscommissie in bescherming neemt, en haar zeer praktisch noemt. Zij doet zijner nicht, eenige opheldering zou kunnen geven, waarom de nicht der hertogin baron Tesselhof gehuwd had. Hij vroeg dus zonder omwegen wat den hertog bewogen had om dit huwelijk goed te keuren. De kleine dame hief de handen omhoog en liet ze weer in haar schoot Vallen. »De hertog? Ach! die goede hertog!" Daarmede was alles gezegd. „Of de hertogin?" Zij meende goed te doen en het gaat immers ook heel goedDe goede vrouw wilde dit opgeruimd zeggen maar de tranen kwamen haar daarbij in de oogen. »Ik was zeer bevriend met prins Hendrik," zei Thurna zonder op te zien, ik durf bijna zeggen dat ik een zeker recht heb om een verklaring te eischen van hen, die over het lot zjjner dochter beslist hebben. >0, mijn hemel!" zuchte zij en liet hare tranen den vrijen loop »éen ding kan ik u zweren haar hart is er niet bij gebroken. De erfprins was en is haar zoo onverschillig mogelijk en zij ver moedde niets van de dwaasheden, welke hij zich in het hoofd gezet had. Toen Was het aanzoek van Tesselhof waarlijk een uitkomst uit een vreeselijk dilemma,vreeselijk zeg ik want de erfprins, anders zoo schuchter, was geheel veranderd. Nu en Eveline ik wil nu juist niet zeggen dat Tesselhof ofschoon hij er acht jaar geleden in uniform wel goed uitzag hij diende bij de kurassiers, weet gjj maar wat wilde ik dit op grond, dat door het bekend worden der namen van hen, die niet wenschen bij te dragen, zij, die wel iets gegeven hebben, voor het wen schen gevrijwaard worden. Immers nu weten", zegt de redactie, »de armen, bij welke personen zij met hun Nieuwjaarswenschen nog een willig oor en een mildadige hand kunnen verwachten." Ja, zij vindt die handelwijze zoo goed dat zij haar gaarne had zien uitgestrekt tot allen, die geweigerd hebben de pogingen der Nieuwjaars commissie geldelijk te steunen. Wij gelooven dat de redactie hierbij een zeer gevaarlijk begifisel verdedigt. Heeft de redactie wel aan gedacht dat er kunnen wezen die noch van de Nieuwjaarscommissie noch van het Nieuwjaar wenschen iets willen weten; die het geven op zulk een dag, in welken vorm ook, ten zeerste afkeuren en zich daarom aan alles onttrekken Zulken personen wordt door de handelwijze van den voorzitter, volgens de theorie van de redactie, een vervelen de last veroorzaakt, wanneer de armen in de bekendmaking eene vingerwijzing mogen zien om daar een gift te gaan vragen. Zulk eene vinger wijzing ligt toch allerminst op den weg van den voorzitter eener commissie, die ,iuist dat Nieuwjaar wenschen wil tegengaan. Maar bovendien, het geven blijft in zulke gevallen steeds v r ij e wil; men behoeft aan niemand verantwoording af te leggen van de motieven, waarom men weigert, en een voorzitter van zulk eene commis sie heeft hoe goed zijne bedoeling ook zij volstrekt niet het recht om pressie uit te oefenen op eene wijze zooals nu geschiedde. Hoe licht toch zal iemand die ditmaal weigerde, uit vrees van weêr openlijk bekend gemaakt te worden, een volgend jaar tegen zijn zin wel geven De bevolking dezer gemeente besfond op 31 Dec. 1882 uit 16006 personen, zijnde 7276 mannen en 8730 vrouwen. Door geboorte en vestiging ver meerderde de bevolking met 722 m. en 814 vr., te zamen 1536 pers., terwijl door overlijden en vertrek eene vermindering ontstond van 713 m. en 731 vr., te zamen 1444 pers. Op 31 Dec. 1883 bestond de bevolking alzoo uit 16098 personen, zijnde 7285 m. en 8813 vr. Dit bericht strekt tot aanvulling van een, voor komende in een vroeger nommer, waarbij bet aantal geboorten en sterfgevallen werd opgegeven. Bij de Vrijdag a. s. in den Schouwburg alhier te geven voorstelling door de Amsterdamsche af- deeling van het Nederlandsch Tooneel zullen o. a. optreden de dames Kleine, De Vries en Rössing- Sablairolles, en de heeren Morin, Spoor en Jacques De Boer. Naar men ons meldt zullen gedurende de gas- tentoonstelling alhier door de verschillende gas- krachtmachines andere werktuigen in beweging worden gebracht, en daarbjj verschillende vakken van industrie worden uitgeoefend. ook Weer zeggen O ja, ziet ge> gedweept heeft ze niet met hem, maar met zijn twee meisjes wel; Geloof mij, zij heeft hem ter wille van de kinderen gaarne genomen." sHm! waarom woont majoor Belfort met zjjn vrouw te Fürstenrode Dacht ik het niet dat gij dat vragen zoudt dat is dat is wie kan daar iets aan doen »Tesselhof, als hij een man is." »Een man is hij, daarvan kunt gij op aan en daarom vindt hjj dat hij zjjn eens gegeven woord niet mag breken. De geschiedenis is deze zijn eerste vrouw heeft hem op haar sterfbed laten beloven dat hare ouders zoolang zij leven op Fürstenrode zullen wonen. Gij moet weten dat de Belfort's arm zijn als de mieren en gij begrijpt dat de goede Augusta dat zelf niet bedacht heeft, ik heb haar gekend en kan u zeggen dat ze niet veel zelf bedacht. Ik wil wedden dat moeder Belfort het haar voorgezegd had maar om kort te gaan, Tesselhof heeft in zijn goedhartigheid i Ja, gezegd en hij vindt het ook heel goed. Hij houdt op zijn manier van Eveline, maar hij be grijpt niet dat zij er onder lijdt doch stil) daar komt zij. Wat ik gezegd heb, blijft onder ons. Zoo Evelientje het is goed dat gij wêerom komt, want een beetje muziek moeten we toch hebben; eer die barbaarsche mannen terugkomen »Ik weet niet of het gaan zal", mompelde de jonge vrouw. Woensdag a. zal o. a., evenals als heden het geval was, hout gezaagd worden, terwijl op een volgenden dag, onder meer andere werktuigen, ook een drukpers in werking zal gebracht worden. Het^doel ervan is om aan te toonen dat de gaskracKtraachines zoowel voor de groote als voor de kleine industrieën aanbeveling verdienen. O. en W. Sonbnrg, 11 Jan. Alhoewel het sterftecijfer in deze gemeente in verhouding tot de bevolking verscheidene jaren achtereen zeer laag was, is dit in het afgeloopen jaar in zeer groote mate het geval. Op eene bevolking van bijna 1400 zielen stier ven slechts 13. Van dit getal overleed een in de kracht des levens; de overigen waren stokouden en kinderen. Daarentegen werden 51 kinderen geboren. Bij de opening van het Ned. handelsmuseum te Amsterdam was de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg vertegenwoordigd door haren voorzitter, mr G. N. De Stoppelaar. De eerste kanier der staten-generaal heeft gisteren avond te 7 uren hare werkzaamheden hervat. De voorzitter bracht hulde aan de nage dachtenis van den heer mr. G. A. De Raadt, in wien het vaderland »een werkzaam, geacht" staats burger verloor. In de door zjjn heengaan ontstane vacature in de huish. commissie zal in een vol gende bijeenkomst worden voorzien. De begrootings ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden en zullen daar thans worden onderzocht. Volgens de N. R. Ct. is de heer Jorissen weer naar Transvaal vertrokken. Anderen bewéren dat hij uit Engeland naar het vasteland is weergekeerd. Geruststellend vraagt de Speet., terwijl zjj de volgende opmerking maakt >De heeren De Savornin Lohman en Van der Feltz legden in de kamer ten opzichte van het gouvernementsgebouw te Assen den vinger op d e wond. De minister van binnenl. zaken zou toen een onderzoek instellen, om te zien of het waar was wat die heeren hadden gezegddat daar onbehoorljjk gehandeld werd. »Nu geschiedt dat onderzoek. »Door wie »Door den minister, die hoegenaamd geen ken nis van bouwkunst heeft, geflankeerd door den ambtenaar, tegen wien juist de grieven waren geuit, en den architect, die den aangevallen bouw heeft gemaakt. »De heeren De Savornin Lohman en Van der Feltz kunnen dus volkomen gerust zijn omtrent de waarborgen, die zulk een onderzoek oplevert." De N. Rott. Crt. meldt dat de heer Henri Boers secretaris der centraal-spoorwegmaatschappij, in die betrekking is geschorst. Waarom? „Zoo, zoo, daarmede hebt gij uw tol aait de bescheidenheid betaald. Nu zal ik u der Wandrek accompagneeren Thurna herinnerde zich een liefelijke kinder^ stem, die hem altijd aangenaam aandeed en hij verheugde er zich op die weder te zullen hooren. Hij ging in een vensterbank zitten om op zijü gemak te luisteren, doch rees bij de eerste tonen overeind, als iemand die een goede kennis verwacht en plotseling tegenover een koning staat. Zijn muzikaal talent had hem met de eerstë zangers van Europa in aanraking gebracht doch nooit had hij zulk een stem gehoord, die in allë registers even helder, edel en welluidend klonk. Hij was criticus genoeg om dit alles op te merken doch tevens bekroop hem een innig leedwezen die stem was een vogel in een kooi nog erger; want die mag zingen. Ware zij vrij gebleven om haar roeping te volgefl dan lag thans Europa aan hare voeten. Ginds, waar gij niet zijt, daar is het gèluk zoo eindigde het aandoenlijke lied. Alles bleef stil. Men was niet gewoon Eveline luide toe të juichen. - »Wij hebben onlangs een oud-Duitsch liedje gevonden," zei mevrouw Van Kendar na een poos; »de melodie is zoo eenvoudig en als voor haai' stem geschreven." Zij begon te spreken en de andere viel eenigs- zins aarzelend in, als wilden haar de woorden niet over de lippen. Hjj werd door de toovermacht der tonen in eeij

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1