MIDDELBURGSCHE COURANT IüTte mnfpT Middelburg 14 Januari. Benoemingen Jen besluiten Gemengde Berichten. Scheepvaartberichten. =BI JVOBGSH Xj Dinsdag 15 Januari 1884. N'5. 12. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. Een Utopist. YAN DB VAN In het nommer der Arnhemsche courant van heden lezen wij in een brief uit de hofstad de volgende beschouwing, waarmee velen het zeker wel eens zullen zijn Gulweg gesproken begrijp ik niets meer van onze hooge binnenlandsche politiek, ja ben ik sedert eenigen tijd aan het twijfelen of ik haar wel ooit goed begrepen heb. Want indien ik naar mijn nuchter verstand over de gebeurtenissen van den dag in Nederland mijn oordeel zou moeten uitspreken, dan zou ik alleen kunnen zeggen, dat naar mjjn oordeel de tweede kamer op het oogen- blik niet gelijk sommigen beweren bestaat uit twee partijen 45 liberalen en 40 anti-libe ralen, noch uit vier partijen: liberalen, anti-revo lutionairen, ultramontanen en conservatieven, zoo- al» anderen aangeven, maar uit een aantal min- derheidjes, fracties en fractietjes, waarbij er zijn van twee leden, zooals de fracti-uncula Van der Hoeven-Schaepman, ja zelfs van een enkel lid, zooals het microscopisch groepje Van Houten- solitarius. Geen enkel toch van die vier genoemde partjjen is vereenigd door de banden der homo- geneïteit, allerminst de liberalen die de meerder heid heeten uit te maken. Waar het heen moet, zullen de politieke tinnegieters maar met elkander hebben uit te makenmij benieuwt het alleen of de krakende «kar van staat" 't op die manier nog lang zal volhouden het zal mij niet verwonderen zoo het wrakke voertuig t'avond of morgen op eenmaal ineenzakt. Dan zal Leiden in last wezen En toch zou misschien zulk een ongeval nog ten slotte de beste gevolgen hebben de slechte voer lieden en onbekwame wagenmakers kunnen hun afscheid krijgen, en de Nederlandsche maagd zal een splinternieuw hecht en sterk wagentje kunnen aanschaffen, waarmede zij, door frissche paarden getrokken en onder de leiding van wakkere koet siers, op een flinken draf den thans in nietige, personeele twisten, verknoeiden tijd spoedig kan inhalen. Zoo zij het Volgens het Vaderland heelt de grondwets commissie Vrjjdag haar laatste vergadering ge houden tot definitieve vaststelling van haar rapport. De commissie heeft daarin besloten Z. M. den koning vergunning te vragen, om dat rapport publiek te maken. Overeenkomstig de beschikking van wijlen den heer mr W. N. Lantsheer te 's Gravenhageis van zjjn broeder, den heer J. C. Lantsheer, voor het kon. kab. van schilderijen (Mauritshuis) ten ge schenke ontvangen een portret in olieverf van George Goedhals, geschilderd door Christoffel Pierson. (St. Ct.) does, 14 Jan. In navolging en bijgevolg met de noodige overdrijving van den traditio- neelen »gordel van smaragd," waarmede volgens Mullatuli de evenaar is omslingerd Max Iiavelaar), werd van de plaats onzer inwoning gezegd, dat ze omringd was door een gordel van modder. Het was in dien tijd, toen men de singels om de stad bezigde als bergplaatsen voor de stoffen, welke uit de stadsvesten werden opgebaggerd. Bedoelde uitdrukking heeft nu geen recht van bestaan meer. Aan de Oost- en Westzijde der stad zjjn die stortplaatsen verdwenen en de daardoor vrjjgekomen ruimte wordt in sierlijk plantsoen veranderd. Is daarvan nu natuurlijk in de eerste jaren geen schaduw te verwachten, een der hoofd- vereischten voor eene publieke wandelplaats, groen, zal er niet ontbreken. Dat daardoor het vriendelijk voorkomen van dit stadje wordt verhoogd, behoeft geen betoog, evenmin als dat het in het vervolg zal bljjken hoe de gezondheidstoestand erdoor s gebaat. Jammer is het, dat we hier geen bloemisten hebbende aangelegde perken konden, evenals in de grootere plaatsen van ons land als perma nente advertentie en reclame aan dezen ter be planting worden afgestaan. Aan de andere zijde der stad heeft men ten behoeve van eene los- en ladingsplaats aan de haven en van het «genadewerk" een aantal boomen moeten «slachten." Een gedeelte van de schoone laan naar Wilhelminadorp en de geheele z. g. schans zijn van hunne boomen beroofd. Op de gemeentebegrooting was de vermoedelijke opbrengst daarvan op f 1500 geraamd; doch bij publieke verkooping is deze c. a. f 300 daar beneden ge bleven, naar men zegt tengevolge van onderlinge afspraak tusschen de koopers. In de Woensdag te Colijnsplaat te houden vergadering van het departement Noord Beveland der maatschappij tot nut van 't algemeen zal als spreker optreden de heer W. J. Van Gorkomte Goes. Sclierpenisse, 14 Jan. Vrijdagavond hield het gezelschap tot nut en ontspanning alhier hare derde wintervergadering. Na het behandelen der huishoudelijke werk zaamheden hield de heer N. Polderman van Sint Maartensdijk eene rede, waarbij hij de mode, zoo in gewoonten en kleeding als in het maatschap pelijke leven, behandelde. Enkele bijdragen van andere heeren en de tegenwoordigheid van betrek kelijk veel dames, waarvan sommige"! zelfs van Sint Maartensdijk, droegen mede bij tot een recht gezelligen avond. De minister van waterstaat, enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op een nader e bepalen dag in de maand April a. een examen zal worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van aspirant-ingenieur voor het stoomwezen. Het examen-programma en verdere bijzonderheden vinden belangstellenden in de St. Ct. n° 11. De minister van justitie brengt opnieuw in her innering, dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn overeenkomstig de bestaande bepalingen aan het dep. van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, en wel door de inzending van gelegali seerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. In eene, de vorige week gehouden, buitengewone vergadering der afdeeling Delft en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, verklaarden de elf aanwezige leden, onder wie ook doctor Kaiser, eenparig besliste voorstanders der vaccinatie te zijn, zoodaf üe- denkbeelden van dr. Kaiser over vaccinatie door den heer Fabius in de tweede kamer op onjuiste wijze zijn weergegeven. Vrijdag avond bezochten de koning en de ko ningin den Hollandschen schouwburg te 's Graven hage, waar Rosier Faassens Hannes werd opgevoerd. Bij het vertrek droeg Z. M. de koning den administrateur op aan den schrijver en de altisten HDs. tevredenheid over het tooneelstuk en de opvoering over te brengen. De Amsterdamsche kamer van koophandel heeft een adres aan de regeering gezonden, naar aan leiding van de herhaalde storingen in de telegra fische gemeenschap met Engeland. Zij doet daarin opgaaf van verschillende plaats gehad hebbende storingen en wijst erop dat de Britsche regeering, in de telegraafovereenkomst tusschen Nederland en Groot-Brittannië, den 15en Maart 1880 te 's Hage gesloten, bij art. 2 zich heeft verbonden tot het in goeden staat houden van de kabels. Is de kamer goed ingelicht dan zijn de storin gen grootendeels toe te schrijven aan den gebrek- kigen toestand der kabels, maar gedeeltelijk ook aan de plaats, waar deze gelegd zijn en die vaak door de vissckersvloot voor ankerplaats wordt uit gekozen. Zij acht het daarom zeer wenschelijk, bij de Britsche regeering aan te dringen zoowel op nieuwe kabels als op eene gewijzigde richting. -——vooste» NOTARissiijfi—Qp-werzeek- ewvoL-sn-tekt» verlevml aan K. Tadema, a's notaris te Oostenroldc. gkneesk. dienst. De militaira student voor den ge neeskundigen dienst bij de marine h. I'. Van den Berg, arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. De door het gemeentebestuur van Philippine in ons vorig nommer stond bij vergissing Sas van Gent opgemaakte voordracht voor hoofd der school in die gemeente bestaat uit de heeren C. Kole, W. Meerman en P. H. Keiser. —Op eene vergadering, te Amsterdam door het departement Noord-Holland der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs gehouden, heeft de heer T. H. De Beer het wensehelijke betoogd om wijzigingen in het afnemen der eind-examens te brengen. De vergadering nam ten slotte de volgende motie aan «De vergadering, de debatten gehoord, is van oordeel dat het wenschelijk is, in het belang van leeraren en leerlingen, de eindexamens, gelijk ze thans ingericht zijn, af te schaffen en te vervangen door examens, door de leeraren aan de school zelve af te nemen, onder zoodanige controle als naderbij wettelijke en huishoudelijke regeling zal worden bepaald". De heer J. H. Gunning, pred. te Wilhelmina dorp, is beroepen naar Heinenoord. owgaaia— i In de Zaterdag te Kruiningen gehouden verga dering der afdeeling Kruiningen van de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw en veeteelt zijn voor het jaar 1884 als leden van het hoofdbestuur af gevaardigd de heeren D. P. Dominicus en J. Ver- eeke. Vervolgens werd besloten om, evenals het vorige jaar, voor gemeenschappelijke rekening klaverguano aan te koopen van 14 in water oplosbaar superfrhosjahaat. Dadelijk werd door de tegenwoordige leden 12400 kilogram opgegeven. In de volgende ver gadering hoopt men te beraadslagen over den aankoop van guano voor granen en aardappelen, alsmede voor rood en wit klaverzaad. Prof. Bergstrand, van de Kon. Zweedsclie Landbouw Academie, heeft een alleszins belangrijk rapport uitgebracht over de waarde van koeken of meel, uit zaad van zonnebloemen verkregen, voor veevoeder. Hij verklaart, dat het gehalte aan voedingsstoffen zoo constant is als zelden of nooit bjj andere artikelen wordt waargenomen. Bovendien bevat het verkregen product 13 a 16 percent vet, en 30 a 35 percent eiwitachtige stoffen, eene voedingswaarde dus vertegenwoordi gende, die door weinige voedermiddelen wordt overtroffen, terwijl de smaak aangenaam is en er geen bittere of schadelijke bestanddeelen in voorkomen. Zorgvuldige onderzoekingen op melkvee, door baron Akerbjelm, van de Ultima Landbouwschool, hebben bewezen, dat zoowel de quantiteit als qualiteit der melk door het gebruik van dit voeder aanmerkelijk stegen en de boter tevens van voor treffelijke hoedanigheid was. Yele boeren hebben dezelfde proefnemingen ge daan, en hun oordeel is eenparig gunstig geweest. Het melkvee eet de koeken dadelijk met graagte, en eene verbetering in de hoedanigheid der melk is al spoedig waarneembaar. Voor mestvee schijnt het bijzonder geschikt, daar het een fijnen smaak aan het vleesch geeft, terwijl ook bij paarden, in den vorm van brei, met kaf toegediend, gunstige resultaten zijn waargenomen. Daarbij komt, dat do prijs betrekkelijk gering is en men het in grootere hoeveelheden kan toe dienen dan andere koeken, zonder dat slechte gevolgen te vreezen zijn. De zonnebloem produ ceert op gelijke oppervlakte meer zaad dan koren, de bladen zijn ook voor voeder dienstig en de stengels maken eene uitmuntende brandstof. Benige zonnebloemen, hier en daar geteeld, zijn meermalen als koortsweerend middel aanbevolen. In hoever de teelt in het groot aanbeveling ver dient, laten wij aan het oordeel en de proefneming van praktische hand bouwers over. Nieuwe Landb. Crt.) Yoor de drie studenten, die tegen den 28eu dezer voor de arr. rechtbank te Utrecht zijn gedagvaard, zullen als verdedigers optreden de heeren mr G. H. v. Bolhuis, mr D. J. LI. v. Eeden en mr E. G. C, Scheidius, de laatste van Arnhem. Jhr m' J. F. Schuurbeque Boeije is Zaterdag plechtig, geïnstalleerd als rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage. Nog een bijdrage tot kenschetsing van de internationale, koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling. Yoor de tweede kamer der arrondis- sementssrechtbank te Amsterdam heeft de heer Agostini Dinsdag jl. den eed afgelegd, dat hij den heer mr Haantjes, te Rotterdam, ten huize van den heer Yan Gelderen, tandmeester aldaar, geen derde aandeel in de winsten der tentoonstelling had toegezegd, welke eed door den heer Haantjes aan den heer Agostini was opgelegd in een geding, waarbij eerstgenoemde zijn aandeel in de oprich- tersaandeelen opvorderde. P.vanJ De Manchester Guardian meldt, dat koningin Victoria het plan heeft om in het begin van Maart methaar jacht Osborne te reizen van Ports mouth naar Vlissingen, en verder door naar haar villa to Baden-Baden, waar zij ook voor drie jaren vertöëfde. In April zal zij in Darmstadt tegen woordig zijn bij het huwelijk van haar kleindoch ter prinses Victoria van Hessen met prins Louis van Battenberg. Ook den prins en de prinses van Wales verwacht men bij deze plechtigheid. Op eene andere plaats in dit nummer wor den eenige bijzonderheden gegeven omtrent het optreden van den socialist Henri George in Enge land. Met een enkel woord wordt daar ook ge wezen op de omstandigheid, dat naast den heer George ook de bekende Ier Davitt optrad. Tegen deze George-Davitt-combinatie nu, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Irish Times verzet zich Parnell met zijne partij. Tusschen Parnell en Davitt, de twee leiders der Ieren, heeft altijd bij uiterlijke vriendschap groote animositeit bestaan, en de aanhangers van den eerste zijn er steeds op uit, den andere te laten vallen van de hoogte waarop hij staat. Doch wijl zij bevreesd zijn thans den mededinger Davitt zeiven aan te vallen, nemen zij deze gelegenheid te baat om den heer George te attaqueeren, met wiens denkbeelden die van den heer Davitt vrij wel overeenkomen. Binnen kort zal een nieuw werk van Henri George verschijnen, get.Social Problems. De graaf en gravin van Parijs zijn Zaterdag te Madrid aangekomen en hebben zich onmiddel lijk begeven naar het koninklijk paleis, waar ka mers voor hen zijn in gereedheid gebracht, op bevel van den schoonvader, den hertog van Mont- pensier. De South-Coast-Railway-Company te Londen heeft een proef genomen met electrische verlich ting van treinen. Een trein, die van West Oory- don naar London Bridge reed, werd in de tunnels helder verlicht. De proef gelukte uitnemend. Het electrische licht is goedkooper dan gas, en slechts een derde duurder dan olie. De genoemde maat schappij zal deze verlichting op al hare ljjnen invoeren. Het hof van cassatie te Lyon heeft het be roep van den ter dood veroordeelden Cyvoct ver worpen, en het vonnis van het hof van assises bevestigd, De als kenner van Shakespeare en door zijne philosophische beroemde werken professor Ulrici is te Halle overleden. Men verwacht op het eind dezer week Bar- num te Londen in gezelschap van een witten olifant, een der heilige dieren in Siatn. Voor hij het wonder in Amerika gaat exploiteeren, wil hij het den Engelschen vertoonen, wien hij verleden jaar den geliefden Jumbo ontnam, UEvénement spreekt het verdwijnen van het hoofd van het bankiershuis de la Bourse te Parijs tegen. Vijftien jaren geleden wekte de verschijning van een werk getiteld „Leaves froma Journal of our life in the Highlandsgroote belangstellingj verklaarbaar, wijl het bedoelde dagboek van koningin Victoria zelve was. DiUdeel zal than3 door een ander gevolgd worden: «More leave from a Journal of a life in the Highlands, from 1862—1882", waarvan reeds presentexemplaren aan enkele bevoorrechten geschonken zijn. De uit gaaf voor het publiek is ter perse en zal ver scheidene portretten en illustraties bevatten. (Port.) In de vorige week heeft de Amerikaansche socialist Henri George in St. James's Jlall te Londen eene voordracht gehouden over de stelling, dat de tegenwoordige grondbezitters hun land moeten afstaan zonder eenige vergoedingeen maatregel die door hem het «nationaliseeren" vanfhetland genoemd wordt. Hij had moeilijk een geschikter oogenblik kunnen kiezen om zijne denkbeelden aan het Engelsche volk persoonlijk te komen verkondigen, nu een algemeene roep opgaat om naar de verwaarloozing der arbeiderswoningen in de wereldstad een onderzoek in te stellen. George kwam als vriend des volks, met het algemeen geneesmiddel tegen zijne ellende in den zak. Een jaar geleden zette hij dit geneesmiddel reeds uiteen in het beroemd geworden boek, getiteld Poverty and Progress, dat in Amerika en ook in Europa zooveel aftrek vond, dat het voor zeer lagen prijs voor een ieder verkrijgbaar kon gesteld worden. De door hem verkondigde leer kon dus eenigermate bekend gerekend worden, voor de socialist zelf optrad, zijne leer die berust op de theorie „eigendom is diefstal". Het is waar, dat Amerika een republiek is zeide hij maar het zal slechts in naam een republiek zijn, zoolang de fundamenteele instelling van privaat grondbezit blijft bestaan. De strijd om gelijke rechten op landbezit is in Amerika aangebonden de groote revolutie is begonnen, en volgens zijne meening zal deze eeuw niet eindigen voordat de wereld een andere en meer ware De claration of Independence zal hebben aanschouwd: die verklaring zal worden gegeven doorhetgroote Angel-Saksische ras, het heerschende ras der moderne wereld. De onrechtvaardige ongelijkheid in de verdeeling van rijkdom bestaat in alle beschaafde naties, en moet enkel toegeschreven worden aan de behandeling van den grond: met het heerschende Systeem is het onvermijdelijk dat weinigen meesters en velen dienaars zijn. Alle menschelijke productie moet voortkomen uit de vereeniging van arbeid en land, en wijl zonder land arbeid onmogelijk is volgde er uit dat ieder die land bezit tevens heerscht over het volk. Dit is, zeide George, de wortel van het groote arbeidersvraagstuk. De bestaande onrechtvaardigheid kan het best en gemakkelijkst opgeheven worden door de landerijen te belasten naar haar werkelijke waarde; dit plan zoude tevens het gevolg hebben, dat de natie een zeer groot overschot tot haar gebruik kreeg. Yolgens George zoude dit overschot niet minder dan 300.000.000 p. s. per jaar zijn. Bovendien hield hij zich overtuigd, dat aan elke der 200.000 weduwen, rijk of arm, van de koningin tot de eenvoudige werkvrouw, 100 p. s. per jaar zoude kunnen gegeven worden. Ook zoude er genoeg zijn om aan elk meisje uit elke klasse een uitzet te geven, en mannen van zekere jaren te onder steunen gedurende het overige gedeelte van hun leven. Volgens de meening van den Amerikaan- schen socialist heeft elk kind, dat ter wereld komt, van het oogenblik der geboorte af, een vol en natuurlijk recht op zijn aandeel; en koningen noch parlementen noch congressen kannen dat recht loochenen. Het eenige heilige recht van bezit is het recht van een ieder op het product van zijn eigen arbeid. Na Henri George voerde Michael Davitt het woord. De vergadering was geopend door het lid van het lagerhuis Labouchère, en werd ook dooi den philosoof Wallace, verder door verscheidene socialisten en parlementsleden bijgewoond. De Pall Mall Gazette merkte naar aanleiding van deze bijeenkomst op „Wij hebben geen be zwaar tegen het socialisme, maar het moet zijn een socialisme met de tien gebodengesteld zelfs, dat grondbezit diefstal is, dan is toch de natio nalisatie van den grond minus vergoeding niets anders dan roof plus cant." "Vlissieig-en, 14 Jan. De hier te huis be hoorende loodskotter n° 7, schipper L. J. Engels, kwam heden binnenin een zware bui was de gaffel gebroken en het grootzeil aan flarden ge scheurd. Het volgende hoog watertij vertrok de kotter weder naar zijn kruispost. Heden nacht kwam van de kruispost binnen de looskotter n° 12 om eene zieke te debarkeeren. Hij vertrok onmiddellijk daarna weder naar zee. Op de werf der maatschappij De Maas onder Delfshaven is een nieuw ijzeren stoomschip, be stemd voor de kolenvaartte water gelaten daarbij had in optima forma eene doopplechtig heid plaats. Op verlangen van de eigenaars, de heeren Green Holland Sons, te Londen, had de heer J. Yan Bolhuis, pred. te Delfshaven, zich met den doop belast. Hij hield eene toespraak, waarin hij aan toonde, hoe Gods zegen onmisbaar is, riep dien zegen in voor eigenaren en schip, verbrak de tra- ditioneele flesch die aan den boeg hing, en gaf aan het vaartuig den naam van Rutland. SEDBSK.T SU DB efiBROEDERS ABRAHAMS ÏB MtPDEKBim,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 5