N° 12. 127® Jaargang. 1884. Dinsdag 15 Januari. Graaf Lorenzo. I Middelburg 14 Januari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: AdveMentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- De opening der gastentoonstelling. Roman van Ursula v. Manteuffel. MIDDELRURGSCHE COURANT. les Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Terwijl wij voor hetgeen de tentoonstelling te zien geeft verwijzen naar bet hieronder voorko mende vervolg van het verdienstelijk overzicht van den heer J. A. Frederiks, geven wij hier een verslag der openingsplechtigheid. Tot de eerste kennismaking waren door de gas-, commissie verschillende personen uitgenoodigd, die, even als wijzeker met nieuwsgierigheid het oogenblik verbeidden waarop wij de vruchten zouden leeren kennen van een pogen, dat alleszins waardeering verdient en tot dusver ook genoot- Moge het ook daaraan van de zijde van het publiek niet ontbrekende zaak zelve verdient ten volle belangstelling en onze tentoonstelling hoe beschei den ook haar optreden is, verdient voorzeker een druk bezoek. De zaal ziet er keurig net uiteenvoudig en smaakvol versierd ais zij is vindt men aan de wanden de wapens der verschillende landen, en schilden met opschriften: Hulde aan ondernemings geest Koophandel en Zeevaartbenevens de namen van hen, die zich op het gebied der gasfabricage verdienstelijk maakten, zooals Hugon, Lenoir, Otto De Lange, Hugueny, George, Malam, Wright, Glegg,- Schilling, Murdoch, Siemens en Lebon. Onder de genoodigden tot eene eerste kennis making merkten wij op 's konings vertegenwoor diger in onze provincie, eenige leden van de gedeputeerde staten van Zeeland en de leden van den Middelburgschen gemeenteraad met hunne dames. "Verder verschillende rechterlijke, militaire, rijks, gewestelijke en gemeentelijke autoriteiten, bestuurders van industrieele ondernemingen, de leden van de verschillende eommissiën, tot de tentoonstelling in betrekking staande, enkele in zenders of hunne gemachtigden en vertegenwoor digers der pers. Toen die allen op een der bovenzalen van het Schuttershof vereenjgd waren, sprak de heer mr C. J. Pické, burgemeester van Middelburg en voorzitter der gascommissie, een kort woord ter opening van de tentoonstelling. Wat de aanleiding ertoe en het doel ervan is mocht spreker bij velen als bekend veronderstellen, doch niet bij allen, en daarom wenschte hij dit in het kort uiteen te zetten. Toen in 1880 de gemeenteraad van Middelburg besloot de exploitatie der gasfabriek voor rekening der gemeente te nemen, vertrouwde de raad dat hij daarmede een zeer nuttig een ook financieel voordeelig doel bereiken zou. De gascommissie, door den raad benoemd, werd door hem op onbe krompen wijze in.staat gesteld om allegewenschte »Ik heb niets gemerkt dan dat Edgar ruw en onhebbelijk is geweest," hernam de majoorsvrouw gekrenkt, pinkte een traan weg en verliet met de schreiende kinderen de kamer. De majoor liep haar achterna om, gelijk hij zeer duideljjk zei de ponnies te bestellen. Lorenzo had dit heele tooneel zwijgend aange zien. Nu stond hij op en ging naar de barones toe, die met bevende handen, werktuigelijk het gekreukte papier glad streek. Zij zag nauwelijks wat er opstond, maar ontweek den blik van dien zwijgenden opmerker. Dit was de eerste maal dat hare kwelgeesten openlijk tegenover een vreem de haar laatsten schijn van gezag omverwierpen. Het papier lag thans op tafel en Thurna slaakte een kreet van verbazing. >Was het dat?" zei hij en zijn blik rustte droomerig op een teekening in waterverfuit elke lijn sprak leven, elk figuurtje was karakteristiek. Bij den eersten oogopslag zag men slechts het gewoel van een strijd. Bedouinen op grijze paarden pmsingelden een karavaan, die zich verdedigde, verbeteringen te doen aanbrengen en nadat deze drie jaren heeft gearbeid durft spreker, zonder vrees voor tegenspraak, beweren dat de Middel- burgsche gasfabriek, hare grootte in aanmerking genomen, voor geen fabriek in eene andere ge meente behoeft onder te doen. De resultaten die verkregen werden waren niet ongunstig. In het eerste jaar steeg het debiet ver boven de raming en het aantal gasverbruikers nam belangrijk toeen ook in de volgende jaren was een steeds toenemende vooruitgang op te merken. Niettegenstaande de resultaten alzoo zeer gunstig te noemen zijn, wenschte men die nog te vermeerderen en het debiet nog te doen toenemen. Voorts wees de heer Pické erop dat in deze ge meente het gas hoofdzakelijk als lichtbron wordt gebezigd, terwijl het ook als warmtebron en voor beweegkracht hier een groote toekomst heeft, terwijl alleen te onderstellen is dat onbekendheid met de daartoe bestaande werktuigen en inrichtingen oor zaak moet zijn dat het gas niet in meerdere mate voor die twee doeleinden benuttigd wordt. Niet zoo zeer onbekendheid met de eigenschappen van het gas zou dit z. i. zijn, als wel met de nieuwere uitvindingen op dit gebied, waardoor de bezwaren en onaangenaamheden, vroeger aan het gebruik van gas verbonden, door kunstig uitgevoerde toe stellen, gevonden door nadenkende geesten, werden uit den weg geruimd. Beeds in 1882 heeft men hier op de voordeelen willen wijzen die het gas als warmtebron aanbiedt en eene kleine tentoonstelling van kachels en fornuizen voor gas georganiseerd, die, ofschoon zeer klein, toch een niet te miskennen invloed ten goede heeft uitgeoefend. Daardoor rees het denk beeld, en de heer Lutejjn gaf er in den gemeen teraad uiting aan, om hier eene tentoonstelling op grooter schaal te houden. Dit omtrent de aan leiding tot de tentoonstelling. Wat het doel ervan is ligt voor de handde ingezetenen van Middelburg, door hen in kennis te stellen met de nieuwste uitvindingen voor verwarming en beweegkracht door middel van gaSj te bewegen »zich daarvan voor die beide doelein den meer en meer te gaan bedienen. Het doel schijnt zeer eigenbelangzuchtig, zeide de spreker, maar hjj voegde erbij, het zou dit alleen zijn wanneer alleen ingezetenen van Middelburg de tentoonstelling konden bezoeken, doch wanneer de eerstvolgende dagen tal van vreemdelingen daar aan een bezoek zullen brengen, zal men de over tuiging verkrijgen dat die tentoonstelling niet in Middelburg alleen, maar in veel wijder kring, niet enkel in ons land doch ook daarbuiten, van groot voordeel zijn kan. Of de tentoonstelling geslaagd is, zoo wat in zendingen als inrichting betreft, zal de commissie niet beoordeelen, maar de beantwoording daarvan aan het publiek overlaten. Alleen wenscht zij daarbij te zeggengelief een zacht, welwillend oordeel erover uit te sprekendaarvoor pleit haar bescheiden optreden. Pretentiën zijn niet gemaakt en met ophef is ze niet aangekondigd. Kan de commissie daardoor reeds aanspraak maken op welwillendheid, zij verzoekt die nog te meer met het oog op de moeilijkheden die uit ■^e witte mantels der roovers fladderden in den wind; de kromme sabels flikkerdén boven men- schen, paarden en kameelen, die zich in bont gewoel verdrongen. In het midden stortte een gewond paard neer, zijn ruiter met zijn lichaam bedekkende, en vlak daarbij verdedigde een jeugdig ruiter, in half Oostersche, half Europeesche klee derdracht, den gevallene en een meisje, dat smeekend de handen naar hem ophief, tegen de roovers die hem omringden. Lange geweerloopen waren op hem gericht; blinkende sabels werden tegen hem opgeheven en hij hield slechts een pistool in de hand. Zijn paard, een prachtige goudvos, bloedde reeds uit ettelijke wonden; den jongen held stroomde het bloed over de linkerhand, die den teugel vasthield. Zijn gelaat was slechts even aangegeven, maar er was des te meer zorg besteed aan het kinder lij k"|egezicht van het meisje, dat zich voor zijn steigerend ros wierp en met doodsangst naar de aanvallers keek. sDat wekt herinneringen op," zei Lorenzo en streek met de hand over het voorhoofd. De jonge vrouw zuchtte. „O, het is zoo lang geleden dat ik die teekening gezien heb. Hoe kwamen die kinderen daaraan Zij lag in die portefeuille welke Welke ik u indertijd gaf, mevrouw. Ik herinner het mij nog zoo goedHebt gij een levendige herinnering aan dien dag?" den weg geruimd moesten worden. Spreker zwijgt over de onbekendheid der commissie met het organiseeren van tentoonstellingen als deze, maar wijst erop hoe kort de tijd van voorbereiding was half November werd het besluit genomen om de tentoonstelling te houden en op het vele dat in dien korten tijd gedaan moest worden. Fabri kanten moesten aangeschreven worden om deel te nemenmet verschillende regeeringen moest onderhandeld over vrijdom van inkomende rechten; met ondernemers, zoo binnen- als buitenlands moest geraadpleegd worden om gunstige voor waarden tot het vervoer der inzendingen te be dingen, en tal van andere zaken eischten tijd en moeite. O. a. wees de heer Pické nog op den catalogus, die, in afwijking van de gewone, geen dorre opsomming van voorwerpen is, maar door zijne samenstelling een werk van bljjvende waarde zal zijn. Yan de kosten der tentoonstelling repte de heer Pické niet, doch alleen wees hij erop dat de com missie zoo vrijgevig geweest is als maar eenigszins mogelijk was en dat de inzenders nergens voor- deeliger dan hier waar 't bijna niets kost geëxposeerd zullen hebben. De grootste moeilijkheid echter, die de commis sie te overwinnen had, was dat de tentoonstelling al te groote uitbreiding dreigde te zullen krijgen, doordien de aanvragen steeds toenamen en ook een aantal nevenvakken plaatsruimte vroegen. Met het oog op al die zaken meende de com missie een beroep te mogen doen op een zacht oordeel over het geheel en eenige welwillendheid bij mogelijke tekortkomingen. Hierna bracht de heer Pické hulde en dank aan allen, die medegewerkt hebben tot het berei ken van den thans verkregen uitslag. Toen spreker zoo even gewaagde van de vele bezwaren en moeilijkheden was zijn doel niet een krans te vlechten voor de commissie, maar alleen om hulde te brengen aan den heer Polet, direc teur der gemeente-gasfabriek, die, met een ijver zonder voorbeeld en zonder grens, het beoogde doel heeft trachten te bereiken. Deze heeft het zwaarste, het moeilijkste werk verricht en dag en nacht heeft hij voor het welslagen gezwoegd. Wanneer de tentoonstelling dan ook geslaagd mag heeten komt den heer Polet alleen de eer ervan toehet was zijn werk. Niet alleen namens de commissie maar ook namens den gemeenteraad bracht de heer Pické hem dan ook daarvoor open lijk hulde. De gas-commissie is ook dank verschuldigd aan de leden van den raad voor de gedurende drie jaren ondervonden steun en medewerking; aan de regeering en de beambten van den fiscus, die de moeilijkheden van inkomende rechten enz. hebben uit den weg geruimdaan de bestuurders van openbare middelen van vervoer in het binnen- en buitenland, voor de verleende vrijgevigheid, in de eerste plaats aan de Mij' Zeeland die meer dan eenige andere onderneming gaf, nl. volkomen vrjjdom; aan de commissie die zich met het deco reeren en rangschikken belastte aan de commis sie die voor de handhaving der orde zich beschik baar heeft gesteldaan de pers, die reeds haar steun „Zeker. en nu ik die teekening, dit blad uit uw dagboek weerzie, staat ook die akelige gebeurtenis mij weer zoo duidelijk voor den geest. Wat zou er van ons geworden zijn, indien gij ons niet te hulp waart gekomen, toen de roovers de karavaan aanvielen O ik weet het nog zoo goed. Daar komt hulp, riep een oude Arabier mijn vader toe, die zich dapper verdedigde en daar zagen wij de kleine ruiterbende komen aanjagen. Gij aan het hoofd ik zie het nog voor mij en weet nog wat ik gevoelde toen ik u ons het eerste Duitscbe woord hoorde toeroepen. Het was het eerste Duitsch dat ik hoorde, behalve van mijn vaderGij kwaamt mij vóór als een toovenaar »Dat was onze eerste kennismaking. Ja maar ik sprak van dien laatsten dag, toen ik u die portefeuille gaf. Heeft uw vader u nooit verteld waarom ik zoo plotseling vertrok hij hield op en zag haar vorschend aan. »Neenzei zij, zonder op te zien. »Niet? Nu dat is goed. Ik heb mij toen gedragen als een dwaas, en ik voel dat ik daar voor nog eenmaal zal moeten boeten 1 Kent gij de manier van kléine kinderen, als zij verstoppertje spelen Als een kind eens een goede plaats ge vonden heeft, kunt gij er zeker van zijn, dat het er zich tienmaal achter elkaar verstoptwant het denktwat eens slim was, is altjjd slim. Zulk een kind was ik." verleende en waarvan de spreker ook in de vol gende dagen den steun inriep, en eindelijk aan allen die de openingsplechtigheid met hunne tegenwoordigheid hebben willen vereeren. Maar wat zou al die meewerking gebaat hebben, vroeg de heer Pické den aanwezigen ten slotte, als niet de inzenders ons geholpen hadden Deze toch hebben de vruchten geleverd waarvoor wij slechts de schaal konden aanbieden. Eigenbelang dreef ons daartoe; eigenbelang ook hen. Maar het was een welbegrepen eigenbelang en daarom sprak de heer Pické de hoop uit dat de heeren die met volle kisten hier kwamen, zonder kisten, maar met een volle portefeuille zullen vertrekken dat ze rekening zullen maken door een groot debiet van toestellenen dat de Middelburgsche gasfabriek dit ook moge doen door een groot debiet van gas. Na den burgemeester sprak de heer Joh. Lutejjn om, namens de leden van den raad, den voorzitter, en de leden der gascommissie,benevens den jjverigen directeur der gasfabriek een woord van dank te brengen. Toen in October het denkbeeld tot die tentoonstelling in den raad werd aangegeven, vond dit dadelijk bij den voorzitter volle instemming. Door diens krachtige en onvermoeide pogingen, gesteund door den directeur, is de tentoonstelling in 't leven geroepen, en de spreker durft verklaren dat er een groot en nuttig werk is tot stand gebracht, waarop elke gemeente trotsch zou kun nen zijn. Hij wenschte den voorzitter en allen, die aan het tot stand komen meewerkten, namens den raad, geluk met het aanvankelijk succes. De commissaris des konings, jhr. mr. A. P. C. Yau Karnebeek, nam daarna het woord om, naar hij meende uit naam van alle aanwezigen, de directie der tentoonstelling dank te zeggen voor haar ijver en voor hare beleefdheid, waardoor allen in de gelegenheid waren gesteld door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling in deze gebeurtenis blijk te geven. Die belangstel ling is ten volle verdiend. In den tijd, waarin we leven, maken tentoonstellingen een deel uit van het publiek leveu en het onderwerp dezer tentoonstelling past geheel en al in het streven naar vooruitgang op velerlei gebied. Door den heer Pické is het nut en doel der tentoonstelling blootgelegd en het publiek zal dat voorzeker waardeeren en de aanwezigen zullen aan de ontwerpers, het bestuur en de inzenders dank willen brengen, dat zij ons, door hunne moeite er voor veil te hebben en door hun ondernemen- den geest, in staat gesteld hebben om in dit afgelegen deel des lands te zien wat door vindingrijke geesten is uitgedacht, om ons de toepassing van gas als warmtebron en beweeg kracht mogelijk te maken. De heerVan Karnebeek wenschte den ondernemers verder geluk met de verkregen uitkomsten die, hij twijfelde er niet aan, straks zullen blijken de verwachtingen van velen verre te overtreffen. Wjj hoorden zoo even, zeide de heer Van Kar nebeek ten slotte, dat een zeer nauw verband be staat tusschen deze tentoonstelling en de belangen van Middelburg. Daarom wensch ik die gemeente daarmeê ten zeerste geluk en uit de hoop dat Zij zag hem met hare groote oogen vragend aan. Zij begreep niet wat hjj bedoeldemaar in het volgende oogenblik werden hare gedachten naar het tegenwoordige teruggevoerd, wijl de portière openging en Suze onder tranen de kamer inkwam en, zonder op den logé te letten, uitriep »Neen, maar het is niet waarzoover mag het niet komenIk ga niet heen 1" sKind, wat moet dat beduiden?" »Mevrouw Belfort heeft mij den dienst op-1 gezegd, over die bloemen!" barstte het meisje uit, ïWeet mevrouw het niet? Ik liet mij niet bang maken. Ik ben dadelijk naar mijnheer geloopen en heb hem alles gezegd maar het hielp niets de oude mevrouw was al bij hem geweest en hjj zei dat ik lichtzinnig, weêrbarstig en ongehoor zaam was en hjj wilde van de heele zaak niets meer hooren Zjj hield op. Zij zei nietsSta mjj toe dat ik bljjfHelaas zij wist wel dat haar meesteres machteloos was. »Stel u genist, Suze zei deze met bewon derenswaardige zelfbeheersching. >Dit moet eeii misverstand zjjnik zal er met mijnheer over spreken. Ga nu heen." Graaf Thurna had takt genoeg om te doen alsof hjj dit gesprek niet had bjjgewoondToen Eveline naar hem omzag, was hjj weggegaan Zjj was er hem dankbaar voor, maar voelde zich tocij gekrenkt,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1