B UI TENIA ND7 Gemengde Berichten. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Door de arrondissementa-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend tegen Aa N., h/v van J. M. te Yeraeke, beklaagd van het op 1 en 2 November jl., telkens uit den lessenaar van Ph. P. te Yerseke, in diens woonhuis en ten zijnen nadeele, arglistig wegnemen en zich toeëigenen van een gouden tienguldenstuk. Blijkens het verslag van de weesinrichting te Neerbosch over 1888, kan de directeur gewa gen van de groote zegeningen op zijnen arbeid voor honderden ouderlooze weezen, en is de in richting alweder belangrijk uitgebreid. Behalve dat een geheel nieuw weeshuis is gebouwd voor 100 kinderen, met eet- en slaapzalen, groote gymnastiek- en teekenzaalzijn nog twee nieuwe werkplaatsen, een voor den schoenmaker en een voor den kleermaker gebouwd, terwijl daarenboven een geheel nieuw gebouw is gezet voor woonhuis van den boekbinder. De groote kelders, die aan de zijde van de jongenseetzaal waren aangebouwd, zijn afgebroken, wjjl door de nieuwe grootere kelders onder de weezenkapel hieraan geen be hoefte meer bestond, en nu zijn in den muur aan de zuidzijde van de eetzaal ramen aangebracht geworden. Verder is de oude woning van het hoofd der weezenschool afgebroken, waardoor de speelplaats voor de kinderen veel grooter werd en men uit de woonkamer van den directeur uitzicht heeft over de geheele inrichting. Aan verschillende huizen is mede door verande ring en aanbouw, verbetering aangebracht. Om dit alles tot stand te kunnen brengen heeft men een bedrag van 20,000 moeten uitgeven. De boerderij der weesinrichting is ook weder aanmerkelijk uitgebreid. Het getal stuks hoorn vee bedraagt nu 24, met 6 paarden en 3 veulens. Het getal varkens bedraagt thans 10. In het afge- loopen jaar zijn 16 vette varkens en 3 ossenter zwaarte van 3400 kilo, voor de inrichting geslacht. De drukkerij wordt aanhoudend uitgebreid. Eene nieuwe Duitsche snelpers is aangekocht, zoodat het getal snelpersen nu 6 bedraagt, en veelmalen kost het nog groote moeite om alles op tijd ge reed te brengen. De binderij is mede zeer uitge breid. Twee nieuwe lokaliteiten zijn thans bij de binderij gevoegd. Eene kamer is geheel voor magazijn ingericht. Eene nieuwe verguldpers en een zeer practische snijmachine van de nieuwste soort zijn aangekocht en beide voldoen uitnemend. Vjjt en dertig duizend weezen-almanakken, tien duizend scheurkalenders, elf duizend psalmboekjes en zes duizend ex. levensbeschrijving van Luther en duizenden groote en kleine boekwerken werden in het afgeloopen jaar verspreid en allen op de binderij der weesinrichting gereed gemaakt. Het werk voor particulieren is zóo toegenomen, dat bijna niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Alle weezen genoten eene goede gezondheid; slechts eenige zwakke kinderen zijn in het zieken huis opgenomen. Door den gemeenteraad van Amersfoort is gisteren, met een meerderheid van éen stem, be sloten een adres aan de regeering te zenden hou dende verzoek om herziening van art. 2 der Zon dagswet in overweging te willen nemen. In het N. v. cl. D. wordt een verstandige kindermeid gevraagd. Nog eenige stappen verdel en men laat ook haar, die naar zulk eene betrek king dingen, een examen afleggen. Wanneer dat nog betreft het onderzoek naar de bekwaamheden in het behandelen van kleine kinderen, wij zouden er vrede mee hebben. Maar dan dienen de kinder meiden van ander slag te wezen dan de tegen woordige. Het opgraven van lijken te Leiden wordt steeds voortgezet. Eergisteren werden weder vier lijken opgegraven ter inwendige schouwing. De gruwelijke vergiftigingsreeks schijnt daar aanstekelijk te werken op de verbeelding. Een ingezetene dier gemeente heeft nl. tegen een als zeer bekwaam bekend geneesheer, dr. A. Nij kamp, een vordering van 20.000 vergoeding ingesteld, op grond dat deze den eischer zou hebben vergiftigd nieuw was en belang inboezemde. Zoo werd het middag en kwam Edgar, die bij den houtvester geweest was, terug. Hij zag er vroolijk en flink uit en legde een eetlust aan den dag, die een goed tegenwicht voor zijn hartstochtelijke ver eering voor Eveline vormde. Tesselhof scheen behagen in^den vrijmoedigen knaap te scheppen en prees hem zeer. Na den eten, toen hjj weer wegliep om naar een zieken hond te gaan zien, zei de baron tot Thurna «Ik zie hij bevalt u ook. Line is op den jongen verzot en wil iets groots van hem maken. Ik geloof niet dat hij een licht is, maar in het leger zal men hem wel kunnen gebruiken. Zij wil echter dat hij eerst studeert. Mij wel. Daar staan hem vele wegen open; maar voor zoover ik hem ken, wordt hij soldaat. Een heerlijk be roep Ik ben het zelf geweest. en bracht het tot eersten luitenant bij de garde.maar hier komt mijn schoonmoeder met de koffie." Thurna nam het kopje met een buiging aan en zou het liever uit een andere hand ontvangen hebbenmaar ook hierin mocht Eveline geen huisvrouw zijn. »Zou het u aangenaam zijn om tegen den avond een bezoek op Beukenburg te brengen vroeg de oude dame, „wij kunnen u hier zoo weinig genoegen aandoen, maar gij zult zeker gaarne kennis maken met mevrouw Van Kendar." «Zeker," antwoordde hij verstrooid. „Theodoor, de graaf zou gaarne naar Beu kenburg rjjden." door hem te groote hoeveelheden opiummiddelen toe te dienen, waardoor hij ongeschikt voor zijn arbeid is geworden. Het blijkt nu echter, dat die middelen hem zijn voorgeschreven met medeweten van prof. Rosenstein, wegens een zeer gecompli ceerde ziekte. Zijn nieuwe geneesheer, dr. Rutgers van der Loeff, verklaart nu dat hij volstrekt geen verschijnselen van vergiftiging heeft opgemerkt, noch den patient met het oog daarop heeft be handeld, en tevens dat hij zijn verdere hulp hem heeft geweigerd na de onredelijke aanklacht tegen dr. N. te hebben vernomen. De geneeskundige praktijk wordt waarlijk nu nog veel gevaarlijker werkkring dan zij reeds is, wanneer de zieken van hun doctors schadevergoe ding gaan vragen, omdat deze hen niet genezen of hun krasse middelen voorschrijven. Het verbranden van geverfd hout kan soms gevaarljjk zijn. Een boer had een oude houten deur, die voor jaren zwart geverfd was, stuk geslagen, en op zijn open haard gelegd. Daal de schoorsteen slecht trok, verspreidde zich de rook door het vertrek, waarin hij zat, en daarna werd hij ongesteld. Bij de verbranding was het lood uit de verf ontweken en met den rook in zijne ademhalingswerktuigen gedrongen. De man is na langdurig sukkelen hersteld. Aangaande de zaak van 's Gravendjjk kan nog gemeld worden, dat de administrateur der police de sureté te Brussel aanvankelijk niet tot uitlevering van het meisje wilde overgaan. „Zoo lang zij niet in volslagen staat van vagebondage verkeert, kan aan uw verzoek niet voldaan wor den," schreef hij Na lang heen en weer schrijven werd gemeld, dat de voortvluchtige met een feuille de route des anderendaags naar de grenzen gebracht zou wor den. Dit is niet geschied. Wat er inmiddels en kort daarop gebeurd is, is niet bekend. Dit is echter gebleken, dat zoo het meisje direct was uitgeleverd, het niet ten val zou gebracht zijn. Ook is de geheimzinnigheid over den dood van haar kind zeer opmerkelijk, zelfs van haar beval ling wordt in de stukken niets gemeld. Men ziet, zegt Het Vad., er blijft een sluier hangen over deze zaak, die moet worden wegge nomen. Hebben wij hier niet in elk geval te doen met laakbaar plichtverzuim, zoo niet erger, van de zijde der police de suretédie zich meer malen van minder gunstige zijde deed kennen De bekende Belgische advocaat Splingard, die steeds onvermoeid de prostitutie bestrijdt, maakt zich sterk te kunnen ageeren tegen den gewezen administrateur van dien tak van dienst, tegenwoordig secretaris-generaal bij het departement van justitie, doch daartoe behoort hij kennis te hebben van de over deze zaak gewisselde stukken, die bij ons departement van binnenlandsche zaken berusten. Over de opvoering van Sigurd, waarvan in onzen laatsten Belgischen brief sprake was, wordt aan het Dagblad geschreven De eerste voorstelling van Sigurd, in de Monnaie, is een waar muziekfeest geweest. Men kan niet zeggen dat het stuk onbetwistbaar succes heeft gehad. De langdradigheid van de le acte heeft blijkbaar het publiek vermoeid, dat niet gewoon is aan auditiën van zeven tot half één. Maar gelukkig vond men ruime vergoeding voor die teleurstelling in de mise-en-scène vol verrassingen en nieuwigheden, in de overige acten. De voor naamste critici van Parijs, zooals de heeren Weiss, Vitu, Wilders en artisten-schilders als Bonnet, Toulmouche enz. luisterden door hun tegenwoor digheid de voorstelling op, en gaven telkens het sein voor de toejuichingen. Alles bijeengenomen, is de Sigurd een grootsch werk, al is het wat zwaar op de hand. Al is het niet zoo grootsch en aangrijpend als de werken van Richard Wagner, toch is er menig punt van vergelijking tusschen, Reyer en Wagner, en het toonwerk verdient meer dan eenmaal gezien en bewonderd te worden. De uitvoering was voortreffelijk. Vooral Mme. Caron is een uitstekende Brunhilda. De moordenaars van Sudeikin zijn allen ge arresteerd. Toeval leidde tot hun ontdekking. In „Natuurlijk hernam Tesselhof, «hoe laat Om vijf of zes uur «Dat zal Line wel bepalen, want gij weet, zjj maakt muziek met mevrouw Van Kendar «Nu, dan wensch ik u geluk," zei Tesselhof lachend, «maar ik begrijp niet waarom dat u als een genoegen wordt aangerekend. Kendar is een schrander man en men kan met hem praten, maar zijn vrouw is een zottin, die helaas mijn vrouw ook aangestoken heeftzij maakt verzen en is muzikaalBrr. muzikaalAls ik er gens trotsch op ben, dan is het dat gij in mijn heele huis geen piano vindt." De jonge vrouw zei niets en keek uit het venster. «Muzikaal," ging Tesselhof na een poos voort, »als ik het woord maar hoor, word ik al nijdig. Wie is tegenwoordig niet muzikaal. Een ellendige modeMen komt op een soirée en zoodra men een verstandig woord wil spreken, wordt er pstgeroepenwant freule Adelaide, of freule Isolde gaat zingen. Soms zingen ze tegelijk; dat is beter, des te eerder zijn ze klaar; maar waarom moet er gezongen worden Onderwijl sta ik met Kendar of Barwitz bij den haard en wacht wacht maar dat jodelt maar door, alsof zij er den kost meê moeten verdienen. Line heb ik die manieren dadelijk afgeleerd. Die verbeeldde zich ook dat ze niet zonder muziek kon leven en zong alle avonden de afgrijselijkste liederenmaar ik heb gezegd lieve kind, als gij zingen wilt, ga dan naar mevrouw Van Kendar; maar laat mij er van verschoond bljjven 1" Had een andere man onder andere omstandig- een herberg voor koetsiers te Petersburg werd over den moord gepraat. Een jong koetsier zeide: «Ik zag twee van de moordenaars. Ik stond met mijn rijtuig dicht bij het huis en zag daaruit twee mannen komenzij moesten naar het sta tion Nichölaie worden gereden en namen Zeodors rijtuig, dat naast het mijne stond." Zeodor werd spoedig gevonden en verhaalde, dat hij de twee personen naar het station had gereden en toen naar een groot huis in de Italianskaia-straat. De politie deed nu verder onderzoek en weldra waren al de schuldigen gearresteerd. De neef van Su deikin zal misschien herstellen, maar nooit weer bij zijn zinnen komen; 26 splinters werden uit zijn schedel verwijderd. Men zegt, dat Dagieff vroeger officier in Russischen dienst was en dat te Moscou 37 studenten zijn gearresteerd als be trokken in den moord van Sudeikin. Algemeen is de verontwaardiging te Keulen en omstreken over de praeventieve gevangenhou ding van een ten slotte onschuldig verklaarden 73jarigen man van onbesproken gedrag, namelijk Marcus Lion, een handelaar in gemaakte kleederen. Verleden jaar ontstond te zijnen huize brand; hij gaf toen aan de assurantie op een schade van 2368 mark te hebben geleden. De maatschappij schatte het nadeel echter op slechts 694 mark en op dien grond werd de man, van brandstichting beschuldigd, gearresteerd. Bij het getuigenverhoor kon de verdediger van het doen hooren der ge tuigen a décharge afzien, omdat die van 't open baar ministerie 's mans onschuld voldoende had den aangetoond. Hoe 't dus mogelijk is geweest na het voorloopig onderzoek den gearresteerde een jaar gevangen te houden, is een raadsel, waarvan het publiek de oplossing eischt. Donderdag had te Oudelande de besteding plaats van de begrinding van den zandweg tusschen Oudelande en Baar land. Ingeschreven werd door de heeren J. H. Van de Ven, te Arnhem, voor f5180; L. Luijk, te Hansweert, voor f5201; Joh. De Jonge, le Biezelinge, voor f5170; A. J. A. Hoogvliet, te Baarland, voor f 5120 C. De Wilde, te Kattendijke, voor f5106; B. Den Extcr v. d. Brink, te Krabbendijke, voor 15105, en Jan Leijs, te's lieer Arend3- kerke, voor f5100. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver Jan Leijs. Donderdag had te Zaamslag de aanbesteding plaats van 85.000 kilogr. supcrphosphaat. Ingeleverd werden 15 inschrijvingshilletten. De minste inschrijver aan wien de levering is gegund, was de firma A. Hamerlinck en (Jo., te Ter Neuzen, voor f 4.94 per 100 kilogr. De hoogste inschrijving bedroeg f5.98. NUBARPACH A. De diplomaat, die in de laatste dagen weder na verloop van een vijftal jaren in Egypte aan het bestuur is gekomen, is een der bekwaamste, een der eerzuchtigste politici onzer eeuw. Hij werd in den aanvang van het jaar 1825 te Smyrna geboren uit eene Armenische familie, en toonde reeds vroeg de vlugheid van begrip, welke zijn ras eigen is. Op jeugdigen leeftijd werd hij naar Zwitserland gezonden, waar zijne opvoeding begon, en later naar eene Fransche school te Toulouse. Daar geraakte hij met de Europeesche denkbeel den bekend, en ook met de Europeesche gewoon ten en manieren. Toen hij zeventien jaar was ging hij naar Egypte, naar zijn vader Boghos Bey, die minister van buitenlandsche zaken was onder de regeering van Mehemet. Deze ontdekte spoedig de buitengewone begaafdheden van den jongeling, die weldra tweede secretaris van den pacha werd. Onder Ibrahim werd hij eerste secretaris, en met hem doorreisde hij Engeland en andere landen. Noch de dood van Mehemet noch die van Ibra him verminderden het aanzien, waarin Nubar te Cairo stond. Door Abbas-pacha werd hij van Effendi tot Bey verheven, en tijdens de onder handelingen tusschen Egypte en Turkije toonde hij zich een uitnemend diplomaathij werd in 1850 met eene zending belast om bij den sultan heden deze redenering gehouden, dan zou Lorenzo gedacht hebben: ge hebt gelijk! Maar nu maakte zij een heel anderen indruk op hem. Ofschoon hij schijnbaar lui en onverschillig in zijn stoel lag, doortrilde hem een zenuwachtige gejaagdheid hij wierp het hoofd achterover, draaide geweldig aan zijn knevel, lachte hardop en riep bravo Nu wist Eveline dat hij inwendig kookte van woede; want dan placht comte Lorenzo altijd luidkeels te lachen. Op dit oogenblik werd Tes selhof geroepen en er heerschte een pijnlijke stilte Ilse en Lenore zaten in een hoek van de kamer in een album te bladeren, waarbij zjj voortdurend, giebelden. Eveline, die er eerst niet op gelet had, stond eensklaps op en ging naar haar toe. Op hetzelfde oogenblik werd het album dicht geslagen en Lenore legde er de ellebogen op. «Wat hebt gij in mijn boudoir gevonden vroeg Eveline. «Niets," zei Ilse snibbig. „Waarlijk niets?" „Natuurlijk niet." „Ik hoorde het Lenore toch van morgen zeggen." «Wij komen nooit in uw boudoir; gij hebt het verkeerd verstaan." «Laat mij dat album dan eens zien." Lenore sloeg haar mageren arm om het boek. «Neen, dat moogt ge niet zien, het is het album van grootmama «Het is van mij, geef hier Met groote behendigheid rukte Lenore een blad uit het album, maakte er een prop van en wierp de rechten van den Egyptischen pacha krachtig te verdedigen, en de wijze, waarop hjj zich van deze taak kweet, verleende hem niet alleen de dankbaarheid van den boven hem geplaatsten regeerder, maar tevens een roemvollen naam als diplomaat in het gansehe Oosten. Yan '53 tot den dood van Abbas-pacha bleef hjj gezant te Varna, doch werd toen teruggeroepen om deel te nemen aan een arbeid van geheel anderen aard. Dit werk was de, later opgegeven, aanleg van den spoorweg van Suez naar Cairo. Hier maakte Nubar zich door zijne bekendheid met de talen zoowel als met het Europeesche ingenieurs-werk onmisbaar; doch deze taak bezorgde hem ook zijne ongenade. Er liepen geruchten, waar of niet waar, dat hjj bjj de onderhandelingen met Engelsc'ne en Fransche ingenieurs zjjn eigen voordeel te weinig uit het oog verloor. Later werd hjj weder ge bruikt als gezant bjj het hof te Weenen. Bjj de troonsbestijging van Ismail in 186S werd het Suezkanaal het groote onderwerp van belang voor Egypte, en wjjl Nubar een rol gespeeld had in den Suez-Cairo-spoorweg, lag het voor de hand dat hjj ook in de kanaal-zaken aan den arbeid werd gezet. Doch er rezen ernstige moeiljjkheden, zoowel met den sultan als met den heer De Les- seps, en er was groote tact en handigheid noodig om de zaak eenigszins te doen slagen. Nubar maakte haar eerst klaar met den sultan, en ging toen naar Parijs om met den heer De Lesseps en den keizer te onderhandelen. Op welke wjjze hjj dit laatste gedeelte van zjjne taak volbracht, kun nen wjj thans niet geheel uiteenzetten het juiste verhaal trouwens zal wellicht nooit medegedeeld worden. Genoeg, dat de khedive en de Egypte- naren niet de partjj waren, welke er het best afkwam. Nubar was nu pacha geworden, en werd na zjjn terugkeer uit Parijs geïnstalleerd als minister van openbare werken. Of Ismail toen onder den indruk was, dat hjj zich te Parjjs verdiensteljjk gemaakt had, is moeiljjk te zeggen, maar de mi nister van openbare werken werd spoedig overge plaatst naar het departement van buitenlandsche zaken, en wederom naar Constantinopel gezonden ten einde de groote Jirman van 1866 te regelen, welke aan Egypte de belangrjjkste voorrechten verzekerde, die van den sultan verkregen zjjn. Nubar had reeds eenige ondervinding van de Franschen opgedaan toen hjj in '74 en '75 opge roepen werd om tegen hen den grooten strjjd der gemengde hoven te strjjdenen hjj mag de stichter genoemd worden van het nieuwe rechter- ljjke systeem, dat na een langen strjjd in 1875 werd ingesteld. Spoedig na den verkoop van de kanaal-aandeelen aan de Britsche regeering viel Nubar wederom in ongenade en was hjj genoodzaakt opnieuw in Europa eenigen tijd door te bren gen. Daar bleef hjj tot de strjjd tusschen Ismail en de Engelsch-Fransche partjj in '78 het hevigst was, en de eerste gedwongen werd een ministerie samen te stellen, bestaande uit Nubar en de beide vreemde agenten.Dit driemanschap kreeg het volgend jaar weder zjjn ontslag, en Nubar het eerst van allen. Ismail wilde van zjjne ministers af zjjn, maar het geschiedde ten koste van zjjn troon. Nubar in- tusschen bleef tot November '79 gebannen, hoewel velen hem beschouwden als uitnemend geschikt voor de regeering. Nubar-pacha, 59 jaar oud, ziet er niet jeugdig meer uit. Hjj heeft een open gelaat, groote oogen en een zwaren grijzen snor. Hjj huwde de dochter van een schatrjjk Egyptisch bankier, en heefteen zoon en twee dochters. Die zoon studeerde eenigen tjjd in Engeland, doch het is niet bekend of de talenten zjjns vaders op hem zjjn overgegaan. die haar zusje toe, die er mee naar grootmama liep. «Daar grootmama, verstop het; ze mag het niet zienHet is een grap I" De jonge vrouw keerde zich om. „Breng mij dat papier hierik verlang het, Lenore," In plaats van te gehoorzamen, verborg het kind haar gelaat in de plooien der bruin zjjden japon van grootmama, die beschermend hare armen over haar uitbreidde, «Maar Line Laat het kind toch met vrede Wat is er mjjn hartje Lenore gichelde en verstopte zich nog meer. Ilse stak de tong uit, maar ging wjjseljjk zóó staan dat Eveline het niet zien kon. Zjj had echter buiten den waard, of liever buiten Edgar gerekend, die haar eensklaps bjj den arm vatte en schudde als een hondjein het volgende oogenblik pakte hjj ook Lenore niet heel zacht beet en trok de prop papier uit haar gebalde vuist. «Hierriep hjj vuurrood, met oogen die vlammen schoten. Eveline hield haar eigendom in de hand, ofschoon zjj nog niet wist wat het was. Edgar was de kamer uitgevlogen om tot adem te komen. De kinderen barstten eenparig in een luid gejammer uit en lieten zich door grootg mama troosten, «Het is waarljjk al te erg mompelde de oude dame aangedaan, «die arme schapen «Stil, meisjesbulderde de majoor en stampte met zjjn stok. „Als gjj dadelijk ophoudt moogt gjj met de ponies gaan rjjden." Maar de geschokte gemoederen waren niet zoo spoedig tot bedaren gebracht. Het was een viye- seljjk concert en daartusschen klonk de welluidende stem van Eveline«Mjj dunkt dat zjj geen be looning verdienen. Zjj hebben gejokt en waren ongehoorzaam." (Wordt vervolgd.) OSDRtfil BIJ DB MBBOBDBRS ABBAHAMS KS KIBDJSLB»»»,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 6