N°10. 12Te Jaargang. Zaterdag 12 Januari. Graaf Lorenzo. Middelburg 11 Januari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en Leger, Rechtszaken. GSCHE IRANT. Agenten voor dit blad zijn te "VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubbcité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger In Groningen hebben de postboden in geen twaalf jaren een enkelen vrijen Zondag gehad. Slechts bij het doopen van hunne kinderen hadden zij vrij, maar dan moesten zij voor hunne rekening een ander in dienst stellen, wien zij dubbel moesten betalen. Is het wonder dat die menscben daarover klagen en aan den minister van waterstaat om verbete ring in hun toestand verzoeken Het rijk geeft in dezen een zeer slecht voor beeld, hoe men zijn ondergeschikten moet behan delen. Ter besparing van meerdere kosten laat het sommige dienaren te veel werken, terwijl het zeer goed oppast dat tegemoetkoming aan dit bezwaar niet ten zijnen koste of nadeele plaats heeft, maar wel van de betrokken personen zeiven of van het publiek. Wij hopen daarom dat aan het verzoek van adressanten zal worden voldaan op de meest een voudige wijze dat de staat hun een behoorlijken rustdag verzekert en hunne plaatsvervangers be taalt. In geen geval mag wij schreven het vroeger schade voor den dienst ontstaan. Op verzoek melden wij nog gaarne, ter aanvul ling van ons verslag van gisteren van de telefoon vergadering, te Middelburg gehouden, dat de beer Snijders het woord verrespreker," bezigde voor eerst omdat het goed Nederlandseh is, doch vooral om te voorkomen dat eene verkregen concessie voor een »telefoon," tegevolge van de elkander snel opvolgende uitvindingen, waarvan inderdaad ook op dit gebied reeds sprake is, zou worden verdrongen door eene concessie voor een gelijk soortig werktuig, doch met gewijzigden vreemden naam, waarvoor men hij gebruik van het woord „verrespreker" niet bevreesd zou behoeven te zijn. In het antwoord van den heer Pické op die bedenking moet dit argument in den zelfden zin worden opgevat. Het eindcijfer van het reservefonds a 14929,92 behoort door ^ongeveer f 15000" te worden ver vangen. Vlissingen, 11 Jan. De gymnastiek- en schermvereeniging Zeelandia, onder directie van den heer Oost Lievense, gaf gisterenavond in de zaal van den heer Kuijpers, eene openbare uitvoe ring,' die door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond en veel bijval verwierf. Een bal besloot de uitvoering. Goes, 11 Jan. Donderdag avond trad de heer Bax uit Zierikzee voor de leden van het departement der Maatschappij tot Nut van t Al gemeen als spreker op. De heer Bax deed zich kennen als een flink en krachtig redenaar met eene uitstekende voordracht. Jammer was het daarom dat het auditorium niet talrijker was; Koman van Ursula v. Manteuffel. Intusscheh- reden Eveline en graaf Lorenzo een lief dorp door, waarvan het heerenhuis vroolijk tusschen hooge populieren lag. Daar wonen de Kendars," zei Eveline op haar gewonen, zachten toon." Zij zijn onze naaste buren en buitendien behooren wij kerkelijk onder Beukenburg, daar Fürstenrode geen gemeente is. Wilt gij thans rechts omslaan, dan zijn wij er dadelijk Hij volgde stilzwijgend hare aanwijzingen en weldra hadden zij langs een vrij steil bergpad, dat achter de kerk omliep, een ijzeren hek bereikt. Graaf Thurna hield de paarden in en wierp 'een vragenden blik op de barones, die met een hoofd knik vlug uit het rijtuig sprong, de bloemen uit het mandje nam en het hek door ging. Hij zag haar achter de marmeren gedenkzuilen, die tus schen het groen doorschemerden, verdwijnen. Naar wiens graf zou zij zich begeven Waarom bracht zij hem hierheen. Hij, zoo vol levenskracht, kreeg een koude rilling bij de gedachte aan de nabijheid van den dood. .Hij keerde zich om en liet met welbehagen den ongeveer 40 personen woonden de voordracht bij Als onderwerp had spreker gekozen Vooruitgang eene vergelijking van het Nederlandsche volk in de 17e en 19e eeuw. Spreker wees op de groote figuren der 17e eeuw, Rembrandt, Vondel e. a., niet om in de gedachte aan vooruitgang te wor den geschokt, maar integendeel er in te worden versterkt. Immers bij Homerus en Shakespeare liggen ook dezelfde gedachten ten grondslag. Spreker behandelde achtereenvolgens den weten- schappelijken, den aesthetischen en den zedelijken vooruitgang van ons volk, altijd vergelijkende de 17e met de 19* eeuw. Voor het eerstgenoemde vergeleek hjj den bouw der huizen, kleederdrachten, de school en het onderwijs, het bijgeloof enz. Voor het tweede het tooneel, de schilderkunst, de letterkunde en den godsdienstzin. Ten opzichte van zedelijken vooruitgang schetste spreker o a. hoe in de 17e eeuw knapen van 17 jaren naar het schavot werden gesleept, en hoe wij thans door zachtmoedige liefde, uit meerdere beschaving ontstaan, misdadigers tot zedelijke menschen trachten te maken. Zoo is overal vooruitgang te bespeuren. Spreker eindigde zijne keurige voordracht, die door allen onder de diepste stilte werd aange hoord, met eene treffende beschrijving van de schilderij De vooruitgang in het museum-Wirtz te Brussel. Na de pauze gaf spreker„Een tweetal ge sprekken over 't huwelijk." Het eerste gesprek had plaats tusschen eenige ongehuwde vrienden, het tweede tusschen dezelfde personen, nadat ze eenige jaren gehuwd waren. De conclusie van den spreker was dat het huwelijk meer zoets dan bitters geeft. BJorssele. 10 Jan. In de vergadering van heden behandelde de dijkraad van het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele de rekening der ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1882/3. Daaruit bleek dat de ontvangsten, met inbegrip der tegemoetkoming van wege het rijk en de provincie, bedroegen 113,953,165, de uit gaven daarentegen 118,443,43, zoodat een saldo overbleef van 509,73j. Voor kosten der zeewering en oeververdediging was uitgegeven f 100,650,46j en voor andere uitgaven in het belang der zeewering en oeverver dediging en daarmede in verband staande werken de som van 6834,29. Met ingang van 13 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Yerseke open zijn op werkdagen van uur voor- tot 12j uur namiddags en van 2j tot 8 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 11 uren voor- en 5 tot 7 uren namiddags. Sint Maartensdijk, 11 Jan. Het tele graafkantoor alhier behandelde in 18834106 telegrammen; er werden nl. verzonden 1082, ont vangen 1154 en opgenomen en verder geseind 1870. Wel een bewjjs dat de vanwege de gemeente blik op het liefelijke landschap rusten. Daar beneden in het dal lag de vriendelijke pastorie. In hoe lang had hij geen Duitsehe pastorie ge zien, hoe vreedzaam en huiselijk lag zij daar, te midden van het geboomte, met wijngaardranken tot aan de bovenste verdieping begroeid. De terugkeer van Eveline brak zijne beschou wingen af; haar gelaat had een droevige uit drukking en zij namen zwjjgend den terugweg aan. Eindelijk zei zij »Ik ben naar het graf van mijn zoontje ge weest. Hjj zou met Kerstmis vier jaar geworden zijn." Lorenzo wist hierop niets te zeggen. Wat be greep hij van huiselijk lief en leed Toen zij voor het slot stil hielden, stond de majoor op dén stoep en weldra kwam ook zijn vrouw met haar sleutelmand aangedribbeld. »Zoo, Line, dat is weer iets van uDe graaf heeft nog niet eens ontbetenGij moet het niet kwalijk nemen, beste graaf!" Zij bracht hem in de met bloemen versierde tuinkamer, waar een rijk voorziene ontbijttafel stond en begon uit een zilver servies koffie te schenken. Mevrouw Yan Tesseihof was weggegaan en Thurna bevond zich alleen met het eerwaardige echtpaar, dat zich steeds beijverde om hem te doen gevoelen dat hij hun gast was. De majoor scheen echter uit zijn humeur te zijn en zocht met de oogen naar een voorwendsel om zich boos te maken, en weldra bood zich die gelë- aan het rijk uit te keeren vergoeding belangheb benden zeer te stade komt. Het naburige Stavenisse met drukke scheepvaart en ook veel handel op landbouwgebied schijnt nog Bteeds op ouden voet te willen blijven voortgaan. Het zou ook in het algemeen belang zijn, vooral nu daar in eene reeds zoo lang begeerde behoefte tot verbetering van los- en aanlegplaats voor de schepen is voorzien -indien men ook per telegraaf de gemeenschap met andere han delsplaatsen kon onderhouden. Aan het postkantoor werden in dat jaar 84,392 stuks, brieven en drukwerken behandeld en wél ontvangen 55,207 en verzonden 29,185. Er werden 1009 postwissels gedeponeerd a 18080,82 en 374 uitbetaald a f 55300,96£. Voor de rijkspostspaarbank hadden 67 inlagen plaats ad f 2370,20 en 9 uitbetalingen ad ƒ499,37. marine. De hap. ter zee jhr. C. C. Six is, op zija verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Bevorderd tot kap. ter zee de kap. luit. ter zee G. Doorman; tot kap.-luit. ter zee de luit. ter zee le kl. H. Quispel en tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. B. J. G. Volck. pensioenen. Pensioen verleend aan A. Soiitendijk( landm. le kl. van het kadaster, ten bedrage van f1320 s jaars. Misschien op geen enkele plaats in onze pro vincie gaan meer leerlingen ter school dan op het tot Biervliet behoorende gehucht Driewegen, dat ruim 500 inwoners en hieronder 140 leerlingen telt. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van den langen duur van het schoolbezoek. Met het 5e jaar ter school gekomen, verlaten de kinderen haar eerst op 16 a 17jarigen leeftijd. Des zomers is echter die schoolbevolking bijna gehalveerd, tengevolge van veldarbeid. Zoo waren er in 1883 onder de 140 leerlingen 53 deserteurs, die na den zomer wel terug kwa men, maar waaronder er toch eenigen waren, die 9 maanden lang als arbeidersrecruten absent ge weest zijn. 18 leerlingen met minder dan 10 schooltijden en 4 zonder eenig verzuim konden in '83 aange- teekend worden. Prijsuitdeelingen of belooningen zijn daar een ongekende zaak zij zouden ook niet op het nood zakelijk verzuim door veldarbeid, rnim 30%, in vloed uitoefenen. Te Stavenisse bedroeg het aantal deelnemers aan de schoolspaarbank op 1 Jan. 11. 73, De totaalsom van het terugbetaalde gedurende '83 bedraagt 213.71. De bijgeschreven rente op 1 Jan. '84 beloopt 43.45en de totaalsom van het tegoed 751.38^. De luit. t/z le kl. H. A. De Smit van den genheid aan in den vorm van een tuinjongen, die de bloemen kwam begieten. „Kan je dat niet vroeger doen snauwde hjj dezen toe. De jongen zette zijn gieter neer en bleef bedremmeld staan. »Wat sta je daar weer met een dom gezicht) hè 't Is jammer dat onze Lieve Heer je geen ooren van een el lang gegeven heeftIk verlang te weten wie van morgen, tegen mijn verbod, de mooiste rozen heeft afgeplukt »De de de diedie »0, prachtig!" mompelde Lorenzo lachend. »Datdatraasde de majoor, »weet ge anders niets te zeggen »Ik heb het niet gedaan verzekerde de arme jongen met knikkende knieënwant hij kende den stok van den majoor," mijnheer, de tuinman, voor mevrouw de barones ik meen Suze kwam en vroeg De majoor maakte een gebaar om op te springen en de jongen liep zóó snel weg dat de gieter om viel en al het water over den gladden parketvloer stroomde. De majoor werd vuurrood en zwoer dat die Michel nog aan hem denken zou. Zjjn vrouw slaakte een diepe zucht. »Ach het is niet om te zeggen zooveel ergernis wij met die luie, weerbarstige dienstboden hebben „Men zou ze altemaal naar den drommel wenschen; ik ben altijd op het punt van galkoorts te krijgen. Het begint niet de schelmstukken van den staljongen en eindigt met de dwaasheden der Broecke wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den minister van marine en op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit t/z le kl. A. G. Ellis. De luit. t/z le kl. J. Dalen wordt, ter vervan ging van laatstgenoemden officier, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en belast met het bevel over Zr. Ms. gaffelsehoener Argus. In 1883 zijn bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg aangebracht 636 strafzaken met 782 beklaagdenonder die zaken waren 79 wegens overtreding der drankwet, 172 wegens mishande ling en 133 wegens diefstal. Door de raadkamer zijn beschikkingen genomen in 35 zaken we gens misdaad en in 9 zaken wegens wanbedrijf; 21 zaken werden verwezen naar den pro cureur-generaal 6 gevangennemingen werden bevolen en 20 gevangennemingen bekrachtigd 30 overtredingen der jachtwet werden bij transactie afgedaan tegen betaling van 163. Aangebracht werden 132 civiele zakengewezen 84 vonnissenuitgesproken 6 echtscheidingen, 5 scheidingen van tafel en bed, 8 faillietverklarin- en 2 staat van kennelijk onvermogen. In hetzelfde jaar werden in onze provincie bij de kantongerechten behandeld Te Middelburg 97 civiele zaken en 1095 straf zaken met 1157 beklaagden. Te Goes 100 civiele zaken en 759 strafzaken met 959 beklaagden. Te Oostburg 13 civiele zaken en 451 strafzaken met 451 beklaagden. Te Ter Neuzen 21 civiele zaken en 359 straf zaken met 441 beklaagden. Te Hulst 15 civiele zaken en 255 strafzaken met 364 beklaagden. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeld H. v. S. te Goes, wegens dronkenschap (recidieve) tot 3 dagen gev. P. De 11. en A. G. te Goes, wegens beschadiging van plantsoen ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen gev. en M. P. te Hoedekenskerke wegens het jagen zonder acte of vergunning tot 2 geldboeten van f 15, subs. 5 dagen gev. voor elk. Allen in de kosten. Vrijgesproken is C. v. M., te Kapelle, beklaagd van dronkenschap op den openbaren weg. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht P. J. S., beschuldigd van een val- schen gulden ter wisseling te hebben aangeboden, en wel op den 12eB Aug. aan twee herbergiersters te Axel. De advocaat-generaal m' Gregory requi- reerde zooals wij gisteren reeds meedeelden, tegen den tesch. een tuchthuisstraf van 5 jaren, omdat de wet het opleggen eener lagere straf, ook bij verzachtende omstandigheden, in deze niet toeliet, en geldboete. De advocaat m' Lette van Oostvoorne meende, dat het feit niet in de wet viel en dat in elk geval bij verzach tende omstandigheden een lager straf moest wor- barones, die in staat is om een bouquet van citroen bloesems te laten maken maar daar zal nu toch een einde aankomen." »Er blijft ons niets anders over", zei mevrouw de steken van haar breikous tellende, „Suze is van den beginne af aan onhandelbaar geweestik heb haar alleen ter wille van Line geduld die - een voorliefde voor haar schijnt te hebben. Maar nu Zij hield op want de barones verscheen in de deur, zei lachend »Zoo, is de gieter omgevallen?'1 en trok aan de schel. „Ja gij hebt goed lachengij bekommert u niet om de lompheden der bedienden." De majoor, die al lang ongeduldig naar buiten had gezien, nam nu de gelegenheid waar om een tuinman te roepen. Er kwam een knecht, die den grond opdwijlde, het ontbijt afnam en eenige kussens bracht Weldra was het tooneel veranderd. De tafel was voor de open glazen deur gezet, waar men een heerlijk uitzicht had Thurna rookte een sigaar en Eveline zat met een handwerk op haar schoot, waarvan zij juist de verschillende kleuren bij elkaar zocbt, toen men haastige stappen hoorde naderen en een jongen met een blauwe pet de trap opstormde. Hij viel vöor de jonge vrouw op de knieën, boog zijn krullebol ovei' haar hand en bedekte die benevens haar kleed en haar werk met onstuimige kussen. I

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1